Tjerk Vermaning blijft nu toch Amateur-archeoloog uit Drente krijgt subsidie Strengere controle op misbruik sociale verzekeringen noodzakelijk als je trouwt is een paar honderd gulden extra altijd meegenomen koninklijk Paar ereburgers addis abeba stille tocht in groningen sparen verstandig en handig Verkeerd üjk gecremeerd „Pers maakt geen meningen doch geeft slechts weer" NA TWEE JAAIt EINDE AAN MISKENNING VAKKENNIS Taxichauffeurs vochten met „snorders^ P.v.d.A. bepleit aanpassing AOW aan duurte Geen erkenning van C.O.C. Dr. v. Mesdag-asiel heeft nieuwe directeur Nederland eet minder chocolade Oorlogstuig uit riviertje hij Grave opgeruimd weg Geen nieuwe langs Rijksweg 2 Jaarsma vraagt uitstel van betaling SWOV wil betere ademtest Kledingbedrijf in Groningen gaat morgen dicht DENEMARKEN Een platenbon is altiid raak Begrafenisonderneming maakt vergissing MAN OVERMEESTERD NA AANRANDING EN MISHANDELINGEN KAMER BESLUIT: OMVANGRIJKER BEJAARDEN Een platenbon is altijd raak Joodse jeugd demonstreerde tegen Frans wapenembargo VOORRECHT Een platenbon is altijd raak Minister streeft naar gelijke posttarieven in EEG-landen Een platenbon is altijd raak I STEUN INKRIMPEN DONDERDAG 23 JANUARI 1969 SMILDE Tjerk Vermaning, de amateur-archeoloog uit Smilde die volgens deskundigen de vaderlandse geschiedenis met een slordige vijf tigduizend jaar heeft verlengd, krijgt waarschijnlijk subsidie. De provincie Drente en het biolo- gisch-archeologisch instituut van de Rijksuniversiteit in Groningen geven hem voor dit jaar twaalfduizend gulden oni zijn werk te kunnen voortzetten. Te venvachten is dat Tjerk Vermaning voortaan jaar lijks op dit bedrag kan rekenen. Met de overeenkomst tussen pro vincie (betaalt tweederde), univer siteit (betaalt eenderde) en de ama teur-archeoloog is een eind geko men aan twee jaar van miskenning van de Vakkennis van Vermaning. Provinciale Staten moeten op 10 aprif beslissen over het voorstel van Gedeputeerde Staten van Gronin gen. De heer Vermaning was al bena derd door een archeologisch insti tuut in Denemarken, dat hem, in tegenstelling tot Nederland, wél wil de betalen voor zijn speurwerk. Hij zou dit voorjaar zijn vertrokken met zijn als archeologisch museum ingerichte schip, Palaeo .Historia waarin hij voor ongeveer tachtig duizend gulden aan eigen vondsten heeft uitgestald. De heer Vermaning blijft nu in Drente. In de zomer gaat hij met zijn museumschip door Drente va ren om op deze manier de archeo logie te populariseren. In de win ter trekt hij het veld in op zoek naar vuistbijlen en de speerpunten van de oudste bewoners van ons land. Een jaar of twaalf is hij nu al ama teur-archeoloog en in die tijd heeft hij tientallen belangrijke vondsten gedaan. De meeste belangstelling wekte hij met een vondst in 1965 waardoor kwam vast te staan dat er al veertigduizend jaar eerder men sen in deze streken leefden dan tot nu toe moest worden aangenomen. Naar aanleiding daarvan kreeg hij in 1966 de provinciale culturele prijs. TJERK VERMANING AMSTERDAM De al jaren broei ende strijd tussen taxichauffeurs en snorders (illegale taxichauffeurs) in Amsterdam is weer opgelaaid. Gister nacht raakten op het Rembradntplein enige chauffeurs slaags met mannen die zij voor snorders houden. De politie voorkwam dat het op een grote vechtpartij uitliep. Al eerder is het de afgelopen week tot gevechten tussen taxichauffeurs en snorders ge komen. Door