.379.- .330.- 298.- .298.- E.E.G. in gebreke bij voedselhulp Aspirine* helpt snel en urenlang... Forse omzetstijging in meubelbedrijven Kapitaal en reserves van Mulder Vogem verloren .Afwijkingen bij geboorte verplicht registreren Ik ben het grootste kopieerwonder sinds de uitvinding van het karbonpapier. Vanavond kom ikopTV. Kritiek van Europees parlement de mooiste vlieg vakantie uit de mooiste Magneet ^Hlvlieqvakantie- Rf gids 69 met talloze kleurfoto^ Koningin werd ereburger van Addis Abeba DE MAGNEET V oorwa ar deli j ke straf voor Cohn-Bendit Dorpen in Zeeuws- Vlaanderen willen bij Axel Nieuwe boring na aardgasvondst Als onderhandelingen mislukken: Daggeld tot vier pet. verhoogd Demonstraties in Italië Jaarsma voorlopig uitstel van betaling kreeg Akkoord over een nieuwe Landbouw-cao Protest van N.V.V. tegen vakantie- aanslag VAN DER GRINTEN N .V. I vliegreizen touringcarreizen 3 jongeren-reizen '^rSfcr treinreizen cruise» AANVRAGEN kaas uit het vuistje de y van ijzersterke gewoonte PUEBLO-COMMANDANT BEKENDE ONDER ZWARE PRESSIE TERATOLOOG DR. O. GEBHART: kopieert in uw voordeel i BON Firma: IATERDAG 25 JANUARI 1969 ADVERTENTIE 15 dagen Costa Brava 13-14 dagen Rivièra V.! 10-13 en 15 dagen Gardameer v.a. 10-17 dagen Lago Maggiore 13 dagen Middellandse Zee v.598.- -r^TvVnda»B Hoofdkantoor Geert Grooteplein 4, Alkmaar, tel. 02200-18884 Apeldoorn, Merfctpleki 17, tol. 06780-12767 STRAATSBURG Het Europese parlement heeft gisteren in een resolu- tie verklaard het ten zeerste te betreuren, dat de genieenschap nog niets gedaan heeft om haar verplichtingen inzake voedselhulp in de vorm van graan na te komen. In augustus 1967 verplichtte de EEG zich, in het kader van het wereldgraanakkoord, om jaarlijks 1.035.000- ton graan of de tegenwaarde daarvan in geld als hulp ter beschikking te stellen. Onderlinge onenigheid over de vraag of die hulp „gemeenschappelijk" of per land moet worden ge geven, is er de oorzaak van dat er tot nu toe nog vrijwel niets is gebeurd. ADVERTENTIE FRANKFURT Een rechtbank In Frankfurt heeft gisteren de 23-jarige Duits-Franse studentenleider Daniel Cohn-Bendit in hoger beroep ter zake van oproerkraaierij en verstoring van de openbare orde veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf voorwaarde lijk. Hij werd vrijgesproken van ge weldpleging tegen ambtenaren in func tie en ernstige huisvredebreuk. Na de uitspraak zette Cohn-Bendit de „Inter nationale" in, begeleid door jongelui in de zaal. „Rode Dany" had op 22 september vorig jaar voor de Pauluskerk en op de boekenbeurs in Frankfurt demonstra ties geleid tegen de verlening van de Westduitse vredesprijs aan de Senegale se president en dichter Leopold Sen- ghor. De rechtbank bleef gisteren met haar uitspraak twee maanden on der het in september uitgesproken von nis, waartegen Cohn-Bendit in beroep was gegaan. De officier van justitie had donderdag elf maanden gevangenis straf onvoorwaardelijk geëist. Verschei dene politiemannen moesten terugko men van hun eerdere belastende ver klaringen, nadat een film over de inci denten was vertoond. De president van de rechtbank geloofde dat Cohn-Bendit zich voortaan „ordelijk" zou gedragen. „Het is hun recht", aldus rechter Graber, „om te demonstreren zolang zij eerlijk zijn. Velen van ons hadden, toen wij uw leeftijd hadden, dezelfde wensen", zo sprak Graber, die van mid delbare leeftijd is, tot de 23-jarige Cohn-Bendit. „maar een protest, zoals u dat nu doet, zou ons het leven heb ben gekost." Graber doelde hiermee op de Hitler-periode. Cohn-Bendit had toch, zo vervolgde Graber, de wettelijke verplichting „de wet te gehoorzamen en dat was het doel van de politie". De rechter maande