EEG houdt oogje op Franse fusiestrijd Actie tegen roken op school in Bolsward Hier studeren en dan naar Amerika Het mooie Holland bij Scheen in Den Haag COMPUTER HELFT FRANSE REGERING Waterafvoer uit Twente wordt beter Aangrijpend verhaal over slachtoffers atoombom Prijswinnaars wiskunde- Laatste expositie van fervent kunstverzamelaar IN CLAYES-SOUS-BOIS WORDT DE IRIS 50 GETEST MEVR. KING IN ITALIË HET BOD VAN BSH OP SAINT-GOBAIN Sociale controle via plank in de hal Kind mag geen !j naam hebben Dief b.b.h.h. Bronchiletten NU STOPPETS Voor het geld of om het werk? Gezinsboek Garantie Vijfjarenplan Middelgroot ZATERDAG 18 JANUARI 1969 ALMELO Het waterschap „De Hegge", belast met de waterhuishou ding in het zuidoosten van Overijssel, tussen Ommen en Enschede, wil in zijn 14.000 ha grote gebied voor een bedrag van 80 miljoen gulden aan verbeterings- werken laten uitvoeren. In de periode 1971 - 1980 moet een en ander zijn be slag krijgen. Het doel is de waterafvoer van de Twentse steden tot het jaar 2000 veilig te stellen. Daartoe zal, een afwateringskanaal van 40 50 km lengte tussen Almelo en Ommen gegraven dienen te worden, grotendeels via de bestaande te smalle waterlopen. Door dit kanaal worden 't nieuwe stroomkanaal bij Vroomshoop en het Mariënberg-Vechtkanaal overbo dig. zodat die gedempt kunnen worden. Voorts kan een door Almelo lopend ge deelte van het Kanaal Almelo-Nordhorn worden gedempt. Een in 1959 gebouwd gemaal kan worden gesloten na gereed koming van het kanaal. Tevens wordt een door Rijkswaterstaat noodzakelijk geachte vermindering van de lozing op de Twente-kanalen mogelijk. Na de aanleg van het afwateringska naal, zullen ook de toevoerende beken in de driehoek Almelo - Hengelo - Ol- denzaal verbeterd'moeten worden. ROME De weduwe van dr. Mar- tin Luther King is gisteren in Italië aangekomen waar zij vandaag (in Ve rona) een onderscheiding in ontvangst zal nemen. Maandag zal zij door de paus In particuliere audiëntie worden ontvangen. Van onze correspondent ÖARIJS Het proces dat de Franse glasindustrie Saint-Gobain heeft aan- gespannen tegen haar concurrent, Boussois-S'oucon-Neuvesele (BSN) /al voor het eerst op maandag voor de Parijse handelsrechtbank ter sprake komen. Er /al dan een rechter worden aangewezen, die over deze zaak een rapport moet uitbrengen voor de rechtbank. Dit betekent, dat de zaak zelf niet in behandeling kan komen vóór 27 januari, de datum die BSN als limiet heeft gesteld voor zijn bod op de 3.366.000 aandelen Saint-Gobain. In Parijs blijft men zich afvragen wat er moet gebeuren, indien de ope ratie van BSN slaagt en de handels rechtbank later zou beslissen, dat de klacht van Saint-Gobain gerechtvaar digd is. Inmiddels is ook het buitenland zich met de zaak gaan bemoeien. Beide be drijven hebben een brief ontvangen van een commissie van de Europese Economische Gemeenschap (EEG), die zich bezig houdt met de concurrentie en trustvorming. De voorzitter van deze commissie de Duitser Albrecht, heeft zowel Saint- Gobain als BSN gevraagd hem twee inlichtingen te verschaffen: 1 een lijst van de ondernemingen, waarin Saint-Gobain en BSN een di rect of indirect belang hebben van ten minste 25 procent; 2 het aandeel in de nationale en inter nationale markten in hoeveelhe den, waarde en percentages van vensterglas, spiegelglas, gegoten spie gelglas, geslepen glas, glasdraad, iso latieglas en gewapend glas. Dit verzoek betekent niet, dat de commissie een onderzoek gaat instellen naar de toelaatbaarheid van de posities van deze bedrijven in de glasindustrie. Zij wil slechts in het bezit zijn van de gegevens om een standpunt te kunnen innemen, indien de operatie van BSN mocht slagen, of indien haar klachten