Twaalf uitzendingen speciaal voor het tuinbouwbedrijf "fe vam :iële notities Documentaire over Brazilië Gijs Stappershoef in „Yragenvuur" Ramses Shaffy voor AVRO-televisie Woensdag flitsen van Glasg. Rangers-DWS Gelderland in de RONO-uitzendingen 'W1 Crane verwacht verdere groei RADIO- en TELEVISIEPROGRAMMA'S VANAVOND TELEAC-CURSUS Docenten Smidje Verholen en de knap-mutator Begeleiding Recordproduktie De Waerdije Internatio verkoopt twee bedrij ven Hagemeyer 36% Meer winst bij Staflex Pagina 1 WKmmm PILOOT STORM TEKKO TAKS -Me-os. TELEVISIE TELEVISIE T.V. LANGENBERG wmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmwwm AANDELEN UNITAS ..BLAUWE WIMPEL99 Meer winst Interlas Faillissement van Faas gevraagd MAANDAG 20 JANUARI 1969 „Gisteravond wel, maar nadat ik je fa de hooiberg had zien liggen niet meer. Maar in 't vervolg zeg je 't maar waar je heen gaat, ze was helemaal overstuur toen ik thuis kwam. Ze dacht minstens dat we je vandaag konden opdreggen". „Zoiets doe ik niet". Hendrik Jans stem klinkt weer stug. Egge heeft weer de onverschillige, luchthartige toon die hem soms zo ergert. „Dat weet moeder ook wel, dat ik zo laf niet ben. Dat zou ik haar nooit kunnen aandoen". „Laf of dapper, net zo je 't noemen wilt Ik zou er de moed niet voor heb ben, maar je weet ja niet, wat een mens in een overspannen toestand doet". „Ik ben niet overspannen". „Nou ja, een beetje uit je doen toch zeker wel. Zoals je gisteravond tegen vader tekeer bent gegaan, naar ik gehoord heb, dat was toch wel bar. Ik begrijp het best, maar wat schiet je er mee op? Je maakt het alleen voor jezelf en voor anderen maar moeilijker". „Net of jij nooit een grote bek trekt Wat komt Egge nu eigenlijk doen? Een beetje tegen hem preken? Hem terechtwijzen, omdat hij er ook maar weer de last van heeft, als vader in een slecht humeur is? Het maakt hem prikkelbaar en balorig. „O ja, dat heb ik ook wel eens. Maar jij hebt het wel een beetje te ver gedreven. Ik zou zo tegen koffie tijd maar eens even naar huis lopen en zeggen dat je 't zo niet bedoeld hebt. Iedereen snapt dat jij, na wat er gisteren gebeurd is, jezelf niet was". „Heeft moeder je gestuurd, of kom je uit jezelf? Eigenbelang misschien?" „Hoe bedoel je dat?" Egge komt een stap dichterbij, zijn kwaad gezicht vlak bij dat van Hendrik Jan, de ogen donker van boosheid. „Nou, als het tussen mij en vader weer in orde is, heeft iedereen het thuis gemakkelijker, jij ook. Ik dacht dat dat jou, met het oog op Annechien wel net zo gelegen kwam". „O, bedoel je dat? Nou, dan kan ik je meedelen dat ik niet voor mezelf kom, maar alleen om moeder. Toen ik aan vader merkte dat hij toch wel ongerust was over je en wel spijt had van gisteravond, ben ik meteen hier heen gegaan. En wat dat eigenbelang betreft, als je je hersens had gebruikt, zou je meteen weten dat het helemaal niet in mijn belang is, als je 't weer in orde maakt met vader. Wat dat betreft had je beter je biezen kunnen pakken en er vannacht vandoor gaan. Die Koba heeft mij evengoed een mooie kool gestoofd met haar weg- loperij". Egge is nog altijd kwaad. Zijn stem klinkt afgebeten en bits. Hendrik Jan kijkt Egge sprakeloos aan. I-n Egge's belang als hij weggegaan was? En wat heeft Koba er nu mee te maken? Hij snapt het niet. „Kijk niet zo stom". Egge lacht op eens weer. Een boze bui duurt bij hem nooit lang, maar drijft vlug weer over. „Nou, daar kom je dan nog wel ach ter en loop zo tegen koffietijd nu maar even naar huis en laat niet merken dat ik hier ben geweest. Vader liet duidelijk doorschemeren dat hij met dat de deur wijzen niet bedoelde dat je voorgoed moest verdwijnen. Zeg maar dat je spijt hebt en het is weer in orde, dan is moeder ook gerust". Egge beent weg en Hendrik Jan kijkt hem na tot hij achter de beuken haag is verdwenen. Wat praatte Eg ge allemaal voor