Zwaarder bewaakt dan ooit tevoren Nixon geïnstalleerd als president van de V.S. Oefening Reforger Omdat kinderen ook buiten blijven spelen als het regent. RUSSEN WILLEN PRATEN OVER KERNWAPENS AMRO-T .EN ING Drie schildwachten hij overval neergeschoten Problemen Eerste rede was oproep tot vrede Over de grenzen f 62,07 p.m. (18 mnd.) f 118,37 p.m. (24 mnd.) f 189,39 p.m. (24 mnd.) Radar langs de W ester-Schelde Ds. Sithole voor rechtbank Örlikon voerde zeer veel wapens uit Lloyd's Hotel gaat voorlopig gewoon door Pompidou is verbaasd APPLAUS BETOGERS VREDE Daarom, daarom, daarom: Davitamon io. Elke dag. Allemaal. WAARSCHUWING Tweede proces over Sachsenhausen Oostenrijkse agenten voor gerecht Eerder Snel De AMRO Bank leent u graag het geld voor die nieuwe meubelen, die wasautomaat, die verhui zingen noemt u maar op. In die 18 mnd betaalt u: 18xf 62,07=f 1117,26. Dat is slechts f 117,26 aan financieringskosten, incl. rente, vergoeding administratiekosten en overlijdensrisico. Dus slechts ca. f 6,50 p. m. In die 24 mnd betaalt u: 24xf 118,37=f2840,88. Dat 'is slechts f340,88 aan financieringskosten, incl. rente, vergoeding administratiekosten en overlijdensrisico. Dus slechts ca. f 14,20 p. m. t In die 24 mnd betaalt u: 24xf 189,39=f 4545,36. Dat is slechts f 545,36 aan financieringskosten, incl. rente, vergoeding administratiekosten en overlijdensrisico. Dus slechts ca. f 22,70 p. m. Komt u eens langs bij de Amsterdam-Rotterdam Bank in uw buurt. (Bellen of schrijven mag ook!) Wij vertellen u graag alles over de bedragen die u kunt lenen, over het aantal terugbetalingstermijnen, over de kwijtschelding bij overlijden. Een uitgebreide fol der met alle inlichtingen en tarieven ligt voor u klaar. Duits munitiedepot geplunderd DINSDAG 21 JANUARI 1969 NEURENBERG Om het half uur komt hier een „Starlifter" (straal- transportmachine van het type C-141) binnen met soldaten uit Amerika die gaan deelnemen aan de grote oefening „Reforger" in de buurt van de grens met Tsjecho-Slowakije. De Airlift is uitgedacht door de vroe gere Amerikaanse minister van Defen sie, Robert Macnamara, en is geba seerd op het idee van „dual basing" het stationeren van een bepaalde mili taire eenheid op twee plaatsen. In dit geval dus West-Duitsland en de staat Kansas in de Verenigde Staten. Nadat door de Europese leden be pleit was om de NAVO, na de inval in Tsjecho-Slowakije te gaan versterken werd in Amerika besloten om „de oefe ning „Reforger" te gaan houden. Zij dient in de eerste plaats om te zien of in geval van „Dual Basing" de eenheid snel en effectief bijeen kan worden gevoegd. Er zullen in totaal 15.500 Amerikanen deelnemen aan „Reforger". Ongeveer tweederde was reeds in West-Duitsland gelegerd, en de rest komt per vlieg tuig uit Amerika. De landen en troepen die aan „Refor ger" deelnemen, behoren tot de 24e di visie gemechaniseerde Infanterie, het contingent uit Amerika was destijds ook in West-Duitsland gelegerd, maar werd in verband met de kosten naar de VS teruggebracht. De hele divisie behoort tot de strijd krachten die deel uitmaken van de Amerikaanse bijdrage in de NAVO. Dat „Reforger" niet alleen militaire maar ook politieke betekenis heeft bleek uit de woorden van lt. generaal Donald Bennett bij aankomst van de eerste Starlifter: „Reforger herinnert er de hele wereld aan welk belang de Verenigde Staten hechten aan hun na to-verplichtingen". Van Neurenberg zullen de militairen die per vliegtuig komen per trein naar Grafenwöhr gaan, alwaar zij zich zul len aansluiten bij de 7.000 man die al daar reeds zijn aangekomen. Aan Reforger zal ook worden deelge nomen door 3500 man van de Ameri kaanse luchtmacht die in vier tacti sche jacht-eskaders naar West-Duits land zijn gevlogen. In Reforger zullen diverse vrouwen, meest medisch personeel, actief