Kamer tolerant jegens homofilie Minister Polak: „Overheid kan C.O.C. niet erkennen" Wetsontwerp herziening echtscheidingsrecht komt vóór zomerreces dan anders andere Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten DEN UYL VRAAGT NOTA OVER (OUD) ONDERZOEK NAAR WANDADEN IN INDONESIË TURK MET VALS BANKBILJET GEARRESTEERD Jeugdbende gepakt in Utrecht Excuses Duits blad aan journalist na artikel over prinses Irene Meer geld voor gedetineerden SOCIALE DIENST AMSTERDAM VOOR 2 TON BENADEELD Twee vervolgen op Vara-tv over politiële acties Arbeidsonrust in Italië constante kwaliteit Demonstratie jongeren tegen wetsartikel Nieuwe regeling afbetaling NIET HOGER PERSOONLIJKE LENING WEZENLIJK ONDERDEEL TOLERANT TOEZEGGING VOORZICHTIG TWEE MOTIES TELEURSTELLING keenJt degrttefiï NAUWELIJKS Dikke" zeeman droeg kilo's hennep onder zijn kleding Spaarloon administratief grafisch personeel Voorschot Man schoot op studenten: jaar gevangenisstraf WOENSDAG 22 JANUARI 1969 DEN HAAG Erkennen van de homofielenvereniging C.O.C kan en mag de overheid volgens ons burgerlijk recht niet, zo zei minister Polak gisteravond in de Tweede Kamer. Zijn voornaamste bezwaar is dat het verlenen van rechtspersoonlijkheid aan zo'n vereniging betekent dat de overheid haar medewerking verleent aan de aantasting van de grondslagen van het huwelijk- DEN HAAG De Federatie van Studenten Werkgroepen Homosek sualiteit en het Jeugd- en Jongeren centrum Ruimte in Amsterdam heb ben gisteren schriftelijk bij de leden van de Tweede Kamer aangedron gen artikel 248 bis uit het Wetboek van strafrecht te schrappen. In dit artikel zien zij een discriminatie, omdat hetero gerichte mensen veel meer mogen dan homoseksuelen. Gisteren demonstreerden zij met ballonnen en spandoeken op het Haagse Binnenhof kort voordat de behandeling van de begroting van Justitie werd behandeld. Spandoeken met: „248 bis maakt liefde strafbaar" en „Wij zijn toch ook mensen met gevoel" sloten de ingang van het Kamergebouw af. Verscheidene Kamerleden, mej. A. M. Goudsmit (D '66), dr. J. G. H. Tans (PvdA) en H. J. L. Vcmhoff (VVD) kregen van de organisatoren een informatiemap en wat suiker hartjes overhandigd. De jongerenorganisaties van de CHU, de PvdA, de WD, de KVP en de NVSH staan achter de actie van de Federatie en het Amsterdams centrum. ADVERTENTIE Dringt direct door tot aan de haard van de pUn. "Oeumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, -*-*• verstuikingen, stijve nek en lede maten: niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan JUgesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en „doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumati sche pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van ver lichting en welbehagen^ Wacht niet tot de* pijn uitbreekt! Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. DEN HAAG In de Staatscourant van gisteren heeft de regering de maat regelen gepubliceerd, die het afbeta lingskrediet aan banden moet leggen. Zij komen vrijwel overeen met de af betalingsbeschikking van 1964, die 9 ok tober 1967 werd ingetrokken. De aanbetaling wordt van 20 tot 25 procent verhoogd voor: auto's bromfietsen fietsen radio- en tv-toestellen (en combi naties) platenspelers bandrecorders accordeons haarden kachels fornuizen warmwaterapparaten koelkasten en dergelijke wasmachines en -automaten centrifuges naaimachines stofzuigers meubelen woningtextiel bedden matrassen vloerbedekking huishoudtextiel De hogere aanbetaling geldt niet voor: scooters en andere motorrijwielen heren-, dames- en kinderkleding Naast de