Jan Bols is griep te boven en doet toch mee in Inzeil Eddy Verheyen leeft intens naar EK toe Botwinnik en Geiler voeren ranglijst aan FORNASS, STAAN CLAESSON, MAIER EN VERKERK IN INZELL HOOG GENOTEERD Aandeelhouders YMF nog niet geheel overtuigd „Nog wat slap, maar dat gaat snel over" Drie tennisprofs in halve eindstriiden Kernploeg naar Madonna diCampiglio Beste zestien van '68 Nog 39 equipes in de strijd Denemarken verloor van Mexico3-0 Kampioen na nog geen ronde boksen Betty Stöve is uitgeschakeld Zó verloor Donner van Olafsson Veel gegadigden voor nationale titel 47/1 Europese foto-, dia- en filmwedstrijd Leren afzien Medewerking Serieuzer Deventernaar wil keuze waarmaken Val Gelukt Rallye Monte Carlo HOOGOVENTOERNOOI Onrust zaaien Verkerk Solide SPORT IN 'T KORT ROBOT BESCHERMER VRIJDAG 24 JANUARI 1969 mw INZELL In het Westduitse Inzeil, waar de dooi hard heeft toegeslagen, stelt Jan Bols grinnikend vast: „Ik rijd mee in het Europese schaatskampioen - schap". De 24-jarige machinebankwerker uit Hoogeveen, kroonprins onder de Nederlandse hardrijders, heeft weinig of geen last meer van de gevolgen van de griep, die hem het afgelopen weekeinde in Oslo velde. Dokter Lap, de arts van de Nederlandse kernploeg, stelde vast dat Bols klinisch gezien in orde is en dat hij dus geen bezwaar had tegen het deelnemen van de Drent. Coach Leen Pfrommer: „Ik kan Jan nu niet verbieden mee te doen. De vorm komt langzaam terug en hij heeft nog even de tijd om de laatste voorberei dingen te treffen. Zijn pols en bloeddruk waren goed en ook wat mij betreft kan Bols zaterdag en zondag starten". De pas aan zijn tweede internationa le seizoen bezig izjnde Bols stelt: „Ik ben nog wat slapjes in de benen en ben gauw moe, maar dat is een kwestie van een dag of twee. Ik kan er net op tijd weer zijn. De pijn in mijn keel is een stuk minder geworden en als ik vandaag nog wat train zal het wel gaan". De vorig seizoen uit het niets geko men rijder uit Hoogeveen ontdek king van Pfrommer, die toen nog geen coach van de kernploeg was heeft zich ook voor dit schaatsjaar voorbe reid op de weg. Hij fietste zo'n dertig wedstrijdjes, zonder in de voorste gele deren te eindigen. Hij beschouwde het opnieuw als de basis waarop hij tijdens de winter verdei wilde bouwen. De Hoogevener heeft leren afzien, dank zij het wielrennen. Hij ziet er niet tegen op hard te werken. Een klassementswedstrijd over de vier klas sieke afstanden is het mooiste wat er in de schaatssport bestaat. Ook voor Jan Bols, die de 10.000 m een kwel ling voor de meeste rijders ziet als een afstand waarop hij zich meestal heerlijk kan uitleven. Van origine een pur sang stayer zegt Bols: „Zo'n 10 kilometer is voor de meesten een soort marathon: je krijgt je inzinkingen, maar je vecht daarte gen. Je moet doorbijten net als in de wielersport. Je moet over dat dode punt heen zien te komen. Lukt dat niet, dan ben je weg. Ik vind het niet erg als ik van de kaart raak tijdens een race. Je kunt het natuurlijk beter niet ondervin den, maar als ik me er onder uit weet te werken dan is mijn voldoening na een rit altijd groter". De Nederlander, die het vorig seizoen voor het eerst in de kernploeg werd op genomen en maar meteen doorstootte naar de top, wil een poging doen de stijgende curve op zijn prestatielijst door te trekken. De nuchtere Drent heeft met de kalme kijk van de noor deling voor zichzelf uitgemaakt, dat „proberen", „zijn best doen" en „zich leegrijden" alles is wat hij in dit ver band kan doen. Tijden, gemaakt tijdens een bepaal de wedstrijd, zeggen hem niet veel. „De omstandigheden waaronder iemand rijdt kunnen heel anders zijn dan die waaronder zijn concurrent een topver-n richtig moet zien te leveren. Het weer kan slechter zijn geworden, het ijs is dan niet meer zo best, kortom een toernooi kan door vele factoren een scheef beeld opleveren". Pfrommer beaamt het: „Voor mij is degene, die onder de ongunstigste om standigheden of dat nu de loting be treft, het weer of de kwaliteit