Zaterdag a.s. vredesgesprek AUTO VANNIXONBEKOGELD LYNDON JOHNSON VOELT ZICH VRIJ MAN Onrust in Madrid LUCHTBRUG NAAR BIAFRA Italiaanse mode decreteert voor zomer: broekpakken Hongaren willen in eigen politieke lijn blijven Rumoer ook in Ierland NIEUW, JONG EN ELEGANT Jassen Gewaagd Nog steeds geen offensief Proces-Shaw be gonnen Communisten in Straatsburg CABOT LODGE VROEG UITSTEL Manoeuvres in Israël EEN KOU KRIJGT GEEN KANS Studentenrellen j in Pakistan Ondanks 1957 en 1968 Poseidon-raket ontploft Mountbatten had in 1945 gelijk SFEER NOG ALTIJD WEL WILLEND Jury Bomaanslagen Nicolaas Jouwe: ,.Wij zijn negers LIBERAAL BIJZONDER WOENSDAG 22 JANUARI 1969 AUSTIN (Texas) Lyndon Johnson Is weer thuis, in Texas. Hij arriveerde in de grote presidentiële wi«t-en-blauwe jetmachine en nog, als vanouds, om ringd door mannen van de geheime dienst, maar ontheven van de zware lasten van de laatste jaren. Als een vrij man. De oud-president vloog terug met zijn familie. Een grote menigte was aanwezig om de Johnsons, vader, moe der de twee dochters Luci en Lynda Bir. e begroeten. Tijdens de reis praatte Johnson met enige journalisten. Hij had zich al se conden nadat Nixon de eed afgelegd had, „al helemaal anders gevoeld". Het idee alleen al dat hij nu een amb teloos burger was, die zich kon bewe gen in zijn eentje, als hij wilde, en niet altijd werd gevolgd door „de man met de zak" de eeuwig-aanwezige pre- NEW ORLEANS De inmiddels af getreden Amerikaanse minister van Justitie, Ramsey Clark, heeft zich volgens de plaatsvervangende officier van Justitie van New Orleans, James Alcock ten onrechte bemoeid met het komende proces tegen de zaken man Clay Shaw. Volgens de akte van beschuldiging zou Shaw de hand hebben gehad in het beramen van de moord op president Kennedy, samen met anderen onder wie Lee Harvey Oswald, de man die volgens de officiële opvattingen de moord op zijn eentje zou hebben ge pleegd. Clark publiceerde in de laatste da gen van zijn ambtstermijn nog een verklaring van vier deskundigen vol gens welke Kennedy alleen van achte ren zou zijn getroffen. Daarmee onder mijnde hij volgens Alcock de positie van de openbare aanklager, die Shaw vervolgt in naam van de staat Loui siana. Het proces begon gisteren met het gebruikelijke kiezen van de leden van de jury. Daarmee zullen vermoedelijk enige dagen zijn gemoeid. Er waren honderd zestig mensen op geroepen. Heel toevallig was de eerste opgeroepene John Kennedy. Hi.i zei dat hij liever buiten de jury wilde blijven omdat hij niet onbevangen kon oordelen. Dat argument werd aan vaard. Shaw zat rustig in de rechtszaal te roken naast zijn verdedigers. Sedert de dag van zijn arrestatie, 1 maart 1967, heeft hij hardnekkig volgehouden dat hij onschuldig is. Mocht hij toch schuldig worden bevonden dan kan hij maximaal twintig jaar krijgen. ROME Voor de eerste keer in zijn bestaan zal het Europese parlement in Straatsburg, onder zijn leden een groep communisten tellen. Het zijn drie Italianen die gekozen werden in de Italiaanse delegatie naar het parlement, dat zes lidstaten telt. Onder hen zijn de hoogste deskundi ge van de Italiaanse partij op het ge bied van buitenlandse zaken, Giorgio Amendola en Nilde Jotti, die lange tijd de vriend is geweest van de overleden Italiaanse partijleider Palmiro Togliat- ti. De Italiaanse delegatie is sinds 1961 ongewijzigd gebleven. Tot dusverre waren slechts vertegenwoordigers van de regeringspartijen lid van de Ita liaanse delegatie en niet van de linkse of rechtse oppositiepartijen. Alle Italiaanse partijen zijn echter verleden jaar overeengekomen dat de nieuwe delegatie alle politieke groepe ringen in het Italiaanse parlement moest vertegenwoordigen. O PORTE ERCOLE De Italiaanse politie heeft woensdag bekend gemaakt dat de dieven die in h>t weekend heb ben ingebroken in het zomerverblijf van de Nederlandse koninklijke