De ontwikkeling staat stil en als er op korte termijn niets verandert vergrijst gemeenschap Nog steeds geen riolering en woningbouw blijft uit ACHTt :rbe erg „Buurtschap moet landelijk blijven..." 99 GEh RHENEN Luxe Droevig Veranderen Landelijk Y ergunningen (Van onze Veenendaalse redactie) ACHTERBERG - Op enkele honderden meters van de nog middeleeuws aandoen de buurtschap Achterberg verheffen zich moderne flats hoog boven de nieuwe woonwijken van de gemeente Rhenen uit. In de overwegend agrarische gemeenschap van het gehucht worden ontwikkelingen van „de stad" met gemengde gevoelens ge volgd. „Daar kan schijnbaar alles", zegt een Achterberger, die druk op zijn land bezig is, terwijl hij met z'n vinger in de richting van Rhenen wijst. „Maar o wee als er in Achterberg eens wat gebeuren moet. Dan worden er ellenlange verhalen in de gemeenteraad afgestoken en het eind van het liedje is meestal dat er helemaal niets gebeurt. Er is dan geen geld of 't be stemmingsplan laat het niet toe, maar voor Achterberg komt er zelden iets goeds uit de bus. Heus meneer, wij wonen hier in een ach tergebleven gebied, maar de Achterbergers hebben daar zelf part noch deel aan." De woorden van de landbouwer klinken wat troosteloos en terwijl hij zijn werk weer hervat, geeft hij het advies eens met Pief Kerkstra te gaan praten. „Die zit al jaren voor Achterberg in de Rhenense gemeen teraad en weet er alles van", zegt hij nog. ZONDAGSDIENSTEN Voor OUDHOLLANDSE MEUBELEN moet u naar LEERKES Mariastraat 76, TEL. 18813 APELDOORN VRIJDAG 24 JANUARI 1969 PROBLEMEN IN ACHTERBERG Een tafereeltje, dat doet denken aan de goede oude tijd. Ploegen met behulp van het paard, iets dat men in Achterberg nog kan tegenko men. De slingerende weggetjes in Achter berg, waarop twee auto's elkaar al leen met de beste wil van de wereld kunnen passeren zijn in de kille och tend leeg. Het gehucht lijkt uitgestor ven als niet in de verte de doffe ha merslagen van de smid aan bewoning zouden herinneren. Een vreemdeling wordt door de Achterbergers in het be gin met kritische blikken opgenomen. 'Vooral de laatste weken heeft de be volking geleerd op haar hoede te zijn. Sinds de predikant van het hervormde kerkje in enkele Nederlandse dagbla den werd aangevallen, behoren journa listen niet tot de meest welkome be zoekers. Als het over de toekomst van Achterberg en de vele problemen blijkt te gaan, lijkt bijna iedereen in het ge hucht daarover wel een mening te hebben, die men niet onder stoelen of banken wil steken. Wat zijn nu die problemen van Ach terberg? „Een van onze belangrijkste zorgen is de ontwikkeling van Ach terberg. Er komen geen huizen bij en de jonge mensen, die gaan trouwen en ,,lk geloof, dat ik binnenkort toch maar eens een moderne wasmachi ne aanschaf", vertelde deze inwoon ster van Achterberg. hier dolgraag zouden willen blijven wonen, zijn min of meer verplicht een woning in Rhenen of een andere ge meente1 te zoeken. Als je in Achter berg geboren en getogen bent is het voor velen moeilijk om in een flat te wennen. De ontwikkeling van Achter berg staat stil en als er niet op korte termijn iets aan wordt gedaan, ver grijst onze gemeenschap". Aan het woord is de heer P. Kerkstra uit Achterberg, die zitting heeft in de Rhe nense gemeenteraad voor de CHU. De heer Kerkstra, die in d-e raad al vele malen heeft aangedrongen om de buurtschap eens wat meer leven in te blazen, bezit een boerenbedrijf. Veel van zijn tijd besteedt hij aan de proble men van Achterberg, die voorname lijk gelden in de kleine kern van de buurtschap. „De mensen in Achter berg kennen nog steeds de luxe van een deugdelijke riolering niet. 