Oud-kampioen Hennie van de Velden vertelde ons: Lubbers sloeg Henko Baars knock down in trainingskamp voor Olympische Spelen Frankrijk en Quebec tekenen „verklaringen" Henk Scholte: „Het wordt tijd dat ik vastigheid krijg" Zei die meneer van hiernaast: „Ruikt goed, buurman, die Drum. Mag ik er eens eentje draaienP" Het beviel hem kennelijk best, want hij blééf draaien. Nou zitten d'r veertig in... dus ik dacht: je gaat je gang maar. Goeie kans dat-ie morgen zelf een pakje Drum bij zich heeft. héle beste halve zware. Doofpot Drie keer neer Op Mallorca overleden vrouw niet verminkt Peregrina' voor Liz Taylor „Fighter" Kalmer aan Veel minder Moeilijk BRAND IN KAPSALON: SCHADE 50 MILLE SCHIPPERSVROUW VERDRONKEN MAANDAG 27 JANUARI 1969 ZUTPHEN „Lubbers heeft Henko Baars knock down geslagen. Het ge beurde in het trainingskamp te St.-Moritz, waar onder meer de boksers zich voorbereidden op de Olympische Spelen van Mexico City. Lubbers trof hem in de hartstreek. Henko heeft het me onlangs zelf verteld". Het zijn de woorden van Hennie van de Velden, oud-kampioen van Nederland in het midden-, half- iwaar- en zwaargewicht. Zwaarweltergewicht Baars zou met Lubbers en Van Ispelen de vaderland se kleuren in de Mexicaanse ring verde digen. Maar zoals men weet is het er nooit van gekomen. Henko Baars ging wel mee naar Mexico, maar kwam niet tussen de touwen. Voor het begin van het Olympische bokstoernooi werd hem verteld, dat hij wegens gezondheidsre denen niet aan het toernooi mocht deel nemen. De dag daarop vertrok de bok ser weer naar Nederland. „De reden was", aldus de toelichting van het NOC, dat er door de Haagse arts E. van Win, secretaris van de medi- van het plotselinge vertrek van Baars sche commissie van de Nederlandse Boks Bond, geen open kaart is gespeeld ten opzichte van het Nederlandse Olym pisch Comité en zijn medische comis- sie over de gezondheidstoestand van Baars. He* besluit deed In Nederland heel wat stof opwaaien. De affaire werd ech ter in de doofpot gestopt en de deksel ging er stevig op. De NBB was de Zwijgzaamheid zelve, en... is dat nog. Hennie van de Velden: „Oké, laten we aannemen, dat Baars het een of ander hersenletsel had, want daar kwam het toch op neer. Hoewel de dok toren van nog steeds hierover van me ning verschillen. Maar dan had de NBB hem ook niet in zo'n zwaar traihings- LUBBERS pijnlijke reactie" DRIESUM In het Friese Driesum Is zaterdag de tabakszaak annex kapsa lon van de heer W. de Vries door brand volledig verwoest. Van de inboedel kon niets worden gered. De schade wordt op circa 50 mille geraamd. De vlammen tastten ook dé aan weerszijden van de kapperszaak staande panden aan, het café van de weduwe Swart en de elektro-technische zaak van de heer T. Damstra, waarin tevens het plaatselijk hulppostkantoor is gevestigd. De brandweer uit Murmerwoude concen treerde zich speciaal op deze twee pan den en slaagde erin deze te behouden. De brand in de kapperszaak is ver moedelijk ontstaan door oververhitting van een potkacheltje, dat de houten wandbetimmering in vlammen zette op het moment dat er niemand in de salon was. HORST In de nacht van zaterdag op zondag is een woning te Horst (L.) door brand geheel verwoest. De brand brak uit toen de bewoner, de heer P. Henraath, met zijn vrouw en zes kinde ren op familiebezoek was. De oorzaak was een defecte schoorsteen. De schade wordt geraamd op f 15.000. GRIETH De 36-jarige Wilhelmina Zuiderhoek van het Nederlandse motor schip Risico uit Rotterdam is gisteren in de Rijn bij Grieth verdrónkeif bij een aanvaring. De Risico, die was gekoppeld aan het motorschip Yoka uit Zwolle, werd ge raakt door het motorschip Carlotte F. uit Rotterdam. De Risico, met driehon derd ton slakken beladen, zonk onmid dellijk. Schipper Zuiderbroek en zijn drie kin deren werden gered. kamp moeten stoppen, waar hij en Lubbers om beurten