Veenendaals dagblad Buiten Wellicht publikatie van rapporren uit Indonesië Reeks pogingen tot zelfverbranding Tegenstander is militair gezien reeds verslagen Fantastisch 10 km-record van Kees Verkerk Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei DEMONSTRANTEN IN PRAAG RAAKTEN SLAAGS MET POLITIE; WESTELIJKE JOURNALISTEN WERDEN UITGEWEZEN Begrafenis van Jan Palach verliep kalm Jongen dodelijk getroffen door jager DROEVIG AFSCHEID IN TSJ.-SLOW AKI JE Liao Ho-sjoe op geheim adres Vijftien doden in Pakistan VS-admiraal over Vietnam NOODWEER IN CALIFORNIA; 85 DODEN Twee mannen l>'j brand in pension omgekomen Gecompliceerd verkeersongeluk in Tilburg Aanhoudend zacht I RAAG - De politie is gisteravond in het centrum van Praag met de wapenstok opgetreden tegen grote groepen jeugdige demonstranten, die met de Tsjecho- slowaakse vlag voorop een mars door de stad wilden houden. Plotseling werden zij omsingeld door ongeveer 200 politiemannen, die ongeveer 20 van hen arresteer den en in wagens wegvoerden. EXECUTIES IN IRAK Kraaiepraat j BOTSINGEN GEDWONGEN? OVER POLITIËLE ACTIES „Onze man in Peking99 op de hoogte gesteld PERSPECTIEVEN VOOR „DEVENTER" RAKETAANVAL Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m.. 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. •Uitg.r Wegener's Couranten Concern n.v. 4 Advertentietarieven op aanvraag^ MAANDAG 27 JANUARI I969 - 43e JAARGANG no. 22 TWINTIG JONGELUI IN ARREST politie ontstond. De jongelui begonnen de politie uit te dagen. Enkelen werden gearresteerd, maar later vrijgelaten. De politie legde een sterk kordon om het monument en verhinderde ieder een de toegang. Plakkaten met solida riteitsverklaringen en oproepen werden verwijderd, evenals alle kaarsen, kran sen en bloemen die aan Jan Palach herinnerden. Telkens weer kwam het tot verhitte twistgesprekken tussen de politie en voorbijgangers. De politie werd uitgefloten, terwijl afkeurende kreten weerklonken. „Is dat onze nor malisering?" werd er lachend geroe pen, en „ga naar huis en trek je bur gerpak aan". De politie reageerde daar niet op. Enkele honderden meters verderop werden twee bussen vol poli tiemannen gereed gehouden. Eerder op de dag was meegedeeld, dat alle demonstraties die verband hielden met Jan Palach, de student die zich uit protest tegen de perscensuur in brand stak en die zaterdag onder overweldi gende belangstelling is begraven, wa ren verboden. Zondagmiddag verza melden zich op 't Wenceslasplein hon derden jongelui. Toen enkelen van hen kaarsen wilden aansteken ter nage dachtenis van de 21-jarige filosofiestu dent, werden ze door de politie verwij derd. Een jongen probeerde de Tsje choslowaakse vlag bij het ruiterstand beeld van koning Wenceslas te plaat sen, waarop een kort gevecht met de WIERDEN De veertienjarige Jan Heimerik uit Wierden is zaterdag dode lijk getroffen door een kogel ui het ge weer van de 24-jarige J. T. uit Nijver- dal. De jongen was voor de eerste keer mee op jacht. Hij mocht in de boot zitten waarmee leden van de jachtcombinatie Wierden altijd een jachtterrein in Ossenzijl afva ren. De jager J. T. zag in het rietveld aan de Ossenzijlergracht een ree. Hij schoot, maar raakte 't dier niet dodelijk. Daar om legde de jager voor de tweede maal aan. Jan Heimerink begon omdat de ree was getroffen, enthousiast te springen. Op dat moment werd het tweede schot gelost. De jongen was op slag dood. BAGDAD In Irak zijn vanochtend vijftien mensen opgehangen. Radio-Bag dad meldde, dat zij omstreeks 14 janua ri waren veroordeeld wegens spionage voor Israël. De doodvonnissen zijn in he openbaar in Bagdad en Basra voltrok