C.N.V. vraagt met spoed nieuwe indexcijfers S.H.V. moet wellicht uit Utrecht weg Weer verkeerde startpoging op Schiphol „Studie is arbeid en daarom is studieloon VAN MIERLO: „STUKKEN OP TAFEL Onderzoek van P.P.R. naar prijsopdrijving Verstandig de man (of vrouw) die dit boekje aanvraagt! S icoupon i Schermerhorn erkent fout VLEESEXPORT NAAR V.S. NAUWELIJKS GESCHAAD DOOR AFKEUREN VAN SLACHTHUIZEN Bijna 15.000 Limburgers verlieten hun gewest „Le ven werd eerder 5 dan 1,1 procent duurder Rust nodig aan prijzenfront Problemen voor wegenbouw Limburg spoedig aangesloten op net van Duitse autowegen Burgemeester acht kanaal door Hoeksche Waard onontkoombaar Braadboter nog niet erg in Studentenvakbeweging meent: Aardgasprijs kan niet omlaag, meent minister Derde tv-uitzending over politiële acties Reisprogramma in Ethiopië gewijzigd Militair wurgde pony met veter Trein reed brandend binnen Q KAT LIEP 500 KM MISBRUIK CONTROLE KREDIETEN GEEN MOGELIJKHEID TOT UITBREIDING ACTIE KONINKLIJK BEZOEK NIET VEILIG MOORDWAPEN LAG IN RIOOLPUT HOGE EISEN HEERLIJKE WINTERSCHOTEL VAN VIS. TOMAAT EN UI Pagina 7 DINSDAG 28 JANUARI 1969 UTRECHT Maak zo snel mogelijk een eind aan de volslagen verwarring, die er nu aan het prijzenfront bestaat, aldus het Christelijk Nationaal Vakver bond (CNV) in zijn blad De Gids. Het verbond wil dat het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) zo snel mogelijk komt met de indexcijfers voor de ge zinsconsumptie. Alleen deze cijfers kunnen een einde aan de verwarrende toe stand maken, zo meent het CNV. JDe huisvrouwen ervaren elke dag weer, dat de prijzen eerder met vijf procent zijn gestegen dan met 1,1 pro cent zoals de regering heeft voorspeld." Het C.N.V. verwacht dat veel gezinnen, vooral die met lage inkomens, hun uitgaven hebben moeten beperken. Juist deze groepen werknemers zijn ten zeerste gediend met het snel be kendmaken yan de indexcijfers, om dat pas maatregelen kunnen worden genomen als duidelijk is welke prijzen fors zijn gestegen. Het C.N.V. heeft voorts zijn leden op geroepen zich te verzetten tegen mis bruik van de sociale verzekering en niet te schromen tegenover hen, die het wat „makkelijker willen zien", van een andere opvatting blijk te geven. Voor 1969 worden de uitgaven ge schat op meer dan dertien en een half miljard gulden. Velen zien het niet als diefstal uit zo'n grote pot iets extra's mee te pikken onder het motto „Je be taalt ervoor, dan wil je er ook wel eens van plukken". Een dergelijke hou ding getuigt, volgens het C.N.V., ech ter van een verwerpelijke mentaliteit: „Wat diefstal is, moeten wij diefstal blijven noemen". Het verbond herinnert aan de discus sies over dubieus ziekteverzuim en aan de uitslag van de steekproefcon trole onder 150 inwoners van Eindho ven, waarbij bleek dat 60 van deze mensen hun sociale uitkering ten on rechte ontvingen. Hoewel veel verhalen over „al die profiterende arbeiders" sterk overdre ven zijn, aldus het C.N.V., en hoewel het Eindhovense geval natuurlijk niet maatgevend is voor de situatie in heel Nederland, staat wel vast, dat hier en daar misbruik voorkomt. Niet alleen van de sociale verzekering maar ook van de Algemene Bijstandswet, zoals bijvoorbeeld in Amsterdam, waar 32 mensen de gemeentelijke sociale dienst in een half jaar tijds voor 138.000 gul den oplichtten. Het gaat in beide ge vallen om diefstal van gemeenschaps geld, vindt het C.N.V. Als dit kwaad niet wordt uitgeroeid, wordt er volgens het verbond