,Het gaat helemaal niet slechf zegt Etna-directeur Verhoging van briefport valt slecht bij Kamer Nieuwe bankbiljetten „Vuist" leek te veel op *n soort „rechtszaak" Oud-stoottroepers willen klaarheid over wreedheden Kruidendokter contra Duys Haardenindustrie in 't nieuws STERK AFHANKELIJK VAN SEIZOEN EN MODE HALF JAAR VOOR BEZIT HASJIESJ VERANDERING IN BIJSTANDSWET Soepel optreden in Amsterdam tegen gebruikers lichte narcotica ANWB is tegen verhogen van wegenbelasting Jaarsma vroeg uitstel betaling Etherpiraten in Twente nog zeer actief N.S. BETAALT VOOR STROOM SOMS ERG VEEL GELD" Mammoet-geul' in Waterweg wordt f 150 min. duurder LANGER EN DUURDER PARKEREN" „BEZWAREN TE LAAT" ZEGT MINISTER STERK GEDAALD VOORSPRONG MODE 11 Loskaden in Leeuwarden ernstig aangetast Verklaring van „ernstig gemeende spijt" geëist SPIJT Planten brengen gezelligheid in huis. Met hun kleuren. Hun vele, aparte vormen. Dus: een plantje hier. En een plantje daar. 't Staat leuk. DUUR Vragen over „verkapte huurverhoging" STEEDS LATER Bakker kondigt aan: VRIJDAG 24 JANUARI 1969 Gaat het niet goed met de haar denindustrie? Kunnen de fabrikan ten hun produkten aan de straat stenen niet meer kwijt? „De moei lijkheden bij een aantal collega's zijn verschrikkelijk vervelend, maar ze geven geen goed beeld van deze bedrijfstak", zegt dr. A. L. Jong bloed uit Breda, directeur van de haardenfabriek De Etna. Maar de haardenfabrikanten zijn de laatste tijd wel in het nieuws ge weest. E.M. Jaarsma uit Hilversum raakte in ernstige financiële moei lijkheden, doordat de verkoop van gashaarden van het type 1968 erg tegenviel. Dit kwam de directie van dit bedrijf erg ongelegen, want zij had de afgelopen jaren veel moe ten investeren. Jaarsma zag geen kans meer zijn verplichtingen na te komen en het moest de schuldeisers om uitstel van betaling vragen. De Verenigde Beckers, Becking en Bongers uit Bergen op Zoom en Ulft raakte ook in moeilijkheden, toen de afzet stagneerde. Een kleine 400 mensen moesten een andere baan zoeken en de produktie moest met veertig procent worden ver laagd. De in Breda gevestigde haarden- fabriek De Etna gaat in zee met de metaalwarenfabriek Daalderop in Tiel om in de toekomst steviger in de schoenen te staan. Wat is er aan de hand? Kopen de mensen geen gashaarden meer? DEN HAAG Het plan om de briefport te verhogen is bij de Tweede Kamer bijzonder slecht gevallen, maar het parlement is te laat met zijn bezwaren. Aan het kwartje dat van 1 februari af voor de brief moet worden betaald, is volgens minister Bakker nu niets meer te doen. Het Koninklijk Besluit kan niet meer worden veranderd. Alles in het bedrijf is er al op ingesteld. De minister deed gisteren in de Tweede-Kamercommissie voor Verkeer en Waterstaat nogal verontwaardigd over de motie die de socialist dr. ir. Oele tegen het kwartje had ingediend. September vorig jaar had de minister deze portver- hoging al in zijn begroting aangekondigd. ADVERTENTIE en bij zware of hardnekkige verkoudheid POTTER'S CATARRH PASTILLES Alleen bij apothekers en.drogisten DEN HAAG De ANWB heeft gis teren, terwijl de Tweede Kamer de begroting van verkeer en waterstaat behandelde, laten weten dat zij een verzwaring van de belastingen op het wegverkeer volstrekt afwijst. De bond betreurt het in hoge mate dat opnieuw een kostenverzwarende last wordt voor bereid. Ofschoon de motorrijtuigenbelasting geen bestemmingsbelasting is, heeft de regering in de laatste jaren reeds opcenten op deze belasting geheven, met als bestemming de wegenaanleg. Het wordt daarom door de ANWB als een grote