ken. Negen van de gehangenen waren Joden. Een van hen was de zoon van de opperrabijn van Irak, Nairn Kadouri. Een groep roomse-katholieke Arabi sche vrouwen is gisteren in de kerk van het Heilig Graf in het voormalige Jor daanse deel van Jeruzalem in honger staking gegaan. Zij willen hiermee pro testeren tegen de bezetting van het oude stadsdeel door de Israëliërs. &c. I /"kndanks de voortdurende achter- s volging met geweer, vergift en 5 klem, die al zo oud is als de weg jj l naar Keulen, weten de kraaien zich op bewonderenswaardige wijze te handhaven, want ze zijn uitermate wakker en uitgeslapen, ja ze tonen j zich zó goochem, leep en loos, dat nauwelijks een andere figuur van veld en bos, duin en strand, water- kant en boerenland, zulk een ge- j wiekstheid kan opbrengen. Ze ver- 5 tonen zich altoos vrij in het open- s baar, maar toch ziet ge zelden hun foto in periodieken of op vogel- s kalenders. Ik heb ondervonden, dat 5 menige camera-man, die op de z kleine pietjes uitgewerkt is en zijn album zelfs kan aanvullen met wat roofvogelopnamen, op onze gewone kraai strandt, wanneer hij zich daaraan ten leste waagt. Indien hij l nochtans een konterfeitsel tonen kan, betreft het doorgaans nest, S jongen, een gekortwiekt exemplaar of de opgefokte tamme huisgenoot van een schooljongen, waar geen l 5 kunst aan is. Neen, ik weet daar s van nabij alles van, al hebben de 5 tegenwoordige telelenzen wel moei- 5 lijkheden overbrugd; deze uiterst 5 voorzichtige zwarte schuimers la- s ten zich niet gauw door 's mensen listen en lagen overrompelen heb het daarover maar eens met bosbaas of wildschut. Daarom ts s een in menig oog wellicht alledaag- se en onbeduidende print van de zwarte kraai omitho-fotografisch bezien van evenveel of nog groter waarde dan die van kolganzen aan de Braakman, de korhanen van de Zandfles of de patrijzen op de roggestoppel. 27 jan. 1969 A. B.' WIGMAN Vvwwwvvwvvvwvwwvvvvvvvwvwwvvwwvvwvvwwv" Het Tsjechoslowaakse vakbondsblad „Svet Prace" maakt melding van moeilijkheden, die zich in de afgelo pen twee maanden hebben voorge daan tussen Russische militairen en Tsjechoslowaakse burgers in Mlada Boloslav, ongeveer vijftig kilometer ten noord-oosten van Praag, waar het grootste deel van de autofabrie- ken van „Skoda" is gevestigd. Militairen van de bij de stad gele gerde Russische troepen zouden bur gers hebben geprovoceerd en in de kazernes hebben vastgehouden en mishandeld. De Russen van hun kant hadden tweemaal geprotesteerd tegen beledigingen jegens militairen. Instanties van de vakbond en de communistische partij in de autofa- brieken haddon op het opperbevel van de Sovjet-strijdkrachten in Tsje cho-Slowakije een beroep gedaan een einde te maken aan de „provocaties tegenover de Tsjechoslowaakse bur gers, welke ten doel hebben onrust te zaaien en te bewijzen dat de Tsjechoslowaakse organen niet in staat zijn de orde te handhaven". De gemeenteraad van de stad richtte een oproep tot de bewoners hun kalmte te bewaren „om niemand een voorwendsel te geven" een toestand te scheppen, waarin de orde zou moe ten worden gehandhaafd door „ande re organen dan die van de Tsjecho slowaakse staat". De onrust gisteravond in Praag was in scherpe tegenstelling tot de kalmte die in de stad heerste toen de stoet met het stoffelijk overschot van Jan Palach door de straten trok. Ofschoon tienduizenden mensen langs de route stonden, deed zich geen enkele wanor delijkheid voor. In doodse stilte trok de rouwstoet door de overvolle straten. Vele per soonlijkheden uit het openbare leven liepen achter de lijkwagen, maar par tijleider Dubcek en alle andere pro gressieve