STEEDS MEER TOERISTEN NAAR KENIA COTSWOLDS: Engelser kan het f Landschap met talrijke variaties Tips voor Zwitserland O EtrmlyGm |USMI Feitjes over Kenia Cheltenham en Oxford Heuvelachtig gebied rijk aan historie Per vliegtuig Korting aan de Bloemenrivièra OLIFANTEN met kolossale flaporen zijn er even alledaags als de koeien bij ons9 maar Kenia (halfweg Afrika) heeft veel meer in pettoDriftige kleine geel groene heuveltjesplukken boskeurige reepjes weilandhoog gras, koffieplanta gesfelrode struiken en honderden knal blauwe Gakarandebomen vormen stukjes van het snel wisselende decor langs (bij voorbeeld) de weg Nairobi-Nyeri. Nijlpaarden aan het pootjebaden in het Tsavo National Park Ideaal In de avond Minder sfeer Favoriet ZONDEN - Wie niet ver van Londen wil genieten van een echt Engels landschap: glooiendmet mooie bossen, knusse, aardige dorpjes, oude kerkjes en buiten de centra, heerlijke rust en stilte kan weinig beter doen dan de Cotswolds bezoekenEen streek die zich op en langs enkele heuvelruggen uitstrekt van Bath in het zuiden tot Chipping Camden in het Noorden. Lust voor het oor Miniatuur Capping falen Eeuwenoud ófeevefloudt CheHenfaQ %Fibury J VQ Cirencester CtXjorcL &X4fk*tort-thClC&kT' 10KM IN WILDERNIS KIJKEN NAAR „ECHT" WILD De variatie kan niet op. Gladgeschoren golflinks, •en met sneeuw en bossen bedekte Mount Kenya en bordessen vol kleurige bloemen ztfn op hun beurt de achtergrond van het nog geheel op Engelse leest geschoeide hotel Outspan In Nyeri. Zoveelste verrassing de koffie wordt hier geser veerd bi) het haardvuur dat enkele minuten van de evenaar hoog oplaait. Door de hoogte is het klimaat mild in Kenya en z(jn de nachten er zelfs kfl. En weer een paar kilometer verderop, bij Nanyu- ki, vertrekt de rood besnorde tot Keniaan genatio naliseerde ex-Engelsman Steve Fowneel (41) elke dag opnieuw met een groepje toeristen vanuit het Arms hotel naar de Secret Valley, een geheime val lei, midden in de wildernis. Hier zal de vakantieganger, die enkele dagen daarvoor op het smetteloze brandschone vliegveld van Nairobi landde, oog in oog komen te staan met horden wilde dieren die zich o wonder braaf en geduldig laten fotograferen. Al blijven ze verder ook zo wild als wat. grootste zijn Afrika. Er wonen ook mensen (van de Kikuyu-stam), maar zfy mogen alleen me mate dieren schieten, Daaraan houden ze zich soms wel, soms ook niet. Behalve na tionale parken heeft Kenia daarnaast ook nog reservaten (hier wonen geen Afrikanen en mogen de dieren alleen door mensen met een vergunning worden geschoten) en tenslotte ge bieden waar het wild slechts mag worden gefotografeerd en daarmee basta. Hier zal dat korte verblijf in Kenia zijn hoogtepunt krijgen. „Nu moet iedereen natuurlijk wèl zijn mond houden, anders gebeurt er niets." De heer Steve Pownell kijkt be straffend naar zijn gasten, die na drie kwartier autohobbelen en nog eens hon derd meter behoedzaam wandelen door de wildernis in de „Lodge" (houten ho tel) zijn beland en daar inmiddels al weer een uurtje vertoeven. Hij is oud-militair, nu „professional hunter" en toeristen slaat hij duidelijk niet al te hoog aan. De lodge staat in een open plek, midden in de rimboe en bezit aan de achterkant een terras met leuning waar iedereen nu doodstil heen- schuifelt. „Sstt toch" gromt de heer Pownell ten tweede male en ja inder daad, dan spreekt alleen nog het oer woud, de open bush, zoals de Engelsen zeggen: een mengsel van kale plekken, bosjes, bossen en struiken, waaruit nu in de snel vallende nacht honderden ge luiden (zijn er kikkers bij?) op de lodge afkomen. De sherry ligt wat onwennig in