Veenendaals dagblad Man doodt moeder en broer en sticht brand Buiten VELDSLAG IN TOKIO OM UNIVERSITEIT Nixon heden beëdigd GOMOELKA TERUG VAN ANTI SEMITISME Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Ook Sojoez-5 terug SFEER: BELEEFD EN ZAKELIJK Saigon vreest aanval van Viët-Cong Drama in Wilp Vijf gewonden naar ziekenhuis N.L.F.-leden wuiven Turk vermoord; landgenoot in arrest KOELBLOEDIG Duitse dieven na achtervolging gegrepen Medewerker Kins wil Ray gaan verdedigen BETOGING IN WASHINGTON Weer vliegramp Los Angeles I Af en toe ivat neerslag Britse telegrafisten staken Paardje spelen 1 GEEN ROOF ÜI1SSDAC APART V.S. doen niet mee inet actie Rusland in Midden-Oosten Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w.. 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei" opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. MAANDAG 20 JANUARI I969 - 43e JAARGANG no. 16 ECHT VREDESOVERLEG BEGINT MORGEN WILP De 33-jarige H. J. uit Wilp heeft vanmorgen in een vlaag van ver standsverbijstering zijn moeder en broer om het leven gebracht en zijn vader ernstig gewond. Hij stak ver volgens het boerderijtje van zijn ouders in brand en drong het huis van de bu ren, waar de familie Klunder woont, binnen. Daar bracht hij man, vrouw en twee minderjarige kinderen ernstig hersenletsel toe. De vader van H. als mede het gezin Klunder zijn via het St.-Geertruidenziekenhuis in Deventer overgebracht naar het R.-K. Zieken huis in Zwolle. Van allen is de toestand ernstig. De dader vluchtte aanvankelijk, maar kon. later bij kennissen van hem door de rijkspolitie van Twello worden aan gehouden. Hij is overgebracht naar het huis van bewaring te Zutphen en van morgen verhoord door de officier van Justitie. H. is in 1960 verpleegd ge weest in de psychiatrische inrichting „Groot-Gaffel" te Warnsveld. LONDEN Meer dan 3500 telegra fisten die overzeese verbindingen be dienen zijn vandaag voor hoger loon in staking gegaan waardoor het telegraaf- en telexverkeer in en uit Engeland ontwricht werd. imHmiiinmiiiiiiiiiiiiHHHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinHiiiiiniiiiiimiiiinimi C\nze uitgevers zijn er gedurig mee bezig, om liefhebbers van de hippische sport haast letterlijk te paard te helpen en omdat hun papieren voorlichting doorgaans niet al te kostbaar is, behoeft zo'n amateur er zelden over te klagen, dat het hinkende paard achteraan komt als hij tenminste niet te hard van stal gaat. Van de inhoud der ruiterboeken, die uitgever L. J. Veen publiceert, wil ik gedach tig aan de spreekwijs ,.het beste paard struikelt weieens" mij liever distantiëren, want al zie ik deze fraaie viervoeters graag vrij in de wei of dravend onder de man, toch ben ik verre van deskundig. Het is mij echter opgevallen, dat er in stijgende mate aan deze nobele sport wordt gedaan. Overal zien we landelijke rijverenigingen, pony clubs. rijbanen, manéges, africh ting enz., om van concoursen, ver maarde equipes en alle stadia van dressuur of hogere rijkunst niet eens te spreken. Al staat bij dit al les de praktijk op het eerste plan, toch heeft zowel beginneling boven het stadium van hobbel- en stok paard als gevorderde ook baat bij deskundige voorlichting, genoten in het hoekje bij de haard. De toe komstige ruiter en amazone zal het paardjespelen graag aanvangen met v. Seefried „Zo leert ge paardrijde n"om echter al gauw een begerig oog te werpen op Müseler's aanschouwelijk rij-onder- richt ..Te paard" een veelgele zen, uitvoerig werk in dit genre, dat ook met succes door instructeurs wordt gebruikt. Hierbij sluit „Hel r ij p a a r d" (Alfr. Knopfhart) goed aan, maar het laatste werk ,,D r e s s u u r r ij d e n" door R. L. Watjen is veel gespecialiseer der en bestemd voor hen, die zich waarlijk en ten volle tot het paar- devolk mogen rekenen. Al deze boeken zijn rijk geïllustreerd met foto's en tekeningen. Prospectus bij de uitgever te Amsterdam. 