„Laat ze maar komen; als ze maar rustig zijn", zei 33-jarige landbouwerszoon bij arrestatie Meervoudige moordenaar staat in Wilp bekend als rustige man Tegen „kruidendokter^ zes weken cel geëist Nog één slachtoffer verkeert in levensgevaar 8S11 Snelle groei investeringen DEFENSIE CLAIMT GROOT DEEL VAN LAUWERSZEE NVSH-directeur I mr. Van Zeist neemt ontslag Kardinaal Frings vraagt ontslag P.S.P. houdt congres in Nijmegen Brandweer Wetsontwerp Geen wijziging Poging Fataal Brand Politie Opgesloten 589 ste Staatsloterij „WAARZEGGERIJ" KERNPUNT BEDELSTAF DINSDAG 21 JANUARI 1969 BB i Achter het raam nu nog slechts kozijn rechts op de foto, voltrok zich het noodlot over de 72-jarige Geertruida Serris, echtgenote van J. In de keuken, de kraan is duidelijk te zien, incasseerde zij de dodelijke hamerslagen en messteken. De afgebroken steel van de hamer is door de politie gevonden, evenals het mes. Dit lag op de mestput bij Voskamp. i De brand verwoestte het boerde rijtje van de familie J. Ook de schuur met veestalling werd door het vuur aangetast. Alle 20 stuks vee kon worden gered. In de voormiddag brachten de rechter-commissaris en de officier van Justitie een bezoek aan het perceel, dat gisteren de gehele dag onder strenge politiebewaking stond. Op de foto: enige belangstellenden nemen de puinhoop in ogenschouw. (Van een onzer redacteuren) WILP „Laat ze maar komen; als ze maar rustig zijn", zei de 33-jarige Hendrik J. gistermorgen tegen zijn buurman Voskamp toen de rijkspolitie mannen van het rayon Wilp hem kwamen arresteren op verdenking van moord. Rustig liet hij zich door de opperwachtmeester G. W. Verbeek en wachtmeester le klas J. J. Ruesink wegleiden. Dat was tegen zeven uur, maar in een tijds bestek van nog geen drie kwartier daarvoor had deze zelfde rustige man op beestachtige wijze huis gehouden in de woningen van zijn ouders en buren. Zeven mensen waaronder twee jongens van 10 en 15 jaar had hij naar het leven gestaan en ook de boerderij van zijn vader ging op dat moment in vlammen op. I deling dat de dader bij hem in huis zat. Zonder moeite konden de mannen van de rijkspolitie rayon Wilp met as- isistentie van de groep Twello de meer it voudige moordenaar in arrest nemen. t* Weer spanningen op arbeidsmarkt DEN HAAG De stijging van de in vesteringen overtreft de verwachtin gen. De omvang van de produktiever- hoging die voor 1969 wordt verwacht en die nu op vijf procent wordt ge schat, ligt ook boven de voorspellingen daarover in de macro-economische verkenningen 1969. Op de arbeidsmarkt in grote delen van het land begint zich ook weer toe nemende spanning af te tekenen. In vergelijking met 1968 zal het aantal werklozen, naar wordt aangenomen, met 25.000 dalen. Dit zegt de regering in de nota over het sociaal-economisch beleid die zij gisteren aan de Tweede Kamer heeft gestuurd. Daarin staat dat de maxima le looptijd van afbetalingskredieten be perkt wordt tot achttien a 24 maanden. Persoonlijke leningen van de geld- 'schietbanken zijn gebonden aan een be perking van de stijging tot ten hoogste twaalf procent per jaar. Binnenkort zal een wetsontwerp over het beperken van de investeringsaf trek bij de Tweede Kamer worden in gediend. Het kabinet heeft zich afge vraagd, of het de gebieden met struc turele werkloosheid buiten het westen van de vervroegde investeringsaftrek voor de gebouwen diende uit te zonde ren. Maar daarmee zou volgens de re gering afbreuk worden gedaan aan de beginselen van gelijkheid en neutrali teit van de belastingheffing. Minister Witteveen (financiën) zal zodra het beeld voldoende duidelijk is, aan de Staten-Generaal een overzicht geven van de onvermijdelijk geachte overschrijdingen van de begroting- 1969. Daarnaast ook van de verlagingen van uitgavenposten die ter compensa tie