Verbrande student gestorven Tsjecho-Slowakije rouwt om dood van Jan Palach zet feestmutsen weer op Opvoedingsgesticht zou „haard van ontucht" zijn AR-radicalen veil buiten PAK-beraad biij Bisschoppen verbieden studentenpriester na huwelijk aan te blijven Kampioenskat keek knorrig JOURNALIST ONTKENT MEDEWERKING Demonstraties in Berlijn Gezamenlijke containerdienst Rijnrederijen Noordse Unie niet voor 1970 Bejaardentehuis afgebrand over politiële acties Blaiberg naar Europa Na lastercampagne eerherstel voor twee ambtenaren Protesten tegen tv-uitzending KARDINAAL GAF TOELICHTING Anonieme beschuldiging in onderzoek Wel sympathiemaar ZELFSTANDIG PORNOGRAFIE JUIST ONTSLAG EISEN PAROCHIERAAD WIL KAPELAAN HOLDEN Objectiever V oorzichtig PROCES TEGEN NEUE WELT kaas uit het vuistje de x van xou nog best een stukje lusten eugens MAANDAG 2ü JANUARI IV6V DEN BOSCH Zaterdag is voor de vierde keer het elfsteden-carnaval van de Bambergers gehouden. De acteur Johan Kaart was ook van de partij als erelid van de ,,Knoerissen" uit Uden. De elf carnavalsgezelschappen be gonnen het festijn in de stationshal. AMSTERDAM Diefstal, ontucht, pornografie en mishandeling in de opvoedings inrichting voor minderjarige jongens, het voormalige Lloyd's Hotel in Amsterdam- Oost. Dat zijn de anonieme beschuldigingen die bij het ministerie van Justitie schriftelijk zijn binnengekomen en waarnaar de Rijksrecherche in opdracht van de minister een uitgebreid onderzoek instelt. Geziien de gedetailleerde gegevens over deze beschuldigingen acht de Rijksrecherche het aannemelijk dat de anonieme brief afkomstig is van perso neelsleden. Inmiddels heeft de voor malige onderdirecteur van het Lloyd's Hotel, de heer A. R. Haakmat, die al eerder klachten naar de minister stuur- AMSTERDAM De radicalen in de Anti-revolutionaire partij zullen noch individueel noch als groep meedoen aan het beraad in de werkgroep Pro gressief Akkoord, kortweg Pak. Wel hebben zij sympathie voor het streven van de PvdA, de Pacifistisch-socialis- tische partij en de Politieke partij ra dicalen om een progressief politiek pro gram op te stellen. De a.r. radicalen die zaterdag in Amsterdam bijeenkwamen, vinden ech ter „dat het geen aanbeveling ver dient" toe te treden tot de groep. Zij zullen, ook geen waarnemers stuTen. In een korte verklaring zeggen de a.r. radicalen, dat de werkgroep Pak immers is ingesteld na een uitdrukke lijk besluit van de drie partijen om de mogelijkheden vopr nauwere samen werking te onderzoeken. „Nu de resulta ten van Pak een basis mdeten vormen die door partijen en niet door personen diende te worden gevonden, kan de medewerking van a.r. radicalen aan de werkgroep Pak niet van werkelijke be tekenis zijn en alleen maar tot verwar ring leiden". De a.r. radicalen zien als eerste taak „aan het eigen karakter van de ARP duidelijk politieke inhoud te ge ven". De a.r. radicaal mr. P. J. A. Iden- burg zei naderhand: „Wij willen dat de ARP als zelfstandige partij met een progressief program de verkiezingen van 1971 ingaat. In een CDU moge lijk einddoel van de groep van Acht tien zien we niets. Zo'n CDU wordt dan een tegenstandster van het pro gressief akkoord. We willen de ARP naar links trekken en bereiken dat de PvdA straks weer in de regering komt". „Als we vanuit onze eigen partij werken, komen we verder dan wanneer we als eenling in zo'n werkgroep gaan zitten. Als we de hele ARP mee zou den krijgen zouden de zaken natuurlijk heel anders komen te liggen". de, bevestigd dat er wantoestanden in de inrichting heersen. Volgens de anonieme brief vertoont het personeel pornografische films, die ook door de gedetineerden gezien wor den. Tevens zouden ze pornografische boeken verhandelen. Commissaris Pee- ters van de Rijksrecherche heeft