Veenendaals dagblad Diplomaat Rood-China duikt onder in Nederland Machinist komt om bij botsing goederen treinen Buiten NOODTOESTAND IN SPANJE AFGEKONDIGD Tornado in Mississippi Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei NER VEUZE SPANNING IN PRAAG ZAAKGELASTIGDE VRAAGT IN DEN HAAG ASIEL UIT ANGST VOOR PEKING National-Zéitung in beslag genomen Geen hulp regering voor Mulder-Vogem Censuur op alle kranten AMERIKA WIL GEENVLEESWAREN UIT AANTAL NEDERLANDSE SLACHTHUIZEN Man zwaar gewond bij schietpartij in Weert Italië erkent China Maison Kramer j Voor 5de maal tweeling Jury in proces Sirhan compleet JOYD Groningen wil zichzelf opheffen Alain Delon vrij Man bekent twee pogingen om ex-vriendin te vermoorden Zeven jongens in „Lloyd Hotel" in opstand Parijse studenten bekogelden politie Druilwinter Imkerzorgjes 1 RISICO'S ONTVOERING F nancieringsmaatschappij voor ontwikkelingslanden STUDENTEN HIELDEN STILLE TOCHT NAAR NATIONAAL MONUMENT CENSUUR Leger en politie paraat r Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en "10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. ZATERDAG 25 JANUARI I969 - 43e JAARGANG no. 21 UTRECHT Bij Breda zijn vannacht twee goederentreinen tegen elkaar ge botst. De machinist van één van de treinen is daarbij om het leven geko men, de andere machinist kreeg een shock. Beide sporen zijn versperd. De ravage is groot. De opruimings- en herstelwerkzaamheden zullen volgens de NS zeker zaterdag de hele dag in beslag nemen. Het ongeluk gebeurde omstreeks half drie bij het westelijk van Breda gelegen knooppunt „Breda-aanslui- ting". waar de spoorlijn zich splitst in de richtingen Roosendaal en Dor drecht. De 31-jarige machinist Lodewijk, die de trein Roosendaal-Breda bestuurde, is om het leven gekomen. De andere ma chinist, die een shock opliep, is naar zijn woonplaats Rotterdam gebracht. Volgens voorlopige berichten zijn 12 wagons van de trein Roosendaal-Breda uit de rails gelopen. Van de andere trein bleven de meeste wagons in het spoor. Tussen Breda en Roosendaal v.v. is een bus-pendeldienst ingesteld. De trei nen van Amsterdam naar Eindhoven, die normaal via Lage Zwaluwe rijden, wor den nu naar Roosendaal geleid. De trei nen uit het zuiden via Rotterdam keren in Breda. De treinreizigers wordt op de stations aangeraden zoveel mogelijk via Utrecht te reizen. ADVERTENTIE Naast onze Turkse Hazelnoottaart nu ook ons overheerlijke HAZELNOOT GEBAK TELEFOON 12365 i "Voor de rechtgeaarde bijenvriend moet de winter niet te lang du- l ren en trouwens elke buitenman heeft er een hekel aan met de ziel onder de arm" te lopen. In het stil- le dorp der immen gebeurt niets en z hoogstens kan de verzorger suiker l voeren en min of meer waken over de rust der bevolking, want die is i zeer belangrijk. Hij legt b.v. klem- metjes of zet vallen voor muizen en verjaagt de koolmezen, die volgens oud geloof door hun kloppen tegen korf of kast de bewoners naar bui ten lokken, om ze dan te verorbe ren. Of de vogels zó doelbewust te werk gaan, moet ik echter betwij- felen; oudere schrijvers maken er s méér gewag van dan de huidige. 