een smet gelegd op ons sociale zekerheidsstel sel en bederft men het voor hen, die er op juiste gronden een beroep op doen. Het C.N.V. is dan ook voor meer samenwerking tussen bedrijfsvereni gingen en sociale diensten en een al gemeen gerichte controle op brede ba sis. Velen, die personen die misbruik van EINDHOVEN De Politieke Partij Radicalen begint in Eindhoven met een onderzoek naar ongemotiveerde prijs opdrijvingen. Dit is een onderdeel van een landelijke actie van 1 tot 8 febru ari, waarvan Eindhoven door de Ra dicalen als startpunt is gekozen. De hele Eindhovense bevolking krijgt spe ciale formulieren, waarop men klach ten over de prijzen kenbaar kan ma ken en toelichten. de sociale verzekering maken met naam en toenaam kunnen noemen, weigeren die gegevens door te geven aan de desbetreffende instanties, om dat ze niet als verrader willen optre den. Het C.N.V. vindt dat maar een betrekkelijke zaak: iemand die een diefstal ziet plegen wordt ook niet als verrader aangemerkt als hij daarvan aangifte doet. Tenslotte heeft het C.N.V. ook bezwa ren tegen het bij de Tweede Kamer in gediende wetsontwerp, dat de ver ouderde geldschieterswet moet vervan gen. Het verbond vindt dat de regering het „geleur met kredieten aan de deur" niet in de hand moet werken. Wie echt een krediet nodig heeft, kan zelf wel naar een betrouwbare bank of een andere kredietinstelling gaan, al dus het C.N.V. AMSTERDAM De wegenbouwers hebben een moeilijk jaar voor de boeg. Nu de regering het plan heeft de uit gaven te beperken, kan dit gevolgen hebben voor de aanleg van wegen door herf, rijk en de gemeenten. Ook de in vloed van de belasting over toegevoeg de waarde zal op de sector wegen bouw groter zijn dan werd verwacht. Dit zei gisteren ir. H. D. Prins, voorzitter van de Nederlandse Vereni ging van Wegenbouwers, op de alge mene vergadering van de organisatie in Amsterdam. Hij uitte de vrees, dat de bezuinigingen, die de regering wil doorvoeren, gezocht zullen worden in een besnoeiing van de begroting van het ministerie van Verkeer en Water staat. Een probleem, waar de wegenbouw ook mee zit, is de onderbezetting van de bedrijven. Groei zit er echter niet in de omzet van de ondernemingen. Het vorig jaar haalden de bedrijven, aangesloten bij de vereniging, een om zet van 610 miljoen gulden, hetgeen praktisch evenveel was als de omzet in 1967. Voor de verletbestrijdingsregeling in de bouw, die tot 28 maart van kracht is, registreerde de Stichting Verletbe- strijding Bouwnijverheid te Rotterdam 854 aanmeldingen. Daarvan werden er 740 aanvaard als doorwerkproject. Bij de doorwerkprojecten waren 26.000 werknemers betrokken. In 1967 was het aantal 24.000 en het jaar er voor 30.000. MAASTRICHT Reeds in december 1970 zal het Nederlandse autowegen net in Zuid-Limburg worden aangeslo ten op de Duitse autowegen. Dan zal het traject Heerlen Aken klaar zijn, een half jaar eerder dan de Nederlandse en Duitse wegenbou wers hadden gepland. De Duitse instanties hebben giste ren bekend gemaakt dat eal worden begonnen met de aanleg van een auto weg van Aken door de Eifel naar het Zuiden. De Zuidnederlandse automo bilisten kunnen daarom over enkele ja ren beschikken over een nieuwe snelle verbinding aar Zuid-Duitslad via Eindhoven Weert Geleen Heer len Aken de Eifel. UTRECHT De Steenkolen Han delsvereniging N.V. zal waarschpnljjk Utrecht moeten verlaten als er niet meer mogelijkheden voor uitbreiding van het bedrijf komen. Het hoofdkan toor, dat