in middels kunnen vaststellen dat er ten minste één pornografische film vjerd vertoond. Die zou op straat zijn ge vonden door personeelsleden en arge loos zijn afgedraaid. Toen pas bleek het een pornografische film te zijn. Na herhaaldelijke moeilijkheden en ontsnappingen is men volgens de heer Haakmat overgegaan tot het aanstel len van krachtige figuren als haven werkers en ex-boksers als personeels leden om de wind eronder te houden. Vele mishandelingen waren het gevolg. Volgens de brief werd daarbij een arm en een kaak van een jongen gebroken. De voorzitter van de ARP, mr. dr. A. Veerman zei van het besluit van de a.r. radicalen: „Het lijkt mij een juist besluit. De radicalen hebben steeds ge zegd dat zij hun doelstellingen in hun eigen partij willen nastreven". „Er wordt in de ARP hard aan een programmatische aanpak gewerkt. Dat gebeurt met een zo breed mogelijke in spraak. Het is niet de bedoeling dat we naar een fusie of federatie met de KVP en CHU werken, wel naar een vorm van samenwerking, maar dat laatste is een rekbaar begrip". Het personeel zou ook homoseksuele handelingen verrichten met de jeugdi ge gedetineerden. „Ik weet dat daar jongens min of meer gedwongen homo seksueel zijn geworden", aldus de heer Haakmat die ervan overtuigd is dat de brief is geschreven door al dan niet ont slagen personeelsleden. Hij zelf nam ontslag toen er niet werd gereageerd op zijn klachten. Hij vond het niet langer pedagogisch verantwoord in dienst te blijven. De heer Haakmat geeft nu les aan een Amsterdamse HAVO-school. „Ook op medisch gebied klopte de zaak niet. Toen de psychiater zonder toestemming met vakantie ging, werd hij vervangen door een verpleger, die vroeger hondengeleider was", aldus de heer Haakmat. De directeur van de in opspraak zijn de inrichting, de heer Kaasjager, was gisteren voor ieder commentaar onbe reikbaar. BONN. Woedende demonstranten hebben zaterdag in het centrum van West-Berlijn in 't wilde weg winkelrui ten ingegooid en zo een schade van on geveer tweehonderdduizend mark aan gericht. Aan de rel ging een demonstra tie vcoraf tegen de SPD, de Westduitse sociaal-democratische partij, een beto ging, die rustig verliep. Ongeveer tweeduizend mensen, voor namelijk jonge rebellen van de zogen „buitenparlementaire oppositie" na men deel aan deze optocht. Velen van hen hadden helmen opgezet, maar er deden zich geen incidenten voor. De po litie, die langs een deel van de route hekken had opgesteld, begeleidde de stoet. Na afloop echter wilden ettelijke hon derden demonstranten er nog niet mee ophouden. Zij begonnen een ongeorga niseerde betoging tegen de dictatuur in Griekenland. Eerst verbrandden zi, Griekse vlaggen, daarna smeten zij willekeurige etalageruiten in. Enkele van de vernielers werden door de poli tie gearresteerd. ROTTERDAM Dertien Rijnrede rijen uit vijf landen hebben een geza menlijke containerdienst voor de Rijn de Rijn Container Lijn (RCL) op gericht. Te beginnen op 1 februari zal de maatschappij het vervoer van contai ners ter hand nemen tussen de zeeha*- vens Amsterdam, Antwerpen en Rotter dam en de binnenhavens aan de Rijn. Daarvoor komen vooral Mannheim, Straatsburg en Bazel in aanmerking Er worden dagelijkse afvaarten gebo den. In de RCL zijn twee Belgische, vier Nederlandse, vier Duitse, een Franse en twee Zwitserse rederijen verenigd. De Nederlandse deelnemers zijn de Damco, de Europese Waterweg Trans porten, Königsfeld en de Nieuwe Rijn vaart Maatschappijen. De dertien moe dermaatschappijen van de RCL bezit ten samen ruim duizend schepen. STOCKHOLM De Zweedse premier Tage Erlander heeft gezegd dat hij niet gelooft in de vorming van een Noordse economische unie voor 1970. Hij ver klaarde dit na het overleg met de mi nister-presidenten