Cohn-Bendit aan „tot een ordelijk le ven en ontzag voor de wetten". ADVERTENTIE Griep? ADDIS ABEBA Op het stadhuis van Addis Abeba is koningin Juliana vrijdagmiddag het ere-burgerschap van de Ethiopische hoofdstad verleend. Uit handen van de burgemeester ontving ze de sleutels van de stad. Daarnaast kreeg de vorstin een sjema een grote witte omslagdoek met fraai borduurwerk waarmee zij zeer ingenomen was. Vrijdagochtend legden de Koningin en prins Bernhard een krans bij het na tionale monument in het centrum van Addis Abeba. Prinses Beatrix en prins Claus waren daarbij aanwezig. Deze ge beurtenis, waarvoor grote publieke be langstelling bestond, werd muzikaal op- gesluisterd door de keizerlijke kapel. Na de kranslegging bezocht de ko ninklijke familie de Africa-hall en het Unity-house. Beide gebouwen zijn be kende begrippen, niet alleen in Ethio pië, maar in geheel Afrika. De Africa- hall namelijk is de zetel van de econo mische commissie voor Afrika van de Verenigde Naties en het Unity-house huisvest de organisatie voor Afrikaan se eenheid. Vrijdagmiddag stond ook nog een be zoek op het programma aan het mu seum, dat verbanden is aan de Haile Selassie-universiteit in Addis Abeba. Vandaag bezoekt de koninklijke familie de suikerplantages en fabrieken van de Handelsvereniging Amsterdam (HVA) te Wonji en te Shoa. Vanavond biedt koningin Juliana een diner aan aan kei zer Haile Selassie en andere leden van de keizerlijke familie. Wel is juist vorige week het besluit gevallen Turkije te helpen met 50.000 ton graan. Dat kwam echter zo zei de Nederlandse socialist ir. H. Vrede- ling in Straatsburg omdat dit land had laten weten dat, als de gemeen schap nu niet snel iets deed,.het niet meer hoefde. Vooral Nederland en de bondsrepubliek Duitsland zijn de lan den in de EEG die het meest voelen voor de „nationale regeling". Er doet zich bij de voedselhulp voor de gemeenschap nog een twistpunt voor, n.l. of die hulp gegeven moet wor den „aan de grens van de gemeen schap" of dat ook verzekering en ver voer door „de Zes" betaald moeten wor den. Landen die reeds om voedselhulp ge vraagd hebben, zijn India, Pakistan, In donesië en Turkije. Hun aanvragen be lopen samen al 1.600.000 ton, veel meer dus dan het quantum, waartoe de ge meenschap zich heeft verplicht. Daar komt nog bij, dat de EEG eigenlijk 10 procent van het quantum in reserve wil houden voor spoedgevallen. Zeer onlangs heeft ook de Verenigde Arabische Re publiek de gemeenschap om voedsel hulp verzocht. De Europese Commissaris Coppe Stemde grotendeels in met de kritiek van het parlement en noemde het inder daad beschamend, dat tot nu toe nog niets van de toegezegde hulp geëffectu eerd is. In de door het parlement ge accepteerde resolutie wordt verder nog gezegd, dat de te verlenen hulp zoveel mogelijk moet worden gegeven in aan sluiting aan het wereldvoedselprogram ma. De commissie en de raad wordt ge vraagd hun beleid hierop af te stemmen. Het parlement dringt er tenslotte op aan, dat de gemeenschap een ontwikke lingsstrategie ontwerpt t.a.v. hulpbehoe vende landen in het bijzonder wat de ontwikkeling van hun landbouw betreft. AXEL Het merendeel van de in woners van de Zeeuws-Vlaamse ge meenten Koewacht, Zuiddorpe, Over slag en Axel heeft gekozen voor sa mengaan in één grote gemeente Axel. Dit blijkt uit een massale enquête, die werd gehouden door een particulier ac tiecomité. De minister van Binnenland se Zaken heeft in zijn memorie van antwoord op het wetsontwerp inzake de herindeling van de Zeeuws-Vlaamse ge meenten, de mogelijkheid open gelaten om in de kanaalzone naast een grote gemeente Terneuzen, een tweede kern te vormen. Dit zou dan Axel kunnen zijn. IS