daartegenover worden gesteld. Daarmee wordt dan ook gevolg gege ven aan een verzoek van de Tweede- Kamerleden drs. H. A. C. M. Noten boom (k.v.p.) en drs. B. Goudzwaard (a.r.) bij de algemene politieke en fina- ciële beschouwingen. tg Verhoging van de accijnzen en de motorrijtuigenbelasting in de zomer van dit jaar, dat ter gedeeltelijke dek king van de extra defensiemaatrege len en van de weggevallen opbrengst van de huurdersbij dragen. De regering gaat in de nota niet nader in op de verhoging van de accijnzen en motor rijtuigenbelasting in de zomer van dit jaar. Zij zegt ook dat haar standpunt over de aangekondigde aanpassing van de tarieven van de inkomstenbelasting geen wijziging heeft ondergaan. In de toelichting op de wetsontwerpen over het belastingplan voor 1970 zal de re gering de structurele en conjuncturele aspecten van het plan verder uiteen zetten. Zij hoopt de wetsontwerpen tij dig in dit parlementaire jaar in te die nen. „Alles moet weg; ze moeten allemaal dood", schijnt hij verklaard te hebben tegenover de officier van Justitie mr. Temmink te Zutphen. Daarin is hij ge lukkig niet geslaagd, doch zijn bejaar de moeder en broer vonden de dood, terwijl zijn vader levensgevaarlijk ge wond werd. Ook een echtpaar uit de buurt (35) bezweek onder de hamer slagen van de bezeten geworden land bouwerszoon. Nu zit hij in het huis van bewaring te Zutphen, niet beter wetende dan „dat alles weg is en ieder een dood is". De boerderij, daar draaide alles om bij Hendrik. Op het kleine boerderijtje in de buurtschap Posterenk onder Wilp is hij opgegroeid samen met nog een broer en twee zusters. De lagere school en ook de lagere landbouwschool lever den voor hem geen problemen op, al vonden zijn klasgenoten hem wel een stille ingetogen jongen. Hij werd een beetje labiel, maar daarover maakte niemand zich ogenschijnlijk zorgen. Zijn zusters raakten getrouwd, maar hij en zijn broer Evert hielden zich ver re van de meisjes. Hendrik had hele maal geen interesse voor leden van het zwakke geslacht. Ook kwam hij nooit in een café. Henk, zo noemde de buurtschap hem. Een beetje zonderling was hij wel, maar daaraan raakte men gewend. De man werkte hard op de boerderij (ne gen koeien) van zijn vader en toen broer Evert werkzaam werd op het kantoor van „Gelria" in Apeldoorn Evert toonde geen belangstelling voor het boerevak lag het voor de hand dat Henk de boerderij zou overnemen van zijn inmiddels toch wel oud gewor den vader en moeder. zijn labiele inslag hem parten te spelen. Voor de buurtschap staat een ruilver kaveling op het programma en dat bleek de toekomstige zelfstandige boer niet naar de zin te zijn. Ook zijn be jaarde vader zat een beetje omhoog met dit onbekende gegeven en dikwijls vroeg hij buurman Klunder om raad. Dat was geheel tegen de zin van Henk, want hij vond dat zijn vader best met hèm deze kwesties kon bespreken. De ruilverkaveling werd dan ook 't spook beeld voor deze gestoorde man, hele maal toen hij voor zichzelf zeker wist dat zijn vader een stuk grond verkocht, had op advies misschien en minstens met instemming van Klunder maar zonder zijn, Henk's voorkennis aan de ruilverkaveling. Dat is overigens niet gebeurd. De spanningen die er toch af en toe wel waren in het gezin aan de Streiler- weg 7 namen gestaag toe en soms raak te Hendrik de kluts kwijt. Ongeveer acht weken geleden nog kreeg hij ruzie met zijn vader; de buurt sprak er over, de familie wist er wel wat van, maar daar bleef het bij. Af en toe vol wrok ging hij 's morgens en 's avonds met zijn moeder de beesten melken, doch toen de moeder dit op doktersadvies niet meer mocht doen kwam zijn va der hem weer helpen. De ruilverkaveling en de contacten met de buurman bleken tenslotte voor de jonge boer een obsessie te worden. Buurman Klunder droeg