een maas in de wet is het voor de politie uitermate moeilijk om ef fectief tegen snorders op te treden. Het bewijs dat een illegale chauffeur tegen betaling passagiers vervoert, is moeilijk te leveren. De erkende taxi chauffeurs beschouwen de praktijken van snorders als broodroof, waartegen zij, als de politie er niet afdoende te gen optreedt, zelf van tijd tot tijd in het geweer komen. Dezer dagen lijkt het weer zover te zijn gekomen. Politiecommissaris K. Heijink heeft gisteren een eerste ge sprek gehad met vertegenwoordiger^ van de taxichauffeurs over de moei lijkheden met de snorders. Het ge sprek zal worden voortgezet. De po litie houdt een ploeg agenten klaar om bij nieuwe gevechten onmiddellijk te kunnen ingrijpen. ADVERTENTIE „Wat geef ik aan een tiener cadeau AMSTERDAM De griep is er in direct oorzaak van geweest, dat een volslagen vreemde familie dinsdag de crematie bijwoonde van mevr. A. Wie- gel-van Moorsel, een Amsterdamse, die vorige week overleed. Bij een begrafenisonderneming, die al tientallen jaren bestaat, was een vergissing gemaakt door een hulpkracht die een met griep in bed liggend per soneelslid verving. Het werd ontdekt, toen de familie van mevr. Wiegel de rouwkamer binnenkwam en daar een onbekende dode zag liggen. De familie van deze vrouw had inmiddels op Wes- terveld de crematie van mevr. Wiegel bijgewoond. Een telefonade tussen de begrafenis ondernemer en de Vereniging voor Cre matie resulteerde gisterochtend in een plechtigheid op Westerveld. waarbij op een baar vol bloemen de as van mevr. Wiegel naar de weide werd gevoerd, waarop de as van gecremeerden wordt verspreid. In de regel gebeurt dat enige weken na de crematie en zonder dat de familie erbij is. De andere overleden vrouw is zoals de bedoeling was gecremeerd. ,.Ik geloof niet dat zo .iets ooit eer der in Nederland is gebeurd", zei gis teren de directeur van de yereniging voor Crematie, de heer M. Dijkstra. TERHEIJDEN De 26-jarige G. I. J. uit Breda heeft gisteren in een schuur langs de weg bij Terheijden 'n zeventienjarig meisje verkracht. Hij ging daarna naar Zevenbergschen- hoek, waar hij in het huis van zijn ex-verloofde, alles kort en klein sloeg en zijn ex-meisjc. haar 57-jarige moe der en haar 20-jarige broer mishandel de. De Rijkspolitie in Terheijden kon hem in Zevenbergschenhoek met veel moeite overmeesteren. In het bureau van de Rijkspolitie begon hij zijn cel kort en klein te slaan, vernielde een ruit en probeerde uit te breken. Toen twee wachtmeesters hem probeerden te gen te houden, sloeg hij van zich af en verdween naar buiten. De man. geen onbekende van de po litie, is later opgepakt in een boeren schuur. Bij relletjes zijn enkele gewonden gevallen. Een inspecteur van politie liep een wond boven zijn linkeroog op. Een jongeman kreeg een kogel in de heup. Er zijn tientallen arrestaties verricht. DEN HAAG De grote brokken ontbraken gisteren in het Tweede-Kamerdebat over sociale zaken. Deze komen over twee weken aan de orde bjj de behandeling van de regeringsnota over het sociaal-economisch en financieel beleid. Gisteren vormden de sociale voorzieningen, de vraag of de A.O.W. een extra duurteverhoging moet krijgen en de kwestie van het misbruik van de werkloos heidsuitkeringen en de bjjstandgelden, de hoofdschotel. DEN HAAG De meerderheid van de Tweede Kamer heeft gisteren het be leid van minister Polak (justitie) inza ke de erkenning van de