Jean Marty bracht Boulanger in grote moeilijkheden „Fighting" Mack verdedigt vandaag zijn Europese titel in het weltergewicht Emil Zatopek „overgeplaatst" DE SP0RTT0T0 Harry Vriend„Eerst eenheid scheppen" Henny Huizinga-ILO heeft hart aan de turnsport verpand Langeweg slechts half punt achter bij koploper Botwinnik Petterssons onderhandelen over profcontract radio en t.v. De schaatsinterland in Noorwegen Rallye Monte Carlo gisteren begonnen Post en Duyndam in zesdaagse van Milaan MARGARET COURT IN DE FINALE Betty Stöve won van Judith Salomé FC VVV - Limburgia is uitgesteld Europees kampioenschap driebanden Virginia Wade weer in eindstrijd Nieuwe coach waterpolo-zevental weet waarover hij praat Afspraken Geen verrassing Wonder Compensatie ASSISTEREN TOEKOMST ZATERDAG 18 JANUARI 1969 DEN HAAG Raymond Ceulemans, Laurent Boulanger en Johann Scherz rijn ook in de vijfde ronde van de strijd om het Europees kampioenschap driebanden zonder verliespunten geble ven. Voor het echter zover was heeft Boulanger vrijdagmiddag benauwde ogenblikken moeten doormaken. De man, die de Belg van louter zenuwen deed wippen op zijn stoel, was Jean Marty. De kleine Parijzenaar, die na zijn nederlaag van donderdag tegen Scherz bijna onbezorgd is gaan spelen, dreigde Boulanger in de nastoot name lijk een kostbaar punt te ontnemen. Toen de Belgische kampioen in de 49e beurt met een serie van vijfenzes tig caramboles had vol gemaakt, stond Marty slechts zes punten achter. On bewogen trad de Parijzenaar, die daar voor al enkele vlotte series had ge maakt, aan voor zijn laatste kans. Rus tig wandelend rond het biljart bekeek hij de mogelijkheden, terwijl Boulanger gespannen op zijn stoel zat. De Belg wist, dat hij bij een eventuele remise zijn kansen op de tweede plaats nie mand twijfelt er meer aan, dat Ray mond Ceulemans zijn titel prolongeert wel kon opgeven. In een doodse stil te dreef Marty de ballen over het la ken. Toen na vier punten het „en nog twee" klonk, durfde Boulanger niet langer te kijken. Blijkbaar werd ook voor Marty de spanning op dat moment te groot, want hij faalde. Ceulemans en Scherz hadden aan merkelijk minder in angst hoeven te zitten. Johann Scherz begon tegen Rini van Bracht zeer matig. Na vijf beurten stond de jonge Nederlander op acht, terwijl het scorebord voor de Wener nog een nul aanwees. Pas na twintig beurten ging Scherz vaster spelen. Met twee series van vijf werkte hij zijn achterstand weg en na vijfendertig beurten had Scherz de partij volledig in de hand (33-24). Toch werd Van Bracht ook door de reeks van zes, die even later volgde, niet uit zijn spel ge bracht. De Waalwijker bleef zeer ge concentreerd spelen en bracht de ach terstand, die op een gegeven ogenblik zelfs achttien caramboles had bedragen, in de slotfase met kleine series terug tot elf punten. De nog steeds zwaar verkouden Ray mond Ceulemans, die voortdurend zijn neus moest snuiten, speelde tegen Ave lino Rico zijn minste partij van het toernooi. Dit keer had de Belg 47 beur ten nodig om de zestig caramboles te scoren. Het algemeen gemiddelde van Ceulemans, dat na twee dagen ruim anderhalf bedroeg, kreeg vooral door het feit, dat hij vijf beurten nodig had om het beslissende punt te forceren, een gevoelige tik. De Spanjaard Rico had daarvoor dank zij sterkere zenu wen nationaal kampioen Jan Doggen MILAAN Twee van de vier Zweed se broers Petterson, Gösta en Sture heb ben vrijdag in Milaan de eerste onder handelingen gevoerd voor hun contract als beroepswielrenner. Een Italiaanse fabriek wil