5 Het is evenwel aan geen twijfel on derhevig, dat het rustig houden der immen in de winter primair is. Ze zitten lekker ingepakt door het ver kleinen der ielgaten zelf stoppen de dieren alle gaten en kieren met voorwas dicht en het verder tochtvrij houden van hun huizen en ik heb altoos het gevoel gehad, dat de gevlochten strokorven meer be haaglijkheid boden dan de later in zwang gekomen houten boogkor ven. die ge des zomers overal op de bloeiende hei vindt staan. In onze 3 jeugd kenden wij die nog nauwe lijks, maar de strooien huisjes maakte grootvader in ettelijke vormen en daar stonden wij vaak bij te neuzen. We waagden ons nau welijks in de buurt van de stal, want we wisten, dat slechts de be woners van een rustig gehouden verblijf niet gaan lopen en elkaar daardoor niet bevuilen. Lawaai en plotseling licht in het duistere bin nenste kan de gevreesde roerziekte veroorzaken. Is voor alles gexorgd, dan verstrekt de bijenhouder gere geld accijnsvrije suiker en stelt hen daarmee schadeloos voor de afge nomen honing. 25-l-'Q9. c XVVV\\\VVVV\VVVV\V\V\V\\\\VVVVV\Y\\\\V\V*\V\\\V\W\\V A. B. Wigman. DEN HAAG De Chinese waarnemend zaakgelastigde in Den Haag, de 46- jarige Liao Ho-Shu, is ondergedoken in ons land. Zijn verblijfplaats wordt door de Nederlandse justitie geheim gehouden. Liao meldde zich gistermorgen op het Haagse hoofdbureau van politie en zei dat hij niet langer meer als zaakgelastigde van communistisch China wil de optreden. Hij vroeg in ons land te mogen blijven. Uit dc korte verklaring die hy by de politie aflegde, bleek dat hij bang was teruggeroepen te worden naar Peking. Of hy inmiddels al bevel had gekre gen terug te komen, is niet bekend. Het wordt echter wel waarschijnlijk geacht. De heer Liao Ho-Shu riskeert nu repre sailles tegen zijn vrouw en twee kin deren, die in China zijn. „Zijn redenen om in Nederland te blijven moeten wel heel dringend zijn", aldus een zegsman van Justitie in Den Haag. Liao is op een adres ondergebracht waar hij veilig wordt geacht voor eventuele tegenacties. „Wij moeten aannemen dat hij daar volkomen vei lig is. Voor ons blijft hij steeds bereik baar. hoewel hij volkomen vrijwillig verblijft waar hij is. Dit adres moet geheim worden gehouden." Buurtbewoners namen gisteren waar dat er naar de heer Liao Ho-Shu werd gezocht door zijn landgenoten. Bij de B.V.D., die vanzelfsprekend sterk in dit uitzonderlijke geval is geïnteres seerd, kon men geen ander commen taar geven dan dat de zaak uitzon derlijk is. Liao heeft een aandeel gehad in de ontvoering van een 42-jarige Chinese ingenieur uit het Rode-Krüiszieken- huis in Den Haag in 1966. Hij zou nu moeilijkheden vrezen bij zijn terug keer naar China. Liao Ho-Shu werd tijdelijk zaakgelas tigde, toen Shen Wei-Lang werd te ruggeroepen. Deze was zaakgelastig de ad interim sedert de uitwijzing van de zaakgelastigde Li En-Chiu, die een kwalijke rol speelde in wat de geschiedenis is ingegaan als de „Chi nese affaire". Deze speelde zich in Den Haag af sedert 16 juli 1967 de 42-jarige ingenieur Hsu Tzu-Tsai levensgevaarlijk was gewond en een dag later overleed, nadat de gewonde uit het Rode-Kruisziekenhuis was ontvoerd. In deze ontvoering zou Liao Ho-Shu de hoofdrol hebben gespeeld. De heer Liao wordt als een belangrijke Chine se figuur in het Westen beschouwd. Hij is de eerste Chinese diplomaat die het Westen heeft verkozen sinds de breuk Peking-Moskou. Overigens is hij geen Moskou-communist. WENEN. Het uiterst rechtse Wad Deutsche Nationalzeitung is vrij dag op verzoek van de leider van het documentatiecentrum voor nazi-misda den in Wenen, Simon Wiesenthal, in heel Oostenrijk in beslag genomen. Wie- senthal voelt zich in zijn goede naam aangetast door de bewering van het blad als zou hij Oostenrijkse politici hebben laten bespioneren om ze te chanteren. Wiesenthal heeft in Wenen een klacht tegen het blad ingediend en wil ook in München een proces