Leider Botwinnik kwam puntenverdeling overeen met Pool Doda Nederlandse judoka's te sterk voor Frankrijk Zeilsport gaat met sponsors in zee Nederland oppermachtig in Luxemburg Voetbal in het buitenland Gebr. De Ylaeminck waren succesvol Peter Post bleef weg; Belg Verschuren won Koersen in Hilversum Margaret Court versloeg Billie King Ron Clarke nam revanche op Pearce Mike Tagg winnaar in San Sebastiaan Uitslagen amateurs in eerste klasse Hoogoventoernooi Favoriet Rindt snel uitgeschakeld Microkorfbalteam won op 't nippertje Turnen Twee indoor- wereldrecords Prestige-duel Gemengd optimisme Apeldoorner Wildeboer deed het bijzonder goed HOCKEY Grondige aanpak Engeland Duitsland Portugal SPORT IN 'T KORT Italië België Spanje MAANDAG 27 JANUARI 1969 WIJK AAN ZEE De vredelievendheid straalde zaterdag van de Russische gezichten. Botwinnik, Geiler en Keres, die na felle gevechten de eerste drie plaatsen in het Hoogovenschaaktoernooi vast in handen hadden gekregen, lie ten in de tiende ronde plotseling de teugels vieren. Men kan erover twisten of de Russische grootmeesters de andere deelnemers in de gelegenheid wilden stel len wat bij te komen, of dat de ontvangst ten stadhuize, die voor de zaterdag avond was gepland, hun de strijdlust bij voorbaat had ontnomen. In elk geval was het niet uit belangstelling voor het Europese kampioenschap schaatsen. In hotel Kennemerduin was over het verloop van de strijd nauwelijks enige in lichting te bekomen. Er werd trouwens niet naar gevraagd. Schaken speelt zich wat dat betreft af in een volkomen geïsoleerd wereldje. De vredelievende rol lag de Russen goed. Botwinnik bouwde tegen de Pool se meester Doda met zwart een stelling op, waarin veel werd gruild en op de 26®te zet het punt kon worden gedeeld. Geiler maakte het Lombardy moeilij ker. De Amerikaanse kapelaan verde digde zich echter vindingrijk. Nadat het materiaal flink was gedund, werd hier de remise bereikt op de 28ste zet. Kees was zo vriendelijk in een soort Slavische partij loper 15 te spelen. Tegenstander Portisch is een specialist in de behandeling van de stelling, die daaruit ontstaat en heeft er tegen colle ga-grootmeesters al diverse malen winst mee geboekt Zwart kwam aan vankelijk een pion voor, maar dat ging tenkoste van een geruïneerde stelling Portisch kreeg de pion terug en ont wikkelde zo'n offensief, dat Keres een toren tegen een paard moest ruilen. De partij werd afgebroken in verloren stel ling voor Keres. Desondanks werd de leidende pösdtie van de Russen met aangetast. De ge vaarlijkste achtervolgers, Benkoe en Giric, hielden elkaar 27 zetten lang in evenwicht en deelden toen het punt Zij hebben thans in de rangschikking ge zelschap gekregen van Olafsson, die Medina versloeg. Na een ongebruikelij ke behandeling van het Nimzo-Indisch begon de IJslander druk uit te oefenen. Hij won met een kleine combinatie een pion, daarna nog één en liet dit mate rieel surplus snel oprukken. Van de Nederlandera speelden Ree en Dormer tegen elkaar. Ree is kampioen van Nederland en Donner de enige ac tieve grootmeester, die we momenteel hebben. Een prestige-duel dus. Daar had de partij ook alle kenmerken van. In de zeer onregelmatig gespeelde ope ning verspeelde Ree een pion. Donner deed uitsluitend paardzetten en posteer de deze dieren op b6 en g3. Hij kwam duidelijk beter te staan, maar tegen het afbreken voorzag Ree zich van enkele tegendreigingen, die het beoordelen van de afgebroken stelling bemoeilijken. Voor de twee andere Nederlandse deel- tiers was er weinig eer weggelegd, geweg beging tegen Kavalek enkele onnauwkeurigheden en verloor. Van Scheltinga hield tegen Ostojic stand tot de tijdcontrole. De afgebroken stelling biedt hem echter weinig perspectieven. Uitslagen Grootmeestergroep, 10e ronde Doda (Pol.)Botwinnik (Rusl.) Kavalek (Tsj. SI.)Langeweg (Ned.) 1-0; Portisch (Hong.)Keres (Rusl.) 1-0; Benkoe (V.S.)—Ciric (Zl-Sl.) %- Gelier (Rusl.)Lombarnd (V.S.) Ms- y2Olafsson (IJsland)Medina (Sp.) 1-0; Ostojic (Z.-Sl.)