Snelle groei bestuurscentrum Port Moresby Geen angst voor malaria op Australisch Nieuw-Guinea Wetenschappelijke kennis te traag verspreid Laurens ten Cate over ziekte van P.v.d.A. ...om zéker te zijn Industriewinsten stegen vorig jaar met 20% Geen gepeuter Malaria Drie maal Nw-Guinea VOLGENS N.V.V.: Voorheffing bij bijzondere beloningen flink opgetrokken TROOST De ene hand en de andere... n w M ZATERDAG 25 JANUARI 1969 „Als je Nieuw-Guinea vanuit de lucht ziet, lijkt het net 'n onafzienbaar boerenkoolvelcT. Dat werd mij indertijd eens verzekerd door iemand, die de westelijke toen nog Ne derlandse helft van dit op één na grootste eiland ter wereld goed kende. Hij had gelijk zoals ik tijdens vele vluchten heb kunnen constateren, maar de vergelijking gaat niet overal op. Ze is zeker niet van toepassing op het gebied waarin Port Moresby, de hoofdstad van Austra lisch Nieuw-Guinea ligt. Dat viel mij direct op toen ik in In 1884 werd de Britse vlag definitief boven Nieuw-Guinea gehesen. TV"iet alle wetenschappelijke kennis wordt even snel verspreid als wen selijk is in een zo snél veranderende wereld als de onze. En het komt zelfs voor dat wetenschappelijke kennis pas wordt verspreid, wanneer zij al geheel of grotendeels door de feiten is achter haald. Een voorbeeld daarvan vinden wij in het ruimterecht. Dat is een specialisme in de rechtswetenschappen waarbij het gaat om het opstellen van internationa le rechtsregelingen in de wereldruimte. Het ruimterecht is nog heel jong en er zijn nog maar heel weinig juristen in gespecialiseerd. Een juridische student in Leiden die ruimterecht is gaan studeren ondervindt thans de nadelen van een te grote traag heid van kennisoverdracht. Bij 't ver garen van studiemateriaal kwam hij on langs tot de ontdekking, dat de teksten van een reeks voordrachten, die waren gehouden in een internationale confe rentie over ruimterecht in Belgrado in september 1967, nog altijd niet in druk waren verschenen. De student richtte zich tot een Nederlandse deskundige op het ge bied van het ruimterecht, die de ze conferentie in Belgrado had bijge woond met het verzoek hem de teksten van bepaalde voordrachten in bruikleen af te staan. Hij had pech, want die des kundige had alleen teksten verzameld van voordrachten over een ander deel gebied. van het ruimte vaart rceht. Zo gaat dat in de wetenschap, waarin steeds meer mensen zich beperken tot verga ring van heel veel kennis over bijna niets. Nu ontwikkelt zich het ruimterecht of ten minste 't denken over het ruim terecht in wording in een even snel tempo als de ruimtevaarttechnieken. Tien jaar geleden was er nog bijna geen jurist die zich druk maakte over rechts regels voor het gebruik van internatio nale stelsels van communicatiekunst manen. Nu ontwikkelen deze stelsels zich zeer snel en nu moeten de juristen, die hiermee bemoeienis hebben op eigen ter rein dat tempo zien bij te houden. De juridische kant aan het gebruik van communicatiekunstmanen is het deelgebied van het ruimtevaartrecht waarmee de hierboven bedoelde Leid- se student zich bezig houdt. Sommige van de voordrachten die hij voor zijn studie dringend nodig heeft zijn gehou den in internationale conferenties, zo als die in Belgrado in 1967, dooi specia listen van de Communications Satellite Corporation. Dat is de Amerikaanse onderneming die voor een groep van meer dan zestig landen een stelsel van kunstmanen exploiteert dat