In Openbaar kunstbezit accent op Rembrandt Kunst en cultuur in „Scala internationaal" Wolfgang Weyrauchs hoorspel „Anabasis" Onderscheiding voor sir Laurence Oliver T.v.-uitzending over Mahatma Gandhi Jr. „Hoe bidden mensen" Gelderland in het RONO-programma m VANAVOND MORGEN VANAVOND MORGEN UIT DE KERKEN RADIO- en TELEVISIEPROGRAMMA'S Smidje Verholen en de knap-mutator FINANCIËLE NOTITIES Mulder-Y ogem aan de grond Fusie Unilever en Breweries De Vries Ijzer voorzichtig Miljoenenorder van Tsjechen PILOOT STORM TEKKO TAKS Rillerig? Pas dan op voor Neem direct Snel, doeltreffend, betrouwbaar! TELEVISIE TELEVISIE T.V. LANGENBERG BAM koopt V ermeulen-Deventer Pagina 2 MAANDAG 27 JANUARI 1969 Omdat zij eenzaam is en hij ook, maar hij doet het niet. Hij zou er la ter, als de betovering van dit mo ment verbroken is, maar spijt van krijgen en haar nooit meer recht in de ogen durven kijken. Ze weet toch dat hij van Koba houdt? „Nee... een mens kan niet alles hebben", zegt hij. „Maar als je een van de voornaamste dingen, iets wat je 't liefste zou willen hebben, niet krijgen kunt, dan is het wel eens moeilijk om dankbaar te zijn". „Dat leer je vanzelf wel... op den duur". Ze heeft weer haar milde glimlach. Hij zegt: „Misschien", maar denkt dat het nog wel een poos duren zal, voor hij zo berustend is als zij. „Welterusten Hendrik Jan. Ik ga naar binnen". „Welterusten Geertien". Hij kijkt haar na, tot ze om de hoek van het huis verdwenen is. Hij hoort de buitendeur open en dicht gaan, dan draait hij zich om en loopt terug. Hij voelt zich opeens opstandig en bitter. Waarom is er zoveel ver driet in de wereld? Waarom hield Ko ba niet van hem en die jongen waar Geertien van houdt, niet vai haar? Hij denkt: „Waarom ben ik niet van Geertien gaan houden, in plaats van Koba? God, ik wou dat ik van haar houden kon". Wat zou het leven goed en eenvou dig zijn, met een vrouw als Geer tien naast je. Geen spanningen en onzekerheid. Geertien zou als een open boek wezen voor de man van wie ze houdt. Maar Koba hield niet van hem en daarom was alles zo anders, dan zal ze wel heel anders zijn dan ze voor hem was. Hem zal ze omtrent haar gevoelens wel niet in het ongewisse laten. Als je zoveel om iemand geeft, dat Je alles, je ouders, je familie, je be kenden voor hem in de steek laat, dan moet je wel een grote liefde in je hart dragen. Fel steekt de jaloezie en hij denkt: „Als ik die vent in m'n vingers kreeg... ik zou hem vermoor den". Maar ach, wat zou het helpen? Ko- ba's liefde zou hij daar niet mee ko pen, integendeel, ze zou hem gaan haten. De jaloezie, de opstandigheid ebt uit hem weg. Hij voelt zich ineens moe en oud en eenzaam en hij weet het zeker: eenzaam zal hij blijven tot aan 't eind van zijn leven. De winter is koud en streng. Het vriest hard en er valt veel sneeuw. Het werk buiten ligt praktisch stil. De dieren moeten verzorgd en als het droog is, kunnen er wat herstelwerk zaamheden verricht worden. Lammert knapt langzaam op, hij zit bijna de hele dag in zijn stoel bij het vuur, want kouwelijk is hij nog altijd, 's Middags gaat hij een paar uur liggen, staat wat later op dan de anderen, maar hij voelt zich goed. Lena leeft weer wat op, al blijft al tijd de angst dat hij weer zal instor ten. De dokter stelt haar gerust, het gaat de goede kant uit. Zijn benen worden weer wat sterker en zijn ene arm kan hij al weer iets gebruiken. Zijn praten wordt ook duidelijker en het gezicht trekt bij. Elke keer als hij Lammert bezocht heeft, zegt hij het tegen haar: „Ik heb weer aan hem gewonnen. En als het voorjaar komt, dan zult u eens zien, dan gaat het nog vlugger. Dit weer werkt ook niet mee". Lena krijgt weer wat kleur op dé wangen en haar ogen verliezen hun bezorgde blik. Ze hebben gelukkig een flinke meid getroffen en Geertien is, op haar been na, weer bijna de oude, al wil Lena met alle geweld dat ze zich