Veenendaals dagblad Toenemende kans op f 25 duurtetoeslag Buiten Zaterdag begrafenis van Jan Palach Tsjechische vakbonden eisen stakingsrecht en verkiezingen Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei toffee mix Experimenten met woningmodellen JAMIN BESTUUR WERKGEVERS OVERWEEGT INTREKKING AFWIJZEND ADVIES Artsentarieven hoog soms te vinden bonden Alleen voor werknemers die nog op een nieuwe c.a.o. wachten Libanees kabinet wankelt Tj ondronegoro praat, r«e| Tliant over W.-Irian Onlusten in Uruguay NIXON BEGON MOEIZAAM AAN EERSTE DAG ALS PRESIDENT Straatgevecht in East St. Louis Opnieuw een zelfverbranding Aanhoudend zacht Jaarsma-personeel wil bedrijf uit financiële moeilijkheden helpen 250 gram van 85 voor 75 niet te geloven voor die prijs! Duivenschrik NA STAKING ANDERE STREKKING INTERPELLATIE KOTTER OMGESLAGEN, BEMANNING GERED Belgische vice-premier overleden Gerhard Balke van Dominas-bende was even vrij Twee kerncentrales voor België In Utrecht zomer en wintertarief voor paspoorten Stoffelijk overschot verminkt terug uit Majorca Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w„ 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. WOENSDAG 22 JANUARI I969 43e JAARGANG no. 18 UTREC3HT Het overlegorgaan van de drie vakcentrales heeft een gesprek met minister De Block (Economische Zaken) aangevraagd omdat het be zorgd is over de tarieven die sommige huisartsen in rekening brengen. Het overlegorgaan stuurde 16 decem ber al een brief aan de minister waar in het meldde dat sommige huisartsen een tientje voor een consult en vijf tien gulden voor een visite rekenen. Dit is een prijsvermoging van 25 procent in vergelijking met de tarieven van eind september 1967. Toen werd een prijsstop voor de tarieven van kracht. Begin vorig jaar werd deze weer inge trokken. HILVERSUM Het personeel van de haarden fabriek E. M. Jaarsma wil financieel bijspringen om het bedrijf dat in moeilijkheden verkeert te hel pen. Op een bijeenkomst van de onderne mingsraad heeft het personeel zich be reid verklaard, de 5Vs procent loons verhoging die per 1 januari werd toe gekend om te zetten in spaarloon. De directie kan dan van dit geld gebruik maken om het bedrijf er weer boven op te helpen. De werknemers hebben geëist dat, als het voorstel voor spaarloon aan vaard wordt, de garantie wordt gege ven dat het bedrijf blijft bestaan. De financiële moeilijkheden bij de haarden- fabriek zijn ontstaan door een sterke daling in de afzet. Deze wordt toege schreven aan dê verandering van de smaak van het publiek wat betreft mo del en kleur van de haarden. De vraagt bij ,de afdeling centrale verwarming is de laatste tijd sterk ge stegen. Vorige week moest het bedrijf in verband met de moeilijkheden 36 man ontslaan. ADVERTENTIE morgen ■Kn 11imntmiiniimiuiMKH rIolang de bosduiven, die onze tuin en die van de buren bezoeken, zo wijs zijn, dit milieu niet te ver latenhebben ze minder gevaren te duchten dan tien minuten verder in het kasteelbos, waar ik op drie plekken langs het wandelpad hun verenkransen aantrof. Ge kunt er van op aan. dat dan in achteraf - hoekjes, op kaalslag en clairière of aan de boszoom zulke bewijzen der aanwezigheid van havik liggen, want duiven vormen zijn voor naamste prooien. De vogels roesten bij tientallen in de oude eiken öm een verwaarloosde bouwkamp en ze zitten daar warm en plezierig, want de bomen zijn van onder tot boven met dichte klimop begroeid en dit is de mooiste wintergroene dekking, die een dier zich wensen kan. Altoos, wanneer ik er langs hei oude koetshuis passeer, kleppe ren de grote roepers