van Denemarken, Finland en Noorwegen over de oprich ting van een unie in Stockholm. Erlander zei dat er nog vele uiteen lopende vraagstukken opgelost moeten worden voor de unie er kan komen. De discussie die in Stockholm werd ge voerd hadden als uitgangspunt een rap port dat door de regering van Noorwe gen werd opgesteld. De uitbarsting van de Merapi op Midden-Java heeft de afgelopen dagen aan vijftien mensen het leven gekost. Honderden anderen hebben brandwonden opgelopen. Vierduizend mensen hebben hun woningen moeten verlaten en zijn elders ondergebracht. De heer L. Kruytbosch, ambtenaar van de buitenlandse dienst der derde klasse, is benoemd tot ambassadeur in Guatemala, alsmede in Honduras en El Salvador met standplaats Guatemala. Mr. G. J. de Graag, ambtenaar van de buitenlandse dienst der derde klasse, is benoemd tot ambassadeur bij het Ma- lesische hof. PRAAG Jan Palach is zondag ge storven, drie dagen nadat hij zich op het Wenceslasplein in Praag met ben zine had overgoten en in brand gesto ken, uit protest tegen het verlies van vrijheid in zijn land, sedert de Rus sische tanks vijf maanden geleden Tsjecho-Slowakije binnenrolden. Zijn dood, veroorzaakt door brand wonden over 85 procent van zijn li chaam, heeft het land opnieuw in be roering gebracht en aan de rand van een nieuwe crisis gebracht. Vele Tsje chen zeggen dat het land niet zo in op schudding is geweest sedert de invasie van 21 augustus. De regering, en vele personen, trachten de gemoederen tot bedaren te brengen. Ongeveer 300 jongelui' hebben rustig een mars gehouden in de straten van Praag. Zij werden voorafgegaan door een twaalftal jongelui die kaarsen droe gen. Radio-Praag heeft een verklaring be kendgemaakt, die Palach voor zijn overlijden heeft afgelegd. Mét éen door tranen verstikte stem las een student, die bij het sterven aanwezig was ge weest, deze boodschap voor. „Mijn daad heeft zijn doel bereikt, maar laat niemand anders het nadoen. Het zal beter zijn als zij het niet meer doen. Laat de levenden verder strijden. Ik zeg u vaarwel. Misschien zien we el kaar nog". De student zei drie uur voor het sterven nog met Palach te hebben gesproken. Op verschillende plaatsen zijn studen ten bijeengekomen om over verdere stappen te beraadslagen. In de facul teit voor natuurwetenschappen stelden studenten een lijst met eisen op, die onder meer inhielden onmiddellijk on derhandelingen met de Sovjet-Unie over de terugtrekking der troepen. Sprekers op studentenvergaderingen spraken zich uit tegen meer zelfmoordacties. Palach heeft een brief nagelaten waarin hij zegt dat een groep vrijwilli gers zich bereid heeft verklaard zich te verbranden als de regering geen ein de maakt aan de censuur en de Sovjet propaganda. De volgende student zal zich morgen verbranden, schreef Pa lach, als het precies vijf maanden ge leden is dat de Russen Tsjecho-Slowa kije binnenvielen. Op het Wenceslasplein, het centrum van Praag, hebben de betogers een krans neergelegd op de plaats waar Palach zich in brand stak. Iemand droeg een Tsjéchoslowaakse vlag die hij naar beneden hield gericht zodat het doek bijna de grond raakte. President Ludvik Svoboda, partijlei der Alexander Dubcek, de scheidende voorzitter van de nationale vergadering, Josef Smrkofsky en de federale pre mier Oldrich Cernik hebben in een te legram van deelneming aan de moeder van Palach verklaard, dat zij diep be wogen waren door het bericht, dat „uw dappere zoon bezweken is aan de ge volgen van zijn daad". De Tsjechoslowaakse regering heeft de studenten gewaarschuwd niet langer anti-Russische betogingen te houden. Het persbureau CTK meldde dat de re gering had gewaarschuwd tegen „ac ties die door hun gevolgen in directe tegenspraak zijn tot de pogingen van de partij en