DEVENTER KUNSTIJSBAAN MAAKT ZICH MOOI VOOR WERELDKAMPIOENSCHAPPEN Australische titel voor Rod Laver „Wat Verkerk heeft gepresteerd grenst aan het onmogelijke" Rus Lepesjkin 500 m. in 39.2 Van Setters won op punten Geiler en Botwinnik op de leiderstroon Volleybalselecties voor nationale traningen Italiaan Arcadi verdedigde titel met succes Yan Schaik versloeg veteraan Schregardus Koersen in Hilversum W.K. DAMES OP RADIO EN T.Y. COACH LEEN PFROMMER: Niet gelijk Analyse Naar beneden De overigen Onder druk Nieuwtjes In de nok Loting vijfde ronde Engelse FA-cup Blokkeer 22 en 23 febr. tegen Star Genève Twee Amerikanen naar Deventer Hoogovenschaaktoernooi Geweldige partij Remise voor Donner SPORT IN 'T KORT DINSDAG 28 JANUARI 1969 iii DEVENTER De Deventer kunstijsbaan maakt zich mooi voor de wereldkampioenschappen. Werklieden leggen de laatste hand aan de tribunes. Straks zullen ze volgepakt zitten met duizenden schaats fans. Die hoge tribunes hebben de baan in een kuip veranderd. De sfeer, zo kenmerkend voor Deventer, zal er nog groter door worden. Binnen, in het kantoor, staat de telefoon geen moment stil. Er moet nog van alles geregeld worden. Directeur Piet Bergström blijft er rustig onder. Hij kent de klappen van de zweep. „Nog elke dag krijg ik aanvragen voor kaar ten. Ik heb er niet één meer. Maanden geleden waren ze al uitverkocht". De heer Bergström vindt het triest voor al die teleurgestelde mensen. „Maar", zo vervolgt hij, „ze zijn getroost, ze kunnen beide dagen de wedstrijden op de te levisie volgen". Even later komt er een meneer bin nen, de zoveelste met onder zijn arm een soort stofjas. Tijdens de wereld kampioenschappen krijgen het baan- personeel en de 110 extra controleurs er zoeen. Even passen heren. Een gro te en een kleine baanrnan treden aan en hullen zich in het blauwe proefmon ster, waarop ook nog een badge van de WK komt. De heer Bergström be kijkt hen even en de handel wordt ge sloten. „Ze krijgen ook nog een pet op, een soort honkbalpet. Maar die moeten nog uit Japan komen". Als het een momentje rustig is ver telt de heer Bergström, dat de organi satie lekker loopt. „Natuurlijk zijn er altijd zaken, die je pas in de laatste week kunt regelen. Maar daar kon je niet onder uit. Tot nu toe zijn er aan meldingen binnen van de Russen, No- LEEN PFROMMER tevreden DEN HAAG Voor de nationale training voor dames, een combinatie van senioren en junioren, die voor het eerst op 7 februari in het sportcen trum te Zeist wordt gehouden, heeft de NeVoBo de volgende speelsters uitge nodigd: Truus Grunnekemeyer en Ans Snuverink (Vredestein/Achilles), Joke den Dekker, Marijke Bruggeman en Mathilde van der Berg (Haag '68), Tonnie Verdijsseldonk, Henriette Wij- nands en Herma Karsten (Karanoi), Aukje de Vries, Iet Pranger en Aukje 'Geertsma (DVC), Truus Gielen (Bek- kerveld), Annemieke van der Horst (AMVJ/RLVC), Nel van der Werf (Ly- curgus), Fransje Arts en Cobie Ver hagen (DOS 38), Hilda Kiewiet (Boe merang), Annie Hatisma (Valbovol) en Corrie Hoogkamp (Zono). De jeugdploeg (heren), die op de zelfde dag begint met de training als onderdeel van de voorbereidingen voor het Europese juniorenkampioenschap, dat in het najaar in Moskou wordt ge houden, bestaat uit: Houwen (Oranje Nassau), Janssen (HOVOC), Willems (VC Heer), Warns en Van der Klift (HML/CLV), Muller (Isala), Rijksen (Cito), Bezemer en Sytsma (DVC), Van Gorsel (Valbovol), Bosch (Petrus en Paulus), Couwenbergh (Willem II/ HBS) en Jonk (Smash). BRISBANE De Australische prof. Rod Laver heeft in Brisbane de fina le herenenkelspel van de open Austra lische tenniskampioenschappen de Spanjaard Gimeno met 