in 1960 werd geopend, is te klein om al het personeel te huisvesten en de kansen tot vergroting zijn door wijziging van het plan-Hoog-Catharijne verkeken. Omdat de mensen niet allemaal in het hoofdkantoor kunnen, werken er al 100 personeelsleden in gehuurde pan den in de stad. In 1964 verzocht de SHV toen de plannen voor Hoog-Catharijne vast vorm kregen, de gemeente ruimte te reserveren voor uitbreiding van het gebouw. In 1966 werd daarvoor de toe zegging gedaan door de wethouder van Openbare Werken van Utrecht. Nu blijkt dat men op dit stuk grond een parkeergarage neer wil zetten, vrij wel tegen het gebouw van de SHV aan. De onderneming meent dat daardoor het representatieve karakter van het hoofdkantoor zal worden aangetast. Volgens de secretaris van de directie, mr. H. Staal, zal verhuizing van de SHV onvermijdelijk zijn als er niet ge noeg ruimte voor uitbreiding beschik baar komt. De onderneming heeft 10.000 werk nemers, verdeeld over 150 bedrijven in binnen- en buitenland. Door het over nemen van verschillende bedrijven, ook op het gebied van de technische handel, zijn de activiteiten van de onderneming sterk gegroeid. SCHIPHOL De verkeersleiding heeft gistermiddag op Schiphol voorko men dat een vliegtuig van de Italiaanse luchtvaartmaatschappij Alitalia in ver keerde richting startte. Een maand geleden ontkwam een DC-8 van de KLM aan een ramp, toen de gezagvoerder het toestel ook de ver keerde kant op stuurde, meteen door startte en daardoor slechts twaalfhon derd meter startbaan voor zijn aanloop had in plaats van drieduizend meter. Deze DC-8 vernielde enige landingslich- ten, maar kwam doordat het toestel ook niet te zwaar geladen was be houden in de lucht. De Caravelle van Alitalia, die voor een vlucht naar Milaan en Rome ver trok, kwam door een verkeerde ma noeuvre op de bulderbaan te staan. Toen de piloot de aanloop aanzette kwam er een noodkreet van de toren, dat hij zijn start moest afbreken. Zon der gevaar kon de Caravelle naar de juiste baan rijden en naar Italië ver trekken. Kort na het toestel van Alitalia moest een machine van de Poolse luchtvaart maatschappij Lot worden gewaar schuwd dat zij ook door moest draaien omdat zij anders eveneens op de bul derbaan terecht zou komen. s-GRAVENDEEL De Hoeksche Waard blijft geen Vondelpark in de ge- industrialiseerde Gouden Delta, zei gis teravond dr. C. J. Verplanke, burge meester van 's-Gravendeel, in zijn nieuwjaarsrede in de gemeenteraad. „Wij moeten er op rekenen dat er een kanaal door de Hoeksche Waard komt, niet omdat Rotterdam het wil", zei hy. „maar omdat de nationale economie dat zal eisen." De Tweede nota over de ruimtelijke ordening van de regering sprak enkele jaren geleden nog over een industriege bied van vijfhonderd ha bij Moerdijk, nu blijkt dat er een industriegebied van 2000 ha zal komen, dat bereikbaar is voor schepen tot twintigduizend ton. „De minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening mag dan wel zeg gen dat het eiland groen zal blijven, het is een illusie als men daar op rekent", meent dr. Verplanke. Wij moeten, vol gens de burgemeester van 's-Graven deel, rekenen op een kanaal voor sche pen tot tachtigduizend ton van Rotter dam naar Moerdijk. Er zijn nieuwe, frisse plannen nodig voor de indeling van het eiland in industrie-, woon- en recreatiegebieden. Als de aangekondigde verbreding van de Dordtse Kil de oude plannen voor een brug tussen 's-Gravendeel en Dor drecht, die financieel al