de broers graag aantrekken voor het komende seizoen en het is te verwachten, dat als de onderhandelin gen van Gösta en Sture slagen ook Tomas en Erik het contract zullen te kenen. De vier broers Petterson werden zo wel in Heerlen als in Montevideo we reldkampioen in de ploegentijdrit op de weg. Bij de Olympische Spelen kregen zij niet meer dan een zilveren medaille, de gouden onderscheiding ging naar het Nederlandse viertal: Krekels, Pij nen, Zoetemelk en Den Hartog. Vrijdagmiddag tekenden Gösta en Tomas Petterson het door de Italiaanse fabrieksploeg Ferretti aangeboden con tract. Gösta Petterson is met zijn 28 Jaar niet alleen de oudste van de vier broers Petterson. hij heeft ook de mees te successen behaald. Tomas Petterson is 21 jaar. Aan de ondertekening van Gösta en Tomas Petterson is maar één beperking verbonden, het contract wor slechts geldig wanneer ook de twee an dere broers. Sture(26 jaar) en Erik (bijna 20) hun handtekening ijb Fer retti plaatsen. De bedoeling is dat Sture en Erik Petterson de contracten op 22 januari in Zweden zullen tekenen. 49 54 5 0.907 60 54 6 1.111 60 47 5 1.276 42 47 6 0.893 60 49 8 1.224 58 49 5 1.183 60 67 6 0.895 57 67 5 0.850 49 59 5 0.830 60 59 5 1.016 60 73 5 0.821 52 73 6 0.712 opnieuw een nederlaag toegebracht. Aanvankelijk zag het er helemaal niet naar uit, dat de Nederlander de partij zou moeten afstaan. Rico raakte tegen zijn regelmatig carambolerende tegen stander achterop en toen Doggen na vijftig beurten op 46-40 stond leek er geen vuiltje aan de lucht. Hij kwam evenwel bedrogen uit. De Spanjaard werkte de achterstand weg en nam in de 63e beurt zelfs de leiding: 58-56. In de slopende slotfase bleek Rico over de sterkste zenuwen te beschikken. Na twee poedels maakte de Spanjaard in de zevenenzestigste beurt de partij uit Doggen miste de nastoot grandioos De uitslagen van de partijen uit de vijfde ronde zijn: Van Bracht (Ned.) Scherz (Oost.) Ceulemans (Belg.) Rico (Sp.) Boulanger (Belg.) Marty (Fr.) Rico (Sp.) Doggen (Ned.) Haring CWVDld.) Vinagre (Port.) Thögersen (Den.) Blanc (Zwits.) In het NRU-sportprogramma „Langs de Lijn" (14.30-17.00 uur, Hilversum II en 18.10-18.30 uur Hilversum I) zal ver slag worden gedaan van de voetbalwed strijden Feyenoord - PSV, Ajax - Spar ta, MW - DWS, Zwolse Boys - Gooi land; van de schaatsinterland Neder land - Noorwegen in Oslo; het Euro pees kampioenschap biljarten drieban den in Den Haag; het Hoogovenschaak toernooi in Wijk aan Zee; voorts in Langs de Lijn: nieuws en uitslagen van zaalhandbal, microkorfbal, hockey en de paardenkoersen in Hilversum. Het NTS-Sportprogramma, dat van 19.30 tot 20.30 uur op Nederland I wordt uitgezonden, bestaat wijzigingen voorbehouden uit de volgende onder delen: de voetbalwedstrijden Ajax-Sparta en Feyenoord - PSV; de Europese kampionschappen drie banden biljarten te Den Haag; de Hahnenkamm-Rennen (skiën) in Kitzbühel; de schaatsinterland Noorwegen - Ne derland in Oslo. In het programma „Sport voor sport" 18.30 tot 19.25 uur brengt de RONO na beschouwingen van de semi-profwed strijden FC Twentë-AZ '67; Sportclub Cambuur - FC Den Bosch; Veendam - SVV en AGOW - Heerenveen. Bij de amateurs Noord staan op het program ma Germanicus - Alcides; Hoogeveen- MOW en Dokkum - Black Boys. In Oost: Quick *20 - Sportclub En schede; Zuid-Arnhem - RKHW; Dinx- perloo - Enschedese Boys. Voorts wordt onder meer aandacht besteed aan de internationale zwem wedstrijden in Emmen en de noordelij ke bokskampioenschappen in Sneek. OSLO Vrijdagavond is in Oslo de loting