Rivieren worden vuiler; verzilting neemt snel toe D, Kostbaar stelsel van kanalen en waterbekkens De mens heeft eigenlijk drie leeftijden ENGELS .BOODSCHAPPEN-BOOTJE Engelsen brengen meer in de „pubs" Gezonde nonnen Kamperen I in Israël Tuschinsky-orkest wordt ontbonden Brouwerijen voeren modernisering door EN HAAG Als we nu geen maatregelen nemen zitten we over vijf jaar in de chaos. Men kan de kraan nog wel opendraaienmaar of er wat uitkomt is de vraag. En als er wat uitkomt9 stinkt het een uur in de wind. PRIJS OMHOOG HARD NODIG K Auto huren Zeeziekte VERZILTING Revolte" Voedsel Drugstore BEZORGDHEID OVER DRINKWATER Zo staat het er op het ogenblik met onze drinkwatervoorziening voor. Steeds meer mensen en industrieën, steeds viezere rivieren en een steeds verder op rukkende verzilting stellen de waterleidingbedrijven voor steeds grotere pro blemen. Alleen een enorm ingewikkeld en kostbaar stelsel van kanalen, water bekkens, dammen en sluizen kan Nederland voor een chronisch gebrek aan drinkwater behoeden. Er moeten de eerstkomende 30 jaar miljarden op tafel komen. Zo niet, dan is het binnen vijf jaar met ons, toch overwegend frisse, drinkwater bekeken. En Rotterdam, om nu maar iets te noemen, haalt die vijf jaar niet eens. Daar is het binnen een jaar al helemaal mis. Rijskwaterstaat en het Rijksinsti tuut voor Drinkwatervoorziening heb ben enkele weken geleden een nota laten verschijnen waarin haarfijn en meedogenloos de gevaren voor het Ne derlandse drinkwater worden opge somd: de vervuiling van het opper vlaktewater wordt met de dag groter, de verzilting van de bodem en het daarin opgeslagen grondwater grijpt om zich heen, het aantal inwoners en het watergebruik stijgen ieder jaar. Eén ding is dan nog plezierig: over de hoeveelheid hoeven we ons ook in het jaar 2000 en ver daarna geen zorgen te maken. De kwaliteit daarentegen is zorgenkind nummer één Er zal tot de eeuwwisseling zeker tien miljard gulden nodig zijn om die kwaliteit op het huidige niveau te hou den. Dat wil zeggen dat vanaf 1970 ieder jaar opnieuw gemiddeld 350 mil joen gulden op tafel zal moeten wor den gelegd alleen om de smaak, de reuk en de samenstelling van ons drinkwater te garanderen. Waar dat geld vandaan moet komen is voor de deskundigen geen vraag meer: de consumenten zullen 'het moeten beta len. De waterprijs zal gewéldig om hoog gaan. Directeur C. van Rooyén van het Rijksinstituut voor Drinkwatervoorzie ning: „Water is op dit ogenblik in Ne derland krankzinnig goedkoop. Eén ku bieke meter water wordt opgepompt, gereinigd en via een ingewikkeld stel sel van buizen en leidingen bij u thuis bezorgd voor nog geen zeventig cent. Er zal een tijd komen dat deze prijs zonder meer verdubbeld wordt". Waarvoor moet al dat geld betaald worden? Allereerst voor de aanleg van grote spaarbekkens, binnenmeren waarin miljoenen liters water worden opgeslagen om in tijden van waterge brek te kunnen worden gebruikt. Hoe vreemd het misschien ook mag klin ken, in dit kletsnatte land beneden ue zeespiegel dreigt haast ieder zomer wa- Als uw bloeddruk veel hoger is dan normaal, bent u lichamelijk wel licht twintig jaar ouder dan uw tijdge noten. Wanneer u vier grootouders hebt gehad, die de tachtig haalden, zult u waarschijnlijk zo'n jaar of vier ouder worden dan de meeste van uw klasgenoten. Mocht u toevallig buiten en in plaats van in de grote stad,dan wonen in plaats van in de grote stad, dan heeft u