fami lie voorwerpen ter waarde van onge veer 60.000 gulden hebben meegeno men. sidentiële hulp, die de geheime code bij zich heeft, die moet worden ge bruikt als er bevelen moeten worden uitgevaardigd in geval van het ergste een kernoorlog. „De man met de zak" dient nu een andere heer. In Washington heeft Johnson ontel bare handen moeten schudden van mensen die hem het beste wensten, „God zegene u, mr. president" zeiden de meesten. Mev- uw Johnson vertelde hoe zij op dr ste morgen in het Witte Huis nog loor alle vertrekken was ge lopen - iets langer had vertoefd in de „gele kamer" die haar het liefst was geweest en van waaruit men een prachtig overzicht over Washington heeft. En toen nam zij afscheid van het huispersoneel waarvan, zei zij, „som migen de tranen in de ogen stonden". De twee dochters hebben de laatste nacht doorgebracht in wat bekend staat als „de kamer van Lincoln". De oude heer zou er nog wel eens rond spoken. „Wij hebben hem helaas nooit gezien", zei Lynda Bird, „Luci snurkt". Luci en Linda Byrd herinnerden er aan wat zij over het Witte Huis hadden gedacht toen zij daar vijf jaar geleden, waren ingetrokken. Zij hadden er toen allerlei bijnamen voor als „het mu seum", „het Mausoleum" en de „witte dierentuin". Maar toen zij van het fraaie oude gebouw gingen houden verdwenen de bijnamen al ras. Veiligheidsagenten rennen mee met de limousine van president Richard Nixon tijdens de tocht van het Capitool naar het Witte Huis. De wagen werd door demonstranten ver schillende malen bekogeld. MADRID Voor een krijgsraad in Madrid heeft de openbare aanklager gevangenisstraffen van 12 tot 30 jaar geëist tegen vier jongelui, die beschul digd werden van een serie brandstich tingen. In november jJ. werd bij een brand in een universiteitsgebouw in het centrum van Madrid, grote schade aan gericht. Op muren stond geschreven „Wij zullen de universiteit laten af branden". De hoogste straf 30 jaar werd geëist tegen Leopoldo Redruello, die een revolutionair studentenfront zou hebben georganiseerd. De eisen tegen de andere drie verdachten waren 25, 15 en 12 jaar. Intussen hielden in de Spaanse hoofd stad studenten betogingen om te pro testeren tegen de dood van hun collega Enrique Ruano, die maandag uit een raam viel, toen de politie zijn woning op de zevende verdieping doorzocht. Vplgens oppositiekringen, zou Ruano zelfmoord hebben gepleegd, nadat de politie hem had mishandeld. Een week geleden was hij aangehouden op be schuldiging van communistische activi teit. Honderden studenten woonden pro testbijeenkomsten bij. Van de universi teitsgebouwen hingen zwarte vlaggen. PARIJS De werkelijke Parijse vre desconferentie begint zaterdag om half elf. De voltallige delegaties zullen dan bijeenkomen. Noord-Vietnam en het (communis tische) Nationale „bevrijdingssfront" (FNL) hadden voorgesteld de eerste complete vergadering al gisteren te houden, maar de nieuwe Amerikaanse delegatieleider, Henry Cabot Lodge, was pas maandagavond laat in Parijs aangekomen. Na overleg met de lei der van de Zuidvietnamese delegatie, besloot Lodge zijn communistische te genspelers voor te stellen zaterdagoch tend te vergaderen. Noord-Vietnam en het FNL verklaarden zich daarmee spoedig akkoord. Intussen is er nog niets te bemerken van het grote offensief van Noord-Viet nam en de Vietcong, dat, naar men in Zuid-Vietnam verwachtte, zou uitbars ten. Wel is het aantal bomaanslagen in de Zuidvietnamese steden sterk ge stegen. Vooral Amerikaanse militairen zijn slachtoffers van deze aanslagen. Ook doet de Vietcong, opererend in kleine groepjes, aanvallen met vuur wapens op installaties van het Ameri kaanse leger. Rondom de Zuidvietnamese hoofd stad voeren de Amerikanen een zuive ringsactie uit die ten doel heeft de da ders van de aanslagen te vinden. In de laatste drie weken hebben de Ameri kanen 834.000 patronen en granaten voor