6-3, 6-4 en 7-5 verslagen. Laver, de huidige Win- bledonkampioen, veroverde hiermee de •erste titel van het grand slam, de vier belangrijkste tennistitels ter wereld. Hq wil dit seizoen ook proberen de an dere drie, die van Frankrijk, Wimble don en de Verenigde Staten te behalen. De finale, bijgewoond door 3500 toe schouwers, was een eenzijdige verto ning. Gimeno stond geheel in de scha duw van Laver, die in 1962 als amateur reeds het grand slam heeft gewonnen. Laver had eerder met de Britse Ann Jones de finale gemengd dubbel ge wonnen. Het Australisch/Engels duo versloeg Tony Roche en de Amerikaan se Rosemary Casals met 7-5, 1-7 en 6-3. Billie Jean King behaalde in Bris bane geen enkele titel. Nadat zij in de finale damesenkelspel van Margaret Court had verloren, leed zij in de finale van het damesdubbelspel met haar landgenote Rosemary Casals een neder laag tegen Margaret Court en Judy Te- gart. Het Australische duo won met 6-4, 6-4. Rod Laver veroverde een derde titel door met zijn landgenoot Roy Emerson in de finale herendubbelspel met 6-4, 6-4 te winnen van Ken Rosewall en Fred Stolle. INZELL In het Westduitse wintersportplaatsje Inzeil is de rust teruggekeerd. Het leven neemt er weer zijn normale loop de 4000 Nederlanders, die hun favo rieten het afgelopen weekeinde tijdens de Europese schaatstitelstrtyd hebben aan gemoedigd, zijn op de terugweg of allang thuis. In het Kurhaus strekt schaatscoach Leen Pfommer 33 jaar oud en sport- officier op de koninklijke militaire aca demie te Breda gemakkelijk de be nen. Hij geniet nog na van het we reldrecord van Kees Verkerk op de 10.000 meter. Hij hoort nog de yell „Pfommer, Pfommer" die opsteeg, toen het legioen Verkerk stormachtig had bejubeld nadat de kleine, bleke Puttershoeker die 15 minuten en 3,6 seconde op de klokken had gebracht. Het legioen had er prijs op gesteld Pfommer in de grootse hulde te laten delen. Het Europese schaatskampioenschap 1969 is achter de rug. Pfommer dwaalt deze dagen met zijn gedachten terug, mijmert nog wat na over deze zo merkwaardig verlopen titelstrijd, tij dens welke Verkerk de kroon zo dicht bij zich wist maar toch ook weer zo veraf. Wij stelden de Nederlandse scaats- coach een aantal vragen onder an dere naar aanleiding van het toernooi in Inzeil waarop hij vandaag en morgen in deze krant antwoord geeft. Wat is uw mening over de strijd in Inzeil? „Helaas is dit een Europees kampi oenschap geweest waarin niet ieder een op de eerste dag onder gelijke weersomstandigheden reed. Er kwa men rijders in het eindklassement van de laatste zestien rijders, die zich on der normale omstandigheden zeker niet hadden geplaatst voor de tien ki lometer. Neem de Zwitser Franz Krienbühl nu eens. Een man van veertig jaar die pas twee jaar schijnt te schaatsen. Ik heb gehoord, dat hij op deze leef tijd nog rijdt omdat hij propaganda wil maken in zijn eigen land voor het schaatsenrijden. Hij vindt dat daaraan in Zwitserland te weinig wordt gedaan. Dan zijn er verder jongens in het eindklassement die veel verder had den kunnen komen als zij op de 5000 meter op zaterdag hetzelfde weer had den gehad als hun voorgangers. Ik denk daarbij niet in de eerste plaats aan Kees Verkerk, maar aan knapen als Jan Bols, Erik Stiansen, Magne Thomassen en Oer jan Sandler. Zoudt u een analyse kunnen ge ven van Verkerks recordrit op de 10.000 METER4 „Kees ging weg op een schema van 15-minuten en 30 a 32 seconden. Op een schema om de tien kilometer te winnen, want onder die tijd kon hij zo hadden wij geredeneerd makke lijk komen. Tenslotte had Fornass al 15.27.5 gereden, Maier 15.28.4 en Claes- son 15.31.6. ROME De Italiaan