verricht voor de schaatsinterland Noorwegen-Nederland, die dit weekein de in het Bislett-stadion wordt gehou den. De loting had het volgende resul taat: 500 m: le rit: Hallvard Smrgrav - Frits Bartling; 2e rit: Sten Stensen - Ronnie Nooitgedagt; 3e rit Berd Hen riksen - Arie Eriks; 4e rit: Fred Anton Maier - Jan Bazen; 5e rit: Roar Groen- vold - Jan Bols; 6e rit: Ivar Eriksen - Karei te Winkel; 7e rit: Svein Erik Stiansen - Kees Verkerk; 8e rit: Magne Thomassen - Peter Nottet; 9e rit: Dag Fornaess - Ard Schenk; 10e rit: Bjrn Tveter - Eddy Verheyen. 3000 m.: le rit: Tveter - Verkerk; 2e rit: Fornaess - Nottet; 3e rit: Stiansen Schenk; 4e rit: Henriksen - Nooitge dagt; 5e rit: Smrgrav - Te Winkel; 6e rit: Maier - Bols; 7e rit: Thomassen - Eriks; 8e rit: Stensen - Verheyen. BOLOGNA Edwin „Fighting" Mack, de van de Antillen afkomstige Europese bokskampioen in het weltergewicht, die vandaag in Bologna zjjn titel zal verde digen tegen de Italiaan Silvano Bertini, is vol vertrouwen over de afloop van het gevecht. De 22-jarige Nederlander neemt aan het karwei met zjjn zeven jaar oudere uitdager te hebben geklaard voor de laatste van de vijftien ronden achter de rug is. Na de door hem verwachte overwinning rekent „fighting" Mack erop een kans te krijgen tegen de Amerikaan Curtis Cokes, houder van de wereldtitel in het weltergewicht. De verwachting dat de partij binnen de vastgestelde vijftien ronden zal zijn afgelopen, is overigen^ algemeen. Bei de boksers bezitten de reputatie een verschrikkelijke slagkracht te hebben. Fighting Mack veroverde de Europe se titel op 14 augustus van het vorige jaar in Lignano Sabiadoro door een verrassende overwinning op de Itali aan Carmelo Bossi. Bij het begin van de negende ronde hervatte de Italiaan het gevecht niet omdat hij ernstige hinder had van een kaakblessure, op gelopen na een rechtse hoek van Figh- tink Mack in de achtste ronde. In een ziekenhuis bleek dat Bossi zijn kaak had gebroken. Twee en een halve m^and na de verrassende overwinning van Fighting Mack in de Italiaanse badplaats stond Bertini in de ring te genover de Brit Jim McCormack. Die partij was na drie minuten afgelopen waarna McCormack zich naar een ziekenhuis liet vervoeren voor onder zoek. Zijn geblesseerde kaak bleek niet gebroken. Behalve een zelfs na slechts èèn Europees titelgevecht al gereputeerde rechtse brengt Fighting Mack nog een aantal andere kwaliteiten in de ring, die het niet onmogelijk maken dat hij na deze eerste keer zijn titel nog va ker op het spel kan zetten. Fighting Mack heeft een opvallende snelheid in de ring, die gepaard is aan een op merkelijke souplesse. Bovendien heeft de Nederlander een groot incasserings vermogen dat het hem mogelijk maakt de risico's te nemen, die hij nodig heeft voor zijn eindstoot. Wanneer de strijd op punten zou moeten worden beslist zijn de vooruit zichten voor Fighting Mack niet zo gunstig. Ook in zijn eerste Europese titelgevecht, tegen Carmelo Bossi, had hij een achterstand in punten op gelopen. PRAAG Kolonel Emil Zatopek, oud-olympisch atletfekkampioen, is over geplaatst naar een andere functie m het Taj.