van het ijs de beste prestatie levert, de wa re, de grote kampioen". Jan Bols, die op een metaalwarenfa- briek in zijn woonplaats Hoogeveen werkt, krijgt van zijn werkgever alle medewerking tijdens het schaatssei zoen. Er is zelfs op de fabriek een sup portersclub voor hem opgericht, die hem veel steunt. Bols: „Tenslotte kan ik van begin bedecember tot half maart niet werken". Over zijn kansen wil de noorderling het niet hebben. In de Noor FornSss, de Zweed Claesson en zijn landgenoot Verkerk ziet hij potentiële kanshebbers op de Europese titel. „Cees Verkerk heeft zich serieuzer voorbereid dan het vorig seizoen". En over zichzelf: „Als dit schaatsjaar voor mij een flop wordt dan klim ik straks weer op de fiets om het zo snel mogelijk allemaal te verge ten. Niet dat ik dan nooit meer zal schaatsen, maar kijk: alles wat goed gaat is prachtig. Ook het wielrennen". Jan Bols wacht rustig af. Het sneeuw water druipt van de daken. Grauw ligt het eerst zo witte kleed tegen de Beier se Alpen aan. Op de bergruggen wijzen de naaldbomen triest omhoog. De lucht is vuilgrijs, er valt een fijne motregen BRISBANE De Australische Da- vis-Cupspeler Ray Ruffels heeft zich als enige amateur gehandhaafd in het toernooi om de tennistitels van Austra lië. Dank zij een overwinning op zijn ploeggenoot Bill Bowrey plaatste hij zich voor de halve eindstrijden. De andere drie halve-finalisten zijn profs. De Australiër Laver brak het verzet van zijn landgenoot Stolle in drie uur. Roche versloeg Newcombe in een harde vijfsetter en de Span jaard Gimeno gaf zijn Amerikaanse vakgenoot Buchholz een geweldig pak slaag. De uitslagen: Herenenkelspel, kwartfinales: Laver (Austr.) versl. Stolle (Austr.) 6-4, 18-16 6-4, Gimeno (Sp.) versl Buchholz (VS) 6-1, 6-2, 6-2, Ruffels (Austr.) versl Bowrey (Austr.) 9-11, 2-6, 6-0, 6-3, 6-4, Roche (Austr.) versl. Newcombe (Austr.) 10-8, 4-6, 6-8, 7-5, 6-3. Damesdubbelspel, kwartfinales: King Casals (VS) Chanfreau/Amos (Austr.) 8-6 en 6-1; Krantzcke/'Melvil- le (Austr.) Mansfield/Sheedy (Austr.) 6-1 en 7-5; Court/Tegart (Austr.) Kenny/Starr (Austr.) 6-2 en 6-1; Jones/Durr (GB/FR) Gil- christ/Harris (Austr) 6-2 en 6-0. uit. In Inzeil kijkt men nu toch wel be denkelijk naar boven. Immers, dat Europese schaatskam pioenschap, voor het eerst na 54 jaar weer in West-Duitsland, mag niet mis lukken. INZELL De leden van de Neder landse kernploeg zullen zaterdag 1 en zondag 2 februari in Madonna da Cam- piglio deelnemen aan het Italiaanse schaatskampioensohap. Daarna reist coach Leen Pfrommer met zijn team naar Davos om zich verder voor te be reiden op het wereldkampioenschap, dat 15 en 16 februari op de kunstijsbaan in Deventer wordt gehouden. Het ligt in de bedoeling dat de kernploeg op donderdag 13 februari in Deventer arriveert. INZELL In het Kurhaus te Inzeil wimpelt Eddy Verheijen zoveel mogelijk vragenstellers van zich af. Hij praat deze dagen liever niet omdat hij alleen wil zijn met zijn gedachten. De 22-jarige Deventer onderwijzer is teruggekomen in de kernploeg en hij wil het in het Europese schaatskampioenschap alleen maar waarmaken. Verheijen is nerveus en mentaal geladen. Verheijen leeft inens naar het tweedaagse toernooi toe. Men kent de geschiedenis wellicht nog wel. In 1966 werd de kleine Deven- tenaar vijfde in het Nederlandse kam pioenschap. De weg naar de kernploeg van de toenmalige schaatscoach Anton Huis- kes lag zo maar voor hem open. Ten minste, dat dacht men, maar Huiskes besliste in eerste instantie anders. De technische commissie van de Ko ninklijke Nederlandse Schaatsenrij- dersbond stelde, dat Eddy Verheijen in de ploeg moest worden opgenomen die dat jaar in Deventer de kleuren van Nederland in de Europese titelstrijd zou verdedigen. Samen met Kees Ver kerk, Ard Schenk, Rudi Liebrechts en Frits Bartling. Huiskes hield er ande re ideeën op na. Hij had zijn keuze voor de vierde en vijfde plaats in de kernploeg gemaakt uit Peter Nottet, Frits Bartling en Ed dy Vereijen. Daar Nottet op dat ogen blik