—Van Scheltinga (Ned.) af; Ree (Ned.)—Donner (Ned.) af. Stand 1, Botwinnik 8 pnt.; 2. Gelier 7% pnt.; 3/4. Keres, Portisch 7 pnt.; 5/6/7. Ben koe, Ciric en Olaf son 6% pnt.; 8. Doda 5 pnt.; 9. Donner 4 1 af; 10/11. Lom bardy en Kavalek 4 pnt.; 12. Langeweg 3% pnt.; 13. Ostojic 2y2 1 afgebroken partij; 14. Ree 2 1 afgebroken partij; 15/16. Medina en Van Scheltinga 2 1 af. Meestergroep, 10e ronde Kramer (Ned.)—Ujtelky (Tsj. SI.) 0-1; Ciocaltea (Roem.)Sandor (Hong) 1-0; Kurajica (Z.-Sl.—Honfi (Hong.) af; Hartoch (Ned.)—Scholl (Ned.) 0-1; Bednarski (Polen)Jongsma (Ned.) 1-0; Cortlever (Ned.)Bredewout (Ned.) Gaprindasvili (Rusl.) Kozma (Tsl. SI.) af; Westrinen (Finl.) —Krabbe (Ned.) af. Stand 1. Honfi 8 pnt. 1 af; 2. Kurajica 7% pnt 1 af3. Scholl 7 pnt.; 4. Ciocaltea 6% pnt.; 5. Westrinen 6 1 af; 6. Bednarski 6 pnt.; 7/8. Cortlever, Ujtel ky 5y2 pnt.; 9. Krabbe 4y2 pnt. 1 af; 10. Kozma 3% pnt. 1 af; 11. Sandor 314 pnt.; 12. Kramer 314 pnt.; 13. Jongs ma 3 pnt.; 14. Gaprindasvili 214 pnt. 1 af; 15. Hartoch 214 pnt.; 16. Brede wout 2 pnt. Damesgroep, 6e ronde Tuk (Ned.)Litmanovicz (Polen) 14- y2Hellwig (Polen)Vokralova (Tslj. SI.) 0-1; Gutierrez (Sp.)Vreeken (Ned.) 14-14Nicolau (Roem.)—Soko- lov (Z.-Sl.) af; Timmer (Ned.)Ivanka (Hong). 1-0; Van der Giessen (Ned.) Heemskerk (Ned.) af. Stand 1. Timmer 5% pnt.; 2. Ivanka 414 pnt.; 3. Vokralova 4 pnt.; 4. Nicolau Sy2 pnt. 1 af; 5. Vreeken 3 1 af; 6. Heems kerk 2J4 pnt. 2 af; 7.,Solokov 2 pnt. 1 af; 8. Van der Giessen 2 1 af; 9/10. Tuk en Guttierez iy2 pnt.; 11. Lit- manovic 1 pnt.; 12. Hellwig y2 pnt. 2 af. Yellow Six (8) maakte in de strijd om de Grote Prijs der Stayers" een formidabele sprint en eindigde daardoor als eerste voor Satan Hano ver (geheel rechts). ZWOLLE De kracht van het Ne derlandse judo schuilt nog steeds in de zwaardere gewichtsklassen. De ver wachte ruime overwinning, die de dit seizoen weer door Jan van der Horst getrainde ploeg zaterdagavond in Zwol le op Frankrijk behaalde, was geheel te danken aan de judoka's in de drie zwaardere klassen. Van de twaalf partij en in deze klassen werden er tien ge wonnen en eindigde er één onbeslist. Voor die kracht staan wereldkam pioen Wim Ruska, de gebroeders Snij ders en Ernst Eugster borg. Ruska, er op gebrand dit jaar in Oostende de Europese titel te heroveren en in Mexi co zijn wereldtitel te verdedigen, be sliste zijn beide partijen binnen twintig seconden met een beenworp, koelbloe dig en beheerst, zoals van een wereld kampioen wordt verwacht. Naast Rus ka maakte de 20-jarige zwaargewicht Dirk Eveleens in zijn eerste gevecht een goede indruk, maar twee beenbles sures deden zijn tweede strijd onbeslist eindigen. Minder overtuigend was het optreden van de pas uit Japan terug gekeerde Ernst Eugster. Maar zowel hij als Peter Snijders troffen in Gerard de Cherchi en Jean Paul Grisvard judoka's, die de strijd schuwden en zich beperkten tot het buiten de mat trek ken. Jan Snijders was in het midden gewicht wat dat betreft gelukkiger: hij Won door waza ari en een beenworp. Toch zal Van der Horst de resultaten van zijn team, dat iedere veertien da gen in een centrale training bijeen komt, op de Europese kampioenschap pen in mei gemengd optimisme tege moet zien. Weliswaar is het uitzicht op succes na de povere resultaten van Lau sanne, waar slechts twee bronzen me dailles werden veroverd, groter gewor den, maar de lichtere klassen blijven OVERIJSE/GELSENKISCHEN De cyclo-cross in het Belgische Overijse, waarvoor zondag 49 renners aan de start kwamen, is een succes geworden voor de Belgische broers De Vlaeminck. Roger, wereldkampioen bij de profs, eindigde op de eerste plaats. Erik, we reldkampioen bij de amateurs, werd tweede op tien seconden. Huub Harings werd met een achterstand van bijna tweeeneenhalve minuut negende. De uitslag: 1. Roger de Vlaeminck 25 km in 54 min; 2. Erik de Vlaeminck op 10 sec; 3. Van Damme (Belg) op 11 sec; 4. Nijs (Belg) op 22 sec.; 5. Wolfs hohl (WDld) op 1 min. 3 sec.; 6. Derey (Belg) op 1 min. 15 