onzin, over hem en Koba. Hij zou er nog wel achter ko men, daar wacht hij dan maar op, maar 't is hem zo duidelijk als koffie dik. Hij haalt zijn schouders op en gaat weer aan 't werk. Egge had gelijk. Vader is in een tamelijk goed humeur. Hij moppert nog wel over zijn grote mond en over de jeugd van tegenwoordig die denkt zich alles te kunnen veroorloven, maar als Hendrik Jan ziegt: „Het spijt me, ik heb meer gezegd dan verantwoord was", antwoord hij: „Laten we er niet meer over praten. Je was wat uit je doen om wat er gisteren gebeurd is, laten we het daar maar ophouden". Moeder schuift hem met tranen van dankbaarheid in de ogen zijn koffie toe, ze heeft het de hele nacht en morgen te kwaad gehad. Hendrik Jan moet z'n vader eens aankijken. Hij laat niet merken dat hij blij is, dat hij thuis kwam, maar z'n inschikkelijke houding zegt Hendrik Jan genoeg. Wat maakt hem zo mee gaand? Hij vertrouwt het eigenlijk maar half en verwacht niet anders dan dat vader hem nu met deze vriendelijke houding van het werken bij Lammert wil afbrengen, omdat hem dat met strengheid en boze woorden niet Is gelukt. Maar dat gebeurt niet. Hij vraagt zelfs naar Lammert en zegt: „Och, ik kan het me wel begrijpen dat hij jou nog graag een poosje op de stee wil hebben, nu hij zelf niet kan. Je was het werk daar helemaal gewend en naar ik van Lammert gehoord heb, wist je goed met de knechts om te gaan en leiding te geven. Je moet daar dan de eerste tijd nog maar blijven. De drukste tijd hebben we nu toch achter de rug. Je kunt daar helpen zo lang het nodig is, tenzij er hier wat ge beurt, waardoor je thuiskomst ge wenst is. Daar kan ik zeker wel op rekenen?" „Natuurlijk vader", zegt hij gedwee overrompeld door zijn vaders woor den. Maar wat zou er nu kunnen gebeuren waardoor hij thuis zou moe ten komen? Ziekte of een ongeluk, dat kan na tuurlijk, maar wie denkt daar nu aan. En waarom vraagt vader hem dat spe ciaal? Het is toch vanzelfsprekend dat dan de eigen familie voorgaat? Diep in gedachten loopt hij weer terug. Er was iets vreemds aan vader, maar hij weet niet wat. En Egge sprak zulke raadselachtige woorden. Houdt het ene verband met het ande re? Het was net of er iets in de keu ken hing, een spanning, een dreiging die hem onrustig maakte. Wat het precies was kan hij niet onder woor den brengen, maar gevoeld heeft hij het. Als hij op het erf komt bij Lam mert, hinkt Geertien net van de schuur naar huis. Hij heeft ineens me delijden. Ze kan haar lol ook wel op. Het is daar binnen niets dan verdriet en ellende. Lammert ziek, Lena tob bend over hem en over Koba en zelf zit ze natuurlijk ook in angst of het met haar vader goed zal aflopen en trekt ze 't zich aan, dat Koba weg is. Dan heeft ze bovendien dat been nog. Hij mag wel eens een beetje aardiger voor haar zijn. „Geertien", roept hij, „laat die em mer staan, die breng ik voor je naar binnen, hij is veel te zwaar voor je". De blos die haar wangen kleurt, als ze zijn stem hoort, ontgaat hem. Het wordt een mooie herfst met weinig storm en regen en veel zachte zonnige dagen. Dagen die in éénzelfde regelmaat verglijden. Opstaan, eten, melken, voeren, het werk doen wat gedaan moet worden, weer melken en afvoeren, eten -en naar huis. In de keuken een traag gesprek houden met de anderen, die soms, er al niet meer aan denkend wat er gebeurd is, vra gen waarom hij zo stil is. Dan naar bed en slapen of wakker liggen en denken, denken. Het leven heeft alle inhoud verloren. Hij werkt plichtsgetrouw, maar zon der vreugde. Hij leidt Lammerts bedrijf zonder dat er iets op aan te merken valt, koopt als er iets gekocht en handelt met de kooplui als wat verkocht moet worden en weet meestal boven de prijs te bedingen die Lammert hem genoemd heeft. Hij glimlacht traag, als hij daar 's avonds een pluim voor krijgt. (Wordt vervolgd) mm 