het vooruitzicht op vier ex tra jaren. De mens heeft eigenlijk drie leeftij den. De eerste is de chronologische leef tijd, die door de kalender wordt aan gegeven; een biologische, gebaseerd op onze lichamelijke toestand en de psycho logische, met andere woorden: hoe jong gedragen en voelen wij ons? Dit zijn allemaal deels deprimerende deels opwekkende berichten, die „Het Beste" van januari opsomt in een in teressant artikel over een onderwerp, dat haast iedereen bezighoudt. Er is ook een aantal lichtpunten. Aderverkalking werd lange tijd als een normaal ouderdomsverschijnsel be schouwd. Thans weten de geleerden, dat het een stofwisselingsziekte is. Een belangrijke factor speelt de „stress"-. Nonnen lijden bijvoorbeeld veel minder aan hartkwalen, kanker en ingewandstoornissen dan andere vrou wen. Hun levensduur overtreft het ge middelde. Men verwacht echter, dat hun gezondheidsbeeld een ongunstige wending zal nemen, naarmate zij zich meer buiten het kloosterleven beginnen te begeven, zoals in vele landen ge bruikelijk begint te worden. Het is, na de feestdagen en met een jaar vol goede voornemens in het voor uitzicht, goed te weten dat overvloedig eten funest kan zijn. Ratten, die in een laboratorium op een hongerdieet wer den gezet, bleven veel langer gezond dan hun goed doorvoede soortgenoten. Sport kan een geweldige rem op het ouderwordingsproces betekenen. Het is jammer, dat de interesse voor de sport beoefening juist bij mensen boven de dertig jaar begint af te nemen. tergebrek of liever gezegd dreigt gebrek aan voldoende schoon water. Van het snelstromende water van de Rijn en de Maas (de voornaamste waterleveranciers) kan, hoe smerig het vaak ook is, nog wel schoon drink water gemaakt worden. Maar in de zomer loopt de doorstroomsnelheid meestal aanzienlijk terug. Er zijn zelfs extra droge, zomers geweest waarin de Rijn nauwelijks een kwart van haar normale hoeveelheid watei bevatte. De hoeveelheid vuil In hex water blijft door de steeds doorwer kende Duitse, Franse en waarschijn lijk ook Nederlandse industrieën ge lijk en het gevolg laat zich raden: het water wordt zo vies dat het ook met de modernste zuiveringsinstallaties niet meer schoon gemaakt kan wor den. Een groot waterbekken vol fris water is dan natuurlijk een prachtige oplossing. Begin 1963 is duidelijk gebleken hoe nuttig zo'n spaarbekken zou kunnen zijn. Het vroor toen dat het kraakte en door de hevige ijsgang op de Rijn stroomde het water nauwelijks meer door. Vanuit zee kwamen er echter ieder etmaal grote hoeveelheden zout water naar binnen. Binnen korte tijd drong een enorme zouttong ver het achterland binnen en maakte al, al het aanwezige zoete water brak. Rotter dam kan daar van meepraten, het wa ter was in die dagen niet te drinken. Het grote zoetwaterbekken in de Biesbos zal Rotterdam in de toekomst voor dergelijke rampen moeten behoe- Maar de rest van Nederland heeft dergelijke meren ook hard nodig. Zeker in de naaste toekomst. Rijkswa terstaat denkt bijvoorbeeld aan enor me bekkens in het IJsselmeer en het Delta gebied en misschien nog wat kleinere langs de IJssel en de Limbur- se Maas. Het Rijskinstituut voor de Drinkwa tervoorziening is op dit ogenblik bezig met de uitwerking van deze plannen. Het instituut berekent hoe groot de meren moeten worden en hoeveel h et er zullen moeten zijn. Dat alles dan gebaseerd op de behoeftecijfers. Want essentieel bij elke maatregel voor de toekomst