Veenendaals dagblad Mevr. Brautigam: „Niemand weet weg in cliaos" Mr. De Bloek: „Kleinhandel onvoldoende voorbereid Minister overweegt prijs stop voor vijf bedrijfstakken Buiten uni Tsjechen staken morgen uit protest en rouw Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Bijna 3000 klachten Koningin naar Ethiopië Aanslag op auto van kosmonauten in Moskou DUIKERS ZOCHTEN VERGEEFS NAAR TONNIE BURGGRAAF Arrestaties na overval op munitiedepot Onlusten in Pakistan duren voort KUSTVAARDER VERGAAN: 2 MAN VERMIST Rustig weer Leven werd in '68 3.7% duurder roomboterkoekjes Bij de duiven SCHERPE CONTROLE IN BEWEGING BTW-PSYCHOSE VOORBEREIDING Wapen U tegen vocht en kou met een verworminqs-matras Volgens een recent vergelijkingsonderzoek: ERKEND DE BESTE Ky morgen naar Parijs Russen verrichten arrestaties VERBRANDING HONGERSTAKERS Bur. vpor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w„ 4,15 p. m„ 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei" opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DONDERDAG 23 JANUARI I969 - 43e JAARGANG no. 19 Uit een overzicht dat minister De Block gisteravond aan de Tweede Ka mer overlegde blijkt dat tot 20 januari 3272 klachten over prijsstijgingen zijn binnen gekomen. De belangrijkste daarvan betreffen de apothekers met 42, autorijscholen 70, boeken en tijdschriften 151, brandstof fen 45, brood 84, drogisten 229 (met na me over geïmporteerde merkartikelen), horecabedrijven 358, kappers 148, le vensmiddelen 451, onderhoudstarieven 76, slagers 60, stallingen 94, textiel 254, dierenvoeders 100, wasserij en wasse rettes 96 en tenslotte diversen 405. Dejclacht over horecabedrijven maak te veelal melding van het feit dat de nota twaalf procent BTW aangaf, wat niet fout behoeft te zijn. Bij de post levensmiddelen lagen de meldingen zeer gespreid. De textielklachten betroffen in vele gevallen kousen en panty's. De groep diversen omvat o.a. bejaar denoorden, zuivelprijzen, onroerend goed en overheidstarieven. DEN HAAG Het levensonderhoud kostte vorig jaar gemiddeld 3,7 procent meer dan in 1967. Het landelijk prijs indexcijfer voor de gezinsconsumptie «teeg op jaarbasis van 113,8 naar 118 (1964 100). Dit bltfkt uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek. Het prijsindexcijfer vertoonde van half november tot half december vorig jaar een geringe stijging. Het ging van 119,6 op 120. Dat kwam vooral door het duurder worden van groenten, fruit, varkensvlees en eieren. Dameskleding werd iets goedkoper. ADVERTENTIF morgen gesorteerde 250 gram van 129 voor 115 niet te geloven voor die prijs! f\nder het duivenvolk, dat we des Z winters groepsgewijs of solitair Z ontmoeten, zitten zowel stand-, als z j zwerf- en trekvogels, die reeds in 2 Scandinavië en Finland beginnen Z te overwinteren, doch dit zuid- Z waarts 'afzakken, veel meer doen z Z (van België, Duitsland, Denemar- 2 ken enz. tot de Middellandse Zee), t Z Populaties uit het noordjzn verschij- 2 Z nen hier te lande vaak in grote Z Z zwermen, azend o.m. op kool. beu- z j kels, eekmast en dennezaad. B o s - Z duiven hebben zich sterk aan- 2 Z gepast bij de mens en zijn omge- Z ving; ze komen tot midden in de z Z stad (parken, diergaarden, empla- j Z cementen) en het is slechts ten Z dele, dat ze door betere bestaans- Z mogelijkheden tot overwintering of z vestiging worden geanimeerd, Z want de dennenbossen bieden even- Z als vroeger zaad in overvloed en ze Z eten dit gaarne. Eerder dient te Z Z worden gedacht aan klimaatsver- z Z andering: milde winters inspireren tot winter-oponthoud en goede zo- Z mers