de regering om de toestand in het land te consolideren". Gisteren hadden studenten voor het Russische hoofdkwartier in Praag een betoging gehouden waarbij de kreet: „Russen, ga naar huis" was gebezigd. De regering wees er evenwel op dat- „in dit land voldoende wettige moge lijkheden zijn om op democratische wij ze standpunten en meningen tot uiting te brengen". GREENVILLE Een bejaardente huis voor negers in Greenville in de Amerikaanse staat Mississippi is za- I terdagavond afgebrand. Zeven bewo ners kwamen om het leven en een werd met ernstige brandwonden opgenomen I in een ziekenhuis. UTRECHT De Nederlandse bisschoppen verbieden de onlangs verloofde priester Jeroen Gooskens van de Utrechtse studentenparochie volledig in functie te blyven als hy is getrouwd. Ze kunnen de thans geldende normen over priester schap en celibaat op dit moment niet veranderen. Dergelijke zakeh kunnen beter worden geregeld in samenspraak met het wereldepiscopaat, omdat ze de hele Kerk aangaan. HILVERSUM De mhtttie van de actualiteitenrubriek Achter het nieuwa van de Var$ overweegt in een komen de uitzending nog eens terug te ko men op het interview met dr. Hueting over de politiële acties van Nederland in Indonesië. Dit interview, dat vrijdag werd uitgezonden, heeft geleid tot een storm van telefonische protesten. In de televisiestudio in Bussum kwamen er hoofdzakelijk aardige tele foontjes binnen, maar het Vara-gebouw in Hilversum kreeg de echte scheld partijen te verwerken", zegt de eind redacteur van „Achter het nieuws", Herman Wigbold. „Hoeveel reacties er op het programma binnengekomen zijn weet ik niet precies, maar het waren er nogal wat". In de uitzending van vrijdagavond vertelde de pas in de psychologie ge promoveerde dr. Hueting over duidelijke oorlogsmisdaden van het Nederlandse leger bij de politiële acties in de jaren 1968-1949. Hij gaf hiervan concrete voorbeelden als het neerschie ten van burgers en het gebrek aan be heersing bij hogere militairen, wat tot sadistisch optreden zou hebben geleid. Dr. Hueting, die zelf ook aan de poli tiële acties in Indonesië heeft deelge nomen, is na de tv-uitzending ook opge beld, maar bij hem Viel het nogal mee. Het opmerkelijke aan de hele zaak is -dat enkele kranten een paar weken geleden al uitvoerig aandacht hebben besteed aan het proefschroft van dr. Hueting over de politiële actes. In deze zin heeft kardinaal Alfrink zich gisterochtend uitgesproken tijdens een Misviering voor de Utrechtse stu dentenparochie in de aula van de rijks universiteit. De Utrechtse studentenpastoor dr. H. J. Kamphuis gaf ons gisteren als commentaar: „Ik ben benieuwd wat katholiek Nederland hiervan vindt. Er zal nu ongetwijfeld een nieuwe discus sie ontstaan. De parochieraad, die er naar streeft dat kapelaan Gooskens na zijn huwelijk volledig in functie blijft zal zich nu gaan bezinnen op de volgen de stap. Trouwens, dat gaf de kardinaal zelf toe toen hij zei dat een feitelijke ont koppeling kan worden gerealiseerd op mondiaal niveau. Voor de kardinaal is het nog slechts een procedure-kwestie." De priester-student Gooskens heëft zijn parochieraad onlangs meegedeeld dat hij wil trouwen en slechts in uiter ste noodzaak ontslag uit zijn ambt wil aanvaarden. De parochiegemeenschap vindt dat de trouwplannen de voortzet ting van het werk van de heer Gooskens niet in de weg hoeven te staan. De pa rochie wil de heer Gooskens houden, ook al is hij getrouwd. Het celibaat heeft volgens de kardi naal een positieve zin, „ook al wordt die in feite niet altijd gerealiseerd." „Tijdens het Tweede Vaticaanse con cilie is de gedachte naar voren geko men dat er gevallen kunnen zijn waar in het onredelijk en onbillijk kan zijn dat de geloofsgemeenschap de priester blijft houden aan zijn