zouden bereiken over monopolieposities van een van de bedrijven De Franse regering heeft intussen la ten weten, dat zij in dit duel een strik te neutraliteit zal bewaren en niet zal ingrijpen. Vermoedelijk is dit een in direct antwoord op het verzoek van de links georiënteerde vakbonden om bei de bedrijven te nationaliseren. Inmid dels blijven de leiders van deze bedrij ven elkaar bestoken met advertenties, open brieven en kranten- en radio-in terviews. A ardrijkskundeleraar De Haas van het Jan Brugmancollege in Bolsward heeft zijn eerste plank vol. Vol met de namen van 44 leerlingen en vier leraren, die op zijn initiatief sinds maandag 6 jan. geen shag of sigaretten meer roken. Hij loopt nu nog met twee namen in zijn zak van leerlingen, die zich ook hebben aangemeldmaar er moet eerst een tweede plank ko men naast nummer één, die in de hal van de school te kijk hangt. „Die namen op de plank beteke nen een soort sociale controle", legt een zwaar in de baard zittende drs. S. J. M. M. de Haas uit. „Wanneer iemand voor de verleiding bezwijkt en toch een sigaret opsteekt, komt er op die plank achter zijn naam een kruisje of een doodshoofd, zodat iedereen kan zien wie de zwakke ling is!" Het plan om met roken te stoppen kwam vlak voor de kerstvakantie on verwachts naar voren, toen in een aardrijkskundeles de BTW ter spra ke kwam. „Ik legde uit dat die BTW noodzakelijk was om ons be lastingsysteem te harmoniseren met dat van onze EEG-partners". vertelt de heer De Haas. „Een van de leerlingen zei toen ineens: Mooie boel. Nou worden de sigaretten ook weer duurder". En daarop zei ik impulsief: dat is dan een mooie gelegenheid om er nu mee te stoppen. Tot mijn ver bazin, want het zijn nogal stoere, ruige rovers, wilden vijf, zes leerlingen direct meedoen. Nadat ik mijn voorstel in de vier andere klassen van de school had herhaald, bleek dat in eerste instantie 41 leer lingen en vier leraren de uitdaging wilden aannemen. Wij besloten daarop onmiddellijk na de vakantie te stoppen met roken". Op een lange eikehouten plank werden de namen van de dappe ren geschilderd onder 't aan duide lijkheid niets te wensen overlatende opschrift: „Hulde aan hen die de Drs. S .7. Af. M. DE HAAS rookstop door BTW kankerstok lieten sneuvelen". Om alle deelnemers een hart onder de riem te steken kwam dr. L. Mein- sma, medisch-adviseur van 't Ko ningin Wilhelmina Fonds en 's land bekendste anti-rookmagiër naar Bolsward. In de aula van de school maakte hij alle 337 leerlingen van het athe neum nog eens duidelijk hoe scha delijk roken kan zijn voor de ge zondheid. „Ik belde hem op en hij was direct enthousiast", aldus de heer De Haas. „Wij zijn dan ook de eerste school in ons land waar men een dergelijk initiatief heeft geno men". „Vorig jaar", vertelde de heer Meinsma, die zelf afkomstig is uit het dichtbij Bolsward gelegen Makkum, „stierven in ons land rond honderdduizend mensen. Daarvan stierven 13.500 mannen en 10.500 vrouwen aan longkanker. In 1925 overleden 72 mannen en 29 vrouwen aan longkanker...". W'EESIC IS DREK De 45 dapperen verzekerde hij dat ze „in elk geval vijf tot acht jaar langer zullen leven", een argument dat op jongens en meisjes van 15 jaar of daaromtrent, nu niet zoveel indruk zal hebben gemaakt. Wel meldden zich inmiddels alweer vijf leerlingen voor deelneming; één komt er in ieder geval nog bij. Dat is die jongen die tegen de heer De Haas zei: „Ik wil ook meedoen, maar ik heb net een pakje shag ge kocht en dat moet ik eerst oproken, anders is het zonde van het geld!" „Over geld gesproken", zegt de aardrijkskundeleraar, die uit Am sterdam komt en sinds vier jaar les geeft in Bolsw(ard. ..ik heb ze voorge rekend dat een pakje sigaretten