rond waren, op losse schroeven zet, dan dient het rijk de extra kosten voor zijn rekening te nemen, vond burgemeester Verplanke. DEN HAAG Eind vorig jaar koch ten van de duizend Nederlandse gezin nen er per week 36 braadboter. Vlak na de introductie van het boterconcen- traat in augustus waren er slechts twee op de duizend huishoudingen die in één week het nieuwe produkt kochten. Dit blijkt uit een onderzoek van het Nederlands Instituut voor agrarisch marktonderzoek dat voor het Produkt- schap voor zuivel is gedaan. Hoewel de opkomst van de braadboter volgens het instituut bescheiden is geweest, doen de resultaten toch niet onder voor andere nieuwe merkartikelen. Twee gebeurtenissen hebben de ver koop van braadboter een aardige steun in de rug gegeven; een televisieuitzen ding waarin getoond werd hoe van braadboter weer gewone boter kon ge maakt worden en de reclamecampagne, die in november door het Zuivelbureau is gelanceerd. Maar het aanbod van koelhuisboter in december heeft de ver koop van braadboter daarentegen weer iets geremd. ADVERTENTIE Pandbrieven zijn obligaties waar heel wat achter staat Ze worden uitgegeven door een Hypotheekbank en zijn dus van zéér solide huize. Is een pandbrief voor u een geschikte geldbelegging? Voor n (misschien) een vraag, voor dit boekje een weet. He Hypotheekbanken bieden het aan in de hoop dat u in zekerheid en hoge rente bent geïnteresseerd. Stnurt u mij louter ter informatie - brochure „Verdienen door beleggen' Naam: de 1 I I j Woonplaats: i S.v.p. in gesloten envelop (als brief gefrankeerd) adresseren aan* i Vereniging van Hypotheekbanken, Adelheidstraat 8, Den Haag. NA Pandbrieveneen burcht van zekerheid DEN HAAG De prijs van aard gas voor kleinverbruikers kan niet omlaag, zo heeft minister De Block (Economische Zaken) de Tweede Ka mer laten weten. Vele gasdistributiebedrijven moeten hun boeken nog met verlies afsluiten, ook al neemt het verbruik van aardgas snel toe. De minister zegt dit in ant woord op een vraag van het Tweede- Kamerlid, mevrouw Brautigam. Verder zegt de minister, dat een be langrijk deel van de kosten van de dis tributiebedrijven vaste kosten zijn. Een stijging van het verbruik van aardgas is daarom van weinig invloed op de gasprijs. DEN HAAG De fractieleider van D '66 in de Tweede Kamer, mr. H. van Mierlo, vindt dat alle stukken over het gedrag van de Nederlandse militairen tijdens de politiële acties in Indonesië op tafel moeten komen. Als die rap porten nog verder onderzoek eisen, zou hij willen denken aan een parlementai re enquête. De heer Van Mierlo zei dat gisteravond in de derde aan dit onder werp gewijde uitzending van Achter het Nieuws, de actualiteitenrubriek van de VARA-televisie. Hij sloot de mogelijkheid van be rechting niet uit, maar wUde die niet op de voorgrond plaatsen. Hij waarschuw de ook voor een heksenjacht. „Geen enkele oorlog is schoon. Mis schien dat wij uit dit soort zaken met het zich ontwikkelende gevoel voor de rechten van de mens nog iets kunnen leren". Oud-minister-president prof. ir. W. Schermerhorn zag meer in een combin- tie van een parlementaire enquête en een wetenschappelijk onderzoek. Hij deelde mee dat in de eerste na-oorlog- se jaren bij het parlement onvoldoende kennis en inzicht bestond over wat er in Indonesië aan de hand was. „Het is mijn grootste fout geweest dat ik niet kwaad ben weggelopen voor het begin van de politiële acties. Ik voelde mij toen een burgemeester uit de oorlog, die bleef