Bruno Arcari heeft in Rome met succes zijn Euro pese bokstitel in het lichtweltergewicht verdedigd. De Italiaan versloeg voor 5500 toeschouwers in het sportpaleis in Rome de Westduitser Willie Quator, die in de zevende ronde door de scheids rechter op zijn knieën werd uitgeteld. Het gevecht was technisch zeer goed. In de eerste ronde behaalde geen van beide boksers voordeel, maar Arcari veroverde in de volgende ronden een lichte puntenvoorsprong. In de vierde ronde leek het erop dat de strijd snel zou zijn beslist, want Quator ging tegen de grond en werd aangeteld. De West duitser bleek echter nog niet uitgebokst. De beslissing viel toch nog onver wacht. In de zevende ronde ging Qua tor neer na een slag waarover zich na afloop heftige discussies ontwikkelden. Arcari zou de Westduitser achter het oor in de nek hebben getroffen, maar de Franse arbiter was zeer beslist in de vraag of de regels waren overtreden of niet: hij telde Quator uit. Dit schema hield in, dat Verkerk ronden moest rijden van 35, 36 en 37 seconden en dan zouden er ook nog een paar van 38 bij mogen zijn. Maar Kees begon ineens met een opening van 37 en toen er vervolgens drie ronden volgden van 34 seconden zat hij al drie seconden onder het we reldrecord van Guttormsen. Ik zette hem na vier ronden op een nieuw sche ma, op 15 minuten en 16 seconcen. Ik brulde vanaf de kant hoe de za ken er voor lagen maar hij scheen het niet te begrijpen. Ik heb toen een bord gepakt en de nieuwe schematijd daarop geschreven.Toen hij weer langs kwam en het bord zag, had hij het door. Hij begon te lachen en toen begreep ik, dat er iets ging gebeuren. Tot de tiende of elfde ronde hebben wij chef d'equipe Jan Charisius, die miij bij het rekenen hielp, en ik Verkerk op 15 minuten en 16 seconden gehouden. Daarna zijn wij nog méér naar beneden gegaan, wij haalden die zestien seconden eraf. Ik dacht eerst: Je bent hardstikke gek, maar Kees deed het toch maar. Hij reed zelfs op een gee vven ogen blik een tijd, die, als hij net zou vol houden, onder de vijftien minuten zou komen te liggen. Zo doorgaande zou er een tijd worden gereden van 14 minu ten en 53 seconden En als hij het zou presteren om 14 minuten en 50 se conden te rijden dan zou hij alsnog Europees kampioen zijn geworden. Hij moest 37 seconden sneller op de 10.000 meter rijden dan Fornass had gedaan. Maar dat lukte niet, dat was te veel voor hem. Hij deed over de laatste ron den 37 seconden. Maar het was toch wel mooi geweest zo. Het wereldrecord van Guttormsen brak hij in stukken. Een wat mij weer zo heeft ver baasd: hij hersteld ongelooflijk snel. Hij heeft in het slot van zijn rit nog gedacht: als ik maar niet val van vermoeidheid, dan ben ik weg. Toen Kees finishte was hij wel helemaal ka pot, hij kon niet meer. Hoe vindt u de prestaties die de overige Nederlanders in Inzeil hebben geleverd? „Ik vind dat Ard Schenk, ondanks het feit dat hij de derde plaats op de tweede dag kwijtraakte, goed heeft ge reden. Ik geloof, dat hij wat korter door de bochten zal moeten gaan, maar dat is een kwestie van training. (Schenk zelf heeft gezegd dat hij geen risico durfde nemen wegens kans op diskwalificatie). Jan Bols ging niet, zoals wij dat van hem gewend zijn, Bols is echter vlak voor het Europees kampioen schap ziek geweest en hij was nog niet voldoende hersteld. Toch heeft hij op de eerste dag onder slechte weersomstandigheden een goede vijf kilometer gereden. Maar hij was toen wel voor de overige afstanden opge brand. Bols is als hij weer in vorm is onze derde Nederlandse rijder achter Verkerk en Schenk. Peter Nottet reed volgens mij nog nooit zo'n best Europees