van 1,75 gulden per dag een brommer per jaar betekent". OOK MEISJES Pijp en sigaren mogen nog wel worden gerookt, daar op het Jan Brugmancollege en daarom verdie nen de tien meisjes die de sigaret ook hebben afgezworen extra waar dering. Die zullen niet zo gemakke lijk aan de pijp raken. Dat geldt trouwens ook voor dhr. De Haas zelf. „Ik rookte meer dan een pakje sigaretten per dag", peinst hij. „maar een pijp smaakt me niet. Ik heb het gisteravond nog weer eens gepro beerd. maar nee..." Deter dagen heeft de toekomstige Amerikaanse president Richard Nixon de oud-Nederlander prof. Hout hakker tot lid van zijn economische adviesraad benoemd. Achttien jaar geleden, toen de heer Houthakker 26 jaar was en afgestudeerd aan de Uni versiteit van Amsterdam, is hij naar Amerika vertrokken; 2 jaar geleden werd hy Amerikaan. „Weer zo'n va derlander, die hier zijn kennis op deed en dan naar het buitenland gaat; weg is het geld aan zijn opleiding be steed", hoort men dan. Is dat zo? Ctudensen kosten de samenleving handenvol geld, zegt men wel eens. Sommigen vermoeden, dat de vele beurzen en renteloze voorschotten het studeren zo kostbaar maken. Toch is dat niet geheel juist. De rijksstudie toelagen vergen ongeveer drie pro cent van de totale begroting, dat is als men het in grote lijnen bekijkt - niet veel. De gebouwen, de laboratoria, de aca demische ziekenhuizen en de perso neelsleden maken studeren tot zo'n kostbare zaak. Niet die enkele student maar het er-op-na-houden van een universiteit vorgt. leeuwesommen. Eigenlijk moet hij, die de kosten van studeren wil beoordelen, dat ook in de beschouwing betrekken. Een univer siteit kost geld, net zoals een auto geld verslindt, niet slechts vanwege de studenten (benzine) maar vooral ook vanwege de onderhouds- en in vesteringsbedragen, de afschrijvings lasten. enzovoorts. rTV>ch blijft het ook als men de kosten eerlijk berekent dan toch jammer dat een aantal studenten dat de studie heeft voltooid naar het buitenland trekt. „Nederland heeft de studie betaald en een ander profiteert ervan", zeggen we dan. Er gaan inderdaad een aantal acade mici naar Amerika, ook Engeland heeft met het euvel te kampen. Het is echter wel de vraag of we de si tuatie niet wat al te somber bekij ken. Er wordt namelijk wel eens Vergeten dat er ook buitenlanders zijn. die als ze in het eigen land zijn afgestudeerd naar Nederland komen. Ze gaan dan in Nederland werken of college geven aan een universiteit. Ons land profi teert dan. Hun aantal is niet te ver waarlozen. Ook zijn er Nederlanders die na enkele jaren buitenlandse ervaring weer te rugkeren. Aan het financiële nadeel moeten we waarschijnlijk niet al te zwaar tillen. CVn andere kant van de zaak is wel verontrustend. Het is de vraag of de Nederlanders die naar Amerika gaan dat altijd doen voor het hogere salaris dat men er kan verdienen. On langs is nog eens opgemerkt, dat bij de Nederlandse academici die hun heil zoeken in Amerika andere rede nen meespelen. Ze kunnen in de Ver enigde Staten beter met hun werk en toekomstplannen uit de voeten. Er liggen meer mogelijkheden. Prof. dr. A. Querido. internist in Lei den en Rotterdam, vertelde eens: „Het aantal mensen dat weggaat vormt maar een klein getal. De fout is echter, rlat het de beste zijn die naar Amerika vertrekken. De reden van vertrek wordt vrijwel nooit door de financiën gevormd, maar men kan in Amerika werken Terzijde nog dit, hij zelf heeft, toen de nieuwe medische faculteit in Rotter dam wetenschappelijk kader nodig had. enkele Nederlanders in de Ver enigde Staten weten te overtuigen dat zij naar ons land moesten terugko men. Met recht verwierf het boek van de Oostenryker Karl Bruckner met zjjn