de maag van de gasten die dit na het behaaglijke uurtje in de lodge toch niet hadden vermoed. Beklemmend is de sfeer hier op het teras, vanwaar zoeklichten op de drinkplaats voor de dieren iets verderop worden gericht. Daar verschijnen ze al: wilde zwijnen die na enkele tijd en gauw wat plaats moeten maken voor rhinoceros- sen, buffels en vele andere dieren. Vlak bij de lodge twee meter is veel staan enkele houten stellages met daar boven op: stukken vlees. Die zijn be stemd voor de luipaarden, de trots van de Secret Valley. Deze dieren komen pas laat in de avond. Eén sluipt langs een omgehakte boom, klimt dan als een grote gele glanzende kat naar boven en scheurt stukken van het in het dorp gekochte vlees af. Tableau, hij verdwijnt weer. Later komt de tweede en ook verschij nen er steeds nieuwe dieren bij de drinkplaats, zo'n honderd meter achter de lodge. De gasten die tenslotte in groe pen van drie een slaapkamertje heb ben betrokken worden elke keer keu rig netjes wakker gemaakt als er weer iets te zien is. Van slapen komt zo niets maar och, dit maak je ook niet elke dag mee, nietwaar? Nu is de Secret Valley met de be trekkelijk primitieve lodge niet de be kendste attractie in Kenia, als het om wilde dieren gaat. Een andere lodge in de buurt het Tree-tops hotel dat op ingenieuze manier in de bomen is gebouwd heeft meer naam, maar dat is volgens beroeps jager Steve Pownell niet terecht: „Het is er anders, ook mooi natuurlijk met meer olifanten, maar zonder luipaarden. Die hebben wij alleen." Een gezonde concurrentie dus, met dien verstande dat het aanbod van toe risten nu al voor beide lodges zeer groot is. Wie er een nachtje wil vertoe ven, moet maanden van tevoren reser veren, tenzij hij of zij deel uitmaakt van een groep. En dat is voor negen van de tien Nederlanders die naar Ke nia gaan gelukkig het geval. Aan de andere kant van het nauwe lijks vijftig jaar oude en zeer moderne Nairobi, dat overigens heel wat minder sfeer heeft dan het bejaarde kleurrijke Mombasa liggen ook talrijke lodges, mooie en minder mooie. De Kilaguni- lodge in het Tsavo National Park spant wat ons betreft wel de kroon: een luxe hotel, zo maar neergeplant in een kaal woest landschap (heel wat anders dan de Secret Valley dus) met uitzicht op brede puistbergen in de verte en de sneeuwbekroonde Kilamanjaro daar weer achter. Een weelderig gebouw met een zeer breed terras, waar de toeristen in luie stoelen gezonken en sippend aan hun (voortreffelijke) koffie, thee of srterke drank kijken naar de olifant die sloffend naar de drinkplaats tijgt, naar de fel gekleurde vogels en naar al die andere dieren die geen Neder lander kent, zoals een soort hagedis („Lizzard") met blauw lijf en gele kop. Een brutaaltje. Het beest was bijna mak en bleef minuten lang op het terras buurten. Het Tsavo National Park, vele dui zenden hectaren omvattend, moet het In zo'n reservaat ligt de Amboseli- lodge, minder luxe dan die van Kila- guni, maar toch ook hoogst sfeervol en ideaal voor een waarachtige fotosafari. Die begint 's morgens vroeg om vijf uur, als de dieren hun eten naar bin nen hebben en nog nahijgen en voert vlak langs troepen olifanten (een en kele olifant is na een paar dagen al nie interessant meer) een hyena, een wa terbok, horden impala's, giraffen, kort om te veel om zo even te nomen. Naar de leeuwen was het wel even boeker maar de jachtopziener die in dit ge va meeging, kreeg ze toch te pakken, d, dieren lagen met z'n twaalven bij el kaar, ergens in een veldje hoog gras en keken alleen geïrriteerd toen er plot seling een stuk of wat auto's tussen hei in gingen parkeren. Maar