hij tenslotte afgrijselijke haatgevoelens toe. Toen kwam de vroege ochtend van de 20e ja nuari. Wat vroeger dan anders (ljwart over vijf) was hij die morgen "opgestaan. Kennelijk heeft hij hier en daar rond gescharreld, want toen hij op de vee stal kwam zat zijn vader reeds te mel ken. Op dat moment schijnt hij volko men buiten zinnen te zijn geraakt, want tussen zes uur en half zeven volgde 'n afschuwelijk drama. Hendrik stapte op zijn 74-jarige vader toe en sloeg hem met een timpnermanshamer de herse nen in. Hij sleurde de levensgevaarlij ke gewonde man onder de koe vandaan en diende hem opnieuw slagen toe. Ook verwondde hij de oude man met een Het propere huisje van de familie Klunder op honderd meter afstand van de boerderij van de familie J. Klunder stond vaak de bejaarde J. met raad en daad terzijde. mestvork. Razend geworden spoedde hij zich uit de veestal naar de slaapplaats van zijn broer Evert. Deze werd volko men verrast in de slaap. Met dezelfde hamer kreeg de 43-jari- ge kantoorbediende slagen op zijn hoofd, maar hij wist het bed uit te ko men en zich naar de deel te begeven. Daar zakte hij bloedend in elkaar. De moordenaar ging vervolgens naar de keuken, waar zijn 72-jarige moeder in nachtgewaad bezig was het ontbijt klaar te maken. Bij de pogingen haar met de hamer, op het., hoofd te slaan brak de steel van het moordtuig.. De. da der greep toen zijn knip-zakmes en stak de vrouw in haar hals. Zij stierf ter plaatse. Met lucifers stichtte Hendrik brand in het woongedeelte en in de schuur, misschien toch nog overwegend dat de kans op totale verwoesting dan het grootst was. Vermoedelijk met een an dere hamer en het zakmes holde de landbouwer naar het huis van de 100 meter verderop wonende Klunder. De 35-jarige vrouw moeder van negen kinderen was in een schuur bezig houtjes te hakken. Zij werd het eerste slachtoffer: met de hamer sloeg hij haar enkele malen hard op de sche del. Op het hulpgeroep van de vrouw kwamen twee kinderen af (jongens van 10 en 15 jaar), die onmiddellijk bezweken onder de slagen van de dol geworden moordenaar. Op zijn weg naar de keu ken kwam H. de 35-jarige Klunder uitvoerder bij een aannemingsmaat schappij en juist hersteld van een ern stig verkeersongeval tegen. Deze wist aanvankelijk de slagen te pareren. Daarop greep H. een hooivork met twee tanden uit de schuur en probeerde de uitvoerder te steken. De poging misluk te, want de tanden van de vork sloten zich als een gaffel om de hals van de buurman. Bij de vechtpartij die hierop volgde liep de heer Klunder ook letsel op, maar hij wist de woesteling de deur uit te werken. Op zün sokken, met het bebloede mes in de vingers zocht H. een toevlucht in het huis van de schuin achter hem wo nende Voskamp. Via de stal kwam hij binnen. In alle rust vertelde hij Voskamp dat „het niet goed was bij hem thuis en dat hij de politie maar moest bellen". Laatstge noemde ging eerst poolshoogte nemen en belde daarna de politie met de mede- Inmiddels hadden omwonenden, zoals Regelink en Kolkman, de brand ont dekt in de boerderij. De twee mannen drongen het huis binnen en vonden op de deel de stervende Evert. De gealar meerde brandweerlieden ontdekten het ontzielde lijk van de moeder in de keu ken. Bij een poging het lijk te bergen liep een der brandweerlieden lichte brandwonden aan een hand op. Ook de ernstig gewonde vader werd door de brandweer achter de koeien gevonden. De politie vond de slachtoffers in het propere huisje van de familie Klunder. Alle betrokkenen zeven in totaal werden met ziekenwagens van het St. Geertruiden-ziekenhuis en de GGD te Deventer naar voornoemd ziekenhuis vervoerd. Omstreeks half elf overleed de 43-jarige Evert. In verband met de toestand van alle overlevenden achtte men het in Deventer noodzakelijk dat de