homofielen- vereniging C. O. C. gesteund. Dit ge beurde door het verwerpen van de mo tie van de socialistische afgevaardigde mevrouw mr. Singer-Dekker. Deze had de minister in feite ge vraagd om bij een beslissing over het al dan niet verlenen van rechtsper soonlijkheid aan het C. O. C. alleen te letten op de praktische zaken. Het zou er volgens mevrouw Singer alleen om gaan dat het C. O. C. als rechtsper soon moet kunnen optreden. De liberaal mr. Geertsema zei hier van dat dit in strijd zou zijn met de wet, omdat de minister van justitie wel degelijk ook moet letten op het algemeen belang, de openbare orde en goede zeden. De motie werd met 66 tegen 47 stemmen verworpen. Met de opposi tie stemden ook de liberalen drs. Vonhoff en Wiegel voor. Ook de motie van mejuffrouw mr. Goudsmit (D'66) om het overheidstoe zicht vooraf op verenigingen af te schaffen, werd verworpen. Behalve D '66 stemden slechts de fracties van de P.v.d.A., P.P.R. en C.P.N. voor. Minis ter Polak had al toegezegd dat hij haast zou maken met het invoeren van het nieuwe Burgerlijk Wetboek waar in deze afschaffing is gevat. ADDIS ABEBA In het kader van 't komend staatsiebezoek van de Ne derlandse koninklijke familie aan Ethio pië zal koningin Juliana vrijdag o.m. een bezoek brengen aan het stadhuis van Addis Abeba. De burgemeester van de Ethiopische hoofdstad zal bij die gelegenheid de vorstin de sleutels van Addis overhan digen en koningin Juliana en prins Bernhard installeren als ere-burgers van Addis Abeba. GRONINGEN De heer A. Renge- link volgt op 1 april dokter J. A. van Belkum op als geneesheer-directeur van het rijksasiel dr. S. van Mesdag. Dokter Rengelink is nu nog in dienst van de Stichting Geestelijke Volksge zondheid in Drente. Hij was ook vroe ger al als arts aan het asiel in Gro ningen verbonden. Dokter Van Belkum treedt af als geneesheer-directeur van het asiel, om dat hij daarnaast ook sinds september 1965 psychiatrisch adviseur van de mi nister van Justitie was. De minister achtte deze dubbele functie een onge wenste situatie. GRONINGEN Op initiatief van de Groninger Studentenraad is woensdag avond in Groningen een stille tocht ge houden ter nagedachtenis aan de door zelfverbranding om het leven gekomen Tsjech Jan Palach. Ongeveer 300 stu denten, onder wie enkele Tsjechische, liepen zwijgend door de binnenstad van Groningen. Na aankomst in het acade miegebouw hield de rector magnificus, prof. dr. J. Th. Snijders, een korte toe spraak, gevolgd door een minuut stilte. Dit misbruik van de sociale verze keringen maakt het instellen van een sociale recherche noodzakelijk, meende drs. Nypels van D'66. De liberaal mr. Rietkerk was ook van oordeel dat er een doelmatiger controle moet komen op de fraude met de uitkeringen. Drs. Nypels meende dat de fraude veel omvangrijker is dan wel wordt aangenomen. AR-afgevaardigde mej. Van Leeuwen waarschuwde echter te gen hetze, in de overtuiging dat er geen misbruik op grote schaal aan de .gang is. Aanpassing van de uitkering van de AOW en de AWW aan de duurte werd nogmaals bepleit door de socialist mr. Vellenga, van wie een motie voor een extra uitkering, van drie procent (boven de reeds toegepaste van 1,1 procent) ter tafel ligt. Dit voorstel kreeg nogal wat bestrijding uit de regeringsfracties. Mej. v. Leeuwer^ verweet de PvdA dat deze het aan de*gang zijnde beraad en ook het beleid doorkruist. Wel is er van alle kanten