Veenendaals - dagblad Werkgeversvereniging blijft tegen duurtetoeslag Vakbonden bevreesd voor wilde acties Buiten PRAAGSE JONGEREN BLIJVEN BETOGEN „Nieuw initiatief om vredesoverleg te bevorderen" Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Fusie Allied en Unilever opgeschort Ernstige kritiek van N.K.V. op min. Klompé's subsidiebeleid KIEMWIT Demonstratie tegen Sjah Aanklacht van Westerling tegen Drees Geschenken van Addis Abeba voor gasten uit Nederland NA GUNSTIGER PERSPECTIEF VAN VORIGE WEEK Richtlijnen voor vervolging van zich misdragend politiepersoneel Politie kwam weer in actie Nixon over Vietnamese oorlog: CARAVAN RAI 69 NOG ZACHT Zwart gebroed GEZICHTSVERLIES ZESDE PERENCRISIS VADER DEED ENKELE WEKEN THALLIUM IN KOFFIE VAN ZIJN DOCHTER Prinses Irene en haar man te gast op Het Loo NAAR BAZEL „MISVERSTANDEN" N.P.D. WEER ACTIEF IN WEST-BERLIJN MIDDEN-OOSTEN BEWAPENING PEKING WEGENS SMAAD NIET SERIEUS Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m., 12.35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DINSDAG 28 JANUARI I969 - 43e JAARGANG no. 23 AMSTERDAM De kans op een duurtetoeslag lijkt van de baan. De Alge mene Werkgeversvereniging (AWV) besloot gisteravond haar afwijzend advies aan de leden te handhaven. Intrekking van dit advies zou, volgens de vereni ging. de indruk wekken, dat de prijsverhogingen de spuigaten uitlopen. De drie industriële vakbonden waren verrast over dit besluit, na het huns inziens prettige gesprek met de werk gevers op 21 januari. Zij zouden de on dernemers vandaag nog een brief stu ren waarin zij sterker dan de eerste maal een duurtetoeslag van 25 gulden per werknemer bepleiten voor iedere DEN HAAG Minister Beernink heeft richtlijnen uitgevaardigd voor de procedure, die moet worden gevolgd bij een strafrechtelijk of disciplinair onder zoek naar het gedrag van politie-ambte- naren, dat naar aanleiding van een klacht of ambtshalve wordt ingesteld. In het algemeen dient een dergelijk onderzoek door de eigen korpsleiding te worden verricht. In bepaalde gevallen kan 't beter aan de rijksrecherche wor den opgedragen, bijvoorbeeld als het in cident plaats had bij ernstige orderver storingen. Als richtsnoer voor het over leg dient te gelden dat in geen enkel opzicht aanleiding mag worden gegeven tot twijfel hoe ongerechtvaardigd ook aan de objectiviteit van 't. onderzoek. De definitieve beslissing over het wel of niet inschakelen van de rijksrecher che berust bij het openbaar ministerie, dat voor het opsporingsonderzoek ver antwoordelijk is. Bij strafrechtelijke onderzoeken naar gedragingen van de politie in verband met meer ernstige ordeverstoringen dient onderscheid te worden gemaakt tussen politiê-optreden tijdens de orde verstoring en dat wat ten opzichte van deze ordeverstoring in meer verwijderd verband staat, aldus de richtlijnen. Exacte regels over het aan de hand van dit onderscheid te voeren vervolgings beleid zijn niet te geven. Voor wat betreft politie-optreden tij dens de eigenlijke ordeverstoring kan, vooral indien de politie geconfronteerd is met onoverzichtelijke situaties en er geen ernstige gevolgen zijn, als leidraad gelden, dat er geen strafvervolging plaatsheeft, tenzij er aanwijzingen zijn, dat de politieman het er op zou hebben toegelegd om ten onrechte geweld te ge bruiken of op andere wijze de grenzen van het toelaatbare te overschijden. Voor het optreden van de politie in situaties, die in een meer verwijderd verband staan tot de eigenlijke ordever storing, moeten strengere normen wor den aangelegd. CV bestaan weinig vogels, die zó- veel zegswijzen op zich ver enigden als de zwarte kraai en dat is geen