brachten sterke vermeerde- Z Z ring met vorming van overschot- z Z ten in grote tuinen, begraafplaat- j sen, parken enz. Een ander voor- 2 j beeld geeft de merel. j Z Buiten de eigenlijke zangperiode J Z van de bosduif hoort ge in stad en z land voorts de Turkse tortelt Z met zijn onophoudelijk voorgedra- t Z gen vertoog. Dit mist de zoetheid Z_ t en de welluidende dromerigheid Z van de autochtone houtduif, doch z Z klinkt nasaal en druk als ,,goer- z t groer-goe"Strijkt zo'n Turk van t Z de antenne of vlaggestok, dan laat Z Z hij een evenmin zangerig ,,chè- Z t chè-chèvernemen. Heel het jaar Z door produceren (sinds 1948-'49) z Z deze immigranten tot vervelens t Z hun eentonig geroffel, want ze broe- Z Z den wel 4 a 5 keer, zodat ge in elk Z Z seizoen eieren of jongen kunt aan- z Z treffen, vandaar hun snelle uitbrei- z ding en alomtegenwoordigheid. Z 23 jan. '69 A. B. WIGMAN Wvwwvwwvvwwwvvvwvvvwwwwwvwwwwvwv' DEN HAAG Minister De Block (Economische Zaken) zal geen algemene prijsmaatregel afkondigen. Wel denkt hij aan 'n prijsstop voor 5 bedrijfstak ken waarin de prijzen uit de hand dreigen te lopen. De minister was gister avond in de Tweede Kamer niet bereid deze bedrijfstakken te noemen. Als de zachte hand van de economische controledienst niet helpt, zal een nader onderzoek worden ingesteld. Blijven deze bedrijfstakken volharden, dan volgt een prijsmaatregel. De socialistische afgevaardigde mevrouw Brautigam, die gisteren met haar interpellatie een prijzende- batje in de Tweede Kamer ontke tende, zei dat vrijwel niemand meer in de huidige prijzenchaos weg weet. Men weet niet of een prijsverhoging aan de BTW of aan iets anders te wijten is, laat staan dat men er achter kan komen of een dergelijke verhoging gerechtvaardigd is. „Ook ik kan de draad niet meer vinden", zei de socialistische afgevaardigde. Mevrouw Brautigam wees op de sterk gestegen leskosten, (vaak vijf tien procent en meer), de horecaprij- zen, de zeepprijzen (twaalf tot zes tien procent hoger), de textiel en de weekbladen. Zij herinnerde eraan dat haar frac tiegenote mejuffrouw Barendregt de minister tijdig had gevraagd om meteen bij de invoering van de BTW een prijsmaatregel te gelasten. De minister voelde daar toen niet voor, maar nu was mevrouw Brautigam van oordeel dat de tijd er wel rijp voor is. Er moet volgens mevrouw Brauti gam per maand of per veertien da gen een overzicht komen van de klachten en met name vroeg zij of de minister de aangekondigde ver hoging van een aantal weekbladen juist vindt. Minister De Block ontkende dat in december al op grote schaal op de hogere prijzen na 1 januari was vooruitgelopen. Het gaat hier om de periode 1 tot en met 20 januari. De 250 ambtenaren van de Econo mische Controledienst gaan bepaald niet met zachte hand te werk, zij controleren zeer scherp of het om prijsverhogingen door de b.t.w., door externe factoren, of om andere re denen gaat, zei de minister. Hij deelde de Kamer mee dat hij met de gedachte had gespeeld om een voorbeeld te stellen, „maar dan moet de zaak toch wel heel serieus zijn bekekep." Hij beloofde einde fe bruari met een nieuw overzicht over de ontwikkeling van de prijzen te ko men. Dat is dan een overzicht dat „handen en voeten zal hebben." Mevrouw Brautigam bleek in twee de instantie niet voldaan. Zij had liever een algemene prijsmaatregel. Minister De Block deed de Ka mer een overzicht toekomen van de directeur van de Economische Con troledienst, waarin o.m. wordt ge steld dat er 1 januari niet een ge heel nieuw prijsniveau is ontstaan, maar er in tegendeel een nog voort