uit top en foliage; in die buurt lag ook de eerste plukplaats. Voor de duiven is het gelukkig, dat de havik zelfs in de grote bossen van de Veluwe nog maar sporadisch voorkomt, doch ik zou er een lief ding voor over hebben, zijn lang- staartige figuur van een prooi te zien wegschichten, of er hem een als typische rover-uit-de-hinderlaag te zien slaan. Zulk een buitenkans je kunt ge voldaan met een rood kruisje in uw agenda aanstrepen. Schuw en heimelijk als hij is, ver schijnt de havik vrijwel nooit in onze cultuursteppeal zou hij daar veel gemakkelijker aan de kost komen. Eerder blijft dorp- en stadsrand 't domein van de sper wer, feitelijk een havikje in duo decimoformaat. HAARLEM/DEN HAAG De kans is groot dat aan de werknemers in de industriële bedrijven die nog geen nieuwe c.a.o. hebben een duurtetoeslag wordt gegeven. In een gesprek niet de bonden heeft de Algemene Werkgeversvereniging giste ren gezegd dat zij overweegt, het advies aan de ondernemers om geen toeslag te geven in te trekken. Het hoofdbestuur van de A.V.W. zal spoedig bijeenkomen om zich over het verzoek van de vakbonden een duurte toeslag van 25 gulden per maand te ge ven te beraden. De besprekingen zijn op gang geko men na de beslissing van de directie van de Vlaardingse kunstmestfabriek ENCK om een extra duurtetoeslag van 25 gulden uit te betelen. Die beslissing viel na een korte stakingsactie. Ook in andere ondernemingen werden acties overwogen. De vakbonden hebben, hangende de besprekingen, dergelijke acties ontra den. Na afloop van de besprekingen van gisteravond hebben werkgevers en werknemers 'n communiqué uitgegeven waarin wordt gezegd dat de bonden een nadere toelichting hebben gegeven op het begin december door hen gedane verzoek. Zij vroegen toekenning van een tijdelijke toeslag, voor werknemers met een c.a.o. die na 1 januari afloopt. De AWV heeft toen aan haar leden meegedeeld, dat er op zakelijke gron den geen aanleiding bestond in dat sta dium aan het verzoek van de bonden te voldoen. In de bespreking van gisteren werd duidelijk, dal dc brief die dc bonden op 10 januari als reactie op het schrij ven van de AVW stuurden, een andere strekking had dan uit de tekst opge maakt kon worden. Deze nadere toelich ting heeft ertoe geleid, dat het hoofdbe stuur van het AVW spoedig bijeen zal worden geroepen en dat zal worden voorgesteld de afwijzing van de duurte toeslag in te trekken. Als het hoofdbestuur hiertoe besluit zal daarvan mededeling worden ge daan aan de ondernemers, die in over leg met de bonden 't verzoek om duur tetoeslag in overweging kunnen nemen. Het socialistische Tweede Kamerlid mevrouw Brautigam wil een korte in terpellatie over de prijzen tot de minis ter van economische zaken, mr. De Block, richten. De Kamer zal er vandaag over be slissen en dan tevens vaststellen wan neer dit zal gebeuren. Het debat over de regeringsnota inzake het sociaal-eco nomisch en financieel beleid, waarbij dus de prijzen en lonen ook aan de or de komen, zal de Tweede Kamer op 6 februari in behandeling nemen. DEN HAAG De kotter HD 17 (Zuiderkruis) uit Den Helder is van nacht op de Noordzee (positie 54.56 N, 5.41 O.) bij het vissen omgeslagen en drijft met de kiel boven. De beman ning is aan boord genomen door de Urker kotter UK 24 (Ursamajor). LUIK De Belgische vice-premier Joseph Merlot is gisteravond in het ziekenhuis overleden aan een hartin farct na een airiobotsing op 9 januari. Hij was 55 jaar. Hoewel zijn toestand na het ongeluk verbeterde, kreeg hij gisteravond „een zware hartaanval" en alle massage faalde, aldus de doktoren. Hij