eikaars sparring- partners waren". „Volgens Baars", aldus oud-kam pioen Van de Velden, „is in dat trai ningskamp de eerste narigheid begon nen. Het trainingsschema bestond uit 's morgens zware interval-training en 's middags vijf ronden boksen. Baars kwam steeds beter in conditie. Hij is namelijk een „slow starter" en daar om was de training er speciaal op ge richt hem sneller op toeren te krijgen. Lubbers volgde een normaal schema. De stemming in het kamp van de boksers was prima, tot op de laatste dag. Toen gebeurde er iets, wat volgens ieder nor maal denkend mens nooit had mogen gebeuren, namelijk het volgende: bij het begin van de laatste ronde zei trai ner „Ome" Nelis Bisschop tegen de boksers „shake hands", waarbij het dan de gewoonte is, dat beide boksers elkaar de hand geven met tussenkomst van de scheidsrechter, die er nu niet bij was omdat het een oefenpartij be trof. Baars stak zijn hand naar Lubbers uit, die plotseling reageerde met een keiharde rechtse directe. Baars werd vol in de hartstreek getroffen en ging zwaar knock down". Volgens Van de Velden is dit met voor bedachten rade gebeurd. „Van een on gelukje was geen sprake", aldus de Am sterdammer. „Dit had nooit mogen ge beuren tussen twee vrienden, die zich op een Olympisch toernooi aan het voor bereiden waren. Onder Willy Schagen die eerst als coach zou meegaan, zou dit nooit zijn voorgevallen. Schagen kreeg echter drie maanden voor de Spelen te horen, dat hij kon ophoepe len. Dat had ik allang zien aankomen. Willy is te eerlijk, te sportief. Hij past niet in de kliek, die NBB heet". Baars is geen mooie, maar wel een goede bokser. Een paar maanden voor de Spelen sloeg hij tijdens een invitatie- toernooi in Nederland de Europese kampioen in het middengewicht drie keer neer. Bekend is, dat hij- altijd zwaar incasseert. Dat weet de bond al drie jaar. Van de Velden: „Van iedere stoot, die je voor je hoofd krijgt, wordt je niet beter. Dat is een logische zaak. Maar men had zo'n jongen voor het toernooi in Mexico bepaald niet hoeven af te keuren. Vreemd, dat de bond pas in Mexico van dat „hersenletsel" hoor de. Had er niet een hoop geld uitge spaard kunnen worderr? Over geld ge sproken, Baars vertelde me ook nog dat, wanneer zij in het Olympisch dorp van de heer Hofman (voorzitter NBB) ZWOLLE In spanje is sectie ver richt op het stoffelijk overschot van de 79-jarige mevrouw Elizabeth Haze- weyer uit Kampen. Dat is gebleken uit het onderzoek, dat de officier van jus titie in Zwolle, mr. P. J. Stigter, heeft laten instellen. Mevrouw Hazeweyer overleed twee weken geleden tijdens een vakantie op Mallorca. Nadat het stoffelijk overschot naar Nederland was overgebracht, con stateerden de begrafenisondernemer en familieleden, dat het ernstig was ver minkt. De officier van justitie heeft het lijk laten opgraven en daarop sectie laten verrichten door dokter Zeüdenrust, pa tholoog-anatoom van het gerechtelijk la boratorium. Dokter Zeldenrust heeft duidelijke sporen van een sectie gevonden. Hij is tot de conclusie gekomen, dat mevrouw Hazeweyer aan een hartverlamming is overleden. Verder blijkt, volgens mr. Stigter uit het rapport dat er geen sprake was van ernstige verminking. Het is nog niet duidelijk, waarom de ze sectie in Spanje werd verricht. De officier stelt hierna nog, via diplomatie ke weg, een onderzoek in. „Maar", zegt hij, „als er een vrouw op straat dood blijft, kan ik mij best voorstellen, dat de politie daar zich afvraagt wat er is gebeurd". PARIJS Vice-premier Cardinal van Quebec heeft zaterdag gezegd, dat hij inderdaad al drie verklaringen heeft ondertekend inzake de samen werking tussen Frankrijk en de Ca nadese provincie Quebec. Hij wilde in dit verband echter niet van „akkoor den" spreken. De verklaringen hebben betrekking op de samenwerking op het gebied van kunstmaanverbindingen, onderwijs en Franse