eenmaal gegeven woord. Ik dacht dat het een teken is van de barmhartigheid van de kerk dat zij een soepeler houding heeft aan vaard." „Daarnaast is er nog een ander be ginsel dat op dat concilie aandacht heeft gevonden en is aanvaard: het be ginsel van de collegialiteit. Dit houdt in dat in de kerk de regeling van zaken die de universele kerk aangaan, niet vanuit één centrale instantie zal wor den gehanteerd maar vanuit het colle ge van het wereldepiscopaat waarvan vanzelfsprekend de paus het hoofd is. PARIJS Dr. Blaiberg, de Zuidafri- kaanse tandarts, komt dit voorjaar naar Frankrijk. Dit heeft dr. Barnard zaterdagmid dag onthuld bij de opening van een nieuw internationaal medisch instituut te Chatillon-sur-Chalaronne, niet ver van Macon in het departement Ain. Sprekend over dr. Blaiberg zei hij dat deze hem toestemming had ge vraagd voor deze reis die hij wilde ma ken als pelgrimstocht naar het Insti tuut Pasteur te Lyon. Dit instituu tuut Pasteur te Lyon. Dit instituut heeft dr. Barnard tweemaal het serum een zware inzinking heen kon helpen. RAAMSDONKSVEER Bij het mi nisterie van Justitie zullen stappen worden ondernomen om volledig eer herstel te krijgen voor directeur J. Verhoofstad en adjunct-directeur A. de Jong van Openbare Werken in het Bra bantse Raamsdonksveer. Zij en hun gezinnen zijn het slacht offer geworden van een lastercampag ne die al meer dan een jaar aan de gang is en tot een justitieel onderzoek heeft geleid. Dit onderzoek heeft, al dus de Rijksrecherche, niets in het na deel van de gemeentelijke dienst of van de mensen die er werken opgele verd. Van strafbare feiten is geen spra ke en alle geruchten, die daarover de ronde hebben gedaan, berusten op on waarheid. De Bredase officier van justitie, mr. J. Ch. Louêt-Feisser, had het onder zoek laten instellen aan de hand van klachten, die hem over de Raamsdonk- se dienst van openbare werken hadden bereikt. Niet in opdracht van de ge meente, omdat daartoe geen enkele aanleiding aanwezig werd geacht. Directeur J.. Verhoofstad en zijn ad junct-directeur zijn niet van plan de zaak op zijn beloop te laten. Ze willen de namen van de klagers achterhalen om hen te laten vervolgen. Burgemeester Krijgsman heeft het volste vertrouwen in de integriteit en de eerlijkheid van de dienst. Directeur Verhoofstad: „Het ergste is, dat je kinderen er op school de dupe van worden. Er werd op het laatst gewoon gevraagd waarom hun vader nou in de gevangenis zat. En je kon je er nau welijks tegen verdedigen. Tipgevers stuurden een ondertekend stuk met be schuldigingen naar de justitie en dat was blijkbaar voldoende voor een on derzoek." De lasteraars kwamen met steeds grovere beschuldigingen. Toen een goe de vriend van de directeur verongeluk te werd op de begraafplaats achter de rug van de heer Verhoofstad hoorbaar gezegd, dat de directeur wel een dag uit de gevangenis zou zijn losgelaten om die begrafenis bij te kunnen wonen. Het gerucht dat alles overtrof, was dat het lichaam van die vriend op last van de justitie was opgegraven, omdat de directeur de man „vergiftigd" zou hebben. Het Veteranenlegioen Nederland heeft er bij de Vara tegen geprotesteerd „dat de indruk wordt gewekt dat de genoem de misdrijven als het ware tot de da gelijkse praktijk en methodiek van de Nederlandse strijdkrachten zouden heb ben behoord." Het vraagt de Vara om zendtijd opdat „het Nederlandse volk op objectieve wijze wordt voorge licht". Het liberale Tweede-Kamerlid H. J. L. Vonhoff zal de feiten die dr. Hue ting voor de Vara-televisie prijsgaf dins dag aansnijden in de vergadering van zijn fractie. Hij keert zich tegen ver gelijking met Gestapo en SS-methoden. „Bij de Duitsers was moorden op een systeem gebaseerd bij de Nederlandse militairen was dat