sec.; 9. Huub Ha rings (Ned) op 2 min. 26 sec.; 13 Longo (It) op 2 min. 34 sec. Zaterdag waren de gebroeders De Vlaeminck in Gelsenkirchen ook al bij zonder succesvol. Daar finishten ze in een gezamenlijke ronde voor profs en amateurs in omgekeerde volgorde. Huub Harings legde beslag op de derde plaats en Longo en Wolfshohl werden resp. vierde en vijfde. De Apeldoorner Gertie Wildeboer le verde in die cross een bijzonder fraaie prestatie. Hij finishte als zesde vóór Bart Zoet In de eindrangschikking van de amateurs bezette Wildeboer de twee de plaats. een bron van zorgen. Gietelink, Bonte, Boom, Van der Pol en Van Polanen blijven internationaal onder de maat, terwijl bovendien de gemiddelde leef tijd van deze judoka's aan de hoge kant is. Vervanging of aanvulling lijkt voor lopig nog niet mogelijk, want achter deze judoka's ligt een brede kloof. Staan er achter Wim Ruska jonge, veelbelo vende zwaargewichten als Dirk Eveleens en Henk Kruis, in de lichtere klassen moet het talent worden gezocht bij 16- en 17-jarigeb. De wetenschap, dat Boersma* deze jeugd goed opvangt en opleidt, kan het gevoel van onbehagen wat betreft de vervanging echter niet wegnemen. Want het zal zeker nog drie of vier jaar duren voor de jeugd een rol van betekenis kan gaan spelen. ANTWERPEN De Grote Prijs Stan Ockers, een jaarlijkse dernyklas- sieker in het sportpaleis van Antwer pen, is in een gemakkelijke overwin ning geëindigd voor de Belg Theo Ver schuren. Nu Peter Post de specia list op dit gebied om onbekende re den was weggebleven (6000 wielerlief- hebbers staken hun gramschap over dit wegblijven van Post niet onder stoe len of banken) had de Belg geen enkele moeite met de rest van het veld. Pa trick Sercu werd tweede en de Belgi sche wereldkampioen der profstayers, Leo Proost, derde. De verrassend goed rijdende Harry Steevens legde beslag op de vierde plaats, voor Jaap Oud- kerk, die vijfde werd. René Pijnen klas seerde zich als negende. Eerste klasse heren: Westen: EMHCSCHC 2—1 HGCAmsterdam 01 KampongHDM 21 Schaerweyde—HHIJC 2—1 HilversumLaren 05 INVERCARGILL Piers Courage heeft zaterdag in Invercargill de vierde en laatste wedstrijd om de Tasman- trophy in Nieuw-Zeeland gewonnen. Graham Hill eindigde op de tweede plaats. Jochen Rindt, de Oostenrijker, die fa voriet was, werd al bij de start uitge schakeld. Rindt, met startnummer één, kwam langzaam weg toen de vlag was gevallen. Derek Bell, die achter hem stond reed van achteren tegen de Lo tus op, schoot terug en onmiddellijk daarna weer vooruit, waarbij zijn wa gen gedeeltelijk op die van Rindt te rechtkwam, Derek Bell kon desondanks de strijd voorzetten. De uitslag van de wedstrijd in Inver cargill luidde: 1. Piers Courage (G.Br.) met Brabham Ford, 158,7 km in uur en 1 minuut 14,4 sec.; 2. Graham Hill (G. Br.) met Lotus Ford 1.1.32,8; 3. Chris Amon (Nw.Z.) met Ferrari 1.1.35,8; 4. Frank Garner (Aus.) met Mildren Al fa; 5. Derek Bell (G. Br.) met Ferrari; 6. Roly Levis (Nw. Z.) met Brabham. AMSTERDAM Nm vele andere takken van sport worden nu ook de zeilers ge confronteerd met het begrip „sponsor". Zaterdag namelijk maakte voorzitter V. van Coeverden op de in Amsterdam gehouden vergadering van de KVNWV bekend, dat het bondsbestuur heeft besloten onder bepaalde voorwaarden ook in de zei- lerfl sponsors toe te laten teneinde de topzeilsport een ruimere financiële armslag te bezorgen. Een van de voorwaarden is, dat financiële steun aan een bepaalde zeiler niet zal worden toegestaan. De bijdrage moet lopen via een vereniging of de bond. De KNWV is overstag gegaan naar aanleiding van de, zoals de voorzitter zei, teleurstellende resultaten van onze zeilers bij de Olympische Spelen in Me xico. In gesprekken met de Mexico- gangers was het bestuur gebleken, dat er tal van factoren zijn die daartoe heb ben meegewerkt. Daarbij zijn: a. De bijzonder snelle technische ont wikkeling, die zelfs voor goede ama teurs vrijwel niet meer is bij te hou den; b. het feit, dat de top in Nederland te smal