wonder, want hij zit zowat overal, valt op door zijn grootte, houdt zich zelden schuil in dichte dekking en vestigt de aandacht op zich door het gekras, dat tientallen poëten in hun gedichten vereeuwig den. Uitdrukkingen en spreekwoor den. die met het zwarte gebroed verbonden zijn: een vliegende kraai vangt altoos wat en van een slechte kraai komt een stinkend ei, het is slecht schieten naar kraaien en clerus, zo kraai, zo ei, kind noch kraai, de kraaiemars blazen, een bonte kraai maakt nog geen win ter, de kraaien (of raven) zullen het uitbrengen, enz. Doch zou u op een quiz de betekenis gevraagd worden van een ijzeren kraai, dan zoudt ge waarschijnlijk niet weten, dat dit een synoniem voor koevoet of breekijzer is, terwijl een kraaie- bek ter aanduiding van een para pluhandvat, alsook de kraaiehut evenmin iedereen zal liggen. Oude ren kennen echter helaas zeer goed de z.g. kraaiepootjes, zoals de rim peltjes in de ooghoek heten. Een moeilijker woord wil ik u echter niet onthouden: kraaiebijter. Deze naam wordt gegeven aan vogelaars op de Kuhrische Nehrung, het langgestrekte schiereiland tussen Danzig en Koningsbergen, met het trekvogelstation Rossitten. Hier passeren 's najaars honderdduizen den kraaien en onder de arme vis sersbevolking zijn vele vangers, die de dieren inpekelen voor winterpro visie. Ze worden snel en naar het schijnt pijrloos gedood door een beet in de kop of hals en de lieden, die dit dotn, heten ,.Krahebiter" 28 jan. 1969 A. B. WIGMAN maand in 1969, waarop de oude c.a.o. nog van toepassing is. De bonden - de Algemene Bedrijfs groepen Centrale, de Christelijke Be drijfsgroepen Centrale en Sint Willi- brprd - moeten jaarlijks zo'n 500 c.a.o.'s afsluiten. Het grootste deel daarvan vervalt op of na 1 april. De vakorganisaties hebben de in druk dat het dagelijks bestuur van de AWV wél, maar het hoofdbestuur geen oren had naar een gunstig advies in zake de duurtetoeslag. De vrijheid, die de leden-ondernemers wordt gelaten om van het afwijzend advies af te wij ken, betwijfelen zij sterk. Zij vrezen nu het ontstaan van wil de acties, waarbij én de afzonderlijke ondernemer, én de erkende vakbonden hun gezicht zullen verliezen, wanneer deze tenjninste wel tot resultaten lei den. Voor „erkende" acties' is name lijk. zolang de c.a.o. nog loopt, geen plaats. De secretaris van de AWV, de heer J. C. Repko, ontkende dat er een ver schil van mening tussen het hoofdbe stuur en het dagelijks bestuur zou zijn. Verder onthield hij zich van elk com mentaar. Ook in de bouwnijverheid - waar het contract op 1 maart afloopt - wordt ter overbrugging geijverd voor een duurtetoeslag. In Hoogeveen en om streken liep gisteren een handtekenin genactie, die de hoofdbesturen van de drie vakbonden moet bewegen tot «en duurtetoeslag van honderd gulden per man over twee maanden. De bouwvakbonden zelf zijn niet erg enthousiast voor het plan/ Zij ver wachten weinig heil van een gunstig advies van een of andere werkgevers organisatie aan de aannemers. „Wij houden het liever op een goede c.a.o., tijdig afgesloten", aldus een bestuur der. ROTTERDAM Allied Breweries Limited en Unilever Limited te Londen zijn ervan in kennis gesteld, dat de president van de Board of Trade (het Engelse ministerie van handel en nij verheid) voornemens is het op 29 no vember 1968 door deze vennootschappen aangekondigde voorstel tot het aangaan van een fusie, ter onderzoeking voor te leggen aan de in Engeland bestaande monopoliecommissie. Deze commissie zal hierover binnen vier maanden rap port moeten uitbrengen. Onder deze omstandigheden zijn de besprekingen over de voorwaarden voor de fusie, welke reeds in