20-1-1969 A. B. Wigman. PARIJS De echte vredesconferentie over Vietnam kan nog deze week be ginnen. Dit onverwachte, positieve resultaat werd zaterdagmiddag bereikt in de eerste bijeenkomst sinds november van de delegaties van de Verenigde Staten, Noord- Viëtnam, Zuid-Viëtnam en het FNL, het communistische Nationale Be vrijdingsfront van Zuid-Viëtnam. Zonder moeilijkheden waren de onder handelaars gaan zitten om de ronde tafel, waarover lange tijd zoveel te doen is geweest. RtcifNMiHUMmtiRMiiimniiimiimMimHiiiMMMiiHifiHitiinMiiiiinmtiiiiiimtfMimtfMiiir Mevrouw Ngoeyen Thi Binh en de andere delegatieleden van het Zuidvietnamese ..Bevrijdings-'[ front" (N.L.F.) bij aankomst voor het conferentiecentrum, waar de eerste besprekingen voor het Vre desoverleg hebben plaatsgehad. TOKIO Negenduizend Japanse politiemannen hebben gisteren de universiteit van Tokio ontruimd nadat ze een dag lang bloedig slag hadden geleverd met een legertje van honderden studenten. Drie politiemannen die door flessen bij tend zuur waren getroffen verkeerden in levensgevaar. Acht anderen, zeven studenten en een verslaggever, werden met verwondingen in een ziekenhuis op- UMlIliminiMMHtlMIHItNI WASHINGTON Richard Nixon is vandaag in Washington beëdigd als de 37ste Amerikaanse president. Acht jaar nadat wijlen John Kennedy hem in de strijd om het presidentschap ver sloeg betrekt Nixon alsnog het Witte Huis. Achter kogelvrije glazen schotten voor het Capitool legt hij vandaag voos Amerika's opperste rechter, Earl War ren, zijn ambtseed af. De stad Washington was gisteren al in feestroes. Een kleine dertigduizend mensen waren gisteravond aanwezig op een galabal ter ere van Nixon. De nieuwe president was zelf niet aanwe zig. Hij was in New York gebleven. Op het bal liet hij zich vertegenwoordigen door zijn vice-president, Spiro Agnew, zijn dochters Julie en Tricia en zijn schoonzoon, David Eisenhower. TILBURG De Tilburgse politie heeft gisteren de 46-jarige Turk A. B. aangehouden op verdenking van moord op zijn 28-jarige landgenoot C. Oba- das. Het motief van de moord, die gis termorgen vroeg in Tilburg werd ge pleegd is niet bekend. Het slachtoffer strompelde gistermor gen omstreeks kwart over drie een pen sion voor buitenlandse arbeiders bin nen aan de Goirkestraat in Tilburg. Tien minuten later stierf hij. De man was met een mes in de hartstreek ge troffen. De wond was klein, het bloed verlies gering. Obadas werkte bij de Michelinfabriek in Den Bosch. Voordien had hij in Til burg gewerkt. Dit weekeinde was hij daar enkele landgenoten gaan opzoeken die onlangs waren teruggekeerd van een bezoek aan hun vaderland. Obadas wilde van hen het laatste nieuws uit Turkije vernemen. De avond is volgens de politie in het pension van de vrienden van Obadas aan de Cura?aostraat zeer vriendschap pelijk verlopen. Obadas zou in het pen sion ongeveer twaalf flessen bier heb ben gedronken. Buiten moet de dader zijn slachtoffer hebben opgewacht en hem met een mes hebben bewerkt. Na zijn daad zou B. verdwenen zijn. Obadas strompelde naar 't pension aan de Goirkestraat, waar on geveer dertig buitenlanders wonen. De Turken die hem daar opvingen, hadden niet in de gaten dat hij stervende was. Zij dachten dat Obadas ziek was omdat hij overgaf. Ze legden hem op een van de bedden. Binnen tien minuten stierf hij. Daarna werd de politie gewaar schuwd. Hoofdinspecteur J. Manders, van de Tilburgse politie, sluit roof als motief voor de moord uit. Het slachtoffer had naast zijn identiteitspapieren een be drag van 25 gulden op zak. Tegen A. B. was verdenking gerezen, omdat hij onmiddelijk na de moord spoorloos was. Na zijn aanhouding leg de hij tegenstrijdige verklaringen af. Bovendien weken deze verklaringen af van die van andere Turken die kort voor de dood van Obadas nog in diens gezelschap waren geweest. Hij heeft echter nog niet bekend. Het FNL stelde voor heden meteen met de vredesconferentie te beginnen. Omdat het zaterdag nog niet zeker was wanneer de nieuwe Amerikaanse dele gatieleider, Henry Cabot Lodge, in Parijs zou aankomen, konden de Ame