interconti nentale verbindingen onderhoudt. Die specialisten zouden moeten be seffen wat het nut is van snelle ver spreiding onder alle betrokkenen in de gehele wereld van datgene wat zij in een internationale conferentie naar vo ren brengen. Him eigen onderneming beschikt daartoeover de allermodern ste communicatiemiddelen. In plaats daarvan nemen zij er ge noegen mee - alsof die middelen hele maal niet bestonden - dat de teksten van hun voordrachten voor publikatie in een verzamelbundel worden gere serveerd. En dergelijke verzamelbun dels verschijnen in het tempo van de vorige eeuw Wanneer ze er eindelijk zijn kan men ze als museumstukken bijzetten in een bibliotheek, want de inhoud is dan grotendeels verouderd! Alle middelen tot snel en doeltreffend verspreiden van zeer snel verouderen de kennis onder mensen die daarvan op tijd op de hoogte willen komen zijn beschikbaar. Zij worden in de wereld van de wetenschap weinig of niet ge bruikt. En mede als gevolg van die ouderwetse traagheid'dringt zo weinig over wat in de wetenschap wordt be reikt tot de samenleving door. Alles moet eerst in het tempo van de trek schuit worden gepubliceerd in bladen en boeken die buiten eigen kring zo goed als niemand dn handen krijgt. de Fokker Friendship van Ansett-A.N.A. de kustlijn over schreed, na een vlucht over de Koraalzee die enige uren tevoren in Cairns, dat heerlijke stadje in Noord-Queens- land, was begonnen. In plaats van de dichte tropische jungle, die ik verwacht had, zag ik een landschap waar mee ik in Australië al vertrouwd was geraaktkaal, ge accidenteerd en door de zon geblakerd, met hier en daar wat magere bomen. Het leken zowaar ook nog eucalyp tusbomen te zijn Zo Australisch als het omringende sa vanne-landschap is, zo Australisch doet de stad Port Moresby aan, die men na een rit van zo'n negen kilometer van af het vliegveld Jackson bereikt. En we bedoelen dan speciaal het centrum, want in feite behoort het vliegveld reeds tot het stedelijk gebied van Port Moresby, dat qua bevolking en opper vlakte het grootste in de Zuid-Pacific is wanneer we Australië en Nieuw-Zee- land buiten beschouwing laten. Behalve het centrum, waar het zakenleven en de havendiensten geconcentreerd zijn, is er een aantal wijken of zo men wil voorsteden. Direct aan het centrum grenst een groot Europees woongebied, terwijl de meeste Europeanen wonen in Boiroko. De inheemse bevolking is grotendeels woonachtig in een aantal primitief uit ziende dorpjes binnen het stedelijk ge bied van Port Moresby. Het bekendste is het schilderachtige vissersplaatsje Hanuabada met zijn paalwoningen. De bevolking van Port Moresby, ook de inheemse, groeit snel en daarmee nemen de huisvestingsproblemen toe. Daarom bouwt het gouvernement gro te aantallen woningen voor niet-Euro- panen. Daarvan geuigt onder meer de wijk Hohola. Voorts, maar zeker niet op de laatste plaats, is er nog 't belangrijke Konedobu, oftewel „Con nie" zoals de ingewijde zegt, waar bij na alle bestuursdepartementen hun hoofdzetel hebben. Het inwonertal van Port Moresby nadert de 45.000. Daarbij zijn ca. 10.000 Europeanen, bijna een derde van de gehele blanke bevolking van Austra lisch Nieuw-Guinea. Dit relatief grote Europese element is mede bepalend voor het „Australisch" aandoende ka rakter van de stad. naast de geogra fie, de stedelijke' indeling en het uiter lijk van de gebouwen. Zelfs het enigs zins droge kilmaat