ze vonder het verder prima. Dat wel. „Alleen als je ze' aan het schrikken maakt kunnen er nare dingen gebeuren" vertelde onze gids. En iets verderop wees hij naar een kruis in de grond met daarop de woorden: Blijf in uw auto. „Af en toe" zei, „worden onvoor zichtige toeristen nog wel eens gedood door een leeuw bijvoorbeeld of *n kwa de olifant. Ja, die kunnen wat aanrich ten als ze eenmaal op hol zijn". jaar een Engelse koolnie. Er lopen in Nairobi en Mombasa verder nog dui zenden Arabieren en Grieken rond die hier vooral de middenstand uitmaken maar van wie velen het land vroeg of 'aat moeten verlaten, omdat ze ge- veigerd hebben zich te laten nationa liseren. Een teer punt, zoals de hele nieuwe politieke structuur van Kenia waarop w\j in dit artikel niet zul- !en ingaan natuurlijk veel aspec- en heeft die verschillend worden be keken door verschillende bevolkings groepen. Vast staat wel, dat Kenia, dank zij een stabiele regering, na vijf jaar on afhankelijkheid meer heeft bereikt dan bijvoorbeeld het naburige Tanza nia, waar de economie maar traag vooruit gaat. Kenia heeft als verder pluspunt bij Mombasa sneeuwwitte prachtige stranden met ongeveer een km voor de kust een koraalrif dat het zwemmen mogelijk maakt bij eb en vloed. Er staan zo'n twintig goede hotels. Het land beschikt ook over meren, waarin je weliswaar niet mag zwem men dat is gevaarlijk maar die het ontdekken zeker waard zijn. „Er komen nauwelijks toeristen", zegt Kenneth Meadows, adviseur bij het Keniaans verkeersbureau in Londen en kenner van dit land als geen ander. Hij heeft er een groot deel van zijn le ven gewoond. Hij wijst op de meren in de Rifs-vallei, op de prehistorische vondsten die daar „voor het oprapen" (maar niet menemen) liggen, op de ruïne in Gedi vlak bij Melindi aan de kust, waarover zo weinig bekend is, op de woestijngedeelten met de eenza me plaats Wagir en de kleurige haven Mombasa met dat stokoude fort Jezus. „Kenia", zegt hij, „heeft alles. Verteil mij eens wat het niet heeft". Kenneth Meadows is een chauvinist in hart en nieren als het op dit stukje Oost-Afrik a aankomt, maar hij mag het zijn. Kenia is zo gevarieerd, zo verrassend, zo anders, dat het zeer, zeer snel bekend zal worden, ook al ligt het helemaal in Afrika. Want wat is nog vér tegenwoordig? Wilde-dieren-kijken is natuurlijk fa voriet in Kenia, ook in de andere delen van het Tsavo National Park, waar aapjes met vuile nagels krijsend tegen de dames en hun tasjes (daar zit lek kers in) opspringen, krokodillen traag in het water zwemmen en de oorsprong van de Tsavo-rivier (de Mzima-springs) zich lawaaierig openbaart. Het is overigens maar een klein deel van wat Kenia te bieden heeft. De men.- sen van het land, van wie er miljoenen nog in zeer primitieve kledij rondstap pen vormen een hoofstuk apart: vrien delijke lieden tegen ons tenminste die wel graag in hun waardigheid wor den gelaten. Dat betekent dat u ze niet zo maar mag fotograferen dat vraag je eerst netjes, een paar shillings hel pen nog beter en dat het ook niet juist is om zomaar een dorp met al die lemen kraalwoningen in te lopen. De politie wil het graag eerst even weten en vindt het meestal dan wel goed. Soms ook niet. Wat de bevolking van de grote ste den aangaat; die is Europees gekleed en In haar gebruiken vaak nog En gels ingesteld. Kenia was tot voor vijf Kenia heeft olifanten, maar Zuid-Afrika heeft ze ook: 6093 alleen al in het beroemde Krugerpark waar verder nog zo'n 14.700 zebra's en tal van andere dieren rondlopen. Het land komt er steeds beter in b(j de toeristen, de politieke situatie ten sptft. De Suid-Afrikaanse Toeriste