4022. Hadden de twee verkenners al moeite om de snelle ontwikkeling der dingen op deze planeet bij te houden, nu leek het er op dat zij getuige zouden zijn van een even snelle detoriatie. Als hoogste levensvor men moesten blijkbaar de plantwezens beschouwd wor den, die met vereende krachten grote monsters ver sloegen en deze daarna als 't ware leegzogen. Om zich heen zagen de mannen hoe de vegetatie onder de ge seling van ijskoude windvlagen verstijfde en ineen schrompelde. Al dit atmosferisch tumult kondigde de laatste fase aan van een korte, maar heftige levens cyclus. De wisseling der seizoenen die op Aarde 365 dagen nodig heeft, voltrok zich hier in een tijdsbestek van enkele uren! Arend en Mare konden zich iri dt enorme luchtverplaatsing ternauwernood overeind hou den. De zwarte zon zonk achter de horizon en trok be halve de warmte, ook de toch al zo ijle atmosfeer gro tendeels met zich mee. De mannen prezen zich geluk kig, dat zij hun zuurstofhelmen niet bij de schepen hadden achtergelaten, want dan waren zij nu onher roepelijk verloren geweest. Soms kruipend, dan weer moeizaam op de been blijvend, zochten zij hun weg terug. Zo hevig waren echter de stormvlagen, dat het wervelende zwarte zand hun helmen ondoorzichtig sleep. Nu wisten zij helemaal niet meer waar zij zich bevonden!... 54. Een kort ogenblik bleef de mensenmassa, die de stad bevolkte en het gebeuren met de zonnebloemen met intense aandacht gevolgd had, met open mond staan kijken naar het dalen van Tekko. Toen echter brak een ware hoera-stemming los. Men lachte en juichte, schouders werden geklopt en hoeden enthou siast in de lucht geworpen. En toen plotseling alsof het afgesproken werk was, begon de menigte als een op hol geslagen kudde, op te dringen en in de rich ting van de vallende Tekko te hollen. Iedereen wilde als eerste de onverschrokken luchtreiziger de hand druk- ken. De politie die voorzag wat een chaos er zou ont staan, wanneer uit alle delen der stad mensen naai één punt samenstroomden, probeerde de orde te hand haven. Kloeke ruiters van de bereden politie en tal loze agenten in jeeps zetten de straten af naar wel ke kant Tekko door de wind werd heengedreven. Zij maanden het publiek tot kalmte en rust en probeer den de voortstuwende mensenstroom tegen r te houden. Voor een groot deel lukte dit, maar enkele wild ent housiaste burgers wisten toch nog door het cord™ heen te breken en de dalende Tekko te volgen. „Brazilië in beweging is de titel van de documentaire, die de NTS dinsdag van 20.45 tot 21.35 uur op Nederland 2 uitzendt. Zij houdt een kritisch onder zoek in naar de huidige stituatie in Brazilië. Hoewel het sinds 14 december, toen 't leger volledig de macht in handen van president Costa e Silva legde, vrij wel niet meer mogelijk is aan informa tie te komen is het toch, voor wie de recente geschiedenis van het land be kijkt, niet al te moeilijk, zich een in druk van de situatie te geven. In Brazilië heerst een grote sociale en economische ongelijkheid, waarte gen de laatste jaren langzamerhand meer en meer verzet is gegroeid on der het volk. Vooral sinds het voor jaar van 1968 is dit in steeds grotere mate aan het licht getreden. Het gevolg was, dat het leger op 14 de cember 1968 het parlement naar huis stuurde en een zo goed als dictatoriale macht toekende aan president Costa e Silva. Een van de meest opmerkelijke din gen hierbij is, dat de R.K kerk, die lange tijd aan de kant van de regering en de bezittende klasse heeft gestaan, zich sinds de laatste verwikkelingen tegenover de overheid heeft opgesteld. In de documentaire wordt een po ging gedaan, aan de hand van vóór 14 december gemaakte films en inter views met vakbondsleiders, kerkelijke autoriteiten en studenten alsmede door middel van gesprekken met uitgewe ken politici de toestand in Brazilië