-Slowaakse ministerie van Lands verdediging. heeft de persdienst van het ministerie vrijdag bekend gemaakt. Ontkend werd dat Zatopek, die hef tige kritiek uit Moskou had moeten ver dragen nadat hij aanmerkingen had ge maakt op de bezetting van Tsjecho- Slowakije door troepen uit de andere b(j het Warschaupact aangesloten landen, was ontslagen. In een open brief, gepubliceerd in Tsjecho-Slowakije en gericht aan de minister van landsverdediging, werd ge steld, dat Zatopek ontslagen was van zijn functie bij 't ministerie en dat hij een baan had gekregen als leider bij Dukla, de sportvereniging van het le ger. De brief was geschreven door de Tsjechische schaakgrootmeester Ludek Pachman. De vertegenwoordiger van de pers dienst van het ministerie ontkende na drukkelijk dat Zatopek was ontslagen. „Zelfs in westerse landen", zei hij, „komt het voor dat militairen naar an dere functies worden overgeplaatst zon der dat nadere bijzonderheden worden openbaar gemaakt". DEN HAAG De cijfers voor sport- toto 22 luidden: aantal deelnemers: 872.085; bruto inleg: 1.922.716.80; prij zen bedrag: 865.223; Eerste prijs: 259.566,90; 9 winnaars: bruto 28.840; tw;eede prijs: 173.044,60, 100 winnaars: bruto 1730; derde prijs: 259.566,90; 1241 winnaars: netto f 210; Extra prijs: 173.044,60; 1100 winnaars: netto ca. f 157. OSLO De Noren Erik Sandberg en Per Ekholdt zijn vrijdagavond in Oslo als eerste equipe begonnen aan de 38e Rallye Monte Carlo. Met een Saab V4 startten zij voor de 3089 kilometer lan ge tocht naar Monaco, waar zij maan dag voor de eerste maal zich dienen te melden. De wegen in Noorwegen waren glad en besneeuwd. Na de rode Saab vertrokken de overige 19 combinaties, die Oslo als beginpunt van de zware winterrally hadden gekozen. De Finse favoriet Simo Lampinen, die met een Saab Sonett rijdt, behoorde tot de rij ders, die in de Noorse hoofdstad start ten. In Monaco krijgen de deelnemers 20 uur rust. Dinsdagmorgen beginnen zij aan het zware bergtraject van 1468,5 kilometer door de Franse zee alpen. De 60 hoogst geklasseerde equipes zul len in de nacht van donderdag 23 op vrijdag 24 januari in de slotproef over 670 kilometer moeten uitmaken, wie zich winnaar van de 38e Rallye Monte Carlo mag noemen. Later op de avond startten, zij het onder heel andere omstandigheden, ook uit Londen twintig deelnemers. In de Engelse startplaats viel de regen met stromen. De eerste pechvogel was zonder twij fel de 50-jarige Knox Angus Grif fin. De onfortuinlijke architect uit Atalanta had door een misverstand niet de be schikking gekregen over een nieuwe Jaguar, die hij in Amerika had be steld. Onder het spandoek, dat de start plaats aangaf maakte hij vooral ten behoeve van de fotografen het be kende gebaar met de duim, als hoopte hij liftend het kleine prinsdom aan de Middellandse Zee te bereiken. Vervolgens werd ook in Athene, Frankfort, Warschau, Reims, Lissabon en Monte Carlo het startsein voor de oudste sterrit ter wereld gegeven. On geveer 200 deelnemers hebben hun in schrijving gestand gedaan. MILAAN Peter Post en Leo Duyn dam zullen, hoewel niet als een koppel, starten in de zesdaagse van Milaan, die van 6 tot 12 februari wordt gehouden. Peter Post rijdt met Dancelli en Duyn dam met Delia Torre. De overige kop pels zijn: Kemper/Oldenburg, Renz/ Rancati, Altig Zandegu, Ritter/Tacco- ne, Beghetto/Porter, Turrini/Roncag- lia, Lykke/Eugen, Bailetti/Arienti en Petenella/Fritz Pfenninger. KAAPSTAD Virginia Wade, de sterkste amateur tennisspeelster van Groot-Brittannië heeft zich voor de vierde keer in successie geplaatst voor de eindstrijd van een tennistoernooi uit het Zuidafrikaanse circuit. Virginia Wade versloeg vrijdag in de halve-fi- nale dames-enkelspel van het toernooi van de westelijke provincies haar land genote Winnie Shaw met 64 en 62. In de voorgaande weken won Virgi nia Wade het toernooi van de grens provincies en verloor in de finales van de oostelijke provincies en van Oranje