leiders ontbraken. Na de teraardebestelling van Jan Pa lach verspreidde het persbureau Cete- ka een communiqué van de regering, waarin elke bijeenkomst of openbare manifestatie werd verboden. Het com muniqué gewaagde van „groepen ex tremisten, die de tragische dood van Jan Palach gebruiken om de gemoe deren .te verhitten, betogingen te ver oorzaken, de wet te schenden en de openbare veiligheid te verstoren". De regering is kennelijk bevreesd voor maatregelen van de Russische be zetters als aan de demonstraties, die nu meer dan een week duren, geen einde komt. Zij heeft voorts zestien westelijke journalisten uitgewezen, die „berichten van militair karakter" zou den hebben verzameld. Opvallend was dat de Pravda, het orgaan van de Rus sische communistische partij, in zijn uitgave van gisteren juist felle kritiek had geleverd op de westelijke, vooral Westduitse pers. „De imperialisten zoeken de zwakke plekken in het socia listische front en trachten onder de so cialistische landen verdeeldheid te scheppen", aldus het blad. Het Tsjechische ministerie van Bin nenlandse Zaken heeft zaterdag een afscheidsbrief aan haar ouders ge publiceerd van de 18-jarige studente Blanka Nechazelova, die woensdag met gas zelfmoord pleegde. Een Tsje- choslowaaks blad had gemeld, dat het meisje in navolging van Jan Pa lach een eind aan haar leven had gemaakt om tegen de Russische be zetting te protesteren. De gepubliceerde brief werpt echter een ander licht op de zaak. Het mi nisterie zegt dat het naar aanleiding daarvan een onderzoek heeft gelast. De brief luidt als volgt: „Mijn geliefden. Als u deze brief Ifeest zal ik van niets meer weten. Ge loof, dat hetgeen ik heb gedaan niet uit overtuiging was. Ik ben ertoe gedwongen. Ik bezit niet de waanzinni ge dapperheid van Jan Palach. Daar om sterf ik op deze manier, die is zo veel gemakkelijker. Voor mij is zij echter verschrikkelijk, ik zou nog zo graag leven. Zodra om half negen pre cies een zwarte Mercedes driemaal toe tert zal ik het venster sluiten en de gaskraan opendraaien. Ik wil niet, maar ik moet. Ik smeek u mij te ver geven, want ik kan niet terug. Het is zo beter dan vitriool in mijn gezicht. Mag God mij vergeven. Blanka". Praag nam zaterdag afscheid van de student Jan Palach, die zich uit protest tegen de censuur in zijn land in brand stak en vervolgens aan zijn verwondingen overleed. Op de foto de kist met het stoffelijk overschot op het Olsany-kerkhof. In de Karei-universiteit werd een rouw- plechtigheid gehouden in aanwezig heid van Jan Palach's moeder, haar tweede zoon en haar schoondochter. De rector van de universiteit bracht hulde aan de nagedachtenis van de student. Hij noemde zijn „heldhaftige en tragische daad de uiting van een zuiver hart en van de liefde voor het vaderland, voor de waarheid, de vrijheid en de democratie". „Jan Palach heeft op het altaar van de natie een offer gebracht, dat voor altijd in de herinnering zal blijven, niet alleen in de geest van iedere echte en eerlijke Tsjech en Slowaak, maar ook in die van duizenden mensen in de gehele wereld". Later hield de rector voor Radio-Praag een toespraak waarin hij de jonge mensen smeekte de daad van Jan Palach niet na te volgen. WENEN De zelfverbranding van de Tsjechische student Jan Palach heeft een golf van soortgelijke pogingen tot zelfmoord teweeggebracht in alle delen van de wereld. Dit weekeinde kwamen er berichten over zelfverbrandingen uit Oosten rijk, Italië, India, Zuid-Viëtnam en opnieuw Tsjecho-Slowakije. Geen van deze gevallen had een politieke achtergrond. In Wenen probeerde een 58-jarige man zichzelf in brand te steken, maar