te verduidelijken. Het hoofdbestuurslid van D'66 en do cent aan de school voor journalistiek in Utrecht, Gijs Stappershoef, zal op woensdag 22 januari het middelpunt zijn van het radioprogramma „Vragen- vuur". Leerlingen van de school voor journalistiek zullen de heer Stappers hoef dan vragen stellen. Van 21.05 tot 22.05 uur via Neder land 2 brengt de AVRO-televisie op vrijdag 24 januari in kleur een compilatie van de beste liedjes uit het programma Shaffy Chantate, dat is op genomen in het gebouw Felix Meritis te Amsterdam met Ramses Shaffy, Liesbeth List, Sylvia Alberts, Marjol Flore, Eelco Nobel en Thijs van Leer. Ramses Shaffy, die na zijn studies aan de Amsterdamse toneelschool ruim acht jaar bij de Nederlandse Comedie onder contract heeft gestaan, begon in 1964 met een Shaffy Chantant-program- ma, dat door de Nederlandse pers met zeer veel enthousiasme werd begroet. Het Algemeen Handelsblad schreef: „een nieuw intiem cabaret metj een eigen vorm eri een eigen geluid". De Volkskrant had het over„een sterke entree van een duivelskunste naar", en Het Parool stelde „bijzonder aardige kleinkunst". Nu, in 1969, heeft Ramses Shaffy zelfs een eigen theatertje en hij hoopt ooit zover te komen dat hij werkelijk internationaal kan zijn. Op dinsdag 21 januari start Ramses Shaffy in het gebouw Felix Meritis met een nieuw programma, getiteld „Shaf fy verkeerd", maar vrijdagavond HILVERSUM I 18.00 Nws. 18.16 Radiojourn. 18.25 Ik verbind u door..., praatje. 18.30 Stereo: Prom. ork. met zangsolisten: amusem. muz. 19.05 Nord Dance: amusem.muz. uit België. 19.30 Nws. RVU: 19.35 Int. Ecanom. ontwikkeling en samenwer king door prof. dr. J. Tinbergen, m.m.v. prof. dr. J. A. Geertman, drs. A. Th. Alkema en dr. J. W. Couwenberg. NRU: 20.05 Malam Kenangan: een progr. dat herinnert aan toen. 20.30 Toonbeeld: muz. klankb. over Josquin des Prés. 21.30 Ons brood ligt op straat, klank beeld over markt en mensen. 22.00 Mensen - kerk - mensen, gesprekken. 22.20 Progr. voor de blinden. 22.30 Nws. AVRO: 22.40 Radiojourn. NRU: Jazz in aktie: Ned. Jazzork. en kwartet Theo Loevendie. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Stereo: Meisjeskoor m. instr. sextet (opn.). 18.19 Uitz. v.d. KVP. Kaarten op tafel, een uitz. over poli tieke zaken die de aandacht verdienen. 18.30 Nws. en weerpraatje. 18.46 Act. 19.05 Literama: radiokron. over boe ken, schrijvers en toneel. 19.20 Muz. en dienst: inform, over kerklied en kerk- muz. in klank en geschrift. 19.50 Ste reo: Metropole-ork.: amusem.muziek. 20.15 Stereo: Lichte gr.muz. 20.25 Op de man af, praatje. 20.30 Afscheid van een president: portret van Lyndon B. Johnson. 20.55 Stereo: Radio Filharmo nisch orkest: semi-klass. miz. (opn.). 21.55 Stereo: Lichte grammofoonmuz. 22.20 Avondoverdenking. 22.30 Nieuws. 22.38 Parlement. 22.45 Tekens bij de tijd: cult, progr. 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND I 18.40 Teleac - BTW (les 10). 18.50 In kleur: De Fabeltjeskrant. 19.00 Joum. NCRV: 19.07 In kleur: Attentie voor Sport. 19.30 In kleur: Pick Up: presen tatie van nieuwe gr.pl. NTS: 20.00 Act.rubriek. 20.45 Bureau Bristol. TV- feuilleton. 21.35 In kleur: Pulang ke Amboné - Terug naar Ambon, doc. progr. 22.15 Koorzang. NTS: 22.20-22.25 Joum. 22.50 Teleac - BTW (les 10). 23.00-23.30 Export (les 7). NEDERLAND II NTS: 18.50 In kleur: De Fabeltjes krant. 19.00 Joum. 19.03 Scala: infor matief progr. TROS: 19.30 In kleur: 't Spook en mevr. Muir. TV-feuilleton. NTS: 20.00 Joum. TROS: 20.20 Progr. overz. 20.24 In kleur: Verborgen kwaad in tropisch water, doe. 21.00 La dolce Vita, speelf. N~S: 23.35-23.40 Journaal. HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Stereo: Li. gr.muz. VPRO: 7.54 Deze dag. AVRO: 8.00 Nws. 8.11 Radio journ. 8.20 Stereo: Li. gr.muz. (8.30 - 8.33 De groenteman). 