hogere aanbetaling is de duur van de afbetalingstransacties be perkt. Hooguit twee jaar mogen wor den gefinancierd: auto's bromfietsen fietsen losse hulpmotoren Voor de overige goederen geldt een termijn van maximaal achttien maan den. Ook de persoonlijke leningen zijn aan banden gelegd voorzover deze worden verstrekt door instellingen die geen handelsbanken zijn. De kredietomzetten mogen van 1 januari 1969 af per kalen derjaar niet meer stijgen dan 12 pro cent boven die van het voorgaande jaar. In bijzondere gevallen kan de minister van Economische Zaken hiervoor echter ontheffing verlenen. NICEDe rechtbank in Nice heeft dinsdag de Beatle George Harrison bij verstek tot duizend frank boete veroor deeld, omdat hij in mei bij het verla ten van een partij bij de Franse pla ten-koning Eddie Barclay een foto graaf had mishandeld die foto's maak te van de gasten. Deze grondslag is volgens ons nieu we Burgerlijk Wetboek de trouw, ook in het geslachtelijk leven en het be hoeft volgens minister Polak geen be toog dat als men toestaat dat welk contact ook buiten het huwelijk wordt bevorderd, die grondslag wordt aan getast. Wat particuliere personen doen is geen zaak van de overheid, maar hier gaat het om een vereniging die het als wezenlijk onderdeel van haar taak be schouwt seksuele contacten buiten het huwelijk mogelijk te maken. Hieraan kan de overheid niet mee werken, ook niet door vergemakkelij king van het deelnemen aan het maat schappelijk verkeer, wat met de er kenning wordt beoogd. Het gaat er niet om wat mijn opvattingen over homofi lie zijn, zo zei de minister van Justitie. Ik heb de wet toe te passen en sinds jaar en dag is het een aanvaarde zaak dat de minister van Justitie moet wa ken over de goede zeden. Prof. Polak vond het onjuist dat de Kamer vooraf haar oordeel zou geven over een bestuursbesluit. Daarmee zou den wij op een gevaarlijke weg ko men, aldus de minister. Hij legde er de nadruk op dat hij nog geen beslis sing had genomen en dat na afwijzing het C.O.C. alsnog in beroep zou kunnen gaan bij de Kroon. De homofilie had gistermiddag in de Tweede Kamer over het algemeen een uiterst tolerante en begrijpende beje gening gekregen. Zo drongen de mees te fracties er bij minister Polak op aan de vereniging COC rechtspersoonlijk heid te verlenen. De socialistische woordvoerster, me vrouw mr. Singer-Dekker vroeg zich af welk algemeen belang ermee is ge diend de erkenning te weigeren. Er is volgens haar veel waardering voor het al twintig jaar bestaande COC. Mr. Geertsema (VVD) en enkele an dere liberale afgevaardigden waren 't daarmee eens. De KVP-er mr. Van Schaik vond de doelstelling van het COC, dus integratie van de homofie len in de maatschappij, een goede zaak. Hij verwees naar de opvattingen van de godsdienstige raadslieden van deze vereniging, die menen dat deze succesrijke zielszorg verricht. Mej. mr. Goudsmit van D'66 wees er op dat in 1964 de toenmalige minister van Justitie, mr. Scholten, had toege zegd dat het verkrijgen van rechts vorm door een vereniging zonder toe zicht vooraf in de wet zou komen. Dit hangt nu nog op de invoering van het tweede boek van het Burgerlijk. Wet boek en daarmee zou minister Polak nu wel kunnen opschieten. Mej. Goud smit zei over het onthouden van de er kenning van het COC zelf dat dit noch moreel noch maatschappelijk noch ju ridisch was te verdedigen. De AR-afgevaardigde prof. mr. Die penhorst zei dat de overheid de groot ste voorzichtigheid past als de bewe ging van de homofilie in strijd dreigt te komen met het instituut van het hu welijk. De