rikanen niet meteen op dat voorstel ingaan. Gisteren werd bekend dat Lodge vanavond in Parijs zal aankomen. Hij was van plan geweest pas de tweede helft van februari te gaan. De geslaag de bijeenkomst van zaterdag is er de reden van dat hij besloot meteen te gaan. Het is dus mogelijk dat de vre desconferentie al dinsdag begint. Met een opmerkelijk gemak zijn za terdag in een bijeenkomst van meer dan vijf uur, onderbroken door twee pauzes, alle procedurekwesties geregeld. De Amerikanen en de Noordvietname- zen waren het daarover al eerder eens geworden. Noch het Bevrijdingsfront, noch de Zuidvietnamezen staken een spaak in het wiel. Uit elk woord van elke delegatie bleek dat men de werkelijke vredesconferen tie zo spoedig mogelijk en zo zakelijk mogelijk wilde laten beginnen. Over kleinigheden zette men zich gemakke lijk heen. Uit Vietnam wordt intussen bericht, dat er een nieuw groot offensief van de Viet-Cong dreigt, terwijl ook het aantal bomaanslagen van de commu nisten in Zuidvietnamese steden toe neemt. Er is sprake van een opmars van veertigduizend man Noordvietna- mesé en Viet-Congtroepen op 80 tot 130 km van Saigon, de Zuidvietnamese hoofdstad. Deze troepen zouden afkom stig zijn uit Cambodja. Tijdens de koffiepauzes ging elk van de delegaties in een aparte zijzaal, ver moedelijk om zich te beraden over de gedane voorstellen, die daarna vrijwel zonder kritiek werden geaccepteerd. Kon men het niet met elkaar eens worden, dan werd besloten eroverheen te stappen en elk van de delegaties vrij te laten in haar uitleg van het onderhavige twistpunt. Zo bleek het niet mogelijk te zijn een gemeenschappelijke naam voor de ze onderhandelingen te vinden. Men besloot daarom er geen te kiezen. Voor het FNL- en Noord-Vietnam is het de „Parijse conferentie over Vietnam", voo Zuid-Vietnam en Washington is het slechts de „Parijse bijeenkomst over Vietnam". Het is de vraag of de duidelijk ont spannen sfeer die er zaterdag heerste ook aanwezig zal zijn als men de wer kelijk grote problemen gaat aansnij den. Er is alle reden om daaraan te twijfelen. BEEK EN DONK —Vannacht om half drie is op de Gemertseweg bij Beek en Donk een personenauto tegen een boom gereden. Een van de twee inzittenden overleed ter plaatse, de an dere is ernstig gewond. Overleden is de 31-jarige opticien A. T. van Tonge ren uit Eindhoven. De 29-jarige bestuur ster van de auto, M. J. C. Leenders uit Gemert, is naar een ziekenhuis in Hel mond vervoerd. WARSCHAU Pariijk iJer Vladyslaf Gomoelka heeft maatregelen genomen tegen die functionarissen van het ministerie van Binnenlandse Zaken, die ver leden jaar een rol gespeeld hebbeti bij de explosie van anti-semitisme in Polen. Deze onthulling van Poolse zijde kwam temidden van tekenen, dat de 63 jaar oude eerste secretaris zijn positie consolideert nadat zijn gezag in 1968 ernstig aangetast was. Ryszard Gontarz. een journalist die een belangrijke rol heeft gespeeld in een anti-semitische campagne in de Poolse pers en die lid is geweest van een cel van de communistische partij in het ministerie van Binnenlandse Zaken, werd in december uit de partij gestoten. Gontarz ontketende een storm in de partijleiding, door in een cel vergadering te verklaren dat 1e mannen rondo?n Gomoelka revisionisten zijn. De wraak kwam spoedig, aldus de zegslieden. Gontarz werd uit de par tijleiding gezet. Het bestuur van de ccl MOSKOU De Russen moeten bij het uitzien naar bemande ruimtesta tions hun verwachtingen niet te hoog spannen. Deze raad hebben zij gekre gen van twee deskundigen in artikelen over de koppeling in de wereldruimte van de Sojoez-4 en de Sojoez-5, de twee bemande ruimteschepen die inmiddels weer zijn geland. Anatoly Blagonrawof, lid van de- aka- demie van wetenschappen van de Sov jet Unie, schreef het afgelopen week einde in de Pravda dat een „ruimte station" zoals het samenstel van So joez-5 maar korte tijd in een baan om de aarde had kunnen blijven omdat die baan niet ver genoeg van de aarde was verwijderd. in