Vrijstaat. UITHOORN „ln de loop van de jaren zijn te veel goede waterpolospe- lers te vroeg met waterpolo gestopt. Dit komt door de rottige omstandig heden waaronder getraind moest wor den. Ik zie het als mijn voornaamste taak om daarin verbetering te bren- 'i gen. De nieuwe trainer-coach van het Ne derlands waterpolo-zevental Harry Vriend (30) weet, waarover hij praat. Sedert zijn debuut in 1957 heeft hij 50 interlandwedstrijden in het nationale team gespeeld en hij herinnert zich maar al te goed hoe de centrale trai ningen verliepen. „Vroeger gingen we op de weekein den naar het Sportfondsenbad Oost in Amsterdam. Daar werd eerst getraind en werd er geslapen op luchtbedden. Later kregen we van vrijdag op zate- dag de training in Beverwijk. Daar konden we pas 's avonds na tien uur als iedereen op de nationale schrob- avond weer goed schoon was geboend in het bad het water in. Ook daar werd op luchtbedden geslapen". Op zaterdagmorgen was het weer vroeg aantreden. Op die manier gaat het niet meer. Als er gesproken wordt over sociale begeleiding van topspor ters dan zie ik het als mijn eerste taak de omstandigheden waaronder getraind moet worden te verbeteren. En daar is kans op. Er worden in Nederland veel nieuwe baden gebouwd. Als we daar mee nu vroegtijdig goed afspraken kun nen maken dan zetten we een stap in de goede richting". Een volgende stap ziet Harry Vriend in een strenge discipline. „We zullen in Nederland nooit de discipline ken nen, die een Max Merkel de spelers oplegt. Dat hoeft ook niet. We zijn nu eenmaal geen mensen voor een kada verdiscipline. Maar er moet een goede gezagsverhouding zijn tussen trainer en pupil. Zonder discipline geen goede trai ning en geen goede resultaten". Harry Vriend die tot voor kort nog deel uitmaakte van de selectieploeg, ziet het niet als bezwaar, dat hij nu als trainer de scepter zwaait. Dat zal allemaal erg gauw wennen, is zijn me ning, ook al vindt de nieuwe coach en HARRY VRIEND vijftig interlands trainer, dat hij wel wat snel deze taak op de schouders kreeg. „Ik had liever nog wat doorgegaan met de jeugd voordat ik de nationale selectie onder mijn hoede kreeg. Maar helemaal als een verrassing kwam mijn benoeming toch niet. Toen Rudi van Feggelen zich terugtrok en Gerrit Jan sen door de spelers niet werd geaccep teerd verwachtte ik het eigenlijk di rect". Harry Vriend is niet ontevreden over het peil, dat het Nederlands waterpolo- team heeft bereikt. „Dat is", zegt hij „eigenlijk een wonder als je het verge lijkt met het peil waarop de waterpolo- competitie in Nederland zich afspeelt". De kwaliteit daarvan noemt hij gering. Dat het Nederlands team toch nooit de werkelijke top haalt komt volgens hem door een samenspel van factoren. „We hebben een redelijke hardheid al sijn we niet onsportief zoals bij voorbeeld de Zuidslaven een goede techniek en een goed tactisch inzicht. Maar het lijken nog losse onderdelen van iete dat een geheel moet vormen. Die eenheid scheppen, is ook een dank bare opdracht", aldus Harry Vriend, die voorlopig nog werkzaam blijft als le raar MO aan het Keizer-Karelcollege in Uithoorn. LIENDEN Henny Huizinga is één van die felle doorbijtertjes in de kleine Betuwse sportgemeen- schap. De 22-jarige secretaresse voelt zich helemaal thuis bij de gymnastiekvereniging ILO, on danks het feit, dat zij in Eist (ge meente Rhenen) woonachtig is. Zij turnt met een soort gretigheid, springt uitstekend trampoline en geeft met veel succes les. Zij hoopt dit jaar het KNGV-leidstersdiplo ma te behalen. Voor Henny