stap terug beschouwd dat de aangekondigde nieuwe verho ging van deze belasting ten goede moet komen aan het wegverkeer vreemde doeleinden. HILVERSUM De haardenfabriek Jaarsma heeft uitstel van betaling ge vraagd bij de rechtbank in Amsterdam De schulden van het bedrijf lopen iij de miljoenen guldens, de Algemene Bank Nederland, de bankier van het bedrijf, zal de fabriek financieel blij ven steunen voor zover de krediet- voorschriften dit toelaten. De moeilijkheden zijn ontstaan door de noodzakelijke investeringen als ge volg van de omschakeling op de fa bricage van gashaarden, waarvoor veel geld moest worden aangetrokken. Bo vendien daalde de omzet in het laatste kwartaal van vorig jaar aanzienlijk. De omzet lag in 1968 twaalf procent lager dan in 1967 De heer Nijnatten, diistrictsbestuur- van de katholieke metaalbond St. Eloy, vond de kansen voor samenwer king van Jaarsma met een ander me taalbedrijf gunstig. Hij kon niet voor spellen of een verdere inkrimping van personeel nodig zal zijn. Er werken in het bedrijf 430 mensen. ALMELO De strijd tussen de Al melose politie en de etherpiraten duurt onverminderd voort Sinds enkele dagen hebben de clandestiene zendamateurs een nieuwe methode uitgedacht om uit handen van de overheid te blijven. Verscheidene piraten laden 's avonds hun hele apparatuur in een auto en mè- ken van daar uit, de ether onveilig. Hoewel de kwaliteit van de uitzending hierdoor aanmerkelijk vermindert, schijnt men dit liever te doen dan thuis te blijven en zo het risico te lo pen door de politie te worden verrast. Dit gebeurde woensdagavond de 22- jarige bouwvakker H. G. Hij werd als negende toegevoegd aan het lijstje arrestaties die de laatste tijd zijn ver richt. Onder de naam Wirmetou was hij ruim twee maanden lang in „de ether geweest. Zijn gehele apparatuur werd in beslag genomen. De chef van de Almelose recherche, hoofdinspecteur C. van Veldhuizen, ver wacht nog 'meer arrestaties. Bij deze grootscheepse razzia van enkele weken geleden, werden 15 adressen door de politie „bezocht". Bij zeven had men succes, maar de overige etherpiraten wisten toen nog de dans te ontspringen. AMSTERDAM De Amsterdamse rechtbank heeft gisterochtend de 26- jarige student Peter van der P. veroor deeld tot zes maanden, waarvan twee voorwaardelijk. De jongeman was op het studentenschip Caledonia aangehou den, waar hij in het bezit bleek van ruim twee kilo hasjiesj. Tegen de stu dent was acht maanden, waarvan twee voorwaardelijk, geëist. ADVERTENTIE OLIFANT DOET GEHEUGENTEST. Het is bekend, dat een olifant nooi iets vergeet. Jaren later kan hij ziel een vriendelijk gebaar of een misselijk grapje nog herinneren. Omgekeerd is het ook waar. Als t eenmaal een glas Olifant Vieux hebt geproefd, vergeet u dat nimmer. Zó zacht, zó edel, zó sympathiek! Test die Olifant zelf maar eens! BREDA „Geen sprake van. De verkoop van gashaarden loopt beslist niet terug, ook dit jaar zullen er zeker weer zo'n 500.000 stuks worden verkocht. En met de haardenindustrie in ons land gaat het helemaal niet slecht", zegt de 51-jarige in Rotterdam afgestudeerde econoom dr. A. L. Jongbloed. Hij is helemaal thuis in het we reldje van haardenfabrikanten. Want hij is niet alleen directeur van de Koninklijke Ijzergieterijen en Emailleerfabrieken De Etna n.v. Bij de algemene politieke beschou wingen in oktober had alleen de anti revolutionaire fractievoorzitter mr. Bies heuvel erover gesproken, maar daarna had de Kamer er geen aandacht meer aan besteed. Aan het kwartje van de briefport zit in Breda, maar ook voorzitter van een groep