beginnen. De Nationalzeitung is al een keer in een door Wiesenthal aangespannen proces tot 80.000 mark veroordeeld. PHILADELPHIA Een 35-jarige Amerikaanse uit Philadelphia heeft gis teren voor de vijfde maal een tweeling gekregen. Volgens de Presbyteriaanse universiteitskliniek in Philadelphia, waar Mario en Marie geboren zijn, is dit een uniek geval in de medische ge schiedenis. Mevrouw Stanley, de moeder van Ma rio en Marie, is met een caféhouder ge huwd. Zij heeft nu 13 kinderen. DEN HAAG By de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend, waarin wordt voorgesteld de staat te machtigen tezamen met het bedrgfsleven een naamloze vennootschap op te richten, die zich voornamelyk zal toeleggen op het verlenen van financieringshulp ten behoeve van investeringen van Neder landse ondernemingen in ontwikke lingslanden. Op deze wijze zal de staat een bij drage kunnen leveren aan de ontplooi ing van het bedrijfsleven in ontwikke lingslanden, zulks mede in het belang van de economische en sociale vooruit gang van de landen. De naam van deze vennootschap zal zijn „Nederlandse Fi nancieringsmaatschappij voor Ontwik kelingslanden N.V." (F.M.O.). De financieringshulp die de F.M.O. zal verstrekken, kan worden gegeven in de vorm van kapitaaldeelnemingen, lenin gen (hetzij met normale, hetzij met bij zondere voorwaarden wat betreft rente en aflossing) en subsidies. Voor het verlenen van deze hulp door de F.M.O. zal als voorwaarde worden gesteld, dat de projecten waarin wordt geïnvesteerd, commercieel verantwoord zijn en tot de ontwikkeling van het betrokken land zullen bijdragen. LOS ANGELES De jury in het pro ces tegen Sirhan Bishara Sirhan, de van moord op senator Robert Kennedy be schuldigde Jordaniër, is vrijdagavond voltooid. De jury bestaat uit acht man nen en vier vrouwen. Vier leden zijn van Mexicaanse afkomst en één van Joodse. Een neger is er Aiet bij. Na de beëdiging zullen nog zes plaatsvervangende gezwo renen worden benoemd. De samenstel ling van de jury heeft drie weken ge duurd. Openbaar ministerie en verdedi ging moesten het over de keuze eens zijn. GRONINGEN De afdeling Gronin gen van de J.O.V.D., de Jongeren-orga nisatie voor vrijheid en democratie, is van plan zich zelf op te heffen. Het bestuur heeft dit aan de 72 leden voorgesteld en donderdag zal erover worden beslist. Vijf jaar geleden telde de afdeling, nog steeds een van de vijf grootste van ons land, nog 150 leden. „Als wij niet tot opheffing overgaan, hebben wij aan het eind van dit jaar misschien nog maar vijftig leden", iicht de voorzitter van dc afdeling Gronin gen, Barend J. Potjer, toe. Politieke jongerenorganisaties als de J.O.V.L» hebben volgens hem geen taak meer. De politieke partijen in ons land bie den op het ogenblik ook voor de jeugd zoveel kansen tot goede inspraak dat de politiek geïnteresseerden beter met een lid van een echte partij kunnen worden, vindt de heer Potjer. Het bestuur van de afdeling Gronin gen van de J.O.V.D. heeft dat haar le den ook aangeraden. Drie bestuursle den hebben zich reeds gemeld als lid van de V.V.D., waarvoor achttien jaar de minimum leeftijd is. PARIJS. De Franse acteur Alain- Delon is vanochtend vroeg na een vrij wel onafgebroken ondervraging van 35 uur in verband met de moord op zijn lijfwacht Stevan Markovic door de Pa- rijse recherche vrijgelaten. YL AARDINGEN De 32- jarige Italiaanse arbeider L. A. uit Vlaardin- gen heeft tweemaal geprobeerd zijn 30-jarige ex-vriendin mejuffrouw N. C. van Saus te vermoorden. Daarna