Korporasi, Binnenweg 7476 in Heemstede, heeft alle gegevens. Zyn directeur de heer C. Kreuger w(jst op de chartervluchten van Olympic Airways en van Swissair (nieuw), en op andere mogelijkheden zoals de snelle vliegtuigen van Trek Airways die vanuit Luxem burg opereren. „Er is", zegt h(j, „nu een nieuwe regeling gekomen, waardoor een bezoek aan Johannesburg tot 31 juli geen f 2662 per persoon (Y klasse) maar f 2014 kost". Twee totaal verschillende gebie den: het paradijselijke Tessin in Zuid Zwitserland met Italiaanse al lures en het Sankt Galler Oberland in Noordoost-Zwitserland, waar het voor-Alpine-landschap lager en lan delijker is. Om met Tessin te be ginnen: het aantal zon-uren dat hier wordt gemeten mag er zijn: zo'n 2216 per jaar. Het gebied beschikt over uitstekende hotels, pensions en ook kampeerterreinen (zeker zestig stuks). De bekendste campings zijn het Lido Locarno, het Campo Feli ce bij Tenero en La Palma bij Lu gano. Ravioli, spaghetti en gefri tuurde (wit-)vis horen tot de spe cialiteiten van Tessin. U komt er per trein (een retour tje tweede klas af Amsterdam en naar Lugano met kortingen voor het Zwitserse gedeelte kost 156,45 gul den) of vliegtuig. In het laatste ge val gaat de reis tot Zürich door de lucht (maandretour 225,- gulden) en komt er nog eens 40,45 gulden voor een tweede-klastreinretourtje bij. Aan te bevelen autoroute: autobaan tot Bazel, Luzern en dan over of door de Gotthard. Wat het Sankt Galler Oberland aangaat: het gemiddelde aantal zon- uren komt per jaar neer op 1984. Niet zoveel als in Tessin, maar er staat ook minder regen tegenover. Goede kampeerterreinen vindt u bij Walenstadt, Lützelau en Bad Ragaz. Specialiteiten zijn onder meer de zo genaamde Schüblinge (enorme kalfs- worsten) en Kaschknöpfle. En in Un- terterzen eet u de beste forel uit de ze streek. Een tweede-klastreinre- tour AmsterdamBad Ragaz kost 145,25 gulden. Autoroute: Amsterdam, Utrecht, Arnhem, Keulen, Frankfurt, Karls ruhe, Bazel, Zürich en dan richting Chur langs de zuidkant van de Zü- richer See. Wie per vliegtuig naar Zürich gaat, betaalt daarna dertig gulden en tien cent voor het stuk met de trein naar Bad Ragaz. Het nationaal Zwitsers Verkeersbu reau geeft verdere inlichtingen. Van Londen uit naar het Westen is het ongeveer tweeëneenhalf uur met de trein om naar een stad als Chelten ham te rijden, een uitstekend centrum voor tochtjes in het prachtige gebied. Met de auto kan men in dezelfde tijd zeker buiten het drukke vakantiesei zoen al langs de smalle, stille wegge tjes rijden die kris kras en van hoog tot laag de Cotswolds doorkruisen. Keer op keer ontdekt men dan de heer lijkste dorpjes die zich tussen de heuvels van de Cotswolds hebben genesteld. Zodra men, komend van Londen langs de A 04, via Oxford en Witney deze streek binnenrijdt ga zo snél mogelijk van de grote weg af! dan verlustigt men zich al aan de gezellige cottages, de aardige huisjes met hun verweerde gelig- bruine kleur die men er overal aan treft. Die zijn allemaal gebouwd met de steensoort die de Cotswolds ople vert. De plaatsnamen van deze mooie streek zijn een lust voor het oor: Great en Little Rissington, Bourton-on-the-Wa- ter, Stow-on-the-Wold. Ze te zien is een even groot feest. Er zijn prach tige vèrgezichten van de flinke heu vels af op rijk beboste dalen en vruchtbaar akkerland. Er lopen stroompjes door ook al met ro- nantische namen zoals Windrush met bruggetjes en klaterende piep kleine stroomversnellingen. Men ont dekt er waterschoepen en gezellige pubs (cafés), comfortabele oude ho tels en reeksen pensions. Particulie re woningen waar men voor weinig