voor zichtig nog blijft ontzien. Soms verzucht Lena: „Wicht, ik moet er niet aan denken wat er van ons was geworden als er toen met dat ongeluk iets met jou was ge beurd. Ik vind het verschrikkelijk dat je been niet weer goed is geworden, maar je bent toch nog bij ons. Als we jou toch ook hadden moeten mis sen". „Dan was Koba niet weggegaan, moeder", zegt Geertien. „Nee, dan had ze 't niet gedaan", zegt Lena, maar beiden denken het zelfde: „Ook dat had haar niet weer houden". De schaduw van die gebeurtenis hangt altijd over hun leven. Echt op geruimd en gelukkig kunnen ze niet zijn. Op de achtergrond van hun denken is daar altijd: Koba. Er zijn papieren gekomen, nodig voor het huwelijk van Koba Batte- laar en Klaas uit de Bogaard, die Lammert en Lena met trillende vin gers hebben getekend, maar een uit nodiging om de bruiloft bij te wonen, was er niet bij. Niet eens een briefje van Koba hoe het met vader gaat. Niets. Lena zucht dikwijls. Hoe kan een kind, dat je onder je hart gedragen hebt, je zoiets aan doen? Ze weet toch dat ze haar ver geven hebben en de helpende hand toegestoken? „Ik heb afgedaan met mijn ouder huis", heeft ze tegen Knelis gezegd. Dat haar vader haar, toen ze nog een klein kind was, al heeft uitgehu welijkt, moet haar volgens Knelis rtog altijd heel erg dwars zitten. Maar ieder mens doet wel eens dingen waarvan hij later spijt krijgt. Nu Lammert Koba wil vergeven wat ze hem aandoet, kan zij dan niet ver geven wat hij jaren geleden deed? Maar Lena weet dat dat niet het enige is, wat Koba ervan weerhoudt, zich met haar ouders te verzoenen, al zal het misschien wel een rol spe len in haar gevoelens. Koba is trots en ze wil zich in het dorp niet 'laten zien met de man die ze gevolgd is. Wie weet heeft zo iemand niet eens een knap zwart pak en natuurlijk geen gerij. Koba weet dat haar vader meteen de knecht zou sturen met de linnenwagen, als zij de wens te kennen gaf, haar ouders op te zoeken, maar dat zal ze nooit doen. In haar armoede zal Koba even trots blijven als ze was toen ze in welstand leefde in het ouderlijk huis. Misschien schrikt de gedachte Hen drik Jan te ontmoeten, haar ook af. Hoe het ook zij, wat de ware reden ook is van haar halsstarrige houding, Koba zijn ze kwijt en dat is moeilijk om te Aanvaarden. En hoe moet het op den duur met Hendrik Jan? Voor zijn ziekte was Lammert al zo aan de jongen gehecht en nu is Hendrik Jan hem tot een onmisbare steun geworden. Of Lammert ooit weer zo flink zal worden dat hij kan werken en het bedrijf sturen, is nog de vraag. Zelfs de dokter durft daar niet een duidelijk antwoord op te geven. Het kan best zijn, omzeilt hij haar vragen. Het kan ook zijn dat hij zich altijd wat rustig zal moeten houden. Maar van 't voorjaar, als de druk ke tijd weer aanbreekt, zal Hilbert Hendrik Jan weer thuis willen heb ben. Ze heeft best gevoeld dat hij het er niet mee eens is, dat ze zolang van Hendrik Jans hulp profiteren. Hilbert zal wel denken, dat nu Koba weg is en er in de toekomst geen huwelijk zal plaatsvinden tussen haar en hem, Hendrik Jan geen verplich tingen meer heeft. En eigenlijk heeft hij daar wel gelijk aan. Soms gaan Lena's gedachten dan naar Geertien. Zou het geen zegen zijn, als Hen drik Jan Koba kon vergeten en zich aangetrokken begon te voelen tot Geertien? En hoe zou zij daar tegenover staan Soms betrapt ze zichzelf erop dat zij ze heimelijk gadeslaat als ze eens even staan te praten of als Hendrik Jan, hartelijk als altijd, de waterke tel voor haar draagt of terugkomt met turf voor het vuur in zijn armen, dat Geertien is gaan halen. Maar op geen van beider gezichten is iets te zien van meer dan gewone belangstelling. Uit hun houding spreekt niets anders dan vriendelijk heid die men degene die men wel mag, bewijst. Geertien kijkt naar Hendrik Jan niet anders dan naar Leendert, die al op de hoeve was toen zij geboren