kampioen schap en Eddy Verheyen was vooral op de lange afstanden prima. Hij heeft een beste rentree in de kernploeg gemaakt. Vergeet niet, dat hij met de gedachten aan het drama in 1966 te Deventer onder een psy chologische druk reed. Van Kees Verkerk wil ik nog wel even zeggen dat hij voor mij de Euro pese kampioen was. Wat hij heeft ge presteerd, na die voor hem waardeloze 5000 meter top de eerste toernooidag grenst aan het onmogelijke. Verkerk heeft zondag wel laten zien wat hij op dit ogenblik waard is. En dat is niet gering. Is de Europese titelstrijd in In zeil u ten slotte tegen- of ""a'- t vuor mij een k .hap geween van teleurstelling en vreugde. Vreugde vanzelfsprekend om de ver richtingen van Verkerk en teleurstel ling was er bij mij om Bols, die maar dat zei ik al door zijn ziekte niet zo goed kon rijden als hij dat zelf wel had gewild. AMSTERDAM Twee oud-gedien- den in de bokssport, die vele malen nationale titels hebben behaald, komen ditmaal zelfs niet voor onder de kam pioenen van het district Noord-Holland. De 34-jarige veteraan Herman Schre gardus, vorig jaar nog nationaal kam pioen in bet zwaarweltergewicht, moest maandagavond in Amsterdam in de fi nale van het welterkampioenschap van het district de superioriteit erkennen van de jeugdige Amsterdammer John- jpy van Schaik. Deze is overigens na het internationale toernooi van 1968 geen onbekende meer, want daar ver overde hij de eerste prijs terwijl hij later ook nog beslag legde op de na tionale titel. De hardslaande Van Schaik bracht Schregardus, wiens enige excuus is dat hij enkele maanden naar Duitsland is geweest voor een computercursus en daardoor de training wat verwaarloosd zou hebben, elke ronde in gevaar. Van Schaik ging dan echter te onbeheerst te werk om het gevecht tegen de ge routineerde Schregardus voortijdig te beslissen. Van Schaik werd unaniem winnaar op punten. De tweede onttroonde kampioen was de kleine Jan Huppen die in het licht gewicht van de zeker een hoofd grote re 21-jarige Amsterdammer Dirk de Vos op punten verloor. De Vos, die al twee keer de eindstrijd in het Neder landse kampioenschap haalde, zal ook dit jaar een gegadigde voor de nationa le titel zijn. Een derde finale in het vedergewicht tussen de Amsterdammers Te Paske en Roesli zal op 18 februari, wanneer ook het resterende programma wordt afgewerkt, worden overgebokst omdat Te Paske nu een hevig bloedende hoofd wond opliep. De uitslagen: Licht halve finale: De Vos (A'dam) wop Van Schurink (Zaandam); finale: De Vos wop van Huppen (A'dam). Lichtwelter: v.d. Berg (A'dam) wop Van Waterman (A'dam). Weiter: finale: Van Schaik (A'dam) wop van Schregardus (A'dam). Zwaarwelter: Koopmans (A'dam) wop Van Oosterhof (A'dam). Midden: Swart (Zaandam) wop van Posthuma (A'dam); Unkel (IJmui- den) won door opgeven in tweede ron de van Van Deursen (A'dam). ROTTERDAM Dertien paarden van goede klasse, zij het niet de ab solute top, komen vanavond in de zesde koers te Hilversum aan de start in de Gaviaalprijs over 2000 meter. Gezien zijn prestatie van zondag lijkt Quick Smoke hier wel goed voor weer een overwinning. Hij is echter, geen bijzon der snel starter en dat is zijn waar schijnlijk grootste concurrent Zeven klapper wel. Allouez II kan er op zijn vorm bij zijn en Esmeraud op haar klasse. Bij Esmeraud is de vorm een vraag want zij heeft enige tijd rust gehad. Het programma begint om half ze ven. Het luidt: FENIKSPRIJS (2020 m met trio): Frisco H - Granet Hollandia - Gino Westlandia. Outsider: Gaai S. EMOEPRIJS (2000 m, autostart, eer ste afd.): Granida - Graaf Callant - Frederika. FLAMINGOPRIJS (2000 m autostart met