aangedron gen op leniging van recente noden. Zo pleitte mr. Rietkerk voor de bejaar den die hebben te kampen met de duur te van de ziektekostenverzekering en voor de invaliden die vrijgesteld zou den moeten worden van de AO W-pre mie. Het tot nu toe gevoerde loonbeleid van minister Roolvink kwam er giste ren goed af. Met name was er wel waardering voor het feit dat de rege ring de metaal-c.a.o met rust had ge laten. Er heerste wel enige beduchtheid in de Kamer dat de duurte de loonstij ging behoorlijk zal aantasten. Daarover maakte de AR-woordvoerder drs. Boersma zich nogal ongerust. Voor het overige had de Kamer alle lof voor het handhaven van het vrijere loonbeleid. Zorgelijk bleek de Kamer tenslotte over de stijgingen van de premielast: in twee jaar tijd niet minder dan der tig procent, had mr. Rietdijk uitgere kend. Er zal volgens hem een nieuwe opzet met basisvoorzieningen moeten komen, op grond waarvan ieder per soonlijk in zijn eigen behoefte zal kun nen voorzien. Het debat gaat volgende week dins dag verder met het antwoord van de minister. ADVERTENTIE Cadeau per post AMSTERDAM De binnenlandse consumptie in Nederland van chocola de en chocolade-artikelen is aan het verminderen. In de eerste negen maan den van 1968 werd geconsumeerd in totaal 39,3 min kg tegen 44,6 min kg in dezelfde periode van 1967. Dit bete kent, dat het verbruik per hoofd in deze periode is teruggevallen van 3.6 kg tot 3,1 kg. Voor geheel 1967 was het verbruik per hoofd 4,8 kg. Aldus blijkt uit de gegevens, opgenomen in het En gelse overzicht van de cacaomarkt 1968 van de cacaomakelaarsfirma De Waai en Van Overzee te Amsterdam. GRAVE Gistermiddag is Grave bomvrij verklaard. Een ploeg van de mijnopruimingsdienst stak gisteren het dijkje door van het riviertje de Raam. Twintig fosforgranaten. 43 mijnen, achttien rookgranaten, zestig pantser vuisten, 35 ontstekingen voor handgra naten, een blik mijnontstekers, een doos chemische ontstekers, twee mor tieren, een 44-mm granaat, een zeer groot aantal geweerpatronen, vele blik jes fosforhandgranaten, en een aantal niet thuis te brengen projectielen kwa men te voorschijn. AMSTERDAM Joodse jeugd- en studentenorganisaties demon streerden gistermiddag bij het Franse consulaat aan de Wetering schans tegen het eenzijdige Franse wapenembargo en andere maat regelen tegen Israël. Namens de leiding werd een brief gedeponeerd in de brievenbus van het consulaat, waar niemand opendeed. Op de foto de groep met het span doek waarop de woorden ,,Trahison n'est pas grandeur, de Gaulle." Verraad is geen bewijs van grootheid" ADVERTENTIE Dat kan als je zo vroeg mogelijk begint te sparen met de Zilvervloot. Wanneer je er mee kunt beginnen? Op iedere werkdag tussen je 15e en 21e verjaardag; oud-militairen zelfs tot en met 23 jaar. Je spaart 6 tot 9 jaar een bedrag van ten minste f 30,- en ten hoogste f 300,- per jaar. Na afloop van de spaarter- mijn (bij huwelijk al na ten minste 3 jaar sparen) ont vang je over de totale inleg plus rente een belasting vrije premie van 10%. Wie bijv. 9 jaar f 25,- per maand inlegt, krijgt maar liefst 'n dikke f 3.500,— terug (f 2.700,— inleg, zo'n f 500,— aan rente plus een premie van ruim f 300,—). Daar kim je heel wat mee doen! Vraag een brochure aan het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, afdeling Voorlichting be zitsvorming, Postbus 51, Den Haag. L««t DEN HAAG Dc informatie die kranten, radio