werd en Hendrik Jan kijkt niet an ders naar Geertien dan naar haar. Ook zij kan goed met hem overweg en ze merkt aan alles dat hij wel op haar gesteld is. Hoopt Lammert ook dat die twee het op den duur eens zullen worden? (Wordt vervolgd) 4028. Goed beschouwd waren 't natuurlijk geen vleer muizen die de twee schepen binnen korte tijd overdek ten met een wriemelende, fladderende massa; maar toch konden zij als vèr-verwijderde familie van onze aardse nachtvliegers gelden. Waarvan de beestjes op die sombere, kale planeet bestonden, was een raadsel. Voor voedsel toonden zij voorlopig geen interesse, of het zou moeten zijn, dat hun hoofdschotel uit minera len of metalen bestond, want zij hakten met tanden en klauwen in de buitenwand van de scheepsrompen. Zon der veel resultaat overigens. Toen het gedwarrel en ge bonk tegen de vensters na enige uren nog geen einde had genomen, vond kapitein Mare het welletjes: „Straks krabbelen ze de onderscheidingstekens en de glazuur- lak nog van mijn schotel af. Dat is mij het hele onder zoek niet waard!" vond hij. „Bovendien is het levens gevaarlijk om buiten op exploratie te gaan met die zwerm driftkikkers om je heen! Neen mensen, laten wij de ankers vlug weer lichten, 't Is spijtig van de moeite, maar er zijn nog genoeg andere wereldjes te onderzoeken hier in de buurt!" Zo vertrok men dus on verrichter zake, en de zwerm fladderaars zonk weer terug in de duisternis beneden. 60. Hoewel in het minst niet voldaan, besloot Jank Doodle de raad van zijn makker op te volgen en hij gaf bevel om de wagen te keren. Puppy face Dogson blij dat het gezeur van die twee op de achterbank eindelijk afgelopen was, bracht de auto tot staan, haal de zover achteruit, dat Tekko vreesde in de sloot terecht te zullen komen en zoefde toen plotseling pijlsnel weer vooruit. De weg terug werd in heel wat korter tijd af gelegd dan heen, want nu had Puppy face geen reke ning met het zakendoen meer te houden en Puppy face was een snelheidsmaniak. Met honderdtwintig, honderd- vijftig en zelfs honderd tachtig kilometer schoot de wagen over de weg. De twee achterin merkten hier ech ter niets van want Tekko was nog steeds bezig zijn onschuld aan de wonderbaarlijke groei te betuigen.. „Ja, ja!" merkte Mr. Doodle tenslotte op terwijl zij de stad al naderden. „Ik geloof dat ik nu snap, waarom jij niets zeggen wil. Wij Amerikanen snappen altijd direct alles. Zeker atomen en radio-actieve stralen en zo?" In het NRU-programma „Scala In ternationaal", vanavond van 20.05 tot 22.20 uur over Hilversum I, een blok- programma over kunst en cultuur in het buitenland, heeft Pieter Brattinga een gesprek met jhr. Sandberg, oud- directeur van het Stedelijk Museum, over diens reis door de Verenigde Sta ten. Voorts in Scala Internationaal: een interview door Konrad Böhmer met de directeur van de elektronische studio in Milaan, een verhandeling door Ritsaert ten Cate over het avant-garde theater in Londen, een bijdrage van Ina Philip- po en Bert van der Zouw over de to neelstukken „Ballen" van Paul Foster en „Iris" van Lee Falk, een interview met de cineast Peter Whitehead die het Studium Generale van de Utrechtse Universiteit heeft bijgewoond en boek besprekingen van buitenlandse auteurs. „Anabasis" is de titel van een hoor spel van Wolfgang Weyrauch, naar het gelijknamige epos van Xenophon, dat in het radioprogramma van de Avro op donderdag 30 januari van 21.20 tot 22.30 uur wordt uitgezonden. Vierentwintig eeuwen geleden voltrok zich wat bekend is gebleven onder de naam „De tocht der tienduizenden", met als triest hoogtepunt de lange voetreis van een bedreigd Grieks leger vanuit de binnenlanden van Klein-Azië naar de zee, het reddende, bekende water waar over zij, die het gehaald hadden, zich konden terugspoeden naar hun vader land. Men zou daar weinig of niets van geweten hebben, wanneer de Athener Xenophon