verhaal over de nasleep van de atoombomaanval op Hiroshima, getiteld „Die ene seconde" enige jaren geleden de Oostenrijkse staatsprys en de Jeugd- bockenprijs van Wenen. Het boek werd ook terecht voor de Jeugd Tiener Club uitgezocht en in een goede vertaling van An Rutgers-van der Loeff door Wolters- Noordhoff n.v. en „De Arbeiderspers" uitgegeven. Heel eenvoudig, en op haast hartver- overende wijze, vertelt de schrijver wat de tienjarige Shigeo Sasaki, een heel ge woon Japans jongetje is overkomen toen in die ene fatale seconde de atoom bom boven Hiroshima viel Bruckner vertelt van het leven van alle dag in Japan. Van de oude boten bouwer Kenji, die rustig zat te vissen toen de bom viel. Van de soldaat Ko- marsu die, zich van niets bewust, zijn wachtje klopt voor de poort van een ka zerne, van al die mensen en mensjes die hun dagelijks werk verrichtten toen ze door vuur en geweld verrast werden. Ook over de angst en het gewetens conflict van de piloot van het verderf-^ brengende vliegtuig, kapitein Kennan,* wordt in dit boek verteld. De schrijver voert ons in dit boeiende verhaal, eigen lijk voor de jeugd geschreven maar vermoedelijk ook door volwassenen in een adem verslonden, ook naar de ba sis Los Alamos, waar de ongeluksbom werd samengesteld en vertelt ons over de mensen, die in een paar minuten tijds moesten beslissen over leven en dood van duizenden tegenstanders. Een aangrijpend verhaal, dat eindigt met de strijd om het leven van het te gelijk met het vallen van de bom reeds ter dood veroordeelde meisje Sadako, dat pas vele, vele jaren na die onheils dag iets bespeurde van de ongeneeslij ke ziekte door straling veroorzaakt. Het boek is. zoals uit het colophon blijkt, kennelijk geïnspireerd door een gedenkteken in het park van de vrede te Hiroshima, voorstellende de bronzen figuur van Sadako Sasaki. Onder het motto: Wie het gevaar niet kent gaat er door verloren. Een aangrijpend ver haal, sterker dan het beste oorlogsver slag. En beslist niet alleen voor de jeugd geschreven. W/'im Hora Adema kreeg van de uit- geverij „De Arbeiderspers" N.V. te Amsterdam de vererende opdracht een bloemlezing samen te stellen van het werk van Annie M. G. Schmidt. Het moest een echt gezinsboek worden, een voorleesboek en een leesboek voor de kinderen. Een gemakkelijke opdracht, zo op het eerste gezicht. Dat heeft Wim Ho ra Adema aanvankelijk ook gedacht. Maar toen zij eens grasduinde in het werk van de bekende schrijfster, begon haar de taak hoe langer hoe zwaarder te wegen. Er was zo onnoemelijk veel materiaal, dat een keuze maken ontzet tend moeilijk leek. Met zeer veel zorg is de samenstelster toen aan het se lecteren gegaan. Zij nam niet overwe gend het meest bekende werk, maar juist het weinig gepubliceerde. Samen met de vaste illustrators van het werk van Annie M. G. Schmidt, is zij gekomen tot een uniek boek, dat in elk gezin met jonge kinderen 'n warm plaatsje zal krijgen, De korte verhalen, de sprookjes en de gedichtjes zijn af gewisseld met diverse nog niet eerder gepubliceerde strips. Natuurlijk mocht de meeste bekende schepping van de populaire schrijfster niet ontbreken en zo is een aantal blad zijden ingeruimd voor het fantasie-mi- nifiguurtje Wiplala. Het gezinsboek, die titel is het waar dig, heet „Het beest zonder achter naam", naar het eerste verhaaltje uit deze bundel. In korte tijd was de eerste druk al uitverkocht, maar gelukkig is de tweede druk al weer verschenen. Het is typografisch bijzonder fraai ver zorgd. HlfHtMIIIIIIiailMMIIIUMaiMMaMHIIiaaaaHIIMIHMM TTe zoon van hovenier O. O. Meijer uit Warmer is een jaar oud, maar het kind mag nog altijd geen naam hebben. Pa gaat dezer dagen overleg plegen over de naamgeving