Jean Rey zet Gaullist in Straatsburg op zijn nummer De Gaulle: „Ik blijf tot 1972 president" Extremisten verstoorden gebedsdienst in St. Paul's Arabische dank voor het Franse wapenembargo Visie Over de grenzen Bij bespreking plan Mansholt Ota Sik terug in Praag BENDER Nixons ministers beëdigd NA VERKLARING POMPIDOU de bank waar ook zich thuis voelt! Frankrijk en Quebec werken samen Britten dreigen met heffing op kaas België levert geen Portugezen uit Surinaamse school dicht door staking Groot alarm in Nice voor El Al-toestel Nixon voorlopig niet naar buitenland Bisschop van Antwerpen hoort de klachten van uitgetreden priesters SOCIAAL PIANO PER CENTIMETER deskundig in klank Waarom thuis sparen? Bij de NMB is uw geld veiliger. En u blijft er heer en meester over. U kunt immers zelf de termijn kiezen van uw spaar rekening. De NMB kent namelijk vele keuze mogelijkheden. Ook dat is een kant van onze persoonlijke service: 6 spaarvormen en hoge rente van uw geld. Bepaal zelf hóe hoog: Zonder opzegtermijn: 3F% salarisrekening Opzegtermijn 6 maanden: rente 5±% Opzegtermijn 1 maand: rente 4% Opzegtermijn 12 maanden: rente 6% Opzegtermijn 3 maanden: rente 41% Opzegtermijn 24 maanden: rente 6i% NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK NOORDIERSE DOMINEE DEMONSTREERDE r„^...d I I DONDERDAG 23 JANUARI 1969 STRAATSBURG Jean Rey, voorzitter van de Europese Commissie, heeft in Straatsburg korte metten gemaakt met een interpellatie van de Gaullistische fractieleider in het Europees parlement, Triboulet. Triboulet vroeg: „Kan de voorzitter van de commissie van de Europese gemeenschappen meedelen, wat hem er toe heeft bewogen aan de heer Mansholt als vice-voorzitter van de commissie toestemming te verlenen, een geruchtmakende bekendheid te geven aan een landbouwplan dat gevaarlijke gevolgen heeft voor de Europese ge dachte en dat naar wijs beleid en goed gebruik, eerst aan het Europees parle ment en aan de raad had moeten worden voorgelegd?" Mijnheer Triboulet vergist zich in het regime. De Europese Commissie is geen presidentiële regering en van eén toestemming mijnerzijds kan dus geen sprake zijn, aldus begon Rey zijn antwoord. De gehele commissie heeft op 10 de cember tot openbaarmaking besloten, zo ging hij verder, omdat de Europese landbouwministers daarop aandrongen. Mansholt memoreerder verder hoe op 10 december over Mansholt's plan (ove rigens volkomen in overeenstemming met de verdragen) eerst een exposé in de ministerraad is gehouden. Diezelfde dag nog kwam er een persconferentie en eveneens op 10 december is de land- bouwcommissie van het parlement in gelicht. Het parlement ais geheel kan vandaag pas ingelicht worden, omdat het niet eerder vergaderde. Er werd een persconferentie gehouden, omdat men in de parlementaire democratie nu eenmaal ook de publiciteit hanteert, al dus Rey. Na dit antwoord ontstond er in het parlement een interne Franse ruzie. De liberaal Dulin zei langs zijn neus weg, dat het een Franse ministeriële gewoon te is, persconferenties te houden over onderwerpen waarover het parlement nog niet is ingelicht. Ook komt het in mijn land voor, dat een president pers conferenties houdt waarvan zelfs zijn ministers niet weten. Hij beschuldigde de Gaullist ervan, zijn vraag gesteld te hebben als onderdeel van een stelsel matige uitputtings-^ en lastercampagne tegen de Europese instellingen. Tribou let deed de beschuldiging af met te zeg gen, dat zijn landgenoot plaatselijke verkiezingstwisten naar het Europees parlement trachtte over te hevelen. Dr. Mansholt, die