en televisie gegeven wordt vrijwel nooit direct aanvaard. Alles wat de mensen bereikt gaat eerst door de zeef van de toetsing aan per soonlijke en groepsnormen. Dit zei gis teren professor mr. dr. M. Rooij op het congres van dc Nederlandse Maat schappij voor Nijverheid en Handel over „meningsvorming in een pro bleemrijke samenleving" in Den Haag. Voor een gehoor, bestaande uit veel ondernemers en mensen werkzaam op het gebied van de voorlichting, betoog de prof. Rooij (hoogleraar aan de uni versiteit van Amsterdam), dat het be grijpelijk is dat men aan de massama- dia een overwegende invloed op de opi nievorming toekent. Maar daarom is dit nog niet juist. Als middel om de massa te bereikep hebben pers, radio en televisie echter een belangrijke wer king om boodschappen in de wijdst mo gelijke kring bekend te makn. Prof. Rooij bestreed de opvatting dat door de televisie het boek en de krant hun tijd hebben gehad. Hij gaf toe dat de manier waarop krant en boek worden gebracht wel verandert door de televisie, maar dat beide vooralsnog het voorrecht behou den dat zij naar eigen vrijheid van de mens op elke plaats en op elke tijd kunnen worden gelezen. Prof. dr. E. Zahn, hoogleraar in de economische sociologie aan de univer siteit van Amsterdam, ging evenals prof. Rooij uit van de opvatting dat de pers geen meningen maakt doch slechts weergeeft. Hij zei dat krant, ra dio en televisie een bijzondere taak hebben in het streven naar meer stijl vorming in de openbare discussies, naar een cultivering van het overleg. Hoe kritischer de mensen de informa ties volgen, des te groter wordt de rol van de massamedia. Krant, radio en televisie kunnen een beleid volgen en partij kiezen. Dit sluit objectieve be richtgeving niet uit want neutraliteit is daarvoor geen voorwaarde. Sterk drong prof. Zahn aan op kwa- ADVERTENTIE „Morgen is hij jarig. Wat moet ik geven liteitsverbetering in de presentaties van bladen, radio en televisie. Het is niet waar, zei hij, dat men met een krante artikel en met een televisie-uitzending op hoog niveau alleen maar een exclu sief publiek kan aanspreken!/ Hij noem de het, een fatale vergissing te denken dat rubrieken en programma's die voor de grote massa bestemd zijn, tege moet zouden moeten komen aan de slechte smaak, aan het vermoeden van een voorkeur voor het platte en goedkope. „Iets dergelijks hebben de fabrikanten van gebruiksgoederen en de directeuren van warenhuizen vijftig jaar geleden ook nog gedacht", riep de hoogleraar uit. Dr. E. Diemer, lector in de perswe tenschappen aan de Vrije Universiteit in Amsterdam, constateerde dat de mens van vandaag een genformeerde mens is. „Kunnen weten" is geworden tot „moeten weten". De toestand is be reikt dat mede door pers, radio en te levisie de mens een staat Van volwas senheid heeft bereikt van waaruit hij aan de media dienovereenkomstige eisen van taakvervulling is gaan stel len. „Het is alsof de mensen zeggen", voerde mr. Diemer aan: „Gij bladen, radio en televisie hebt u zelf onmisbaar gemaakt, welnu, dan zult gij u daar naar ook gedragen". DEN HAAG De verschillen in posttarieven tussen de EEG landen zijn nog vrij groot, maar door de verho ging per 1 februari van 20 tot 25 cent voor brieven tot 20 gram worden de verschillen onderling kleiner, aldus heeft de minister van Verkeer en Wa terstaat, drs. J. A. Bakker, meegedeeld in antwoord op vragen van het Twee de Kamerlid