CH-woordvoerster mej. mr. Haars wilde geen vrijbrief geven aan een organisatie die aan teleurgestelde echtelieden een andere partner wil aan bieden. Juffrouw Haars vroeg de mi nister bij wijziging van het echtschei dingsrecht te overwegen r homofiele contacten als echtscheidi. ;rond aan te merken. Het ergste trok tenslotte de Boeren partij van leer. Vooral de afgevaardig de Nuijens, die de homofilie als een kwaal aanmerkte. Het antwoord van minister Polak was voor mevr. Singer-Dekker aanlei ding om een motie in te dienen waarin er bij de minister op wordt aangedrongen zich bij zijn beslissing uitsluitend te baseren op de overwegingen ten aan zien van het belang van het rechtsver keer. Het afwijzen van koninklijke goed keuring voor de COC zou in dit geval een waarde-oordeel inhouden dat „naar vrijwel algemeen oordeel van de staats rechtsgeleerden hier niet past". Koninklijke goedkeuring betekent slechts dat een vereniging op eenvou diger wijze aan het rechtsverkeer kan deelnemen dan een vereniging die de ze goedkeuring mist, aldus de motie. Ook mej. Goudsmit (D'66) diende een motie in. waarin de regering wordt uit genodigd op korte termijn met voor stellen te komen tot wijziging van de wet vereniging en vergadering in die zin dat de preventieve koninklijke goed keuring als eis voor de verkrijging van rechtspersoonlijkheid van een vereni ging komt te vervallen. Minister Polak ontraadde beide mo ties, de eerste op de gronden die hij in eerste instantie had aangevoerd, de tweede op grond van het feit dat thans een nieuw verenigingsrecht wordt inge voerd, en dat het daarom onjuist zou zijn nu nog het oude verenigingsrecht te gaan wijzigen. Het stond mej. Goud smit echter vrij om een initiatiefwet in te dienen. DEN HAAG De tegemoetkoming aan gedetineerden gaat met zeventien procent omhoog. Reden daartoe is het duurder worden van de tabak. Minis ter Polak (justitie) deelde dat gister avond bij de behandeling van zijn be groting in de Tweede Kamer mee. De AR prof. I. A. Diepenhorst had de mi nister daarnaar gevraagd. DEN HAAG Van de ongeveer vijftig Tsjechoslowaakse studenten, die gistermiddag als slot van de voettocht vanuit Utrecht voor de Russische ambassade in Den Haag een zit-demonstratie hielden werd een delegatie van vier studenten op de ambassade ontvangen. Zij wilden een petitie aanbieden, die echter werd geweigerd. Wel hebben zij een één uur durend gesprek kunnen voeren, dat volgens de studenten erg teleurstellend en ontmoedigend was verlopen. Vanavond zal in Arnhem een stille protesttocht gehouden worden naar aanleiding van de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije. ADVERTENTIE AMSTERDAM De gemeente Amsterdam, die jaarljjks 70 k 80 miljoen gulden aan sociale bijstand uitkeert, is het laatste half jaar van 1968 voor twee ton be nadeeld. Dit bleek gisteren bij de behandeling voor de Amsterdamse rechtbank van de zaak tegen de 34-jarige mevrouw Hendrika M. V.-L., die toegaf dat z(j in ruim een jaar de sociale dienst van de hoofdstad voor een kleine zes mille had HILVERSUM De televisierubriek Achter het Nieuws komt zaterdag en maandag met twee vervolgen op de uit zending van vorige week vrijdag over de politiële acties in Indonesië. De Vara heeft dit besluit genomen met het oog op het interview met dr. J. E. Huetlng. Dr. Hueting beschuldigde vrijdag de Nederlandse militairen van oorlogsmis daden, gepleegd van 1947 tot 1949. Zaterdag geeft Achter het nieuws van 22.45 tot 24.00 uur over Nederland I een beeld van het optreden van het Nederlandse leger in Indonesië, en een overzicht van de