roept herinneringen aan bepaalde plaatsen in Australië op. Iemand die al lang in Port Moresby woonde zei mij dan ook: „U bent nog steeds in Australië. Als u Nieuw-Gui nea wilt zien moet u naar het binnen land of naar de steden aan de noord kust". ADVERTENTIE //.v. xerzekerings maatschappij brand-,inbraak-.storm-englasverzekering, wettelijke aansprakelijkheid voor particu lieren en rechtsbijstandverzekering, onge vallen-, ziekte-en ziektekostenverzekering, reisverzekering vraagt uw assurantieman of rechtstreeks: west blaak 22-r'dam tel. 010-110004* Wie uit Nederland naar Nieuw- Guinea vertrekt wordt gewaarschuwd om toch vooral zijn malaria-pro- filaxe niet te vergeten. En de Ne derlanders kunnen het weten, want zij hebben per slot van rekening tot 1962 het bestuur over de westelijke helft van het eiland gevoerd. Velen in ons land verkeren nog steeds in de veronderstelling, dat het reizen door Nieuw-Guinea grote risico's voor do gezondheid met zich mee brengt. een veronderstelling geba- in verslagen van stoutmoedige jun gle-expedities of de verhalen van neef Piet „die er immers als soldaat gezeten heeft". We dienen daarbij wel voor ogen te houden, dat Oost- en West-Nieuw-Gui- nea in klimatologisch en bodemkundig opzicht soms sterk verschillend zijn, waarbij de oostelijke helft over het al gemeen gunstig afsteekt bij de weste lijke. Ook is het reizen door de maag delijke jungle iets heel anders dan het vliegen vart stad naar stad. Dat laat ste heb ik gedaan en ik heb mij gedu rende mijn reis geen ogenblik zorgen over mijn gezondheid behoeven te ma ken. Natuurlijk heb ik wel de regels in acht genomen die gelden voor het reizen in de tropen in het algemeen. Zo nam ik trouw elke dag een atebri- ne-tabletje om me te vrijwaren tegen malaria, geheel volgens de officiële aanbevelingen voor reizigers naar Australisch Nieuw-Guinea. Toen' ik echter bij een bestuursambtenaar in Port Moresby belangstellend infor meerde naar het voorkomen van ma laria in de stad, begon hij te lachen. „Ik woon hier nu tien maanden en in al die tijd heb ik op de kop af drie malariamuskieten gezien". Hij vertel de me, dat in de centra de malaria grotendeels is uitgeroeid. Mijn erva ringen bevestigen de juistheid van de ze uitspraak. Het bovenstaande neemt echter niet weg, dat in geheel Australisch Nieuw- Guinea malaria nog steeds de meest voorkomende ziekte is, waarvan de be strijding veel moeiten en kosten met zich meebrengt. Niettemin verwachten de autoriteiten deze ziekte eens voor goed onder de knie te zullen krijgen hetgeen dan een versnelde bevolkings groei tot gevolg zal hebben. Wanneer we de malaria even buiten beschou wing laten is Nieuw-Guinea niet onge- Gezicht op Port Moresby met zijn fraaie natuurlijke haven. zander dan enig ander gebied met een tropisch klimaat. Vandaar ook dat hier goede mogelijkheden liggen voor het toerisme, een onderwerp waarop ik in een volgend artikel uitvoerig hoop terug te komen. Wanneer men in Nederland over „Nieuw-Guinea" spreekt, dan wordt daar meestal mee bedoeld de westelijke helft van het eiland, die tot 1962 onder Nederlands koloniaal bestuur stond en de naam „Nederlands Nieuw-Guinea" droeg. Nederland droeg in 1962 via een tussenbestuur door de Verenigde Naties het gezag over het gebied over aan In donesië en sedertdien wordt West- Nieuw-Guinea algemeen onder de naam „West-Irian" aangeduid. Volgens een akkoord tussen Indonesië en Nederland, dat