slachtoffers van de familie Klunder en de vader overgebracht werden naar het R.K. ziekenhuis „De Wezenlanden" te Zwolle. Laatstgenoemde werd door gestuurd naar het Sofia-ziekenhuis, we gens plaatsgebrek. gens plaatsgebrek. De oude man is in de nacht van maandag op dinsdag over leden. De toestand van de 35-jarige mevr. Klunder is zorgwekkend. De beide kin deren verkeren niet in levensgevaar en de heer Klunder blijkt licht gewond te zijn. H(j #s inmiddels ontslagen uit het ziekenhuis. De moordenaar werd in eerste instan tie naar het politiebureau in Twello vervoerd. Aanvankelijk besliste men dat hij overgebracht zou worden naar „Brinkgreve" een huis voor psycho paten in Deventer doch de officier van justitie beval tot opsluiting in het huis van bewaring te Zutphen. Henk J. is gistermorgen en in de na middag verhoord door mr. Temmink. H. legde een bekentenis af. Hij is offi cieel in staat van beschuldiging gesteld op doddslag. Tussen vijf en acht uur maandagavond heeft dr. J. Zeldenrust sectie verricht op de stoffelijke overschotten van de moeder en de zoon. DEN BOSCH „Geen dokter die hem beter kan maken, maar ik wel". Zo overmoedig had de kruidenhandelaar W. J. A. van Moosdijk (42) uit Casteren zich volgens de vrouw van de zieke uitgelaten tegenover een Eindhovense man. die eind 1968 door het ziekenhuis was opgegeven. De vrouw had twee keer voor 25 gulden kruiden gekocht, maar de patiënt was kort daarop overleden. DHN HAAG De 39-jarige directeur van de N.V.S.H. en van de Nederland se Stichting Consultatiebureaus voor huwelijks- en geslachtsleven, mr. N. C. van Zeist, heeft ontslag genomen. Na overleg met het hoofdbestuur van de Nederlandse Vereniging voor Sexue- le Hervorming heeft de heer Van Zeist zich bereid verklaard tot 1 mei in functie te blijven. De directeur (in dienst sinds 1 juli '67) vindt dat hij niet langer de ver antwoordelijkheid kan aanvaarden voor de wijze waarop de twee organisaties thans noodgedwongen functioneren. Zoals bekend, wil de NVSH komen tot een splitsing tussen de NVSH ener zijds en haar consultatiebureaus ander zijds. Tijdens een congres in maart moet over deze splitsing worden be slist Vorig jaar wonnen acht kernleden van de NVSH een kort geding en be paalde de rechtbank, dat een in oktober 1968 gehouden congres de splitsing niet had mogen doorvoeren, omdat het hoofdbestuur niet aan een aantal for mele voorwaarden had voldaan. Directeur Van Zeist vindt, dat split sing van de twee organisaties voor waarde is voor professionalisering van de werkzaamheden, maar dat de aan vaarding hiervan meer moeilijkheden oplevert dan eerst was gedacht. Het hoofdbestuur van de NVSH heeft het ontslag op de meest eervolle wijze verleend. „Als eerste directeur heeft hij de spits afgebeten, waardoor veel weerstanden en gevoelens van onlust op zijn persoon werden geconcentreerd. Wij betreuren deze gang van zaken, omdat de heer Van Zeist zich energiek en inventief van zijn taak heeft gekwe ten", zo zegt de NVSH. ADVERTENTIE 21 JANUARI 1969 EERSTE KLASSE Prijzen van 7.50 zijn gevallen op nrs. Prijzen van 50.zijn gevallen op nrs. Prijzen van 50.zijn gevallen op nrs. Prijzen van f 100.zijn gevallen op nrs. Prijzen van 100.zijn gevallen op nrs. Prijzen van 200.zijn gevallen op nrs. Prijzen van 400.zijn gevallen op nrs. Prijzen van 1000.zijn gevallen op nrs. eindigende op eindigende op eindigende op eindigende op eindigende op eindigende op eindigende op eindigende op Een Een Een Een Een Een De pn,s prijs prijs prijs prijs prijs prijs van van van van van van van 2.000.— 2.000.— 2.000.— 2.000.— 2.000.— 5.000.— 25.000.