met de Haarlemse officier van Justitie. Vader Meijer heeft nul op re kest gekregen van de Koningin, aan wie hij toestemming had ge vraagd zijn zoon te sieren met de naam Sidorova, een Russische schaatsenrijdster. De ambtenaar van de Burgerlijke stand van Zaandam was daar een jaar geleden over gevallen. En de ambtenaar is goed geval len, want nu heeft ook het hoofd van de hoofdafdeling Privaatrecht zich namens de minister van jus titie aan de naam gestoten. Vol gens de wettelijke regeling", zo schrijft genoemd hoofd, „zijn als voornamen die voorkomen in de verschillende kalenders, de voor namen van personen uit de oude geschiedenis en de voornamen die in bepaalde streken of bij sommi ge geslachten gebruikelijk en al gemeen als voornaam bekend zijn geweest". Vader Meijer legt zich bij deze feiten neer. Hij zal de officier van justitie voorstellen zijn zoon Sido Rolandus Valentin te noe- i men. Commentaar van de moeder: l ,,Nu hij echte voornamen krijgt ben ik wel blij. Het blijft tenslot- j ie voor ons altijd Sidorova". Tn magazijnen te Gemert heeft een dief de hand weten te leggen op een partij van driedui- zend beha's in wording. Aan elk van de beha's ontbraken nog de i schouderbandjes, die bij aanwe- s zigheid de partij een waarde van dertig mille zouden hebben gege- ven. De politie vraagt inlichtingen omtrent dief en diefjesmaat. Zij denkt aan een man b.b.h.h. iiiiiiMiiiiHiiiaiMiitiiaiiaiiiiniiiHiimiiiiiiiiinilB ADVERTENTIE Hoestdrank in tabletvorm. f 1 - DEN HAAG De directeur-Renr- raal voor het Onderwijs, mr. J. G. M. Broekman, heeft vrijdagmiddag op het ministerie van Onderwijs en Weten schappen de tien prijzen uitgereikt van de wiskunde-olympiade 1969. De eerste prijs ging naar M. Bel (17), leerling van het openbaar lyceum „Schoonoord" in Zeist. Hij had 41,5 punten gekre gen voor de uitwerking van de opga ven. Deze waren samengesteld en uitein delijk nagezien door prof. P. Muilender uit Amsterdam, drs. R. Kooistra uit Ede, prof. dr. C. Visser uit Voorscho ten en dr. Th. J. Korthagen uit Zut- phen. Andere prijswinnaars waren: 1. L. van den Dries (17), van het prof. Ter Veen-lyceum in Emmeloord; 2. J. Bol (17) van het St. Stanislascollege in Delft; 4. A. Overmey (17) van het chris telijk lyceum te Leiden en 5. J. Brink huis (16) van het Gymnasium Caphu- •ianum in Gorinchem. Het was voor de zevende keer, dat een wiskunde-olympiade werd gehou den onder auspiciën van de Nederland se onderwijscommissie voor wiskunde. Het voornaamste doel van het toernooi is leerlingen meer belangstelling voor de wiskunde bij te brengen. Ook kun nen bijzonder begaafden geprikkeld worden tot het leveren van toppresta ties, waartoe zij bij het klassikale sys teem niet voldoende gelegenheid krij gen. I>AKIJS Frankrijk /al in de toe- komst worden bestuurd niet be hulp van een computer. Hiermee is trouwens al een begin gemaakt. De Franse regering heeft haar hulp al in geroepen voor een groot aantal bin nenkort te nemen beslissingen. Deze betreffen de financiering van de departementen en provincies, wan neer die binnenkort een veel grotere autonomie zullen krijgen. De computer, opgesteld in het Franse nationale studiecentrum voor de toe gepaste wiskunde, moet de keuze van de regering uit een aantal mogelijk heden voorbereiden. Deze mogelijk heden worden bepaald door de re sultaten van een onderzoek, dat is in gesteld bij duizenden regionale auto riteiten en instellingen. Aan de hand van gestelde vragen en de daarop binnengekomen antwoor den hebben specialisten in de politie ke en financiële wetenschappen een codering opgesteld. Deze houdt reke ning met ongeveer zestig typen be stuurslichamen, met zes arbeidsvel den (landbouw, industrie en