Huizinga was de over stap naar de Betuwe een beetje moeilijk. Als klein meisje trok zij in Eist naar de gymzaal en dat bleef zo tot zij zestien werd. Er von den wat veranderingen plaats en de banden raakten enigszins verbroken. Toen een goede vriend beweerde „dat het bij ILO zo leuk was" waag de Henny de overstap. Zij heeft er nooit spijt van gekregen. „In het be gin was er veel jaloezie. Later draai de dat helemaal bij". Nu heeft zij vele vriendinnen en zegt „niet meer weg te willen". De Betuwse men taliteit wordt niet meer veroordeeld, doch geniet uitsluitend waardering. Bij ILO voelde Henny zich weer thuis. Zij ging leider D. J. Klumpe- naar assisteren, omdat zij het leuk vond en trainde zelf intensief, soms viermaal per week. Dat is wat min der geworden, want de lessen vragen eveneens aandacht en tijd. Bij DO- TO in Scherpenzeel staat namelijk de gehele jeugd tot veertien jaar on der haar leiding. Zodra zij het KNGV-diploma bezit wil zij in de naaste omgeving de lessen uitbrei den. De reeds «pgedane ervaringen zullen haar daarbij van pas ko men. Henny Huizinga beseft als wei nig anderen, dat de praktische ken nis in het verenigingsleven onont beerlijk is. Vandaar, dat zij de ont wikkelingen in de turnwereld nauw gezet volgt. De ILO-turnster verstaat de kunst een les prettig te leiden. Zij heeft het gewoon in zich, zoals dat in het sportjargoi. heet. Het geweldige ent- houdiasme is daaraan debet. „Tur nen heeft zoveel mogelijkheden. Veel meer dan andere sporten", verkon digt Henny. Treffend voegt zij er aan toe: „Het zou overal mogelijk moeten zijn, dat klein en groot, jong en oud naar gym konden. De men sen zouden dan gelijk kunnen erva ren hoe mooi het verenigingsleven is, dat het een ontspanning is waar bij je in contact komt met andere mensen. Heel wat beter dan iedere avond naar de televisie kijken". De felheid waarmede Henny haar ziens wijze uitdraagt illustreert haar lief de voor de turnsport. Zij ontbreekt dan ook nooit op het appèl. „Al ben ik niet zo happy, gym sla ik niet over", luidt de duidelijke toelichting. De toekomst van de turnsport ziet Henny Huizinga gunstig in. Vooral op wedstrij dgebied meent zij een grote vooruitgang te mogen voor spellen. „De mensen krijgen meer vrije tijd en daardoor meer trai ningsgelegenheid", verklaart zij. De recreatieve gymnastiek zal behoefte krijgen aan meer accommodatie. Henny is van mening, dat er op dit gebied nog veel te verbeteren valt. „Op sommige plaatsen zijn er mooie zalen, maar meestal is de accom modatie bar slecht", aldus de actie ve ILO-turnster. Met haar sympa thieke optreden blijft zij proberen een aandeel te leveren in de licha melijke opvoeding van de heden daagse jeugd. Daarnaast wil zij haar eigen prestaties opvoeren. Uren kan zij bezig zijn op de evenwichts- balk of aan haar lievelingstoestel, de brug met ongelijke leggers. Bij het paardspringen weet zij keer op keer de vereiste concentratie op te brengen en in de vrije oefening de monstreert zij een grote mate van expressiviteit. Een andere keer draait Henny salto's aan de lopende band boven de soepel verende tram poline. De gymnastiek is haar hob by, haar plezier! SYDNEY Margaret Courts-Smith heeft vrijdag de finale dames-enkel spel bereikt van de tenniskampioen schappen van Nieuw-Zuid-Wales in Sydney. De rijzige, 26-jarige, Australi sche versloeg in 39 minuten haar land genote Kerry Melville met 6-3 en 6-0. Margaret Court speelde een van haar wedstrijden door niet alleen op kracht te spelen. Met scherp volleren greep Margaret Court de