zijn maar slechts een vrouwelijke „vecht- soldaat", majoor Carson. ANTWERPEN. De Belgische mi nister van Verkeer J. de Saeger, hoopt dat dit jaar de aanleg kan beginnen van een radarbeveiliging langs de Wester- schelde in Antwerpen en Vlissingen. Het wachten is op de Nederlandse re gering die de plannen nog moet goed keuren. De bedoeling is dat België en Nederland ieder een deel van de appa ratuur gaan plaatsen. Minister De Saeger deelde dit mede op een bijeenkomst van de Katholieke C.V.P. in Antwerpen, waar de Belgische zeehavenproblematiek werd besproken. De Antwerpse professor Nedee, die hierover een rapport heeft samengesteld, pleitte ervoor dat Antwerpen onmid dellijk gaat beginnen met de uitbreiding van de zeehavens op de linker Schelde- oever. Ook Gent en Zeebrugge dienen volgens de heer Nedee zo vlug mogelijk hun havens te vergroten en nieuwe in dustrieterreinen aan te leggen. De schepen van de Gentse haven, de heer G. van den Daele, deelde mee, dat de resultaten van de nieuwe zeesluizen bij Terneuzen al goed merkbaar voor Gent zijn. Tussen de ingebruikname op 19 december en 31 december steeg het tonnage met 250 procent in vergelijking met dezelfde periode in 1967. SALISBURY De Rhodesische na tionalistische negerleider Ndabaningi Sithole is maandag in Salisbury voor de hoge raad gedaagd op beschuldiging van het aanzetten tot moord. Sinds hij meer dan vier jaar geleden door de Rhodesische autoriteiten gevangen werd gezet, was dit de eerste keer dat de predikant-politicus weer in het open baar verscheen. Hij hoorde de beschul diging onaangedaan aan. Wanneer de zaak zal dienen is niet officieel meegedeeld, maar de advocaten van de verdachte verwachten dat het op 3 feb. zal zijn. Behalve het aanzetten tot moord werd Sithole beschuldigd van het smeden van een komplot tot moorden. Dominee Sithole werd in 1964 gevan gen gezet omdat hij als leider van de verboden Zmibabwe Afrikaanse natio nale unie (ZAHU), gevaarlijke politieke activiteiten zou hebben ontplooid. ADVERTENTIE WASHINGTON Richard Milhous Nixon heeft gisteravond om kwart over zes (Nederlandse tijd) de eed op de Grondwet afgelegd. Hij werd daarmee de 37ste president van de Verenigde Staten. Formeel zijn de Verenigde Staten vijftien minuten zonder president geweest. De Grondwet schrijft voor dat de ambtstermijn van een president afloopt op de 20ste januari-des middags te twaalf uur. Nog niet eerder in de geschiedenis z(jn de veiligheidsmaatregelen by de beëdiging van een president zo groot geweest. Een op de twintig mensen in de menigte was een veiligheidsfunctionaris. De tocht van het Capitol naar het Witte Huis legde Nixon af in de on langs in gebruik genomen, zes meter lange gepantserde limousine in feite een „burgertank" met kogel- en ex- piosievrij glas. Alle gebouwen langs de route waren gesloten. Op de daken waren politie mannen gestationeerd, die via de radio met elkaar in verbinding stonden. Bo ven de route cirkelden drie hefschroef- vliegtuigen. De plaats, van waaraf de nieuwe president de twee uur durende parade afnam, was beveiligd met bijna vier centimeter dik pantserglas. Rondom Nixon waren op het plat form voor het Capitol vele leiders van het land verzameld. Onder hen waren de republikeinse en de democratische fractieleiders in de Senaat en de mi nisters van Nixons nieuwe regering. Ook de aftredende president Johnson en zijn vice-president Humphrey waren aanwezig, evenals Humphrey's opvol ger, Spiro Agnew, die vlak voor Ri chard Nixon de eed op de grondwet had afgelegd. Nixons installatie-rede, die achttien minuten duurde, werd negen maal door applaus onderbroken. President Nixon wijdde in zyn toespraak ook enkele pas sages aan de binnenlandse problemen. Over het rassenprobleem zei hij dat zijn motto is: Samen voorwaarts, blank en zwart te