Coach Pfrommer: „Verkerk is in Deventer grootste kanshebber" Gert Bongers wil er mee stoppen R.T.T.V. behaalde draw m eerste promotiewedstrijd DAG FORNASS VERBETERDE WERELDRECORD OP 3000 M Duel Portisch-Botwinnik werd tweemaal afgebroken Brundage viel commercie in de sport aan D.S.A. OVERKLASTE ZWAK ALDEGONDA Post met Sercu en Van Looy in zesdaagse van Antwerpen Colin Stein vier weken geschorst BOKSER OVERLEDEN Jan Bazen won de 1000 meter Tom Bogs bleef Europees kampioen Koersen in Hilversum Warm zitten bij NAC Spelers deden zichzelf de das om Etappeschema van Toekomstronde Esso toonde kleurenfilms in Eist Geluk Geen boeman Opletten Probleem Niet helemaal juist Methode Tafeltennis Evenaring Nijmegen begint met biologisch ruimteonderzoek Schrap Engelse bekercompetitie Alles Olympisch Amateurbepalingen Halfzwaargewicht K.L.M. mag niet langer op Cuba vliegen If 11 '"i III wilt I' i*li l lÈilMkli II I liii lii iTTifVn 'i A ■«ÏA.*.. WOENSDAG 29 JANUARI 1969 INZELL De schaatscoach van de Nederlandse herenkernploeg, Leen Pfrom mer, kijkt nu weer vooruit. Op 15 en 16 februari wordt op het kunstijs van Deventer het wereldkampioenschap verreden en nu de Europese titelstrijd in Inzeil tot het verleden behoort, heeft de 33-jarige beroepsmilitair (sportofficier) meer vergelijkingsmateriaal in handen dan in het voorseizoen. Als hij dat materiaal bekijkt en de tijden van de drie groten uit de inter nationale schaatswereld naast elkaar neerzet dan is Pfrommer wat Deven ter betreft niet pessimistisch. Gisteren publiceerden wij een vraaggesprek met de Nederlander. Vandaag is Leen Pfrommer opnieuw aan de beurt. Wat zijn uw verwachtingen ten aan zien van het toernooi om het wereld kampioenschap? „Het is altijd moeilijk een zekere fa voriet voor de titel aan te wijzen. Toch durf ik nu wel te stellen, dat Kees Verkerk, na hetgeen hij in Inzeil heeft gepresteerd, de grootste kanshebber is. Hij zal deze keer echter het geluk een beetje aan zijn zijde moeten hebben. Dat wil zeggen: geen slecht weer of be roerde baan als hij moet rijden. Verder is het natuurlijk fijn als je op de ver schillende afstanden na je gevaarlijkste tegenstanders kunt starten. Kees zal er wèl voor moeten vechten. De grote vraag is of Fornass en Claes- son hun vorm, die zij in Inzeil al de monstreerden, kunnen vasthouden. Ver der is er nog altijd de Noorse wereld kampioen Maier, die in Deventer wel licht kan terugkomen. Maier leed op het Europese kampioenschap, dat in zijn bezit was, voor zijn doen een flin ke nederlaag. Hij eindigde als zevende, en dat is toch wel beneden zijn stand". Hoe ziet u uw taak als coach? „Je moet geen boeman spelen. Je moet, als er iets aan hapert, rustig met elkaar kunnen praten. Ik zal ook nooit een Kees Verkerk of Ard Schenk zeg gen: Je moet dat of dat doen. Het zijn ervaren jongens, die al een hele tijd meelopen in de schaatswereld en zo langzamerhand wel weten wat goed voor hen is. Als coach althans zo zie ik het moet je een trainingsschema voor een heel seizoen opzetten. In zo'n schema zitten essentiële trainingspunten: duur, tempo, interval en sprint. In deze waar- APELDOORN Gert Bongers de ex- wereldkampioen achtervolging bij de amateurs wiens prof contract met Ca- ballero dit seizoen niet werd verlengd wil met wielrennen stoppen. De Gelderlander, die sinds 13 janua ri in militaire dienst is, heeft ook geen plannen later weer een licentie aan te vragen als amateur. „Als prof", zo re deneert hij na een jaar bij de beroeps renners, „heb ik zoveel geld met wiel rennen verdiend dat ik het niet zou kun nen opbrengen als amateur weer op de fiets te stappen". Voor Joop Middelink, die als nationa le wegcoach bemoeienis heeft gehad met Bongers, kwam dit besluit niet als een verrassing: „Hij is te vroeg over gestapt naar de beroepsrenners. Bon gers had beter nog een jaar kunnen wachten. Bovendien mist hij het karak ter voor het profmilieu". ANTWERPEN Peter Post zal in de zesdaagse van Antwerpen, die van 14 tot 20 februari in het sportpaleis zal worden gehouden, een ploeg vormen met de Belgen Patrick Sercu en Rik van Looy. Leo Duyndam is ingedeeld bij Fritz Pfenninger jn Leo Proost en René Pijnen gaat met de winnaars van de zesdaagse van Amsterdam, Jan Janssen en Klaus Bugdahl de baan op. Het enige puur-Nederlandse koppel bestaat uit Piet de Wit, Gerard Koel en Piet van der Lans. De twaalf reeds bekende ploegen - er zullen er uiteindelijk dertien komen - bestaan uit: Verschueren-Severeyns-Renz; Jans- sen-Bugdahl-Pijnen; F. Pfenninger- Duyndam-Proost; J. Stevens-Deloof- Lelangue; Porter-Beansch-n.n.Stee- vens-Wagtmans-Oldenburg; De Wit- Koel-Van der Lans; Poppe-Dewitte- n.n.; Steegmans-Stevens-Hilrrore; Van de Walle-Van Midden-Scheys; Jacob?