het ministerie werd ontbonden en 't hoofd van de zogenaamde Joodse afde ling van het ministerie werd ontsla gen. Gontarz is een ambtenaar van de ge heime politie die toegang had tot de archieven en stukken van het ministe rie. Onmiddellijk na de studentende monstraties van maart uit protest tegen de strenge staatscensuur en de schorsing van dissidente studenten was Gontarz een van de eersten die de Joden de schuld van de wanorde" ijk- heden gaf. BALLARAT De uit Nederland af komstige persfotograaf in het Austra lische Ballarat Herman Ruyg is door zijn tegenwoordigheid van geest aan de dood ontsnapt, toen tijdens een he vige storm een draad van de bovenlei ding van de elektrische tram brak en zich rond zijn auto wond. Hij wist zijn auto snel tot staan te brengen. Was hem dat niet ^gelukt, dan had hij de gehele bovenleiding van de tram naar beneden gehaald. Hij bleef onbeweeglijk in zijn auto zitten, totdat personeel van het elek triciteitsbedrijf de draad, waarop 550 Volt stroom stond, kon verwijderen. Hun mannen zijn weer in veiligheid. Tamara Volynof (midden), echtgenote van de Russische ruimtevaarder. die zaterdag met Sojoez-5 is geland, heeft de armen om Moeza Sjatalof (links) en Larissa Kroenof geslagen, wier mannen vrijdag terugkeerden met de Sojoez-4. DOETINCHEM Twee Duitse .jon gens van 18 jaar die zondagochtend vroeg niet reageerden op een stopte ken van de gemeentepolitie van Doe- tinchem zijn kort daarop even over de grens door de Duitse politie gearres teerd. Aan deze arrestatie was een ge zamenlijke jacht van Duitse en Neder landse politie voorafgegaan. Bij de achtervolging werd onder meer één der voorbanden van de auto (naar later bleek een gestolen wagen) stuk geschoten, hetgeen de jongens echter niet tot stoppen kon brengen. In de bossen nabij het Duitse plaats je Halderen vluchtten zij later toch de auto uit. De Duitse politie had inmid dels een ring gelegd rond het stuk bos waar zij zich bevonden zodat zij kort daarop konden worden aangehouden. In de auto werd een partij sigaret ten en wat wisselgeld aangetroffen, af komstig van een automaat die door de jongelui in Doetinchem was geplun derd. De jongelui die deel zouden uitma ken van een grotere groep jeugdige dieven beschikten ook nog over een luchtdrukpistool. Bij de poging te ont snappen aan de politie in Doetinchem heeft de bestuurder zich nog schuldig gemaakt aan het met grote snelheid inrijden op een politieman die nog maar juist op tijd kon wegspringen. De beide jongens zijn ingesloten in Emmerik. KAIRO Amerika heeft de Sovjet Unie laten weten dat het niet akkoord kan gaan met volledige terugtrekking van de Israëlische troepen uit de bezet te Arabische gebieden. Dit heeft het semi-officiële Egyptische dagblad Al Achram gisteren gemeld. Amerika is het, aldus het Egyptische blad, niet eens met de Russen dat een gedeeltelijke demilitarisering herstel van de vrede in het gebied tot gevolg zal hebben. Het zou een beroep op Moskou hebben gedaan om alles in het werk te stellen om een einde te maken aan de activiteit van de Arabische guerrillastrij ders. J MEMPHIS Een vroegere mede werker van ds. Martin Luther King heeft aangeboden diens vermoedelijke moordenaar gratis te verdedigen. James Earl Ray. de verdachte, zal op 3 maart voor het eerst voorkomen op beschuldiging van moord op ds. King op 4 april vorig jaar. De man die heeft aangeboden hem te verdedigen is ds. James Bevel. Hij staat aan het hoofd van een afdeling van de Southern Christian Leadership Conference, de beweging voor gelijke burgerrechten die* King had opge richt. Bevel bood Ray, die in de districtsge vangenis van Shelby op zijn proces wacht, per telegram zijn hulp aan. Hij acht Ray onschuldig. genomen. 