deed hij een poging tot zelfmoord, die mis lukte. Hij wordt onder bewaking in een ziekenhuis verpleegd. A. haalde donderdagavond zijn ex- vriendin in zijn auto op, hoewel hun verhouding al enige weken verbroken was. Tijdens de rit ontstond ruzie en probeerde de man de vrouw met een mes te steken. Zij weerde het mes af, waardoor het lemmet brak. Het paar reed toen de rijksweg Maas- sluis-Vlaardingen op. Daar reed de man met een snelheid van bijna 120 kilo meter per uur opzettelijk tegen de rech ter vangrail. Daarna stuurde hij de auto in de middenbermbeveiliging. De wagen werd zwaar beschadigd, de vrouw ont kwam. Na zijn mislukte poging om mejuf frouw Van Saus van het leven te be roven sprong hij in de Vlaardingse Vaart, waar hij door een onbekende werd uitgehaald. A. heeft bekend. NIEUW VENNEP. Mulder-Vogem. het nog jonge bedryf dat gespeciali seerd is in drukvaten, is aan de rand van de afgrond gekomen. Kapitaal en reserves samen circa tien miljoen gulden zijn verloren. Een beroep op de regering om finan ciële steun is afgewezen. Geruchten willen dat Mulder-Vogem ook met de Rijn-Schelde Scheepswerven en Machinefabrieken in onderhandeling is. De laatst»- hoop is gevestigd op over neming door een buitenlands bedrijf. (Zie ook elders in dit blad). AMSTERDAM Studenten in de Sla vische talen hebben gistermiddag een stille tocht door Amsterdam ge houden, welke eindigde bij het Natio naal Monument, waar bloe'men wer den neergelegd. Als leuze werd ó.a. meegevoerd Amsterdamse Slavisten solidair met Tsjechoslowaakse stu denten". MADRID De regering-Franco heeft vrijdag voor geheel Spanje voor de tyd van drie maanden de noodtoestand afgekondigd en daarbij een aantal vrijheden opgeschort, naar is meegedeeld, om een einde te maken aan de studentenonrust die de vrede in het land bedreigt en die deel uitmaakt van een internationale strategie. Minister van Voorlichting Manuel Fraga Iribarne, die het besluit bekendmaakte, zei dat de regering „meedogenloos" zal z$n ten opzichte van de organisatoren van studentenopstanden. Een tornado heeft gisteren grote ravage aangericht in Mississippi. Vele huizen werden vernield, en minstens tien mensen vonden de dood. Een beeld van de vernielingen. De maatregel volgt na een periode J van twee jaar waarin de studentenon rust steeds sterker werd en waarin ook de politie krachtiger ging optreden. Na dat de student Enrique Ruano overleed na een sprong uit een raam op de ze vende verdieping van zijn huis, tijdens een politieverhoor, namen de betogin gen op de universiteiten nog toe. Enkele honderden studenten zijn de afgelopen week aangehouden. In politieke en diplomatieke kringen in de Spaanse hoofdstad toonde men zich zeer verrast. Men wees erop dat behalve de toegenomen onrust onder de studenten, de laatste tijd druk is ge speculeerd over een mogelijke benoe ming van de 31-jarige Juan Carlos van Bourbon tot opvolger van generaal Franco. Van de zijde van de oppositie zei men te verwachten dat van de noodtoestand ook gebruik zal worden gemaakt tegen degenen die het niet met de regering eens zijn. De regering zegt in haar verklaring dat zij „verplicht was doelmatige en dringende maatregelen te nemen ten einde op beslissende wijze een einde aan de uitbarstingen en wanordelijkhe den te maken". Onder het besluit worden vijf artike len van de wet op de rechten opge schort. Het zijn het recht van de vrije meningsuiting, vrije vestiging, van het houden van bijeenkomsten, op invrij heidstelling na 72 uur als geen legale beschuldiging