DEN HAAG De Mobil Producing Netherlands Inc. verwacht omstreeks 15 februari met een tweede boring in blok P/6 te beginnen, dat ongeveer 60 km ten noordwesten van Alkmaar in de Noordzee is gelegen. Hierbij zal weer gebruik worden gemaakt van het boor eiland Transocean 1. Bij haar eerste bo ring in dit blok werd in november van vorig jaar op een diepte van onge veer 3200 meter aardgas aangetroffen. De grootte van het aangeboorde gas- veld is nog niet bekend. CORONADO, Californië Op het verhoor van bemanningsleden van de Pueblo door een hof van onderzoek van de Amerikaanse marine heeft de com mandant van het schip, Lloyd Bucher, verklaard, dat hij de Noordkoreanen heeft „toegegeven" te hebben gespio neerd. Hij had dit gedaan na „afgrijse lijk geestelijk gemarteld" te zijn. Na zijn „bekentenis" zou hij hebben ge tracht zichzelf te verdrinken door het hoofd in een emmer water te steken. Terwijl Bucher dit vertelde was hij ten prooi aan de hoogste opwinding en de tranen stroomden hem langs het ge laat. De Noordkoreanen hadden hem, zei hij, gebroken door onder meer te drei gen dat zijn hele bemanning, stuk voor stuk, voor zijn ogen zou worden ge dood. „Zij wezen toen op het jongste lid van de bemanning en zeiden: „Met die daar beginnen we". Bucher zal niet meer in het publiek moeten getuigen. Vandaag zal hi j wor den verhoord, achter gesloten deuren, over onderwerpen van militaire aard, die geheim zijn. DEN HAAG Winkels voor woning inrichting hebben in december vorig jaar een omzetstijging geboekt van 79 proeent vergeleken met december 1967. Dat heeft het Economisch instituut voor het midden- en kleinbedrijf bere kend op grond van voorlopige gegevens die door winkeliers zijn verstrekt. Het E.I.M. schrijft de grote kooplust in meubelzaken voor een groot deel toe aan de belasting over de toegevoegde waarde (b.t.w.) en de prijsstijgingen die in december voor de deur stonden. De textielzaken hebben ook geprofi teerd van de komst van de b.t.w.: daar steeg de omzet met 41 procent. De heren- en jongensconfectie deed het in deze sector beter dan de dames- en meisjesconfectie. Het E.I.M. wijt dat aan de modegevoeligheid van het vrou welijke gel-acht, dat daardoor minder geneigd is tot „vooruit kapen". Hetzelf de verschijnsel deed zich voor in schoe nenzaken. Herenschoenen vonden eer der aftrek dan damesschoenen, bij het vooruitlopen op de b.tw. NIEUW VENNEP Indien geen mo gelijkheid wordt gevonden het bedrijf voort te zetten moeten kapitaal en re serves van Mulder Vogem N.V. geheel of vrijwel geheel als verloren worden beschouwd. Onderhandelingen over een voortzet ting van het bedrijf in enigerlei vorm zijn in een ver gevorderd stadium. Ver wacht mag worden dat deze binnen tien dagen zullen worden afgesloten. Gezien het verloop van de onderhan delingen acht het bestuur van Mulder Vogem het aanvragen van surséance van betaling op dit moment tegen het belang van werknemers, schuldeisers en aandeelhouders. Het volledige communiqué, dat het bestuur van Mulder Vogem gistermid dag heeft gelanceerd, luidt aldus: de raad van commissarissen van Mulder- Vogem N.V. maakt het volgende be kend: „Ten vervolge op eerdere medede lingen, welke wij hebben gedaan over de moeilijkheden, waarmede onze ven nootschap wordt geconfronteerd, kun nen wij thans het navolgende medede len. Hoewel de definitieve jaarcijfers nog niet gereed zijn, gevoelen wij ons ge noodzaakt op basis van door onafhan kelijke deskundigen opgestelde voorlo pige cijfers, onverwijld bekend te ma ken, dat indien geen mogelijkheid wordt gevonden om het bedrijf voort te zetten, kapitaal en reserves van de vennoot schap geheel of vrijwel geheel als ver loren moeten worden