binnengekomen reac ties op de uitzending van vorige week vrijdag. Maandag komt er een extra afleve ring van Achter het nieuws van 20.20 tot 21.00 uur op Nederland 2. De Vara zal'dan mensen aan het woord laten die tijdens de politiële acties verantwoorde lijkheid droegen. Behalve het proefschrift van dr. Hue ting over de politiële acties, dat onlangs verscheen, komt binnenkort een boek uit van de heer J. Schilt, die van no vember 1946 tot maart 1950 op West-Ja va heeft gediend. In dit boek, Soldaatje in de spinazie, worden ooggetuigenver slagen gegeven van het optreden van Nederlandse militairen tegen Indonesi sche burgers en soldaten. DEN HAAG De socialistische op positieleider, drs. Den Uyl heeft giste ren de regering om een nota gevraagd over de resultaten van een bijna twin tig jaar geleden ingesteld onderzoek naar wandaden van Nederlandse troe pen in Indonesië. Op 18 februari 1949 heeft de socialis tische afgevaardigde Goedhart om een dergelijk onderzoek verzocht en de toenmalige minister van justitie, mr. Van Maarseveen heeft dit ook inge steld, maar de uitkomsten daarvan zijn altijd geheim gehouden. Met uitspraken over „oorlogsmisda den" in Indonesië, met name van dr. Hueting, is volgens drs. Den Uyl „Grote en begrijpelijke beroering" ont staan en nu wil de Tweede-Kamerfrac tie van de Partij van de Arbeid over de feiten zoveel mogelijk klaarheid. Drs. Den Uyl meende dat ook degenen daarop recht hebben die menen dat deze uitspraken een smet werpen op de Nederlandse militairen, waarmee hij kennelijk doelde op het Veteranen- legioen. Aan de hand van de nota kan de Tweede Kamer beoordelen of zij een verdergaand onderzoek nodig vindt en hoe dat moet worden gehouden. Kamervoorzitter mr. Van Thiel deed toezegging dat hij de ministerpresi dent zal vragen op korte termijn een dergelijke nota aan de Tweede Kamer te sturen. UTRECHT Een achtendertigjarige Turkse losarbeider Gyney R. heeft gis termiddag om half vijf bij het Grens wisselkantoor in de hal van het Utrechtse station geprobeerd een biljet van 500 Turkse Lirasi (135 gulden) in te wisselen. De kassier zag ogenblikkelijk dat het biljet vals was en alarmeerde de politie, die zo snel naar het station reed dat de Turk nog voor de balie stond toen zij arriveerde. De gastarbeider is voor verhoor meegeno men naar het bureau, waar hij zei het bankbiljet van een vriend te hebben gekregen en verder van niets te weten. ROME Bij Napels is het dinsdag tot een vechtpartij gekomen tussen de politie en mensen die op de spoorrails waren gaan liggen, uit protest tegen de verhoging van de spoortarieven. Politiemannen probeerden de men sen van de rails te jagen. Toen dit niet direct lukte, kwam het tot een handge meen. Verscheidene mensen zouden gewond zijn geraakt. Ook in het dorp Baia raakte de po litie slaags met een honderdtal men sen die het trein- en wegverkeer blok keerden. In Sardinië lag het werk dinsdag stil, door een algemene staking die twee dagen zal duren. De staking is uitgeroepen uit protest tegen het Ita liaanse systeem van loonschalen, waardoor arbeiders in bepaalde gebie den minder loon ontvangen dan elders. In Rome staakten de bus- en tram bestuurders dinsdag vier uur wegens een loongeschil. Duizenden forensen werden hiervan het slachtoffer. Premier Mariano Rumor heeft met vakbondsleiders overlegd om te pogen de staking te voorkomen die door de drie grote vakbonden is uitgeroepen om kracht bij te zetten aan hun eis tot verhoging van de pensioenen. Het overleg heeft geen succes gehad, maar zal worden voortgezet. De sta king zal op 5 februari worden