P. Jongeling (GPV). Bij toekomstige voorstellen tot verho ging van de PTT-tarieven zal de wen selijkheid van bij benadering gelijke tarieven in alle EEG-landen in overwe ging worden genomen. In Frankrijk en Italië kost de verzen ding van een brief t/m 20 gram 29,2 cent, in West-Duitsland 27,5 cent, in Ne derland (per 1 februari) 25 cent en in België en Luxemburg 21,7 cent. In Nederland en België gelden in het wederzijds verkeer de binnenlandse posttarieven. Voor de overige EEG-lan den betreft dit uitsluitend brieven t m 20 gram. DEN HAAG Het plan voor een nieuwe weg, evenwijdig aan de bestaan de Rijksweg 2, van Amsterdam naar Utrecht is voorlopig udt het Rijkswe genplan geschrapt. In plaats daarvan zal de bestaande Rijksweg 2 een aan zienlijk grotere capaciteit krijgen. Dit blijkt uit het koninklijke besluit tot vaststelling van he Rijkswegenplan 1968, waarvoor een jaar geleden een ontwerp openbaar werd gemaakt. Een tweede belangrijke wijziging is het op nemen in het plan van een verbinding tussen de wegen 2 en 4, van Aalsmeer naar Vinkeveen, ter vervanging van de provinciale weg waarover nu het ver keer Heemstede-Hilversum gaat. Het Rijkswegenplan 1968 is een plan voor de eerstkomende 10 tot 15 jaar en om vat 3600 km wegverbinding, waarvan 1750 km al bestaan. De nieuw aan te leggen 1850 km zullen in hoofdzaak van het type autosnelweg zijn. ADVERTENTIE „Ze houdt van muziek. Dus HILVERSUM De haardenfabriek Jaarsma (500 man personeel) zal waarschijnlijk vandaag al uitstel van betaling vragen. Dit honderd jaar oude familiebedrijf verkeert al enkele maanden in finan ciële moeilijkheden. De afzet is sterk teruggelopen en er staan zeer grote voorraden kachels onverkocht in de magazijnen. De ondernemingsraad en de vakbonden zullen vanmorgen wor den ingelicht. De directie van Jaarsma hoopt dat zij financieel wat op adem kan komen als de geldschieters geduld willen heb ben. Gisteren nog heeft de directie met de financiers van het bedrijf gesproken om te kijken wat er nog te redden valt. Het gesprek met de banken is al een tijdje a a nde gang, maar deze hebben nu gedreigd de kredietkraan dicht te draaien. Het personeel van Jaarsma heeft de directie financiële steun toegezegd: de werknemers willen afzien vérn de loons verhoging van 5,5 procent als het be drijf inderdaad zou blijven bestaan. „De directie was blij met dit aanbod, maar zij heeft het nog niet geaccep teerd. Het is een druppel op een gloei ende plaat", zo werd namens de direc tie gezegd. De directie hoopt dat zij door uit stel van betaling te krijgen er weer bo venop zal komen. „De handel heeft de modellen 1969 van de fabriek enthou siast ontvangen". Oorzaak van de moeilijkheden is vol gens Jaarsma het ineenstorten van de haardenmarkt. Aan de enorme vraag •naar gashaarden lijkt nu een einde te komen. Bovendien heeft bijvoorbeeld de groothandel maar zeer mondjesmaat besteld, vooral in verband met de in voering van de nieuwe omzetbelasting btw. Van de produktie 1968 (eerst ge raamd op 50.000 stuks, maar later te ruggebracht tot 35.000 stuks) zijn naar schatting 20.000 haarden nog niet ver kocht. Deze vertegenwoordigen een verkoopwaarde van ongeveer tien mil joen gulden. Jaarsma heeft de bui al een tijd zien hangen. Men heeft geprobeerd de (smalle) basis van het bedrijf te ver breden door ook andere artikelen te gaan maken. Maar daar heeft men de kans niet voor gekregen. Daarnaast heeft Jaarsma