kleine vuurwapenen gevonden in opslagplaatsen van de Vietcong, voorts 7878 mortieren en meer dan duizend andere wapens. Bovendien werd er een grote hoeveelheid rijst gevonden, vol doende voor 54 bataljons van de Viet cong van vijfhonderd man, gedurende 24 dagen. „Wij zijn geen Indonesiërs, wij zijn negers en wij verkondigen ons neger zijn sinds 1945", heeft Nicolaas Jouwe gisteren voor de Senegalese pers ver klaard tijdens een korte tussenlanding te Dakar, op weg naar Conakry. N. Jouwe is voorzitter van „de be weging tot bevrijding van westelijk Nieuw-Guinea". Jouwe, die met Bernardus Tanggah- ma, secretaris-generaal is dezelfde beweging, hoopt besprekingen te kun nen voeren met autorit iten van Gui nea. „Onze beweging", aldus Nicolaas Jouwe, „vecht voor de onafhankelijk heid en meer dan 95 procent van de bevolking staat achter ons, vooral sinds 1962. Ten tijde van de Nederlandse ko lonisatie, hadden wij in zekere mate een eigen politiek met een door het volk gekozen parlement. Nu heeft In donesië alle instellingen vernietigd die voor ons min of meer gunstig waren en het houdt thans op ons gebied een le ger van 30.000 soldaten op de been". De delegatie onder leiding van Jou we zal zich later naar Kinsjasa bege ven, waar zij, als waarnemer, zal deel nemen aan de topconferentie van de gemeenschappelijke organisatie voor Afrika en Madagaskar. 94 TEL AVIV De kortgeleden aange- kondige grootscheepse manoeuvres van de Israëlische strijdkrachten in het gebied bij de grens van het bezette ge bied met Jordanië, zijn in volle gang. Gierende straaljagers, het gedonder van zware artillerie en de ontploffing van napalmbommen veroorzaken een hels lawaai. Drieduizend man nemen deel aande manoeuvres, waarvan de naam „De Machtige" luidt en waar voor zes weken intensief is geoefend. Voor het eerst in vele maanden mo gen journalisten de oefeningen bijwon- nen „om het", zoals 'n militaire woord voerder zei, „eens en voor altijd dui delijk te maken, dat er niets waar is van de Arabische vertelsels dat wij hier troepen samentrekken voor een massale aanval op Jordanië." Een Amerikaanse militaire attaché zei, dat dit de eerste maal in twee jaar was dat hij een dergelijke oefening mocht meemaken. Tot de toeschouwers behoorden ook de Israëlische opperbevelhebber, Haim Bar-Lev, en de Franse militaire attaché kolonel Guerrin. Terwijl Mistère-jagers door de lucht gierdenen Sherman-tanks hun geschut afvuurden, voerden de twee heren een vriendschappelijk ge sprek. Maar een Israëlische majoor maakte de opmerking: „Hij (Guerrin) is vermoedelijk jaloers op de manier waarop wij met die Mystères omsprin gen. Zo krijgen de Fransen 't niet voor elkaar". MIAMI Twee grote vrachtvliegtui gen met 19 personen aan boord zijn vertrokken voor de creatie van een gevaarlijke luchtbrug naar Biafra. Deze twee vliegtuigen waren de eer ste van vier C 975 die met steun van de Amerikaanse regering zijn verkregen door een kerkelijke groe pering met het doel levens- en ge neesmiddelen naar Biafra te brengen via een luchtroute, die loopt over stellingen van de Nigeriaanse lucht doelartillerie. Het risico is voor ons niet zo bijzon der groot, wanneer je beseft dat in Biafra per dag 6.000 tot 7.000 men sen sterven", zie Axel Duch uit Ko penhagen, de chef van de operaties. Op Sao Tomé, een Portugees eiland voor de Afrikaanse kust, zal de or ganisatie, „Joint Church Aid USA", een basis stichten. Weldra worden daar nog twee vliegtuigen verwacht. Inmiddels hebben in Washington drie vooraanstaande democratische sena toren Edward M. Kennedy, Ro bert C. Byrd en Richard B. Russell gevraagd om een grotere krachts inspanning van de Verenigde Staten om het hongerende Biafra te helpen. De drie mannen spraken in de Se naat. De vier, vliegtuigen zullen elke nacht 200 ton vracht naar Biafra brengen. Volgens Duch is dat niet meer dan een druppel op een gloeiende