zeker niet het ge val. Het ging in Indonesië om inciden ten. Om soms afgrijselijke dingen weliswaaT, om mensonterende tonelen, maar een oorlog is nu eenmaal een mensonterende zaak." „Ik heb nog eens nagekeken wat de Tweede Kamer in 1956 met dit soort dingen deed. De parlementaire enquête commissie die toen haar werk afsloot, heeft het er verder bij moeten laten. Als je dit nog eens gaat oprakelen moet je toch wel uitermate voorzichtig zijn met de presentatie". Het socialistisch Tweede-Kamerlid W. Wierda (militair specialist van zijn fractie) heeft zelfs als militair in de na-oorlogse jaren m Indonesië gevoch ten. Hij weet nog als de dag van gis- tererv hoe de guerrilla verliep. „Er ge beurden inderdaad afschuwelijke din gen, maar dat was wederzijds. Ook aan onze kant werd wel doorgedrukt om iemand te laten spreken." „Ikzelf ben daar altijd woedend over geweest Ik heb me ook geërgerd aan de plunderingen in de kampongs. Dat schieten langs de wegen, dat is inder daad gebeurd. Het was ook niet moge lijk om uit te maken of je met een on schuldige boer of met een gewapende guerrilastrijder had te doen. Iedereen was voortdurend in levensgevaar." „Na 1956 is er in het openbaar nau welijks over deze gevallen gesproken. In dat jaar werden de decoraties uit gereikt aan de leden van de parlemen taire enquêtecommissie. De meerder heid van de Kamer verwierp toen een voorstel om ook een onderzoek in te stellen in de jaren 1945 tot 1949". „Argument van die meerderheid was dat het ondoenliijk, steeds bezwaarlijker werd, zelfs onaanvaardbaar om nog mensen te zoeken die getuigenverkla ringen zouden kunnen afleggen. BRUSSEL De Brusselse journa list Rienk Kamer (25). die correspon dent is van het Westduitse weekblad Der Spiegel, ontkent, dat hij heeft mee gewerkt aan het tot stand komen van artikelenserie over prinses Irene in ADVERTENTIE AMSTERDAM Dit is Kohinoor's Black Sensation, kampioen van de grote internationale kattententoonstelling, welke zaterdag en zondag in de Koopmansbeurs is gehouden. Eigenaar is de Duitser Winfried Redenstein. Overi gens lijkt de kampioenskat eerder knorrig dan verheugd. IS het Duitse weekblad Neue Welt. De Hamburgse advocaat dr. Her mann F. Arning, die vorige week vrij dag de uitgeverij van Neue Welt ver dedigde in het door prins Berhard en prinses Irene aangespannen civiel pro ces, zei tijdens de zitting, dat Rienk Kamer de gegevens voor de artikelen serie had geleverd. Zoals gemeld wonnen de Prins en de Prinses het proces en werd Neue Welt veroordeeld tot een schadevergoeding van tweemaal vijftigduizend Mark. De advocaat van Neue Welt hield evenwel vol dat de beweringen over prinses Ire ne juist waren. Hij zei dat de journa list Kamer bereid zou zijn voor de rechtbankte komen getuigen, om te bewijzen dat zijn inlichting" mist vn- ren geweest. Gisteren vertelde de heer Kamer ons: „Ik heb geen enkele bemoeienis gehad bij'het tot stand komen van deze arti kelenserie. Advocaat Arning heeft mijn naam en de naam van Der Spiegel tij dens die 'rechtszitting valselijk ge bruikt. De juridische adviseurs van Der Spiegel zullen nu de stappen gaan overwegen, die wij moeten nemen. Waarschijnlijk zullen wij advocaat Ar ning een proces aandoen. Een andere mogelijkheid is, dat wij een verklaring publiceren, waarin wij de leugens van Arning aan de kaak stellen." „Achteraf vind ik het jammer, dat de president van de rechtbank niet is ingegaan op het verzoek van Arning mij als getuige te horen. Ik had dan tijdens de zitting de leugens van Ar ning kunnen ontzenuwen. Ik begrijp niet, dat zo'n advocaat het risico durft te nemen om mij als een getuige te noe men. Hij moet geweten hebben, dat de rechter zijn verzoek niet zou inwilli gen", aldus Rienft Kamer.

De Vallei | 1969 | | pagina 5