van ongeveer vijftien haardenfabrikanten. Over de moeilijkheden bij colle ga's wil de heer Jongbloed zich niet uitlaten. Maar als hij over de ach tergronden ervan filosofeert, zegt zegt hij: „Het vervelende van ons vak is dat je zo afhankelijk bent van het seizoen en van de mode. Bovendien is over wat langere termijn moei lijk te zeggen hoe het met de verko pen zal gaan." „Sedert 1964 is de belangstelling voor kolen- en oliehaarden ziender ogen gedaald. Er ontstond een enor me vraag naar gashaarden en dat is nog zo. De vraag naar gashaar den heeft de fabrikant voor een moeilijke keus gesteld", zegt de heer Jongbloed in zijn directiekamer in Breda. Moesten ze uitbreiden? Sommige collega's hebben dat gedaan en zij hebben flinke investeringen moeten doen om hun produktiecapaciteit te kunnen vergroten. In sommige ge vallen heeft dat tot moeilijkheden geleid. Etna heeft bewust niet willen uitbreiden. In Breda hebben wij veel werk aan derden kunnen uitbeste den en hebben wij de vraag kunnen bijhouden door extra uren te ma ken." Etna en Dru maken meer dan de helft van de totale jaarlijkse pro duktie van gashaarden. Maar ook Jaarsma en de combinatie Beckers, Becking en Bongers hebben nog een behoorlijke afzet. Waarom kunnen Etna en Dru wèl het hoofd boven water houden? Beide bedrijven hebben al van oudsher gasapparaten gemaakt en dat heeft hun in elk geval een voor sprong gegeven." „Het maken van haarden is een riskant vak", meent de directeur van Etna. „Je weet nooit hoe het publiek je modellen ontvangt. Een fabriek moet zich kunnen veroorlo ven er een grote collectie op na te houden: grote en kleine modellen, klassieke en moderne typen die dan ook nog in een aantal kleuren kun nen, worden gebracht. Alleen de gro teren kunnen dat." Smaken verschillen. Dat merken ook de fabrikanten als zij eikaars modellen bewonderen. „Gunst, wat een mooie haard", zei de ene colle ga tegen de andere. Waarop die op recht verbaasd reageerde met: „Nee toch". Vorig jaar waren de model len bizar: „We wisten van gekkig heid niet wat we moesten doen." Omdat een haardenfabriek zo af hankelijk is van seizoen en mode, moet zij financieel tegen een stootje kunnen, zegt de heer Jongbloed. Hij gelooft dat de mode voorlopig een woordje mee blijft spreken. De mensen kopen een haard niet meer „voor het leven". Dat doen ze ook niet meer met hun meubelen, vloerbedekking en overgordijnen. De haard is een stukje van het interieur geworden. Het publiek koopt gemak kelijker een nieuwe haard als ook de meubelen worden vernieuwd. De heer Jongbloed durft niet te voorspellen hoe de afzet zal blijven groeien. Maar hij verwacht wel, dat er voor de haardenfabrikanten een goede boterham valt te verdienen. Toch is hij blij dat zijn bedrijf gaat samenwerken met de 'metaal warenfabriek Daalderop in Tiel. „Wij vullen elkaar goed aan", zegt hij. Had de Bredase ondernemer niet beter een andere haardenfabrikant in de arm kunnen nemen? De heer Jongbloed vindt het antwoord ndet moeilijk. „Ik heb nooit begrepen waarom haardenf abrieken met andere haar- denfabrieken gaan samenwerken. De enige oplossing is een partner te zoeken die niet hetzelfde doet. Je hebt dan twee benen om op te staan", zegt hij nuchter. WILLEMSTAD De Nederlandse Antillen hebben deze week nieuwe bank biljetten uitgegeven. Alle afbeeldingen op de biljetten geven landschappen op de verschillende eilanden weer. De foto toont hiervan twee voorbeelden. ROTTERDAM De oud-Stoottroc- pers die in het voormalige Nederiands- Indië hebben gevochten, hebben hun instemming betuigd met het verzoek van de