zijn vrouw slaagde er snel in de vlammen te doven. Hij is niet levensgevaarlijk gewond. An Rivarolo in Italië stierf een 58-jari- ge Italiaan, nadat hij benzine over zijn kleren had uitgegoten en zich in brand had gestoken. De man ver keerde in een depressieve toestand als gevolg van het overlijden van zijn moeder. In een dorpje bij de Zuidvietnamese hoofdstad Saigon stak een twintigja rig meisje zichzelf in brand. Zij is later overleden. De politie van Ahmedabad in India ar resteerde vier .arbeiders van een tex tielfabriek die' van plan waren zich zelf gisteren in brand te steken. De mannen wilden zich verbranden voor de woning van de minister van Bui tenlandse Zaken van de deelstaat Gujarat uit protest tegen de sluiting van de fabriek, n Tsjecho-Slowakije deden zich dit weekeinde drie nieuwe gevallen van zelfverbranding voor, waardoor het totale aantal in dat land op tien kwam. In Bystrica in Slowakije pro beerde een dronken man zich in brand te steken, in Praag poogde een 47-jarige man zich op soortgelijke wijze van het leven te beroven voor de woning van zijn vrouw, van wie hij gescheiden was. Over him toe stand is niets meegedeeld. Havirof goot een 26-jarige man een jlik benzine over zich heen, maar voor hij een lucifer kon aansteken werd hij gegrepen, oef Hlavathy, de 25-jarige Tsjechi sche arbeider die zich op 20 januari in Pilsen met benzine had bespren keld en zich in brand stak is zater dagavond overleden. DEN HAAG De regering zal de voorzitter van de Tweede Kamer zo spoedig mogelijk inlichten over haar houding inzake het gedrag van de Ne derlandse militairen tijdens de politië le acties in Indonesië. Aangenomen wordt dat zij bereid is de indertijd uit gebrachte rapporten aan de Tweede Ka mer over te leggen. De socialistische fractieleider, drs. J. M. den Uyl, had daar met medewer king van Kamervoorzitter mr. Van Thiel om gevraagd. Het gaat hier om rapporten, die zijn uitgebracht aan de procureur-generaal bij het hoogge rechtshof van Indonesië, maar die nooit openbaar zijn gemaakt. De opdracht tot het onderzoek was uitgegaan van de toenmalige minister van Overzeese gebiedsdelen, mr. J. H. van Maarseveen. Het was de bedoeling DEN HAAG Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de Nederland se zaakgelastigde in Peking, ambassa deraad J. J. Derksen, ingelicht over de gebeurtenissen rond Liao Ho-sjoe, de Chinese zaakgelastigde in Nederland. Zoals bekend meldde deze zich vrijdag morgen bij de Haagse politie. Hij zei zich niet langer als diploma tiek vertegenwoordiger te beschouwen en vroeg in Nederland te mogen blijven. De man verblijft sindsdien op een ge heim adres. KARATSJI In Pakistan heerst een gespannen toestand na nieuwe betogin gen tegen het bewind van president Ayoeb Khan, waarbij in drie dagen ze ker 15 mensen zyn gedood in botsin gen met de politie. In de Oostpakistaan- se hoofdstad Dacca negeerden zondag ongeveer 4.000 mensen een uitgaansver bod. Volgens een officiële verklaring werden hier twee mensen gedood door schoten van de politie, die de menigte wilde verjagen. In West-pakistan heeft het oppositie front, waartoe acht partijen behoren, een staking uitgeroepen die vandaag in Karatsji en Lahore zal worden gehou den. -Ook elders zullen proteststakingen van 24 uur plaats vinden. De agitatie tegen president Ayoeb Khan begon in november vorig jaar, vooral na de arrestatie van de voormali ge minister Alie Bhoetto, een linkse te genstander van het staatshoofd. De ac tie ging uit Van militante linkse studen ten. Andere groeperingen, waaronder politieke partijen, sloten zich hierbij aan met de eis tot politieke hervormingen. Ayoeb