durend in beweging ziin van de prijzen valt waar te nemen. Zoals te verwachten was, is het effect het snelst tot uitdrukking ge komen in die sectoren, waar de BTW-invloed zodanig was, dat de ondernemer zich eenvoudigweg niet kon permitteren zijn prijzen nog eni ge tijd ongewijzigd te laten. Dit geldt met name voor de arbeidsin tensieve bedrijven, de bedrijven dus die veel toegevoegde waarde leve ren, baarbij in de eerste plaats ko men ambachts- en dienstverlenings- bedrijven als garages, de bouwnij- verheidssector in ruime zin, stallin gen, horecabedrijven, autorijscholen, kappers etc. In de nota wordt voorts meege deeld dat het aantal doublures bij de meldingen sterk toeneemt. Er wordt, aldus het overzicht, naar ge streeft klagers en vragenstellers zo snel mogelijk te berichten. De vertegenwoordiger van D'66. A. de Goede, bepleitte evenals me vrouw Brautigam een algemene prijsmaatregel en meende dat een „BTW-psychose" is ontstaan. De re gering heeft de invloed van de BTW onderschat, zo verklaarde hij, een opvatting, die door mr. F. Porthei- ne (VVD) werd onderschreven. Het prijsbeleid van de regering dreigt op een echec uit te lopen, al dus de heer De Goede. Indien de vrije loonpolitiek een mislukking wordt is de regering hiervoor, door haar prijsbeleid, mede-verantwoord lijk. Mr. Portheine meende dat de re gering mede-schuldig is aan het ontstaan van een psychose door on- juiste voorlichting. Z.i. kan nog niets definitiefs over de prijsontwikkeling in 1969 worden gezegd. Wel wenst de VVD dat de prijzen scherp wor den gecontroleerd, en dat bij een algemene tendens naar verhoging daadwerkelijk wordt ingegrepen. De regering dient periodiek zij het niet om de veertien dagen ver slag uit te brengen van de prijs ontwikkeling en haar beleid. Verscheidene afgevaardigden spraken de hoop uit dat van dit debat een preventieve werking zal uitgaan. Drs. Boersma (ARP) was het eens met de minister dat het op dit moment nog te vroeg is om een prijsmaatregel te nemen. Wel vroeg hjj een straffe hand nog straf fer te do-en zijn, opdat degenen die door te hoge heffingen hun eigen inkomen willen verruimen de goed- willenden niet kunnen duperen. De CHU-afgevaardigJe Scholten deelde mee dat zijn fractie de prijs ontwikkeling met zorg gadeslaat, al is er nog geen aanleiding tot pa niek. De aandacht van het rege ringsbeleid zal strak op het prijs beleid gericht moeten zijn, zo vond hij. Minister De Block verklaarde in antwoord op opmerkingen dat het publiek nauwelijks geholpen zou zijn met een algemene prijsmaatre gel. Deze is namelijk zo vaag dat de consument toch niet zou weten waar hij aan toe is. De minister gaf toe dat heel veel, maar nog niet voldoende was ge daan om de kleinhandel voor te be reiden op de invoering van de BTW. Hij zei vast te houden aan het percentage van 1,3 waaror» aanvan kelijk het prijsverhogend effect van de BTW is becijferd, tot het Cen traal Plan Bureau volgende maand eventueel met een nieuw percenta ge komt. In antwoord op een opmerking van mevrouw Brautigam, dat de minister bevoegd is prijsmaatrege len af te kondigen indien slechts het vermoeden bestaat dat een be langrijk deel van het bedrijfsleven een onjuist prijzengedrag demon streert, verklaarde minister De Block dat hij „er naast zo a zijn ge weest" indien hij op grond van een vermoeden van o.a. de P.v.d.A. en D'66 dat reeds in december op de invoering van de BTW zou worden geanticipeerd, prijsmaatregelen had genomen. Het indexcijfer toon de aan dat dit vermoeden niet juist is geweest. Minister De Block verklaarde tot slot te hopen dat een