zamen, als één natie, niet als twee. „Er zijn al wetten aangeno men die de rechten van de negers ver- zekerén, nu is het zaak levend te ma ken wat in de wet staat", aldus Nixon. Sprekend over de verdeeldheid in de Verenigde Staten als gevolg van de oorlog in Vietnam en de rassenonlusten, zei Nixon: „Materieel zijn we rijk, maar geestelijk verscheurd. Met ge weldige precisie reiken we naar de maan, maar hier op aarde vervallen we tot schrille tegenstellingen". Tijdens de rede van president Nixon vochten ongeveer vierhonderd demon stranten tegen de oorlog in Vietnam op enkele honderden meters afstand an het Capitol met de politie. De betogers die leuzen riepen als „Ho, Ho, Ho, Tsji- mlnh, the NLF is going to win" (Ho, Ho, Ho Tsji-minh, de NLF (de Viet- Cong) gaat winnen") probeerden de straten te bereiken waarlangs de stoet van de president zou trekken. De poli tie dreef hen met de gymmiknuppel uit een. 90 demonstranten werden gearres teerd. President Richard Nixon heeft be loofd dat hij zich in zijn ambtsperiode als president vooral zal wijden aan de zaak van de vrede. Hij zei dit in zijn installatie-rede op de trappen van het Capitol (het Ame rikaanse parlementsgebouw; in Wash- ADVERTENto Davitamon 10. het complete drageetje dat zorgt voor extra weerstand en ington, kort nadat hij de eed had af gelegd als 37ste president van de Ver enigde Staten. Vrede en samenwerking. Dat waren de hoofdthema's van Nixons redevoe ring. „De grootste eer die de geschiedenis kan verlenen is de titel vredestichter. Deze eer wenkt nu Amerika toe", zo zei Nixon. Ofschoon hij Vietnam niet met name noemde, doelde hij daarop toen hij opmerkte dat Amerika nu na een periode van confrontatie een tijd perk van onderhandelingen inging. Nixon betoogde dat de tijd voor vre de gunstig was omdat voor het eerst de volkeren de vrede willen en de lei ders bang van oorlog zijn. „Laten we ons tot doel stellen vrede welkom te maken waar vrede onbekend is, vrede sterk te maken waar vrede wankel is, vrede blijvend te maken waar vrede een tijdelijke zaak is", aldus de nieu we president. Hij waarschuwde een eventuele tegenstander, niet in de ver leiding te komen in Amerika's vreed zame houding zwakte te zoeken. „Wij zullen zo sterk mogelijk zijn voor zo lang als «iodig is", zei hij. De nieuwe president zei voorts dat hij krachtig zal werken aan problemen als volledige werkgelegenheid, verbete ring van de woningen,'onderwijs, her bouw van de steden en verbetering van de levensomstandigheden op het plat teland. &EULEN Voor een rechtbank in Keulen is maandag het tweede Sachsen- hausenproces begonnen, waarin zeven voormalige bewakers van dit beruchte concentratiekamp uit de nazi-tijd zich voor talrijke moorden en wreedheden op Joodse gevangenen moeten verant woorden. De belangrijkste beklaagde is de 55-jarige Otto Kaiser. Hij kreeg in 1965 wegens zesvoudige moord vijftien jaar gevangenisstraf. President van het Hooggerechts hof, Earl Warren, heeft de eed afgenomen van Richard M. Nixon, bij diens inauguratie tot president van de Verenigde Staten. V.l.n.r.: schei dende president Johnson, Earl Warren, de nieuwe vice-president Spiro Agnew, Richard Nixon, en achter hem, gedeeltelijk zichtbaar, de scheidende vice-president en oud tegenstander van Nixon tijdens de verkiezingen, Hubert Humphrey. BERN Het Zwitserse ministerie van Justitie heeft bekendgemaakt, dat een Zwitserse wapenfabriek op de zwarte markt wapens verkocht heeft ter waarde van 88,7 miljoen francs (ongeveer 73 miljoen gulden). De wa pens gingen naar Egypte, Israël, Liba non, Saoedi-Arabië, Zuid-Afrika en Ni- gerië. Deze landen staan op de Zwitser se embargolijst. De regering had verzoeken om voor nog 10 miljoen francs uit te mogen voeren afgewezen. Zaterdag is het rapport van het on derzoek in deze zaak, die de