beschouwd. On derhandelingen over een voortzetting van het bedrijf van de vennootschap in enigerlei vorm zijn in een vergevor derd stadium en verwacht mag worden, dat deze binnen 10 dagen na ^heden zul len worden afgesloten. Hoewel het bestuur van de vennoot schap de hoop heeft, dat de onderhan delingen tot een positief resultaat zul len leiden kan over de uitkomst van de ze onderhandelingen nog niets met ze kerheid worden medegedeeld. Het be stuur zal uiterlijk maandag, 3 februari 1969. en zo mogelijk eerder, nadere me dedelingen doen. Gezien het verloop van de onderhandelingen achten wij het aanvragen van surséance van betaling op dit moment tegen het belang van werknemers, schuldeisers en aandeel houders onzer vennootschap". AMSTERDAM Het tarief van dag geld werd gisteren met een vol procent verhoogd tot vier pet. Het stond op drie pet sinds 20 ianuari. De geldmarkt is verkrapt door de uitzetting van de bil- jettencirculatie nu de ultimo in zicht komt, terwijl bovendien de agent van het ministerie grote bedragen uit de markt neemt voor kasgeldleningen voor de duur van 1 en 2 maanden. De sigarenwinkeliers deden ook goede zaken op grond van de in het vooruit zicht gestelde prijsverhoging per 1 jan. 1969. De omzetten liepen in het vierde kwartaal met tien procent omhoog ver geleken met het voorgaande jaar. In de eerste drie kwartalen noteerden deze winkeliers slechts een vooruitgang met twee procent. De slijter kwam er vorig jaar bekaaid af met zijn omzet. Vergeleken met het voorgaande jaar is er een geringe stij ging te melden. De oorzaak daarvan is volgens het E.I.M. de belangrijke uit breiding van verkooppunten in deze branche en de toegenomen verkoop van zogenaamde „witte jenever". ïn onderstaande staat worden de wij zigingen in de gel dom zetten per bran che in procenten weergegeven. Opgenomen zijn respectievelijk decem ber 1968 vergeleken met december 1967, geheel 1968 vergeleken met geheel 1967 en 1967 vergeleken met 1966. branche meubel winkel boekhandel kantoorboekhandel kruidenier met zelfbediening herenmodezaken kruidenier met bediening melkhandel juwelier winkel in huishoude lijke artikelen textielzaken, al gem. heren- en jongens confectie dames- en meisjes confectie drogisten bakkers slagers banketbakkers schoenenzaken winkels in parfumerieën e.d. groentewinkels sigarenwinkels slijter kledingstoffenzaken schoenmaker ROME Door ongeveer 2000 Ro meinse studenten is een protestmars gemaakt naar de Russische ambassa de. Dit was een van de vele demon straties die er thans in Italië gaande zijn tegen de Russische bezetting van Tsjecho-Slowakije. Aan deze mars naar de Russische ambassade werd deelgenomen door rechtse studenten. Toen de politie hen belette tot het gebouw door te dringen zetten zij koers naar de Amerikaanse ambassade. Sommige demonstranten brachten de fascistengroet en riepen „Nixon, wordt wakker", hetgeen een opwekking inhield voor de Amerikanen om iets te ondernemen tegen de Sov jets. Dit heeft de teratoloog dr. O. Geb- hardt, die verbonden aan de pharma- cologische afdeling van het Rijksinsti tuut voor de Volksgezondheid in Biltho- ven gisteravond tijdens een lezing voor de chemische kring van de Rijksuni versiteit in Utrecht gezegd. Dr. Geb- hardt (38), die een onderzoek instelt naar de ontstaanswijze van aangebo ren afwijkingen sprak over de nasleep van het „Softenon-drama". Hij zei dat aangeboren afwijkingen veelvuldiger voorkwamen dan men in het algemeen denkt. In de Verenigde Staten leven on geveer 50 miljoen mensen met misvor mingen die hun bij de geboorte rijn meegeveven. Van deze Amerikanen sterven er jaarlijks 60.000, terwijl jaar lijks ongeveer V* miljoen miskramen ontstaan