had een schedelbreuk en twee gebroken benen, toen zijn auto op een met ijs bedekte weg slipte en tegen een boom botste. Zijn chauffeur kreeg een schedel breuk maar overleefde het ongeval. Merlot was leider van de socialisten. Zijn dood zal problemen scheppen voor de regering, een coalitie van socialisten en christendemocraten, aan de voor avond van belangrijke grondwetsher zieningen waarvoor een tweeder de meerderheid in het parlement ver eist is. BEIROET De Libanese minister voor Toerisme, Nasri Maalouf, heeft bij, president Helou zijn, ontslag inge diend. Hij is daarmee de vierde van het kabinet Rasjid-Karame, dat op 15, januari werd gevormd. De drie anderen zijn: Pierre Ge- mayel, Raymond Edd en Hoessein Mansour. Verwacht wordt dat nog twee ministers zullen aftreden, Nassim Majdalani en Abdel Latif Zein. In zijn ontslagbrief zei Maalouf, dat het kabinet niet langer representatief is, nu enkele belangrijke leden, die een groot deel van het Libanese volk zou den gaan vertegenwoordigen, zijn af getreden. ïn de huidige situatie heeft het land een kabinet van nationale een heid nodig, dat alle krachten en stro mingen vertegenwoordigt, aldus de minister. WUPPERTAL Een lid van de be ruchte Dominasbende. de 38-jarige Ger hard Balke, is gisternacht uitgebroken uit een gevangenis in Remscheid in de Westduitse deelstaat Noordrijnland - Westfalen. Enkele uren later werd hü echter gegrepen in Wuppertal. Een mede-gevangene, die tegelijk met hem ontsnapte, was gisteravond nog niet teruggevonden. Balke zit elf jaar gevangenisstraf uit wegens roof en poging tot moord. De bende van Dominas werd in septem ber 1964 na een overval op een juwe lier in Amsterdam ingerekend. PRAAG „Vasthouden aan het stakingsrecht en ten spoedigste verkiezingen", ztfn de belangrijkste eisen van de Tsjechische vakbonden. Naar radio-Praag dins dag meldde, heeft de leider van de voorbereidingscommissie voor de vorming van een Tsjechisch vakverbond, Rudolf Pacofsky, deze eisen geformuleerd op een dinsdag in Praag gehouden vergadering van 1300 vakbondsafgevaardigden. Aan de bijeenkomst namen vele leidende politici deel. Pacofsky herinnerde eraan, dat het mandaat van de nog onder het bewind-Novot- ny gekozen 300 parlementsleden al in februari vorig jaar is verstreken en dat door verzet van de Russen nog steeds geen nieuwe verkiezingen zjjn gehouden. A De Tsjechoslowaakse president Ludvik Svoboda tijdens zijn televisierede, waarin hij bekend maakte, dat een tweede Tsjech de 25-jarige Josef Hlavaty, vader van twee kinderen zichzelf in brand had gestoken. DEN HAAG Mr. Sudjarwo Tjon- dronegoro, door de Indonesische rege ring belast met zaken West-Irian be treffende, is gisteren van Schiphol naar New York vertrokken. Hij zal donder dag met de secretaris-generaal van de Uno, Oe Thant, van gedachten wisse len over dc uitvoering van de volks raadpleging over de toekomst van West- Irian. De heer Sudjarwo heeft in Den Haag gesprekken gehad met een aantal lei ders van de Tweede-Kamer-fracties. De heer Sudjarwo heeft voorstellen bij zich voor de wijze waarop de volks uitspraak kan worden geregeld. Neder land is in de uitvoering van het ak koord van New York (1962) dat in de volksuitspraak voorziet, geen partij. Indonesië zou het evenwel op prijs stellen wanneer Nederland als mede ondertekenaar van het akkoord van New York, zou kunnen instemmen met de uitvoeringswijze van de volksuit spraak. ATHENE Drie mensen zijn ten gevolge van een koudegolf, gestorven die de afgelopen 48 uur heerst in Noord- en Midden-Griekenland. In Athene heeft het gesneeuwd wat zelden