kansen aan het net, die zij had geschapen door nauwkeurige met effect geladen slagen naar de zij lijnen. Kerry Melville gaf in de eerste set uitstekend partij, maar had in de tweede set geen wapens tegen het haar- zuivere spel van haar tegenstandster. In de finale zal Margaret Court zon dag de winnares ontmoeten van de an dere halve finale, die zaterdag zal wor den gespeeld tussen de Amerikaanse speelsters Billie Jean King-Moffit en Rosemary Casals. Deze twee speel sters zullen Margaret Court en Judy Tegart ontmoeten in de eindstrijd van het dames-dubbelspel. De uitslagen van de halve finales waren: Billie Jean King-Moffit/Rosemary Casals (VS)-Ka- ren Krantzcke/Kerry Melville (Aus) 2-6, 6-2, 7-5, Margaret Court-Smith/ Judy Tegart (Aus.)-Ann Jones-Haydon (G.-Br.) Francoise Durr (Fra.) 6-1, 3-6, 6-3. Wimbledon-kampioen Rod Laver had slechts 86 minuten nodig om de eind strijd te bereiken. De Australiër won in drie sets, 6.Ï1, 6-3, 7-5, van zijn land genoot John Newcombe. Newcombe, die wegens een beenbles sure gedurende twee maanden niet aan toernooien had kunnen deelnemen, mis te duidelijk conditie om de rossige Lever die in de tweede en derde set zijn top vorm benaderde, partij te kunnen bie den. Newcombe, die de marathon-wed strijd tegen de Amerikaanse veteraan Pancho Gonzales nog in de benen had, maakte het zijn tegenstander in de eer ste set heel gemakkelijk door drie ser vice games te verliezen. In de volgende twee sets moest Laver het werk zelf doen. Erg in te spannen hoefde hij zich echter niet. Het gebeurde maar zelden dat hij aan het net verscheen. Dat was ook niet nodig, omdat hij van de base line genoeg punten scoorde. Laver zal in de finale uitkomen tegen de winnakr van het duel tussen de Aus traliërs Ken Rosewall en Tony Roche, dat zaterdag zal plaatsvinden. Verdere uitslagen: Heren-dubbelspel, kwartfinales: Rosewall - Stolle (Austr.) - Keidie - Ad dison (Austr.) 4-6, 6-8, 6-3, 6-2, 10-8. VENLO De wedstrijd FC VW - Limburgia uit de tweede divisie van het betaalde voetbal is van het pro gramma voor aanstaande zondag ge schrapt. FC VW had de KNVB uitstel gevraagd in verband met het auto-on gelijk waarbij donderdagavond 3 spe lers van FC VVV waren betrokken en dat het leven kostte aan Leo Raats. WIJK AAN ZEE Kick Langeweg, de rijk getalenteerde Nederlandse meester, maakte vrijdag „zo maar" zijn entree in de kopgroep van het Hoogovenschaaktoernooi, die voor het overige geheel is samengesteld uit de grootmeesters van de eerste garnituur. Met drie punten uit vier partijen staat hij, samen met Ciric en Keres, slechts een half punt achter op Botwinnik, die van Van Scheltinga won. De IJslandse grootmeester Olafsson brak in wat min dere stelling af tegen Geiler en ook Donner kon zijn opmars niet continue ren. Hij speelde remise tegen Kavalek. Langeweg had wegens „dringende bezigheden" gevraagd of hij zijn par tij tegen de Spanjaard Medina een uur later mocht beginnen. Dat werd toege staan. En juist in het uur, dat de ande ren de klokken al hadden gestopt, be ging Medina, die het half orthodox damegambiet zeer goed had gespeeld, in tijdnood enkele noodlottige vergissin gen. Een vrij fortuinlijke afloop voor de Nederlander, die de dag tevoren ook al het geluk aan zijn zijde had gehad. Het gaat te ver om Langeweg nu al een kans toe te kennen voor het beha len van het grootmeesterresultaat (9,5 punt uit 15 partijen). Temeer, daar hij het relatief lichtste programma van al le deelnemers achter de rug heeft. Wel mag worden gezegd, dat hij al enkele malen in het