onder auspiciën van de Verenigde Naties werd gesloten, zal de inheemse bevolking van West-Irian zich dit jaar door middel van een vrije volksraad pleging mogen uitspreken over de vraag of zij voorgoed bij Indonesië wenst te blijven behoren dan wel of zij de ban den met Indonesië wenst te verbreken. De oostelijke helft van het eiland heet officiéél „Territory of Papua and New Guinea". Als zodanig is het een be stuurlijke eenheid onder Australische souvereinileit. maar uit de naam blijkt dat er eigenlijk van twee ge bieden sprake is. In de eerste plaats is er „Papua", waarmee het zuidoos telijke deel waarin Port Moresby ligt word»t bedoeld. Dit gebied was oorspronkelijk, onder de naam „Brit ish New Guinea", een Engelse kolo nie, die in het begin van deze eeuw aan Australië werd overgedragen. Het noordoostelijke deel was tot 1914 een Duitse kolonie onder de naam „Deutsch Neu-Guinea". Bij het uit breken van de eerste wereldoorlog werd dit gebied door Australische troepen bezet Na een militair inte rim-bestuur werd de voormalige Duitse kolonie in 1920 door de Vol kenbond als mandaatgebied onder Australisch bestuur geplaatst terwijl de naam werd gewijzigd in „New Guinea". Hoewel Papua en New Gui nea sedert 1949 als één gebied vanuit Port Moresby worden bestuurd, heb ben ze officieel nog steeds een ver schillende status, namelijk Papua als kolonie en New Guinea nu als VN- trustgebied. Dit verschil wordt echter meer en meer een „papieren" aange legenheid naarmate de Australiërs vorderen op de weg naar volledige onafhankelijkheid voor het Territory of Papua and New Guinea als een ge heel. Op eigen benen Dat het de Australische regering ernst is met het creëren van een onafhanke lijk Oost-Nieuw-Guinea bewees zij weer eens duidelijk een paar dagen voordat ik zelf naar het gebied zou ver trekken. Zij maakte toen namelijk een vijfjarig ontwikkelingsprogramma be kend, dat Australië in totaal bijna één miljard dollar (vier miljard gulden) zal kosten. Het voornaamste doel ervan is te bewerkstelligen dat een onafhanke lijk Papua and New Guinea economisch op eigen benen zal kunnen staan. Als die onafhankelijkheid er eenmaal Is zal ongetwijfeld de vraag aan de or de komen of de strakke koloniale grens tussen Oost- en West-Nieuw-Guinea nog wel bestaansrecht heeft. In fei'te is deze vraag nu al aan de orde in het politiek volwassen wordend Oost- Nieuw-Guinea, waar een toenemend aantal inheemse politici niet zo bijster onder de indruk lijkt te zijn van het feit, dat West-Irian door Indonesië al als een provincie van „het rijk van Sabang to»t Merauke" wordt beschouwd. Maar ook aan deze hoogst interessan te ontwikkeling, waarover in Nederland eigenlijk zo verwonderlijk weinig be kend is, hoop ik in een volgende be schouwing uitvoerig aandacht te schen ken. HENK C. WELTJE UTRECHT Het nederlands Ver bond van Vakverenigingen meent, dat de vaderlandse industrie vorig jaar goed h'eeft geboerd. Op grond van een ver wachte groei van de produktie met 20 procent, gepaard gaande met een stij ging van de arbeidsproduktiviteit van rond elf procent, heeft het N.V.V. bere kend. dat de winsten vorig jaar met ten minste 20 procent zijn gestegen. Het B.V.V. beseft, dat de winsttoe neming moeilijk exact is te berekenen, wegens de gecompliceerde structuur van de kostprijs en het gebrek aan pre cieze gegevens betreffende produktie, arbeidsproduktiviteit, prijzen en derge lijke in 