voorkomt. Sneeuwstormen, regen en orkaan- winden hebben de verbindingen over zee en in de lucht ontwricht. MONTEVIDEO Een man is om het leven gekomen en meer dan dertig anderen werden gewond toen vandaag in Montevideo gevechten ontstonden tussen betogers en politie. Werknemers bij de regering, die protesteerden tegen het uitstel in de betalingen van de salarissen, richtten brandende barricades op en gooiden ruiten in, terwijl de politie terugvocht met traangas, gummiknuppels en wa terkanonnen. Ooggetuigen zeiden later dat de poli tie op een gegeven moment boven de hoofden van de menigte schoot en on middellijk daarna "op de mensemassa inschoot. Drie mensen werden door de kogels getroffen. Arthur Recalde, een 40-jarige vuilnis man, werd bij het ministerie van B'ui- tenlandse Zaken doodgeschoten. Een oud-kolonel van het leger, de 64 jarige Camilo Rodriguez, die voor de woedende menigte toevlucht zocht in het ministerie, is daar op beschuldi ging van doodslag gearresteerd. Het beeld op het Wenceslacsplein is veranderd in een groot gedenkteken voor Jan Palach, die zondag oveiieed, drie dagen nadat hij zichzelf in brand had gestoken en een nieuwe martelaar werd voor de zaak van de Tsjechoslo waakse vrijheid. Honderden mensen stonden rond de fontein waar hij zichzelf in brand stak en rond het beeld van St. Wenceslaus. Mannen namen hun hoed af als zij langs een van deze beide plaatsen lie pen. In zijn zelfmoordbrief had Palach gezegd dat vanaf vandaag andere men sen bereid zouden zijn om zichzelf in brand te steken. Het ministerie van Binnenlandse Zaken deelde mee, dat men het onderzoek in deze zaak had verscherpt. Het ministerie deelde ech ter mee dat het op het ogenblik moei lijk was om te bewijzen dat er een groep mensen bestond die bereid waren om zelfmoord te plegen. Het avondblad Vcerni Praha deelde mee, dat Josef Hlavaty, 25, die zichzelf maandagavond in Plzen in brand had gestoken in een zeer ernstige toestand verkeerde. De krant zei dat 67 tot 70 procent van zijn lichaam overdekt was mqt tweede- en derdegraads brandwon den. Medische deskundigen zoudern er aan twijfelen of men zijn leven nog kan redden. Tsjecho-Slowakije herdenkt vandaag dat het vijf maanden geleden is dat de Sovjets het land binnenvielen en leeft in de vrees dat nog meer pogingen tot zelfverbranding gedaan zullen worden. Het land verkeert in een diepe crisis. Zaterdagmiddag zal de lijkkist van Palach voor „een laatste vaarwel" naar de filosofische faculteit worden gebracht. Radio-Praag heeft bevestigd, dat er voorbereidingen getroffen zijn en dat de begrafenis zal plaats hebben op de Vysehrad begraafplaats in Praag, waar grote Tsjecho-Slowaken zoals de com ponist Annonin Dvorak begraven liggen. De protestantse dominee Jan Capèk zal de uitvaart leiden. „In Praag is waargenomen dat de westelijke pers, radio en persbureaus een belangrijke rol spelen in het ver spreiden van inlichtingen die de bevol king van de wijs brengen en die bedoeld zijn om een gespannen sfeer in de Tsjechoslowaakse hoofdstad te schep pen", aldus het persbureau Tass. In-tegenstelling tot Jan Palach heeft de 25-jarige arbeider Josef Hlavaty, die maandanavond in Plzen zichzelf in brand stak, niet uit politieke oogmer ken gehandeld. Dit heeft, zo meldt Ra dio-Praag, de Tsjechische minister van Binnenlandse Zaken Roessel tegenover journalisten verklaard. De Tsjechische premier Oldrich Cer- nik heeft vandaag de beschuldiging ge uit dat „ons volk wordt opgeruid en misbruikt door zekere elementen". Cer- nik zei dat men het volk het idee tracht te op te dringen, dat de leiding de libe