een sterk stijgende vorm demon streerde, wilde Huiskes hem erbij heb ben. Velen gaven Huiskes gelijk, de technische commissie dreef haar zin door en de toen pas negentienjarige Deventenaar startte dat jaar in het Europese kampioenschap. Het drama gebeurde op de 500 meter, de eerste afstand van het toernooi. Ver heijen kwam op de sprint te vallen, Huiskes gnuifde welhaast hoorbaar hij had gelijk gekregen. Het werd voor de toen nog leerling van de kweek school voor onderwijzers zijnde Neder lander verder een mislukt kampioen schap en een mislukt seizoen. De tra nen vloeiden rijdelijk, de jonge Verheij en kon niet meer tegen de spanningen op. De jeugdige Deventenaar verdween in alle stilte, hij scheen voor de schaats sport verloren. In het oosten van Ne derland en vooral in Deventer en om geving bleef men echter in hem gelo ven. Eddy Verheijen herstelde zich van de mentale klap en begon langzaam maar zeker te werken aan een tweede episode uit zijn nog jonge schaatscar- rière. Na twee seizoenen diende hij zich weer aan en dit jaar reed hij in Hee renveen een uitstekend nationaal kam pioenschap. Bovendien bracht hij in het hoog gelegen Poolse Zakopane tijden op de chronometers die er mochten zijn. De landenwedstrijd tegen Noorwegen, het afgelopen weekeinde in Oslo was beslissend. Coach Pfrommer had ge zegd, dat de 5.000 meter daar de door slag zou geven. Pfrommer weifelde tussen Verheijen en Karei te Winkel. De Deventenaar knokte zich in de Noorse hoofdstad op vijf kilometer dood en finishte na zeven minuten en 57,5 seconden. Te Winkel liet 8 min. en 11 seconden noteren; het pleit was be slecht. De onderwijzer uit Overijssel had zijn zin. Wat hij zich ten doel had ge steld: ten koste van alles terug in de kernploeg, was gelukt. En zijn persoon lijke records wijzen uit, dat hij op dit ogenblik daarin thuishoort: de 500 me ter in 42,4., de 1500 meter in 2 min. en 9,5 sec., de 5.000 meter in 7 min. en 43,5 sec. en de 10 km in 16 min en 8,5 sec. Verheijen, die nog geen aanstelling heeft als onderwijzer „Ik moet dit jaar, na het schaatsseizoen zo half maart eerst in dienst" heeft zich nu tot taak opgedragen bij de laatste zes tien rijders in het eindklassement te eindigen. Hij weet dat hij zich daarbij kan voegen via een goede tijd op de 5 kilometer op zaterdag. „Ach, ik wil wel waf zeggen, maar laat me liever met rust. Na de 5000 me ter kan het me niet meer schelen, dan wil ik desnoods antwoord geven op al le vragen". INZELL De beste zestien rfyders van het Europese schaatskampioenschap 1968 dat in Oslo werd verreden waren: 1. Maier (Noorwegen) 177,318 2. Matoesevitsj (Rusland) 177,780. 3. Thomassen (Noorwegen) 177,968. 4. Zimmermann (W-Duitsland) 179,288. 5. Bols (Nederland) 179,460. 6. Schenk (Nederland) 180,038. 7. Guttormsen (Noorwegen) 180,728. 8. Verkerk (Nederland) 180,898. 9. Stiansen (Noorwegen) 181,127. 10. Lavroesjkin (Rusland) 181.263. 11. Koskinen (Finland) 182,232. 12. Günther Traub (W-Duitsl.) 183,370. 13. Launonen (Finland) 183,627. 14. Nottet (Nederland) 183,773. 15. Sandler (Zweden) 183.945. 16. Antsson (Rusland) 183,977. EDDY VERHEIJEN waar maken MONTE CARLO Btf de 39 equipes, die zich hebben geklasseerd voor het laatste onderdeel van de Rally van Monte Carlo een 670 kilometer lange rit van Monaco naar Monaco bevin den zich twee Nederlandse ploegen: de BMW 2002 TI van Rob Slotemaker en Ferry van der Geest en de Volkswagen 411 van Gijs van Lennep en Jan Klein. Vooral het team Slotemaker/ Van der Geest gaat met goede vooruitzichten op een ereplaats van start. Met 14.184 pun ten staat deze ploeg in het officiële tus- senklassement op de achtste plaats. Gijs van Lennep en Jan Klein staan met 16.084 punten als 22ste geklasseerd De overige Nederlandse equipes en de Nederlands-Belgische formatie van De Jong en Van Pelt zijn uitgevallen. De Porsche van de Zweden Björn Waal- degaard en Lars Helmer voert met 12.499 punten nog sieeés het klassement aan. Stalgenoot Vic Elford de win naar van vorig jaar en David Stone