Tien vragen aan voorgangers en volgelingen HOE TE LEZEN? De tien vragen Kapitein B. Outhuijse Het verloofde paar 6> I - •:-v- Wat men er van denkt... In deze vierde aflevering in de serie „Wat men er van denkt" voor ons blad verzorgd door de publicist Rik Valkenburgaandacht voor opvattingen in het Leger des Heils. Ter her innering: Wat men er van denkt" bevat tien vragendie gesteld worden aan een geestelijke voorganger en ook aan een niet-ambtelijke geloofs genoot van hemin dit geval een verloofd paar. De vragen worden beknopt beantwoord en geven een oriëntatie hoe men over enkele actuele geloofszaken denkt. De naam van het paar publiceren wij niet, om het zo objectief mogelijk te kunnen laten zijn in zijn beant woording. Naam en adres zijn echter wel bij de redactie bekend. Vooraf hebben de ondervraagden geen enkele inzage in eikaars antwoorden. Voorganger kapitein B. Outhuijse. Leeftijd 28 jaar. Kerkelijke richtingLeger des Heils. Functie Bevelvoerend officier Veenendaal cn omgeving. Volgelingverloofd paar. Leeftijd: Zij 22 jaar. wonende te Rhenen. Hij 22 jaar, wonend te Veenendaal. BeroepZij is gediplomeerd ziekenverzorgster. Hij werkt op een kantoor (afdeling planning). Bijzonderheden Beiden werken onder de jeugd en zijn Combo lid. Zij is lid van de Zang- en Tamboerijnbri gade, hij is de dirigent van het Muziekkorps, Zangbrigade en Jeugdzang. Tevens organist (on bezoldigd). Beiden bezoeken, indien in de gele genheid, elke samenkomst, zowel in de open lucht als in de zaal. 6»mmtmwm yws,. xux CopyrightRIK VALKENBURG 1Hoe denkt u over onderstaande aspecten van het S.A. officierschap a. De verkondiging h. De pastorale factor (ziekenbezoek etc.)? c. Heeft u voorkeur 2) Wat vindt u in de Verkondiging de waarde van: a. Homiletiek (voordracht) b. Dogmatiek c. Exegese d. De Boodschap e. Originaliteit f. Vindt u één aspect hiervan primair 3) a. Is de Bijbel de absolute basis waarvan u uit gaat, of spreekt ook de traditie (belijdenis geschriften) of de wetenschap (o.a. filosofie) een woordje mee b. Moet er volgens u interkerkelijke samenwer king zijn 4) a. Hecht u waarde aan Doop en Avondmaal b. Hebben zondaarsbank en heilingstafel een gelijke waarde 5) KERK EN WERELD a. Is de secularisatie een gevaar voor het chris tendom i>. Moet een christen militarisme bevorderen of tegengaan c Kiest het Leger des Heils tussen Oostblok en Westblok Acht u het gebruik van de pil geoorloofd 7) Kan er volgens u een goede vorm van christe lijk cabaret bestaan 8) Men neemt tegenwoordig uit diverse bladen cn ijdscfiriften het predikaat christelijk weg, acht i dal juist 9) Wat vindt u van de zgn. „Veense vroomheid" 0) lag er, in verband met zendingsnood en ontwikkelingshulp, sprake zijn van dure godsdienstgebouwen, of zit daar juist iets positiefs in vindt u het juist aan gelovigen het rookge not te ontzeggen (Raak niet, smaak niet en -oer niet aan) De verkondiging is een vreugdevolle en bevrijdende bezigheid. De begrippen van goddelijke liefde, genade en vrede verkondigen aan een in zonde ver loren schepping doet herleven. Moeilijk om tere Godsbegrippen onder woor den te brengen, doch de Geest leert en onderwijst. b. Wat blijft er over van de verkondiging, als de pastorale zorg achterwege blijft Beide aspecten zijn onlosmakelijk aan elkaar verbonden. Mensen ont moeten in de omstandigheden waarin zij leven, om hen door het persoon lijke contact te begeleiden. c. Preken zonder contact beantwoordt niet ten volle aan het doel. Doorspekt van liefde van Gods zaak, moet de voorganger zijn „Leraar