ralisatie politiek had verraden en de wil van het volk niet respecteerde. WASHINGTON Richard M. Nixon heeft zijn eerste volle dag als presi dent der Verenigde Staten aclvter de rug. Hij heeft reeds besloten, dat in het Witte Huis enkele wijzigingen dienen te worden doorgevoerd. Zo zal hij de ovale zaal in de weste lijke vleugel gaan gebruiken voor of ficiële plechtigheden en een kleinere kamer aan de andere zijde van het ge bouw als studeer- en werkkamer. Bovendien zullen uit de grote presi- 22 jan. 1969 A. B. WIGMAN AMSTERDAM In de voormalige Nieuwe Hoogduitse Synagoge aan het J. D. Meijerplein is een ruimtelijk ontwikkeling slab oratorium ingericht ten behoeve van de begeleiding en ontwikkeling van de Amsterdamse woning bouw. In dit laboratorium kunnen modellen van woningen met inbegrip van alle elementen, die in de directe sfeer van de woning liggen, op ware grootte worden gebouwd. BRUSSEL De Belgische elektrici teitsproducenten hebben definitief be sloten tot de bouw van twee kerncen trales met druk waterreactoren: een te Doel (ten noorden van Antwerpen) en een te Tihange (aan de Maas bij Hoei). Deze centrales krijgen een gezamenlijk vermogen van 1600 megawatt en zullen in 1973 in bedrijf worden gesteld. Bestellingen voor de bouw zijn dezer dagen geplaatst bij de „Ateliers de Constructions Electriques de Charle roi" (ACEC) die hiervoor onder de naam Aceco een combinatie heeft ge vormd met Cockerill-Ougrée-Providen- ce. Voor de bouw van de centrale te Tihange, waarbij ook de „Electricité de France" is betrokken, is een asso ciatie gevormd tussen een groep Fran se en Belgische constructeurs. De kerncentrale te Doel wordt uitge rust met twee gelijke kernreactoren, die een totaal thermisch vermogen hebben van 2.384 megawatt, hetgeen overeenkomt met nagenoeg 800 mega watt elektrisch vermogen. De centrale te Tihange zal worden% uitgerust met een enkele kernreactor van het druk- watertype die een 2.430 megawatt ther misch vermogen heeft. Net als te Doel zal het secundaire gedeelte twee tur bogeneratoren, met een totaal elek trisch vermogen van 800 megawatt, be vatten. dentiële werkkamer de telexmachines van de persbureaus en de drie tv-toe- stellen worden verwijderd, waarmee president Johnson zich van minuut tot minuut op de hoogte hield van het we reldnieuws. De nieuwe president heeft verklaard, dat hij elke morgen een samenvatting van het nieuws zal krijgen. Johnson keek regelmatig naar het binnenko mende nieuws en placht vanaf zijn bu reau dan weer het ene en dan weer het andere tv-net in te schakelen. De nieuwe president is voornemens elke morgen om 07 uur 30 een bijeen komst met de leden van zijn staf te hebben. Om negen uur zal dan de na tionale veiligheidsraad bijeenkomen en om 10 uur het kabinet. Richard Nixon is zijn eerste werkdag als president slecht begonnen. Toen hij aan het werk wilde gaan om half acht in de ochtend bleek dat niemand van zijn staf aanwezig was. De leden van zijn staf hadden, net als hijzelf de avond van de inaugura tiedag feestend doorgebracht. De pre sident was om drie uur in de ochtend naar bed gegaan en stond al om half acht klaar om zijn taak te beginnen. Het duurde tot ver na acht uur eer zijn medewerkers verschenen. EAST ST. LOUIS Bij een straat gevecht in East St. Louis in de Ameri kaanse staat Illina's zijn drie jonge negers doodgeschoten en vier gewond. Van een van de gewonden is de toe stand ernstig. De zeven slachtoffers waren allen onder de 20 jaar. Zij waren als colpor teur werkzaam en zaten in een vracht auto hun inkomsten van die dag te tel len, toen zes gewapende