socialistische fractievoorzitter in de Tweede Kamer, drs. J. M. den Uyl, om de resultaten bekend te maken van een 20 jaar geleden ingesteld onder zoek naar eventuele gepleegde oorlogs misdaden. Het bestuur van de Stichting Bond van Oud-Stoottroepers en Stoottroe- pers (BOSS) heeft dit geschreven in een gisteren verzonden brief aan pre mier P. J. S. de Jong. Volgens deze brief, die werd geschre ven na overleg met de commandant van het huidige, in Ermelo gelegerde, bataljon Stoottroepen, overste L. van Oppen, zal uit het resultaat van dit onderzoek blijken, dat de Stoottroepen in het voormalige Nederlands-Indië meer positieve dan negatieve daden hebben verricht. Zoals bekend heeft de Amsterdamse psycholoog dr. J. E. Hueting onlangs in een proefschrift en via de televisie en dagbladen beweerd, dat militairen van de Stoottroepen, waartoe ook hij be hoorde zich tijdens politiële acties schul dig hadden gemaakt aan wreedheden en oorlogsmisdaden. Dr. J. E. Hueting heeft woensdag avond in het politieke café Pieterspoort in Amsterdam gezegd, dat hij nooit heeft willen beweren dat het Neder landse leger er in Indonesië SS-prak- DEN HAAG Op uitnodiging van de Nederlandse regering zullen de mi nister-president van België, Gaston Eyskens, en zijn minister van buiten landse zaken, Pierre Harmél, op dins dag 4 februari een officieel bezoek bren gen aan Nederland. tijken op na heeft gehouden. Hij heeft slechts willen wijzen op de vele wreed heden waaraan Nederlandse militairen zich schuldig hebben gemaakt. De Tweede-Kamerleden F. J. Goed hart (PvdA) en H. J. Vonhoff (WD) wilden een politiek-historisch onder zoek. Gerechtelijke vervolgingen heb ben nu geen zin meer, meenden zij. Er zijn de Tweede-Kamerleden in dertijd vertrouwelijke rapporten ter hand gesteld die echter nooit openbaar zijn gemaakt omdat de meeste Tweede- Kamerleden daar toen tegen waren, al dus de heer Goedhart. DEN HAAG De regering wil de Algemene Bijstandswet zodanig veran deren dat het vertrouwelijk karakter van de gemeentelijke richtlijnen in het gehele land wordt opgeheven, aldus heeft de minister van Cultuur, recrea tie en maatschappelijk werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, meegedeeld in ant woord op opmerkingen Van Tweede kamerleden over haar begroting. Eind vorig jaar waren in 140 gemeen ten met 5.000 of minder inwoners de richtlijnen nog vertrouwelijk. In zijn algemeenheid is de indruk dat de sfeer rondom de uitvoering van de Bijstands wet dikwijls te wensen overlaat niet juist De hier en daar nog niet geheel verantwoorde uitvoering houdt ver band met onvoldoende deskundigheid. Een kwalitatieve verbetering van de uitvoering van de wet hoopt men te bereiken door het bevorderen van In tergemeentelijke samenwerking en de instelling van een coördinatie- en ad viescommissie voor de voorlichting. DEN HAAG Betalen de Spoorwe gen niet te veel voor hun stroom? De ze vraag heeft gisteren de Tweede Ka mercommissie voor verkeer en wa terstaat bezig gehouden, maar staats secretaris Keijzer heeft er geen ant woord op kunnen geven. De liberaal mr. Schlingemann, klaagde eroyer dat de Spoorwegen op de spitsuren soms het tienvoudige van het normale tarief betalen en de so cialist dr. ir. Oele meende dat je in ons land beter aluminium kunt maken dan treinen laten rijden. De Kamer had overigen veel waar dering voor het rapport „Spoor naar '75", maar zij wilde weten wat de re gering denkt van deze plannen, die tientallen miljoenen zullen vergen. „Ik wist er wel alles van", zei de staatssecretaris, maar als ik het zelf zou hebben