bezetten met minder dan honderd pnt. achterstand de tweede plaats. De standt luidt: 1. Waaldegaard/Helmer (Zweed) Porsche 12.499 punten; 2. Elford/Stone (GB) Porsche 12.588; 3. Vinatier/Jacob (Fr) Alpine 12.859; 4. Larrousse/Perra- mond (Fr) Porsche 12.930 5. Piot/Todt (Fr) Ford Escort 12.968; 6. Therier Callewaert (Fr) R8 Cordini 13.545; 7. Arnio-Wihuri/Kolari (Finl) Porsche 13.592; 8. Slotemaker/Van der Geest (Ned) BMW 2002 TI 14.184; 9. Greder/ Mura (Fr) Opel Commandore 14.328; 10. Pat Carlsson-Moss/Nystrom (GB/Zwed) Lancia 14.399; 22. Gijs van Lennep Klein (Ned) Volkswagen 411 16.084. Kort voor het sluiten van onze pagi na's ontvingen we het bericht dat vol gens een onofficiële uitslag de Zweden Bo Waldegaard en Lars Helmer met een Porsche winnaar zijn geworden van de Rally van Monte Carlo. Patt Moss, die met de Zweedse Elisa beth Nyström in een Lancia rijdt is ook nog onofficieel voor de zevende maal winnares van de Coupe des Da mes. MEXICO STAD Het Deense voet balelftal heeft in het Aztekenstadion in Mexico Stad met 3-0 verloren van Mexi co. Bij de rust stonden de Mexicanen, doordat de Denen twee maal in eigen doel hadden geschoten, al met 2-0 voor. NEW YORK Het gevecht om de wereldtitel boksen in het halfzwaarge- wicht tussen Bob Foster en uitdager Frank Depaula heeft in het New- yorkse Madison Square Garden nog geen ronde geduurd. Na twee minuten en zenventien seconden, toen de 28-jari ge Depaula al drie keer was neer ge weest, stopte scheidsrechter Lobianco het gevecht. IJSHOCKEY Het Russische ijs- hockeyteam heeft in Victoria de derde wedstrijd tegen Canada gewonnen. Na overwinningen van 4-2 en 7-0 werd het dit keer 8-3 via de tussenstanden 4-2, 1-1 en 3-0. VOETBAL De Braziliaanse ploeg Santos heeft donderdag in Kinshasa met 2-3 verloren van het nationale elf tal van Kongo Kinshasa. Santos had voor rust een voorsprong van 2-1, Pele maakte beide doelpunten. TENNIS —De Westduitse tennis- bond heeft donderdag bekend gemaakt tegenstander te zijn van een toernooi om de Davis Cup, dat open staat voor amateurs en professionals. KEULEN In de kwartfinales van het toernooi om de Westduitse tennis titels op overdekte banen in Keulen heeft Betty Stöve moeten capituleren voor de Zweedse Christina Sandberg: 3-6, 2-6. Samen met de Fransman Barclay drong de Rotterdamse speelster wel in het gemengd dubbelspel door tot de halve finales. Ze versloegen Fay Moore (Australië) en de Nieuwzeelan- der McDonald met 6-4, 6-2. De uitslagen: Herenenkelspel (kwartfinales): Kukal (Tsj) El Shafei (VAR) 7-5, 5-7, 7-5 Herendubbelspel (eerste ronde): Kuhnke/Wilson (WDl/GBr) Werren Fleury (Zwi/Ned) 10-8, 6-4. Gemengd dubbelspel (kwartfinales): Edith Winkens/Cramp (WDl/GBr) Robin Lloyd/Hutchins (GBr) 8-10, 2-6 Damesdubbelspel (eerste ronde): Joyce Williams/Christine Janes (GBr) Alena Palmeova/Betty Stöve (Tsj/ Ned) 6-4, 6-4. Wit: F. Olafsson (IJsland) Zwart: J. H. Donner (Nederland). Caro-Kann 1. e2e4, c7—c6; 2. d2—d4, d7—d5; 3. Pbl—c3, d5Xe4; 4. Pc3Xe4. Pb8—d7; 5. Lfl—c4, Pg8—f6; 6. Pe4Xf6+ Pd7X f6; 7. c2c3, Pf6—e4; 8. Lel—f4, Pe4— d6; 9. Lc4b3, Lc8—f5; 10. Pgl—f3, e7e6; 11. Pf3—e5, Lf8—e7; 12. g2—g4, Lf5g613. Ddl—e2, a7—a5; 14. a2—a4, Le7—h4; 15. Lf4—g3, Dd8—e7; 16. 0—0, 0—0—0; 17. Tal—el, Th8—e8; 18. c3— c4, Lh4Xg3; 19. h2Xg3, Kc8—b8; 20. c4c5 Pd6c8; 21. De2—e3, De7—c7; 22. f2—f4, Te8e7; 23. De3—f2, Td8—e8; 24. Tel—e3, f7—f6; 25. Pe5—f3, h7—h6; 26. Tfl—el, Dc7—d7; 27. Df2—d2, h6h5; 28. g4—g5, Lg6—f5; 29. Pf3—h4, Lf5g4; 30. Te3—e4, Dd7—d8; 31. Dd2— f2, Te7d7; 32. g5Xf6, g7Xf6; 33. f4—f5, e6e5; 34. d4Xe5, Td7—d2; 35. Df2—f4, Kb8a7; 36. e5Xf6, Te8Xe4; 37. TelX e4, Td2Xb2; 38. Lb3—c4, Dd8Xf6; 39. Df4e5, Tb2—bl 40. Lc4—fl, Df6— g5; 41. f5—f6, Dg5—cl; 42. Te4—f4, Lg4h3; 43. Ph4g2. Zwart geeft het op. INZELL De regen houdt de bezoekers van Inzeil binnen, maar rond de blankhouten tafels in de gezellige Gasthauser, waar de wijn en het bier de tong losmaken is tocho het aanstaande Europese schaatskampioenschap telkens weer het onderwerp van