negers hen ge lastten uit de auto te komen. Toen zij op straat stonden, werden zij neerge schoten. HAMBURG Voor de derde maal heeft in Tsjecho-Slowakije een jonge man geprobeerd zich door zelfverbran ding het leven te benemen. Volgens een bericht van de Tsjechoslowaakse radio, in West-Duitsland opgevangen, heeft de afgelopen nacht in Bmo de 23-jarige arbeider Miroslaf Malinka getracht zichzelf te verbranden. Nadere bijzon derheden zijn nog niet bekend. UTRECHT Provinciale Staten van Utrecht hebben besloten voor' de af gifte en verlenging van paspoorten en andere reispapieren een zomer- en win tertarief in te voeren. Het huidige tarief zal gedurende de maanden september tot en met maart gehandhaafd blijven op f 4,-. Voor de maanden april tot en met augustus wordt dit tarief verhoogd met 50 pro cent. KAMPEN De directeur van de Rotterdamse reisorganisatie Bel Air, de heer J. M. Boer, is gisteren naar Majorca vertrokken om uit te zoeken wat er is gebeurd met het stoffelijk overschot van de 79-jarige mevrouw Elizabeth Hazeweyer uit Kampen. De vrouw overleed vorige week maandag op het Spaanse eiland aan een hart aanval. Haar lijk, dat zaterdag op Schiphol arriveerde, was zo verminkt dat fa milieleden contact opnamen met de or ganisatie die haar reis had verzorgd. Er wordt rekening mee gehouden, dat sectie op het lijk is verricht. Mevrouw Hazeweyer was in oktober voor een half jaar naar Majorca ver trokken, waar zij de laatste jaren re gelmatig de winter doorbracht Vori ge week maandag zou ze tijdens een wandeling met haar neef, die op Ma jorca woont, aan een hartaanval zijn overleden. Een Kampense begrafenisonderne mer haalde zaterdag het stoffelijk over schot op Schiphol af. Hij zag, evenals later enkele familieleden, dat het lijk zwaar was verminkt. Ook de bezittingen van de overleden vrouw, kleding en sieraden moeten nog steeds op Majorca zijn. Waar, weet niemand. Volgens de nabestaanden had de vrouw een reisverzekering afgesloten bij een bank. Hierin was begrepen het overbrengen van het stoffelijk over schat bij mogelijk overlijden. De oud ste zoon van mevrouw Hazeweyer nam echter geen contact op met de verze keringsmaatschappij of met de Spaanse ambassade, maar met het reisbureau Bel Air. y//////////////////////////////////////z//////w///y///'/////////////"c (Van onze weerkundige medewerker) 5 T)e winter krijgt deze week in z 5 West-Europa geen enkele kans. De Russische kou dringt niet ver- der westwaarts op dan tot Midden- Duitsland, waardoor zuidelijke tot z 5 zuidwestelijke tuinden in onze om- z 5 geving ongestoord zachte lucht kunnen blijven aanvoeren. Dit ge- beurt met medewerking van een z depressie ten zuiden van IJsland. De temperatuur loopt in ons land plaatselijk tot 12 graden op, in Gel- derland tot 9 a 10 graden. Zuid-Engeland beleefde met 12 a 13 graden een uitzondexlijk warme z nacht. Vanmorgen tussen acht en z negen uur onweerde het zelfs her- haaldelijk in een gebied met sterke regenval boven Midden- en Noord- z Engeland. Het temperatuurcon- I trast tussen West- en Oost-Europa is zeer groot. Terwijl het dagelijks 15 tot 18 graden wordt in Zuid- Frankrijk en Portugal, geven sta- tions in Midden-Europa iedere och- z 5 tend matige vorst op (Wenen van- morgen bijvoorbeeld 7) en vriest het verder naar het oosten nog steeds dat het kraakt: Helsinki 10, Warschau 14 en Moskou 5 -26. Een nieuw groot lagedrukgebied met kern van 975 millibar tussen Newfoundland en de Azoren is op weg naar West-Europa. Morgen: Zon op: 08.33 onder: 17.11 Maan op: 10.44 onder: 5 riHHMHtmffHtrt

De Vallei | 1969 | | pagina 1