1968. Een raming van de orde van grootte van de gemiddelde winst stijging acht het N.V.V. echter wel mo gelijk. De vakcentrale is daarbij uitgegaan van de procentuele kostensamenstel- ling van de industriële produktie in 1967. zoals die aan de hand van het centraal economisch plan 1968 kan worden ge schat. De werknemers gingen in 1968 met bruto vijf tot zes procent meer naar huis en daarover is nog heel wat te doen geweest... fundamentele oneven- wichtighéden en zo, concludeert het berekening. De Ziekenfondsraad heeft men in gang van 1 september 1969 tot al gemeen secretaris benoemd de tegen woordige secretaris van de Ziek: mds- raad, mr. H. Jansen, als opvolger van mr. L. V. Ledeboer. die dan de pen sioengerechtigde leeftijd zal hebben be reikt. BELASTINGINNING GEWIJZIGD Mede als uitvloeisel van de verlaging van de inkomstenbelasting, is niet in gang van 1 januari de loonbelasting, die wekelijks of maandelijks van de lonen wordt ingehouden, eveneens verlaagd. Loonbelasting is immers een voorheffing op de inkomstenbelasting. Het is dus niet meer dan normaal, dat bij een verlaging van die inkomstenbelasting ook die voorheffing omlaag gaat. Die voorheffing wordt echter dras tisch opgetrokken voor de zogenaamde bijzondere beloningen. Daaronder wor den gerekend tantièmes en gratifica ties, vakantie-uitkeringen en dergelijke. Hiervoor golden tot voor 1 januari vrij lage tarieven. Het gevolg was dan dat zij die inkomstenbelasting moesten be talen, veelal een aanslag kregen voor Laurens ten Cate, kritisch denker in de Partij van de Arbeid, schrijft deze week in de Haagse Post over zijn eigen partij: „In maart houdt de PvdA haar ge wone, tweejaarlijkse congres. In maart komt de grote ruzie en die gaat tussen mensen. Want wat ie er ook van zeg gen in het openbaar, het is heel duide lijk voor alle insiders, dat een muur van persoonlijk wantrouwen is gerezen tussen de „rechtsen" en de „linksen" in het partijbestuur (ik noem ze nu maar even zo vopr het gemak, want de „rechtsen" willen natuurlijk niet hele maal „rechts" heten). Er is haat en nijd en de verhoudingen zijn tot in de grond bedorven. Zozeer, dat zakelijke discussies bijna onmogelijk worden. Dat ziekt door in de hele partij via al lerlei lobbies". „De ziekte van de grote socialistische partij bestaat niet uit de tegenstelling tussen ideeën, want wat zou dat? De ziekte bestaat uit de machteloosheid tot een besluit over de werkelijke prioritei ten. Dat besluit moet dringend worden genomen. Om twee redenen: 1. anders is er geen enkele grond voor gesprekken over een progressieve concentratie, die immers dan even we zenloos als zonder inhoud blijft; 2. anders kan de Partij van de Ar beid niet meedoen aan een regering, omdat niemand haar durft te vragen mee te doen bij gebrek aan zekerheid over wat zij wil. Er is nog een derde, interne reden: wie zou eigenlijk langer lid willen blij ven van een partij, die voornamelijk uitmunt door persoonlijke herrie?" „Het staat er op dit ogenblik dan ook slecht voor. Er is nog een week of zes om er iets aan te doen. De vraag is of dat lang genoeg is. Want wat er moet worden gedaan is het oplossen van een reeks uiterst persoonlijke conflicten tot een hanteerbaar systeem van zakelijke geschillen. Wie dat zo gauw kan is knap". In het nieuwe maandblad Voorlopig (Evangelisch Commentaar bij de tijd) vraagt de a.r. radicaal mr. P. J. A. Idenburgh zich af „wat wij met de con