F ranse studenten weer slaags met politie Conflict dreigt in Britse metaalindustrie DAF33 sterk, zuinig, betrouwbaar BRAAT! Beroemde parel braeht ruim een ton op Britse vredespogingen voor Midden-Oosten i grie pJ raa „TED" KENNEDY WIL PRESIDENT WORDEN Onderwijshervorming blijft uit Gebouwen bezet Weer strenge straffen in Athene Noordierse katholieken wenden zich tot Wilson KEUKENS? EUGEN GERSTENMAIER GAAT HEEN Alain Delon in hechtenis Oude tegen nieuwe bonden Verkoudheid 1 A Ed Alétten Kapitein Pueblo gaf te veel toe De Gaullestraat in Beiroet Aangereden vrouw bestolen Luipaard gaat aan bontjas te Juwelenroof in Genève ËL\ Vliegtuig kapen kost V.S. veel geld Russel wil gesprek over Tsj.-Slowakije Kandidaat in 1972 Verdachten gemarteld? m Uitbreiding Rieuue bonden KALMEREND De beste propositie onder de vijf mille Prijs 4.295,— (inclusief BTW 4.810,40) Rillerij Pas dan op voor Neem bijtijds -&2 Snetujeet fetf MOORD OP LIJFWACHT VRIJDAG 24 JANUARI ÏU1 ADVERTENTIE A De Parijse rellenpolitie C.R.S. is weer in actie gekomen, toen studenten de kamers van de rector-magnificus van de Sorbonne bezetten en rode en zwarte vlaggen uit de ramen hingen. Er werden bngeveer honderd arrestaties verricht. Op de foto: de studenten die uit de ramen hangen. LONDEN Kan een rampzalige staking in de genationaliseerde Britse staalin dustrie worden voorkomen, die ver om zich heengrqpende gevolgen zal hebben voor andere takken van de Britse industrie? ADVERTENTIE van neus. keel of borst, snuift en wrijft U weg met ATHENE Een krijgsraad in Athe ne heeft vanochtend vroeg drie man nen en een vrouw elk tot 16 jaar ge vangenisstraf veroordeeld op beschuldi ging van samenzwering tegen het be wind. Het zijn de theaterdirecteur So- tirios Anastassopoelos (29), de bouw vakker Christos Rekliotis (31), de schilder Ioannis Petropoelos (33) en de studente Maria Kalergi (23). De 25-ja- rige toneelspeler Nicholas Armaos kreeg op dezelfde beschuldiging vijf jaar. De vijf verklaarden onschuldig te zijn. Zij gaven toe communist te zijn of tot een linkse beweging te behoren. Hun bekentenissen zijn hun, naar zij zeiden, door pijniging afgedwongen. De aanklager had tegen de vier eer ste verdachten, leden van een commu nistische organisatie, de doodstraf ge- eist. Magdalene Rittaka, een 25 jaar oude verpleegster, die verklaard heeft dat zij tijdens haar hechtenis in een Grieks politiebureau mishandels is, werd tot vijf jaar veroordeeld. Een stu dente werd tot een jaar voorwaardelijk veroordeeld en de overige drie werden vrijgesproken. De tien verdachten hebben tegenge sproken, dat hun organisatie bommen in Athene heeft laten ontploffen, waar door in november 1967 een meisje van 21 jaar gedood zou zijn. ADVERTENTIE HET MEEST ZUIVERE NATUURPRODUCT Volgens een 2 eeuwen oud iecept ge stookt in de distilleerderij van N.V. Joh.s Verhoeven, 's-Graveland. Voor deze klemmende vraag staan de besturen van achttien vakbonden die vandaag met het TUC, het verbond van vakverenigingen, gaan proberen of er nog een uitweg is. De staking zal an ders zondag om middernacht uitbreken. Het gaat ditmaal niet om looneisen, maar om een conflict in de vakbewe- weging, zoals in Engeland zo dikwijls voorkomt. Het komt hierop neer: de zestien oude bonden in de staalnijver- heid weigeren om samen te werken met twee nieuwe bonden, die hoger technisch personeel, opzichters, voor mannen en administratief personeel als leden hebben. Zodra er na zondagnacht twaalf uur iemand die lid is van één der twee nieuwe bonden een opdracht geeft aan één van zijn concurrenten uit de zes tien, leggen die 't werk