en Herder". a. Is belangrijk. Uit de aard der zaak gaat het altijd om de inhoud. b. Dogmatiek is een belangrijk hulpmiddel om de diepere waarheden omtrent het Evangelie duidelijk te maken, doch ze mag NIET domineren. c. Een stroom van glorie is de Schrift, een zee van troost en leven ik vind er kracht, ik vind er licht, ik kom GOD ZELF er tegen. God spreekt fris en duidelijk door Zijn Woord. d. De boodschap van genade, schuldvergeving en eeuwigheid door het verzoe nend lijden, sterven én opstanding van onze gezegende Heiland is hét be langrijkste. e. Het is een grote zegen (men kan niet dankbaar genoeg daarvoor zijn), wan neer het een voorganger gegeven is om de Boodschap op een originele wijze te brengen. f. Inderdaad, hoe belangrijk alle aspecten zijn, primair is en blijft de Boodschap. a. De Bijbel, als Boek van God, was, is en zal zijn. de enige en absolute basis V'an waaruit de Boodschap van het heil gepredikt wordt. Daarnaast kan de traditie (belijdenisgeschriften), zowel als de wetenschap een niet onbelang rijk licht werpen op het Bijbelse gegeven. Doch bij alles wat wisselt„Uw Woord is een lamp mij» voet en een licht op mijn levenspad". b. Over dit aspect is al zoveel gezegd. Echter, slechts één antwoord is mogelijk „JA". En dan niet langer alleen maar pratenmaar doen. SAMEN op weg naar God, door Eén Heer, Jezus Christus. a. Doop en Avondmaal zijn sacramenten door de Heer zelf ingesteld. Groot is de waarde er van, doch laat dan ook ons leven dienovereenkomstig zijn in gesteld. b. De heiligingstafel is een instituut, waardoor de mogelijkheid is om geknield in de geest (Avondmaal te beleven) gemeenschap te hebben met de Heer van ons leven. Intensief de „verborgen omgang" te beleven zonder het uiterlijke symbool. De „Zondaarsbank" (eigenlijk „mercy seat" troon der genade) opent de mo gelijkheid voor ieder om „hier en NU" te kiezen voor Christus. De berouw volle mens, geknield aan de zondaarsbank, kan een ontmoeting hebben met God. De zondaarsbank als bank heeft geen geestelijke betekenis. a. Secularisatie kan een ,niet te onderschatten gevaar betekenen voor de chris tenheid. Verwereldlijking van het geloof verkrachten tot een oppervlakkig schijnbare vroomheid, zonder de intense belevenis van verandering des harten. b. Voor de handhaving van de orde kan een leger noodzakelijk blijken te zijn. Mijns inziens echter kan een christen onmogelijk militairisme bevorderen. Het is niet aan- ons het ene volk te stellen boven het andere. Ook niet om te kiezen tussen Oost en West. Hét is God altijd nog hartstochtelijk te doen om zielen. En los van elke politieke overtuiging is de primaire doelstelling van het Leger des Heils „Zielen voor God". Inderdaad, wij leven in een wereld van sex. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat heel het leven daardoor wordt beheerst en door het gebruik van de pil ont aardt in ongeremde zondige hartstochten. Tegen deze achtergrond is het gebruik niet geoorloofd. Er zijn echter ook situaties waarin de pil een zegen kan zijn. Ieder zal zich persoonlijk verantwoordelijk moeten weten en desgewenst na overleg met arts of predikant overgaan tot het al of niet gebruiken van de pil. Heel. heel moeilijk is het voor mij om de naam van Christus te combineren met cabaret, hoe gezond sommige cabarets ook kunnen zijn. Het is verbazend waarvoor men tegenwoordig het predikaat christelijk gebruikt. Jammer Ook zonder het predikaat christelijk zal de inhoud van tijdschriften en bladen bepalend moeten zijn. Ik geloof niet dat ons het recht gegeven