Veenendaals dagblad Toestand in Tsjecho-Slowakije wordt steeds ernstiger Buiten Minister bindt strijd aan tegen prijsstijgingen Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Weer zelfverbranding in Pilsen; (ook in Boedapest) Johnson naar Texas Zuidelijke wind ONRUST OVER AANKOMST SOVJET-DELEGATIE Tsjechen maken protestmars FONDSEN VREZEN UITTOCHT VAN AMBTENAREN Zes doden bij Ixrtsing J. P. J. v. Heijst overleden GRIEP NEEMT NOG TOE Wilson dreigt met interventie Ook vader van moordenaar uit Wilp overleden Arabische vrouwen beschoten Kobaltsmokkel ontrafeld UtrechtDen Haaf! Vroege start BETOGING BOEDAPEST Inbraak in Italiaans zomerverblijf koninklijke familie Gevangene op weg naar rechtbahk ontsnapt In Noord-Frankrijk BONDEN WILLEN DUURTETOESLAG KOPEN OP AFBETALING MOEILIJKER GEEN ADVIES Grieks verzetsman veroordeeld NOORD-IERLAN D Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal. Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m., 12.35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei'1 opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DINSDAG 21 JANUARI I969 - 43e JAARGANG no. 17 PRAAG Het officiële Tsjechoslowaakse persbureau CTK heeft maandag avond bekendgemaakt, dat een 25-jarige arbeider van een brouwerij in PIzen, maandag zichzelf in brand heeft gestoken. President Ludvik Svoboda had eerder in een televisierede reeds gezegd, dat een jongeman in Pilzen zichzelf in brand had gestoken „onder soortgelijke omstan- dighedenv als Jan Palach, de Praagse student die donderdag zichzelf in brand stak en zondag aan de verwondingen overleed. De naam van de arbeider uit PIzen is Josef Hlavaty, hij is gescheiden en vader van twee kinderen. CTK meldde, dat hij niet in levensgevaar verkeert. Svoboda riep de jongeren op niet ver der te gaan met het zichzelf toebren gen van letsel. „Ik vraag u deze af schuwelijke daden te beëindigen. Vaak heb ik de dood in de ogen gezien. De hoogste plicht van de burger is het va derland elke dag en elk uur van zijn leven te geven UTRECHT Uit solidariteit met de studenten in Tsjecho-Slowakije maken twintig Tsjechische studenten die na de invasie van de Warschaupactlanden in Nederland zijn gebleven of naar Neder land zijn gevlucht, een protestmars van Utrecht naar Den Haag. Ze volgen op het ogenblik met dertig andere Tsjechen een adaptatiecursus op „Ber- kenhove" in Zeist, een instituut van de „Stichting Bijstand Buitenlandse Stu derenden". De twintig studenten vertrokken gis teravond om zeven uur uit Utrecht. Ze dachten voor hun wandeling naar Den Haag achttien uur nodig te hebben. On derweg in Leiden en ook in Den Haag sluiten hun dertig eveneens op Berkenhove verblijvenden landgenoten (onder wie meisjes, voor wie de af stand te groot is) zich bij hen aan. De Tsjechische studenten voeren spandoeken met zich mee. Ze zullen vanmiddag beginnen met een twee uur durende zitdemonstratie voor de Russi sche ambassade in Den Haag. Ze heb ben een resolutie bij zich waarin ze protesteren tegen de toestand in hun vaderland en opheffing van de censuur, amnestie voor alle gevangenen van de Russen en het vertrek van de Russische legers uit Tsjechoslowakije eisen. Naar aanleiding van de zelfverbran ding van Jan Palach is voorts een ver klaring uitgegeven door een aantal stu dentenorganisaties en de Nederlandse Jeugd Gemeenschap, waarin ontstelte nis wordt uitgesproken dat de dictatuur van de Russen in Tsjecho-Slowakije aan leiding heeft kunnen geven tot een uiting van zo volledige machteloosheid als zelfverbranding. „Wij stellen dat de Russen zo snel mogelijk met stille trom Tsjecho-Slo wakije moeten verlaten", aldus de ver klaring. Dij het invallen van de dooi na Driekoningen koerde er 's mor- I gens al schuchter een b o s d u i in de tuin; die voelde zich behaag- lijk met het zachte weer, dat voor 1 mens en dier aangenamer was, dan 1 de sneeuw en vorst tevoren. Toen zagen wij de duiven, in gezelschap |j 1 van ettelijke Turkse tortels honge- fj rig scharrelen naar de eïkelrestan- t ten, die nog altoos onder de bomen I te vinden vallen, want onze eiken hebben het vorige jaar ruim ge- dragen en veel vruchten