Veenendaals dagblad Politieversterkingen voor de ordehandhaving naar Praag Aanslag op kosmonauten Buiten dat betekent in Moskou nog een mysterie Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Vrees voor incidenten bij begrafenis Jan Palach JONGE ve!!i9 BANDEN Aanslagen in Rusland OMKIJKEN Y.S. handhaven goudprijs KOSYGIN HEEFT LEVERZIEKTE GRIEP GRIJPT GRETIG OM ZICH HEEN JAMIN melkhazelnootjes CARAVAN RAI 69 Merktvaardige stilterondom partijsecretaris Dubcek Samenwerking KVP. ARP en CHU in provincie Utrecht Tweede Van Meegeren in Amerika Win ter korf DUBCEK TASS ZESDE HARTELIJK WELKOM IN ADDIS ABEBA I Maison Kramer j DE Vermiste jongen verdronken Merapi langzaam tot rust Vrij-, dan de caravan! Jonge Hongaar die zich verbrandde overleden Iets zachter Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w.t 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De VMMT, opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n*. Advertentietarieven op aanvraag. VRIJDAG 24 JANUARI I969 - 43e JAARGANG no. 20 A De enige foto, waaruit iets van de aanslag zou Itunnen blijken. Een van de kosmonauten, mecha nisch wuivend, kijkt naar achteren waar de schoten zijn gevallen. PRAAG TsjechosIowa.tk.se rijkspolitie uit plaatsen in (Je omgeving van Praag is naar de hoofdstad gedirigeerd, om de gemeentepolitie te versterken. Vooral bij Russische gebouwen en installaties is de politiebewaking groot De autoriteiten schijnen bevreesd te zijn voor ongeregeldheden wanneer morgen Van Palach, de student die zichzelf in brand stak en sindsdien als een nationale held wordt vereerd, wordt begraven. lets van deze vrees bleek uit een officiële verklaring, waarin de regering er bij het volk op aandringt zijn kalmte te bewaren en zegt over inlichtingen te be schikken, dat „onverantwoordelijke elementen" de begrafenisplechtigheid wil len aangrijpen om onlusten uit te lokken. Zij zou alle haar ter beschikking staande middelen aangrijpen om te verhinderen dat de begrafenis gebruikt wordt als voorwendsel om incidenten te veroorzaken. Men verwacht dat de plechtigheid zeer grote belangstelling zal trekken. UTRECHT Het provinciaal comité van de Anti-Revolutionaire Partij in de provincie Utrecht heeft gisteravond de ledenvergadering machtiging gevraagd, een officiële delegatie samen te stellen voor overleg met de Katholieke Volks partij en de Christelijk Historische Unie over de mogelijkheden van een meer gezamenlijke presentatie van de politiek van de drie partijen in de pro vincie Utrecht. Er zijn de afgelopen maanden al of ficieuze besprekingen gevoerd. De be doeling is, dat nu aan het officiële ge sprek tussen de drie partijen zal wor den deelgenomen door de besturen van de provinciale organisaties en een ver tegenwoordiging van de fracties in de Provinciale Staten. Bij het beraad gaat het om overeen stemming over de principiële uitgangs punten voor christelijk politiek, om overleg over de hoofdzaken van een gemeenschappelijk politiek optreden zo mogelijk ook over een in hoofdzaak gemeenschappelijk politiek program. De gemeenschappelijke programmapun ten zouden onder meer kunnen blijken bij de kandidaatstelling van leden van Provinciale Staten. NEW YORK David Stein, een 34-ja- rige Britse falsaris, die bekend heeft een tiental verzamelaars 41 nage maakte schilderijen van grote mees ters verkocht te hebben en daarvoor in het geheel een bedrag van 165.000 dollar ontvangen te hebben, is giste ren door een New Yorkse rechter ver oordeeld tot een gevangenisstraf van vijf jaar en een boete van 6000 dol lar. Stein heeft 33 Chagalls, 7 Picasso's en een Matisse nagemaakt. Sommige van zijn nagemaakte schilderijen waren zelfs door deskundigen van formaat niet als vals herkend. Het jaar voorarrest