na dit debat het parlement een overzicht gaf van zijn inmiddels ruime bekendheid genietende voorstellen voor de toekomst van de Europese landbouw, legde veel nadruk op het sociale aspect. Het gaat hier om geld, veel geld zelfs, maar in de eerste plaats om mensen. Welke ook de oplos singen zijn, de boeren zelf zullen een vrije keus moeten doen, zodanig, dat deze direct tot betere omstandigheden leidt, aldus de heer Mansholt. Op een detail van de voorstellen ging de Europese commissaris wat dieper in, ni. dat van de voorgestelde belasting op grondstoffen voor margarine. Hij PRAAG De Tsjechoslowaakse voor malige vice-premier en minister van Economische Zaken prof. Ota Sik, die zijn land bij de inval van oostbloktroe- pen vorig jaar augustus verliet, is naar Praag teruggekeerd. Dit heeft de uni versiteit van Bazel, waar Sik colleges geeft, bekendgemaakt. Sik zou van plan zijn twee tot drie dagen in Praag De 50-jarige e as te blijven om zijn ontslag bij de univer siteit in Praag te regelen. De 50-jarige econoom is door de Rus sen fel gekritiseerd, vanwege zijn denk beelden over de hervorming van de Tsjechoslowaakse economie. Hij leefde sinds de invasie in ballingschap 4n Zwitserland. Volgens de officiële lezing is Sik „op eigen wens" in september 1968 van het vice-premierschap onthe ven. Naar woensdag in Praag verluidde, is ook de voorzitter van het verbond van Tsjechoslowaakse schrijvers, prof. Eduard Goldstücker, naar Praag terug gekeerd. Hij zou daar aan de vergade ring van de Tsjechische nationale raad willen deelnemen. Deze komt donder dag bijeen om de eerste regeringsver klaring van het nieuwe Tsjechische ka binet aan te horen. Ook Goldstücker heeft aan Russische kritiek blootge staan. Hij was voor de invasie hoogle raar in Praag en speelde een leidende rol in het liberaliseringsproces. In ok tober vorig jaar kreeg Goldstücker een aanstelling aan de universiteit van Sus sex. ADVERTENTIE Muzikale flatbewoner 'of concertpia nist. Wij streven naar maatwerk in onze adviezen. Daarom nemen wij de tijd ons in Uw problemen te ver diepen. En daarom hanteren wij naast de stemvork ook de duimstok. Uw woonruimte, budget of extreme eisen prikkelen ons tot het vinden van een passende oplossing. Neem bij Bender de tijd om dit zelf te ervaren. vond dat die belasting de margarine niet duurder behoeft te maken. De prij zen van deze grondstoffen hebben n.l. een daling van ongeveer 1/3 ondergaan, die niet tot uitdrukking gekomen is in de prijs van het eindprodukt. Dr. Mans holt meent dat uit deze ruimte de voor gestelde belasting het best betaald kan worden. JEAN REY A .Elf van de twaalf ministers van het kabinet Nixon zijn door de opper rechter ingezworen tijdens een plechtigheid in de Oostelijke Kamer van het Witte Huis. Op de foto: William Rogers, minister van Binnenlandse Zaken, legt de eed af terwijl mevrouw Rogers toekijkt. Rechts opperrechter Earl Warren. PARIJS President De Gaulle zal niet eerder aftreden dan aan het einde van zyn mandaat in december 1972. Hjj heeft dat gisteren aan zjjn ministers laten weten. ADVERTENTIE Voor u tot 6t°/o rente en voor u keuze uit 6 spaarvormen en voor u „Sparen bij de NMB ls nu aantrekkelijker dan ooit. Kijk maar naar de nieuwe spaarvoorwaarden in deze advertentie, die per 1 februari Ingaan," zegt de Heer C. H. M. Mackaay, Commerciële Voorlichting, Centraal Kantoor voor Amsterdam. U kunt elke werkdag over uw geld beschikken, contant aan de kas. Een rente-vergoeding van 31/2% over het deel van het salaris, dat op de rekening blijft staan. Eerste inleg ten