fessionele partijen moeten doen". Hij schrijft onder meer: „Persoonlijk geloof ik dat de christe lijke partijen hun band met 't christelijk geloof en zijn traditie niet moeten ver loochenen, integendeel bewust zullen moeten zoeken. Op straffe van de mo gelijkheid dat zij tot een grote kleurloze burgermanspartij zullen veranderen, waar niemand op zit te wachten. Maar dat zij voor het overige een eigen leven moeten gaan leiden, met een eigen poli tieke verantwoordelijkheid veel los ser van de kerken? Apart of tezamen? De oecumene op politiek terrein is mij van secundair belang, als zij ten koste gaat van de kwaliteit dan maar voor lopig liever niet". „Tot wat voor partij zal dit leiden? Wat mij betreft: tot een partij waaraan de peuterigheid vreemd zal zijn. Zij zou hiermee een fundamentele, een werke lijk vernieuwende verandering in om land kunnen bewerkstelligen. Een par tij die niet, zoals de KVP het bij de laatste verkiezingen presteerde, zich zelf presenteert onder de leuze „wel- vaarts- en waardevast". Een partij die voor alles op d,e wereld is georiënteerd. In ieder geval een partij van allure". de te weinig ingehouden loonbelasting op de bijzondere beloningen. Minister Witteveen (financiën) heeft nu onlangs bepaald dat hij die belas ting sneller wil binnenkrijgen. Vandaar dat naast de verlaging van de loonbe lasting, de belasting op de bijzondere beloningen aanmerkelijk wordt opge trokken. Dat geschiedt bij inkomens van f 15.000 af. Zij, die dus een bijzon dere beloning genieten, behoeven niet te schrikken als het belastingbedrag, dat daarvan wordt ingehouden, plotseling aanzienlijk is verhoogd. In het bijzon der geldt dat voor de hogere inkomens. Een troost: ook die belasting is een voorheffing, dus als men straks de aan giftebiljetten voor de inkomstenbelas ting 1969 moet invullen, dan zal men bemerken dat men al een flink stuk daarvan heeft betaald. Wanneer men in aanmerking komt voor belastingaftrek wegens bijzondere lasten, zoals kosten van medische behandeling voor zover die een bepaald percentage van het in komen te boven gaan, dan krijgt men later de te veel betaalde belasting te rug. Over renteverlies praten wij echter al lang niet meer.... Ongehuwden Gehuwden Gehuwden Gehuwden Maand Ongehuwden boven 40 jr. zonder kinderen met één kind met twee kinderen loon nieuw oud nieuw oud nieuw oud nieuw oud nieuw oud f 300 6,70 f 400 16,50 21,20 8,20 14,20 7,20 'f 500 33,40 37,30 23,00 28,30 12,50 19,30 6,00 14,20 9,70 f 600 51,90 55,50 39.20 44,00 26,50 32,50 18,90 26,20 12,20 20,50 700 72,00 75.70 56,80 61,40 41,50 47,00 33,00 39,50 25,50 32,70 f 800 93,90 97,60 75,80 80,10 57,60 62,60 48,40 54,10 40,00 46,50 .f 900 117 50 121,00 96,20 100,30 74,90 79,50 64,90 70,00 55,80 61,40 f 1000 142,20 145.50 117,80 121,50 93,30 97,40 82,80 87,30 73,60 78,30 f 1100 160,40 172,60 133.60 145.10 106,90 117,50 96,00 106,70 86,40 97,00 1200 187,70 190,60 157,70 160,90 127,60 131,00 116.20 119,80 106,00 109,70 1300 216,20 219,00 183,00 185,90 149,60 152,70 137,60 140,80 126,90 130.00 1400 246,00 249,30 209,50 212,80 172,90 176,20 160,30 163,60 149,00 152,20 f 1500 278,70 283,70 238,70 243,50 198,70 203,20 185,60 190,00 173,90 178,00 1600 314,70 319,60 271.10 275,70 227,50 231,80 213,80 217,90 201,60 205,50 1700 352.10 357,50 3C 4,90 309,90 257,60 262,20 243,50 247,80 231,00 235,00 f 1800 392,00 397,80 341,10 346,50 290,10 295,00 275,50 280,00 262,50 266,70 