gaat yan Steins straf af. ATóór wij de eerste bijen op de kro- kusjes, hepatica's of wilgekatjes zien verschijnen, loopt het nog wel ettelijke weken aan, maar wel wa- gen ze zich op zonnig-zachte dagen nu en dan eventjes buiten, om zich van de overtollige winterstoffen te ontdoen. Mijn grootvader, die een imker van formaat was, noemde dit reinigingsvlucht" en dat was een mooi woord voor het afgelegen Veluws dorp, waar hij woonde. Naarmate het jaar teneinde liep, verstilde het immenleven in kasten en korven, terwijl ook het broeden door de koningin geleidelijk geheel wordt gestaakt. We zien dan geen bedrijvigheid meer om de bijen stal; niettëmin houden de honing bijen geen winterslaap, dit in te genstelling tot de oudere hommels en bijen. De dieren zitten middenin hun huis tot een warme tros ver enigd met de koningin welbehoed j in 't midden n vervolgens naar de buitenkant plaatsing der bevol- king volgens anciënniteit, m.a.w. de jonge dieren meer naar binnen en de oudere verderop. De laatste heten in imkerstaai heel doeltref- fend ,,huid"-bijen. Ze sterven lang- zaam af, want ze zitten 't koudst. Het is duidelijk, dat de tros steeds kleiner wordt, want aanwas blijft in de wintermaanden uit. De tem- peratuur van het volk bedraagt 20 a 25 gr. C. Mijn vader, die veel aan de apicultuur deed, wees er ons als kinderen reeds op, dat de bijen voedsel gebruiken en dus geen win- terslaap konden houden. Hij wees ons als bewijs op de afgeknaagde celdekseltjes, afknaag seis van de honingcellen, die op de bodemplank lagen en we snapten het best. J 24 jan. '69, A. B. Wigman. By de demonstratie van maandag stroomden ongeveer honderdduizend mensen het St. Wenceslavplcin op om eer aan Jan Palach te bewijzen, die zelfmoord pleegde uit protest te gen de perscensuur. Sindsdien zitten veertien hongerstakers op de plaats waar Palach zich in brand stak. Zij kregen donderdag van de politie op dracht hun tenten af te breken. De be volking reageerde hierop met de de monstranten warme dranken en kle ding te brengen. In de Slowaakse hoofdstad Bratisla va verbood de overheid een treurstoet door de stad. Bloemen en vlaggen die bedoeld waren om Palach te eren, mochten niet buiten de universiteitsge bouwen worden vertoond. Een tafel met een rouwbeklagregister moest van de straat voor de universiteit verdwij nen. In BRNO moesten studenten een ka tafalk met een portret van Jan Pa lach van het vrijheidsplein verwijde ren. Nadat de studenten hiertegen een protest hadden ingediend, kregen zij toestemming de bloemen en het ge denkteken voor het operagebouw op te stellen. Intussen vraagt men zich af wat de stilte rondom partijsecretaris Dubcek te betekenen heeft. Officieel verblijft hij in zijn geboortestad Bratislava om uit te rusten. In de Slowaakse hoofd stad is daarover echter niets bekend. Men vindt het vreemd dat Dubcek op de achtergrond blijft, nu de spanning in het land opnieuw is toegenomen. Volgend sommige geruchten is hij ern stig ziek. Een studente, die deel uitmaakte van een groep hongerstakers in Brno, was donderdag na ruim vier dagen vasten zozeer verzwakt, dat opneming in een ziekenhuis noodzakelijk was. De ande ren zetten de hongerstaking voort. Het Russische persbureau Tass be schuldigde donderdag de Westerse nieuwsmedia ervan, dat zij stromingen in Tsjecho-Slowakije steunen, met de bedoeling „chaos te scheppen voor de verwezenlijking van hun sinistere plan nen". Het persbureau zwaaide lof toe aan de Tsjecho-Slowaakse communistische partij en de regering voor „de maatre gelen tegen vijandige activiteit welke gericht is tegen de grondslagen van het socialisme". Volgens Tass streven Westerse bladen en radiostations er naar de situatie in Praag te vererge ren en het normaliseringsproces