neer. Op die manier zal het conflict zich snel uit breiden. De naijver tussen de oude en nieuwe bonden is nog verscherpt door de na tionalisatieplannen voor de staalin dustrie, die het komende tijdvak met veel minder arbeiders zal doen. Vooral de handarbeiders worden daardoor ge troffen, voor hoofdarbeiders is er in de ze tijd van automatisering en compu ters steeds meer plaats. Van de zestien oude bonden zijn 188.000 man lid; van hen zijn 18.000 hoofdarbeiders. Hun aantal slinkt snel doordat zij overgaan naar de twee nieu we bonden, die door de werkgevers in de staalindustrie, de hationale British Steel Corporation wil worden erkend. Vooral de autofabrieken in Engeland zullen de gevolgen van een staalstaking snel ondervinden. Voor deze belangrijk ste exporteurs van het land zal dat een zware slag zijn omdat zij zelf ook al zo worden geplaagd door arbeidsconflicten. CORONADO (Californië) Huilend heeft de kapitein van de Pueblo ver klaard, dat de Noordkoreanen hem een bekentenis van spionage hebben afge dwongen, door voor te wenden dat hij zou worden neergeschoten, toen hij voor hen moest neerknielen en zo overstuur raakte dat hij slechts kon zeggen „I love you Rose, I love you Rose". Mrs. Rose Bucker snikte en bracht haar handen voor haarogen toen zij de getuigenis van haar echtgenoot hoor de. Deze moet zich verantwoorden voor de Raad van de Marine, die rèeds ge waarschuwd heeft, dat hij in zijn taak tekortgeschoten kan zijn door het in lichtingenschip prijs te geven. Kapt. Lloyd M. Bucher vertelde dat bij het verhoor, een Noordkoreaan toen hij neergeknield was had geschreeuwd: „Dood het zwijn", „Het geweer werd ontgrendeld, maar het ging niet af en ik heb geen kogel op de vloer horen vallen. Ik was er zeker van dat ze me zouden doodschieten". Daarna was hij flauw gevallen. Nadat hij was bijgekomen had een Noordkoreaanse officier, die hij de bij naam „super-kolonel" of „Super-C" had gegeven gezegd: „Wij zullen nu beginnen uw bemanning in uw aanwe zigheid dood te schieten totdat u te kent. En als je dan nog niet wil teke nen, dan zal ik maken dat je tekent". BEIROET De naam Charles De Gaulle zal aan een van de hoofdstraten van Beiroet, de Libanese hoofdstad, ge geven worden. De gemeenteraad van de stad heeft dit besluit met algemene stemmen genomen. PARIJS Een groep van 250 studen ten houdt gebouwen van de universi teit van Vincennes bezet, na de botsin gen van donderdag in het Quartier La- tin, tussen studenten en politie. Relletjespolitie houdt slechts een oog op het administratiegebouw en het communicatiegebouw van de univer siteit, waarin de studenten zich hebben verschanst. De overheid schijnt te ver wachten dat de bezetting „vanzelf'' zal worden beëindigd. De nationale studentenorganisatie heeft vannacht de studenten opgeroe pen „de massamobilisatie te vermenig vuldigen en aangepast aan de plaatse lijke toestand gebouwen te bezetten of stakingen te ontketenen. Leraren van 't Michelet Lyceum heb ben besloten geen les te geven, uit pro test tegen een inval welke de politie twee dagen geleden in de school heeft gedaan. Slechts de tegenwoordigheid van geest van de deken van de faculteit der vrije kunsten, Raymond Las Vergnas, was het gisteren te danken, dat de toe stand aan de Sorbonne niet erger werd. Studenten kregen telefonisch recht streeks een waarschuwing van de mi nister van Onderwijs Edgar Faure, die liet weten dat hij niet langer kon tole reren, dat zij hun deken vasthielden. Daarop stelde Las Vergnas zelf voor, dat hij de rebellen uit het gebouw zou leiden om hun een vrijgeleide te bezor gen voor de buiten