gehou den als er voor die tijd geen akkoord is bereikt. benadeeld. Het hoofd van de opsporingsdienst daarvan, die als getuige werd gehoord, vertelde dat in de tweede helft van 1968 153 onderzoeken naar steunfraude waren ingesteld, die in 32 gevallen tot proces-verbaal hadden geleid. De ge- neente Amsterdam was door deze ge vallen benadeeld voor 138.000 gld. De totale benadeling der 153 gevallen be droeg twee ton. De vrouw had de sociale dienst ver teld, dat haar man weg was en haar met de twee kinderen onverzorgd had achtergelaten. Toen de zaak uitkwam bleek dat de man, die timmerman is, f 200 schoon oer week verdient en een autovergoeding voor transport van bouwvakkers van f 50 per week ont vangt. Daarbij komt f 40 van een kost ganger en een kleine f 100 bijstand, totaal f 390, of wel 30 mille per jaar. Zo had de officier van justitie, mr. A. F. J. C. Habermehl uitgerekend. Als iemand 19.000 gld. schoon wil over houden met een gezin als verdachte moet hij 26 mille verdienen, voegde de officier er aan toe. Hij eiste tegen dé vrouw, die in voorarrest zit, acht maan den gevangenisstraf, waarvan drie voor waardelijk en aftrek van de voorlopige hechtenis. DEN HAAG Het wetsontwerp over de herziening van het echtscheidings recht zal vóór het begin van het zo merreces worden ingediend. Minister Polak (Justitie) zei dat gisteravond bij de behandeling van zijn begroting in de Tweede Kamer. Mevrouw Singer-Dekker (PvdA) had 's middags om een snelle herziening van het echtscheidingsrecht gevraagd. Mej. mr. E. A. Haars (CHU) stond niet om grote uitbreiding van de echt scheidingsgronden te springen. Wel had zij behoefte aan een wijziging van het alimentatierecht. Zou aan de rech ter de beslissing over de alimentatie plicht worden overgelaten zonder dat het bewijs van schuld daaraan vooraf moet gaan, dan zou oneindig veel leed kunnen worden voorkomen, zei mejuf frouw Haars. Zij wilde ook weten of het mogelijk is de invordering van verschuldigde alimentatie op andere wijze te regelen. „Vooral de vrouwen die niet kosteloos kunnen procederen zijn vaak nauwe lijks in staat de hoge kosten en risi co's van de uitvoering van een alimen- tatievonnis te dragen". De KVP-er mr. Van Schaik vroeg uitgebreid aandacht voor de medezeg genschap van de werknemers. „De ge lijkwaardigheid van de factor arbeid moet een essentieel onderdeel zijn van het regeringsbeleid inzake de democra tisering van het maatschappelijk leven. Zij is een van de belangrijkste proble men waarvoor de wetgever vandaag staat". AMSTERDAM De Amsterdamse politie heeft gisteren de 26-jarige Indo nesische leerling-stuurman A. B. O. aangehouden, die vier kilo hennep bij zich had. De zeeman liep op de Kloveniers burgwal in het oog omdat hij zich zo nerveur gedroeg. De politie werd getipt en vond twintig pakken hennep onder zijn kleding. In een kluis op het Centraal Station had de man nog twaalf pakken hennep verborgen: totaal vier kilo. De ver dachte, die met een Duits schip in de Amsterdamse haven arriveerde, wordt morgen aan de officier van Justitie voorgeleid. Mr. W. J. Geertsema (VVD) besefte dat minister Polak het advies van de Sociaal-Economische Raad over het rapport-Verdam moet afwachten. Maar met het oog op de medezeggenschap verlangde hij toch wel zo spoedig mo gelijk een herziening van de structuur van de ondernemingen. Een wetsont werp over ondernemingsraden kon er volges hem nu al komen. „Democra tisering mag niet halt houden voor de poorten van de onderneming". Minister Polak: „Medezeggenschap is een onderwerp dat. mij zeer ter har te gaat. Zij kan echter