Khan kwam tien jaar geleden, na een staatsgreep die zonder bloedver gieten verliep, aan de macht. een niet-justitieel onderzoek in te stel len naar de gevallen van beweerde ex cessen in Indonesië, door Nederlandse militairen en die van het KNIL ge pleegd, en naar de maatregelen die daartegen zijn genomen. Verwacht wordt, dat het kabinet de Tweede Kamer dan niet lang op de pu blikatie van de rapporten zal laten wachten. WASHINGTON „Noord-Vietnam en de Viët-Cong hebben in de strijd van de afgelopen zes jaar 420.000 man aan doden verloren. Zij kun nen thans als militair verslagen worden beschouwd. Ik ben ervan overtuigd, dat het om die reden is, dat zij naar de vredesconferentie in Parijs zijn ge komen". Dit heeft de bevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in het gebied van de Stille Oceaan, admiraal J. S. McCain, in een vraaggesprek met het Amerikaanse maandbal Readers Digest gezegd. SAN FRANCISCO Noodweer met hevige stormen en regenval heeft in het weekeinde grote verwoestingen aange richt in het zuiden van Califomië. Zeker 85 personen kwamen om het leven door dat zij bedolven werden onder modder- massa's. De meesten werden in hun slaap door overstromingen verrast. Het ergst werd 't gebied rondom Los Ange les getroffen. Het reddingswerk werd bemoeilijkt, doordat veel wegen door aardverschuivingen waren versperd. Zeven gebiden zijn tot rampgebied verklaard. De schade beloopt ongeveer 35 miljoen dollars. BREDA Twee mensen zijn om het leven gekomen en dertien anderen zijn dakloos geworden als gevolg van een fplle, uitslaande brand in een pension aan de Haagweg in Breda. Een jonge brandwacht werd gewond door stukken van 'n ontploffende buta- gasfles. Hij is opgenomen in een zieken huis. De brand ontstond gisterochtend tegen zeven uur door nog onbekende oorzaak. De 46-jarige Hongaar Jozef Nagy wer dood gevonden onder een grote hoeveel heid puin in een toilet. Naast hem lag de 42-jarige arbeider Dirk Baars. De Noordierse minister van Gezond heid en Sociale Zaken, William Morgan, heeft bij premier O'Neill zijn ontslag ingediend wegens, zoals hij het noem de, de zich verdiepende kloof in de re gering. Hij is de tweede Noordierse minister die aftreedt: vrijdag diende minister van handel, Faulkner, zijn ont slag in. .*5 'i? INZELL Kees Verkerk heeft gisteren tijdens de Europese schaatskampioen schappen te Inzeil weer geschiedenis gemaakt. In een fenomenale race op de 10.000 meter verbeterde hij het wereldrecord op deze afstand, dat in handen was van de Noor Per Willy Guttormsen (15.16,1), met maar liefst twaalfencenhalve seconde 15.3,6. De Puttershoeker, die zaterdag op een hopeloos lijkende zevende plaats in het klassement stond, maakte door deze geweldige prestatie een geslaagde sprong naar het erepodium en werd tweede achter Europees kampioen Dag Fornass. Wanneer Verkerk de 5000 meter niet onder zulke miserabele omstandigheden had moeten rijden, waardoor hij een grote achterstand opliep, was hij vrijwel zeker kampioen geworden. Na afloop zei Dag Fornass niet voor niets „Kees Verkerk wordt in Deventer wereldkampioen". „We hebben de vijand verslagen. We hebben in alle gebieden het initia tief", aldus de admiraal, die voorspel de dat de tegenstander ndet in staat zal zijn nog eens zo'n grootscheepse aanval te doen als die van het grote Tet-offensief in februari 1968. Volgens McCain verloren de Noordvietnamese en Viet-Conglegers voorts negentigdui zend man aan krijgsgevangenen of overlopers, terwijl op het ogenblik we kelijks meer dan 5500 gevangenen of overlopers de geallieerde linies binnen- komèn. Hij achtte de huidige sterkte van 549.500 