werktuig machinefabriek örlikon-Bührle betreft, aan de minister van Justitie aangebo den. Na bestudering zal de regering be sluiten of deze zaak aan een federaal- of aan een kantonnaal gerechtshof in Zurich zal worden voorgelegd. Het mi nisterie van Justitie had al eerder mee gedeeld, dat bij de illegale transporten gebruik was gemaakt van valse docu menten. Toen het schandaal ongeveer twee maanden geleden bekendheid kreeg, werden twee leidende figuren van de verkoopafdeling in hechtenis ge nomen, een derde werd ondervraagd. Topfunctionarissen van het bedrijf ver klaarder. niets te weten van de illegale handel. Het ministerie maakte nog bekend, dat bij de illegale uitvoer ook 210 stuks afweergeschut verhandeld zijn die nog door nazi-Duitsland besteld waren, maar die de Zwitserse regering achter gehouden had. Krachtens de Zwitserse wet moet de regering toestemming ge ven voor het uitvoeren van wapens. Lan den die in oorlog zijn of waar een con flictsituatie heerst, kunnen in Zwitser land geen wapens kopen. WENEN In de Oostenrijkse stad Graz (Stiermarken), is maandag een pro ces begonnen tegen 5 voormalige Duitse politiemannen, die tijdens de tweede wereldoorlog in Polen, Joden mishan deld en vermoord zouden hebben. MOSKOU De Sovjet-Unie heeft zich gisteren bereid verklaard met de Verenigde Staten te gaan onderhande len over beperking van de raketbewa pening van beide landen. De Sovjet- Unie kwam met dit aanbod ter gele genheid van de beëdiging van Richard Nixon als president van de Verenigde Staten. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken kon op het Russische aanbod niet reageren omdat het enkele uren voor de regeringswisseling in Was hington bekend was gemaakt in Mos kou. Vandaag pas komt de nieuwe Amerikaanse minister van Buitenland se Zaken, William P. Rogers, in func tie. Amerikaans - Russische besprekin gen over beperking van raketbewape ningen zouden misschien lang geleden al zijn begonnen indien de inval van de Sovjet-Unie en andere communistische landen in Tsjecho-Slowakije er niet tus sen was gekomen. Recente uitlatingen van Nixon wezen er op dat de nieuwe Amerikaanse pre sident er meer voor zol voelen met het overleg met de Sovjet-Unie over beperkingen vao raketbewapeningen nog een paar maanden te wachten. De nieuwe Russische bereidverkla ring werd gisteren bekend gemaakt in een persconferentie die was belegd door het ministerie van. Buitenlandse Zaken in Moskou. De woordvoerder van dat ministerie, Leonid Zamjatin, ont kende dat de dag van de beëdiging van president Nixon opzettelijk voor deze bekendmaking was gekozen. De weste lijke journalisten onder zijn gehoor von den die ontkenning niet overtuigend om dat de persconferentie de vijfde in vijf tien'maanden tijds was. Zamjatin zei dat de Sovjet-Unie graag zo spoedig mogelijk met het overleg wilde beginnen. Mocht de nieuwe Ame rikaanse regering echter nog wat wil len wachten dan zou de Sovjet-Unie zich daarbij wel neer moeten leggen. De persconferentie werd ook gebruikt voor een scherpe aanval op .sommige landen die lid zijn van de NAVO, de Noordatlantische Verdragsorganisatie. De Verenigde Staten, Engeland en West-Duitsland, bij voorbeeld, zouden hardnekkig streven naar verheviging van de activiteiten van de NAVO. Vol gens Zamjatin was er een streven naar terugkeer naar de „koude oorlog" merkbaar waardoor afbreuk werd ge daan aan het zoeken naar oplossingen voor ontwapeningsvraagstukken. Geld voor u: f1000; f2500,- f4000,- Als u daar de voorkeur aan geeft kunt u deze folder ook opvragen bij Postbus 342, Amsterdam. EEN SERVICE VAN DE AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK BONN By een nachtelijke overval op een Westduits munitiedepot hebben on bekenden drie militairen doodgeschoten en twee levensgevaarlijk gewond. De vijf slachtoffers