een vergevorderd sta dium waren, voorlopig geschorst. Voor de raden van bestuur van Allied en Unilever komt de beslissing van de Board of Trade als een ver rassing. De fusie zou in geen enkele van de desbetreffende industrieën tot monopolieposities leiden en de Board of Trade heeft geen enkele reden op gegeven op grond waarvan verwacht zou kunnen worden, dat de fusie in strijd met het algemeen belang zou zijn. De raden van bestuur van Allied en Unilever blijven ervan overtuigd dat de fusie zeer in het belang van de af nemers, het personeel en de aandeel houders van beide groepen zou zijn. DEN HAAG Heden, dinsdag, be gint de zesde perencrisis. In Zwaag is de veilingprijs drie achtereenvolgende dagen beneden de crisisprijs gebleven, zodat de Nederlandse peren nu weer met overheidsgeld uit de markt kunnen gorden genomen. Uit Addis Abeba ontvingen wij bovenstaande fotodie vrijdag j.l. werd gemaakt tijdens de ont vangst van koningin Juliana, prins Bemhard, prinses Beatrix en prins Claus op het stadhuis van de Ethio pische hoofdstad. De koninklijke gasten buigen zich vol bewondering over de geschen ken, aangeboden door de burge meester van Addis Abeba. Geheel links, naast prins Bemhard, staat keizer Haile Selassi. UDEN De 57-jarige schilder F. van O. uit Uden heeft de rijkspolitie bekend, dat hij gedurende enkele we ken het vergif thallium in de koffie van zijn negentienjarige dochter heeft gedaan. Toen het meisje ziek werd en haaruitval begon op te treden, hield hij op met gifmengen. Het meisje is in het ziekenhuis te Groesbeek opgenomen. Zij verkeert niet in levensgevaar. Toen het meisje in het ziekenhuis kwam, ontdekten de dokters onmiddellijk de vergiftigings verschijnselen. De vader kreeg de op dracht bij de politie van zijn woon plaats te gaan melden, dat zijn doch ter in het ziekenhuis van Groesbeek was opgenomen. Nadat de politie deze mededeling van de vader in het ziekenhuis had gecontroleerd, werd de man opnieuw door de politie verhoord. Hij bekende toen. dat hij het meisje had ziekge- maakt met thallium. De fles had hij leeggegoten en weggegooid toen het meisje ziek werd. De politie heeft de fles waarin het gif werd bewaard, op aanwijzing van de man teruggevonden. Van O. vertelde, dat hij van Sinter klaas tot Kerstmis elke ochtend een scheutje van het vergif in de koffie van zijn dochter deed. Politie en justitie geven geen inlich tingen over het motief dat de vader dreef om zijn dochter vergif te laten drinken. APELDOORN Prinses Irene en haar echtgenoot, Prins Carel Hugo verblijven enkele dagen op paleis Het Loo als gasten van prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven. Prin ses Irene en haar man kwamen zon dagavond uit Oostenrijk, waar de fa milie van Prins Carel Hugo een kas teel heeft, in Apeldoorn aan. UTRECHT Het is grievend, dat de activiteiten van de vakbeweging die zgn gericht op scholing en vorming van de georganiseerde werknemers, niet in aan merking komen voor subsidies, aldus het Nederlands Katholiek Vakverbond (NKV). Het verbond zegt, dat het herhaaldelijk bij het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk (CRM) heeft aangeklopt voor het krijgen van financiële steun, maar zonder succes. Het NKV is er niet over te spreken, dat bijvoorbeeld de Stichting Burgerschaps kunde 100.000 gulden subsidie krijgt voor het geven van schriftelijke cursussen, terwijl het NKV jaarlijks anderhalf miljoen gulden voor vorming en scholing uit geeft en dat helemaal uit eigen zak moet betalen. De vakbondsleden brengen extra offers voor onze sociale en maatschappelijke ontwikkeling, aldus het NKV. Verder heeft dit vakverbond kritiek op de rijksregeling, volgens