geschreven, zouden ver scheidene onderdelen geheel anders uitgevallen zijn. Een standpunt kon hij pas later geven, als hij de resul taten van de verkeers- en vervoers- studie van het Nederlands Economisch Instituut binnen had. Dit zal waar schijnlijk nog dit jaar zijn, ook omdat de Garantiewet afloopt. Over de Schiphollijn zal de beslissing eerder afkomen. Het eindrapport over deze spoorverbinding Rotterdam-Den Haag-Schiphol-Amsterdam is over een week of zes te verwachten. LEEUWARDEN De dienst open bare werken in Leeuwarden is tot de onaangename ontdekking gekomen, dat ten gevolge van een bijzander bacterio logisch proces de verankering van de walbeschoeiing van twee belangrijke kaden in de industriewijk zodanig door corrosie is aangetast, dat de betreffen de kaden over een lengte van verschei dene honderden meters met instorten worden bedreigd en tot een breedte van 3 a 4 meter uit de walkant moe ten worden afgezet, omdat anders het risico voor afgemeerde schepen en- voor het verkeer langs, alsmede voor opslag op de walkant te groot zou wor den. Dit betekent dat de bedrijven langs de betreffende kaden ernstig gehandi capt zullen zijn wat betreft hun los- en laadgelegenheid. Tijdens een spoedver gadering zijn de betreffende bedrijven gistermiddag van een en'ander op de hoogte gesteld. Willem Duys bij aankomst voor het gebouw van de rechtbank aan de Prinsen gracht voor het korte geding, dat kruidendokter Van de Moosdijk tegen hem had aangespannen. AMSTERDAM Het voor de televisie aandacht besteden aan bezwaren tegen de verkoopmethoden van de kruidenhandelaar W. J. A. van de Moosdijk uit Cas teren is „het verplaatsen van 'n zaak van de rechtszaal naar de publieke tribune". Dat merkte de president van de Amsterdamse rechtbank, mr. U. W. H. Stheeman, gisteren op by de behandeling van het kort geding van de heer Van de Moosdqk tegen de televisie-presentator W. O. Duys, een geding waarin hy donderdag uit spraak zal doen. Mr. Stheeman reageerde daarmee nadat de heer Duys had toegegeven: „Misschien heeft het wel het karakter van een rechtszaak gekregen". „Dat is juist de narigheid", aldus mr. Stheeman. „Van de bezwaren die de heer Eerenberg in die uitzending noem de, staats niets vast, maar het publiek neemt aan van wel". Volgens de Haagse advocaat mr. K. W. Zieleman, die optrad voor de zelf niet verschenen heer Van de Moos dijk, had de heer Duys in de uitzending van Voor de vuist weg van 13 decem ber de heer Eerenberg moeten afrem men toen deze de kruidenhandelaar „op de meest onsmakelijke wijze" aanviel. „De aanval was laf en vulgair, speculerend op de sensatielust van het publiek", meende de advocaat „De heer Duys had, toen duidelijk werd dat de heer Eerenberg op goed kope wijze de naam van de heer Van de Moosdijk wilde schenden, moeten zeggen: Stop, of u gaat eruit. Als de heer Duys een volwassen verantwoor delijkheidsgevoel zou hebben —waar ik overigens aan twijfel zou hij heb ben beseft dat mijn cliënt werd verne derd en gekwetst op een manier die ik in de 25 jaar dat ik advocaat ben nog niet heb meegemaakt Er moet hier op de meest snelle wijze worden duidfelijk gemaakt dat de rechter dit afkeurt". Dat zou volgens mr. Zieleman moe ten gebeuren door een vonnis waarin de heer Duys wordt bevolen binnen veertien dagen in zijn televisieprogram ma te verklaren dat hij „in hoge mate onrechtmatig" had gehandeld en dat de omstreden uitzendingallerminst naar behoren was voorbereid. Bovendien zou de heer Duys daarin nog „ernstig ge meende spijt" moeten betuigen. Volgens mr. J. van Santbrink uit Den Haag, die optrad voor de heer Duys, was mr. Zieleman met zijn dagvaar ding aan het verkeerde adres. De Avro was volgens mr. Santbrink verantwoor delijk voor de uitzending en alleen de Avro zou kunnen rectificeren, „want de heer Duys heeft geen eigen zendtijd, ADVERTENTIE En 1 geeft uw kamer een persoonlijk tintje. 