is zodat onze topzeilers zich niet aan elkaar kunnen optrekken; het feit, dat er weinig oud-wedstrijd zeilera met internationale faam be reid waren Jonge zeilers voor te lichten en te trainen en d. de mening van onze zeilers, die zeg gen dat zij niet tegen de staatsama- teurs en de zg. „werfzeilers" opkun nen. Deze argumenten hebben het bestuur ertoe gebracht de topsport in de zeilerij opnieuw en grondig aan te pakken. Zul len de sponsors moeten zorgen voor de financiële steun naast de overheidssub sidies, uit het verbond kwam een nieu we top wedstrijdzeilcommissie te voor schijn met het karakter van een „brain- trust", die ook de medische en mentale begeleiding voor haar rekening zal ne men. Voorzitter van deze nieuwe commis sie is Sjoerd Rodenhuis, die in Mexico chef d'équipe van de zeilers was. Leden zijn oud-bestuurder ir. Tromp, de chef de mission van Mexico, de arts Dok- kum, oud-zeiler Wim van Duyll, prof. Arnold en de heer Du Pont. „We zul len ons best doen in 1972 onze Olym pische afvaardiging een betere begelei ding te geven dan ze nu heeft gehad", aldus bondsvoorzitter Van Coeverden. De vergadering werkte zich door een lange agenda hee, ging akkoord met een contributieverhoging van 1,50 gld. lange agenda heen, ging akkoord met luid en langdurig applaus het bestuurs voorstel om de heer L. van der Steur, oud-voorzitter van de Kaag tot ere lid te benoemen. In de bestuurssamen stelling kwam enige wijziging. Ir. O. J. van der Vorm trad af als eerste ondervoorzitter en wordt als zodanig opgevolgd door d* heer A. B. de Kos ter. Diens post wordt nu ingenomen door de heer A. E. Dudok van Heel jr f w-mIÈmm HILVERSUM De uitslagen van de zondag gehouden draverijen te Hilver sum luidden Ozo-prijs (2040-meter)1. Godelieve (W. B. van Overeem) 3.00.3, 1.29.3; 2. Graaf Callant; 3. Gabrielle Mac. Wiiin. 5.-; pl. 1.60, 1.90, 4.30; kopp. 6.70; cov. 6.-; trio 400,20. Masina-prys (2020 meter): 1. Gene raal Scotch (P. Heynen) 2.59.2, 1.28.9; 2. Flamarion; 3. Grietje. Winn. 18.20; pl. 3.20, 3.70, 2.80; kopp. 19.40; cov. 6.40. Halros-2-prijs (2020 meter)! 1. Gra- cia Trickson (R. Krant) 2.56.5, 1.28:3; 2. Enny Six; 3. Etoile de Quinio. Winn. 2.40; pl. 1.60, 1.50, 2.50; kopp. 6.30; cov. 4.30; trio. 111.10. Roquepïne-prijs, met autostart (1600 meter): 1. Quick Smoke (B. Leeuwen kamp) 2.12.7, 1.22.9; 2. Clara Williams; 3. Caesar Julia H. Winn. 3.-; pl. 1.90, 5.60; kopp. 34.40; cov. 7.80. Grote Prijs der stayers (2900 meter): 1. Yellow Six (B. Dapper jr.) 4.02.1, 1.22.9; 2. Satan Hanover; 3. Anton. Winn. 21.-; pl. 2.50, 1.70, 1.50; kopp. 9.20; cov. 5.50. Gelinotte-prys, met autostart (2000 meter): 1. Esta Beroona (J. Wagenaar jr.) 2.46.3, 1.23.2; 2. Dea Alkestis V.E.; 3. Goudvos. Winn. 3.80; pl. 1.90, 4.50, 2.20; kopp. 21.-; cov.' 9.30; trio 497,-. Jamin-prijs, eerste afd. met autostart (2000 meter): 1. Gai du Coq d'Or (F. J. Eerenberg) 2.49.4, 1.24.7; 2.'Dora Harvester D; 3. Edmund van Peterhof. Winn. 3.10; pl. 1.50, 1.20, 1.80; kopp. 6.-; cov. 3.60. Amatrice winterkampioenschap 3 (2400 meter): 1. Domingo (mevr. J. Dragt—Peenstra) 3.28.7, 1.26.2; 2. Co- rita R; 3. Fabiola Kitty. Winn. 3.-; pl. 1.70, 1.90, 2.20; kopp. 12.80; cov. 6.50; trio 121.20. Jamin-prys, 2e afd., met autostart (2000 meter): 1. Fernanda D (A. T. Knijnenburg) 2.46.6, 1.23.3; 2. Gold Westlandia; 3. Funny Boy. Winn. 2.30; pl. 1.60, 1.40; kopp. 4.-; cov. 2.70. Totalisatoromzet 305.289,-. BRISBANE Margaret Court Smith heeft zondag het dames-enkelspel van de internationale tenniskampioenschap pen van Australië gewonnen. Zij ver sloeg Wimbledonkampioene Billie Jean King in de eindstrijd in twee sets (6-4, 6-1). Margaret Court, die de titel voor de achtste keer veroverde, had slechts 56 minuten nodig om de Amerikaanse te verslaan. De ontmoeting stond niet op hoog peil. Zowel de Australische als de Amerikaanse tennisster sloegen, tot grote teleurstelling van de slechts 2500 toeschouwers, vele dubbele fou ten. De halve-finale-partij tussen Rod La- ver en Tony Roche, de twee links- handigen, die elkaar ook ontmoetten in de eindstrijd van Wimbledon 1968, was niet alleen een van de langdurigste, maar oook een van de boeiendste uit de geschiedenis van de Australische kam pioenschappen. 