trio): Grace Rodney - Francisco - Gravin Rita W. FLUWIJNPRIJS (2400 m. autostart) Farm Lady - Fedde B - Ero Alkestis van E. FRETPRIJS (200 m, eerste afd.): Esta Beroona - Cilly Harvester K - Calumet Bulwark. GAVIAALPRIJS (2000 m met trio): Quick Smoke - Zevenklapper Allouez II. FRETPRIJS (tweede afd.): Fredcl' Scotch - Doriethe J - Empereur Me LEERLINGEN WINTERKAMI OENSCHAP III (2000 m. autos met trio): Feny Hollandia - Fen Silk - Dinsdag. Outsider: Fabi ia K. EMOEPRIJS (tweede afd.): Fozetti Germa Cavaljos - Gromby. ren, Zweden, Fransen en Zwitsers, met hoveel mensen ze komen". Deventer lanceert tijdens de WK ve le nieuwtjes. Zo zal het KNMI op het terrein van de baan elektronische me tingen verrichten op windsterkte, tem peratuur en relatieve vochtigheid. De ze gegevens worden doorgegeven aan computers en even later bij elke uit slag bekendgemaakt, zodat iedere be zoeker voor zichzelf kan uitmaken, wel ke rijders er al dan niet onder gunsti ge omstandigheden reden. De NTS zal deze gegevens vermoedelijk overne men, zodat de televisiekijkers, naast het meelopen van de tijd, ook de regis tratie van het KNMI op het scherm zul len krijgen. Verder komt er op het mid denterrein een draaiend bord te staan waarop in verlichte cijfers de tijden van de rijders bekendgemaakt zullen worden en ten behoeve van die mensen, die met een stopwatch de wedstrijden willen volgen zal een flitslamp op de finishlijn een signaal geven bij start en doorkomst van de rijders. Degenen, die het voorrecht hebben gehad op een kaartje beslag te leggen, en dan vooral op één voor een zitplaats zal de rijders geen moment uit het oog behoeven te verliezen. De tribunes zijn zo gebouwd, dat iedere bezoeker ge makkelijk het doen en laten van de schaats-elite kan gadeslaan. Met de heer Bergström hebben we een kijkje genomen, bovenin de nok van een tribune. Het overzicht is gran dioos. De ijsmuts er voor af. Terwijl we onze blik over de ijspiste laten dwa len. waarop over drie weken 's werelds beste schaatsers om de titel gaan strij den, zegt Piet Bergström: „Voordat 't zover was, heb ik heel wat nachten wakker gelegen". Hij lacht. De mees te zorgen zijn vergeten. De resultaten worden zichtbaar. Straks, als de tribu nes zwart zien van mensen, die uitbun dig het schaatsfestijn vierén, records worden gevestigd en ook de worstver koper goede zaken doet. kan hij opge lucht ademhalen. ALMA ATA De Russische sprinter Lepesjkin evenaarde maandag tijdens schaatswedstrijden in het hoog gelegen Alma Ata het wereldrecord op de 500 meter. De Rus reed de afstand in 39.2 sec., een tijd die Erhard Keiler en Su zuki vorig jaar lieten afdrukken. LONDEN In Londen is maandag de loting verricht voor de vijfde ronde van de strijd om de Engelse FA-cup. Het resultaat was: Everton-Bristol Ro vers; Mansfield Town - West Ham Uni ted; Preston North End of Chelsea- Stoke City of Halifax Town; Totten ham Hotspur - Southampton of Aston Villa; Sheffield Wednesday of Birming ham City - Manchester United of Wat ford; Blackburn Rovers - New Castle United of Manchester City; Leicester City Liverpool; West Bromwich Allion - Arsenal. DEN HAAG De wedstrijden voor d achtste finales van het toernooi om de Eruopese volleybalbeker tussen Blok keer en het Zwitserse Star Genève zul len in Nederland worden gespeeld. De eerste wedstrijd wordt zaterdag 22 fe bruari in Voorburg gespeeld, de twee de ontmoeting vindt zondag 23 februari in Tilburg plaats. In groep 16B van de voorronden van het toernooi om het wereldkam pioenschap voetbal 1970 heeft Ethiopië in Benghazi (Libië) met 2-0 gewonnen van Libië. Bij de rust was de stand 0-1. De Westduitser Klaus