plaat. Om alle nood te lenigen zouden 300 van dergelijke vliegtuigen nodig zijn. zei hij. Elk vliegtuig zal proberen de blokkade tweemaal per nacht te doorbreken. De vliegtuigen moeten een afstand van 650 km afleggen voordat zij in Bia fra op een stuk afgezette weg kun nen landen. Een groot deel van de route gaat over de Atlantische Oce aan, waarop Nigeriaanse kanonneer boten liggen. De vliegtuigen uit de Verenigde Sta ten voegen zich bij de andere uit Europa, die reeds op Sao Tomé zijn voor dit werk. De Amerikaanse vlieg tuigen maken de tocht naar het eiland via Puerto Rico, Suriname, Brazilië en Ivoorkust. ADVERTENTIE ROME De twee jongste Italiaan se couturiers hebben dinsdag laten zien dat zij niet veel meer te leren hebben van de ouderen in het vak. Heinz Riva en de blondgelokte An- gelo Tarlazzi van Carosa toonden collectief die nieuw, jong en ele gant waren. Voor Tarlazzi voor haar ging werken, bestonden de collecties van prinses Giovanna Cacciolo, de eigenares van Carosa, meestal uit statige, voor de Romeinse adel bestemde modellen. Maar Tarlazzi heeft de gravin nen met zijn collectie bij de tijd gebracht, door een verfrissend nonconformistische benadering van bont en avondkleding. Debutantes krijgen korte waaie rende rokjes en gemakkelijke wijd openvallende hesjes. Zijn broekpakken, voor overdag zowel als voor 's avonds, behoren tot de mooiste van de tot dusver getoonde collecties. En er heerst een ware broekenrage onder de Italiaanse couturiers. fftituiHwriiiim '//w//////// RAWALPINDI De politie is dins- dag met vuurwapenen opgetreden te- 5 gen de demonstranten in Rawalpindi, de hoofdstad van Pakistan, en Dacca, de hoofdstad van Oost-Pakistan. Voor de 4e achtereenvolgende dag, betoog- den studenten in beide steden voor gro- tere medezeggenschap bij het onder- wijs. Bij de ongeregeldheden van dinsdag zijn te Rawalpindi 14 personen en in Dacca 20 personen gewond. Maandag is door vuur van de politie in Dacca een student gedood, twee werden ge- wond. Bij de ongeregeldheden in Rawalpin- di, zijn dinsdag 70 personen gearres- teerd. In Rawalpindi raakten de stu- denten slaags tijdens een mars door de stad, waardoor zij hun medeleven wil- den betuigen met de in Dacca maan- dag doodgeschoten collega. In Dacca s zijn 31 personen gearresteerd. 5 Bij Heinz Riva waren de jassen het belangrijkst. Het accent lag hier op brede, opgevulde schou ders en de ceintuurs. Rond het middel heeft hij in sommige jas sen ronde gaten gemaakt die af gezet met een soort metaal dat nog het meest op krokodillenleer lijkt en vervolgens door de gaten dunnen kralenkettingen getrokken. Op de jassen, broeken en pakken naait hij ovale contrasterend stukken onder en boven de heup waardoor soms een plastron ef fect bereikt wordt. Aan gewaagde ideeën geen ge brek in de Italiaanse collectie: van dit seizoenDoorzichtig is he leitmotiv van alle couturiers. Heinz Riva zorgde voor een vei rassing door een wit-zwart gevlek wollen middagpak te tonen, waar bij onder het jasje alleen een bi van dezelfde stof werd gedragen De Napolitaanse ontwerper Sar li toonde dinsdag een collectie dit als thema de waterlelie had mee gekregen. Baratta doste zijn jassen uit me zwaluwstaarten en liet er bijpas sende broeken en shorts onde dragen. Als kleuren voor de avont koos hij voornamelijk zwart e-, wit. Veel chiffon en tule blouse met brede mouwen bij hem. Bik uit Milaan, bleek tradition Ier ingesteld. Op sommige model len gebruikte zij twee ceintuurs, een onder de buste, de tweede op de heup. BOEDAPEST De Hongaarse leiders, die met tegenzin Moskou hebben geholpen een einde te maken aan'het liberaliseringsstreven van Tsjecho-Slowakjje, sche nen vastbesloten, hun politiek van betrekkelijke vrijheid in eigen land voort te zetten. Waarnemers uit het Westen zjjn het erover eens, dat de vooruitzichten, dat zjj zullen slagen, goed z(jn. In brede