werden pas uren later gevonden, toen 's morgens de wacht werd afge lost. Uit het depót worden munitie, drie geweren en twee pistolen vermist. Nie mand weet nog of hier sprake is van een politieke aanslag of van een gewone roofoverval. Omstreeks drie uur in de nacht moe ten de overvallers het depot* hebben aangevallen, dat eenzaam gelegen is in een bos bij Lebach benoorden Saar- brücken. Het depot behoort aan het 261e parachutistenbataljort van de Bun- deswehr. Met machinepistolen schoten de over vallers de schildwacht bij de ingang neer. Meteen daarop drongen zij de wachtbarak binnen, waar zij van vlak bij het vuur openden op de overige vier militairen van het wachtdetache- ment. Drie van hen lagen in slaapzak ken te rusten. Drie mannen werden ge dood door schoten in het hoofd; een vierde werd zwaar gewond. De drie dodelijk getroffenen waren onderofficie ren van 21, 21 en 27 jaar. De overvallers, die al eerder de tele foonlijn naar de naburige kazerne had den doorgesneden, namen de wapens uit het wachtlokaal mee. Daar vonden zij ook de sleutels, waarmee zij vier van de twaalf munitiebunkers openden waarin munitie voormortieren, gewe ren en pistolen ligt opgesloten. Hoeveel munitie is verdwenen was gisteravond nog niet bekend. Pas uren later, om negen uur 's mor gens, werd de moordpartij ontdekt toen de nieuwe wacht opkwam. Een van de zwaargewonden was nog in staat te vertellen wat er was gebeurd. Van de daders had men gisteravond nog geen spoor. Het staat wel vast dat deze goed georganiseerde overval moet zijn gepleegd door lieden die uitstekend op de hoogte waren van de situatie. De inspecteur-generaal der Westduit- se strijdkrachten, generaal de Maizière kwam in een helikopter naar het depot. Ook de federale procureur-generaal, Martin de hoogstgeplaatste officier van justitie in West-Duitsland kwam persoonlijk naar de plaats van het mis drijf. president Nixon zag zich gistern. nog voor hij zijn ambt aanvaardde, reeds gesteld tegenover een aanbod van de Sovjet-Unie besprekingen over beperking en eventuele inkrimping van de kernwapenraketsystemen te beginnen. Waarschijnlijk zal de nieuwe president aan dit vraagstuk, met de kwestie- Vietnam en de crisis in het Midden- Oosten prioriteit verlenen in z'n werk schema. De aandacht van Nixon zal de komen de dagen bij het bepalen van zijn bui tenlands beleid voornamelijk zijn ge richt op deze drie punten, aldus heb ben regeringsfunctionarissen ver klaard. De vraagstukken verlangen beslissingen zowel ten aanzien van de inhoud van het beleid als de timing. In zijn inaugurele rede heeft Nixon grote nadruk gelegd op zijn verwach tingen ten aanzien van door onder handelingen bereikte ontspanning in de wereld. Hij verklaarde dat wij „een tijdperk van onderhandelingen" ingaan, en zei: „laat ons met hen die willen sa menwerken streven naar verminde ring van de last der bewapening. Tweehonderd politiemannen met speurhonden kamden de omgeving uit. De federale recherche, de Saarlandse recherche en de militaire veiligheids dienst werken samen. Voor belangrijke inlichtingen is een beloning van tien duizend mark uitgeloofd. Bondskanselier Kiesinger en minister Schroder (Defensie) veroordeelden in scherpe commentaren de „laagharige" en „barbaarse" overval. Beiden zeg den een krachtdadig onderzoek toe. De drie grote politieke partijen uitten zich in dezelfde geest. Ook gisteravond verkeerden de twee zwaargewonde soldaten nog steeds in le vensgevaar. DEN HAAG Aan de opzet en werk wijze van de opvoedingsinrichting voor minderjarige jongens, het voormalige Lloyd's Hotel in Amsterdam-O., zal voorlopig niets worden gewijzigd. Eerst móet het onderzoek van de Rijksrecher che voldoende zijn gevorderd. Dat zegt het ministerie van Justitie over de anonieme beschuldigingen die schriftelijk zijn