is natuurlijk de wetenschap om hoeveel mensen en om hoeveel water 't nu eigenlijk gaat. Niet alleen variëren de prognoses over ons toekom stig aantal inwoners sterk, maar ook de schattingen van 't waterverbruik per hoofd van de bevolking per dag lopen uiteen. Rijkswaterstaat houdt zich nog aan een prognose uit het begin van de ja ren zestig. Daarin wordt het water verbruik per hoofd van de bevolking in het jaar 2000 geschat op 150 liter per dag. Het Rijksinstituut voor Drinkwa tervoorziening heeft nu al geconsta teerd dat dat aan de lage kant is. Met de gekste dingen moet rekening worden gehouden. Van invloed op de behoefte aan drinkwater is bijvoor beeld de stijging van het aantal auto's. Iedere auto moet eens in de zoveel tijd worden gewassen en niemand heeft er een idee van hoeveel water daarbij wordt gebruikt. t- - -***« amperen in Israël is nieuw. Begin vorig jaar werden er acht terrei nen geopend, nu zijn er al veertien. De meeste van deze campings worden be heerd door de Israël Camping Organi zation en hebben, behalve veel staan plaatsen voor uw tent, ook zogenaam de „cabins" aan te bieden. Dat zijn rie ten hutjes met een betonnen vloer en twee veldbedden. Het sanitair op de kampeerterreinen voldoet aan de inter nationale eisen. Er zijn verder zelfbe dieningsrestaurant en vaak is er de mo gelijkheid om een koelkast te huren, geen overbodige luxe in Israël. Een ideaal land om in te kamperen? Het is al net zo als met Spanje: je moet er van houden en het warme on gerief, (dat in moderne hotels zo pret tig wordt weggewerkt met dure air conditioning-installaties), op de koop toe nemen. De kampeerterreinen liggen ver spreid over het land. Wie zich op eigen gelegenheid laat varen of vliegen naar Israël kan hier het beste een auto hu ren. De kosten daarvan zijn vanaf vijf dollar per dag, (plm. 19 gulden) plus nog eens zes dollarcent per kilometer. U kunt uw auto ook mee nemen van huis, maar dat is voor weinig mensen weggelegd. Een duur grapje. Buitenlandse kampeerders krijgen 25 procent korting op de Israëlische campings. Wat de georganiseerde rei zen naar dit land betreft: het Israë lisch Verkeersbureau, Herengracht 422 in Amsterdam geeft inlichtingen over een „bungalow- en campingtour' van vijftien dagen, waarbij per lijn- vliegtuig' naar Tel Aviv wordt gevlo gen en daarna wordt geslapen in de cabins op campings in o.a. Sodom en Eilat. De prijs, maaltijden niet inbegrepen, is f 798. Het Israëlisch Verkeersbureau geeft ook inlichtingen over andere reizen, zo als een caravanvakantie in Israël, waarbij er van uit wordt gegaan dat groepjes van zes mensen één caravan in Israël ter beschikking krijgen. In zo'n geval kost vliegen plus kamperen ongeveer f 735 gulden per persoon. Wat doe je tegen zeeziekte: een ac tueel probleem met het snel stijgen de aantal cruises. De Duitse inter nist uit Hamburg, Gotfried Langsch, heeft onder meer vastgesteld (al maakte hij er geen wet van Meden en Perzen van) dat afleiding al kan helpen. En in Japan gelooft men rotsvast aan de werking van Natron, waarmee je ook maagzuur te lijf gaat. Maar helemaal eruit zijn we nog niet. Wie last heeft van ziekte of er bang voor is doet er dan ook goed aan om een paar dagen vóór de inscheping even naar de huisdokter te gaan. Die heeft wel iets klaar liggen. AMSTERDAM Het Gewestelijk Arbeidsbureau heeft de directie van het Tuschinsky»-concern toestemming verleend het dienstverband met de le den