er geen verslag van had ge daan. Een nog steeds boeiend rapport van een auteur, een denker, geen „sol daat", die door de soldaten-zelf werd uitgeroepen tot hun aanvoerder, toen de militaire staf was uitgemoord. Deze Xenophon herleeft in Weyrauchs „Aan- basis" als een man die er heilig van overtuigd is dat men de wapens draagt om ze niet te hoeven benutten; dat in het vermijden van het gevecht meer dapperheid kan schuilen dan in de aan val. Van de barre tocht door vijandelijk gebied en een vijandige natuur, van wanhoop en een moeizame overwinning kan men in dit hoorspel getuige zijn. De rol van Xenophon wordt vertolkt door Tom van Beek. De hoofdman is Robert Sobels. De regie van „Anabasis" in de vertaling van Kees Walraven heeft Dick van Putten. LONDEN De Zweedse Academie heeft de Britse acteur sir Laurence Oli vier de gouden medaille toegekend voor zijn rollen in Zweedse toneelspelen. De secretaris van de academie, dr. Karl Ragnar Gierow, heeft de onderscheiding vrijdag aan de acteur overhandigd tijdens een diner ten huize van de Zweedse ambassadeur te Londen. HILVERSUM I 18.00 Nws. 18.16 Radiojournaal. 18.30 Johan Willem Friso Kapel 150 jaar: Ga laconcert door metropole-ork. en sol. (opn.). 19.15 Stereo: - Krontjongmuz. (opn.). 19.30 Nws. RVU: 19.35 Het Cor pus Rubenianum Ludwig Burchard, door F. Baudouin. NRU: 20.05 Scala in ternationaal: int. kunstkroniek. Bond zonder Naam: 22.20 Steek in 1969 de me laatsen een hart onder de riem!, lez. NRU: 22.30 Nws. AVRO: 22.40 Radio journaal. NRU: 22.55 Stereo: Metro's Midnight Music. 23.55 - 24.00 Nws. HILVERSUM III 18.00 Stereo: Meisjeskoor met instr. sextet. 18.19 Uitz. v. 't Geref. Politiek Verbond. Spreker Ds. K. Drost, 2e voor zitter v. 't GPV. 18.30 Nws. en weer- praatje. 18.46 Act. 19.05 Literama: ra diokroniek over boeken, schrijvers en toneel. 19.20 NCRV-Vocaal Ensemble met piano: mod. Ned. koormuz. 19.50 Stereo: Promenade ork. met zangsol.: am.muz. 20.15 Stereo: Li. gr.muz. 20.25 Op de man af, praatje. 20.30 Noordelijk Filharmonisch ork. en sol.: hedendaag se muziek (opn.). (21.15 - 21.35 De Ame rikaanse oorlogvoering in Vietnam, le zing). 22.05 Stereo: Li. gr.muz. 22.20 Avondoverdenking. 22.30 Nws. 22.40 Tekens bij de tijd: cultureel pr. 23.55 - 24.00 Nws. NEDERLAND I NTS: 18.40 Teleac - BTW (les 11). 18.50 (K): De Fabeltjeskrant. 19.00 Journaal. TROS: 19.07 (K): JAM pop- muz. en modenws. uit Ned. NTS: 20.00 Journaal. TROS: 20.20 Pr .overzicht. 20.23 Les Enfants Terribles, Franse zanggroep. 20.40 Deze maand, act. ma gazine. 21.35 Salzburg, Mozart-stad, do cumentaire. NTS: 22.15 Journaal. 22.20- 22.25 Teleac: Cursusinf. groenteteelt onder glas. 22.25 - 22.50 Pauze. 22.50 Te leac - BTW (les 11 - herh.). 23.00 - 23.30 Teleac: Export (les 8 - herh.). NEDERLAND II NTS: 18.50 (K): De Fabeltjeskrant. 19.00 Journaal. 19.03 Scala: inf. pr. VARA: 19.30 Coronation Street: tv-feuil. 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Achter 't Nws. 20.45 Koning Klant: consumenten rubriek. 21.00 (K): Babette op 't oor logspad (Babette s'en va-t-en-guerre), speelfilm. NTS: 22.30 - 22.35 Journaal. HILVERSUM I. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.20 Stereo: Lichte gram mof oonmuziek. VPRO: 7.54 Deze dag. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.11 Radiojourn. 8.20 Stereo: Lichte grammof oonmuziek. (8.30-8.33 De groenteman). 8.50 Mor genwijding. NRU: 9.00 Uitgebreide re portage of herhaling NRU-programma. 9.35 Waterstanden. 9.40 Muziek uit de Middeleeuwen en Renaissance (opn.). AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen (gr.). (11.00-11.02 Nieuws). RVU: 11.02 Balletactualitei ten door N. Sickens de Wal. AVRO: 11.32 Klarinet en piano: semi-klassieke en moderne muziek (opn.). 11.55 Beurs berichten. 12.00 Stereo: Semi-klassieke opera-aria's (gr.). 