's* Middags begonnen de spelers in een hitte (35 graden) die de reserves sloopte, viereneenhalf uur later werd de laatste bal geslagen in de koele avond, toen de laatste zonne stralen lange schaduwen van de spe lers tekenden op het gras. De belang stelling voor dit hoogtepunt uit het toernooi was minimaal. Er waren slechts 3000 toeschouwers en dat bete kent, dat de organisatoren vrijwel ze ker met een enorme strop, geschat wordt zo'n 60.000 gulden, zullen blijven zitten. Opvallend was dat er bijzonder precies werd getennist, waarbij ge plaatste drives naar de hoeken, een absolute controle en een perfecte lob techniek belangrijker bleken dan vaart, kracht en service. Niet minder dan twintig service-games gingen verloren. In de eerste set alleen al zeven. Laver zegevierde tenslotte in vijf sets met 7-5, 22-20, 9-11, 1-6 en 6-3. HAARLEM In de Kennemer sport hal in Haarlem heeft het Nederlands microkorfbalteam zaterdagavond met 9-8 gewonnen van België. Bij de rust was de stand 5-2 in het voordeel van de Nederlanders. Het zag er aanvankelijk niet naar uit dat de Nederlandse overwinning zo be nauwd zou worden. Lucas van Krieken trof met het eerste schot reeds de korf en Ton van Ree, weer uitstekend in vorm, scoorde kort daarna: 2-0. Hetl Nederlands achttal draaide goed en toén Wil Reuter 3-0 had gescoord, leek het op een eenvoudige overwinning af te gaa'n. Ook na rust, die met een voor sprong van 5-2 was ingegaan, leek die verwachting aanvankelijk gerechtvaar digd. Maar na 8-2 vochten de Belgen onverwacht sterk terug en kort voor tijd was de stand gelijk: 8-8. Ton van Ree hield in die spannende slotfase het hoofd echter koel en bracht Nederland de overwinning: 9-8. Het scoreverloop: Lucas van Krieken 1-0, Ton van Ree 2-0, Wil Reuter 3-0, Luuk van Hemel 3-1, Robert Peeters 3-2, Ton van Ree 4-2, Hans van de Velde 5-2, Wil Reuter 6-2, Ton van Ree 7-2, Rita de Win 8-2, Driekus Klouwen 8-3, Luuk van Hemel 8-4, Jef Goossens 8-5, Liliane Booters 8-7, Luuk van Hemel 8-8, Ton van Ree 9-8. LUXEMBURG De turnwedstrijd tussen de dames- en herenploegen van Luxemburg, Nederland en België, die zaterdagavond in Luxemburg werd ge houden, is in een ruime Nederlandse overwinning geëindigd. In totaal verza»- melde Nederland 260.70 punten vóór België (238.55) en Luxemburg (220.05). In het individueel klassement bij de heren was de eerste plaats voor Hans Gunneman met 53.40 ptn. Bij de dames ging de eerste plaats naar de Belgische Hortba van Hoye. Zowel bij de dames als bij de heren eindigden de vier Ne derlandse vertegenwoordigers bij de eetste 5. Met uitzondering van de even- wdchtsbalk leverden alle onderdelen zo wel bij de dames als de heren Neder landse overwinningen op. De uitslagen waren: Dames, individueel! 1. Horitha van Hoye (Belg) 36.50; 2. Ans Heerschop (Ned) 35.05; 3. Cora Stins (Ned) 33.60; 4. Atie van Veen (Ned) 32.90 en 5. Stientje de Goede (Ned) 32.05 ptn. Totaal: 1. Nederland 103.20 2. Bel gië 100.20 en 3. Luxemburg 73.00 ptn. Heren^ individueel: 1. Hans Gunne man tïflea) 53.40; 2. Alex Knip (Ned) 52.40; 3. Stefan etti (Lux) 50.70; 4. Ab Wijma (Ned) 50.35 en 5. Peter Karre- Totaal: 1. Nederland 157.50; 2. Luxemburg 149.05 en 3. België 137.95 punten. OAKLAND (Californië) Ron Clar ke heeft in Oakland revanche genomen op zijn landgenoot Kerry Pearche, die hem vórige week in een indoorwedstrijd te Los Angeles op de twee mijl had ver slagen. Voor zijn revanche gebruikte Clarke een wedstrijd over drie mijl (4827 meter) in Oakland, die hij afleg de in 13 jminuten, 12,6 seconden. Clarke leverde daarmee de beste prestatie in een wedstrijd over drie mijl op 'n over dekte baan. De snelste indoor-drie mijl tot nu toe stond op naam van de Ame rikaan Tracy Smith, die na Clarke en Pearce derde werd in Oakland. Klaus Schiprowski