Hoogoventoernooi de bes te Nederlander was. De Siciliaanse opening is al zo oud, dat El Greco hem op een schilderij heeft vereeuwigd. Kavalek en Donner vonden echter toch weer nieuwe we gen. Halverwege taxeerde Botwinnik, die door een blunder van Van Scheltin ga een halve vrije dag had gekregen, dat Donner zou gaan winnen. In het eindspel had de Nederlander een pion meer. Maar wit had juist voldoende compensatie, zodat het punt gedeeld werd. De middagzitting was nog geen kwar tier oud, toen de Zuidslavische groot meester Ciric de perskamer binnen stapte met de vraag, of enkele foto's, die hij had gemaakt, verzonden konden worden. Op de wedervraag hoe het met zijn partij ging, was het laconieke ant woord: „remise". In elf zetten hadden hij en de Pool Doda een volkomen symmetrische stelling ineengeschoven. Het was een incidenteel blijk van vre delievendheid. Aan de andere borden ging het weer net zo hardhandig toe als in de voor gaande drie ronden. Benkoe posteerde tegen Ostojic ach tereenvolgens een pion, een paard en een loper achter de zwarte pionnenstel- ling. Dat bleek voldoende voor de winst. Keres, die grieperig naar Wijk aan Zee is gekomen en maar niet beter wordt, buitte de tijdnood, waarin Lombardy zoals gebruikelijk raakte, uit voor een ruil van een dame tegen toren-paard, die de stelling zo compliceerde, dat de Amerikaanse geestelijke er geen weg meer mee wist en capituleerde. Portisch speelde de Engelse partij tegen Hans Ree volgens het recept: druk, doorbraak en vervolgens onver valst mat. De Nederlandse kampioen bleef daardoor staan op een half punt uit vier partijen. Volgens de prijslijst is dat goed voor vijftig gulden. De uitslagen van de vierde ronde: GROOTMEESTERGROEP Doda (Polen) - Ciric (Z.S1) V«-Vt, Ke res (Rusland) - Lombardy (VS) 1-0, Langeweg (Ned) - Medina (Sp) 1-0, Botwinnik (Rusland) - Van Scheltinga (Ned) 1-0, Kavalek (Tsj.Sl) - Donner (Ned) Vt-Vi, Portisch (Hang) - Ree (Ned) 1-0, Benkoe (VS) - Ostojic (Zd. SI.) 1-0, Gelier (Rusland) - Olafsson (IJsland) afgebroken. MEESTERGROEP: Kramer (Ned) - Scholl (Ned) Vt-Vs, Honfi (Hong) - Jongsma (Ned) 1-0, San- dor (Hong) - Bredewout (Ned) 1-0, Uj- telki (Tsj.Sl.) - Kozma (Tsj.Sl.) Ciocaltea (Roem) - Krabbe (Ned) 1-0, Kurajica (Z.S1) - Westerinen (Finland) 1-0, Hartoch (Ned) - Gaprindasvli (Rus land) Vt-7t, Bednarski (Polen) - Cort- lever (Ned) V*-1/*. De stand in de grootmeestergroep: 1. Botwinnik 3V* pnt, 2, 3, 4: Ciric, Ke res en Langeweg allen 3 pnt, 5. Olafs son 2Vt pnt en 1 afgebr. partij, 6, 7: Benkoe en Donner beiden 2V» pnt, 8. Geiler 2 pnt en 1 afgebr. partij, 9 en 10 Doda en Portisch beiden 2 pnt, 11 Lom bardy Vit pnt, 12, 13, 14: Medina, Os tojic en Kavalek allen 1 pnt, 15. Ree 1lt pnt, 16. Van Scheltinga 0 pnt. De stand in de meestergroep na de vierde ronde is: 1. en 2. Kurajica en Honfi, beiden 4 pnt, 3. Ciocaltea 3 pnt, 4 en 5. Schol en Westerinen, beiden 2Vi pnt, 6, 7, 8, 9. Kramer, Kozma, Bednarski en Cortle- ver, allen 2 pnt, 10, 11, 12. Krabbe, Sandor en Hartoch, allen l1/* pnt, 13, 14, 15. Ujtelki, Jongsma en Gaprindas- vili, allen 1 pnt, 16. Bredewout V« pnt Parijs Betty Stöve is vrijdag door gedrongen tot de eindstrijd van het da- mes-enkelsjel van de internat. Fran se tenniskampioenschappen op over dekte banen, die in Parijs worden ge houden. Zij schakelde in de halve fi nales Judith Salomé met tweemaal 6-4 uit. Betty Stöve zal in de strijd om de titel de FranCaise Janine Lief frig ontmoeten, die de Belgische Ingrid Loeys met 6-2, 6-2 versloeg.

De Vallei | 1969 | | pagina 9