handel; politiek en bestuur; cultureel en so ciaal werk; ambtenaren en kantoor bedienden; vrije beroepen) en met twee typen van omgeving: de streek en het departement. ze gegevens stellen de computer in staat om, uitgaande van bepaalde in dicaties, zoals de grootte van het ge bied, het daarvoor geschikte bestuur, de bestaande vertegenwoordigende li chamen en de overkoepelende be stuurslichamen, een aantal mogelijk heden voor te leggen voor de beste en meest efficiënte financiering van dit gebied, deze streek of dit depar tement. Uit deze mogelijkheden kan de regering tegen de achtergrond van haar eigen financiële mogelijkheden, een keuze maken. Het is duidelijk, dat als deze proef een succes zou worden en er is geen enkele reden om daaraan te twijfe len dat de Franse regering bij las tige beslissingen in bijzonder ingewik kelde kwesties hierop vaker zal te rugvallen. Zij meent echter dat dit al- een Kan gebeuren wanneer deze .westies kunnen worden voorgelegd aan Franse computers. Niet dat zij taaruit een veel Franser antwoord ïopen te krijgen, dan uit een bijv. Amerikaanse machine. Maar zij neent dat zij, door zelf een compu- er te bouwen deze beter kan afstem- vten op hetgeen gevraagd wordt en tevens omdat zij daardoor een betere garantie heeft tegen economische en 'inanciële spionage. arom doet zij alle moeite om zach zo snel mogelijk een computer-industrie te verschaffen. Dit gebeurt op een plaats, die van oudsher beschermd moest worden tegen de acties van spionnen; het vroegere hoofdkwartier van de NAVO te Rocquencourt en Louveciennes, ten westen van Parijs, De gebouwen van deze vroegere mili taire stad zijn overgedragen aan de Compagnie Internationale d'Informa- tique (CID. In het kader van het Franse elektronische 5-jarenplan, dat wordt aangeduid met het Plan Cal- cul. werkt deze onderneming aan het uitdenken en de bouw van de Franse computers. Er werken zeventienhon derd elektronici en de directie heeft zich geïnstalleerd in de ruime bu reaus. waar eens de generaals Eisen hower. Gunther, Nordstadt en Lem- nitzer werkten. De vroegere stramme en onverbidde lijke militaire politie is vervangen door glimlachende receptionisten, die hun waakzaamheid verbergen achter een ontwapenende hulpvaardigheid. De vol ledig opgeknapte kantine ligt nog altijd op dezelfde plaats als vroeger en ser veert middagmaaltijden aan het volle dige personeel en de bezoekers: twee duizend maaltijden per dag. De voormalige bureaus, vergaderza len en instructie-lokalen zijn intussen „geciviliseerd" en behangen met smaak volle en minder frivole muurversierin gen. dan in de tijd van de NAVO, In de vroegere zo belangrijke telecommuni- catie-zaal heeft men willen profiteren van de achtergelaten leidingen en in stallatie door hier een rekenkundig cen trum in te richten. De even machtige en geheimzinnige machines werken hier vrijwel uitsluitend voor intern gebruik. Dit gebeurt hetzij om ingewikkelde en langdurige berekeningen te maken, het zij om hier gevonden en geconstrueerde onderdelen van de nieuwe Franse com puter uit de proberen. Hier worden echter niet de compu ters gemaakt. Dat gebeurt op het ogenblik nog in Clayes-sous-Bois, maar zal in de toekomst in een thans in aanbouw zijnde fabriek te Toulou se gedaan worden. Te Clayes-sous- Bois worden de eerste twee prototy pen van de volledige Franse compu ter. de Iris 50, getest. Het is een middelgrote machine, de voorloper van de P3, die einde 1969 gereed zal komen. Het geheime hoofdkwartier van de N^VO te Louveciennes is een mili tair hoofdkwartier gebleven. In deze atoomvrije verblijven heeft het Fran se leger zich geïnstalleerd. Zij zullen in oorlogstijd venrioedelijk het staf kwartier vormen voor de