door afwijkingen aan het em bryo. In Frankrijk vertoont lVs procent van de pasgeboren kinderen afwijkin gen. Dit percentage stijgt tot 4 wan neer de kinderen 12 maanden lang on der medische observatie staan. Dan worden oor- en oogafwijkingen gevon den en blijkt dat af en toe ook de reuk zin verminderd is. „Het is daarom niet verwonderlijk dat in sommige kinderziekenhuizen ne gentig procent van alle beschikbare bed den tegenwoordig door kinderen met aangeboren afwijkingen wordt bezet", aldus dr. Gebhardt, die de resultaten van zijn onderzoekingen binnenkort gaat publiceren. Hij noemde het wel verwonderlijk dat er tot 1961 (toen het Softenondrama zich openbaarde nadat prof. Lenz uit Hamburg de samenhang tussen de werking van thalidomide en het gebruik ervan door zwangere vrou wen ontdekte) zo weinig wetenschappe- dec. '68 '68 i- te 79 +14 5 19 +12 10 +10 10 6 1 9 10 +16 7 2 1 6 5 5 6 5 6 6 3 12 6 5 25 6 3 41 6 2 6 6 2 7 6 13 3 5 7 2 5 4 0 5 6 8 5 6 0 5 15 6 4 2 11 4 6 1 2 8 15 2 10 —11 3 5 UTRECHT „Verplichte registratie van alle misvormingen bjj de geboorte, z, momenteel alleen in Zweden wordt toegepast, is de zekerste weg om een ram^ zoals die zich na het gebruik van thalidomide door zwangere vrouwen heeft ge manifesteerd, te voorkomen./Afgezien van het belang van onderzoek naar anato mische afwijkingen moet men zich ook afvragen of het. niet aanbeveling verdient om bij kinderen met aangeboren afwijkingen onderzoeken in te stellen naar de biochemische toestand en de gedragssituatie." AMSTERDAM De Amsterdamse rechtbank heeft voorlopig surséance van betaling verleend aan de N.V. Konin klijke Haardenfabriek E. M. Jaarsma te Hilversum. Tot bewindvoerder is be noemd de Amsterdamse advocaat mr. F. H. A. Arisz. Het bedrijf had per 31 december 1968 schulden tot een totaal bedrag van ruim f 11 miljoen, zo blijkt uit het rekest, dat mr. C. C. Th. van Andel namens de haardenfabriek bij de rechtbank heeft ingediend. Volgens een verkorte balans, werden de debiteuren per genoemde datum op gevoerd voor een bedrag van ca. f 4,3 miljoen. De aanwezige voorraden en het onderhanden zijnde werk worden ge waardeerd op ruim f 7 miljoen (waar in een voorraad gereed produkt van f 4,6 miljoen). De vaste activó (gebou wen, machines) bedroegen per dezelfde datum ruim f 3,9 miljoen. Het saldo- verlies kwam per 31 december uit op ca. f 303.000 bij een totaal aan passiva van f 15,7 miljoen. De crediteurenvergadering zal wor den gehouden op dinsdag 8 april. Jaarsma heeft het gegronde vooruit zicht, dat zij na verloop van tijd haar schuldeisers zal kunnen bevredigen, zo staat in het rekest. Aanleiding voor dit optimisme is o.m. de verwachting, dat het teveel aan voorraden, dat het ge brek aan liquiditeit heeft veroorzaakt, tegen lonende prijzen zal kunnen wor den verkocht. Voorts heeft de directie van het be drijf goede hoop, dat de afzet van de modellencollectie haarden 1969 tot een gunstig resultaat zal leiden. Bovendien zal het in produktie nemen van deze collectie naar verhouding lagere inves teringskosten vergen dan in het verle den wel eens het geval ls geweest. De omschakeling op de fabricage van gashaarden heeft, belangrijke bedra gen gevergd, die voor een aanzienlijk deel niet uit de winst konden worden gefinancierd. De aanvraag om uitstel van betaling vermeldt tenslotte de goed bezette or derportefeuille van de afdeling centra le verwarming. lijk onderzoek is geweest in de sector van de teratologie (Grieks teras: mon ster, leer der misvormingen). „Wij weten vrijwel niets over het ont staan van de a-symetrische misvormin gen en het grote probleem waarvoor wij staan is dat ook de proeven met dieren weinig houvast geven", aldus