kringen werd gevreesd, dat de crisis de voorbode zou zijn van het einde van een streven naar hervormin gen, dat Hongarije twaalf jaar na de bloedige opstand, het meest Westerse voorkomen in de invloedssfeer van de Sovjet-Unie heeft gegeven. Kranten en radiostations worden overstroomd met brieven van verontruste Hongaren, toen eenheden van het Hongaarse le ger zich voegden bij de troepen van de vier leden van het Pact van War schau, die een harde politiek voeren, om Tsjecho-Slowakije binnen te vallen. „Zij vroegen of dit een verandering in de politiek betekende", zei een com munistische redacteur. „In zekere zin was deze bezorgdheid een grote steun en een bewijs, dat wij op de goede weg waren". Partijleiders antwoordden geredelijk met een reeks verzekeringen inzake de partijpolitiek, waarvan de fundamen tele beginselen economische hervor ming eq democratisering van het open bare leven omvatten. Het partijorgaan „Nepszbadsag" ver klaarde dat de Tsjechoslowaak.se cri sis. de Hongaarse partij integendeel had versterkt in haar overtuiging, dat „geen andere politiek in aanmerking komt dan die, welke tot dan was ge- vroegd". Deze weg, betoogde het blad, was in vele opzichten „heel verschillend" van die van de Sovjets en andere commu nistische voorbeelden „omdat hij al leen zo kon leiden tot benadering van de vitale vraagstukken van onze maat schappij met een waarlijk Marxisti sche houding". De Hongaarse communisten houden staande, dat de koers van hun partij even liberaal is als die van de Tsjecho- slowaakse leiding. Ze beweren zelfs, dat de economische hervorming bij hen In vele opzichten verder gaan dan die van Praag. Hoe is het te verklaren, dat de Sov jet-Unie de Hongaren hun gang Iaat gaan? Kort geleden gaf premier Jenö Fock het volgende antwoord „een be langrijke rol in het succes, van onze economische hervorming tot nu toe is gespeeld door de wetenschap, dat wij niet in een vacuum leven. Wij hebben ervoor gezorgd, dat de Internationale openbare mening, in de eersrte plaats de socialistische gemeenschap waartoe wij behoren, min of meer nauwkeurig zou begijpen wat in ons land gebeurt en wat meer is, daarmee zo mogelijk zou instemmen. Een minder hooggeplaatst commu nistische functionaris legde in een par ticulier gesprek een ander geheim van het Hongaarse succes uit. „Wij hebben in ons land vier Sovjet divisies. Dat maakt een groot verschil. Hadden de Tsjechen in juli van het vo rige jaar aangeboden, een paar eenhe den van het Sovjet-leger langs hun wes telijke grens te logeren, dan hadden ze misschien zelfs ongehinderd hun persvrijheid kunnen handhaven". Diplomaten uit het Westen te Boeda pest zien geen tekenen van een veran dering in de Sovjet-politiek jegens Hon garije. Sommigen zijn van mening, dat partijleider Janos Kader aanspraak kan maken op persoonlijke verdiensten voor het succes van een voorzichtige tactiek. Kader is er volgens sommige zegs lieden in geslaagd, een bijzondere ver houding met Moskou tot stand te bren gen en is „en van de weinigen, naar wie de mannen in het Kremlin bereid zijn te luisteren". „Hij genoot het ver trouwen van Nikita S. Kroestsjef en is er op de een of andere wijze in ge slaagd, ook diens opvolger te overtui gen van zijn volledige betrouwbaar heid". „Hij weet hoe hij met de Russen Baratta heeft Rome vandaag zijn nieuwe collectie getoond. Op de foto, links, een korte witte avondtuniek, afgezet met glittertjes, rechts een eveneens witte avondtuniek, gedragen op een pantalon met wijduitlopende pijpen. KAAP KENNEDY Een „Poseidon" raket van de Amerikaanse marine is dinsdag enige minuten na de lancering van Kaap Kennedy, tot ontploffing ge bracht door de veiligheidsfunctionaris, die daarvoor is aangewezen. De eerste trap had volgens een woordvoerder van de marine niet goed gewerkt. Het was de derde lancering van een Poseidon- raket, de twee eerste verliepen zonder