zitten, omdat hij bang was dat er anders een NSB'er op zijn stoel zou komen". „In mijn dagboek schreef ik dat mili tair ingrijpen ongeschikt was om dit po- fetoeke probleem op te lossen. Dat dag boek is nog steeds niet gepubliceerd. Waarom niet? Ik had contact met de uitgever Brill, maar een vriend van mij vertelde, dat als het dagboek zou worden gepubliceerd, ik staatsgeheimen zou openbaren". „Ik moest daarom toestemming van de regering hebben. Drees wilde wel, maar Beel niet. Hij was bang dat er allerlei discussies zouden ontstaan, die de zaak zouden vertroebelen". Ook de toenmalige commandant van de zeven-decemberdivisie, generaal A. A. J. J. Thomson, wilde volledige open heid. „maar dan om de gebeurtenissen tot hun ware verhoudingen terug te brengen. Er is nu een eenzijdige smet geworpen op alle militairen, die in alle Het lorum tijdens de tv-discus- sie van gisteravond. V.l.n.r.: mr. H. van Mierlo van D '66, mr. Th. de Graaf (destijds woordvoerder voor de K.V.P. in de Tweede Ka- eer en deugd hun plicht hebben daan". Ook dr. P. J. Koets, indertijd kabi netschef van gouverneur-generaal Van Mook. wilde volledige openheid van za- knvl voormalig brigade-generaal ken. A. Thomson en dr. J. E. Hueting. Se_ mer inzake Indische aangelegenhe den), oud-premier Schermerhorn, dr. P. J. Koets, prof. dr. J. Ver- AMSTERDAM De student verricht arbeid in dienst van de maatschappij en niet in de eerste plaats als kleine „ondernemer". Daarom moet het systeem van financiering van het onderwijs de weerspiegeling zijn van de opvatting, dat studie maatschappelijke arbeid is. Op grond hiervan is studieloon noodzakelijk. Deze conclusie wordt getrokken in een brochure van de Studenten Vakbe weging over studieloon. Daarin wordt er van uitgegaan dat onderwijs een in vestering is en dat dit steeds meer wordt ingezien door overheid en be drijfsleven. Er wordt grote waarde ge hecht aan hooggeschoolde arbeiders, die zich met hun werkkring kunnen iden tificeren. Daarom is de gedachte uit de tijd dat het voorzien in het bestaan van de student een zaak is van de ouders. In de brochure wordt opgemerkt dat uit vele studies het verband is geble ken tussen de kwaliteit van het onder wijs en de groei van het nationaal pro dukt. Onderwijs van hoge kwaliteit is een voorwaarde voor economische groei. Het financieren van de kosten van onderwijs betekent dus investeren in een produktieproces, dat een gekwalifi ceerde arbeider aflevert. Het is, vol gens de opvattingen van de SVB, een logische zaak dat de arbeidskracht, die de studenten geven, wordt betaald door de overheid. De Nederlandse Studentenraad gaat beginnen met een actie om de studie- ADDIS ABEBA De Nederlandse koninklijke familie en keizer Haile Sa- lassie hebben gisteren een bezoek ge bracht aan Jimma, de. hoofdstad van de Ethiopische provincie Kaffa. Het ge zelschap maakte de tocht van Addis Abeba naar Kaffa, vermaard om zijn koffie, met vliegtuigen. De bevolking ontving het gezelschap hartelijk. Een grote menigte stond langs de route te juichen en te zwaaien met vlaggetjes en palmtakken. De konink lijke familie maakte in Jimma een rondgang door een ziekenhuis met 220 bedden, dat ten dele door Nederland werd bekostigd, en waaraan twaalf Nederlanders zijn verbonden. Van dit ziekenhuis uit verzorgen vier artsen een gebied, dat bijna driemaal zo groot is als Nederland en dat twee miljoen in woners heeft. De Nederlandse regering heeft driehonderdduizend gulden ter be schikking