werden al- lengs in het gras getrapt. Op het brood dichter bij huis komen deze schuwe bosvogels zelden. Het schenkt veel genoegen al iets van de prille lente in een vogel- stem te mogen voelen, ja eigenlijk beroert ons dit meer, dan het vol- 1 I ledige koor van bos, park, tuin en I boerenhof in april. Van het gekoer der houtduiven zegt dr. J. P. Thijsse in het postume Verkade's album Vogelzang" (1965 uitgege- 1 ven, naar zijn manuscript van 1938) dat het klinkt als ,,toer tetoer - tetoeretoer toertoer - tetoeretoer - toer-toer-toer"Het duurt 7 secon- den, meestal in vier delen, n.l. Vit, 2,lt, 2tlt, 1It sec. Hoort ge zo'n vroege muzikant, dan kunt ge dit schema testen, doch er komen nog- al individuele variaties voor, want een vogel is geen grammofoon. Bij aanhoudend zacht weer vallen er nu en dan ook andere klanten te beluisteren, al zoudt ge misschien voetstoots niet Thijsse in hetzelfde album kunnen volgen, als hij zegt: ,,In de loop der tijden heb ik voor elke dag van het jaar zang kunnen f l noteren van huismus, spreeuw, bosduif, roodborst, winterkoning en f: nog enige andere", maar ge kunt er gerust van opaan, dat hierin geen beminnelijke overdrijving schuilt. 21 jan. 1969 A. B. WIGMAN 1 i „Laat ons vermijden dat nobele men selijke gevoelens en de tragedie van twee jonge mannen ons tot daden bren gen, die zouden kunnen leiden tot de tragedie van een hele natie". Svoboda zei dat zijn woorden ook de oudere ge neratie golden. „U weet heel goed dat een kleine vonk voldoende is om een groot vuur te ontsteken, dat duizenden onschuldige mensenlevens zou kunnen kosten". De onverwachte aankomst van een Sovjetrussische delegatie heeft in Praag ongerustheid gewekt. In een maandag uitgegeven verklaring wordt slechis ge zegd, dat de Russen over zaken komen praten die verband houden met het sta- tioneringsverdrag van Sovjet-troepen in Tsjecho-Slowakije. Over de samenstel ling van de delegatie is niets bekend gemaakt. Tienduizenden Tsjechoslowaken zijn gisteren in een kalme, plechtige pro cessie door de mistige straten van Praag getrokken als eerbewijs aan de nagedachtenis van Jan Palach. Op een korte herdenkingsbijeenkomst voor de 21-jarige student, die zichzelf verbrandde uit protest tegen het ver lies van de vrijheid in het door de Rus sen bezette Tsjecho-Slowakije zei een spreker, dat Palach zich had opgeof ferd „om het socialisme met een men selijk gezicht, te doen verwezenlijken". Een enorme menigte van naar schat ting 150.000 mensen, verzamelde zich op het St. Wenceslausplein en trok van daar naar de filosofische faculteit, waar Palach studeerde. De langzame mars duurde ongeveer anderhalf uur en het was bijna donker tegen de tijd dat de stoet bij de faculteit aankwam. De herdenkingsplechtigheid die twin tig minuten duurde begon met twee mi nuten stilte voor de jongeman, die zon dag overleed, en eindigde met het zin gen van het Tsjechoslowaakse volkslied. De mars was onderdeel van een ac tie van de studenten, die beloofd heb ben de strijd tegen de Russische ver drukking opnieuw te beginnen. Veel ar beiders, jonge mensen, kinderen en voorbijgangers sloten zich bij de stoet aan. Michael Dymacek, een studentenlei der zei dat de daad van Palach „allen heeft getroffen voor wie hij bedoeld was. Zodra wij hier vandaag gegaan zijn, zullen wij besprekingen beginnen met Svoboda, Dubcek en Smrkofsky over de eisen van Palach. Radio-Praag meldde dat ook in de steden Brno. Olömouc. Cesky Budejo- vice en Pardubice herdenkingen voor Palach werden gehouden. Een Hongaarse jongeman heeft giste ren getracht zichzelf op de trappen van het nationale museum in het centrum van Boedapest in brand te steken, zo meldde het Joegoslavische persbureau Tanjoe uit de Hongaarse hoofdstad. In het bericht zei Tanjoeg dat men dit van „betrouwbare zijde" had ver nomen. De naam van de jongeman was niet bekend, zo werd daar aan toege voegd. Volgens Tanjoeg was de jongeman middelbaar scholier of student aan de universiteit van Boedapest. In het be richt werd gezegd, dat het motief voor zijn daad onbekend was, maar dat men zich dat wel kon voorstellen. Hier werd verder niet