Glahn zal bij de Europese judokampioenschappen van 15 tot 18 mei in Oostende zijn titel in het zwaargewicht niet verdedigen. De 26-jarige Glahn heeft door zijn werk zaamheden geen tijd zich voldoende voor te bereiden. Dit weekeinde leed Glahn in een landenwedstrijd tegen Bel gië een onverwachte nederlaag tegen Henri de Wandelaer. Aan de open Nederlandse badmin tonkampioenschappen, die 8 en 9 fe bruari in Haarlem worden gehouden, zullen de volgende Engelse speelsters en spelers deelnemen: Dames: Margaret Boxall, Jullie Char les, Gillian Perrin en Susan Whesnall. Heren: Ray Sharp, Alliott Stuart, Derek Talbot en Paul Whetnall. HILVERSUM NRU en NTS zul len zaterdag 1 en zondag 2 februari rechtstreekse reportages uitzenden van de wereldkampioenschappen schaatsen voor dames, die in Greno ble worden gehouden. Zaterdag zendt de NTS beelden uit van de ritten op de 500 en 1500 meter van 14.05 circa 15.40 uur op Nederland 1. De reportages op zondag worden uitgezonden in het programma Matinee, dat om 13.50 uur begint. Men kan dan getuige zijn van de ritten op de 1000 meter (circa 14.00 u), die op de 3000 meter (circa 14.45 u), en de prijsuitreiking (circa 16.00 u). Alle uitzendingen worden door Bob Spaak van com mentaar voorzien. De NRU wijdt een voorbeschou wing aan deze wereldkampioen schappen op vrijdag 31 jan. via Ne derland 2 van 17.15-17.45 uur en van 19.5520.00 uur. Rechtstreekse ver slagen zullen op zaterdag te horen zijn via Hilversum 2 tussen 14.15 en 17.30 uur en op zondag eveneens via Hilversum 2 in 't sportprogram ma Langs de lijn (14.3016.30 uur). MILWAUKEE Amerika zal op de wereldkampioenschappen schaatsen te Deventer op 15 en 16 februari met twee rijders aanwezig zijn. Blatchford, die vorig jaar op de 500 meter de tweede plaats veroverde, en Lannigan werden aangewezen. ROTTERDAM Voor de halve fina les van de bokskampioenschappen in Zuid-Holland boksten de zwaarwelters Van Setten uit Rotterdam en Walma, Den Haag, een goede partij, waarin Van Setten uitblonk, zowel ir. de aan val als in de verdediging. De overwin ning op punten ontging hem dan ook niet. Een der finalepartijen in het midden gewicht ging tussen Van Vliet uit VTis- singen en Gommers, Rotterdam. De in de eerste ronde verkregen voorsprong van Gommers ging in de volgende twee ronden verloren door het felle aanval len van de bokser uit Vlissingen, die dan ook met de overwinning op punten ging strijken. De uitslagen waren: Prestatiepartij N-klasse, vedergewicht: P. van der Heijden, Rotterdam, verl. o.p. van T. Swikker, Den Haag. Prestatiepartij N-klasse, lichtweltergewicht: J. den Hoed, Rotterdam, w.o.p. van A. Ver boom, Den Haag, C-klasse, halve fina le lichtweltergewicht: H. Los, Rotter dam, verl. o.p. van G. van der Werf, Rotterdam. Zwaarweltergewicht halve finale: B van Duuren, Den Haag, verl. o.p. van M. Marinisse, Vlissingen. A. Walma, Den Haag, verl. o.p. van H. van Set ten, Rotterdam. Finale middengewicht: N. van Vliet, Vlissingen, w.o.p. van J. Gommers, Rotterdam. Half zwaargewicht finale: W. Schu- man, Rotterdam, wint door opgave in de eerste ronde van L. Cornelius, Rot terdam. Lichtweltergewicht, finale: G. van der Werf, Rotterdam, wint op punten van P. Briede, Rotterdam. Zwaarweltergewicht finale: M. Ma rinisse, Vlissingen, verliest op punten van H. van Setten, Rotterdam. Weltergewicht: L. Gruppen, Den Haag, kampioen door niet opkomen van zijn tegenstander. Het Russische ijshockeyteam heeft in Winnipeg voor de vijfde achtereen volgende keer een overwinning op Ca nada behaald. De Russen wonnen voor 10.500 toeschouwers met 4-2 (1-1, 2-1, 1-0). WIJK AAN ZEE Gelier heeft plaats genomen