prijspsychose kan worden vermeden. Hij vroeg de Tweede Kamer geduld te be trachten tot onderzoekingen zijn vol tooid. De regering zal niet aarze len doeltreffend op te treden als dit nodig zou blijken, en zal alles in het werk stellen om een loon- en prijsspiraal te voorkomen. BONN In dc stad Siegen Is een man gearresteerd die ongeveer beant woordt aan de beschrijving van een van de mannen die het munitiedepot in Lebach hebben overvallen. Bij die overval werden drie militai ren doodgeschoten en twee levensge vaarlijk gewond. De gearresteerde is een handelsreiziger uit Keulen van on geveer dertig jaar. Er is hem niets ten laste gelegd. De politie is er volstrekt niet zeker van dat hij werke lijk een van de overvallers is. Een tweede verdachte wordt door de politie verhoord in het gerechtsge bouw van Lebach, dat niet ver van de plaats van de overval ligt. De lich ten in het gebouw bleven de hele nacht branden, maar de politie weiger de mededelingen te doen. Volgens on bevestigde berichten wordt een sol daat ondervraagd, die onlangs eer vol is ontslagen uit de dienst, hij was gelegerd in de buurt van het munitie depot De speciale werkgroep van 45 re cherche-deskundigen heeft totnogtoe ongeveer driehonderd tips en sporen nagetrokken. ADVERTENTIF. thermostatisch behaaglijk veilig gezond -.'/nanoooovuv.'•.■mwWft'.y Twee ploegen duiker*-hebben giste ren vergeefs de waterpotten tussen de weg Utrecht-Amersfoort en de Utrecht se wijk Hoograven doorzocht naar de sinds dinsdagmiddag verminste negen jarige Tonnie Burggraag (inzet). De Utrechtse jongen placht in de buurt van de putten, waar een groot stuk opgespoten terrein ligt, te spelen. Het is daar door het drijfzand levens gevaarlijk. Sinds kwart voor twaalf dinsdagmid dag wordt Tonnie vermist. Het laatst is hij gezien op de wijkmarkt aan het Smaragdplein, vlak bij het ouderlijk huis. 's Avonds om half acht heeft hij daar van een handelaar een gulden ge had voor het helpen afbreken van zijn kraam. Een negenjarig meisje zegt dat zij gezien heeft dat Tonnie in een rode Volkswagen is gestapt, waarin een on geveer dertigjarige man zat. Tonnie is nogal avontuurlijk aangelegd; de politie houdt er rekening mee dat hij met een koopman is meegereden. Ruim 50 militairen, tientallen bur gers en politiemannen met een speur hond hebben tot nu toe zonder resul taat naar de jongen gezocht. PARIJS Generaal Ngoejen Cao Ky, vice-president van Zuid-Viëtnam en speciaal adviseur van de Zuidviët- namese delegatie naar het vredesover leg in Parijs, zal morgen in de Fran se hoofdstad aankomen, zo is woens dag van welingelichte zijde vernomen. Zoals bekend, begint zaterdagmorgen in Parijs de eerste voltallige bijeen komst van de vier partijen, die rechtstreeks bij de oorlog in Viëtnam betr.okken zijn. Ky was op 22 decem ber van Parijs naar Saigon terugge gaan voor nader overleg met de Zuid- viëtnamese regering. RAWALPINDI De betogingen te gen de regering van president Ajoeb Khan van de zijde van studenten en anderen duren voort. Na tien weken van ongeregeldheden, hebben ook woensdag weer in verschillende delen van het land felle gevechten plaats gehad tussen demonstranten en politie. Meer dan honderd personen zijn ge arresteerd. In Rawalpindi, waar verscheidenen werden gewond bij charges van de po litie met traangas en ijzeren staven, was het volgens de autoriteiten woens dagavond weer rustig. Commissaris van politie Wajihoed- din Ahmed verklaarde, dat de agenten opdracht hadden de betogers te ach tervolgen tot in particuliere huizen, en dat zij die hen bescherming verleen den eveneens