over uitgewijd» Het Joegoslavische persbureau meld de, dat de jongeman werd gered voor dat hij fatale brandwonden had opge lopen en dat hij naar een ziekenhuis was gebracht. De correspondent van Tanjoeg heeft de politie verzocht om inlichtingen, maar kreeg te horen dat het officiële Hongaarse persbureau MTI alle infor matie over dit geval zal geven. PORTO ERCOLE In het zomer verblijf van de Koninklijke familie in Porto Ercole in Italië is zondagnacht ingebroken. Er zijn verscheidene voor werpen van geringe waarde meegeno men. Volgens een verklaring van de politic hebben de dieven het niet moeilijk gc had, omdat de bewaker van De Geluk kige Olifant sliep. Op het ogenblik wordt de inventaris opgemaakt om te zien wat er precies gestolen is. Duizenden studenten hebben gedemonstreerd om hun hulde te betuigen aan de student Jan Palach, die zich levend heeft verbrand als protest tegen de Russische maatregelen. Studenten tijdens de demonstratie, lopend over het St. Stanislausplein. UTRECHT Het „Gemeenschappe lijk Overleg van Ziekenfondsorganisa ties" (GOZ) vreest dat de activiteiten van de onlangs opgerichte „Waarborg maatschappij Ziektekostenverzekering Ambtenaren" ernstige consequenties zullen hebben voor de vrijwillige zie kenfondsverzekering. De fondsen hebben hun verontrusting kenbaar gemaakt in een adres aan de ministers van Sociale Zaken en Volks gezondheid en van Binnenlandse Zaken. Daarin zeggen ze, dat ze met name bang zijn dat de door de nieuwe maat schappij te voeren premiepolitiek erop is gericht, het deelnemerschap aantrek kelijk te maken voor een deel van de momenteel in de vrijwillige zieken fondsverzekering opgenomen ambte naren. De maatschappij heeft weliswaar la ten weten dat ze zich primair richt tot niet-ziekenfondsverzekerden, maar, al dus het GOZ, anderzijds is met nadruk verklaard, dat de regeling ook open staat voor ambtenaren die nu als vrij willig verzekerden bij de ziekenfondsen staan ingeschreven. De Waarborgmaatschappij werkt bo vendien met een kinderpremie (bij de fondsen zijn de tot een gezin behorende kinderen zonder afzonderlijke premie heffing mee verzekerd) en een hoge premie voor bejaarden. Het gevolg daarvan is, dat voor alleenstaanden die jonger zijn dan 65 jaar en voor ge huwden zonder kinderen met een ver houdingsgewijs lage premie kan wor den volstaan. Dit zou er volgens het GOZ toe kunnen leiden, dat een niet on aanzienlijk aantal ambtenaren de vrij willige ziekenfondsverzekering gaat verlaten. Als dat inderdaad gebeurt, ontstaat er een soortgelijke situatie als die waartegen de ziekenfondsorganisa ties al waarschuwden bij de behande ling van het wetsontwerp Ziektekosten voorziening Ambtenaren (dat, zoals be kend, door de Kamer is afgewezen). Volgens het GOZ dreigt nu zelfs een nog ongunstiger situatie, omdat het vrijwel uitsluitend de zogenaamde gun stige risico's zouden zijn die. gezien de premiepolitiek van de onderlinge waar borgmaatschappij, uit de vrijwillige ziekenfondsverzekering zouden stap pen. Voor de in deze verzekering overblij vende personen zouden daaruit onge-' twijfeld hoogst onaangename financiële consequenties voortvloeien, stelt het GOZ in zijn brief aan de ministers. ARNHEM Vlak voordat hij van morgen omstreeks 10 uur voor de Arn hemse rechtbank moest verschijnen is de 32-jarige stucadoor J. Küper uit Arnhem ontsnapt uit de overvalwagen die hem van de koepel naar het paleis van justitie bracht. Bij het uitstappen voor het paleis van justitie is de man, die terecht moest staan wegens bedreiging en diefstal van een personenauto, tussen de hem begeleidende parketwachten uit geglipt en er op sprintsnelheid van door gegaan. Het vermoeden bestaat dat hij naar de Spijkerbuurt is gegaan, waar hij oorspronkelijk vandaan komt. De stucadoor, die geruime tijd in voorarrest zat, heeft al meer veroor delingen achter de rug. Hij pleegde de feiten waarvoor hij vanmorgen terecht moest stan terwijl hij was geplaatst in de strafkolonie Veenhuizen. De rechtbank heeft de behandeling van zijn zake node moeten aanhouden tot de verdachte weer in handen van de justitie was. De getuige die uit Maas tricht