minste 100,-. Opzegtermijn voor gehele tegoed: 6 maanden. Bij-stoetingen en opnamen ten minste 100,-. Eerste inleg ten minste 10,-. Tot 2500,- per maand direct opvraagbaar. Eerste inleg ten minste 100,-. Opzegtermijn voor gehele tegoed: 12 maanden. Bij-stortingen en opnamen bedragen ten minste 100,-. Eerste inlêg ten minste 100,-. Opzegtermijn voor gehele tegoed: 3 maanden. Eerste inleg ten minste 100,-. Opzegtermijn voor gehele tegoed: 24 maanden. Bij-stortingen en opnamen bedragen ten minste 100,-. Naast deze 6 spaarvormen kunt u ook kiezen voor spaarbrieven van 1000,-, die verkrijgbaar zijn bij de NMB met een looptijd van 6 jaar en een rente van 61/2%. Veenenda&l: Markt 5. Ede: Breelaan 1. Arnhem, Steenstraat 54 - tel. 25408 Amsterdam - Breda Leiden - Rotterdam Dit is bekend geworden na afloop van de kabinetsraad. Om af te reke nen met de geruchten, die geboren wa ren uit de verklaring van oud-premier Pompidou, zei hij dat op 19 december 1965 het Franse volk hem voor zeven jaar had gekozen als president. Daar om rekent hij het zich tot een plicht om dit mandaat tot het einde toe te vervullen. Door deze verklaring, die kennelijk aan het adres was gericht van Pom pidou, heeft hij met één slag de rust hersteld, die op dit gebied de laatste dagen volkomen zoek was. Tevens heeft hij de hoop van al degenen die hem liever zien verdwijnen dan blijven, de bodem ingeslagen. Ook de wedloop naar het presidentiële paleis, waar voor de deelnemers zich naar de start- streep begonnen te begeven, is daarmee voorlopig ten einde. Sedert de oorspronkelijke verkla ring schijnt Pompidou verrast te ziin door de reactie die deze veroorzaakte heeft hij geprobeerd de uitwerking ervan te verzachten. De volgende dag verklaarde hij voor de radio: „k ben de eerste die verbaasd is over de weer klank die dit zinnetje veroorzaakt heeft. Hij zei, dat hij alleen gezegd had, dat „hij vermoedelijk een kandidaat zou zijn", als er een presidentsverkie zing gehouden zou worden. „Ik zei niet meer en ik verzeker u dat, in ieder geval, ik op het ogenblik geen ver kiezingscampagne aan het voeren ben". Toen hij uit Rome in Parijs terug keerde, deelde hij de pers mee: „Ge neraal de Gaulle is president van de Republiek. Ik weet volstrekt niets van zijn voornemens. Als ik ze kende, zouden noch mijn woorden noch mijn daden ze onthullen." PARIJS Frankrijk en de Canade se staat Quebec zullen samen een com municatie-kunstmaan gaan bouwen, die in de toekomst zal dienen als schakel in de verbinding tu&sen beide landen. Dit is een van de eerste resultaten, die een delegatie van Quebec, onder leiding van vice-premier Guy Cardinal reikt. President De Gaulle zal Cardinal tijdens een bezoek aan Parijs heeft be- rnenikt. Preidet De Gaulle zal Cardi- vier maal ontvangen. Het eerste gesprek onder vier ogen werd gisteren al gehouden. De delegatie zal verder onderhande len over vestiging in Canada van een vliegtuigfabriek van Dassault, een fa briek van elektronische apparaten voor medische doeleinden, een olieraffinade rij en een bandenfabriek. LONDEN Protestantse extremis ten hebben woensdag de rooms-katho- lieke John kardinaal Heenan beledigin gen toegeroepen, toen hij in de Angli caanse St. Paul's kathedraal in Londen preekte. Tenminste zes demonstranten werden door de politie verwijderd. De kardinaal nam deel aan een oecu menische dienst in het kader van een gebedsweek voor eenheid onder de christenen. Buiten stonden ongeveer 100 militan te protestanten onder leiding van domi nee Ian Paisley, de anti-katholieke pre dikant uit Noord-Ierland. De