zouden worden gear resteerd. De oppositie verlangt drastische her vormingen opdat de democratie een kans krijgt im Pakistan. Maar de zakenwereld heeft in het al gemeen niet gereageerd op de sta- kingsoproep die de Oostpakistaanse studenten woensdag deden uitgaan. In Dacca, Chittagong en andere ste den hielden de studenten protestmar sen. In Chittagong werd een herdenkings bijeenkomst gehouden voor Moham med Adadoezzaman, de student die maandag omgekomen toen de politie het vuur opende op demonstrerende studenten. Ook in andere steden wer den herdenkingsbijeenkomsten be legd. PRAAG Het congres van de Tsjechische vakbond, dat op het ogenblik in Praag bijeen is, heeft alle Tsjechische vakbondsleden opgeroepen, om morgen het werk vijf minuten stil te leggen ter nagedachtenis van Jan Palach, zo heeft het persbureau C.T.K. gemeld. Het werk zal om twaalf uur in de middag worden stilgelegd. De afgevaardigden op het congres hebben de moeder van Palach een telegram gestuurd, waarin zij"uitdrukking gaven aan hun leedwezen, zo berichtte C.T.K. De vriendin van Jan Palach, die zichzelf in brand stak om te proteste ren tegen het verlies van de vrijheid, is gisteravond ingestort, toen zij voor de tv aan een oproep aan andere stu denten begon zijn voorbeeld niet te vol gen. Tsjecho-Slowaakse functionarissen hebben bij de Russische militaire auto riteiten protest aangetekend tegen de arrestaties van Tsjecho-Slowaken door in het land gelegerde Sovjet-troepen. Hoge regerings- en partijfunctionaris sen zijn op de hoogte gesteld van de ze arrestaties, die met de grootste voorrang worden behandeld. Deze eer ste officiële erkenning dat de bezet tingstroepen arrestaties onder de bur gerbevolking verrichten is dinsdag op een door de Tsjechische minister van Binnenlandse Zaken Josef Grosser ge houden persconferentie gedaan. Het was het in Praag verschijnende dag blad „Slobodne Slovo", dat er woens dag melding van maakte. De krant meldde dat een Tsjech een Russische kazerne was binnengesleurd en „onmenselijk wreed geslagen was". Veel vrouwen zouden bang zijn om 's avonds uit te gaan en een man-die een ommetje maakte met zijn vrouw zou zijn lastig gevallen door een dron- keh Russische officier. In Tsjecho-Slowakije hebben zich gis teren twee nieuwe gevallen van zelf verbranding voorgedaan. In een gevangenis in het westen van Slowakije stak de 24-jarige Frantisek Bogyi zich in brand. Op het Vrijheids plein in de stad Brno probeerde de 23- jarige arbeider Miroslaf Malinka zich door zelfverbranding van het leven te beroven. Het Tsjechische persbureau Ceteka deelde gisteravond mee dat Frantisek Bogyi al zesmaal eerder had gepoogd zich Van het leven te beroven. Hij zit een gevangenisstraf uit voor zeventien vergrijpen, o.a. het aanvallen van een politieman. Zijn brandwonden zijn niet van ernstige aard. „Hij zal binnen drie of vier weken weer genezen zijn", al dus het persbureau. Ook de toestand van Miroslaf Malin ka is redelijk. Hij had zich in brand gestoken vlak bij een katafalk met het portret van Jan Palach, de student die de vorige week in Praag zelfmoord pleegde uit protest tegen de Russische bezetting. Enkele studenten die er de wacht hielden, doofden onmiddellijk de vlammen. De politie van Praag heeft gistermor gen een groep hongerstakers gedwon gen hun tenten te verwijderen van de plaats waar Jan Palach zich in brand heeft gestoken. Enkele hongerstakers besloten zonder tent «te blijven, maar de meesten gingen weg. Intussen kwa men er berichten uit de steden Bude- jovice, Karlovy Vary, Brno en Brati slava dat groepjes studenten daar