verdedi ging van Parijs en omgeving; ?zien de nauwe verbinding, die er ussen beide installaties te Rocquen- ourt en Louveciennes bestond, is het '.eer waarschijnlijk, dat de CII in iit geheime hoofdkwartier een betere bewaarplaats heeft gevonden voor laar geheimen, dan in de beste brand kasten in de semi-permanente gebou wen te Rocquencourt. £n de Zeestraat 50 te Den Haag houdt de heer Pieter A. scheen tot 27 januari nog een tentoonstelling van de nieuwe aanwinst van schilderijen uit de romantische en Haagse school. Daarna worden tentoonstellingen voorlopig op geschort, omdat de heer Scheen volko men in beslag wordt genomen door zijn lexicon van Nederlandse beeldende kunstenaars 1750-1950, waarvan deel I medio 1969 verschijnt en deel II in 1970. In een gesprek, dat ik met deze fer vente verzamelaar en kenner van de werken uit de romantische pn vooral ook He Haagse school mocht voeren. werd het me duidelijk hoe zijn nieuwe lexicon een levenswerk wordt. De heer Scheen schetste de omvang van dit werk, elk deel ruim 1000 pa gina's, waarvan 700 tekst en ca. 370 af beeldingen. en hoe de voorbereidingen en bewerking éen onderneming is, die de samensteller reeds enige jaren een intensieve arbeid heeft gekost. Zesdui zend enquêtes, die verwerkt moeten worden. Niet alleen kunstschilders, ook tekenaars, beelhouwers. grafici, kunst- nijveraars, zowel beroeps als wel ama teurs zullen erin worden opgenomen. Pieter Scheen is een bijzondere fi- guür in de hedendaagse kunstwereld en ondanks z'n voorliefde voor de romanti sche school heeft hij een open oog voor de hedendaagse kunst. Toch gaat zijn innerlijke bewogen heid uit naar de groten, die de 19e eeuw hebben uitgeluid en de 20ste eeuw hebben geopend. En van deze kunste naars hij heeft er de halve wereld voor bereisd kan men nu nog tot 27 januari in Zeestraat 50 genieten. Zoals ik ervan genoten heb. Daar is b.v. die zeldzame aquarel van W. B. Tholen. een symfonie in groen, diffuus licht door groene hees- „Giethoorn"een aquarel van W. B. Tholen. ters, over 'n brugje en langs slootkan ten, uitgebreid in het water. Zo'n schil derij is een gedicht in aquatinten uitge sproken. Er is ook de weelde van het Holland se weidelandschap, zo'n oud Hollands motief, dat we al kennen uit Paulus Potter's werk en tijd, een pastoraal motief met koeien in de weide en toch, nu meer dan ooit een beeld van het na tuurlijke. krachtige, gezonde leven. Zo als die plas met eenden van Poggen- beek er een beeld van is. Motieven van Holland. Daar is H. W. Mesdag. Als ik deze kunst zie, moet ik altijd denken aan een gedicht van Ada- ma van Scheltema als hij over het klei ne Holland dicht, maar dan als in triomfkreet roept: Maar gróót is de zee, clie door het hele land heen zingt! Mesdag, de Groninger, zong ook door het hele land heen! En zingt met bloemen J. van Os ook niet zo? En Weissenbruch. de weidse? En de hele schildersdynastie der Koe koeken?. Hier bij Pieter Scheen ziet ge Hol land. En waar het klein is, blijkt het toch ook mooi te zijn. Zie dat kleine paneeltje met dat riante huiselijk tafe reel of dat oude stadshoekje en dat fraaie geveltje met het warme patina der eeuwen, een schilderij van Wijnand Nuyen, de op 26-jarige leeftijd gestor ven romanticus. Het grote en het kleine Holland is hier en, zoals kunstenaars zagen, schoon! En het is Johannes Bosboom, die dit grote en en kleine samenvat en overkoe pelt in de plechtige stilte en de weidse ruimte van zijn Kerkinterieur. Eens schreef ik van een tentoonstel ling in de Zeestraat 50: Een oase van rust in het jachtige leven. Ook nu nog, misschien nog méér. Want deze kunst wordt zeldzamer en het leven jachtiger. JOH AN WESSELINK.

De Vallei | 1969 | | pagina 5