was overgekomen kon onverrich- terzake weer naar huis terugkeren. De vluchteling is tot nu toe nog niet gevonden. WASHINGTON Oudrpresident Lyndon Johnson is maandag uit Wash ington naar zqn boerderij in Texas ver trokken, met de „Air Force 1", het vier motorige presidentiële straalvliegtuig, aan boord waarvan hij na de moord op John Kennedy de ambtseed aflegde op november 1963. Voor de laatste maal speelde voor hem de luchtmachtband het „hall to the chief" en het Amerikaanse volks lied. Enkele duizenden vrienden en medewerkers waren naar de lucht machtbasis gekomen om afscheid van hun chef te nemen. Met zijn kleinzoon op de arm stapte de oud-president in het vliegtuig, om na 38 jaar in dienst van het land te hebben gestaan zich terug te trekken in Texas waar hij zal gaan doceren en schrijven. Voor een uitvoerig verslag van de gisteren reeds kort vermelde inhuldi ging van president Nixon, zie elders in dit blad. RIJSSEL In Jolimetz (Noord- Frankrijk) heeft een 46-jarige Frans man zonder rijbewijs een ongeluk ver oorzaakt. dat aan zes mensen het leven heeft gekost. Hij maakte een ritje met zijn vrouw en twee kinderen en een oom, de eigenaar van de wagen. Bij een frontale botsing verloren zij alle vijf het leven. In de tegenligger be kwam een 22-jarige Belg om. Zijn ver loofde en de grootmoeder van het meis je, werden ernstig gewond. ROTTERDAM De spelle prijsontwikkeling heeft gisteren tot enkele belang rijke stappen geleid: 1. Minister De Block (Economische Zaken) heeft een aantal bedrijven op het matje geroepen omdat hjj de indruk heeft dat zjj de prjjzen te veel hebben op getrokken 2. De drie bonden van werknemers in de industrie wensen een „duurtetoeslag" van 25 gulden per maand voor personeel dat nog een tjjdje moet wachten op een nieuwe c.a.o. De bonden praten daarover vandaag met de Algemene Werk geversvereniging. 3. De regering heeft in een nota de maatregelen bekend gemaakt voor het afremmen van de bestedingen. Daarin is een beperking van het afbetalings krediet opgenomen: De aanbetaling wordt verhoogd van twintig tot 25 pro cent, de looptijd beperkt tot achttien a 24 maanden. In de loop van de week zullen hoge ambtenaren van het ministerie van economische zaken gaan praten met bedrijven die met forse prijsverhogin gen zijn gekomen. Als hun prijzen niet door de beugel kunnen, moeten zij be terschap beloven. Brengen zij him prij zen niet terug dan komt de minister met een prijsmaatregel. De drie industriebonden hebben eind vorig jaar al aangedrongen op een duurtetoeslag voor werknemers die op I januari nog geen nieuwe cao kregen. De AWV wenste haar leden echter niet te adviseren deze toeslag te geven. In middels is de ENCK in Vlaardingen als eerste grote werkgever daartoe al over gegaan. Zie elders in dit blad: „Sterke groei investeringen". GROBBENDONK De heer J. P. J. van Heijst is vrijdagavond in Grob- bendonk in België overleden. Tot sep tember 1967 was hij directeur van de Haagse radiatorenfabriek J. B. van Heijst en Zonen. Het bedrijf ging ongeveer anderhalf jaar geleden failliet nadat het met ernstige financiële moeilijkheden te kampen kreeg. De heer Van Heijst ging naar Grobbendonk, waar een ne- venbedrijf van de Haagse onderneming gevestigd was. In dit plaatsje was hij tot aan zijn dood hotelier in een ge huurd hotel. De heer Van Heijst werd 53 jaar. DEN HAAG Op grond van de tot en met de tweede week van januari 1969 ontvangen inlichtingen van de peilstations van het staatstoezicht op de volksgezondheid over meldingen van influenza, blijkt het aantal ziektegeval len sinds het begin van dit jaar nog toe te nemen, aldus een mededeling van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid. In de drie noordelijke provincies Groningen, Friesland en Drente, in Overijssel en in Limburg worden thans ook meer gevallen van influenza ziek tebeelden waargenomen. Het moet niet uitgesloten worden ge acht dat de influenza althans in het westen van het land, haar hoogtepunt heeft bereikt. De top van de epidemie in het oos ten en noorden van het land zal waar schijnlijk wat later dan in het Westen worden bereikt. ATHENE Een bijzondere