803 hij is alleen een betaalde presentator". Er komt geen onderdeel in zijn pro gramma of de programmaleiding heeft het goedgekeurd". Mr. Santbrink legde uit dat door een misverstand bij de PTT het telegram niet was verzonden waarin de heer Van de Moosdijk daags tevoren voor de uit zending was uitgenodigd. De heer Duys zei daar later zelf over: „Toen bleek dat dat niet was verzonden heb ik wel een slapeloze nacht gehad". Zijn raadsman herinnerde eraan dat hij in de uitzending had gezegd: „Wij geven hier geen oordeel, daar zijn an dere instanties voor". Mr. Zieleman legde een verklaring over van „een an dere instantie", een hoogleraar die de kruiden van de heer Van de Moosdijk van goede kwaliteit noemt. Andere des kundigen hadden gezegd dat ze exorbi tant duur waren. Mr. Zieleman stelde daar tegenover (maar daarvan had hij gen deskundigenverklaring): „Een lamp van Philips kost aan materiaal ook maar zeven cent, maar die wordt toch verkocht voor 1,50 gulden". Volgens mr. Zieleman had de uitzen ding de kruidenhandelaar vernietigd. Mr. Santbrink: „Direct na de uitzen ding heeft hij gezegd: Ze levert me mil joenen winst op". De heer Duys bracht zelf onder de aandacht van de president dat de heer Van de Moosdijk hem op de avond van de uitzending om 7 uur had opgebeld en dat hij toen niet was ingegaan op het aanbod om tien uur in de televisiestu dio te komen. Bovendien had hij daarna nog gelegen heid gekregen zich in de zendtijd van de Avro in een alleenspraak van onge veer zes minuten te verweren. „Dat was in de reclametarieven van de Ster een zeer dure uitzending", al dus de heer Duys. „Daarin heeft hij niets weerlegd van wat er in Voor de Vuist weg was gezegd, hij heeft er al leen een soort reclameuitzending van gemaakt. Na afloop heeft hij mij in bij zijn van zeven getuigen gezegd dat hij nu verder van alle juridische acties zou afzien. Als 'mr. Zieleman zich dus niet als gratis advocaat aan de heer Van de Moosdijk had aangeboden, had den we hier niet gezeten". DEN HAAG In sommige plaatsen, o.a. Valkenswaard, Schoonebeek, Gie ten en Westerbork, heeft volgens het Tweede Kamerlid drs. J. van den Doel (PvdA) „een verkapte huurverhoging" plaats gevonden door de stookkosten van centrale-verwarmingsinstallaties praktisch te verdubbelen. Drs. Van den Doel vraagt de minis ter van volkshuisvesting en r.o. of de ze verhoging met zijn instemming heeft plaatsgevonden, op welke voorschriften deze lastenstijgingen berusten, hoe vaak zij per 1 januari zijn toegepast, hoe deze toepassingen worden gemoti veerd en hoe déze motivering in het algemene huurbeleid past. meer vast dan alleen maar een tariefs verhoging, namelijk het vervallen van de tweede postbestelling. Deze omvat weliswaar slechts tien procent van de hele post, maar èr moeten toch 850 man aan te pas komen. Afschaffing betekent een besparing van vijftien miljoen gulden. Om deze volledig op te vangen zou de briefport tot 27 cent verhoogd moeten worden. Tot een beslissing is het gisteren in de Kamercommissie niet gekomen. Mi nister Bakker heeft wel van alles aan gevoerd om de pil te vergulden. De af schaffing van de tweede bestelling, zal heel geleidelijk gaan zei hij, en kan nog maanden duren. Dat maakte weinig indruk, daar het euvel eigenlijk ligt bij het al