van het Tuschinsky Theater-orkest te verbreken. Het Orkest zal nu, zoals de bedoe ling was, op 1 mei a.s. worden ont bonden. De muziek in het Amster damse Tuschinsky Theater zal vanaf die datum worden verzorgd door twee organisten. Behalve vans de spaarbekkens ver wachten de water deskundigen ook veel van de Wet op de vervuiling van het oppervlaktewater die nog in behande ling is bij het parlement. Bestrijding van de watervervuiling is in deze tijd een dwingende noodzaak. Over enkele jaren zal nog verder moeten worden gegaan en daarom word^ een wet op de grondwatervervuiling. De verzilting kan volgens Rijkswater staat het best worden bestreden door een goed stelsel van kanalen en spe ciale beschermbuizen, al of niet voor zien van bellebanen en andere zout- buffers. Speciaal voor de drinkwatervoorzie ning is dan ten slotte ook nog van groot belang dat de distributie wordt verbeterd en vooral vereenvou digd. Begin 1969 waren er nog 142 waterleidingbedrijven in Nederland en dat bevordert natuurlijk niet een ef fectieve distributie. De meeste van de ze bedrijven zijn in gemeentehanden, maar toch zijn er nog acht particulie- ze bedrijven. Directeur van Rooyen verwacht op betrekkelijk korte ter mijn een aanzienlijke inkrimping door fusies of opheffingen. Een doelmatige en geconcentreerde distributie zal de prijs van het water, die door de enorme investeringen in de toekomst toch al zo zal stijgen, ten minste nog enigszins kunnen drukken. Elizabeth Shaw doet hier in Chichester Zuid-Engeland) boodschappen met haar Wheelaway'- bootje, een ontwerp van de jongedame zelf. Aan de voor- en achterkant be vinden zich kleine wieltjes op een ny lon asje. Het bootje is ruim 2,5 m lang. Er is een bevestigingsmogelijk heid voor een buitenboordmotor. Ook als zeilbootje is de „IV heel way" gemaakt van een soort fiber glas, ge schikt. (Van onze correspondent) LONDEN In de pubs in Engeland is sinds de laatste tien jaar een ware revolutie aan de gang. Vroeger waren veel van deze drinkgelegenheden weinig meer dan grimmig uitziende lokalen waar men bij een onbehaaglijke temperatuur (in het zuiden van het land staande) zijn drankje tot zich nam. In Midden-Engeland was het altijd de gewoonte om erbij te zitten. Tegenwoordig kan men ook in heel wat pubs terecht voor wat gezelligheid en een hapje eten bij het glas bier of de borrel. Er zijn veel pubs verbouwd, gemoder niseerd of juist teruggebracht in de oude stijl met veel prullaria, tiere lantijnen, lichtjes, ditjes en datjes. Maar het is er nu warm en gezellig, knus en geschikt voor een plezierig gesprek. Steeds meer Engelse mannen nemen hun vrouw mee naar het café, steeds meer jongelui komen er een glaasje halen en een plaatje draaien want de juke box heeft ook toegang ge kregen tot heel wat van deze drink gelegenheden. Het woord pub komt van public house; dit zijn de Engelse gelegenheden met een drankvergunnirig die zijn on derworpen aan de strenge bepalin gen die buitenlanders hier altijd zo lastig vinden wat de sluitingstijden betreft. Ook moet men niet proberen er zijn kinderen mee naar binnen te riemen, want dat mag niet. Die blij ven maar buiten op de stoep met een glas limonade... Maar de pub-revolutie zorgt ook zelfs op dit punt voor 'n doorbraak. Er zijn al public houses die 's middags tij dens de sluitingstijd van drie tot half zes of vijf ijs verkopen en 's ochtends zelfs een kopje koffie! Wie het traditionele Engeland kent