629 studenten werden gear resteerd. De universiteit van Tokio was bijna een jaar lang bezet gehouden door da studenten. Sinds juni waren er geen colleges meer gegeven. Aanvankelijk probeerden de studenten er door hun acties onderwijshervormingen door ta krijgen. Later verhevigden ze hun be togingen uit protest tegen de aanwe zigheid van politie op het terrein van de universiteit. De laatste maanden richtte hun kri tiek zich vooral op het Japans-Ameri kaanse veiligheidsverdrag. Dat loopt dit jaar af. De studenten probeerden te verhinderen dat het wordt verlengd. In de strijd om de bezette twintig universiteitsgebouwen legden politie en studenten zich weinig beperkingen op. Vanachter de overal opgerichte barri caden bekogelden de studenten de po litiemacht met stenen, rookbommen, benzineflessen, meubilair, flessen met zuur en alles wat zich verder leende om mee te gooien. De politie vocht om elke meter grond van de campus met stokken, traangas en waterkanonnen. Helikopters wierpen boven de gebouwen traangasgranaten uit. Tot op het dak van het hoofdgebouw van de universiteit hielden de studen ten stand. Ten slotte moesten zij het echter opgeven tegen de politie, die er via een met platen beschermde tunnel, die in de nacht van zaterdag op zon dag was aangelegd, in was geslaagd kort bij hen te komen. De studenten kondigden voor hun over gave aan dat deze strijd pas het begin was geweest van wat dit jaar nog gaat volgen. WASHINGTON Naar schatting 7000 mensen hebben zondag, aan de vooravond van de officiële installatie van Richard Nixon tot president van de VS, in Washington een betoging ge houden tegen de oorlog in Viëtnam. On der het schreeuwen van „Ho, Ho, Ho Tsji IMinh" en „nog vier jaren van dood" trokken zij door de straten van de stad. Zij droegen portretten met. zich mee van Nixon en diens vice-president Ag new en een doodkist, waarin een pop zonder hoofd lag, gekleed in het uni form van het Amerikaanse leger. Naderhand probeerden enkele demon stranten de gasten, die voor de inhuldi gingsreceptie bij het gebouw van het Smithsonian Instituut aankwamen, met stenen te bekogelen. De stenen raakten hun doel echter niet. De demonstranten werden door de po litie teruggedreven. Vervolgens wier pen zij voetzoekers waardoor de poli- tiepaarden gingen steigeren. De aanko mende gasten hadden het zo nu en dan wel even benauwd. Tijdens de mars zijn in totaal tien arrestaties verricht. Bovendien zijn tij dens de wanordelijkheden bij het Smithsonian Institution nog vijf arres taties verricht. Een politie-agent die door een steen werd getroffen, moest naar een zieken huis worden overgebracht. LOS ANGELES Een Boeing 72T van de Amerikaanse luchtvaartmaat schappij „United Airlines" met 37 in zittenden is zaterdagavond kort na het opstijgen vanaf het vliegveld van Los Angeles in de Stille Oceaan gestort. Ruim twee uur later meldde een kot ter van de Amerikaanse kustwacht, en kele wrakstukken en delen van een menselijk lichaam te hebben opgevist. Op de bewuste plek zwommen haaien rond. Het toestel zou, met 3 passagiers en een bemanning van zes koppen een vlucht maken naar Denver, in Colora do. Het ongeluk gebeurde dicht bij de plaats waar maandagavond een Dou glas DC-8 van de Scandinavische maat schappij SAS, komende uit Kopenha gen, kort voor de landing in zee te rechtkwam, waardoor vijftien inzitten den omkwamen. .n.MMiM mui»'.riMMMMMM 1 westen van Ierland is een de- pressie aangekomen. Onder in- I vloed hiervan stroomt zachte 1 oceaanlucht naar West-Europa. De voorste begrenzing hiervan heeft 1 de Britse eilanden en West-Frank- rijk bereikt en trekt het komende etmaal naar ons land. I Op de nadering hiervan krimpt de wind naar zuidoost, waardoor aan vankelijk koudere lucht uit Duits land wordt aangevoerd, die dins dag geleidelijk door de zachte oceaanlucht wordt verdreven. De zachte lucht wordt voorafgegaan door veel bewolking met enige regen of motregen, mogelijk hier en daar ook met natte sneeuw. El ders in Europa wordt het weer voor een groot deel beheerst door een omvangrijk hogedrukgebied, waarvan de kern boven Midden- Rusland is gelegen. De vorstgrens strekt zich uit van Denemarken naar Polen en zo verder naar de Balkan. Langs deze grens volt regen en sneeuw.

De Vallei | 1969 | | pagina 1