te be lemmeren door valse geruchten te ver spreiden en de feiten opzettelijk te verdraaien. Het Russische blad Izvestia, dat een aanval doet op de Amerikaanse mili taire manoeuvres in Beieren, schrijft dat het opmerkelijk is, dat de West- europese pers in samenhang met „nieuwe provocaties van de NAVO, melding maakt van het „opduiken van functionarissen als Sik en Goldstücker, die enige tijd geleden Tsjecho-Slowa kije verlieten". Het blad onthoudt zich van een opinie over hun terugkeer. Het Tsjecho-Slowaakse persbureau CTK heeft melding gemaakt van een zesde poging tot zelfverbranding. Het was de 27 jaar oude Jan Gabor die kort na het middaguur in Levice (Slo wakije) heeft geprobeerd zich in brand te steken. Zes jaar geleden zou hij ook een poging tot zelfmoord hebben gedaan. Gabor, die in zijn politieregister een gevangenisstraf van een jaar heeft staan, werd naar het ziekenhuis over gebracht. Zijn huid is voor meer dan de helft met brandwonden overdekt. Hij verkeert in zeer ernstige toestand. Er zijn inlichtingen bekend over het motief voor zijn daad, maar CTK wees er op dat hij werkloos was. WASHINGTON De Verenigde Sta ten willen geen verandering in de of ficiële goudprijs van 35 dollar per trov ounce van 31,1035 gram. Dit heeft de nieuwe minister van Financiën, David M. Kennedy, gezegd na de eerste offi ciële bijeenkomst van de regering Nixon. Zijn verklaring heeft gisteren op vrije markten een daling van de goud prijs tot gevolg gehad. De woorden van Kennedy hebben tot gevolg gehad dat de goudprijs in Lon den gisteren is gedaald met 032% tot 42,20 en later tot 42.10. In ons land liep de goudprijs terug van f 4940 - f 5090 tot f 4890 - f 5040. De zil vernotering daalde van f 231 - f 243,50 tot f 229 - f 241,50 per kilogram. ADDIS ABEBA Keizer Haile Selassie begroet- te gistermiddag zelf op het vliegveld van Addis Abeba zijn gasten: koningin Juliana, prins Bern- hard, prinses Beatrix en prins Claus. De konink- lijke familie kwam gisteren in de hoofdstad van Ethiopië aan voor 'n staatsiebezoek van een week. Een grote menigte had zich op het vliegveld ver zameld voor een geestdriftig onthaal. De Neder landse kolonie had een ereplaats gekregen. Langs de tien kilometer lange weg naar het cen trum van de stad stonden opnieuw duizenden men sen, die het gezelschap hartelijk toejuichten. In de feestelijk versierde stad vond de ontvangst van de kant van de bevolking haar hoogtepunt. Vele duizenden, gestoken in het witte nationale kostuum, in kleurige kledij, maar ook wel in lom pen gehuld, gaven blijk van groot enthousiasme. Daarbij kwam veel kleurig en imponerend mili tair vlagvertoon. De rit eindigde bij het keizerlijke „Jubileum-pa- leis" waar de koninküjke familie zal vertoeven. Gisteravond bood keizer Haile Selassie zijn gasten een staatsiediner aan. iiiiiMiMiaiaiiHHioanfiniiftaiiiai laavNaaaaaaifaav» ADVERTENTIE J Naast onze Turkse Hazelnootgebak nu ook ons overheerlijke Naast onze Turkse Hazelnoottaart TELEFOON 12365 MOSKOU De Russische premier Aleksei N. Kosygin (64), die al langer dan een maand niet in het openbaar is verschenen, en volgens officiële berich ten op vakantie zou zijn, leidt aan een leverziekte, zo werd van welingelichte Russische zijde vernomen. Het werd niet bekend hoe ernstig de ziekte van Kosygin is, of hoe lang de premier zijn ambt niet zou kunnen uit oefenen. Kosygin is voor het laatst in het open baar verschenen toen hij op 20 decem ber de nieuwe Franse ambassadeur in Moskou, Rogej- Seydoux, ontving. Sinsdien werd zijn afwezigheid ver klaard met de reden dat hij op vakantie was. Van welingelichte zijde wordt verno men, dat Kosygin, die last heeft van een oude leverkwaal die erger is ge worden, in zijn buitenhuis bij Moskou