gesprek. Kansen worden gewikt en gewogen en daarbij vormen vier namen het steeds terugkerende akkoord: Dag Fornass, Kees Verkerk, Göran Claesson en Fred Anton Maier. Zij zijn de grote favorieten voor de Europese titel, die in 1966 (Schenk) en in 1967 (Verkerk) voor Nederland was gereserveerd, maar die het vorige jaar werd ingepalmd door Fred Anton Maier, die als stayer zijn naam vestigde, doch die 1968 zichzelf kroonde als de beste allrounder van Europa en de wereld. De thans 30-jarige Maier moet in In zeil zijn titel verdedigen tegen de aan stormende jeugd, waarvan de represen tanten zijn, in de eerste plaats zijn tien jaar jongere landgenoot Dag For nass, die hem bijna twee weken gele den in het Noorse kampioenschap ver sloeg en de 22-jarige Zweed Göran Claesson, die dit seizoen van de ene overwinning naar de andere reed. En dan natuurlijk tegen rijders met een gevestigde reputatie als Kees Ver kerk, Jan Bols, Ard Schenk, Magne Thomassen en Oer jan Sandler, die allen bij de minste of geringste misstap van de favoriete jongeren zullen toesprin gen om het gat naar het erepodium te dichten. Fornass en Claesson... Zij zijn het vooral die de internationale schaatswe reld dit seizoen hebben beziggehouden. Hun overwinningen en niet minder hun opzienbarende tijden zaaiden on rust onder de toprijders en zetten de experts in de schaatslanden aan het denken. Daarbij drong zich vooral dq vraag op: „Hoelang kunnen zij deze vorm vasthouden?" Tot nu toe hebben sceptici ongelijk gekregen. Fornass en Claesson blijken nog niets van hun grote vorm te hebben inge boet. Fornass gaf hiervan blijk in de zaterdag en zondag in Oslo gehouden landenwedstrijd tegen Nederland, waar in hij de 500 en de 1500 meter won. Claesson bewees dit de week tevoren in Hamar met tijden van 40.6 en 2.03.7 op resp. de 500 en 1500 meter. Bei den hebben bovendien bewezen ook op de 5000 en de 10.000 meter tot grote prestaties in staat te zijn. „Zullen zij echter ook de mentale kracht bezitten om de omstandigheden zoals die zich in 'n internationaal kam pioenschap voordoen, wanneer er zo veel groter belangen op het spel staan, aa te kunnen? „is een tweede punt, dat ten aanzien van deze jonge, inter nationaal nog onervaren rijders me- menigmaal ter discussie wordt gesteld. De Noren, noch de Zweden behoeven zich daarover zorgen te maken. For nass versloeg in het Noorse kampioen schap al zijn concurrenten, onder wie toch de wereldkampioen (Maier), Mag ne Thomassen, Svein Erik Stiansen en al die andere Noren van een verder dan het eigen land strekkende naam. En Claesson heeft in de ontmoetingen met Europa's topklasse zich al evenmin doen kennen als een rijder zonder rug- gegraat. Juist door hun recente succes sen staan zij hoog genoteerd op cfé lijst der favorieten. Vooral de buitenlanders zien in Kees Verkerk degene, die dit tweetal de pas naar het Europese kampioenschap kan afsnijden. Met zijn grote schaatsverle- den, gevat in twee wereldkampioen schappen (1966 en 1967) een Europese titel (1967), een Olympisch kampioen schap (1500 meter 1968) en zilveren Olympische medailles op 1500 meter (1964) en 5000 meter (1968), stapt de kleine Puttershoeker vanzelfsprekend als een „grote" de schaatsarena binnen. Indrukwekkend was de wijze, waar op hij twee weken geleden te Heeren veen het nationale kampioenschap ver wierf en toch... Is het Kees zelf niet, die telkens weer vraagtekens plaatst, wanneer het antwoord moet worden ge geven over zijn huidige vorm? De lan denwedstrijd te Oslo paste niet in Kees Verkerks schema en dit was dui delijk aan zijn rijden te merken. Hij deed zijn plicht, maar daarmee is ook alles gezegd. Slechts even vlamde hij, na zijn val op de 1500 meter.. Ver der liet hij iedereen in het ongewisse. Kees speelt het spel met het pokerface van een bridger. Wanneer het er echter op. aankomt, wanneer groot slem bin nen zijn bereikt ligt, dan meldt hij zich. Zoals reeds verscheidene keren in het verleden, als ook twee weken geleden in Heerenveen. Dan schittert