's Zo mers stinkt het hier verschrikkelijk. De woningen lozen het afval in sloten, die ook nog maar zelden worden schoongemaakt. De gemeente kan daar weinig van zeggen want de riole ring van de openbare lagere school mondt ook uit in een sloot". Volgens de heer Kerkstra zou de toe komst van Achterberg er heel wat gun stiger uitzien als er riolering zou wor den aangelegd en de woningbouw op gang zou komen. „Achterberg hoeft heus geen stad te worden. Voorlopig zijn 25 of 30 huizen voldoenoe. De mid denstand krijgt hierdoor ook meer be staansrecht. Op het ogenblik moeten wij bijvoorbeeld nog naar de kapper in Rhenen of Veenendaal en daar ben je gauw een hele ochtend mee kwijt". Een dorpshuis zou naar de mening van het Achterbergse raadslid ook geen overdreven luxe zijn. „Bruiloften en partijen worden tot nu toe gevierd in gelegenheden buiten Achterberg. Er is wel een buurtschapshuis annex gym nastieklokaal, maar dat is het domici lie van de gymnastiekvereniging „Ex celsior" en bovendien worden er ver gaderingen in gehouden". Bakker K. Krol, die nu al sinds 1960 in Achterberg woont, ondercindt het aan den lijve, dat het bergafwaarts gaat met het buurtschap. „Mijn om zet is in die korte tijd met ongeveer 20 procent teruggelopen. Voor de mid denstand is het een droevige ontwikke ling. Zolang er niet wordt gebouwd heb ik weinig hoop op verbetering. En dan te bedenken, dat er in Achterberg ruimte genoeg is voor woningbouw. Om de nieuwbouw bewoond te krijgen zal beslist geen problemen opleveren. Wie wil er nu niet in zo'n rustige en landelijke omgeving wonen?", vertelt de heer Krol. Hij heeft maar weinig tijd om zijn mening te geven, want sinds in zijn bedrijf ook het brood voor andere bakkers wordt gebakken is zijn vrije tijd schaars. Als bakker Krol het alleen van zijn Achterbergse klan tenkring zou moeten hebben, was het bestaansrecht van zijn bedrijf niet ze ker. Naarmate de ochtend in Achterberg verstrijkt, neemt ook de bedrijvig heid toe. Op de vele landerijen ver schijnen de boeren, die hun grond be werken om in het voorjaar weer te kunnen zaaien. In sommige gevallen gebeurt het ploegen nog met het paard, maar ook de tractor heeft in de buurtschap een belangrijke plaats verworven. De vrouwen gaan in de kleine gezellige winkeltjes hun inko pen doen en verrichten andere huis houdelijke werkzaamheden, die in de agrarische gemeenschap talrijker lij ken te zijn dat in „de stad". Een van de vrouwen poseert gewillig voor de f fotograaf, terwijl zij met de was be zig is. Een gemoedelijk tafereeltje, waarin de Achterbergse sfeer beslo ten ligt. „Het gaat allemaal wat pri mitief, maar ik geloof, dat ik binnen kort toch maar eens een moderne wasmachine aanschaf", vertelt ze. Achterberg, een buurtschap tussen landerijen en weilanden. trekkelijk", merkt hij op. Ook de heer B. Meieresonne, ambte naar op de planologische afdeling van het gemeentehuis in Rhenen, ziet op korte termijn geen oplossing voor de problemen in Achterberg. „B. en W. trachten al geruime tijd een oplossing te vinden. Een grootscheepse aanpak is echter pas mogelijk, wanneer de fun damentele problemen zijn opgelost. Ie der huis, dat er op het ogenblik bijge bouwd zou worden, verhoogt de ellende. Er wordt echter uitvoerig aandacht aan de buurtschap besteed" aldus de heer Meieresonne. die voorspelt, dat Achter berg in de toekomst een aantrekkelijk woongebied zal zijn. „Het gemeentebestuur van Rhenen zal Achterberg niet in de steek laten. Er bestaat een reële kans, dat er in de buurtschap riolering zal worden aan gelegd, maar dat zal veel g-eld kosten. Tengevolge van deze hoge lasten zullen de huizen die in Achterberg gebouwd kunnen worden veel te duur zijn voor de autochtone bevolking. Een verhoging van de leefbaarheid in Achterberg houdt daarom tegelijkertijd een wezen lijke verandering van de buurtschap in". Aan het woord is de burgemeester van Rhenen, jhr. mr. Bosch ridder van Rosentahl. De burgemeester zegt volledig van de problemen van Achterberg op de hoogte te zijn. „In de toekomst zullen steeds meer vreemde mensen deel gaan uitmaken van de bevolking in de buurt schap. Iemand die buiten wil wonen met behoud van de stedelijke voorzie ningen moet ook bereid zijn idaar meer voor te betalen", aldus de burgemees ter, die tot slot nog voorspelt dat het in de toekomst niet is uitgesloten, dat de kern vah Achterberg zal aansluiten op de kern van Rhenen. De vriendelijke boerenwoninkjes geven het laridschap van Achter berg een aparte bekoring-. l| ij „Achterberg moet landelijk blijven, want dat maakt onze buurtschap juist aantrekkelijk", vertelt oudwethou der G. van Gesink, die thans nog een