— is gevallen is gevallen is gevallen is gevallen is gevallen is gevallen is gevallen op het nummer op het nummer op het nummer op het nummer op het nummer op het nummer op het nummer 6 20 52 760 792 785 354 3127 091045 002749 062889 011933 020530 029277 055544 De extra prijs van 50.000.is gevallen in de serie K op 't nr. 060058 „Dat heb ik niet gezegd, ik heb hele maal niet over zijn ziekte gesproken", reageerde de kruidenhandelaar fel toen de president van de Bossche rechtbank die verklaring gistermiddag voorlas. Bij de kantonrechter heeft u dat er kend", hield de president, mr. Th. M. Geense, hem voor. Even later draaide de kruidenhande laar al bij met een nieuwe verklaring: „Die vrouw wist best dat tegen de ziek te van haar man geen kruid was ge wassen, maar zij wilde de man nog een paar dagen een gelukkige suggestie ge ven". De president hield aan maar stelde de verdachte, die achter zich een met publiek volgepakte rechtszaal wist, ook gerust: „Die televisie-affaire heeft hier niets mee te maken, daarover hoeft u zich niet zenuwachtig te maken. Maar als we de vrouw van die overleden pa tiënt hier laten komen zal zij toch wel hetzelfde verklaren". Toen ging de man, die zichzelf vroe ger als kruidendokter had gepresen teerd nog iets verder door de knieën: „Ik heb die man wel een stimulans ge geven, maar niet gezegd dat ik hem beter kon maken, want het is onmoge lijk dat ik meer kan dan een arts", sprak de sjiek gekleide (zwarte jas met Tijne witte sjaal) verdachte bescheiden. „Ja, het kan wel zijn", gaf hij in dat stadium ook toe, „dat ik tegen hem gezegd heb dat hij blaasontsteking had. Maar dat had ik bij de deur al van zijn vrouw gehoord." Waarmee hij het geheim van zijn „waarzeggerij" ver klapte, die volgens de getuigenverkla ring gepaard was gegaan met een blik in de ogen van de patiënt. Dezelfde tactiek waarover hij ove rigens had gezwegen toen de kanton rechter in Eindhoven zijn zaak in eer ste aanleg behandelde had hij toege past bij een buurvrouw van de zieke man. Haar had hij even aangekeken en daarna had hij gesproken: „U hebt veel pijn in uw rug en benen, u hebt last van uw nieren". Dat had hij tevoren van haar buurvrouw gehoord, legde de verdachte gisteren uit, maar in het al gemeen wilde hij wel zeggen: „Ik heb gave bepaalde dingen te onderscheiden, dat heb ik bij mijn geboorte meege kregen." Het gesprek met de zieke Eindhoven- se was ook geëindigd met: „Ik zal u eens een zakje kruiden geveil" en dat was het kernpunt voor de officier van justitie. Daarmee had de kruidenhande laar „geneeskundige raad" gegeven en omdat hij dat had gedaan bij wijze van beroep, was dat volgens de officier, mr. J. Peynenburg, onbevoegd uitoefe nen van de geneeskunde geweest. De kantonrechter was dat met hem eens geweest en had de kruidenhande laar uit Casteren twee keer tienduizend gulden boete opgelegd. Daar had. niet alleen de verdachte, maar ook de' offi cier beroep tegen aangetekend, want de officier bij het kantongerecht had twee keer drie weken hechtenis ge- eist. Gisteren eiste mr. Peynenburg de zelfde straf, omdat Van de Moosdijk 2 jaar geleden ook voor drie van derge lijke overtredingen was veroordeeld. Mr. Peynenburg: „De maatschappij moet tegen figuren als hij worden be schermd". De raadsman, mr. Van Bakel verzet te zich tegen een vrijheidsstraf „voor deze geteisterde en vernederde man". Hij wordt multimiljonair genoemd, maar hij is aan de bedelstaf. Nieuwe vrachtauto's heeft hij met een verlies van vijftigduizend gulden moeten terug geven en hij heeft een hypotheek van honderd procent op zijn huis. „Hij heeft in morele zin geen kwaad gedaan", aldus mr. Van Bakel. De hoogleraard, die zijn kruiden heeft geanalyseerd zegt dat zij van goede kwaliteit zijn". Het met hartstocht^ voorgedragen pleidooi liet de kern van de telastlegging onbesproken, maar mondde uit in een herhaald beroep op de rechtbank: „Laten wij met beide be nen op de grond blijven, laten wij niet hysterisch worden". De officier