investeringen. De vice-premier, die tevens minister van onderwijs is, verklaarde op een persconferentie, dat de ondertekening het logische gevolg te van de betrek kingen tussen Quebec en Frankrijk, die in 1961 een aanvang namen. De pro vincie is hiertoe bevoegd en hijzelf achtte zich gerechtigd dergelijke docu menten te ondertekenen in zijn func tie als lid van de regering van Que bec. Cardinal leidt een delegatie, die de afgelopen week vorstelijk door de Franse regering werd ontvangen. Sinds het bezoek van president De Gaulle in 1967, waarbij hij de separatisten in de Canadese provincie opwekte hun lot in eigen hand te nemen, is Quebec een heet hangijzer in de betrekkingen tus sen Frankrijk en Canada. De Canadese minister van Buiten landse Zaken, Sharp, verklaarde naar aanleiding van de in Parijs onderte kende overeenkomsten, dat het kunst maanakkoord op zichzelf geen interna tionale overeenkomst betekent. De fe derale regering is verantwoordelijk voor de Canadese activiteiten op het gebied van kunstmaan verbindingen. De premier ad interim van Quebec. Dozois, deelde mee, dat Cardinal niet door zijn regering was gemachtigd enige overeenkomst met Frankrijk te sluiten. NEW YORK De beroemdste parel ter wereld, La Peregrina, is door de filmacteur Richard Burton voor ruim 130.000 gulden gekocht als verjaarsca deautje voor ztfn vrouw Elizabeth Tay lor. Zij werd op 27 februari 37 jaar. Burton liet het sieraad voor zijn vrouw kopen op een veiling jn de Parke-Ber- net Galerie in New York. De parel werd meer dan vierhonderd jaar geleden gevonden bij Panama. Twijfel omtrent de echtheid ontstond, toen ex-koningin Eugénie van Spanje in Lausanne bekend liet maken, dat de „echte" Peregrina nog in steeds in haar bezit is. De directie van de New Yorkse ga lerie is er echter van overtuigd, dat de bij haar geveilde parel echt Is. Vorig iaar telde Richard Burton voor de v reldberoemde Kruppdiamant meer dan een miljoen gulden neer. geld leenden alleen hij en Van Ispelen het moesten terugbetalen. „Raspaard- je" Lubbers werd nooit ergens naar gevraagd." Zou zhenko Baars het in Mexico vr geschopt hebben? Van de Velden: „Juist een bokser als Baars, wiens sterkste wapen de k.o. is, is uitermate geschikt voor een Olympisch toernooi. Hij is- een „fighter" en daar komt het vooral in zo'n toernooi op aan. Hoe groot Lubbers kwalititen ook zijn, de k.o. het doorslaggevende element, mist HENKO BAARS zwaar knock down O hij. Als geroutineerde bokser had hij moeten weten, dat hij in die belangrij ke partij tegen de Mexicaan Rocha nooit op punten had kunnen winnen. Hij had Rocha moeten uitslaan. En dat heeft „Ome" Nelis Lubbers ook geadvi seerd. Da,ar ben ik van overtuigd. In die partij tegen de Mexicaan is het gebrek aan de juiste mentaliteit van Lubbers opnieuw aangetoond. De zo belangrijke „finishing touch" ontbrak. In dit geval had Henko Baars de Mexicaan knock out geslagen". EINDHOVEN „Er komt altijd in een mensenleven, al of niet gedwongen, jg| een periode voor, dat het duidelijk wordt, dat je moet gaan veranderen. Ik geloof, dat ik veranderd ben. de tijd, dat ik meer hield van reizen en trekken, is voorbij. Ik kan niet lang meer van huis. Lekker met de pantoffels aan bij de haard zitten en een krant lezen bevalt me nu beter". Een ieder die dit de 36-jarige Henk Scholte de meervoudige Nederland se biljartkampdoen (22 titels), hou der van zeven Europese titels en een officieus wereldkampioenschap en in het bezit van veertien wereldrecords nog slechts luttele tijd geleden zou heb ben horen zeggen, zou een beetje mee warig zijn schouders hebben opgehaald. „Bij Scholte zit het avontuur in het bloed; hij kan het toch niet laten", zo dacht men. Men is in biljartkringen dan ook wel geschrokken dat de donkere Scholte, wiens uiterlijk meer lijkt op dat van een Italiaan dan op dat van een nuchte re Nederlander, tijdens het toernooi