nooit met wet ten alleen worden geregeld. Zonder goede menselijke verhoudingen in de ondernemingen is de wetgever machte loos". Het rapport van de werkgroep-Lan- gemeijer over artikel 117 van de Grond wet (belediging staatshoofd) zal nog deze week aan minister Polak worden aangeboden. DEN HAAG Er is gisteren een ak koord bereikt over de cao voor het ad ministratief personeel van de grafische bedrijven, die op 1 februari ingaat. De lonen gaan met 6,5 procent omhoog. Met ingang van 1 juli komt daar een „spaarloon" bij van een procent. Dit zal op een spaarrekening van de werk nemer worden gestort en uitgekeerd bij het pensioen. Het aantal vakantiedagen is met één uitgebreid, 23-jarigen en ouderen krijgen in elk geval een vakan tietoeslag van 540 gulden per jaar, de werktijd is met een kwartier per dag ingekort (per 1 februari 1970) en de werkgevers zullen bijdragen voor be paalde vakbondsactiviteiten. Werkgevers en werknemers in de bouw die gisteren om de tafel gingen zitten om over de nieuwe cao te spre ken, hebben nog geen spijkers met kop pen geslagen. Er werd een algemeen oriënterend gesprek gevoerd. Vandaag wordt er verder gepraat. De ongeveer duizend werknemers van Co-op Nederland krijgen van 1 januari af een loonsverhoging van twee procent bedoeld als voorschot op de nieuwe cao die 1 april moet ingaan. UTRECHT De 26-jarige Utrecht se autohandelaar Isaac G. is gisteren door de rechtbank in Utrecht veroor deeld tot een gevangenisstraf van 12 maanden met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar. De rechtbank beval voorts dat de man zich onder psychia trische behandeling moet stellen. De autohandelaar stond op 7 januari terecht op beschuldiging van bedreiging met een misdrijf tegen het leven ge richt. In de nacht, van 1 op 2 oktober vorig jaar loste hij met een Flobertge weer door het raam van het chauf feurscafé in ue Johannapolder twee schoten in de richting van een groep je van vijf studenten. Even tevoren had G. ruzie gekregen met de studen ten die opmerkeingen zouden hebben gemaakt over het beroep van zijn vrouw die prostituée zou zijn. UTRECHT De politie in Utrecht heeft elf jongens in de leeftijd van vijf tien tot 22 jaar aangehouden, die wor den verdacht van een reeks inbraken en diefstallen in '1968. De totale waar de van de buit en toegebrachte schade wordt geschat op twintigduizend gul den. "Vier jongelui, die als de hoofddaders worden beschouwd blijven in hechtenis. De jeugdbende stal auto's en brom fietsen die zij gebruikten bij hun in braken in scholen en winkels. Een groot deel van de buit kan niet meer worden achterhaald omdat de goede ren tegen spotprijzen zijn doorver kocht. De politie kwam de jeugdbende op 't spoor bij een onderzoek naar een ge stolen bromfiets. ADVERTENTIE caballero BRUSSEL Volgens de Brusselse journalist Rienk Kamer hebben de di rectie van de Duitse uitgeversmaat schappij Welt am Sonnabend en de hoofdredactie van het door deze maat schappij uitgegeven Duitse weekblad Neue Welt hem telefonisch excuses aangeboden. Zoals bekend, werd de naam van Rienk Kamer vorige week genoemd door de Hamburgse advocaat dr. Her mann R. Arning tijdens het proces, dat prinses Irene en prins Bernhard hadden aangespannen tegen het weekblad Neue Welt. Dr. Arning vroeg de president van de rechtbank toen, de heer Kramer als getuige te mogen oproepen om te bewijzen, dat de in een artikelense rie over prinses Irene genoemde feiten juist waren geweest. De president wees dit verzoek af. Toneelspeler en TV-acteur Guido de Moor sen iaurens product

De Vallei | 1969 | | pagina 7