meer dan een pond per nacht een bed en ontbijt aanbiedt met een uit- stekende verzorging, zijn er in ruime mate te vinden. Maar bedenk wel: het seizoen loopt er van Pasen tot dik in oktober en voor juli en augustus (en steeds meer ook voor juni) is vooruit bespreken gebo den. De British Travel Association in Amsterdam heeft uitstekend voor lichtend materiaal over deze streek. De North Cotswolds Rural District Council in Moreton-in-Marsh geeft een handige gids uit. Dit plaatsje en die we al noemden zijn een „must" voor een bezoek aan de Cotswolds. Er zijn er veel meer, ze zijn allemaal gemakkelijk te belo pen. Slenter er rond en verlustig er u aan. Nergens zag u zoveel pittores ke oude huisjes, kerken, historische gebouwen geconcentreerd als hier Nergens ook zoveel antiekwinkeitjes Het wemelt ervan! Wij bevelen van harte aan om te loge ren in een van de kleine plaatsen midden in bijv. het noordelijk deel der Cotswolds. Daar hebben wij ons voor deze bespreking op geconcen treerd. Voor wie een grote stad met alles daaraan verbonden, niet kan missen is Cheltenham een uitsteken de keus. Mondain, zelfs compleet met oude bronnen met geneeskrach tig water. weest in wat nu deze stad is en ook daarvan zijn bezienswaardige over blijfselen. Dicht bij Cirencester, zeventien km naar het noorden ligt een dromerig plaatsje, Withington. Ga vooral de gezellige pub in die The Mill Inn/heet en eet daar bij een goed glas bier kip uit de hand dat men zo van het spit serveert in een mandje. Er zijn heerlijke patatjes bij, stevig en niet zo slap zoals men in Engeland zo vaak krijgt. Dit is typisch Engeland: veel koper en oude houten balken, als het kil is grote vuren in open haarden, met enorme blokken hout gevoed. Loop even de tuin in en u staat aan het ri viertje de Coin met een grappig klein bruggetje erover heen. Er te genover staat The Mill House met een uitstekend, prijzig restaurant. Aan bruggetjes over een stroompje is ook Bourton-on-the-Water rijk het loopt er midden tussen door. En wilt u alles nog eens in het klein zien, sla dan vooral het miniatuur dorp je niet over in de tuin van de pub, The Old New Inn. Daar ziet u Bourton op zijn Maduro- dams in miniatuur. Maar in het hoogseizoen komen er wel tweedui zend mensen per dag! Denk er vooral aan in de Cotswolds: laat u niet uitsluitend tot de grotere plaatsen verlokken, maar zoek voor al ook de gehuchten op. Om nog een tip te geven: zoek naar de Rissing- tons en Upper en Lower Slaughter en het piepkleine Stanton. We kun nen er kolommen over schrijven... Zo zien de Cotswolds er uit: heuvels, bossen, akkers met daar tussen knusse dorpjes U kunt ook in een minder grote stad, dus met minder grote winkels, min der luxueuze hotels en restaurants, verblijven als bijv. Cirencester. Eer bezoek daaraan zouden we in el) geval willen aanraden, vooral ook om de schitterende eeuwenoude kerk van St. Johannes te zien met zijn ko perwerk en ramen met hun warme kleuren. De Romeinen zijn al ge- Mmr. m JSoarkn BERGEN: de hoogste berg van Kenia is de Mount Kenya: meer dan 4000 meter. In het land wis selen vlakten, heuvelachtige ge deelten en dichte bossen of „open bush" elkaar af. DE BEVOLKING: bijna 9 miljoen Afrikanen verdeeld over veertig stammen (De Kikuyu is de grootste) en nog eens 300.000 Europeanen, Arabieren en Azia ten. DOUANE: Voor u naar Kenia gaat moet u in het bezit zijn van een geldig paspoort voor de we reld, een visum van de Engelse ambassade in Den Haag en een inentingsbewijs voor gele koorts. Aan te raden is om u ook te la ten inenten tegen typhus en ver der pilletjes te gaan slikken te gen de malaria. ECONOMIE: Koffie staat op de eerste plaats met een omzet van 17.000 pond per jaar. Het toe risme is tweede: 15.000 pond. HET ETEN: heerlijk. Op En gelse leest geschoeid, maar be ter. Echte Keniase specialiteiten zijn er niet. De bevolking zelf eet veel posho: geplette maïs met water, melk, aardappels en groente, maar dat Is niets voor ons. DE EVENAAR: loopt dwars door Kenia heen. GELD: een Keniaans pond Ls ongeveer 17 Engelse shilling. Dus in de buurt van de zeven gulden. Het land was tot voor vijf jaar een Engelse kolonie. President Kenyatta staat sindsdien aan het hoofd van de onafhankelijke re gering. DE HOTELS: en dan alleen de goede gerekend beschikken over ongeveer 4000 bedden: te weinig natuurlijk. Er zijn uitbrei dingsplannen. INHEEMSE GEBRUIKEN: de tovenaars verdwijnen, de volks dansen raken achterop. Ze wor den nu voor de toeristen in stand gehouden, onder meer hij de overdadig luxe Kenya Safari Club, waar het dansen tot een ri dicule vertoning wordt, doordat de toeristen gierend van de lach en schuddebuikend mee gaan springen. HET KLIMAAT: mild en niet vaak boven de 80 graden. Veel regen, maar ook veel zon. DE LIGGING: tamelijk hoog. van 800 tot 1500 meter ongeveer. MUSEA: Onder andere in Nai robi, waar het nationale museum (met een grote collectie prehisto rische vondsten) zeer bekend is. PRIJZEN: het eten is goedkoop: zo'n twaalf shilling, zes gulden, voor een complete uitstekende maaltijd met toetje toe. Hotels variëren van zo'n 75 tot 150 shil ling vol pensioen, de hele dure zoals de Mount Kenya Club (200 shilling) niet meegerekend. HET SEIZOEN: vooral decem ber, januari, juni, juli, augustus, september en oktober. SOUVENIRS: winkels vol, in Nairobi bijvoorbeeld, maar ook langs de weg. Vooral veel houten beeldjes. Een tas van wildleer kost tussen de 250 en 500 shilling. Ook speren, pijl en boog, of arm banden van olifantenhaar (ze brengen geluk) zijn te koop. STEDEN: de twee belangrijk ste zijn Nairobi en Mombasa. SPORT: aan de kust wordt ge vist en aan waterski gedaan. Fo to-safari staat boven aan de lijst. TIPS: Denkt u er aan dat u een hoed meeneemt, zonnebrand olie niet vergeet en ook wat bij u heeft tegen stekende insekten. Iets warms voor de avond, een regenjas en stevige schoenen zijn geen overbodige luxe. VERGEET vooral uw verrekij ker en foto-apparaat niet. VEILIGHEID: Volgens Kenneth Meadows: veiliger dan de grote Europese steden. /""kLYMPIC Airways is een van de maatschappijen die sinds kort op Kenia vliegen. Ze komt met eigen ar rangementen op de markt. Een aantal reisbureaus zoals Cen- tourLFit, de Zuid-Europa Stichting en Airtour Holland hebben het land in hun programma opgenomen. De prijzen variëren nogal: zo tussen de duizend en tweeduizend gulden, on geveer twee weken uit en thuis. Enkele reizen zijn inmiddels al uitverkocht. Jj^uenals het vorig jaar zullen in 1969 kortingen van tien pro cent worden gegeven aan houders van traveller cheques, die hun va kantie gaan doorbrengen aan de Italiaanse Riviera dei Fiori, de Bloemenriviera dus. De gulden re gel gaat op in de meesthotels, restaurants, winkels en andere gelegenheden, maar is nota- bene niet van toepassing voor mensen die contant betalen. Toeristen uit landen (Engeland, Frankrijk) waar deviezenbeperkin- gen zijn ingesteld zullen wel blij zijn met de korting. De Italiaanse Riviera is met de Franse tegenhangeréén van de drukst bezochte gebieden in Europa Belangrijke plaatsen zijn onder meer Ventimiglia, Bordigherp, Os- pedaletti San Remo, Arma di Tag- gia, Imperia, Diano Marina, S. Bar- tolomeo, Cervo en het wintersport centrum van Monesi.

De Vallei | 1969 | | pagina 13