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. Overheidsvoor lichting: 12.29 Uitzending voor de land bouw. AVRO: 12.39 Sportrevue. 13.00 Nieuws. 13.11 Radiojournaal. NRU: 13.30 Spiegel van België: muziek en nieuws van onze Zuiderburen. 14.00 De lichte Muze belicht: De operette. AVRO: 15.00 Wijs: Joodse wijsheden met Israëlische en Jiddische wijsjes. 10.05 Pianorecital: moderne muziek (opn.) 15.40 Weerfclank uit het verle den: stemmingsbeeld rondom een muzi kaal onderwerp. 16.00 Nieuws. 16.02 Braziliana: lichte muziek uit Latijns Amerika. 16.30 Kunstkroniek. 17.00 Stereo: Big Band Beat: Don Ellis Big Band (opn.). 17.25 Jazz Spectrum. 17.55 Mededelingen. HILVERSUM II. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende Woord. 7.15 Op het eerste gehoor: lich te muziek met nieuws en actualiteiten. 8.00 Nieuws. 8.11 Stereo: Oude gewijde muziek (gr.) 8.30 Nieuws. 8.32 Voor de huisvrouw. 9.35 Schoolradio. 10.00 De leefwereld van Jezus en zijn gemeente, lezing. 10.15 Gouden stemmen uit een voorbije tijd: semi-klassieke opera- aria's (gr.). 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de zieken. 11.55 Mededelingen. KRO: 12.00 Van twaalf tot twee: gevarieerd pro gramma. (12.22 Wij van het land; 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw, 12.30 Nieuws, 12.41 Actualiteiten, 13.00 Raden maar....) 14.00 Conciliepostbus. 14.05 Schoolradio. 14.30 Pizzicato: mu zikaal middagmagazine (16.00-16.02 Nieuws). Overheidsvoorlichting: 17.00 Nieuws uit de Nederlandse Antillen. Spreker: Henk Dennert. KRO: 17.10 Voor de jeugd. HILVERSUM III. VARA: 9.00 Nieuws. 9.02 Plaatjes voor de pep. (10.00 Nieuws). 11.00 Nws. 11.03 Pow Pow. 12.00 Nieuws. 12.03 Zorro: programma voor tieners. 13.00 Nieuws. 13.03 Ekspres: gevarieerd pla- tenprogramma. (14.00 Nieuws). 15.00 Nieuws. 15.03 Er - Jee - Em - Drie. 16.00 Nieuws. 16.03-18.00 Mix: licht platenprogramma. (17.00-17.02 Nieuws). NEDERLAND I. NTS/NOT 11.25-11.50 Schooltelevisie. DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journaal (herh. v. •gisteravond.). 10.20 Act. en muz. 11.00 Sportspiegel en autotest. 11.45 Filmrep. 12.00 - 13.30 Act. kroniek. 16.35 Journ. 16.40 Voor de kinderen. 16.55 Voor de kinderen. 17.25 Informatief progr. 17.55 - 18.00 Journaal. (Regionaal pr.: NDR: 18.00 Nws. 18.15 Sportjournaal. 18.53 (K): Zand mannetje. 19.00 Nws. 19.26 (K): Poli tiefilm. 19.59 Pr.overzicht. WDR: 18.00 (K): Voor de kinderen. 18.04 (K): Film portret. 18.24 (K): Idem. 18.40 Journ., nws. en med. 19.20 (K): Super-Max, der Meisterspion, tv-film). 20.00 Journaal en weerbericht. 20.15 Filmrep. 21.00 Liederen en voordracht. 21.45 Discus sie. 22.30 Nws., commentaar en weer bericht. 22.50 (K): Weekend, Franse speelfilm (niet geschikt voor jeugdige kijkers). Aansl.: Discussie. 1.00 Nws. DUITSLAND II 17.30 Nws. en weerbericht. 17.35 Die Tintenfische, tv-film. 18.05 Act. en muz. 18.40 (K): Natuur film. 19.10 (K) Königlich Bayerisches Amtsgericht, tv-film. 19.45 Nws. en act. Aansl.: Weerbericht. 20.15 Doe. Aansl.: Nws. 21.00 Wenn die Kraniche ziehen, Russische speelfilm. 22.30 Nws. en weerbericht. 22.40 Discussie. DUITSLAND I 10.00 Nieuws. 10.05 Journaal (herha ling van gisteravond). 10.20 Hitparade. 11.15 TV-film. 12.00-13.30 Actuele kro niek. 16.35 Journaal. 16.40 Voor de kin deren. 16.50 Idem. 17.35 Idem. 17.55- 18.00 Journaal. „Een volk in beweging" is de titel van een tv-uitzending op dinsdag a.s. (28 januari) over de actie van Mahat ma Gandhi's kleinzoon, Rajmohan Gandlhi, hoofdredacteur van het opinie blad Himmat. Na een mars dwars door India begon de jonge Gandhi (32 jaar) met de bouw van een Aziatisch cen trum voor Morele Herbewapening in Panchgani, een dorpje in de bergen van Maharashtra, ten zuidoosten van Bombay. Nu al dringt er vandaar uit een nieuwe geest door in de omliggende dorpen, de woonwijker der Harijans (de vroegere omaanraakbaren) en tot in de hoogste kringen van India. Deze uitzending van Morele Herbewapening wordt gepresenteerd door de in Rome werkzame journalist Fred Ladenius. De opnamen zijn van de Engelse camera man en fotograaf David Channer. Geref. Kerken Vr(jgem. Beroepen: te Hoogvliet-Spijkenisse: A. R. Bosman te Goes. Bedankt: voor Haulerwijk: B. de Vos te Ten Boer. Christ. Geref. Kerken Beroepen: te Enschede-Oost: A. W. Drechsler te 's-Gravenhage-Zuid. Geref. Gemeenten Beroepen te Rijssen: L. Blok, kandi daat te Zeist. 