wachtende politie. Dit had een kalmerende invloed op de mènigte die zich bij de Sorbonne had verzameld, maar de politie maakte toch van de gummistok gebruik, om groepen betogers uit elkaar te slaan, die rode en zwarte vlaggen meedroegen en riepen „weg met de politiestaat". Niemand liep ernstige verwondingen op ofschoon er met stenen en bouten werd gegooid. Volgens de politie waren hier bij duizend studenten betrokken, er werden 200 arrestaties verricht. Een van de oorzaken van de huidige moeilijkheden is de eis van de studen ten dat de studiebeurzen met 15 pet., verhoogd moeten worden en ontevre denheid over het uitblijven van de toe gezegde hervorming van het onderwijs. De politie zag in dit alles een samen zwering. Van deze zijde wordt beweerd, dat veel linkse extremisten proberen verkiezingen te saboteren welke de vol gende maand gehouden moeten worden over de samenstelling van universitai re plancommissies waarin studenten en docenten zitting zullen hebben. Het communistische dagblad l'Huma- nité heeft heden kritiek op de rebel len geleverd, omdat deze de politie in de kaart zouden spelen. Vannacht om vier uur hebben de stu denten de faculteit in Vincennes ont ruimd. Er waren er toen 300. Ttoeehon- derd van hen zijn door de politie mee genomen, om hun identiteit vast te stel len. ROTTERDAM De 24-jarige me vrouw A. B. uit Rotterdam is gisteren na te zijn aangereden door een auto bestolen van tweehonderd gul den. Ze liep op de Zwaanhals met een wandelwagentje. Het geld zat in een boodschappentas. Stuur mij informatie over DAF33, DAF44, DAF44 Stationcar. DAF55, DAF55 Coupé, DAF55 Stationcar. (Onderstrepen wat u wenst.) Naam: y Adres: Plaats: o. o In enveloppe zonder poetzegel zenden een OAF antwoordnummer 2000, Eindhoven. MORGES De Afrikaanse luipaarden dreigen uit te sterven. Het „World Life Fund" doet daarom een beroep op de bonthandelaren, om geen vel len meer te verhandelen en op de modebewuste vrouw om de dure lui- paardjassen niet meer te kopen. Alleen in Kenia, Tanzania en Oeganda is men erin geslaagd de jacht op luipaarden binnen zekere grenzen te houden. In de rest van Afrika en vooral in Ethiopië, helpen de verbo den niet, er wordt teveel aan ver diend. Een jas waarin 5 vellen zijn verwerkt kost ongeveer 45.000 gulden. LONDEN 75 afgevaardigden van de katholieke beweging voor gelijke burgerrechten uit de Noordierse stad Londonderry hebben bij de ambtswo ning van premier Wilson een petitie overhandigd, waarin de Britse rege ringsleider wordt verzocht te zorgen voor de „verwezenlijking van alle bur gerrechten" in hun provincie. De katholieken beklagen zich over 't optreden van de Noordierse politie in de katholieke wijk van Londonderry op 5 januari. Tevoren was de delegatie door het Londense stadscentrum getrokken om de bevolking op hun noden opmerk zaam te maken. Hun vertrek uit Bel fast werd uren vertraagd, doordat in een anoniem telefoontje was gewaar schuwd vbor 'een bom die aan boord van het vliegtuig zou zijn gësmokkeld. Tegenstander van gelijke burgerrech ten voor Noordierse katholieken onder leiding van de afgescheiden dominee Ian Paisley, verstoorden gisteren een godsdienstoefening in de Londense St. Paul's, omdat daar een Britse kardi naal preekte. ADVERTENTIE TE KUST EN TE KEUR IN ONZE SHOWROOM: KAYERSDIJK 97 APELOOORN - TEL. 05760-31970 OOK S-ZATIRPAGS GEOPEND VAN 9 TOT 12 UUR NAAAAAA/WSAAAAAAAAAA/>A*V>AAA/ NEW YORK De zeldzame, peervormige parel, die bekend staat als „la Péregrine", is gisteren ge veild voor 37.000 dollar. Wie de ko per is is niét bekend. Op de veiling was een vertegen woordiger