verblijft. UTRECHT Het aantal griepgevallen stijgt nog steeds. Dit is de indruk van het Gemeentelijk Adminis tratiekantoor (GAK), waarbij veer tien bedrijfsverenigingen met onge veer 1,2 miljoen werknemers zijn aangesloten. In de week van 13 tot 18 januari zijn 75.618 ziektegevallen gemeld tegen 68.133 in de week tussen 6 en 11 ja nuari. Aangenomen wordt, dat onge veer de helft van de 75.618 zieken met de Hongkonggriep in bed ligt. Het aantal ziektegevallen van 75.618 ligt 42 procent hoger in vergelijking met het aantal in de overeenkomsti ge periode van het vorig jaar, toen de A-groep heerste. Het GAK heeft in zeven plaatsen na gegaan hoe sterk de invloed van de griep is. In de voorbije week is de griep in twee van de zeven plaatsen ten opzichte van de week 6-11 januari gedaald. In Breda nam het aantal zirktemeldingen vorige week van 2941 tot 2833 af, in Venlo van 1641 tot 1503. Elders nam het aantal ziektegevallen toe: in Amsterdam van 8862 tot 10.104, Den Haag 6737 - 7330, Arnhem 2497 - 2796, Zwolle 1090 - 1388 en Leeu warden 1189 - 2500. ADVERTENTIE thU|S Arnheroseweg 64 Apeldoorn 7el. (05760) 337T0 ADVERTENTIE morgen 150 gram van 13 9 voor 125 niet te geloven voor die prijs! MOSKOU In de ruim 50-jarige ^ge schiedenis van de Sovjet-Unie zijn verscheidene grote moordaanslagen gepleegd, waarvan er sommige nooit officieel bevestigd zijn. In augustus 1918 schoot een socialistische tegen standster van de bolsjewieken, de jonge studente Dora Kaplan, Lenin neer. Lenin, ernstig gewond, over leefde de aanslag. Dora Kaplan werd enkele dagen later met de kogel te rechtgesteld. In december 1934 werd in Leningrad de plaatselijke partijleider Sergei Ki- rof op straat doodgeschoten. Hij werd algemeen gezien als een mogelijke rivaal van Josef Stalin. Zijn dood werd later door Stalin gebruikt als voorwendsel voor de massale zuive ringen. Begin 1962 gingen er in Moskou op gro te schaal geruchten dat een aanslag op het leven van de toenmalige pre mier e^ partijleider Nikita Kroest- sjef was gepleegd toen deze de Wit- russische hoofdstad Minsk bezocht. Er waren naar verluidt, toen Kroest- sjef zich in een menigte had begeven, van dichtbij schoten afgevuurd, waardoor een lijfwacht werd gedood. De dader was door andere lijfwach ten doodgeschoten, zo werd toen ge zegd. Deze geruchten zijn echter nimmer bevestigd. UTRECHT Het negenjarige Utrechtse jongetje Tonnie Burggraaf, dat sinds dinsdag werd vermist, is ver dronken. De politie vond zijn lijkje gis termiddag in een vijver vlak bdj zijn ouderlijk huis. DJAKARTA Een vloed van kou de lava meer dan 15 meter breed en ongeveer een meter diep van de vul kaan Merapi in Centraal Java heeft eerder deze week een belangrijke brug in de weg van Djokjakarta naar Mage- lang versperd. Enkele dorpen werden iherdoor van de buitenwereld afgesne den. Grote stenen, die door de lavastroom werden meegsleurd, verwoestten een markt in het dorp Talun, dat slechts enkele kilometers van de vulkaan ligt, die op 7 januari tot uitbarsting kwam. Bij deze uitbarsting kwamen tenmin ste vier mensen om het leven en wer den enkele dorpen verwoest. Enkele dorpen kwamen onder water te staan, toen twee kleinere rivieren buiten hun oevers traden, nadat de la va in de beddingen was gestroomd. De vulcanologische dienst van Djakar ta heeft gemeld dat de vulkaan weer tot rust is gekomen en dat er verder weinig kans bestaat op nieuwe uitbar stingen. ADVERTENTIE toer-caravans sta-caravana vouwwagens bagagewagens toebehorn terreirweservering 24 JAN. TiM 2 FEBR. open van 10-17 uur an van 19-22 uur zondagen 10*17 uur loegnng 13." amsterdam speciaal Trein-Toegang-biljet met 3x reductie verkrijgbaar op 140 N S-stations MOSKOU Voor iedereen, behalve misschien de Russische