1148: „Hier kunnen we weer wat gemakkelijke voorwaarts, Verholen," fluisterde Sjeemns Pond „Deze gang ligt horizontaal, dus kunnen we krui pen. En ginds zit een rooster ook. We zullen ei op af gaan om even ooolshoogte te nemen..." Onhoorbaar kropen de twee mannen naar het roos ter toe, doch plotseling siste Sjeems Pond: „Hoi je doodstil, Verholen! Daarginds staat een sol daat op wacht!" „Jammer...", fluisterde de smid. „Nou kunnen we dat rooster er niet onhoor baar uittrappen. Maar ik heb een paar van die -nimmpse handigheidjes bij me. Zo'n verdovendt BGD-wesp. Heb je daar wat aan?" „Prachtig!" ;rinnikte 009. „Geef op dat ding. Dan lok ik di< /ent hierheen. Dat zal niet zo moeilijk zijn!" Smidje Verholen haalde het in elkaar geschroefd* blaaspijpje te voorschijn en duwde het Sjeem? Pond in de hand. Deze gaf intussen een feilloz* imitatie van een angstig fluitende opgesloten me- rel. Geen wonder dus. dat de wach' 'doppende soldaat verrast opkeek, toen hij daar zo onver wachts de nerveuze tonen van een gevederde vriend hoorde. „Ach hemeltje...", mompelde hij f. bezorgd. „Dat arme beessie is in de luchtgang te- i rechtgekomen en kan er niet meer uit...". Hij besloot de zaak eens te gaan onderzoeken en kui erde op het luchtrooster af. En had hij dat nu naar niet gedaan, want dan was hem de volgen de nare ervaring bespaard gebleven. Plotseling norde er een venijnige wesp op zijn reukorgaan af. Sjeems Pond had namelijk zó hard geblazen, lat de angel zich diep in hel sol:'-lees kon boren. „Au!!!" riep de soldaat, en dat was voor lopig het laatste wat hij zeim De nieuwe jaargang van Openbaar Kunstbezit begon op 22 januari met een radio-uitzending over Rembrandts zelfportret als de apostel Paulus. Dat was geen toevallige keus, aldus de Stichting Openbaar Kunstbezit. Dit jaar immers staat te- boek als Rem brandt jaar: in 1669, drie eeuwen gele den dus, stierf deze reus onder de ze ventiende eeuwse schilders. Het jaarprogramma 1969 van Open baar Kunstbezit vermeldt nog enige malen zijn naam. Zo wordt de beroem de Honderd gulden prent gereprodu ceerd en besproken en de tekening „Saskia, liggend in bed". In de overige 36 radio-uitzendingen komt dan verder een brede keus uit de oude en moder ne kunst aan de orde. Op zondag 9 februari beginnen ook weer de televi sie-uitzendingen van Openbaar Kunst bezit, met een serie van vier program ma's over Teylers Museum in Haar lem eenvan de merkwaardigste musea in Nederland, waar tekeningen van Michelangelo te zien zijn, maar ook skeletten van voorhistorische die ren, prachtige kristalgesteenten en een manshoge elektriseermachine. De daarop volgende serie is gewijd aan de collectie nsgentiende-eeuwse tekeningen in het Museum Boymans- Van Beuningen in Rotterdam. Voor de unieke map met tekeningen van Cé- zanne in een kleuren-uitzending gere serveerd. De derde reeks gaat over kunst en techniek. Nieuws is, dat elke televisiereeks van Openbaar Kunstbe zit in 1969 zal worden afgesloten met een programma „Doen en zien". Een groep mensen krijgt opdracht iets te doen met potlood, penseel, klei. Aan het eind van het programma wordt hun een kunstwerk getoond, waarvan de maker met precies hetzelfde beel dende probleem bezig is geweest als Het hoofdthema van het programma Denkbeeld (geestelijke stromingen), dat de NTS dinsdag 28 januari van 20.45 tot 21.35 uur op Nederland 2 uitzendt is „Hoe bidden mensen van verschillen de