won bij indoor- wedstrijden te Philadelphia het pols stok-hoogspringen. Net als John Bennel, die 2e werd, sprong hij 5.05 meter, maar hij maakte minder fout-sprongen. In Houston won Lennox Miller de 100 yards in een „binnenhuiswedstrijd" in de tijd van 9,4 seconden. Het polsstok hoogspringen eindigde in een overwin ning voor Dick Railsback, die ook op 5,18 meter de lat nog liet liggen. Lester Smith en Bob Seagren werden tweede en derde met sprongen van 4,87 meter. ALBUQUERQUE Bij internationa le indoor-atletiekwedstrijden in het Amerikaanse Albuquerque (Nieuw- Mexico) zijn zaterdag twee wereld records verbeterd. Bob Seagren, de kampioen polsstokhoogspringen, won zijn specialiteit met een sprong van 5,31 meter. Het oud? record stond met 5.29 m eveneens op zijn naam. Het tweede record vam eveneens op naam van een iympisch kampioen, Ralph Doubell. De 23-jarige Australiër, die in Mexico Stad de 800 meter won, liep in Albuquerque de 880 yards (804,65 m) in 1 min en 47,9 sec. Hij was daarmee precies een seconde snel ler dan de Amerikaan Dave Patrick, die in 1967 het wereldrecord op 1.48,9 had gebracht. In een boeiend duel bleef George Young (VS) rrfeervoudig wereldrecord houder Ron Clark dank zij een sterkere eindsprint juist voor op de twee mijl. Young, die in Mexico brons veroverde op de 3000 meter steeple chase, noteer de een tijd van 8 min 51,2. SAN SEBASTIAAN De Nederland se vertegenwoordigers hebben zondag in de 14e internationale atletiek-cross van San Sebastiaan geen rol van beteke nis kunnen spelen. De best geplaatste landgenoot in de 10 km lange wedstrijd op de Laserte-renbaan was Jan Zijder- laan met een zeventiende plaats. De race werd voor 20.000 toeschou wers gewonnen door de Brit Mike Tagg in 30 min 49.4 sec. De Spanjaard Ma riano Haro eindigde als tweede en Tim Johnson (GB) bezette de derde plaats. Er kwamen 150 lopers uit tien landen aan de start. Uitslag: 1. Tagg (GB) 10 km in 30.49.4; 2. Haro (Sp) 30.54.5; 3. Johnson (GB) 30.57.5; 4. Maresha (Eth) 31.02.8; 5. Tijou (Fr) 31.12.-; 6. Salgado (So) 31.27.6; 7. Wolde (Eth) 31.33.6; 8. Gam- moudi (Tun) 31.35.9; 17. Zijderlaan (Ned) 32.27.3; 26. Opdenoordt (Ned) 33.07.9; 35. Beelen (Ned) 33.38.6. LONDEN Volle stadions, spannen de ontmoetingen en een aantal verras singen kenmerkten zaterdag de vierde ronde van het toernooi om de Engelse voetbalbeker. Voor de grootste sensa tie zorgde het in de derde divisie uit komende Watford, dat in het met 63.500 volgepakte Old Trafford de Eu ropese bekerhouder Manchester United een gelijk spel (11) afdwong. Al in de achtste minuut nam „underdog" Watford, dat zich als voorbereiding op deze wedstrijd een week had afgezon derd op het Kanaaleiland Jersey, de leiding en pas in de tweede helft kon Dennis Law voor de gelijkmaker zorg dragen. Liverpool, dat door de Engelse voet balliefhebbers in staat wordt geacht zowel het landskampioenschap als de beker te winnen, had in eigen huis de grootste moeite met Burnley. Het werd na een 2-0 voorsprong uiteinde lijk een krappe zege (21). Aan de andere kant van de Mersey bereikte Everton eveneens de volgende ronde door Coventry City met 20 te ver slaan. Arsenal, de hoop van Londen- Noord, bleef ook in de strijd. Charlton City kreeg weinig kans van de „Gun ners": 2-0. Mansfield Town, ergens in de onderste regionen van de derde divisie verkerend, bereikte de laatste zestien door een knappe overwinning (2»-l) op Southend United, maar Man chester City daarentegen moet via een tweede ontmoeting met Newcastle United de volgende ronde proberen te bereiken. Zaterdag namelijk eindigde de eerste wedstrijd tussen deze twee clubs in een doelpuntloos gelijk spel. Ook Chelsea is dit lot beschoren. Te gen Preston Northend eindigden de Londenaren zoals ze begonnen waren: 0-0. Bekerhouder West Bromwich Al bion tenslotte kwam tegen het ki de tweede divisie onderaan staande Ful- ham met de hakken over de sloot: 21, na een ruststand van 1-1. Tony Brown maakte pas zes minuten voor het einde het winnende