wordt uitgebracht en van de ontzegging van toegang voor de po litie tot de woning als er geen bevel tot huiszoeking is. Een regeringsfunctionaris zei dat vol ledige censuur voor de Spaanse pers wordt ingesteld. Vanaf heden moeten alle Spaanse dagbladen en persbureaus hun berichten en foto's voor publikatie voorleggen aan het ministerie van Voorlichting. De universiteit van Madrid, de groot ste, met ongeveer 50.000 studenten werd voor onbepaalde tijd gesloten. Het is de tweede universiteit in een week die in Spanje gesloten wordt. De universiteit van Barcelona met 28.000 studenten werd 16 januari geslo ten tot „nader order" nadat een groep studenten het kantoor van de rector Manuel Albadelejo binnendrong en pro beerde hem uit het raam van zijn kan toor te gooien. In verband met dit incident werden in Barcelona 13 arrestaties verricht AMSTERDAM De leiding van de „Ryksinrichting voor Jongens" aan de Oostelijke Handelskade te Amsterdam, beter bekend als het Lloyd Hotel, heeft tegen middernacht de assistentie van de politie ingeroepen omdat een zeven tal jongens vernielingen begon aan te richten. Er werden ruiten stukgeslagen en de verlichting werd beschadigd. De politie die met de mobiele eenheid uitrukte, legde een kordon om het-vier verdiepingen hoge gebouw, dat aan de achterzijde nabij een spoorweg-emplace ment ligt. Na enige tijd trokken de jon gelui zich terug in hun verblijven. De politie heeft niet hoeven in te grijpen. Het Lloyd Hotel kwam begin deze week in het nieuws door een onderzoek dat de rijksrecherche te Amsterdam in opdracht van de minister van Justitie instelt naar vermeende misstanden in de inrichting en naar klachten over de directeur van het Uoyd Hotel. Deze werden vermeld in een anonieme brief, die ontvangen werd bij de directie kinderbescherming van het ministerie van Justitie, waaronder het Lloyd Ho tel ressorteert. PARIJS In de Parijse studentenwijk Quartier Latin hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag 300 betogers de po litie met stenen bekogeld, ruiten inge gooid en vuren gestookt. De politie heeft hen hardhandig uiteengeslagen. Tiental len gewonden zijn bij posten van het Rode Kruis verbonden. DEN HAAG Amerika laat geen vleeswaren meer toe waarvan het vlee» afkomstig is uit de gemeentelijke slacht huizen van Bodegraven, Enschede, Tie! en Zwolle. Ook negen particuliere slachteryen vallen opder het verbod dat het Amerikaanse ministerie van Landbouw heeft uitgevaardigd. Het ministerie nam dit besluit nadat Amerikaanse vee-artsenijkundige in specteurs de slachthuizen hadden be zocht. De particuliere slachterijen die zij afkeurden zijn gevestigd in Beilen (twee), Baarn, Helden-Panningen, Oude water, Veenendaal, Wolvega en IJsselstein. Amerika laat geen vers vlees uit Ne derland toe, wel vleeswaren. Het ver bod komt er dus op neer dat de slacht huizen geen vlees meer mogen leveren aan vleeswarenfabrikanten die naar Amerika exporteren. De maatregel komt niet overal even hard aan. Het slachthuis in Tiel levert geen vlees voor Amerika, in Enschede maar weinig. Het gemeentelijk slacht huis in Twello, dat door een vergissing van ambtenaren in Den Haag geen in specteur op bezoek kreeg, zal tijdelijk zijn stempel voor Amerika ongebruikt moeten laten, maar levert vrijwel niets aan de V.S. De bezwaren tegen de slachthuizen liepen uiteen. De inspecteur vond dat in Bodegraven de runderen te dicht op elkaar hingen, in Tiel zei hij dat er te weinig toezicht was, in Zwolle maakte hij er aanmerkingen op dat in de