aanwezig van prins Alfon so de Bourbon-Asturias, 'n bloedver want van de Spaanse koninklijke fa milie, die eens in 't bezit van de pa rel was, gegeven aan koningin Vic toria-Eugenia, de vroegere Spaanse koningin, die in Zwitserland woont. De parel, welke in platina en dia manten is gezet, werd verkocht voor rekening van de Amerikaanse eigenaar, die de parel van de fa milie Abercorn in Engeland had ge kocht. Deze familie zou de parel destijds gekocht hebben van Joseph Bonaparte, nadat hij afstand had ge daan van de Spaanse troon. De parel is zo vaak van (konink lijke) eigenaar veranderd dat men de tel kwijt is geraakt. De Parket-Bennet Galleries te New York zegt, dat de Peregrina in New York is, maar uit Zwitserland komt bericht, dat de 80-jarige her tog van Al va, kamerheer van wijlen konigin Victoria-Eugenia van Span je beweert dat de parel in Zwitser land in een kluis bewaard wordt. Het geslacht Alva is de laatste tot nu toe bekende eigenaar van het authentieke kleinood, dat indertijd door de Bonapartes ujt Spanje is weggenomen en verkocht aan de Engelse hertog van Abercorn. Volgens de legende werd de parel in de 16e eeuw in de Golf van Pa nama opgedoken en ten geschenke gegeven aan Koning Philips II van Spanje. Die gaf de parel aan Mary Tudor, toen deze trouwde, maar nam hem terug na haar dood. De Peregrina bleef in Spanje tot Joseph Bonaparte, koning van Span je van 1908 tot 1813, aftrad en hem meenam naar Frankrijk. Later kwam hij in Engeland terecht. LONDEN Dat ook Engeland pro beert om een nieuwe oorlog in het Midden Oosten te voorkomen en bo venal een confrontatie tussen Amerika en Rusland, bleek gisteren uit twee ontwikkelingen: Prmier Wilson voerde besprekin gen met de Jordaanse koning Hoes sein. Het Britse antwoord op de Russi sche voorstellen inzake het Mid den Oosten is overhandigd aan de zaakgelastigde van de Sovjet-Unie in Londen. Wat Engeland precies heeft geant- GENèVE Twee onbekend gebleven daders, hebben in een woning te Genè ve een juwelier een tas met diamanten, saffieren en smaragden afhandig ge maakt waarvan de totale waarde een kwart miljoen Zwitserse franken (onge veer 58.000 dollar) bedraagt. De twee mannen zouden de stenen willen kopen, en toen de juwelier op de afgesproken plaats aankwam werd hij door een klap op het hoofd buiten gevecht gesteld en verdwenen de „klan ten" met de buit. De onfortuinlijke eigenaar ligt thans in een ziekenhuis. BONN Dr. Eugen Gerstenmaier (62) heeft bekendgemaakt, dat hij per 31 jan. zal aftreden als voorzitter van de Bondsdag na de rel die is ontstaan over de 281.000 mark die hem is toege kend als schadeloosstelling als anti-na zi. Zijn ontslag betekent nieuwe compli caties na het voortijdig vertrek van Bondspresident Heinrich Lübke, die zich terugtrekt als gevolg van de con troverse over zijn beweerde samenwer king met de nazi's bij het bouwen van concentratiekampen. De snelheid waarmee Gerstenmaier de schadeloosstelling werd toegekend, ofschoon daarvoor een kleine wetswij ziging nodig was heeft duizenden ande re anti-nazi's verbitterd, die jarenlang op restitutie hebben gewacht en ten slotte dikwijls slechts een symbolisch bedrag kregen. Een klassiek voorbeeld is dat van ds. Martin Niemöller, één van de presiden ten van de Wereldraad van Kerken, die slechts 20.000 mark heeft ontvangen, of schoon hij jaren in een concentratie kamp heeft gezeten. Gerstenmaier kreeg de compensatie op de veronderstelling dat als hij niet door de nazi's was afge zet en verwijderd was van de theologi sche faculteit van Rostock, hij in dat jaar hoogleraar geworden zou zijn. Gerstenmaier