is om deze uitdrukking te bezigen. Het is niet onze taak een bevolking een etiket op te plakken. Als er sprake is van oppervlakkig geloof en weinig diepgang is het onze taak als kerk en chris ten, uit te nodigen tot het feest„Komt, want alle dingen zijn gereed". God dankvelen komen tot deze rijke beleving, om aan het nageslacht een lich tend onvergankelijk spoor na te laten. a. Het moet gezegd worden dat de ware „eredienst" beleefd kan worden op plaatsen waar mensen samen komen in de naam van hun Heer, doch laat deze plaats mogen zijn een WAARDIG godsdienstgebouw. Als wij in ons goede vaderland kostelijke momenten beleven in goed geoutil leerde waardige godsdienstgebouwen, hebben onze broeders en zusters over zee dan niet ditzelfde recht b. Uitgaande van de Bijbel, gefundeerd door het woord van de Heer, met daar aan toegevoegd de bevindingen van de medici ten aanzien van het roken, geloof ik dat het juist is om NIET te roken. a. Een heerlijke taak om de mensen te vertellen van Gods genade en liefde voor ons, van het offer van Christus, opdat een IEDER die in Hem gelooft niet verlore ga, maar eeuwig leven hebbe. Joh. 3 16. b. Niet minder belangrijk is het persoonlijk contact met de mensen, hun zorgen te kennen en daarin proberen te helpen. e. Geen voorkeur beide zijn noodzakelijk. a. Belangrijk. Het blijde Evangelie wordt vaak somber gebracht. b. De waarde hiervan is groot als de basis uit de Bijbel wordt gehandhaafd. c. De goede uitleg maakt het voor ons begrijpelijker. Vooral voor ons jongeren. d. Deze moet goed gebracht worden. Waarin naar voren moet komen, dat Chris, tus de enige Redder van de wereld is. e. Originaliteit kan onze aandacht extra verstevigen. f. De Boodschap is voor ons het belangrijkste. a. Ja. Onze Leerstellingen beginnen metWij geloven dat de Heilige Schrift, de boeken van het Oude en het Nieuwe Testament, door Goddelijke ingeving geschreven is en dat alleen hierin de Goddelijke richtlijnen van het Chris telijk geloof en leven te vinden zijn. b. Ja. Vooral waar er samen veel meer te bereiken is. Als men eikaars geloof maar respecteert. a. Dit heeft voor ons geen eeuwigheidswaarde. b. Wij zijn berouwvol aan de zondaarsbank neergeknield om vergiffenis te vra gen voor onze zonden en ons voortaan geheel aan Hem te wijden. Aan de heiligingstaf el knielen wij neer om deze belofte te vernieuwen en nieuwe kracht te ontvangen. a. Ja. Velen vinden eenmaal per zondag naar Gods huis te gaan voldoende. Waar blijft ons christen zijn in de week? b. Tegengaan. Militarisme is niet christelijk. Besteed het geld maar voor de uitbreiding van Gods koninkrijk. c. Neen. Een mens IS een mens. Wij kijken, niet naar kleur, politiek of gods dienst. Wij zijn van oordeel deze alleen op medisch advies te gebruiken. Als het inderdaad goed is, dan kan het ook christelijk zijn. Dit kan juist zijn. De inhoud zal dit immers zelf voor het grootste gedeelte bepalen. Voor een goed oordeel zijn wij nog te kort woonachtig in Veenendaal, maar wei missen we onder vele kerkgangers de blijdschap die het kindschap Gods one geeft. a. Nee. Slechts eenvoudig en doelmatig. b. Ja. heilsoldaten behoren zich rekenschap te geven van de nadelige gevolgen van tabaksgebruik in iedere vorm en het belang in te zien van het nalaten van het gebruik. Sij moeten bedenken, dat het tabaksgebruik is le. Schadelijk voor de gezondheid 2e. Een onzindelijke, vieze''gewoonte 3e. Geldverkwisting 4e. Voor anderen hinderlijk en onaangenaam. ..Ons lichaam is een tempel Gods". mmmmuÊMm

De Vallei | 1969 | | pagina 5