hij als een ster. De kleine Kees is dan de grote Verkerk. AMSTERDAM Niet minder dan 12 biljarters hebben ingeschreven voor het kampioenschap van Nederland anker kader 47/1, dat van 27 februari tot en met 2 maart in Noordwijk wordt ver speeld. Er zijn dus voorwedstrijden no dig, waarvan de eerste vier van het vo rige jaar Henk Scholte, Tini Wijnen, Hans VuTtink, en Joop Roodenburg zijn vrijgesteld. In Den Haag is een groep gevormd met Hans Sundquest, Flip Beekman, Toon Mol en Janus Jacobs. In Heerlen spelen Lambert van Nijnatten, Lam bert van Leur, Jean Bessems en Louis Rijvers. WIJK AAN ZEE Halverwege het 31e Hoogovenschaaktoernooi is de mao- griep de schaakveste in Wijk aan Zee binnengedrongen. De toernooileiding liep rond met opgezwollen gezichten en onder de bezorgd over hun gezondheid wakende deelnemers in de grootmees- tergroep waren de klachten legio. Botwinnik voelde zich zo weinig fit, dat hij op de elfde zet Keres remise aanbood en naar bed ging. De dokter werd geconsulteerd en dat had in zover re een gunstig resultaat, dat de oud wereldkampioen enkele uren later, sa men met de anderen, het avondeten kon gebruiken en zelfs in staat was handtekeningen uit te delen. Geruchten over eventuele afspraken tussen de Rus sen onderling worden met kracht ont kend. Men wijst op de zege van Korts- noj over Tal van verleden jaar en die van Poloegajevski over Ney enkele ja ren geleden. De Zuidslavische meester Ostojic, die dinsdag het bed had opgezocht, was donderdag nog te ziek om te kunnen spelen. Zijn tegenstander Hans Ree was daar overigens niet van op de hoogte. Na de vrije dag had hij de trein naar Wijk aan Zee genomen en vond bord en stoel zonder tegenstander. Toen hij na een uur het reglementaire winstpunt claimde, kreeg hij te horen, dat zijn partij wegens ziekte van Ostojic was verschoven naar zondag. Ree maakte tegen deze gang van zaken terecht be zwaren. Eén van de gevolgen is, dat zijn programma thans aanzienlijk ver zwaard wordt. Hij heeft nog maar één vrije dag en die valt pas na de zeven partijen, die hij achtereenvolgens moet spelen. Aan de overige zes borden werd weer noeste denkarbeid verricht. In twee gevallen ten koste van de Neder landse deelnemers, te weten Van Schel- tinga en Donner. Van Scheltinga liet zich tegen Geiler met zwart verrassen in een openingsvariant, welke een specialiteit is van Botwinnik. De oud wereldkampioen versloeg met dit wa pen onder meer Larsen. Geiler, die goed bevriend is met Botwinnik, bleek beter met de finesses vertrouwd dan de Nederlander. De Russische grootmees ter bracht een interessant kwaliteits-of- fer, dat hem twee sterke lopers, een belangrijke pion en koningsaanval op leverde. Na 30 zetten was Van Scheltin- ga's capitulatie een feit. Donner bediende zich tegen Olafsson van de Caro Kann-verdediging, die als solide bekend staat. Botwinnik had er bijvoorbeeld succes mee in zijn revan che-match om de wereldtitel, zowel te gen Smylov als tegen Tal. Olafsson speelde echter bijzonder agressief en de Nederlandse grootmeester vond geen sluitend verdedigingssysteem. Een op Mevrouw TIMMER bij koploopsters De overigen kunnen worden gerang schikt in de rijen der outsiders. Ook Ard Schenk en Jan Bols, Magne Tho massen en Svein Erik Stiansen. De om standigheden, mede naar aanleiding van de loting, zullen voor hen bepalend zijn. Dit geldt zowel in prestaties als in baan- en weersomstandigheden. En uit de verte kijken nog vele anderen toe, als figuranten, van wie enkele de hoop mogen koesteren het eindklas sement te bereiken. Het slagen daarin zal voor hen al een zegepraal beteke nen. de damevleugel geposteerd paard kwam niet meer van stal, van welke omstandigheid Olafsson gebruik maak te door op de koningsvleugel een on stuitbare f-pion te laten oprukken. Olafsson had zoals gebruikelijk nog slechts enkele minuten voor een flink aantal zetten, maar haalde zon der mankeren de veertigste zet, waar na Donner de strijd staakte. Lombardy verloor tegen Portisch „op punten", als deze