heeft verklaard dat het geld hem niet interesseert, maar wel dat de compensatie bewijst dat hij één van de samenzweerders van 20 juli tegen Hitler is geweest. Het meeste van het geld is naar liefdadige instel lingen gegaan. Eugen Gerstenmaier, voorzitter van het Westduitse parlement, heeft aangekondigd per 31 januari 1969 ontslag te nemen. Op de foto verlaat hij vergezeld door bondskanselier Kiesinger de vergadering van de Christen-Democratische Partij, waar Gerstenmaier van elke nazi-blaam ge zuiverd verklaard werd. Verwacht wordt dat Gerstenmaier heden voor het laatst als president de Bondsdag zal voorzitten. Politieke waar nemers zien met grote belangstelling uit naar zijn afscheidsrede. Vice-voorzitter Erwin Schöttle volgt hem op. woord op het voorstel van Moskou is niet bekendgemaakt. De Britse regering heeft zich geconcentreerd op „de posi tieve punten" ervan. Daarmee bedoelt men in Londen het aanvaarden door Israël en de Arabische landen van de bekende resolutie van de Veiligheids raad van 1967 op de vredesmissie van de bemiddelaar der Verenigde Naties, de Zweed Jarring. De resolutie van de VN beveelt Is raël terugtrekking uit de in '67 verover de gebieden en spreekt verder van ga ranties voor de onschendbaarheid van de verschillende landen, die bij het conflict zijn betrokken. In Londen verwacht men dat Jarring nog deze week naar New York zal gaan ter voorbereiding van een nieuwe bemiddelingspoging in het Midden Oos ten. Daarnaast ziet men hier ook wel heil in overleg van de Sovjet-Unie, Ameri ka, Engeland en Frankrijk, zoals de Franse regering voorstelt. Maar dat moet volgens de Britse regering niet op al te hoog niveau gebeuren, maar bij voorkeur door de vertegenwoordigers van de Grote Vier bij de Veiligheids raad. ADVERTENTIE PARIJS De Franse politie heeft besloten de bekende filmacteur Alain Delon vast te houden voor verdere on dervraging in verband met de moord op zijn lijfwacht en vriend, Stefan Mar- kovic, zo heeft het Franse persbureau bekend gemaakt. Hierdoor zou de 29-jarige Delon ge durende 48 uur op het politiebureau kun nen worden vastgehouden, terwijl zijn verhoor doorgaat. Volgens de Franse wet, is bevel ge geven Delon „in hechtenis te nemen** hetgeen niet gelijk is aan een arresta tie en ook niet betekent dat er beschul digingen tegen hem ingebracht zullen worden. Delon was om ongeveer 15.00 uur op het politiebureau aangekomen. Hij wa» bleek en zweette naar hij'vertelde, om dat hij 39 graden koorts had. Tijden* het verhoor zou zijn arts hem een in jectie hebben gegeven. Later werd meegedeeld, dat Delon tot morgen in hechtenis gehouden zal worden, voor een uitvoerig verhoor. Ook tegen drie bedienden van Delon de fotograaf René Bonotte, de agent George Baume en de chauffeur Marcel Gasparini is een bevel tot in hechte nisneming uitgevaardigd. Delon zou gezegd hebben, dat hij het eens is met het verhoor opdat hij daar door misschien de politie van dienst kan zijn bij haar onderzoek. Delon is lang in het nieuws geweest als jarenlange vriend van de Oosten rijkse actrice Romy Schneider. Het lijk van de lijfwacht werd vorig jaar oktober in een zak op een vuilnis hoop bij'Versailles gevonden. Hij bleek met een schot uit een vuurwapen t« zijn gedood. Het onderzoek van de po litie heeft tot dusver weinig opgeleverd. NEW YORK Het kapen van een vliegtuig naar Cuba kost de Ameri kaanse luchtvaartmaatschappijen 7500 a J 0.000 dollar per keer, waaronder 2500 a 3500 dollar voor landingsgel den, brandstof en onderdak voor ds passagiers, zo heeft een woordvoerder van Eastern Airlines meegedeeld. De betaling