beseft dat dit een Albion-schokkende modernisering is. Veel pubs zijn nu herschapen dank zij moderne prettig zittende meubels, dikke tapijten, veel spiegels. In veel ervan klinkt op de achtergrond een zacht muziekje op de band. In één, in het zeer in trek zijnde Londense Chelsea, worden zelfs reclameteksten tussen de muzikale klanken afge draaid. Een nieuwigheid, bedacht door Watney Mann, de brouwerij die eigenaar is van deze zaak. Vooral ook in de vele duizenden pubs van Engelands grootste groep brou werijen, die van de Alliedgroep waar Unilever een welwillend financieel oog op heeft laten vallen, is de om wenteling op pubgebied merkbaar. De laatste vier jaar is men met name in de pubs van Ind Coope een der brouwerijen van deze groep hoe langer hoe meer gaan doen op het gebied van voedsel. Van hapjes tot uitgebreide menu's, in bij de pubs behorende restaurants. Men heeft zich gerealiseerd dat er met eten veel meer valt te verdienen dan met bier alleen. Bovendien heeft deze groep ingehaakt op de ware wijn-ra ge die Engeland in de greep heeft. Het verbruik ervan neemt elk jaar enorm toe. Per jaar geeft Allied een miljoen pond uit (8,6 miljoen gulden) voor verbe tering van zijn pubs. De nadruk valt ook steeds meer op verstrooiing in die gelegenheden. De oude Engelse music hall met zijn rondborstige en onstuimige humor en olijke liedjes, herleeft vooral in de pubs. Zaterdags avonds is het daar stampvol. Andere pubs brengen ander vermaak: zo is er een groep dichters die gere geld werk leest in cafés. Alleen al Ind Coope heeft dit jaar acht tien nieuwe pubs gebouwd en inge richt. In totaal zijn er in Groot-Brit- tannië 70.000 6000 ervan zijn sinds de oorlog gebouwd. De meest spectaculaire nieuwigheid van 1968 op pub-gebied was Enige- lands eerste drugstore in wat eens een gewone pub was. Natuurlijk koos men voor dit experiment van 180.000 pond sterling het bohémien- achtige Chelsea. De Bass-groep heeft daar, naar het voorbeeld van de Drugstores van Parijs, een gebouw van twee verdiepingen omgetoverd in een gezellig, modern uitgaanscen trum met boutiques, een grammo- foonplatenbar, twee bars. een res taurant waar men 's ochtends ook kan ontbijten, een drogisterij, kran tenkiosk, delicatessenwinkel en nog veel meer. Andere brouwerijen experimenteren met discotheek en vlotte meisjes met minirokjes als disc jockeys. Er zijn nog heel wat meer kunstjes waarmee de brouwerijen hun klan ten trekken: bij Stoke on Trent is een pub met een oude Pullmans- spoorwagon ernaast als restaurant. Andere geeft men een bepaald the ma bijv. dat van oude auto's. Met afbeeldingen ervan siert men deze zaken dan op. De bar is behangen met oude autowielen, er staan prachtige oude koperen autotoetere en meer van dit soort aardigheidjes, waar de Engelsen dol op zijn. In de Cotswolds, het mooie toeristen gebied in het westen, is een heerlij ke oude pub met veel bejaarde hou ten balken en binten, die vol hangt met jachtgeweren en -hoorns, oude Drenten met jachttaferelen en derge- .ijke. Daar is het klapstuk dat men er in de lunchtijd kip serveert in het mandje die met het handje moet worden gegeten. Onderin liggen er de heerlijkst denkbare chips (de En gelse variatie op het thema patates frites). Men krijgt er een keurig kommetje met water bij en een schijfje citroen voor vette vingers. Ook daar weet de waard dat hij met dit soort grapjes klanten trekt en... hun geld.

De Vallei | 1969 | | pagina 10