8.50 Morgenwij ding. NRU: 9.00 Uitgebr. reportage of herhaling NRU-progr. 9.35 Waterstan den. 9.40 Muz. uit de Middeleeuwen en Renaissance (opn.). AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen (gr.). (11.00 - 11.02 Nws). 11.30 Stereo: Oude kamermuz. (opn.). 11.55 Boers- ber. 12.00 Komt vrienden in het ronde: progr. rondom het volkslied. 12.26 Me dedelingen t.b.v. land- en tuinbouw. Overheidsvoorl.: 12.29 Uitz. voor de landbouw. AVRO: 12.39 Sportrevue., 13.00 Nws. 13.11 Radiojourn. NRU: 13.30 Spiegel van België: muz. en nws van onze Zuiderburen. 14.00 Rostrum of composers 1968: mod. muz. 14.30 Jazz uit het historisch archief (opn.). AVRO: 15.00 Stereo: De wereld van de krijgt men Shaffiaanse felheid op de beeldbuis. Voor de muzikale begeleiding zorgt een trio onder leiding van Louis van Dijk. opera: Die Soldaten, opera van Zim merman, met commentaar. 16.00 Nws. 16.02 Caribia: muz. uit Suriname en de Ned. Antillen. 16.30 Land der Muzen: kunstkroniek. 17.00 Stereo: Big Band Beat: The Skymasters. 17.25 Jazz Spec trum. 17.55 Mededelingen. HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Op het eerste gehoor: Lich te muz. met nws en act. 8.00 Nws. 8.11 Oude gewijde muz. (gr. en opn.). 8.30 Nws. 8.32 Voor de huisvrouw. (9.00 - 9.10 Gymnastiek voor de huisvrouw). 9.35 Schoolradio. 10.00 De leefwereld van Jezus en zijn gemeente, lezing. 10.15 Klass. en semi-klass. operamuz. (gr.). 11.00 Nws. 11.02 Voor de zieken. 11.55 Med. KRO: 12.00 Van twaalf tot twee: gevar. progr. (12.22 Wij van het land; 12.26 Med. t.b.v land- en tuin bouw; 12.30 Nws.; 12.41 Act; 13.00 Raden maar). '14.00 Conciliepostbus. 14.05 Schoolradio. 14.30 Pizzicato: mu zikaal middagmagazine. (16.00 - 16.02 Nws.). Overheidsvoorlichting. 17 riname en de Ned. Antillen. Brion, de grote admiraal, boekbespr. der- van Wel. KRO: 17.10 Voor de kinderen HILVERSUM III VARA: 9.00 Nws. 9.02 Plaatjes voor de pep. (10.00 Nws). 11.00 Nws. 11.03 Pow Pow. 12.00 Nws. 12.03 Zorro: pro gramma voor tieners. 13.00 Nws. 13.03 Ekspres: gevar. platenprogr. (14.00 Nws). 15.00 Nws. 15.03 Er - Jee - Em - Drie. 16.00 Nws. 16.03 - 18.00 Mix: licht platenprogr. (17.00 - 17.02 Nws). NEDERLAND I NTS/NOT: 11.00 - 11.50 Schooltelevi sie. MAANDAG 20 JANUARI 1969. DUITSLAND I 18.00-18.05 Joum. (Reg. program ma: NDR: 18.05 Act. 18.15 Sportjoum. 18.53 Kleur: Zandmannetje. 19.00 Act. 19.26 Polizeifunk ruft...: TV-film. 19.59 Progr.overz. WDR: 18.05 kleur: Atom- Anton, die Super- Ameise: TV-film (herh.). 18.25 Goedenavond. 18.30 Jour naal. 19.10 Kleur: Wereldreizen en avonturen. 19.40 Kleur: Stippvisiten in Tunesien: reisreportage. 19.45 Kleur: Weekoverzicht). 20.00 Joum. en weer- ber. 20.15 Monitor: act. 21.00 Zwischen- mahlzeit: amusem. progr. 21.45 Kleur: lm Jahr des toten Guerrillero: doe. 22.45 Joum., comment, en weerber. 23.05 Kleur: rep. 0.05 Joum. DUITSLAND II 18.25 Die Drehscheide: act. en muz. 18.40 Kleur: Auf dem Jahrmarkt: spel met poppen (herha.). 19.10 Kleur: Kö- niglich Bayerisches Amtsgericht: TV- spel. 19.45 Act. rubr.. new. en weer ber. 20.15 Hoffnung fr 1 Mark: inter views, aansl. Nws. 21.00 Der Racher von Paris: Franse speelfilm. 22.30 Nws. en weerber. DINSDAG 21 JANUARI 1969 DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Joum. (herh. van gisteravond). 10.20 Hinter den Sternen: gesprekken over show-business. 11.20 Gentlemen in Uniform: reportage. 11.50 l'Art pour l'art: korte Engelse film. 12.00 - 13.30 Act. 16.40 Journaal. 16.45 Voor de kinderen: Wani Iabari: sprookjes. 16.55 Voor de kinderen: Betty's Beat-Box-Hausamus.progr. 17.40 Kleur: Voor de kinderen: Bezoek aan het poppenatelier. DUITSLAND II 17.30 Nws en weerber. 