gesteld voor een tweede me disch centrum. Een tweeling, die gisteren jarig was, bood de Koningin bloemen aan. De Ko ningin gaf een verjaarscadeau terug. Het aangekondigde bezoek aan Gon- dar gaat niet door, omdat dit gebied niet veilig wordt geacht. In die streek wordt nu de pacht opgehaald, die veel hoger zou zijn dan vorig jaar. Het ver zet daartegen zou op bloedige wijze zijn onderdrukt. Vandaag gaat de koninklijke familie naar Lalibela, waar Koptische kerken in de rotsen zijn uitgehouwen. beurzen met tien procent verhoogd te krijgen. Volgens de organisatie zijn de kosten van levensonderhoud voor de student door de btw zodanig gestegen dat vele studerenden van een beurs er moeilijk voor staan. Ook luidt de NSR een actie in om recht van beroep te krijgen tegen be schikkingen aangaande studietoelagen. Minister Veringa (Onderwijs) heeft ge zegd een commissie te willen instellen, die gaat onderzoeken of de geldende normen bij de toelagen juist zijn toe gepast. De studenten krijgen thans van de NSR formulieren, waarmee nu reeds bezwaren tegen de studietoelagen kun nen worden ingediend bij de nog op te richten commissie. DEN HAAG De Koninklijke Ma rechaussee heeft gisteren een 33-jarige beroepsonderofficier uit Garderen aan gehouden, die in de nacht van donder dag op vrijdag een ponypaardje met een schoenveter heeft gewurgd. De militair is opgenomen in de neurolo gische afdeling van het militair hospi taal in Utrecht. Het motief voor de dierenmishande ling is nog onbekend. De man schijnt moeilijkheden thuis te hebben en ver der in de bewuste nacht een paar bor reltjes te hebben gedronken. De politie van Barneveld kwam hem op het spoor toen bleek dat de veter afkomstig was uit een legerschoen. UTRECHT Een passagierstrein uit Rotterdam is gisteravond met een brandend treinstel het station van Roo sendaal binnengereden. De reizigers konden bijtijds de trein verlaten. Nie mand liep verwondingen op. De brandweer van Roosendaal blus te de brand, maar kon niet verhinde ren dat een kwart van het treinstel uitbrandde. Het vuur is vermoedelijk ontstaan door kortsluiting in de verwarmings installatie. TILBURG Uit een rioolput vlakbij het huis van de van moord op zyn vrouw verdachte Janus L. heeft de po litie maandag een pistool gevonden. De politie neemt aan, dat men dit alarmpistool, dat was geschikt gemaakt voor kogels van het kaliber 6.35 millime ter, het dodelijk schot is gelost. In het huis vond zij bovendien een doos patronen. De kogels werden pas gevonden nadat het huis al vijfmaal was doorzocht. De Tilburgse politie meent met dit bewijsmateriaal de moord van Janus L. op zijn vrouw Petronella L.-v. H. te kunnen bewijzen. DEN HAAG De handel in vlees waren naar Amerika ondervindt wei nig hinder van het afkeuren van en kele slachthuizen door Amerikaanse inspecteurs. Vorige week zijn die slachthuizen door veeartsenijkundige inspecteurs niet waardig bevonden grondstoffen te leveren voor de vlees- warenfabrieken. „De Nederlandse fabrikanten zijn er trouwens op dit moment niet op gebrand vleeswaren naar Amerika te exporte ren", zo zei gisteren mr. R. van Aubel, adjunct-secretaris van de Vereniging van Nederlandse vleeswaren- en vlees conservenfabrikanten en van de Vereni ging ter bevordering van de export van vleeswaren en vleesconserven. Volgens mr. Van Aubel, ligt de prij» in Amerika niet gunstig voor de Neder landse exporteurs. Frankrijk is nu een grote afnemer, waardoor de prijzen daar veel gunstiger