betogers hadden spandoeken bij zich waarop te gen Rome gerichte leuzen stonden. Kardinaal Heenan moest zijn preek gedurende drie minuten onderbreken, omdat hij niet boven het geschreeuw uitkwam. Rustig vroeg hij de betogers: „Wüt u alstublieft gaan zitten", het geen door de nietbetogenden met ge lach en applaus werd begroet. Later, toen de kardinaal weer werd onderbro ken, zei hij: „wellicht moet ik u ver zekeren, dat ik weet dat deze betogers geen lid van uw gemeente zijn. Deze demonstratie bewijst de noodzaak van de oecumenische beweging". Vanaf het begin van de dienst werd er door extremistische protestanten die zich op verschillende plaatsen in de ka thedraal hadden opgesteld geïnterrum peerd. Ordebewaarders moesten van de ene plaats naar de andere rennen, om de monstranten het gebóuw uit te werken. Sommigen gaven voor in diep gebed gezonken te zijn, tot zij plotseling op sprongen en begonnen te schreeuwen. LONDEN De Britse regering heeft gisteren gedreigd met een heffing op kaas die wordt ingevoerd uit een aantal landen, waaronder Nederland. Deze waarschuwing kwam van het mi nisterie van Handel, nadat er van de kant van de landbouworganisaties her haaldelijk was geklaagd over dumping van buitenlandse kaas in Engeland, met name van namaak Cheddarkaas. Bijna alle demonstranten hadden bij bels bij zich. De aartsbisschop van Canterbury werd voortdurend in de rede gevallen tijdens zijn welkomstwoord tot kardi naal Heenan. De meeste jonge demon stranten waren naar hun stemmen te oordelen uit Noord-Ierland afkomstig. De Londenaars konden hen maar moei lijk verstaan. De politie kon slechts met grote moei te ds. Paisley veilig weg krijgen uit de buurt van de woedende menigte buiten de St. Paul. Zij vormde een menselijk schild rond hem, en werkte hem zo in de richting van een gereedstaande bus. Ariti-Pais- ley demonstranten, gingen voor de bus op de grond zitten. Eieren en tomaten regenden neer op de Ierse dominee, maar het grootste deel der projectie len spatte toch uiteen op de agenten. Tenslotte konden de politieversterkin- gen de straat vrij maken voor de bus. Terwijl die wegreed zagen enkelen kans het politiekordon te doorbreken. Zij sloegen met parapluies en vuisten op de zijkanten van de bus. BRUSSEL Twee Portugezen, die vorig jaar september in Brussel wer den gearresteerd en die medeplichtigen bleken te zijn van een grote bankroof in Portugal, zullen niet worden uitge leverd. De Belgische autoriteiten zijn na een onderzoek van de affaire tot de mening gekomen, dat die bankroof een politieke daad was in het kader van het verzet tegen het regime-Sala- zar. De minister van Justitie heeft de vrijlating van het tweetal gelast, doch hen tevens verzocht België binnen acht dagen te verlaten, zo is woensdag in Brussel bekendgemaakt. De mannen, 25 en 26 jaar oud, zijn betrokken geweest bij een overval in mei 1967 op een kantoor van de Por tugese nationale bank, waarbij 30 mil joen escudos (circa 3,5 müjoen gulden) werd buitgemaakt. Toep zij in septem ber in Brussel werden aangehouden, bleken zij een deel van de miljoenen buit nog in hun bezit te hebben. PARAMARIBO De Algemene Middelbare School in Paramaribo is met ingang van vandaag gesloten als gevolg van de nu drie dagen durende staking van 33 leraren. Ook gisteren weigerde een aantal leerlingen onder wijs te volgen van leraren die zij niet bevoegd achten. Zij raakten in gevecht met de politie. De Federatie van Orga nisaties van leerkrachten in Suriname heeft tegen het politie-optreden gepro testeerd! NICE Op het vliegveld van