dr. Gebhardt. De teratoloog zei dat in de laatste 50 jaar het aantal misvormingen bij de geboorte zich nauwelijks heeft gewij zigd. Sedert 1910 is het aantal kinderen dat bij de geboorte afwijkingen ver toont, jaarlijks op ongeveer vier pro cent van het totaal aan geboorten ge bleven. UTRECHT In de hoofdafdeling So ciale Zaken van het Landbouwschap is overeenstemming bereikt over de in houd van een loonadvies, dat als basis zal dienen voor de collectieve arbeids overeenkomsten in de akker- en weide- bouw en de veehouderij. De afspraken gelden voor de periode van 1 maart a.s. tot 28 februari 1970. De hoofdafdeling adviseert een loons verhoging van zes procent en een ver korting van de arbeidstijd met 65 uur per jaar. De arbeidstijdverkorting zal zoveel als mogelijk is de hoog-produk- tieve uren in de landbouw (oogsttijd) onaangetast laten. Doordat de arbeidstijdverkorting in het loon zal worden gecompenseerd, zal de verhoging van het basis-uurloon 28 a 29 cent bedragen. Per 1 januari 1970 worden de lonen van de losse arbeiders met twee cent extra verhoogd in verband met de stij ging van de wachtgeldpremie. In de akker- en weidebouw en de vee houderij bestaan thans acht (regionale) CAO'S, waarbij in totaal circa 50.000 werknemers zijn betrokken. De werknemersbonden hadden een loonsverhoging van zeven procent en een arbeidstijdverkorting met 65 uur per jaar gevraagd. De boerenorganisa- ties boden 6.5 procent en 52 uur werk tijdverkorting, waarop de bonden zee procent en 65 uur arbeidstijdverkorting verlangden. 5? UTRECHT Het NVV heeft in zijn wekelijks officieel orgaan „De vakbe weging" geprotesteerd tegen de ver snelde inning van de belastingen en dan speciaal dat deel, dat betrekking heeft op de vakantietoeslag. Deze jongste maatregel van minister Witteveen kan voor velen dit jaar een aardige streep door de rekening halen, zo meent het NW. De vakantietoeslag is een vast gegeven, waarmee men bij het maken van vakantieplannen reke ning houdt. Het NW gaat ermee akkooord, dat degenen, die meer verdienen, ook meer belasting betalen. Maar dat de regel maat, waarmee men de fiscus het zijne doet toekomen, eensklaps wordt onder broken op een wijze als minister Witte veen dat nu doet, acht het NW op zijn minst weinig sportief. Het NW voorspelt, dat vele midden- groepers tot hun verbijstering deze zo mer zullen bemerken, dat hun extraatje om op vakantie te gaan aanzienlijk min der is dan waar men een paar weken geleden nog op rekende. In vele geval len zal nu reeds meer dan de helft van de vakantietoeslag weg gaan aan loon belasting en AOW-premie. „Nog even; en deze mensen spreken niet meer van vakantietoeslag, maar van belastingtoeslag of van vakantie aanslag", aldus het NW. ADVERTENTIE Mijn naam is'Océ'1400. Vanavond om 19.00 uur (Ned. D laat ik u zien hoe ik alles kopieer. Getypte brieven, balpen-brieven, vulpen-brieven. Tekeningen en kaarten. Tijdschriften en boeken. Vanavond demonstreer ik u mijn gemakkelijke bediening. Eén druk op De 'Océ' 1400, (één van de 24 'Océ' kopieerapparaten), kunt a kopen, huren of huren-per-kopie. de knop klaar. En net zoveel kopieën als u wenst. Vanavond ook toon ik u mijn zuinigheid. Ik maak zelfs kopieën op halve grootte. Dus voor de halve prijs! Vanavond om 19.00 uur (Ned. D laat fc u versteld zitten. Verkoopkantoren in: Amsterdam. Den Bosch, Den Haag en Hengelo. i l "stuuTop! Vul in- knip uit- stuur op. voor overvloedige informatie over de 'Océ* 1400. Ik wil graag aile6 weten over de 'Océ' 1400- T. a. v.: Adres:. Tel: Nog eenvoudiger: Voor informatie kunt u ook bellen 04100-24461 VAN DER GRINTEN N.V., Verkoop Nederland Aartshertogenlaan 151, Den Bosch.

De Vallei | 1969 | | pagina 6