1900 434,00 439,80 379,30 384,60 324,60 329,50 309,60 314,00 296,20 300,20 f 2000 477,50 483,30 419,10 424,50 360,70 365,50 345,20 349,60 331,50 335,50 2100 522,50 528.50 460,50 465,90 398,40 403,30 382,50 387,00 368,50 372,40 2200 569,10 575,20 503,40 509,00 437,60 442,70 421,40 425,90 407,00 411,00 f 2300 607,60 539.00 470,20 543,60 439,10 f 2400 667,10 594,00 521,00 504,00 489,10 2500 708,10 632,10 556,00 538,90 523,80 f 2600 771,20 690,70 610,10 592,30 576,80 2700 814,00 v 730,50 646.90 628,80 633,00 f 2800 879,40 791,30 703,20 684,60 668,40 f 2900 923,50 832,50 741,50 722,50 706,00 f 3000 990.90 895,50 800,00 780,60 763,70 f 3100 1036,40 938,00 839,70 820,00 802,90 f 3200 1105,50 1002,90 900,10 880,00 862.60 3280 1152,20 1046,60 941.00 920,80 903,00 De loonbelasting voor maandlonen boven 3280, dat was bij het vorige tarief boven f 2200, wordt als volgt be- W/'ie zijn salaris over januari heeft geincaseerd, is waarschijnlijk tot de verrassende ontdekking ge komen, dat de loonbelasting iets verlaagd is. Het is echter bekend dat de fiscus wat hij met de ene hand geeft, met de andere hand weer grif terugneemt. Zij die meer dan vijftienduizend gulden per jaar verdienen, zullen dat bij de uitke ring van tantièmes en vakantiegeld bemerken. Voor hen geldt, dat de fiscus als voorheffing op de inkom stenbelasting aanmerkelijk meer loonbelasting op deze bijzondere uitkeringen zal inhouden dan voor heen. rekend: boven de belastingbedragen die gelden voor f 3280 (was f 2200) wordt voor ongehuwden 60 procent (was 51 procent) geteld van het bedrag waarmee het zuivere loon de som van 3280 2200) te boven gaat. Voor ongehuwden boven 40 jaar is dat 56 (was 48) procent, voor gehuwden 52 (was 44) procent, voor gehuwden met één kind eveneens 52 (was 43) procent, voor gehuwden met twee kinderen ook 52 (was 42) procent. De belasting voor bijzondere beloningen (vakantiegeld e.d.) is voor de hogere inkomens sterk verhoogd. Volgens het oude tarief werd bij jaarlonen beneden f 3.000 geen loonbelasting ingehouden en voor jaarlonen van f 3.000— f 4.000 voor ongehuwden 11 procent en voor ongehuwden boven 40 jaar 5,9 procent. Volgens het nieuwe tarief wordt Bij een jaarloon van: by een jaarloon beneden f 4.000 geen loonbelasting op bij zondere beloningen ingehouden. De nieuwe berekeningswijze hebben wij gemeld in pro centen van het bedrag der bijzondere beloning. De belastingpercentages van bijzondere beloningen luiden: 4.000 - 6.000 6.000-/ 9.000 9.000-/ 12.000 12.000-/ 15.000 15.000 - 21.000 21.000-/ 30.000 30.000 - 39.000 Ongehuwden Gehuwden Gehuwden Gehuwden Ongehuwden boven 40 jaar zonder kinderen met een kind met twee kinderen nieuw oud nieuw oud nieuw oud nieuw oud nieuw oud 14,3% 14,4% 12,6% 12,7% 11,0% 18„5% 18,6% 16,0% 16,0% 13,5% 13,5% 11,8% 11,8% 10,1% 23,6% 23,7% 20,2% 20,3% 16,9% 16,9% 15,2% 15.2% 13,5 13,5% 26,1% 27,1% 22,8% 23,7 19,6% 20.3% 17.9% 18.6% 16.3% 16.9% 31.1% 27,6% 24,2% 23,3 99 22,4 99 44,0% 1 40,0% 99 36,0% 99 35,0% 99 34,0% 99 54,0% H 50,0% 99 46,0% 46,0% 99 45,0% 9» 60,0% 99 56,0% H 52,0 M 52,0% 99 52.0% 99 boven 3§.000 Volgens het oude tarief werd bij een jaarloon van f 12.000 af van de bijzondere beloningen voor ongehuwden 27,1 pro cent ingehouden, voor ongehuwden boven 40 jaar 23.7 pro cent, voor gehuwden zonder kinderen 20,3 procent, voor gehuwden met één kind 18,6 procent en met twee kinderen 16,9 procent.

De Vallei | 1969 | | pagina 5