17.35 Schiff ahoü: TV-film. (herhaling). De cursus „Het Tuinbouwbedrijf als Onderneming" is in de eerste plaats bestemd voor de ondernemers in het tuinbouwbedrijf, die groenten onder glas verbouwen (sla, tomaten, kom kommers). Verder is de cursus van belang voor degenen, die op welke wijze dan ook werkzaam zijn in de tuinbouw of er belangstelling voor hebben. In twaalf televisielessen worden de laatste ontwikkelingen in de tuinbouw toegelicht, waarbij vooral de nieuwste technieken en methoden worden uiteen gezet. Er wordt aandacht besteed aan teelttechnieken, aan bedrijfsuitrusting, aan economische factoren, aan de ar beid op het bedrijf, kortom aan alles wat de tuinder kan interesseren, die zijn bedrijf niet alleen wil behouden, maar ook verder uitbouwen, bijv. het kasklimaat, de ziektebestrijding, de waterhuishouding, bedrijfsopvolging en een geheel nieuw onderwerp als ar- beidsboekhouding. Elke les begint met een korte inlei- ding over het onderwerp dat zal wor den behandeld. Deze inleiding wordt gegeven door de heer J. Reincke, tuin der te Kwintsheul. De redactie van de cursus is in handen van de heer A. G. A. van der Nes, medewerker van de Rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst en drs. P. Bukman, secretaris Tuin- bouwaangelegenheden van de Neder landse Christelijke Boeren- en Tuin- dersbond; beiden werken ook mee als docent. Andere docenten zijn: Ir. J. M. Jacobs, rijkstuinbouwconsulent te Naaldwijk, J. Groenewegen, medewer ker van de Rijkstuinbouwvoorlichtings- dienst, Dr. Ir. L. Bravenboer, weten schappelijk medewerker van het proef station te Naaldwijk, Ir. J. A. Stender, rijkstuinbouwconsulent voor bedrijfsuit rusting en arbeidsmethoden te Wage- ningen, J. van Schie, bodemkundig medewerker van het proefstation te Naaldwijk, H. J, Volriet, directeur van het boekhoud- en accountantsbureau van de Hollandse Maatschappij voor de Landbouw, Ir. P. Plantenberg, redac teur Groenten en Fruit, het officiële orgaan van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland. 1142. „Kom ons maar halen, Klansky!" brulde Sjeems Pond, toen de eerste rook opgetrokken was. „We zitten veilig in de kelder en het inte resseert ons geen klap of je de boel boven ons in de puin schiet!" Daarna verdween ook hij schie lijk in de geheime gang, waarin de oude Graaf en smidje Verholen hem al waren voorgegaan. Ze hadden daar trouwens goed werk verricht, die twee, want op allerlei plaatsen waren kaarsen ontstoken, zodat het niet moeilijk is de nu volgen de werkzaamheden op de voet te volgen. Om te beginnen rolde 009 de klos elektrisch snoer een heel eind de onderaardse gang in en natuurlijk vergat hij daarbij het grote drukcontact niet. „We zitten hier wel op een veilige afstand," mompelde hij. „Als de Graaf zijn draadverbindingen goed heeft gelegd, dan gaan er direct héél aardige din gen gebeuren..." Kille Klansky was intussen tot de voorbarige conclusie gekomen, dat hij ditmaal van de vijand weinig te duchten had. „Waarschijnlijk ligt de KNAP-mutator al in de prak," grinnikte hij. „Jam mer voor doctor Polnyck..., maar in elk geval rijdt mijn tank nog als de beste. Daarom zal ik die eerst eens inzetten als bulldozer en de bouw vallige hut vemietigep." En zo reed de nietsver- moedernde Klansky met volle kracht op Janos' reeds half-vemielde woning af. Stenen vergruisden, balken versplinterden,kortom, binnen enkele se conden was van de schilderachtige hut slechts een hoopje armoedig puin overgebleven... En dat was nu juist, waar Sjeems Pond op gewacht had, want de tank en de soldaten bevonden zich nu vlak boven de kelder met kruit en dynamiet. „Goeie reis, jongens," grinnikte 009, en hij gaf een forse duw op het contact... In een aantal tuinbouwbladen zullen uittreksels van de behandelde leerstof worden gepubliceerd. Aan de cursus zijn geen kosten ver bonden. 