loopt via Zwitserland. Tegen de tijd dat een gekaapt Ameri kaanse vliegtuig in Havana landt, heeft het State Departement contact gehad met de Zwitserse ambassade daar, welke de Cubanen voor alle onkosten betaalt, de rekening gaat via het Stat» Departement naar de luchtvaartmaat schappijen. „De bedragen zijn redelijk", zei een woordvoerder voor het State Departe ment. „De rekening is ongeveer te vergelijken met wat een onverwachts landing op 'n Amerikaanse vliegveld zou kosten ofschoon het hotel en de maaltijden waarschijnlijk niet zo goed zijn. Niemand beweert dat Castro geld verdient aan het kapen van de vlieg tuigen en vrij algemeen is de opvat ting, dat de Cubaanse premier even weinig met de kapers op heeft als ds luchtvaartmaatschappijen. De woord voerder voor het ministerie van Buiten landse Zaken zei „wij weten dat zodra een vliegtuig land de kapers door Cu baanse militairen worden gegrepen en voor zeker twee of drie weken naar de gevangenis gaan, dan komen zij voor onbepaalde tijd onder huisarrest". LONDÈN De wijsgeer Bertrand Russell heeft meegedeeld, dat hij Ame rikaanse en Westeuropese linkse men sen uitgenodigd heeft op 1 en 2 febru ari in Stockholm bijeen te komen om hun verzet bekend te maken tegen ds Sovjet-invasie in Tsjecho-Slowakije. In een verklaring van Lord Russell wordt gezegd, dat hij de bijeenkomst uitschreef, omdat vele linkse mensen in het westen „niet positief gerea geerd" hebben op de Sovjet militairs invasie van verleden jaar augustus. Hij zal dat de onderwerpen die besproken zullen worden, zullen zijn: Stalinisme, anti-semitisme en Sovjet „voorwend sels voor de invasie". Russell (96) zei, dat de bijeenkomst de weg zal effenen voor een grotere conferentie die in mei in Londen gehou den zal worden. De vergadering in Stockholm wordt georganiseerd door de Bertrand Rus sell vredesstichting. WASHINGTON Gisteravond op een diner heeft senator Edward Kennedy er duidelijk op gezinspeeld, dat hij mis schien in 1972 een gooi zal doen naar het presidentschap. - Over zijn broer Robert, die in Los An geles werd doodgeschoten nadat hij op 5 juni de overwinning had behaald in de voorverkiezingen in Californië zei hij: „De campagne van 1968 is nooit werkelijk in Californië geëindigd, om dat zij ons allen nog steeds bezig houdt. Hij heeft dikwijls gezegd: „Wij moeten onze beloften nakomen". En dit zijn de beloften, welke ons allen in de toekomst steeds weer tezamen zullen brengen". De andere hints bracht hij met hu mor: „Mijn moeder belde mij om te zeggen dat zij had gelezen dat onze nieuwe president niet de ovale kamer in het Witte Huis zou gaan gebruiken. Zij zei, dat zij meende dat toch iemand die meest gebruiken. We zullen dat eens nagaan". Hij vertelde tal van berichten gelezen te hebben, dat in 1972 er een democra tische kandidatuur Muskie-Kennedy, „of misschien Kennedy-Muskie" zou zijn. „Laat mij alleen zeggen, dat Ed Muskie nog niet een vice-president ge kozen heeft". En na een lange pauze liet hij daarop volgen: „En dat heb ik ook nog niet". Onder zijn gehoor van 2500, die allen op zijn minst 100 dollar hadden betaald om het tekort van de verkiezingscam pagne van zijn broer Robert te vermin deren, bevonden zich Hubert Humphrey de strateeg van de democratische cam pagnes Lawrence O'Brien en tientallen invloedrijke leden van het Congres. )V YTZE LOBITH In de vluchthaven van Lobith is donderdagavond de 42-jarige schipper Vergeer van het motorschip „Avontuur" overboord geslagen en verdronken. De man was slecht ter been, hetgeen mogelijk de oorzaak van het ongeval is. t*

De Vallei | 1969 | | pagina 7