boksterm tenminste bij het schaken gehanteerd mag wor den. De stelling van Lombardy vertoon de verscheidene kleine, zwakke plekken, waarop hij door Portisch steeds op nieuw werd geattaqueerd. Dat leidde tot het verlies van een pion, waarna priester Lombardy de handdoek in de ring wierp. Drie partijen werden afgebroken: Do- da - Langeweg, Kavalek - Ciric en Ben koe - Medina, waarbij de zwartspelers in alle gevallen beschikten over een gezonde pion méér. De pionnen lever den geen van alle winst op. Al deze partijen eindigden in remise. Medina zag verschillende winstmogelijkheden over het hoofd. Grootmeestergroep Achtste ronde: Doda (Pol.)—Langeweg (Ned.) V«V2Botwinnik (Rusl.)—Keres (Rusl.) V»V«Kavalek (Tsj.-Sl.)— Ciric (Z.-Sl.) V»—1/»; Portisch (Hong.)— Lombardy (V.S.) 1—0; Benkoe (V.S.)— Medina (Sp.) V»V*; Geiler (RusL) Van Scheltinga (Ned.) 10; Olafsson (V.S.)Donner (Ned.) 10; Ostojic (Z.- Sl.)Ree (Ned.) uitgesteld wegens ziek te Ostojic. Stand: 1/2. Botwinnik en Geiler 6V2 pnt.; 3. Keres 6 pnt.; 4/5/6. Portisch, Benkoe en Ciric 57t pnt.; 7. Olafsson 5 pnt.; 8. Doda 41/» pnt.; 9. Langeweg 3'/j pnt.; 10/11/12. Donner, Lombardy en Kavalek 3 pnt.; 13/14. Van Schel tinga en Medina IV2 pnt.; 14. Ostojic 1% pnt 1 uitgesteld; 15. Ree 1 pnt. 1 uitgesteld. Meestergroep: Zevende ronde: GaprindasviliKra mer V2V2. Achtste ronde: Kramer Sandor 01; UjtelkyHonfi afg.; Cio- calteaScholl 10; KurajicaJongsma afg.; HartochBredewout afg.; Bed- narskiKozma 10; CortleverKrabbé 01; Gaprindasville--Westerinen 01. Stand: 1/2. Honfi, Kurajica 6V2 pnt. 1 afg.; 3/4. Ciocaltea, Westerinen 5Vt; 5. Scholl 5; 6/7. Krabbé, Bednarski 4V«; 8. Cortlever 4; 9/10. Kozma, Sandor 31/»; 11/12. Ujtelky, Kramer 3; 13. Jongsma 2 1 afg.; 14/15. Hartog, Gaprindas vili IV2; 16. Bredewout 1 1 afg. Internationale damesgroep: Vierde ronde: TukVokralova 01, LitmanoviczVreeken 01, Heil wig Sokolof afg.; GutierrezIvanka 01, NicolauHeemskerk 10; Timmer Van de Giessen 10. Stand: 1/3. Nicolau, Timmer, Ivanka 3V2 pnt.; 4/5. Heemskerk, Vreeken 2V2; 6. Sokolof 2 1 afg.; 7. Volralovo 2; 8. Van de Giessen P/2; 9/10/11/12. Heli- wig, Tuk, Litmanovicz, Gutierrez V«. AMSTERDAM Voor de vierde maal zal een Europese foto-, dia- en filmwedstrijd worden gehouden, geor ganiseerd door de voorlichtingsdienst der Europese Gemeenschappen in Brus sel onder beschermheerschap van Jean Rey. In tegenstelling tot voorgaande jaren is deze fotowedstrijd niet meer uitsluitend gericht op de jeugd. De wedstrijd is thans open voor twee leef tijdscategorieën: tot 20 jaar en 20 jaar en ouder. Voor Nederland berust de or ganisatie bij de Stichting ter Bevorde ring van de Amateurfotografie in Am sterdam. Het thema van de wedstrijd luidt: „Europa gisteren en morgen". Tot de prijzen behoren réizen, gouden voorwerpen en waardebonnen. AMSTERDAM Niet alle 62 aandeelhouders van de Verenigde Machinefabrie ken (Stork-Werkspoor) waren gisteren helemaal gerustgesteld en overtuigd na de buitengewone vergadering, waarin het bestuur een uitvoerige toelichting Jiad gegeven op de afweermaatregelen tegen een overval. „Aan onze rechten wordt niet getornd", had een van hen, de heer W. C. Posthu mus Meyjes, weliswaar uitgeroepen, maar daartegenover kreeg het bestuur in urenlange, soms heftige discussies toch vragen en opmerkingen als: „Waarom geen meerderheidsbe lang bij de bestaande aandeelhouders ondergebracht in plaats van bij een be vriende groep als plotseling een bod komt. U heeft geen vertrouwen in ons; moeten wij het dan wel in het bestuur hebben?" „Neem contact op met de bieder. Als jullie zijn naam niet weten, is er ook geen dreiging", sprak een ander, niet begrijpend. En, na opnieuw de woorden van het bestuur „Er zijn meer groepen, die met elkaar een bod over wegen, nogmaals, wij weten niet wie": „Dat lijkt me zeer onwaarschijnlijk". „Wij zijn de lijdende partij, met een lange ij", stelde een nieuwe spre ker vast. President-commissaris H. W. L. Fro- wein: „U wordt niet aan banden ge legd". „U wilt toch