naast Botwinnik op de leiders- troon in het Hoogovenschaaktoernooi. Hij leverde in zjjn duel met Ciric zwaarge wicht-werk. Het betrof een Spaanse party, waarin een gevorderd middenspel met lichte stukken intense problematiek opriep. Na het afbreken werd er gemotiveerd verder gevochten, met Geiler aan de leiding. H« bracht zijn overwicht tot gelding, heel knap en onbewogen. Botwinnik daarentegen verspeelde een halve punt aan Kavalek. De Russi sche grootmeester werd gistermiddag om kwart over twaalf op de gang ge signaleerd. Hij was in pyjama de kamer uitgekomen teneinde zijn vriend Keres te vragen voor hem een maaltijd te be stellen, op de kamer te serveren. Bo vendien lichtte hij belangstellende voor bijgangers allen schaakmeesters in over zijn gezondheidstoestand, die nauwelijks was verbeterd. Aldus ge raakte men ervan overtuigd, dat hij na vijf dagen strijd tenslotte defini tief aan het griepvirus ten prooi was ge vallen. Om 1.02 uur kwam hij de zaal binnen en begon tegen Kavalek een geweldige schaakpartij. Geen meester in de piste die niet van zet tot zet de strijd volgde. Het was een adembenemend gevecht, dat ofschoon het bewijs nog steeds ontbreekt door vrijwel iedereen als „ergens een keer voor Botwinnik ge- GELLER gelijk wonnen" is gesignaleerd. Bij het afbre ken dachten velen nog zo niet de eersten de besten en toch bleek een diepe finesse tot puntendeling te moe ten leiden. Wat er nog aangetoond mo ge worden, dat Kavalek niet bezweek onder de druk en zelfs tot contra-acti viteiten kwam, mag hem zeer tot eer worden gerekend. Donner had een goede dag. In da ochtenduren versloeg hij Ree, die met wit zijn zaterdag afgebroken par tij vermoedelijk had dienen te winnen. De vermoeide Nederlandse grootmees ter bracht het in de middaguren tegen Doda nog tot een veelbelovende stelling maar moest, toen hij een finesse over zag, in puntendeling berusten. Toch kwam hij op 5Vt pt. uit elf partijen. De uitslagen luidden: afgebroken par tij tiende ronde: Ostojic Van Schel- tinga 10, Ree Donner 01. Elfde ronde: Donner Doda V»Vt, Van Scheltinga Ree 10, Medina Ostojic 01, Lombardy Olafsson VtVt, Keres Benkoe VzLange- weg Portisch VtVt, Botwinnik valek VtVt, Ciric Geiler 01. De stand: 1. Botwinnik en Geiler 8%, 3. Keres en Portisch beiden 7Vt, 5. Ben koe en Olafsson beiden 7, 7. Ciric 6V«, 8. Donner en Doda 5Vt, 10 Lombardy en Ostojic en Van Scheltinga 3, 15 Medina en Ree 2. De afgebroken partij uit de elfde ron de tussen Medina en Ostojic werd zon der verder spelen door Medina gewon nen gegeven. Meestergroep: afgebroken partijen 10e ronde: Kurajuca Honfi VtVt, Gaprindasvili Kozma 10, Westeri- nen Krabbé 10. Elfde ronde: Krabbé Kramer 01, Kozma Westerinen 10, Bredewout Gaprindasvili 01, Jongsma Cort- lever 01, Scholl Bednarski 10, Honfi Hartoch 10, Sandor Kura- jica 10, Ujtelky Ciocaltea 10, De stand: 1. Honfi 9V«; 2. Kurajica en Scholl 8; 4. Westerinen 7; 5. Ciocaltea, Cortlever en Ujtelky 6Vt; 8. Bednarsky 6. 9. Krab bé, Kozma, Kramer, Gaprindasvili en Sandor 4Vt, 14 Jongsma 3; 15 Hartoch 2Vt; 16 Bredewout 2. Damesgroep: afgebroken partijen 4e ronde: Hellwit Sokolov 01. 5e ron de Vreeken Hellwig opn. afg. 6e ronde: Nicolau Sokolov 10, v. d. Giessen Heemskerk VtVt. 7e ronde: Heemskerk Tuk uitg. Ivanka v. d. Giessen afg, Sokolov Timmer VtVt, Vreeken Nicolau VtVt, Vokralova Gutierrez 10, Lit- manovicz Hellwig Vt De stand: 1. Timmer 6; 2 en 3. Nivo- >au en Vokralova 5; 4. Ivanka 4 en 1 ifg.; 5. Sokolof 4 4 en 1 afg.; 6 Vreeken JVt en 1 afg.; 7. Heemskerk 3 en 1 uit gesteld; 10. Gutierrez lVt en 1 afg.; 11. Litmanovic IV»; 12 Hellwig len 1 afg.

De Vallei | 1969 | | pagina 11