12 uitzendingen via Ned. 1 van 1 februari t/m 1 mei 1969 elke zater dag van 10.30-11.00 uur, met herhalin gen op donderdag van 23.00-23.30 uur. Geen uitzendingen op zaterdag 5/4 en donderdag 3/4. Bij voldoende deelneming zal getracht worden in een aantal plaatsen in het land tot oprichting van gespreksgroe pen te komen. De bedoeling is dat de ze groepen ca. 4 maal bijeen komen om onder deskundige leiding ervarin gen uit te wisselen en te praten over De NRU zal op woensdag 22 januari tussen 21.00 en 21.30 uur via Hilver sum II een korte reportage uitzenden van de voetbalwedstrijd Glasgow Ran gersDWS in Glasgow. Verslaggever: Wim Hoog en doorn. Dit is de returnwedstrijd in de der de ronde om de Jaarbeursstedenbeker. de stof van de uitzendingen. Wie in principe belangstelling heeft voor aansluiting bij een groep kan zich hiervoor opgeven. Op dinsdag 21 januari zijn er weer de aan actuele gebeurtenissen in Gel derland gewijde rubrieken. Voorts be steedt Arie Ribbers in de Mini-mara thon weer aandacht aan een facet van het Gelderse sportleven. In een afleve ring van het jeugdprogramma „Neet massen, rnoar joeksen" is een luister- wedstrijd opgenomen. Aad Kroon laat op vrijdag 24 janua ri in zijn programma „Uit in Gelder land" horen welke mogelijkheden Gel derland biedt voor het uitgaansleven. Tevens wordt, onder de titel „Door taal tot leven" aandacht besteed aan de streektalen. „Van huis en hof', een nieuwe rubriek, zal zich bezighou den met de interessen van de vrouw; het actuele gebeuren tenslotte wordt belicht in de rubriek „In de Gelderse roze". De uitzendingen zijn te beluis teren op dinsdag van 18.30 tot 19.15 uur en vrijdags van 19.15 tot 20.00 uur op FM 98,4 meter of kanaal 38. ROTTERDAM De netto intrinsieke waarde van de aandelen Unitas bedroeg op 15 dezer f 535, dit komt evereen met een pro forma afgifteprijs van f 557. Op 16 december 1968 waren de cijfers resp. f 556 en f 579. ROTTERDAM De aanvoer van nieuwe verzekeringen heeft voor N.V. De Waerdye (assuramtieconcem Stad Rotterdam) een record-produktie van f 102.000.000 gebracht. In de sector zuiver nieuwe verzeke ringen was de stijging tegenover het vorige jaar 65 pet. In deze cijfers is niet begrepen de miljoenenproduktie van „Waerdye-klaar-be-je" spaarplan- polissen. Deze wordt in 1969 geboekt. Het netto verzekerd kapitaal nam in 1968 toe met f 78 min. tot f 425 min., een stijging van 221/» pet. Het premie inkomen steeg van f 13 min. tot f 17,6 min. (35 pet.). Het in Robeco-aandelen belegde ver mogen van polishouders steeg van f 76 min. tot f 120 min, een stijging van 60 pet. Duidelijk bleek in 1968 dat het pu bliek in breder geledingen meer „aan delen-minder" was, waarvan De Waer dye als pionier en thans grootste maat schappij op haar gebied de vruchten plukte, aldus wordt in een communiqué meegedeeld. 4 DEVENTER Voor Crane Neder land NV zal 1969, blijkens het jaarver slag over het volledige boekjaar 1968, worden gekenmerkt door een verdere krachtige groei. In 1968 bedroeg de netto-omzet f 21,9 miln. (v.j. f 17,5 min.). De winst, na voorziening vennootschapsbelasting, was groot f 977.000,(v.j. f 1,4 min.) De voorzieningen voor vennootschaps belasting bedroegen f 800.000 (v.j. f 115.000). De lage belastingvoorzienin gen voor 1967 zijn toe te schrijven aan de in 1966 geleden verliezen als gevolg van de liquidatie van het bedrijf te Venlo. De cash-flow bedroeg f 1,72 min. (v.j. f 2,04 min.). De gemiddelde netto 'lottende middelen voor 1968 waren f 7,8 min. met een gemiddelde totale liquiditeitsverhouding van 2,88 vergele ken met f 7,0 min. rep. 2,65. De netto vlottende middelen vertoonden een af neming van f 287.000. Het orderbestand per ultimo 1968 bedroeg f 4,5 min. (v.j. f 3,1 min.). De mogelijkheden tot winstuitkering zijn vooralsnog beperkt. Voorgesteld wordt f 20 per aandeel of twee pet. op de gewone aandelen en f 40 per aan deel of vier pet. op de prioriteits- en 4 pet. cum pref aandelen. Het laatst werd op de gewone aandelen twee pet. gedeclareerd over 