vergeefs gepro beerd een bedrijf te vinden waarmee het zou kunnen samenwerken of dat de haardenfabriek zou willen overne men. Wel leek vorig jaar november een fusie in het verschiet. Deze zou toen zijn afgesprongen omdat het bedrijf er al te slecht voor stond. De NV Koninklijke Haardenfabriek E. M. Jaarsma die samen met Etna, DRU, en Beckers, Becking en Bongers, ongeveer tachtig procent van de Neder landse haardenmarkt in handen heeft is niet de enige die moeilijkheden heeft met de afzet. September vorig jaar moest de Ver enigde Beckers, Becking en Bongers in Bergen op Zoom en in Ulft al flink in krimpen: de afzet liep met 65 procent terug. Enkele honderden personeelsle den moesten naar een andere baan uit zien en veertig procent van de produk tie moest worden gekapt. „Het is jammer dat het bedrijf tijde lijk geen geld heeft kunnen lospeute ren", aldus de heer C. F. Coersen van de Metaalbedrijfsbond NVV in Amster dam. „De nieuwe modellen 1969 lijken een schot in de roos". De heer Coersen verwacht dat bij een eventuele sluiting van het bedrijf de werknemers wel weer aan de slag kunnen. Er werken bij Jaarsma echter veel oudere mensen die al jarenlang bij het bedrijf in dienst zijn. De plaatseling van deze werkne mers zou wel eens moeilijk kunnen worden, tenzij tijdig maatregelen wor den genomen, aldus de heer Coersen. DEN HAAG De bestrijding van het gebruik van alcohol in het verkeer zal met betere methodes moeten ge beuren dan nu het geval is. Het systeem van de bloedproef, dat een wettelijke regeling wordt, heeft het bezwaar dat er te veel tijd verloren gaat tussen het ogenblik waarop de bestuurder wordt aangehouden en het moment waarop het bloed wordt afgenomen voor de proef. Dit zegt drs. D. J. Griep, hoofd van de afdeling Menselijke Factoren van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid. Hij doet dat in een rapport, dat hij naar de leden van de vaste commissie voor Verkeer en Watterstaat uit de Tweede Kamer heeft gezonden. De com missie zal morgen in 'n vergadering o.a. het onderwerp „alcohol in het ver keer" behandelen. Het bezwaar van de stichting (SWOV) houdt niet in, dat zij tegen de wettelijke regeling van de bloedproef is. Zij wil alleen dat er na invoering van de wet verder gestudeerd zal worden. Drs. Griep doet voor verbetering van het systeem een oplossing aan de hand. Hij wil perfectionering van de adem analyse. waarvoor aj| apparatuur be staat, die alleen verder ontwikkeld moet worden. De SWOV deelt mee. dat er een on derzoek wordt ingesteld naar de prak tische waarde van de ademtest. De po litie zal in verschillende gemeenten 's nachts willekeurige automobilisten aanhouden. De bestuurder zal worden gevraagd vrijwillig en anoniem mee te werken. GRONINGEN Heideveld's kleding bedrijf in Groningen gaat morgen dicht. De bank betaalt alleen deze week nog de salarissen van de 23 mannen (de mees'ten boven de veertig) en acht tien meisjes. Geld om de wettelijke op zegtermijn van de personeelsleden te kunnen uitbetalen of een afvloeiings- O WARSCHAU. De influenza-epide- mie in Warschau neemt toe en de dag bladen deelden vandaag mee, dat op sommige scholen 50 procent van de leerlingen ziek is. Sedert het weekeinde hebben de doktoren 11.000 gevallen be handeld. Een groot aantal doktoren Is ook ziek. Het is niet bekend of 't hier Mao-griep betreft. Er zijn tot nog toe geen doden gevallen. i

De Vallei | 1969 | | pagina 7