moeilijkheden. De Poseidon-raket moet de Polaris- raket vervangen. Zij kan door een meervoudig systeem per raket verschei dene doelen tegelijkertijd treffen, want zij is ontworpen voor het vervoeren van tien kernkoppen en materiaal dat de vijand moet afleiden. In 1970 zullen de Amerikaanse onderzeeërs ermee wor den uitgerust moet omgaan", zei een communist „hij weet dat beter dan Alexander Dubcek, die jaren in Rusland de partij academie heeft bezocht". In de Tsjechoslowaakse crisis heeft hij de rol van bemiddelaar op zich ge nomen. De Sovjets hebben hem goed keuring gegeven voor rechtstreekse bijeenkomsten met de liberale leiders, toen zij reeds bezig waren de invasie voor te bereiden. Daar dekloof in de communistische wereldbeweging steeds wijder wordt kruinen Sovjets een heel goede behoef te krijgen aan een tussenpersoon zoals hij. DUBLIN Boegeroep. pamfletten en schermutselingen met de politie, kenmerkten de plechtigheden die dins dag in Dublin werden gehouden ter gelegenheid van de 50ste verjaardag van de „Dail" het parlement van de Ierse Republiek. Twaalf personen onder wie een paar tje dat in de wittebroodsweken was, werden gearresteerd bij een „sit in" in het ministerie van Woningbouw, waardoor zij wilden protesteren tegen he* huisvestingsbeleid in Dublin. Drie personen werden bij de kathe draal van Dublin gearresteerd, waar zij pamfletten uitdeelden waarin gesteld werd dat Ierland zich onder de hege monie van de Engelse en de Ameri kaanse economie bevond. Toen president Eamon de Valera en premier Jack Lynch de kathedraal ver lieten na een plechtige dankmis, wer den zij met boegeroep begroet. De po litiemannen wisten het geroep te over stemmen door hun motoren te starten. In een gezamenlijke zitting van ka mer en senaat sprak president Eamon de Valera. Het was voor het eerst sinds 1937, dat de president beide huizen toe sprak. Sinds 1963, toen president John Ken nedy beide huizen toesprak waren deze niet meer in gezamenlijke zitting bij eengeweest. De demonstraties die waren georga niseerd door de Sinn Fein, een ultra nationalistische groepering door een comité voor betere woningen in Dublin hebben het verloop van de plechtighe den niet gestoord. Dinsdagavond hebben ongeveer 2000 studenten enkele uren het gebouw van de natuurwetenschappelijke faculteit van de universiteit van Dublin bezet. Eerder hadden zij een stille protest bijeenkomst gehouden bij het centrale postkantoor waar zich in 1916 de mislukte Paasopstand afspeelde en waar uit de ter dood veroordeelde huidige president De Valera, als enige levend ontsnapte. LONDEN Lord Mountbatten, op perbevelhebber in Zuid-Oost Azië tij dens de tweede wereldoorlog, probeer de de Fransen er toe te brengen, om in 1945 met de Vieth-Minh te onderhan delen, waardoor 22 jaar van conflict in Vietnam mogelijk voorkomen had kun nen worden. Dit werd bekend gemaakt in tele grammen van Mountbatten die van daag gepubliceerd werden na door de Britse regering vastgehouden te zijn uit vrees Frankrijk voor het hoofd te stoten. Uit de documenten van Mountbatten blijkt verder, dat de Fransen opnieuw aan de macht kwamen in wat toen In do-China was, door middel van de Brit se generaal in Saigon, Sir Douglas Gra- cey, die in 1964 stierf. In de telegramman werd gezegd dat de Fransen onvoldoende troepen had den om de voormalige kolonie te her overen en pas de macht in Saigon in handen kregen, door een staatsgreep die uitgevoerd werd met hulp van de Britten. „Generaal-majoor Gracey was met de Fransen overeengekomen, dat zij een staatsgreep zouden verrichten, en met zijn toestemming kregen zij het bewind in Saigon in handen en werd het Franse bestuur geïnstalleerd", al dus Mountbatten. „Er hadden grote gevechten in de stad plaats, maar Britse en Indische troepen hadden zich belast met beveili ging van alle belangrijke stellingen".

De Vallei | 1969 | | pagina 6