geuit. Inmiddels is gebleken, dat de anonie me brief op 28 december is verstuurd en op 6 januari op het ministerie is ontvangen. Niet alleen het hoofd van de Directie Kinderbescherming heeft deze brief ontvangen, maar ook een aanta' leden van de vaste commissie voor Jus titie uit de Tweede Kamer en de direc teur van de opvoedi^sinrichting. naar versterking van de structuur van de vrede en naar verheffing van hen die armoede en honger lijden". |~)e Russiche stap om te komen tot nieuwe onderhandelingen over be perking van de raketsystemen werd gedaan op een persconferentie in Moskou, die klaarblijkelijk welbewust op de dag van de inauguratie van de nieuwe Amerikaanse president werd gehouden. Op de persconferentie verklaarde de Russische regering bereid te zijn tot „ernstige besprekingen" over dit be langrijke onderwerp. Men verwacht dat Nixon de Russische leiders bin nenkort formeel zal laten weten, dat hij zo spoedig mogelijk regelmatig contact met hen wil opnemen. Wan neer Nixon bereid is te gaan praten over beperking van'de raketsystemen is niet bekend. De nieuwe minister van Buitenlandse Zaken, William P. Rogers heeft zich in het openbaar hierover nog niet uit gelaten. Zijn collega van Defensie, Meivin Laird, heeft gezegd dat on derhandelingen hierover met de Sov jet-Unie zorgvuldige voorbereidingen vereisen. Volgens de laatste gegeven» beschikt de Sovjet-Unie over 900 in tercontinentale raketten, die vanaf raketbases op land kunnen worden gelanceerd, de Verenigde Staten heeft 1054 land-raketten, verder beschikken zowel de Sovjet-Unie als de Verenig de Staten over onderzeeërs uitgerust met kernraketten. Twee jaar geleden is de Sovjet-Unie be gonnen met de ontwikkeling van een bescheiden defensief raketsysteem. De regering-Johnson heeft daarop voor gesteld, onderhandelingen te begin nen over beperking in de ontwikke ling van defensieve systemen, om een nieuwe bewapeningswedloop, die mil jarden dollars zou vergen, te voorko men. De Sovjet-Unie stelde voor te onder handelen over beperking van de of fensieve zowel als de defensieve ra ketsystemen. De Verenigde Staten gingen daarmee akkoord. De besprekingen zouden ongetwijfeld deze zomer tijdens Russisch - Ameri kaanse tópconferenties zijn begonnen, als niet de invasie in Tsjecho-Slowa kije tussenbeide was gekomen. De invasie deed de Amerikaanse Se naat ook besluiten, de ratificatie van het verdrag tegen de spreiding van kerntvapenen uit te stellen. Men ver wacht dat dit nu spoedig op verzoek van Nixon zal geschieden. T~)e eerste daad van Nixon op het^ge- bied der buitenlandse politiek stel de hij, nog voor hij tot president was heëdigd. Hij zond maandag ambassa deur Henri Cabot Lodge naar Parijs om overleg te plegen met de tweede man in de Amerikaanse delegatie op de Vietnam-conferentie, Cyrus Vance. Lodge volgt ambassadeur Averell Harriman op als hoofd van'de Ame rikaanse delegatie bij de vredesbe sprekingen. In zijn inaugurele rede verklaarde Ni xon dat hij het vestigen van vrede als de belangrijkste taak voor zijn regering zag. Hij gaf niet aan langs welke wegen hij dit doel zou trachten te bereiken. PARIJS Oud-premier Pompidou van Frankrijk heeft zich. maandag avond in Parijs „zeer verrast" ver klaard, over het opzien dat zijn in Italië gedane mededeling over zijn kan didatuur voor het Franse president schap in Frankrijk en elders heeft ge baard. Hij nam niets van zijn uitspraak terug en vond haar even weinig sensa tioneel, als wanneer hij gezegd had zich niet kandidaat te zullen stellen. Pompidou zei niets te weten van de plannen van president De Gaulle, wiens mandaat in 1972 afloopt. Hij ontkende dat De» Gaulle hem voo/ zijn vertrek rr>ar Italië zou hebben gemachtigd c zelfs uitgenodigd een verklaring ovr de opvolgingskwestie af te leggen.

De Vallei | 1969 | | pagina 6