geloofsovertuiging?", een registratie van een aantal vormen van gebed zo als die bij verschillende kerken en groeperingen bestaan. Voorts wordt in dit programma de Gurdjieff-beweging geïntroduceerd, 'n groep die de levensbeschouwing deelt van Gurdjieff, een Wit Rus die leefde in de eerste helft van deze eeuw. Zijn navolgers in Nederland hebben zich verenigd in een groep die onder leiding staat van ir. drs. M. H. Ekker. Verder worden in deze uitzending nieuwe boe ken besproken. zij daar-even. Dat wordt dus een soort „kijken met de handen". Openbaar Kunstbezit vestigt er ten slotte de aandacht op, dat elke abon nee voor de radio-uiitzendingen veertig grote reprodukties met teksten ont vangt en voor elke televisie-serie een uitvoerige toelichting met ook weer fraaie kleurenreprodukties, twintig in totaal, waardoor het aantal kleurenre produkties in één jaargang op zestig komt. Behalve een linnen ringband, waarin dit alles opgeborgen kan wor den, ontvangen de abonnees ook nog een museumkaart, die gratis toegang geeft tot de vaste collecties van meer dan honderd musea in Nederland en België. Men kan zich als abonnee aan melden door f 13,75 te storten op post giro 1665 t.n.v. Openbaar Kunstbezit, Amsterdam. Naast de gebruikelijke rubrieken zal de RONO dinsdag 28 januari voor het eerst de rubriek: „Wat zegt ze d'r van" uitzenden. In de vorm van forumgesprekken zul len actuele problemen aan de orde worden gesteld. Medewerking hierbij verlenen de Stichting Streekbelangen Oostelijk Gelderland, de Belangenge meenschap Gelders Rivierengebied en de Stichting Ontwikkeling Noord West Veluwe. Het eerste forum, dat onder leiding staat van drs. Blok van de SSOG heeft als onderwerp de recreatie mogelijkheden en moeilijkheden in oos telijk Gelderland. Aan dit forum ne men deel de heer Kip, recreatiedeskun- dige van de SSOG, de heer Swaan, di recteur VVV Achterhoek, de heer J. Bent, wethouder te Winterswijk en de heer Reuring uit Neede, hoofdbestuurs lid van de GMvL en wethouder te Nee- de. Verder heeft Martien Haf f man in de rubriek „Greui en bleui" een vraagge sprek met de heer Buurman, directeur van de Stichting Het Gelders Land schap. Het programma van vrijdag 31 ja nuari bestaat o.a. uit de rubriek: Draei ow is umme, waarin aandacht wordt geschonken aan het Duitse grensgebied. Dit keer komt de gezamenlijke VW- actie in het gebied Montferland-Emme- Het Gelders programma is te beluis- derdeel „Van 't beukenschap" kan wor den geluisterd naar een Veluws verhaal van Jac. Gazenbeek, teren op golflengte 98.4 FM (kanaal steren op golflengte 98.4 FM (kanaal 38) en wel op dinsdag tussen 18.30 en 19.15 uur en vrijdags van 19.15 tot 20 uur. 111111111 AMSTERDAM Naar de vereeni- ging voor den effectenhandel meedeelt, zal heden geen notering plaats hebben in de gewone aandelen en de 5 3/4 pet. in aandelen converteerbare obligaties Mulder Vogem NV te Nieuw Vennep. Ook in verband met een op die dag te verwachten communiqué. Mulder Vogem heeft over 1968 een aanzienlijk verlies geleden en verkeert in een zeer moeilijke positie. De in de loop van 1968 ontstane voorraadvor- ming, heeft geleid tot ernstige liquid! - teits-spanningen en renteverliezen. In het bestuur van de onderneming heb ben inmiddels ingrijpende maatregelen plaats gevonden. De aandelen werden gisteren nog ter beurze verhandeld voor 74 pet. de convertibles voor 68 pet. Met spanning wordt afgewacht welke regeling uit de bus zal komen om het voortbestaan van de nog jonge onder neming te verzekeren. Op vrijdag 13 mei 1966 vierde het bedrijf in aanwe zigheid van tal van genodigden uit bin nen- en buitenland op feestelijke wijze zijn tienjarig bestaan. „Mulder Vogem zal wel door een buitenlands bedrijf worden overgeno men. Ik kan mij tenminste niet voor stellen, dat de zaak niet meer te red den is". Dit zegt de heer W. Schagen (33), tot eind 1968 technisch directeur