1965. In 1966 en 1967 werd het dividend gepasseerd. Gisteren is het eerste jaarverslag over het volledige boekjaar 1968 ver schenen van een Nederlandse vennoot schap, waarvan de aandelen officieel ter beurze van Amsterdam zijn geno teerd. Het is het verslag van Crane Ne derland. Hiermede heeft deze vennoot schap de denkbeeldige z.g. „blauwe wimpel" behaald voor het eerstver- schenen jaarverslag over het afgelopen jaar. Ook verleden jaar kwam Crane als eerste met haar verslag in de pu bliciteit. Voordien werd gedurende 3 achtereen volgende jaren de „blauwe wimpel" behaald door de Zeeuwsche Confectiefabrieken NV te Middelburg. ROTTERDAM Internatio heeft voor enkele miljoenen guldens in con tanten twee bedrijven verkocht die be hoorden tot de groep Dr. Lamers en dr. Indemans, die in 1964 door Interna tio werd overgenomen. Het zijn Trifax N.V. in Weesp en Diapharm N.V. in Brussel, die aan de Coöperatieve Con- densfabriek Friesland zijn verkocht. Trifax is producente van bakkerij grondstoffen en beschikt over een mo derne fabriek. Diapharm treedt o.m. op als verkoopster van pródukten van Tri fax en oefent daarnaast ook de groot handel uit in diverse voedingsmiddelen. Internatio is tot deze verkoop overge gaan omdat de branche waarin de twee ondernemingen werken volgens de di rectie niet behoort tot de bedrijfssecto ren van Internatio. Trifax, die blijft doorwerken, zal door de verkoop aan de Condensfabriek Friesland een beter uit gangspunt hebben voor haar ontwikke ling, aldus de directie. AMSTERDAM Hagemeijer en Co> handelmaatschappij NV maakt het vol gende bekend: op basis van de ver hoogde resultaten over het boekjaar 1968 werd in de vergadering van com missarissen en directie besloten, in de op 18 maart te houden algemene ver gadering van aandeelhouders voor te stellen, over 1968 een dividend uit te keren van 36 procent over het tot f 11.000.000 verhoogde aandelenkapitaal waarvan desgewenst 10 procent in aan delen uit de agioreserve. Over 1967 werd over een kapitaal van f 8.520.000 uit gekeerd 33 1/3 procent, waarvan 8 1/3 procent in aandelen uit de agioreserve. VEENENDAAL De Britse Staflex International, die via een meerder heidsbelang het bij de Koninklijke Vee- nendaalsche Stoomspinnerij voor het zeggen heeft gekregen, rekent voor '68 op een winst van 800.000 Pond tegen 595.390 Pond over 1967. In deze winst is echter volgens Staf lex een bedrag begrepen van 256.000 Pond of f 2,2 miljoen, die bij de Vee- nendaalsche is vrijgekomen als her waardering voorraden. Staflex verwacht dat dit jaar de Veenendaalsche geen verlies meer zal maken. SOESTERBERG Het resultaat van Interlas over 1968 is overeenkomstig de eerder uitgesproken verwachting uitge vallen, aldus commissarissen. In novem ber werd verwacht dat het resultaat ten minste 10 procent hoger zou zijn dan dat van 1967 en dat het dividend ten minste onveranderd zou blijven. Over 1967 werd 26 procent uitgekeerd, waarvan 10 pet in aandelen. De direc teur, de heer M. B. van de Wetering, heeft het bedrijf intussen verlaten. AMSTERDAM De schuldeiser» van de NV A. Faas' Aanneming Maat schappij in Amsterdam hebben zich gisteren eenstemmig uitgesproken voor het faillissement van deze onderne ming. Op 31 januari zal de Amsterdam se rechtbank uitspraak doen. De grootste schuldeiser van het be drijf is de Amro-Bank die zes miljoen gulden van Faas heeft te vorderen. De fiscus moet nog 1,5 miljoen gulden hebben en een groep particuliere schuld eisers heeft drie miljoen gulden te vor deren. Op 17 november vorig jaar kreeg Faas al voorlopig uitstel van betaling. De belangrijkste werken zijn indertijd voortgezet door het aannemingsbedrijf J. F. P. Jansen dat ook het uitvoeren de personeel van Faas heeft overgeno men. Het administratieve personeel is inmiddels sterk teruggelopen.

De Vallei | 1969 | | pagina 2