welke subsidie wordt gegeven en die volgens het NKV niet is aangepast aan de maatschappelijke werkelijkheid. Ook zou de commissie van deskundigen, die over de aanvraag voor subsidie moet adviseren, niet helemaal onpartijdig zijn. ORAAG In Prapi heeft de politie gisteravond weer op het Weneeslas- plein grote groepen jongeren uiteengedreven, die daar in strijd met een zondag afgekondigd verbod bij het monument van koning Wencesias demon streerden. De jongeren hadden brandende kaarsen en de nationale vlag bij het standbeeld geplaatst, toen ongeveer 40 politiemannen met wapenstokken in actie kwamen. Volgens een communiqué van het Tsjechoslowaakse persbureau CTK zijn bij soortgelijke botsingen op zondag avond drie politiemannen gewond ge raakt en ongeveer 200 personen aange houden. Onder de aangehoudenen be- vonden zich 41 studenten. De anderen waren, aldus TK, hoofdzakelijk straat schenders en werklozen, van wie ve len van buiten Praag kwamen. „De openbare aanklager zal de nodige stap pen nemen", aldus het persbureau. Het Tsjechoslowaakse partijpresi dium, dat zondagavond heeft verga derd, heeft de politie lof toegezwaaid voor de wijze waarop zij aan de beto gingen een einde heeft gemaakt. Ook werd de bevolking van de hoofdstad geprezen voor haar kalmte in het weekeinde. Volgens welingelichte kringen in Praag volgt de officiële waarschuwing van de overheid, dat verdere ongere geldheden niet meer zullen worden geduld, op een brief van de Russische partijleider Breznjef. Deze zou duide lijk te kennen hebben gegeven, dat het Kremlin nu wel de tijd gekomen acht, dat er strenger wordt opgetreden tegen de betogers. De toon van de brief wordt „pittig, maar niet onaange naam" genoemd. Deze boodschap zou er toe hebben geleid, dat sinds zondag geen demonstraties meer worden toe gelaten op het Wenceslasplein en el ders. De Tsjechoslowaakse oud-vice pre mier Ota Sik is het afgelopen week einde uit Praag in Bazel teruggekeerd. In een verklaring zegt hij voornemens te zijn „zich uitsluitend aan de weten schap te wijden en zich niet met de politiek bezig te houden". PRAAG „Het zou naïef zijn te menen, dat de talrijke negatieve tendensen en de aanhoudende span ning, die onze binnenlandse politieke situatie kenmerken, te wijten zijn aan toeval of alleen aan onze eigen tekortkomingen en fouten". Dit heeft Lubomir Strougal, die aan het hoofd staat van het voorlopig bestuur van de Tsjechische communistische par tij, verklaard in een toespraak tot ar beidersmilities, waarvan de tekst gisteravond in Praag is gepubliceerd. „Het zou naief zyn", voegde hij er aan toe, „daarin niet de invloed van internationale factoren te zien". Strougal wees er op. dat de ideolo gische strijd tussen socialisme en kapi talisme niet aan geografische grenzen gebonden is. De methoden van de kapi talisten waren „geraffineerder" gewor den en beoogden doelen op lange ter mijn. Ze wakkerden „misverstanden van nationalistische aard" aan in een poging een politiek en ideologisch brug- gehoofd te vormen voor „een hervor ming van het socialisme van binnen uit". Strougal betreurde het. dat de term „strijd tegen de burgerlijke ideo logie" in onbruik was geraakt. De leider van de Slowaakse com munistische partij, Gustav Husak, heeft maandag op een vakbondscon gres in Bratislava naar aanleiding van de gebeurtenissen van vorige week ge zegd. ..dat alle geduld zijn grenzen heeft en dat wij niet zullen toestaan, dat er verwarring wordt gezaaid in on ze staat". ADVERTENTIE NU OOK DWARSGEBAKKEN METHELE TARWEKIEMEN WEST-BERLIJN De Westberlijn- se afdeling van de Westduitse uiterst rechtse N.P.D., die zichzelf in de herfst had