Amerikaanse militairen, die deel uitmaken van in totaal 1.400.000 geallieerde in Vietnam geleger de troepen, voldoende. De Amerikaan se militaire aanwezigheid in Zudd-Viet- nam zou volgens de admiraal nog ver scheidene jaren na beëindiging van de oorlog nodig zijn, zoals ook het geval was na de oorlog in Korea. Een dag na het begin van het vol tallige vredesoverleg in Parijs heeft de Viet-Cong zondag een raketaanval ge daan op een burgerlijke verdedigings- post in Saigon. Een kleine groep Viet- Congleden zag kans ongemerkt door de verdedigingsring rondom de stad te ko men en vuurde drie raketten op de post af. Vier burgers werden gewond. Het is de eerste aanval op Saigon se dert Johnson op 1 november vorig jaar het stopzetten van de bombardemen ten op Noord-Vietnam aankondigde. De Amerikaanse president zei toen, dat bij het vredesoverleg geen vorderingen konden worden gemaakt zolang Zuid vietnamese steden werden bestookt. Binnen 24 uur na de eerste aanval werd een tweede burgerlijke verdedd- gingspost in Saigon onder vuur geno men. De schade was gering. Ook el ders in het land voerden de guerrilla strijders dergelijke aanvallen uit Van militaire zijde in Saigon was al gewaarschuwd voor mogelijke aanval len op steden in verband met het be gin van de vredesonderhandelingen in Parijs. De Zuidvietnamese regering deelde vandaag mee bij de internationale con trolecommissie een klacht te hebben ingediend. Hierin zegt zij dat Noord- Vietnam de guerrillastrijders opdracht heeft gegeven hun activiteit uit te brei den met het oog op de besprekingen in Parijs. TILBURG Zaterdagavond gebeur de op de Gilzerbaan in Tilburg een gecompliceerd ongeluk, waarbij drie personen levensgevaarlijk werden ge wond, drie zwaar gewond en twee licht. Zondagmorgen overleed een van de drie levensgevaarlijk gewonden, na melijk de 38-jarige J. Ketelaar uit Til burg. Hij was de bestuurder van een per sonenauto, die in dezelfde richting reed als een groot aantal fietsende Tilburgse verkenners. Toen de heer Ketelaar bezig was de groep te pas seren, maakte zich vlak voor hem een der fietsers, de twaalfjarige Leo Klaas- sen uit de groep los. Deze reed naar links en werd door de auto gegrepen. De heer Ketelaar maakte een uit wijkmanoeuvre, waarbij hij op de lin kerweghelft terechtkwam. Daar kwam hij in botsing met een uit tegenoverge stelde richting komende personenauto, die hij met de voorkant van zijn wa gen in de flank trof. De auto van de heer Ketelaar kantelde en werd, even als de tegenligger waarvan de beide in zittenden slechts lichte verwondingen kregen, totaal vernield. De vijf inzittenden van de gekantelde wagen waren er minder goed aan toe. De heer Ketelaar werd levensgevaarlijk gewond, evenals een achtjarig neefje, Frank de Brouwer uit GÜV_-. Zwaargewond werden voorts de eent- genote van de heer Ketelaar, het twaalf jarige neefje Rens de Brouwer en het elfjarig nichtje Rina de Brouwer. De toestand van de aangereden verkenner is kritiek. 2 Het afgelopen weekeinde bevond 2 2 Nederland zich aan de westflank 2 van een hogedrukgebied, dat zich 2 2 van Polen over Midden-Europa 2 naar het westelijk deel van de Mid- dellandse Zee uitstrekte. g Zuidelijke winden voerden lucht 2 aan, waarin bij ons zondagmiddag 2 temperaturen van acht tot elf gra- 1, en werden bereikt. Even zacht was het op de Britse t j eilanden. Daar veroorzaakte een t front, behorende bij een depressie ten zuiden van IJsland, plaatselijk Z 5 enige regen. Z Morgen: zon op 08.26 uur, onder 2 j 17.20 uur; maan op 12.09 uur, onder 5 05.16 uur. JvVWVVVVVWVVVVVWVWVWWVVVWVWVWWVVVVWVVWVW^ I

De Vallei | 1969 | | pagina 1