liggen. Bovendien maakt de havenstaking in Amerika het nu vrijwel onmogelijk handel met dat land te voeren, aldus de heer Van Au bel. Hij wees er ook op, dat een groot aantal vleeswarenfabrieken zelf slacht. Het ministerie van landbouw meent dat de maatstaven bij de keuring van de slachthuizen wel hoog zijn geweest. Er is echter geen sprake van dat de slachthuizen zijn afgekeurd omdat Ame rika de handel met Nederland zou wil len beperken, aldus het ministerie. Overigens hebben de slachthuizen al een tijd de strengere keuring aan zien komen van Amerikaanse kant Daar is eind vorig jaar een nieuwe wet in werking getreden, die de eisen zeer ver scherpt. Veel slachthuizen hebben toen al hun accommodatie verbeterd. Het ministerie vindt de keuring van de Amerikanen wel te weinig soepel en erg onverwacht „Het is een momentopna me. Of dat juist is, lijkt ons een moei lijke zaak", was het commentaar van het ministerie. MAASTRICHT Het Economisch Technologisch Instituut Limburg In Maastricht (ETIL) stelt een onderzoek in naar de maatschappelijke betekenis van de vele Limburgers, die him pro vincie verlaten. Deze uittocht begon in 1966, toen de economische situatie in Limburg door de toekomstige sluiting van de mijnen aanzienlijk verslechter de. Sindsdien hebben 14.474 Limburgers hun provincie verlaten. Het onderzoek heeft plaats in opdracht van Gedeputeerde Staten van Limburg. Het ETIL zal in samenwerking met de Vereniging van Nederlandse gemeen ten, o.m. nagaan wat het beroep en het niveau van de vertrekkende Limburgers is. Verder zal in maart een rapport ver schijnen over de vertrekoverschotten in de vijftien gemeentten van 't Industrie schap Oostelijk Mijngebied. Dit onder zoek heeft betrekking op 't bevolkings verloop in de jaren 1966, 1967 en 1968. In 1968 zijn er 6.391 meer mensen uit Limburg vertrokken, dan er zich vestig den. In het jaar daarvoor bedroeg het vertrekoverschot 6.737 en in 1966 was dit 1.346. De jaren 1965 en 1964 lieten nog vestigingsoverschotten zien, n.1. 1783 en 2.382. Vooral de mijngemeenten noteerden verleden jaar opvallende vertrekover- schotten: Heerlen 1.874, Kerkrade 1.379, Geleen 742, Brunssum 551 en Hoens- broek 578. Elders in de provincie gaven ook Weert en Tegelen aanzienlijke vertrek- overschotten te zien, evenals Maas tricht (1.161) en Roermond (1.228). Tal rijke inwoners van Maastricht zijn de afgelopen jaren naar België verhuisd, waar zowel het bouwen van een huis, als het levensonderhoud goedkoper is. ADVERTENTIE Snijd 500 g visfilets In repen en besmeer deze met wat mosterd. Fruit 2 klein gesne den uien lichtbruin in 40 g boter of margarine. Leg ver volgens in een ingevette vuurvaste schotel afwisselend de repen vis en met peper en zout bestrooide schijven tomaat. Strooi de ge bakken ui erover en stoof de scho tel in een matig warme oven in ±25 minuten gaar. Vraag recepten bij uw vishandelaar of bij het Produktschap voor Vis en Visprodukten, Wassenaarseweg 20, i Haag. PISA Een kat, troetelnaam Dick, is na een wandeling van vijfhonderd ki lometer na bijna vijf maanden bij zijn vroegere meesters in de Noorditaliaan- se plaats Pisa teruggekeerd. Het dier was aan kennissen in Avellino in Mid- den-Italië gegeven, omdat het steeds bij de baby in de wieg klom. Dick bleef slechts een week bij zijn nieuwe eigenaars en verdween. Dit weekeinde kwam hij sterk vermagerd en uitgeput bij zijn vroegere meesteres terug. Hij wandelde meteen op de wieg toe.

De Vallei | 1969 | | pagina 7