raadszetel voor de PvdA bezet en ook in Achterberg woont. „Natuurlijk moet er gebouwd worden, maar dat is op het ogenblik nog niet mogelijk, want hoe meer huizen er in Achterberg ge bouwd worden, des te harder gaat het stinken. Eerst moet er hier riolering worden gerealiseerd, maar ook dat lijkt me voorlopig onmogelijk. De finan ciële problemen spelen hierbij een gro te rol. Riolering zou op het ogenblik in Achterberg wel eens kunnen betekenen, dat daarvoor 100 gulden per woning per jaar betaald moet worden. Het gemeentebestuur zal moeten wachten tot de aanleg ervan verant woord is. Woningbouw volgt dan van zelf, want daarvoor is voorlopig vol doende grond beschikbaar". Achterberg ligt de heer Van Gesink na aan het hart. De oorspronkelijke agrarische gemeenschap ziet hij lang zamerhand verdwijnen. „Na de oorlog woonden in Achterberg ongeveer 300 kleine en grote boeren. Hun aantal be draagt op het ogenblik niet meer dan 150 en wordt nog steeds minder. De heel kleine boerenbedrijfjes zijn al ver dwenen en als de ontwikkeling zo door gaat heeft Achterberg in het jaar 2000 misschien nog maar enkele tientallen grote agrarische bedrijven". De heer Van Gesink ziet de functie van Achterberg veranderen. „Er zul len hier steeds meer forensen gaan wonen. De landelijkheid, die in Achter berg niet is weg te denken en die ook niet mag verdwijnen, maakt de buurt schap juist voor dit soort mensen aan- VEENENDAAL Artsen: Zaterdag 25 januari: de heer J. Schil- peroort, Kerkewijk 40, tel. 12134. Zondag 26 januari: de heer N. Rijlaars»- dam, Boompjesgoed 221, tel. 10885. Apotheek: Weekend- en nachtdienst heeft apotheek Zuidersma, Hoofdstraat 53, tel. 12123. Wijkverpleging: Weekenddienst heeft zr. L. Vunderink, Schrijverspark 47 III, tel. 11426. RHENEN v Artsen: Zaterdag 25 januari: de heer Stegeman, Herenstraat 69, tel. 2315. Zondag 26 januari: de heer Rienstra, Herenstraat 63, tel. 2577. Apotheek: Apotheek Deys gesloten. Voor spoedge vallen wende men zich tot de dienst doende apotheek in Wageningen. AMERONGEN, LEERSUM, ELST De heer T. C. Bakker, Rijksstraatweg 172a in Leersum, tel. 034341495 neemt waar voor de praktijken van de artsen Kars en Ossendorp in Ame- rongen; Bakker en v. d. Burg in Leer sum en Van Ommeren in Eist. SCHERPENZEEL Vanaf zaterdag 9 tot maandag 8 uur heeft dienst: jhr. H. Backer, Stations weg 6, Woudenberg, tel. 03498—1330. RENSWOUDE, EDERVEEN, DE KLOMP Artsen: Weekenddienst heeft de heer Th. S. ter Velde, Oude Holleweg 4, Renswoude, tel. 08387—450. i Dierenartsen: Weekenddienst heeft de heer Nutma, Hoofdweg 49a, Ederveen, tel. 08387— 457. OPHEUSDEN Artsen: Weekenddienst heeft de heer Tromp uit Dodewaard. tel. 08885213. Wijkverpleging: Weekenddienst heeft zr. De Winter, Op- heusden, tel. 08887—210. KESTEREN Artsen: Weekenddierist heeft de heer v.d. Veen, Lienden, tel. 03443-220. Wijkverpleging: Weekenddienst heeft zr. Westerhof, Groene Kruis, Kesteren, tel. 08886- 210. VEENENDAAL, RHENEN Tandartsen: Voor spoedgevallen bellen 0838512954. RHENEN Bij onze beschikking van 14 januari 1969 hebben wij besloten vergunningen te verlenen voor vervoer van personen met huurauot's aan Hen drik en Gerardus Houth, Rijksstraat weg 74, 1 auto; Coenraad Jacob Bijl, Molenstraat 26, 5 auto's. De vergunnin gen gelden tot uiterlijk 31 december 1969. Ingevolge artikel 55 der Wet Autover voer personen staat van deze beschik king voor belanghebbenden BEROEP open op gedeputeerde staten in onze provincie binnen dertig dagen na heden. Rhenen, 21 januari 1969, B. en W. van Rhenen, de secr. W. C. Pieters, de burg. L. Bosch v. Rosenthal ADVERTENTIE Permanente show van Oudhollandse stijlmeubelen uniek in Nederland 3 etages Oudholl. en Oudvlaamse stijlmeubelen vindt u bij ons in een sfeer, zoals u het thuis graag zou willen hebben. Geopend van 8.3012.30 uur en 14.0018.00 uur Vrijdags ook van 19.0022.00 uur Gesloten dinsdags na 13.00 uur zaterdags na 15.00 uur Specialist in Oudhollandse stijlmeubelen De oude boerenschuur vormt een fel contrast met het, nieuwe huis op de achtergrond. Overigens is Achter berg tot nu toe met nieuwbouw maar schaars bedeeld.

De Vallei | 1969 | | pagina 5