ontbonden, zal haar activiteiten hervètten. Dit heeft een woordvoerder van de partij in West-Berlijn gezegd. Dit besluit werd genomen op een bij eenkomst van het Westduitse partijbe stuur onder leiding van voorzitter Adolf von Thadden, nadat een West- berlijnse rechtbank de ontbinding van de afdeling onwettig had verklaard. WASHINGTON President Nixon heeft gisteren op zijn eerste perscon ferentie sinds zijn ambtsaanvaarding meegedeeld, dat zijn regering „eni ge nieuwe stappen" overweegt om te bevorderen, dat het vredesoverleg in Pa rijs inzake Vietnam wordt bespoedigd. Hij voegde hieraan toe, dat hij zelf het beleid van de Amerikaanse delegatie zou bepalen. Aan een voorspelling wanneer er een einde aan de strijd zal komen, wilde hij zich niet wagen. Hoe wel hij de oorlog zo spoedig mogelijk beëindigd wilde zien, waarschuwde hij dat het vresdesoverleg tijd zal nemen. Evenals over andere kwesties die hij tijdens de persconferentie van een half uur aanroerde, vermeed hij een duide lijke uitspraak over de kwestie-Viet- nam. Hij volstond met te zeggen, dat het vooruitzicht op vorderingen by het Parijse overleg zou afhangen van het geen de communisten zouden aanbie den in ruil voor de Amerikaanse voor stellen. In antwoord op vragen verklaarde het staatshoofd, dat in een guerrilla strijd zoals in Vietnam wordt gevoerd, een bestand moeilijk te verwezenlijken is. Daarom was het zijns inziens beter te streven naar een akkoord over een wederzijds terugtrekken van troepen onder garantie. Nixon verklaarde voorts, dat voorko men moet worden, dat er in het Mid den Oosten een nieuwe „explosie" komt, die wel eens zou kunnen leiden tot een botsing tussen de kernmogendheden. Daarom zou men een einde moeten maken aan deze gevaarlijke situatie. Op de zaterdag a.s. te houden bijeen komst van de nationale veiligheids raad, het hoogste adviesorgaan voor het buitenlandse beleid, zal uitsluitend over het Midden-Oosten worden gespro ken, zoals de raad op zaterdag jl. alle aandacht aan de kwestie-Vietnam had gewijd. Bij die gelegenheid zullen alle mogelijkheden worden besproken, waaronder het plan voor een vier-mo- gendhedenconferentie van Amerika, Rusland, Engeland en Frankrijk, aldus Nixon. Het doel dat de Amerikaanse rege ring zich op militair, gebied stelt is, dat jjié VS over voldoerido middelen be schikken om hun belangen te verdedi gen en hun verplichtingen in de wereld na te komen. Het gaat er niet om een gelijkheid of een superioriteit op bewa- peningsgebied te hebben, aldus presi dent Nixon. Hij zei voorstander te zijn van on derhandelingen met de Sovjet-Unie over de kwestie van de strategische kernwapens. Eerst zou echter moeten vaststaan of een dergelijk overleg kan uitmonden in politieke besprekingen over andere problemen. Nixon vertelde dat er in de regering mensen zijn die graag willen, dat er fhet Moskou gepraat wordt, terwijl an deren een meer gereserveerde houding tegenover de Russen voorstaan. De Amerikaanse regering blijft ge kant tegen de toelating van communis tisch China tot de Verenigde Naties, zo vervolgde Nixon. Als redenen hiervoor voerde hij aan. dat Peking tot dusver geen belangstelling heeft getoond voor het lidmaatschap van de volkerenorga nisatie en ook niet te kennen heeft ge geven, dat het zich wil houden aan de beginselen die daarvoor in het hand vest zijn neergelegd. Ook zag Nixon het als een bezwaar, dat Peking blijft aandringen op verwijdering van na tionalistisch China uit de V.N. De stijging van de prijzen vormt de belangrijkste economische zorg van de nieuwe Amerikaanse regering. Nixon beloofde nieuwe benaderingen van het beperken der inflatie en zei het moge