om de Europese libretitel in Lorient de strijd op medisch advies moest staken en vervolgens aankondigde dat hij ook niet zou deelnemen aan de selectiewed strijden voor de pentathlon-vijfkamp en ook niet zou uitkomen in het tiendaagse neo-kadertoernooi in Berlijn. Geruchten als zou hij er definitief mee stoppen spreekt Henk Scholte echter met klem tegen. „Ik zal het wèl veel kalmer aan moeten doen. Tijdens vhet toernooi in Lorient kreeg ik last van mijn suiker ziekte en vertelde de dokter mij dat mijn bloed wel op pap leek, zo dik was het. Die lange treinreis en het verge ten van mijn pilletjes hadden mijn ge zondheid dusdanig aangetast dat ik on mogelijk verder kon spelen. In al die jaren dat ik nu speel, was het nog nooit voorgekomen dat ik een wedstrijd met als inzet een titel, moest staken. Dat is hard, maar het stemt tevens tot naden ken". „Ik heb geleefd van de ene week in de andere zonder enige zekerheid. Dat ben ik zat aan het worden. Het wordt tijd dat ik vastigheid krijg. Ik ben mo menteel een scharrelaar en mijn inko men om een gezin te onderhouden is te laag. Om die redenen ga ik binnen en kele weken in Eindhoven een zaak be ginnen, een café met biljart. Ik hoop, dat er dan een einde is gekomen aan ze ven jaar, waarin ik het maar genomen heb zoals het kwam". „Ik zal er niet mee stoppen, maar wel staat vast dat ik veel minder toernooien zal spelen. Ik zal alleen nog deelnemen aan die wedstrijden, die niet te ver van huis worden gehouden. Nu ik het toch wil proberen zal ik het zo goed mogelijk doen en kan ik niet zon der meer lange tijd uit mijn zaak weg blijven". Henk Scholte heeft een bepaalde pe riode in zijn leven afgesloten. Terug blikkend stelt hij: „Er zijn leuke her inneringen, maar die kan ik nog wel tellen. Meestal is het andersom. Altijd die hoogspanning, waarbij ik teveel heb misgegrepen en te vaak tweede ben ge worden". De libre-speciaList geeft overigens grif toe dat hij, gezien zijn maatschap pelijke positie, moeilijk aan terugtrek ken kan denken. „In de volksmond ben ik nog altijd de grote Henk Scholte en dat moet blijven. Als ik twee jaar niet speel, zijn ze me vergeten en gezien mijn zakelijke belangen kan ik dat niet riskeren. Ik wil zeker nog vier a vijf jaar doorgaan". „Tenzij dat ik voel dat de prestatie- lijn daalt. Dan stop ik er wel mee, want ik ben niet van plan me te la ten slachten. De in zijn tijd grote Piet van de Pol is daar een goed voorbeeld van. Hij keerde steeds maar weer te rug en werd op het laatste een speel bal voor iedere deelnemer aan een toer nooi. Dat zal mij miet gebeuren". Vechtjas Scholte ziet vooralsnog geen leemte ontstaan als hij inderdaad zou stoppen. „Er is genoeg talent dat staat te popelen om een opengevallen plaats in te nemen. Joop Roodenburg is een stuk sterker geworden. Bessems heeft bewezen dat hij in het 47/2 een grote zal worden. Of hij het karakter heeft om zich in alle spelsoorten te laten gelden, blijft voorlopig een vraag. Voor mij is hij nog niet hard genoeg. Als Tiny Wij nen meer karakter had gehad dan zou hij veel meer titels hebben veroverd". Wispelturige Henk Scholte staat be kend als een moeilijke jongen. Waar om? „De meeste mensen kunnen de waar heid niet verdragen. Ik ben geen huiche laar. Daarom ben ik een moeilijke jon gen en trap ik veel op lange tenen en stoot tegen heilige huisjes. Degenen, die mij echter goed kennen, weten, dat ik niet zo moeilijk ben als velen wel doen voorkomen". Henk Scholte trelrt er zich ook niet te veel van aan. „Ik ga mijn eigen weg. HENK SCHOLTE minder toernooien O Ruim een jaar geleden ben ik her trouwd en ik heb nu het geluk gevon den zoals iedereen zich dat voorstelt. Daarom ben ik nu ook liever thuis en speel ik minder wedstrijden. Ik word echter geen mak schaap. Ik speel nog altijd om één te worden". Ruikt goed, buurman! Drum Q277

De Vallei | 1969 | | pagina 12