voorkomen, dat wij bij een bod een hogere prijs voor onze aandelen krijgen dan de beurskoers?" President: „Welnee, dat is een mis vatting". „Is het dan een minder bonafide groep, die een bod wil uitbrengen?" President: „Ik herhaal het, wij we ten de naam niet". „U had eerst met de aandeelhou ders moeten overleggen. De aandeel houdersvergadering is de hoogste macht in de N.V. Als u nu dat grote aantal robot-aandelen moet creëren moet u de oude aandeelhouders in ver gadering bijeenroepen en hun de kans geven bij meerderheid vap stemmen die optie dn te trekken". Een geprikkelde president: „Nee, dat kunnen wij niet". „In zo'n vergadering is de kans groot, dat een eventuele bieder na de nodige aankopen van aandelen op de beurs een overwegende stem heeft", voegde commissaris A. P. Zwager, oud-directeur van de Algemene Bank Nederland, die in de onderhandelings- delegatae over de optie-overkomst zat, hieraan toe. De heer Frowein: „Wij willen de aandeelhouders juist beschermen". En, enigszins giftig: „Ik geloof, dat wij on ze beveiligingsmaatregelen tegen een bod buiten ons om nu wel voldoende uit de doeken hebben gedaan. Nog maals, de plaatsing van f 90 miljoen nominaal aandelen bij een bevriende groep, opdat deze de meerderheid in de V.M.F. houdt als een ongewenst bod wordt uitgebracht, is allemaal theorie. „Het is alleen om een overvaller bui ten de deur te houden. Meer beoogt de maatregel niet. Alleen al hierdoor lijkt het nog weinig waarschijnlijk, dat wij ooit nog eens worden overvallen" En: „Hoe minder wij er over zeggen, des te beter is het". Niettemin sprak een aandeelhouder daarna nog van „deze of een andere groep", die een bod op de V.M.F. zou gaan uitbrengen. De heer Posthumus Meyjes weet de ongerustheid onder zijn collega-aan deelhouders allemaal aan de Vereeni- ging voor den Effectenhandel, die vijf tien jaar heeft gezwegen en nu, een dag voordat de V.M.F. haar aandeel houders de noodzakelijkheid van aan- delenplaatsingen bij een eventuele overval ging uitleggen, ineens met kri tiek op dergelijke maatregelen kwam. (Er waren dan ook vijftig aandeelhou ders meer dan zich oorspronkelijk had den opgegeven). Hij noemde een lijst je van aandelenplaatsingen: „W. A. Scholten, die een commissa ris weg wilde hebben en daarvoor aan delen plaatste; Wilton-Fijenoord, die het kapitaal verdubbelde om een bod van Onassdt te verhinderen; Arnhemsche Scheepsbouw Maat schappij, om Zwolsman buiten de deur te houden; Veenendaalsche Stoomspinnerij en Vevertf, waar een directeur moest worden ontslagen; Van Nievelt, Goudriaan en Co., waar een bod van de N.V. Veem moest wor den verhinderd en Dikkers, die niet door Crane wenste te worden overgenomen. Hierover is nooit een woord gezegd en bovendien heeft de Vereeniging al tijd maar de onzalige figuur van de niet-royeerbare certificaten van aande len rustig geaccepteerd. En nu komen zij opeens met een, ongetwijfeld goed bedoelde, maar ondoordachte publika- tie, waardoor in een paniekstemming ongelukken worden veroorzaakt, die wij vanmiddag hier meemaken". De maatregelen van de Vereeniging tegen bedrijfsovervallen noemde de heer Posthumus Meyjes overigens niet waterdicht en de termijn van slechts 2 weken waarin over 'n bod moet kun nen worden beslist, een lachertje. Ook het bestuur van de V.M.F. had nu juist van het beursbestuur verwacht, dat dat het met duidelijke regels zou ko men. De voorzitter van de Vereniging Ef fectenbescherming, ir. G. E. Mathijsen Gerst, vond het bestuur van de V.M.F. bijzonder vindingrijk, al zaten hier en daar wel een paar euvels aan de maat regelen en betwijfelde hij of zij wei helemaal waterdicht waren. Wie de zogenaamde bevriende groep is, bij wie het meerderheidspakket van maximaal f 90 miljoen aandelen wordt ondergebracht als de V.M.F buiten haar wil zou worden opgekocht, kon het bestuur niet zeggen; dat is een voorwaarde van de groep geweest voor de optie, al werd nu wel toegegeven, dat de Algemene Bank Nederland de leiding heeft.

De Vallei | 1969 | | pagina 15