krijgs raad in Athene heeft de 50-jarige Geor ge Majamos tot acht jaar gevangenis straf veroordeeld, omdat hij geijverd zou hebben voor een gewelddadige om verwerping van het maatschappelijk en staatsbestel in Griekenland. LONDEN Premier Wilson heeft in een vraaggesprek voor de Britse tele visie gezegd, dat hij met interventie in Noord-Ierland heeft gedreigd, teneinde fascistisch extremisme te verhinderen. Hij voegde hieraan echter toe, dat een dergelijke interventie op het ogen blik minder waarschijnlijk lijkt, r premier sprak zijn voldoening uit ovt de door de regerinng van Noord-Ierlr •oorgestelde hervormingen, die hij c <~r niet ver genoeg vond gaan. "k in sombere bewoordingen c e visten en het handgemeen dat v' ;n c'.a afgelopen drie maanden tussen katholieken en protestanten hebben voorgedaan. WILP In de afgelopen nacht is in een ziekenhuis te Zwolle ook de 74-jari- ge heer P. Jansen overleden aan het hersenletsel dat hij opliep bij de door zijn zoon gistermorgen in Wilp aange richte slachtpartij. De toestand van mevrouw Klunder is zorgwekkend. De toestand van de andere in het ziekenhuis op genomen slachtoffers is naar om standigheden redeiyk te noemen. Voor een uitvoerig bericht over de achtergronden van de moorden in Wilp zie men elders' in dit blad. TEL AVIV Een Arabische vrouw is gedood en negen gewond, toen Isra ëlische militairen in de strook van Gaza het vuur openden op een groep demon strerende vrouwen, die weigerden zich te verspreiden, terwijl er een uitgaans verbod van kracht was. Dit is officieel in Tel Aviv meegedeeld. Het uitgaansverbod was ingesteld om het onderzoek te vergemakkelijken naar een mijnexplosie, waarbij elf dagen ge leden een Israëlische officier werd ge dood. Tot nu toe zijn in verband hier mee elf arrestaties verricht. Toen de vrouwen het bevel om uit een te gaan negeerden, werden waar schuwingsschoten gelost. De vrouwen probeerden door een schutting heen te breken, waarachter zich verdachten bevonden, waarna opnieuw werd ge schoten. ZüRICH De dood van een Zwitser se zakenman in Frankrijk en hei feit dat zijn zoon zich overgegeven heeft aan de politie, zal naar men verwacht meer licht werpen op de manier waar op communistisch China het kobalt verkreeg voor de explosie van zijn eer ste atoombom in 1965. Walter Ortl, (63), stierf op 13 janua ri in een ziekenhuis in Marseille. Hij stond ingeschreven als Oostenrijker on der de naam Karl Kovaks. Zijn zoon Richard wordt door de politie van Zü- rich ondervraagd. Hij heeft ook in Frankrijk gewoond onder de Oosten rijkse naam Kurt Dworzak. Beiden vluchtten in 1965 naar Zwit serland, na ervan beschuldigd te zijn valse certificaten gebruikt te hebben voor de levering van kobalt aan de Chinezen. Zij werden ook gezocht ln verband met een fraude van 10 miljoen Zwitserse francs. De Zwitserse regering heeft de uit voer van strategische materialen naar communistisch China verboden. Walter Ortli zou er in geslaagd zijn, dit te om zeilen door documenten te vervalsen en de goederen te leveren via Tsjechoslo waakse agenten. VA A AN STAD De weduwe van Dr. Martin Luther King, is door paus Paulus in privé-audiëntie ontvangen. Op de foto: mrs. Benita Bennett, paus Paulus, mrs. King en dominee Andrew Young. j 'Tyen westen van Schotland bevindt zich een diepe depressie, die maar weinig van plaats verandert, terwijl boven Rusland een krachtig hogedrukgebied is gelegen. Tussen beide systemen wordt een zuidelijke stroming in stand ge houden. In deze stroming bereikte een warmtefront, behorend bij eer der genoemde depressie, maandag avond met regen het westen van ons land. Plaatselijk werd ruim 5 millimeter afgetapt. Een ander g front, eveneens bij deze depressie i behorend, bevindt zich boven En- geland en trekt heel langzaam oostwaarts. Verwacht wordt, dat dit front woensdag dicht bij ons land zal zijn. In verband met deze ontwikke ling zal, vooral in het westen de bewolking weer toenemen, de neer slagkansen blijven echter klein. In het temperatuurverloop komt maar weinig verandering. Morgen: zon op: 08.34 onder: 17.10 maan op: 10.33 onder: 22.58 f

De Vallei | 1969 | | pagina 1