lijk te achten inflatie in de hand te houden zonder dat de werkloosheid aanzienlijk toeneemt. y? 33; -vA S Ongeveer honderd Iraanse studenten van universiteiten in heel Italië heb ben gisteren de Iraanse ambassa de in Rome bezet. Ze eisten een wet tige berechting van de veertien intellectuelen, die vyftien januari door een militaire rechtbank in Te heran zijn veroor deeld tot gevan genisstraffen die variëren van drie tot vijftien jaar. Deze werden be schuldigd van een samenzwering tegen de staats veiligheid. De studenten de monstreerden ook voor een herstel van de democrati sche vrijheid en de vrijheid van meningsuiting in Iran, en tegen willekeurige in hechtenisneming. Op de foto enkele betogers b(j het bord, waarop zij hun eisen hadden geformuleerd. Het portret van de sjah is bekleed met hakenkruisen. DEN HAAG Oud-legerkapitein Raymond Westerling heeft gisteren bij de Haagse officier van Justitie een klacht wegens smaad ingediend tegen oud-minister-president dr. W. Drees. Hij acht zich in zijn goede naam aan getast door de verklaring van dr. Drees dat de acties van de kapitein tijdens de politiële acties op Celebes misdadig waren. Mr. A. W. Rosingh, hoofd van het Haagse parket, heeft de klacht in be handeling genomen. Of het tot een strafvervolging tegen dr. Drees zal ko men is nog niet bekend. De oud-pre mier is officieel niet van deze aan klacht op de hoogte gesteld. Hij vernam het nieuws van enkele journalisten. „Ik kan deze klacht niet geheel se rieus nemen", aldus zijn eerste com mentaar. „De feiten staan vast, alleen over de kwalificatie kan verschil van mening bestaan. Maar het zonder vorm van proces neerschieten van infiltran ten acht ik juridisch en moreel ontoe laatbaar". „Het is wel vreemd dat Westerling nu pas met zijn klacht komt want si in mijn radiopraatjes jn de jaren vijf tig en later in mijn boek „Zestig jaar levenservaring" heb ik duidelijk mijn mening gegeven. Daar moet Westerling ook bepaald van op de hoogte zijn". Een 'eventuele vervolging ziet dr. Drees zonder angst tegemoet. „Nog maals de feiten staan onweerlegbaar vast. Ik zit overigens langzamerhand wel in een moeilijk parket". „Aan de ene kant wordt mij verwe ten dat ik niet genoeg kritiek heb ge leverd op bepaalde toestanden, aan de andere kant wordt ik prompt aange klaagd als ik wel kritiseer. We zullen wel zien". Rudi Dutschke, de voormalige Westduitse linkse studentenleider, heeft een verblijfsvergunning van een half jaar in Engeland gekregen. ADVERTENTIE Vrij— dan de caravan! toer-c aravans bagagewagens stacaravans toebehoren vouwwagens terrein-reservering 24 JAN. TRI 2 FEBR. open van IO-I7 uur an van 19-22 uur rondagah IO-17 uur toegang 13.- amsterdam speciaal Trein-Toegang-biljet met 3x reductie verkrijgbaar op 140 N S -stations Een groot deel van West-Europa s bevindt zich in een zuidelijke tol r zuidwestelijke stroming, waarmee z zachte oceaanlucht wordt aange- voerd. Maandag werden in ons land plaatselijk temperaturen van acht l graden bereikt, in Zuid-Engeland werd het hier en daar twaalf gra- den, terwijl in Midden- en Zuid- s Frankrijk temperaturen van om- streeks. veertien graden werden ge- 5 meten. De aanvoer van deze zach- 5 te lucht heeft plaats tussen een ho- gedrukgebied boven Oost-Europa en een depressie ten zuidwesten van Ierland. Het komende etmaal verplaatst de depressie zich langzaam in noordoostelijke richting. Hiermee samenhangend, komt er bij ons in het heersende weertype niet vee! verandering. Daarbij zullen dt temperaturen op ongeveer hetzell de niveau blijven. i Morgen: Zon op: 08.25, onder 17.22 i Maan op: 12.48, onder:06.21 ..mil

De Vallei | 1969 | | pagina 1