staatsveilig heidsdienst en de kopstukken van de Sovjet-Unie. is een eergisteren vlak bij het Kremlin gepleegde aanslag een volslagen mysterie. Een Joegoslavisch bericht uit Mos kou wijst erop dat de schoten die gis teren in Moskou werden gelost, niet bestemd waren voor de vier Sovjet kosmonauten. In zijn verslag van de aanslag zei de correspondent van Poli- tika: „De indruk bestond dat de man die natuurlijk zoals alle mensen op het trottoir duidelijk de vier kosmonauten in de enige open wagen in de stoet had gezien niet op hen heeft gericht. Hij schoot vermoedelijk op de eerste volg- wagen een gesloten wagen waarvan de inzittenden niet van buitenaf herkend konden worden." Volgens de correspondent bevonden zich in de tweede volgwagen Breznjef en Podgorny en zouden zich In de eer ste volgauto andere kosmonauten heb ben bevonden. De journalisten stonden voor een raadsel, omdat zij eergisteren maar 100 meter verwijderd waren vim de plaats waar de schoten zouden zijn ge lost op de stoet auto's waarin de kos monauten van de Sojoez-4 en de Sojoez- 5 hun triomfantelijke tocht in Moskou maakten en niettemin niets van het lossen van die schoten hadden gemerkt. Volgens de officiële lezing van het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken en het persbureau Tass was er eergisteren het volgende gebeurd: Een geestelijk onvolwaardige had schoten op de stoet gelost, vlak voor de aankomst daarvan bij het Kremlin. Twee mannen waren door kogels ge troffen: de chauffeur van de tweede auto en een van de politieagenten van het motorrijdersescorte. Een van de kosmonauten, Georgy Beregova die in de tweede auto meereed, kreeg lichte snijwonden door rondvliegende glas- slpinters. Degene die de schoten had gelost, werd gearresteerd. Naam en geslacht bleven ongenoemd in de officiële be kendmaking. De vier kosmonauten in de „ereauto" aan de kop van de stoet, Voljnof, Sjatalof, Kroenof en Jelisejef, bleven ongedeerd. Dat er ernstige dingen waren ge beurd bleek tijdens de huldiging van de kosmonauten in het Congrespaleis binnen de muren van het Kremlin. D« westelijke journalisten die in het Con grespaleis waren zagen dat partijleider Leonid Brezjnef enkele keren briefjes ontving van Joeri Andropof, de chef van de staatsveiligheidscommissie. Brezjnef keek gedurende de gehele plechtigheid zeer somber. BOEDAPEST Sandor Bauer, de 17-jarige Hongaar die ernstige brand wonden opliep nadat hij zich op 20 januari op de trappen van het nationa le Hongaarse museum in brand had gestoken, is volgens een Hongaars krantebericht overleden. Hoewel het Hongaarse partijblad Nepszabadsag geen melding van de dood van de jongeman, maakte schreef de krant: „het is dubbel droevig dat een jong leven vergaat. Volgens de artsen was Sandor Bauer een jonge man die aan psychose leed". JJet afgelopen etmaal werd het weer in ons land bepaald door een rug van hoge luchtdruk, die zich van Spanje via Frankrijk en onze streken naar het noorden uit strekt. Vochtige lucht die met zwakke winden van zee het land binnenstroomdedroeg er toe bij, dat de mist zich in de avond en nacht over een groot deel van het land uitbreidde en zich ook in de ochtend op grote schaal handhaaf de. Op het noordelijk deel van de Atlantische Oceaan bevindt zich een omvangrijk lagedrukgebied. Een bijbehorend frontensysteem strekt zich van Ierland naar Spanje uit. Dit frontenstelsel dringt de ko mende 24 uur langzaam naar het Oosten op, maar zal het weer bij ons nog niet beïnvloeden. Op de nadering ervan neemt de wind iets toe. Zachtere lucht die zich boven Frankrijk bevindt, zal hierdoor ons land binnenstromen, waarbij de mistkans kleiner wordt. Morgen: zon op: 08.30 onder: 17.15 maan op: 11.06 onder: 01.32

De Vallei | 1969 | | pagina 1