stelde daar droog tegen over: „De kantonrechter behandelde de zaak al op 6 augustus, vóór alle hyste rie. Toch eiste het openbaar ministerie daar al eenzelfde straf". KEULEN Josef kardinaal Frings, de 81-jarige aartsbisschop van Keulen heeft Paus Paulus verzocht hem van zijn ambt te ontheffen. De gezondheidstoestand van de kar dinaal laat te wensen over, zo ont hulde de vicaris-generaal van Keulen. In 1959 kwamen de eerste tekenen dat er iets aan de hand was met de ijverige boerenzoon. Hij stond toen z'n ouders naar het leven, maar het liep met een „sisser" af. Door bemiddeling van de huisarts en een hooggeplaatste burger werd hij ter verpleging opgeno men in de psychiatrische inrichting „Groot-Gaffel" te Warnsveld. Iets minder dan een jaar verbleef hij daar en toen achtte de leiding geen re denen meer aanwezig om hem onder behandeling te houden. Een controle door een psychiater (uit Apeldoorn) tij dens het uitvoeren van zijn normale werkzaamheden op de boerderij in de Posterenk zou wellicht een betere be geleiding vormen voor zijn algeheel herstel. In 1960 kwam Henk dus terug. Meer dan ooit zette hij zich in voor het land- bouwbedrijfje dat t.z.t. zijn eigendom zou worden, zo meende hij. Eenmaal eigenaar zou hij ook een vrouw moeten hebben en daarom plaatste hij regel matig huwelijksadvertenties. In één keer haalde hij "zijn rijbewijs en voor de rest werkte hij en onderhield wat contacten met de buurman R. Klunder. Ook de andere omwonenden namen de stugge, teruggetrokken jongen zoals hij was. Men vond hem wel een beetje zonderling, abnormaal soms als er bezoek kwam vluchtte hij naar de deel doch dit vormde geen aanleiding om over hém te praten. Henk ging bijna nooit van huis en leefde zijn eigen le ventje in een wereld van bejaarde ou ders en een broer die hele dagen weg was. Met het klimmen der jaren begon GRONINGEN Meer dan negenhon derd van de 2400 hectare, waarover Defensie in het toekomstige Lauwers- zeegebied als oefenterrein kan beschik ken, zal verboden gebied worden voor het recreatiezoekende publiek. Dat is bijna het dubbele van wat in de ont werp Fries-Groningse streekplannen voor het Lauwerszeegebied was vast gelegd. Voor het Friese deel van de Lauwers- zee komt de klap het hardst aan. Daar bedraagt het areaal verboden terrein vijftig, in het Groningse deel is het nu 21,7 procent van de „Aatuurgebieden" met militair en beperkt recreatief ge bruik." Daarnaast is er van militaire zijde op aangedrongen het terrein dat in de plannen staat aangeduid als „natuurge bied met landbouwwetenschappelijk ge bruik om te dopen in „militair terrein met tijdelijk wetenschappelijk ge bruik". Deze terreinen moeten inderdaad na beëindiging van het gebruik aan de mi litaire terreinen worden toegevoegd, maar Gedeputeerde Staten van Gronin gen geven er nadrukkelijk de voorkeur aan ook dan van „natuurgebied" te blijven spreken. Het gaat hier om in totaal vijfhonderd hectaren. Van het toekomstige Lauwerszeege bied (9100 hectare) is straks een vier de deel militair oefenterrein en onge veer een tiende deel niet toegankelijk voor recreatiebezoekers. Provinciale Staten van Groningen moeten zich op 19 maart uitspreken over de definitieve streekplannen. NIJMEGEN De PSP houdt op 26 en 27 april een links congres in Nijme gen. Hiervoor worden ook de PvdA en de PPR en andere organisaties zoals de Studenten Vakbeweging, de Algemene Studentenvereniging Amsterdam (As- va), het Nederlands Verbond van Vak verenigingen NVV en politieke jonge rengroepen uitgenodigd. Een congrescommissie werkt aan een basisprogramma dat als uitgangspunt zal dienen voor de discussie over een linkse concentratie. Een en ander werd op een bijeenkomst van de PSP in Nijmegen meegedeeld door de par tijsecretaris, W. Boerboom.

De Vallei | 1969 | | pagina 7