Nice in Zuid-Frankrijk is gisteren groot alarm geslagen nadat een onbekende had opgebeld en gezegd dat een Is raëlisch passagiersvliegtuig zou wor den aangevallen. Een grote politiemacht en de veilig heidsdienst kwamen onmiddellijk in actie. Alle passagiers, alle bagage en het Israëlische vliegtuig werden gron dig doorzocht. Maar er werd niets ge vonden. Het toestel, van de nationale Israëlische maatschappij El Al ver volgde later de vastgestelde vlucht naar Tel Aviv. PARIJS Frankrijk begint allengs de verwachte oogst binnen te halen uit de Arabische landen. Deze is het ge volg van de uitbreiding van het wapen embargo voor Israël. Tot nu toe valt het echter niet te bezien of deze oogst zal opwegen tegen het zakelijke en mo rele verlies dat Frankrijk elders in de wereld heeft geleden. Tot de belangrijkste objecten, die Frankrijk zich als gevolg van zijn hou ding jegens Israël in de afgelopen we ken verworven heeft, behoren: Egypte heeft nu definitief besloten over te gaan tot het Franse procédé voor de kleurentelevisie, Secam. De Arabische staten bestuderen op het ogenblik de mogelijkheid een Frans-Arabische bank op te richten. Die is bestemd om de economische be trekkingen tussen Frankrijk en de Ara bische wereld te bevorderen. De Franse minister van Oorlog, Pierre Messmer, die in het vorstendom WASHINGTON De Amerikaanse president, Richard Nixon, is niet van plan in de nabije toekomst reizen naar het buitenland te maken, zo heeft woordvoerder Herbert Klein woensdag officieel bekend gemaakt. Hr kon niet zeggen wanneer Nixon voor het eerst naar het buitenland zal gaan. Koeweit is aangekomen, heeft een ver zoek gekregen om de strijdkrachten van dit land een betere uitrusting te bezorgen. De Kamer van Koophandel van Koeweit heeft zijn regering geadvi seerd zo spoedig mogelijk een delega tie naar Frankrijk te sturen om een economische samenwerking tussen bei de landen tot stand te brengen. Libanon heeft Frankrijk om mili taire hulp gevraagd. ITet vredesgesprek in Partfs, het voor- genomen terugtrekken van de Brit se troepen uit Singapore in 1970, stu dentenrellen in Pakistan tegen het bewind van generaal Ajoeb Khan - het zfjn voorboden van een wijziging in de machtsverhoudingen in Zuid- Oost Azië. In vele hoofdsteden is een thema van gesprek de vraag welke betrekkingen de individuele Zuidoost- aziatische staten in de toekomst met Peking zullen gaan (of moeten) on derhouden. Ook de Indonesische regering heeft zich in de afgelopen maanden intensief met dit vraagstuk bezig gehouden. Dat blijkt vooral uit een recente uit eenzetting van de Indonesische mi nister van Buitenlandse Zaken, Adam Malik. Hij ging er van uit, dat Amerika wel naar een compromis zal moeten zoeken omdat het ondanks een half miljoen militairen en mo dern materiaal in Vietnam geen beslissing heeft kunnen forceren. Dit compromis zou er volgens hem In bestaan dat Amerika toestemt in de minimumeis van Nrd-Viëëtënam: in Zuid-Vietnam een coalitieregering waarin ook de NLF het Nationale Bevrijdingsfront zitting heeft. Als dat is gebeurd zal echter volgens d« Indonesische minister heel Vietnam binnen twee jaar herenigd zijn onder het gezag van Hanoi. Daarna zal Thailand aan de beurt zijn; niet door een ojen Chinese agressie, ADAM MALIK wat na Parijs maar door infiltratie en ondermij nende acties. En deze activiteiten zullen volgens minister Malik zeker niet beperkt blijven tot Thailand. TJeze Indonesische visie sluit wonder wel aan bij de zgn. „dominotheo rie van de Amerikanen, die hun in terventie in Zuid-Vietnam begonnen omdat