doelpunt. Southampton-Aston Villa 22; Mill- wall-Leicester City 01; Manchester United-Watford 1-1; Bolton Wande rers-Bristol Rovers 12; Everton -Co ventry City 20; Preston North End- Chelsea 00; Mansfield Town-South- end United 2-1; Fulham-West Brom wich Albion 12; Huddersfield Town- West Ham United 0-2; Liverpool Zurnley 2-1; Sheffield Wednesday - Brimingham City 2-2; Tottenham Hotspur-Wolverhampton Wanderers 21; Arsenal-Charlton Athletia 2-0; Stoke City-Halifax Town 11; New castle Unieted-Manchester City 0-0; Blackburn Rovers-Porthmouth 40. Tomar-Braga 11; Setubal-Betewen- ses 2Q; Benfica Sanjoanense 5—0; FC Porfb-Leixoes 21; Academiea- Varzim 00; Atletko-CUF 3—44 Gtri- maraes-Sporting 21. De kop von de ranglijet is; 1. FC Porto 26 pnt; 2. Benfica 24; 3. Gui- maraes 24 pnt.; 4. Setubal 21 pnt.; 5. CUF 20 pnt. Alle ploegen hebben 17 wedstrijden gespeeld, behalve Benfica en Sanjoanense, die nog ®en wedstrijd te goed hebben. Voor ongetwijfeld de grootste ver rassing afgelopen zaterdag in de Duit se Bundesliga zorgde (Max Merkel's FC Nürnberg. De overigens nog steeds onderaanstaande Duitse „meister' wist het op de tweede plaats staande Borussia Mönchen Gladbach op eigen veld nameleyk een geiyk spel (1-1) af te dwingen, nadat de Nürnbergers vooral in de eerste helft kansen te over hadden gehad een beslissende voorsprong te nemen. De 32.000 toeschouwers in het Boe- kelbergstadion zagen nu alleen Vol- kert een doelpunt maken nadat daar voor eerst Heinz Müller en daarna Hennes Küppers de bal respectievelijk tegen de paal en de lat hadden ge schoten. Ook Leupold kreeg in de zes endertigste minuut nog een prachtige kans de voorsprong van FC Nürnberg verder uit te breiden, maar hij mikte te onzuiver. Het gelijkmakende tegen doelpunt van de „Borussen" ontstond één minuut na rust toen Netzer een wegens hands toegekende strafschop benutte. Koploper Bayern München had het in het mistige Volksparksta dion van Hamburger SV eveneens bij zonder móeilijk. De gastheren namen snel de leiding door een doelpunt van Dörfel, maar Brenninger maakte er na een aantal blunders in de Hamburger defensie 12 van. De vijftigduizend toeschouwers zagen in de 75ste minuut hoe Uwe Seeler met een rake kopbal de eindstand op 22 bepaalde. Door deze uitslagen veranderde er aan de top van de ranglijst eigenlijk weinig, Alleen TSV München 1860 kwam wat dichterbij de leiders. De „Löwen" be haalden een overigens benauwde over winning van 4-3 op Werder Bremen. Eintracht Braunsweig, (nummer vier óp de ranglijst), dat zijn wedstrijd te gen Hertha BSC zag afgekeurd, heeft nu twee punten achterstand op de kop lopers, maar speelde een wedstrijd minder. In de onderste regionen duurt de strijd onverminderd voort. Naast het verrassende gelijke spel, dat FC Nürnberg in Mönchen Gladbach be werkstelligde, mag ook de 11 van Schalke '04 tegen VFB Stuttgart met ere worden genoemd. Deze prestaties werden echter nog overtroffen door de fraaie zege met 21, die Kickers Of fenbach in Aken op Allemannia be haalde. FC Köln blijft het slecht doen. Nu verloor de Europa Cup-tegenstan der van ADO met 30 van Hannover '96. Hertha BSC-Braunschweig afg.; Bor. Mönchengladbach-1 FC Nürnberg 11 Schalke '04-VfB Stuttgart 1—1; 1. FC Kaiserslautern-Bor. Dortmund 12 Hamburger SV-Bayern München 22 1860 München-Werder Bremen 43 Hannover '96-.1 FC Köln 30; Eintr. MFrankfurt-MSV Duisburg 2-1; Alem. Aachen-Kickers Offenbach 12. Benfica heeft zondag zijn competitie wedstrijd tegen Sanjoanense op eigen veld met 50 gewonnen. Met een wed strijd minder gespeeld en met twee punten achterstand op Porto, dat de plaatselijke wedstrijd tegen Leixoes met 2I won, staat de komende tegen stander van Ajax op de tweede plaats. De Belgische wereldkampioen Eric de Vlaeminck heeft zaterdag bij Gel senkirchen een internationale cyclo cross gewonnen vóór de Duitser Rolf Wolfshohl en de Nederlander Huub Ha rings. Bart Zoet eindigde op de zesde plaats. Vera Odlozilova7Caslavska, viervou dig Olympisch kampioene bij de Spe