hon gerstakingen waren begonnen. Studentenleiders in Praag vertelden gisteren dat een collecte voor een mo nument voor Jan Palach al meer dan honderdduizend kror^en (ruim 21.000 gulden) had opgebracht. A Onofficieel hebben onbekenden in de Tsjechische hoofdstad Praag, het .plein van het Rode Leger" om gedoopt in het Jan-Palachplein, naar de Tsjechische student die enkele da gen geleden in het openbaar zelf moord pleegde. SCHIPHOL Vergezeld door prinses Beatrix en prins Claus is vanoch tend om 07.00 uur koningin Juliana met een gevolg van tien personen in een gecharterde DC-8 van de KLM van Schiphol vertrokken voor een staatsiebezoek van een week aan Ethiopië. De DC-8 zal in Khartoem in de Soe dan een tussenlanding maken om prins Bernhard aan boord te ne men, die gisteren per regerings-Friend- ship naar Khartoem vooruitreis- de, zodat het laatste traject van de acht uur durende vliegreis naar Ethiopië gezamenlijk zal worden af gelegd. Vanmiddag om 17.00 uur plaatselijke tijd worden de Neder landse koninklijke gasten van keizer Haile Selasie op het vliegveld van Addis Abeba verwacht. Vanavond zal de keizer hun in zijn paleis een gala diner aanbieder MOSKOU Bij het Kremlin heeft woensdag een Russin een aanslag ge pleegd op de auto met de vier Sojoez- kosmonauten, die door de Russische leiders werden ontvangen. Dit is eerst heden van doorgaans welingelichte zij de in Moskou vernomen. De aanslag werd gepleegd toen de auto, een „Zils" met open dak, bij de Borowitski-toren aan de ingang van het Kremlin aankwam. Een vrouw was van het trottoir gestapt en had met een re volver verscheidene schoten op de met slingers versierde wagen gelost. De chauffeur werd geraakt. Zijn toestand is hopeloos. De vier ruimtevaarders, Sjatalof, Kroenof, Wolynof en Jelise- jef, bleven ongedeerd. Wel werd de ook in de auto zittende Beregovoi, die de Sojoez-3 bestuurde, met glasscherven overdekt. De vrouw werd onmiddellijk door om standers en de politie overmeesterd. Haar identiteit is niet bekend. AMSTERDAM De Nederlandse kustvaarder Ceta is gisteravond in het Nauw van Calais gezonken na een aan varing met de Italiaanse tanker Punta Cervo. Twee bemanningsleden van de Ceta worden vermist. De vijf andere opvarenden werden aan boord genomen van de tanker. De kustvaarder was eigendom van de re derij Gruno in Amsterdam. De vermisten zijn de kapitein G. J. Smit uit Apeldoorn en een Spaanse zee man. De Ceta was met klei op weg van Par in Cornwall naar Amsterdam. CVn frontensysteem van een de- pressie, die het afgelopen et- maal van de Noordzee naar de Oostzee is getrokken, heeft in ons land op uitgebreide schaal regen gebracht, waarbij in de zuidelijke provincies 10 tot 15 mm werd af ge- jS tapt. Aan de achterzijde van deze de- pressie stroomt koude lucht uit Scandinavië via Denemarken naar Noord-Duitsland. Hoewel het front, dat de voorste begrenzing van deze koude lucht vormt, tevens in de richting van ons land opdringt, stroomt de komende 24 uur aan- vankelijk nog vochtige lucht van de Noordzee binnen, waarin veel be- wolking voorkomt, maar waarin de neerslagkansen klein zijn. Dit hangt samen met het langzaam naderbij komen van een rug van loge luchtdruk, die boven de Britse ■ilanden in betekenis is toegeno- nen. Dientengevolge is er weinig )ind. In de vochtige lucht kan dan ok plaatselijk mist voorkomen, zo- Is op verscheidene plaatsen van- htend reeds het geiéA/was. 'orgen: Zon op: 08.32 &hder: 17.13 Maan op: 10.54 onder: 00.16 tuiiiiniiiimiiiiii/iiiwiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiii

De Vallei | 1969 | | pagina 1