zij vreesden dat de val van Saigon tot gevolg zou hebben dat an dere niet-communistische Zuidoost- aziatische regeringen als domino stenen achter elkaar zouden omval len. Het militaire ingrijpen in Zuid- Viëtnam had dan ook volgens gezag hebbende Indonesische kringen ten doel de opmars van het Chinese con>- munisme zo lang tegen te houden, totdat de westerse mogenheden gele genheid zouden hebben gekregen de Zuidoostaziatische regeringen die zich in de tegenstelling Oost-West neutraal hadden opgesteld, door fi nanciële en economische hulp een meer op het westen gerichte koers te laten inslaan. Een klassiek voorbeeld biedt Indonesië. Dat land kreeg na de omwenteling in 1965 een bewind dat in het belang van de stoffelijke behoeften van het eigen volk een grotere bereidheid toonde met het westen in zee te gaan. T|e Indonesische regering meent dat de Zuidoostaziatische landen hun onafhankelijkheid slechts gezamen lijk zullen kunnen verdedigen. Zij denkt daarbij niet aan toetreding tot militaire pacten in oude stijl, zoals de Zuidoostaziatische Verdragsorga nisatie. Veeleer denkt zij aan de As sociatie van Zuidoostaziatische lan den, Asean, die een instrument wil zijn om door onderlinge economische samenwerking de vrede en veiligheid in het eigen gebied te versterken. Deze visie van het huidige Indonesische bewind verschilt in wezen maar heel weinig van die welke indertijd door Soekarno werd uitgestippeld. Zij is alleen opportunistischer getint, want goede betrekkingen met Peking wer den pas aanbevolen, nadat was geble ken dat de Amerikanen ertoe waren gedwongen een vredesgesprek in Pa rijs aan te gaan. Over dit opportunuis me in de tegenwoordige Indonesische buitenlandse politiek, dat zich eerder openbaarde in de bereidheid de koers wat naar het westen te verleggen, hoort men morren. Toch is het duidelijk dat minister Ma- lik weinig andere mogelijkheden heeft had. 't Aanvaarden van grote wes terse buitenlandse economische en fi nanciële hulp kon nu eenmaal moei lijk samengaan met het handhaven van vriendschappelijke betrekkingen met Peking. De Indonesische regering beseft intus sen wel dat de kritiek sterker zal worden wanneer zij niet spoedig met resultaten van de Westerse hulp komt die voor de bevolking neerkomen op verbetering van de levensomstandig heden. ANTWERPEN Een delegatie van vier man, die de in België uit het ambt getreden priesters en hun vrouwen vertegenwoordigde, heeft gisteren mgr. Daèm, de bisschop van Antwerpen, een aantal eisen voorgelegd. Die eisen zijn: Veroordeling van de broodroof je gens uitgetreden priesters of jegens hun vrouwen of verloofden; 9 Mogelijkheid voor uitgetreden pries ters om in het katholieke onderwijs les te blijven geven; Financiële tegemoetkoming voor degenen die uittreden; Gelijkberechtiging van alle pries ters bij uittreding. Vooral in het bisdom Antwerpen wordt het uitgetreden priesters moei lijk gemaakt om aan een baan te ko men of onderdak te krijgen. Vrouwen worden ontslagen omdat rij met uitge treden priesters willen trouwen. De de legatie noemde met name zeven onder wijzeressen uit Antwerpen en omge ving, die ontslagen zijn toen bekend werd dat zij in het huwelijk wilden treden met een priester die het ambt had neergelegd. In zijn antwoord aan de delegatie legde mgr. Daem er de nadruk op dat hij zeer begaan was met de problemen van de uittredende priesters. Uit eer bied voor hen, hun familie en de men sen uit vroegere werkkring, vroeg hij hun, hun acties waardig te voeren. De klachten worden onderzocht

De Vallei | 1969 | | pagina 11