len van Mexico, zal voorlopig niet meer turnen. De blonde Tsjechische, die in Mexico trouwde, deed zaterdag nog mee aan demonstraties in Kiel, maar trad niet aan voor de oefeningen aan de brug ongelijk. De reden: Vera Caslavska is in verwachting. Nantea-Saèn* Ettqrrae 2O? Basti»- Nimes 22; Mets-Rennes 30; feoar- deaux-Rouen 21; Monaco-Marseilïe 10; Soehaux-Valenciennes 26; Se dan- Ajaccio 40; Red Star-Strasbourg 21; Lyon-Nice 31. Stand: 1. St. Etienne 31 pnt; 2. Bor deaux 30; 3. Rouen 26; 4. Sedan 21 pnt. Bologna-taternazionaie 12; Caglia- ri-Atalanta 10; Juventue-Sampdoria 11; AC Milan-Palermo 1—0; Pisa- Napoli 10; Roma-Torino 13; Va- rese-Fiorentina 22. De wedstrijd Ve- rona-Lanerossi Vicenza werd in de 34e minuut gestaakt wegens mist. De kop van de ranglijst ziet er als volgt uit: 1. Cagliari 1422; 2. Fioren- tina en AC Milan 1421; 4. Juventus 14—16. Mechelen-Standard Luik 01; Da- ring-Union St. Gillis 00; FC Luik- Anderlecht 01Beerschot-Lierse SK 12; St. Truiden- La Gantoise 02; FC Brugge-Waregem 31; Charleroi- Beeringen 31; Racing Whfte-Beveren Waas 1—0. De kop van de ranglijst! 1, Stan daard Luik 27 pnt; 2. Anderlecht en FC Brugge 24 pnt.; 4. Charleroi 23 pnt.j 5. Lierse SK 22 pnt; 6. St Trui- den 20 pnt (Alle clubs hebben achttien wedstrijden gespeeld). Elche-Valencia 0O* Real Madrid- Atletico Bilbao 21; Coruna-Las Pal- mas 20; Granada-Atletico Madrid 20; Pontevedra-Barcelona 01; Real Zaragoza-Real Sociedad 22; Malaga-Sabadell 42; Barcelona-Cor dova 30. Stand na 19 wedstrijden: 1. Real Ma drid 33 pnt.; 2. Barcelona 26 pnt.; 3. Las Palmas 25 pnt.; 4. Real Sociedad 20 pnt. EERSTE KLASSE A ZVVde Spartaan 10 O WO 14 6 T 1 19 27-45 AFC 14 T 5 2 19 33—21 ZVV 14 6 4 4 16 17—46 HRC 13 4 6 3 14 15—17 DCG 13 4 6 3 14 14—17 JOS 14 5 4 5 14 13—44 BVC 14 5 3 6 13 13—18 De Spartaan 14 5 2 7 12 20—18 Alkmaarse B. '13 3 5 5 11 17<15 Zilvermeeuwen 13 2 7 4 11 12—15 SDW 14 2 7 5 31 13—16 Stormvogels 14 1 8 5 10 16—28 EERSTE KLASSE B OlympiaLFC 1 PapendrechtCVV 2—2 RoodenburgOvermaas 00 ÜnitasUVS o1 De MusschenEBOH 12 De Musschen 13 11 1 1 23 27—40 UVS 13 7 4 2 18 25—13 Papendrecht 14 6 4 4 16 24—21 Neptunus 14 6 3 5 15 2019 CW 13 4 5 4 13 22—23 Olympia 14 5 3 6 13 1719 Gouda 13 3 6 4 12 19—20 Roodenburg 14 4 4 6 12 10—13 Overmaas 14 3 5 6 11 1415 EBOH 13 4 2 7 10 12—27 Unitas, 14 4 2 8 10 14—16 LFC 13 3 3 7 9 14—22 EERSTE KLASSE C SneekVelocitas 12 AlcidesNeptunia 13 NoordsterSpel. Assen 31 ZwaagwesteindeLeeuwarden 21 Drachten 13 8 2 3 18 29—19 Alcides 14 7 4 3 18 21—16 Germanicus 13 6 5 2 17 2418 Leeuwarden 16 7 3 6 17 2521 Velocitas 12 5 4 3 14 22—14 Spel. Assen 12 6 2 4 14 18—15 Emmen 13 6 1 6 13 17—12 Sneek 13 4 4 5 12 20—19 Muntendam 13 4 3 6 11 21—30 Neptunia 12 3 3 6 9 17—26 Zw. Westeinde 12 2 4 6 8 15—25 Noordster 13 2 1 10 5 16—30 EERSTE KLASSE D Be Quick ZRietvogels afg. HengeloDOS '19 1—0 SC Enschede 13 11 1 1 23 41—11 De Treffers 14 9 1 4 19 34—21 Quick '20 13 6 3 4 15 19—17 Rheden 13 6 3 4 15 22—20 Hengelo 14 6 3 5 15 28—28 Rietvogels 12 5 3 4 13 23—18 DOS '19 14 4 5 5 13 12—17 Be Quick Z. 12 5 2 5 12 2331 Victoria Boys 14 4 3 7 11 24—26 VOSTA 14 4 2 8 10 20—29 AZC 13 3 1 9 7 17—31 ESCA/VC 12 2 1 9 5 14—28 EERSTE KLASSE E HelmondSparta '25 2—0 Concordia SVD- -RKC 2—9 DESK 14 6 7 1 19 1410 Middelburg 15 8 3 4 19 25—16 TSC 14 5 8 1 18 12— 7 Concordia SVD 14 6 5 3 17 22—12 Sparta '25 14 6 4 4 16 24—16 Helmond 14 6 3 5 15 2319 Vlissingen 14 5 4 5 14 20—21 TOP 15 5 4 6 14 17—20 Brabantia 15 4 5 6 13 12—20 RKC 14 2 7 5 11 1320 Veerse Boys 15 3 5 7 11 28—27 UNA 14 3 4 7 10 14—26 RKVVU 14 4 1 9 9 17—27 EERSTE KLASSE F Wilhelmina '08Almania 0—3 Spel. IreneRoermond 0—1 HéérVoerendaal 0—0 KVC Oranje 13 5 6 2 16 1513 Voerendaal 14 7 2 5 16 22—1" Heer 14 5 6 3 16 18—F Roermond 13 5 5 3 15 17—12 SC Irene 13 7 1 5 15 19—li) Almania 13 4 7 2 15 15—10 SVN 13 5 3 5 13 18—17 Wilhelmina '08 13 5 2 6 12 22—21 MKC 13 4 4 5 12 17—18 RIOS '31 13 4 4 5 12 12—18 Caesar 13 2 4 T 8 17—22 Minor 13 2 4 7 8 14—28

De Vallei | 1969 | | pagina 8