voor- koeling een paard hing. In Enschede is men er niet achter gekomen wat pre cies de klachten van de inspecteur wa ren. De Amerikaanse ambassade in Den Haag heeft gezegd, dat er al jaren ge leden op is gewezen dat de levering aan Amerika in gevaar zou komen als de slachthuizen niet aan Amerikaanse normen van hygiëne voldeden. Verwacht wordt dat minister Lardi- nois (Landbouw) volgende week tijdens de behandeling van de begroting in de landbouwcommissie uit de Tweede Ka mer, in zal gaan op de problematiek van de slachthuizen. WEERT De 32-jarige woonwagenbe woner F. Pruimboom uit Weert is vrij dagavond laat by een ruzie met een jachtgeweer in de buik geschoten en le- vensgevaariyk gewond opgenomen ht het St.-Jansziekenhuis te Weert. Het slachtoffer, vader van 6 kinderen, is buiten bewustzijn. De gemeentepolitie van Weert kon vrijdagavond nog geen nadere gegevens over de schietpartij verstrekken. PRAAG Tienduizenden defileerden vrijdag langs de baar van de student Jan Palach, die zich zelf in brand heeft gestoken uit protest tegen de door de Sovjet-Unie opgelegde beperkingen aan Tsjecho-Slowakye en aan zyn verwon dingen is overleden. In heel het land is het leger, de po litie en de veiligheidspolitie in staat van paraatheid gebracht met het oog op eventuele incidenten. Studentenleiders hebben het wacht woord uitgegeven „droefenis zwijgt" en hebben verklaard te vrezen dat provo cerende demonstraties de Russische tanks terug zullen brengen. Toen de avond viel in Praag stond een rij van ongeveer een kilometer lengte voor de binnenhof van de Karei- Universiteit waar Palach is opgebaard. Uit vrees voor mogelijke demonstra ties is het schema van de begrafenis gewijzigd. De grote bijeenkomst van studenten voor het gebouw van de filosofische fa culteit is afgelast. Slechts enkele zullen worden toegelaten tot de binnenhof waar dan korte graftoespraken zullen worden gehouden. Alleen het volkslied zal worden ge zongen. Een Praagse krant bericht dat een 18-jarig meisje in de hoofdstad zich zelf heeft vergast. Zij heeft een briefje achtergelaten waarin staat dat zij niet de moed had kunnen opbrengen om een eind aan haar leven te maken op dezelfde manier als Jan Palach. De naam van het meisje, een studen te, was Blanka Nasjezelova. Gistermiddag is in Praag vijf minu ten stilte gehouden ter nagedachtenis van Jan Palach. In alle winkels en be drijven werd het werk gestaakt. Ook het verkeer kwam tot stilstand. ROME Voor Italië is de tyd ge komen om communistisch China te er kennen, zo heeft minister van Buiten landse Zaken Piëtro Nenni in het Huis van Afgevaardigden meegedeeld. Hy kondigde aan binnenkort met verdere bijzonderheden over de wijze van er kenning te komen. maiNNMiiviiaii (van onze weerkundige medewerker) l Gelderland zal gedurende het ge- l hele weekeinde binnen het bereik g blijven van een zachte en vochtige luchtstroming uit Frankrijk. De temperatuur zal hierin waarden z tussen 7 en 10 graden Celsius kun- 5 nen bereiken. Van tijd tot tijd valt er wat lichte regen of motregen, maarniet in belangrijke hoeveel- g E heden. g De luchtdruk stijgt boven Scan- - g dinavië en daalt nu in Midden- g g Europa. Koude lucht met vorst na- j dert vanuit het noordoosten lang- j zaam Denemarken. In Zuid-Euro- 5 pa blijft het lenteachtig zacht met s middagwaarden van 12 tot 18 gra- j g den. In Inzeil kan dit weekeinde i licht vriezend weer worden ver- g wacht. g Morgen: zon op: 08.29, onder: 17.17. g Maan op: 11,21onder: 02.48.

De Vallei | 1969 | | pagina 1