maar la ter worden van de eerste bestelling, die in sommige wijken van de grote steden nu al in het begin van de mid dag wordt bezorgd. Er zullen volgens de ministéV in de loop van de tijd op ruime schaal en in grote aantal gratis postbussen ter beschikking komen. Het kwartje briefport zal per gezin op twee gulden per jaar komen, reken de de minister de Kamerleden voor. Minister Bakker beloofde te zullen be kijken of het extra telefoontarief voor slechthorenden kan worden afgeschaft. Ten slotte kreeg de staatkundig gereformeerde afgevaardigde ir. Van Rossum de toezegging dat alles zal worden gedaan om de kerkbodes „op tijd bij de consument te bestellen, zo dat deze weet hoe laat hij zondag naar de kerk moet gaan". Ir. Van Rossum had erover geklaagd dat deze blaadjes nogal eens op maandag werden be zorgd! DEN HAAG Het graven van de geul voor mammoettankers voor de mond van de Nieuwe Waterweg zal vol gens minister Bakker 150 miljoen duur der uitkomen. Dit is nu een van die tegenvallers die pas tijdens de uitvoering van het werk blijken, zei minister Bakker gisteren in de Twepd^-jXamercommissie voor verkeer en waterstaat. Het gevolg is dat er voor andere werken geen geld beschikbaar tel zijn. Dit geldt o.a. voor de verbreding van de sluizen van IJmuiden, die volgens minister Bakker overigens nog jaren mee kunnen. Maar ook de Hemtunnel zal moeten wachten. In de verste verte is er geen kijk op een beslissing over een vaste-oeverver- binding in de Westerschelde. Minister Bakker voegde hier nog aan toe dat men er geen idee van heeft wat daar allemaal voor moest worden gedaan. Een dergelijk werk is nog nergens ter wereld ter hand genomen. Alles zal goed en grondig moeten worden bestu deerd, aldus de minister. DEN HAAG De gemeenten krijgen meer armslag voor hun parkeerbeleid. Minister Bakker heeft gisteren in de Tweede-Kamercommissie voor verkeer en waterstaat aangekondigd dat hij voorstellen zal indienen om langere parkeertijden en hogere parkeergelden mogelijk te maken. Nu is de maximumtijd twee uur en mogen de gemeenten slechts matige winst maken op hun parkeerterreinen. De socialist drs. Van Thijn had hier naar gevraagd. Het zal nog wel even duren voordat de gemeenten „een meer prijsbewust parkeerbeleid" zul len kunnen voeren, zoals de minister het uitdrukte. Dat komt doordat daar voor enkele wetten moeten worden ver anderd. Minister Bakker beloofde dat de zaak vóór 1971 haar beslag zou krij gen. Er zal dan ook een oplossing komen voor de belasting op auto's die niet, ge bruikt worden, maar wél voortdurend een stuk van de openbare weg in be slag nemen. Drs. Dijkstra van D'66 had erop aangedrongen dergelijke auto's onder de wegenbelasting te brengen. Parkeerverboden voor stadscentra, de bouw van parkeergarages en de aanleg van parkeerterreinen buiten de stadskernen vormen voor minister Bak ker geen probleem. Hij verwees dit al lemaal naar de gemeenten, die de; problemen zelf moeten oplossen. AMSTERDAM Overleg tussen de rijksoverheid en de gemeente Amster dam heeft ertoe geleid dat in Amster dam soepel zal worden opgetreden te gen gebruikers van verdovende midde len, met name van de lichte narcotica, zoals hasjiesj en marihuana. Blijkens uitspraken gisteravond ge daan in een vergadering van de com missie van bijstand in jeugdzaker steunt de gemeenteraad het beleid zo als dat B. en W. voor ogen staat. Mer meent dat een harde aanpak de pre blemen niet oplost, al kan het gemeen tebestuur ook weer niet oogluikend toe staan dat de Opiumwet met zijn voor kennis wordt overtreden.

De Vallei | 1969 | | pagina 11