en lid van de raad van bestuur van Mulder Vogem, het bedrijf dat in ern stige geldzorgen is komen te verkeren. De kans dat het bedrijf helemaal aan de grond is geraakt behoort eveneens tot de mogelijkheden. Een gerucht wil dat vandaag surseance van betaling wordt aangevraagd. De vakbonden zijn in ieder geval voor ean gesprek uitge nodigd. DEN HAAG De Bataafsche Aan- nemings Maatschappij heeft de Bouw maatschappij Vermeulen in Deventer overgenomen. De BAM heeft vorig jaar een omzet behaald van f70 miljoen. Vermeulen, die werkt in de woning bouw, boekte in 1968 een omzet van bij na f20 miljoen. De overneming is ge schied tegen betaling in contanten. De Bataafsche Aanneming heeft 350 mensen in vaste en ongeveer 1000 in losse dienst. Bij Vermeulen is deze ver houding 60, resp. 300 man personeel. Dit bedrijf zal in volledige zelfstandig heid zijn werk in Nederland voortzet ten. Vermeulen is een in 1956 opgerichte onderneming, die zich toelegt op de woningbouw op grote schaal met toe passing van moderne bouwtechnieken. LONDEN Het Britse ministerie van Handel zal naar verwacht wordt vol gende week beslissen de voorgenomen overneming van Allied Breweries door Unilever al dan niet voor te leggen aan de monopoliecommissie. Zeven we ken geleden werd het voornemen van de fusie tussen de twee concerns be kend gemaakt. Verwacht werd toen dat nog in 1968 de zaak kon worden afge rond. Sindsdien is een aantal punten naar voren gekomen, waarover het Britse ministerie opheldering verlangt. Vol gens de Financial Times zou een van die punten zijn of Allied Breweries on der de Nederlandse dan wel onder de Britse tak van Unilever zou vallen. In het eerste geval zou het mogelijk zijn dat Nederlandse directeuren Allied Bre weries mede zouden gaan leiden en dat is voor de Britten moeilijk aanvaard baar. AMERSFOORT De directie van H. A. de Vries' Ijzerhandel zegt m een tussentijds bericht een voorzichtig be leid te moeten voeren door de verwar de toestand op de markt voor verwar mingsapparaten. Zij vertrouwt erop dat de fabrikanten zich uit welbegrepen ei genbelang zullen beperken in de te pro duceren aantallen en uitvoeringen. Gezien de nog grote behoefte aan gas- verwarmingsapparaten en het sterke assortiment meent de directie de ont wikkeling toch met vertrouwen tege moet te kunnen zien. De omzet van De Vries heeft zich in de eerste helft van het boekjaar 1968/'69 gunstig ontwik keld. De stijging ten opzichte van de zelfde periode in het voorgaande jaar is belangrijk geweest. De op 1 januari 1969 ingevoerde BTW is duidelijk van invloed geweest op de verkoop in december 1968. Voor de tweede helft van het boekjaar is de di rectie voorzichtig optimistisch. DEN HAAG In Praag is een con tract getekend tussen de Tsjechische inkooporganisatie Techno-export en een Nederlandse combinatie, bestaande uit het verkoopbureau Vekamaf-Holland NV, zijnde het exportkantoor voor een Nederlandse fabrikantengroep, en het ingenieursbureau Comprimo NV, voor levering van een fabriek voor de pro- duktie van epichloorhydrine. De Vekamaf-groep onderhoudt reeds vele jaren zeer nauwe contacten met Tsjecho-Slowakije. Comprimo beweegt zich op het gebied van installaties voor de proces- en nucleaire industrie. Het contract betreft een geheel nieuw pro ces, gebaseerd op ontwikkelingen in Tsjecho-Slowakije. De verdere verkoop van dit proces zal geschieden door Ve- kamaf/Comprimo combinatie. Het produkt, Epichloorhydrine, wordt gefabriceerd uit de grondstoffen chloor en propyleen. Epichloorhydrine vindt o.a. toepassing bij de vervaardiging van epoxyharsen, die in de verfindus trie en de elektrotrechnische industrie worden gebruikt. De opdracht omvat ontwerp, levering en montagetoezicht. Voor de Vekamaf- Comprimo combinatie is met dit object en zijn aanvullingen een bedrag ge moeid van ongeveer negen miljoen gul den.

De Vallei | 1969 | | pagina 2