- Michiels-Wuytack. den kun je variëren. Als Kees bijvoor beeld eens een dag wat langer aan sprinttraining wil doen, laat ik hem gaan. Indien Ard op een bepaalde dag meer aandacht wil schenken aan tem potraining, vind ik dat best. Maar ze moeten de andere punten niet verwaar lozen. Wat anders is het met de jongeren in de kerngroep; met degenen, die er pas of nog niet zo lang bij zitten. Op hen moet je meer letten, bij hen moet je vaak meer correcties aanbrengen. Vergeet ook niet, dat voor elk individu het trainingsschema anders ligt. Geen mens is hetzelfde, schaatsenrijden is een volstrekt individuele sport en daar mee hoor je, geloof ik, als coach reke ning te houden". Wat denkt u van de toekomst van de Nderlandse schaatssport? „Ik begrijp niet zo goed waarom wij minder moeten zijn dan de Noren. Zie het niet verkeerd, onze top is net zo sterk als die van hen, maar de Noorse schaatssport heeft nu eenmaal een bre dere onderlaag,die wij overigens ook zouden kunnen hebben. Hoe wij daartoe kunnen komen? We hebben er al veel over gepraat, het is een probleem. Moeten wij niet meer naar gedecentraliseerde training? Ik geloof niet, dat wij de kernploeg-ge dachte moeten loslaten. De leden daar van zouden dan met reële bezwaren ko men. Onze toprijders zwepen elkaar juist tijdens de trainingen van de kern ploeg op. Als de zaak zou worden ge splitst, zou worden versnipperd dan ge beurt dat niet meer. In de vorming van een grote B-groep zie ik wel iets. Maar dat kost geld en dat heeft de schaatsbond niet. De bond doet heus zijn best. Als ik om een dok ter vraag om acht dagen mee te gaan naar een trainingskamp in bijvoorbeeld Davos, kan dat niet. Niet dat men niet wil, maar de financiën ontbreken daar voor eenvoudig. De bond is gewoon arm". Het is al enige jaren zo, dat de Rus sen nauwelijks of helemaal niet meer meedoen aan de strijd om de ere plaatsen. Hoe komt dat? „Ik dacht dat hun trainingsopzet niet deugt. De Russische coach Stenin, zelf een oud-rijder, is in Nederland geweest en heeft weieens met mij gepraat. De Russen vinden de conditie belangrijker dan de schaatstechniek. En dat is niet helemaal juist. Bovendien staan ze daar over het algemeen te laat op de schaatsen. Bij ons wordt dat van jongs af aan gedaan. In Inzeil reed de Rus Tsjekoelajef, vond ik, een goed toernooi: hij eindigde als tiende. Hij had het verder kunnen brengen als hij technisch niet zo slecht had gereden. Maar zijn conditie was enorm. Bij ons gaan conditie en techniek hand in hand. In de vaardigheid kan je je conditie opvoeren en andersom. Je moet namelijk conditie hebben om goed te kunnen rijden. Er is tussen conditie en techniek een soort wisselwerking. Zoudt u een methode weten om de invloed van het weer op schaatswed strijden te beperken? Wij denken in dit verband aan een overdekte 400- meter kunstijsbaan. „Nee, en ik zou die methode ook niet willen uitvinden. Een overdekte wed- strijdbaan is natuurlijk allemaal wel prachtig maar als wij op zo'n baan zou den gaan rijden, zou de charme eraf zijn. Ik zou schaatswedstrijden op een overdekte baan willen vergelijken met wielrennen in een sportpaleis. Denk een aan een zesdaagse of, als we een an- GLASGOW Colin Stein, de midden voor van de Glasgow Rangers, is dins dag door de strafcommissie van de Schotse voetbalbon- voor vier weken geschorst. Stein behoort overigens wel tot de selectie van 28 Schotse spelers, die zondag en maandag voor het eerst bijeenkomen voor de training van 't na tionale elftal. Bobby Brown, de manager van het Schotse elftal, zei dat het allemaal niet bezwaarlijk was dat Stein voor de na tionale ploeg was geselecteerd ten tij de van zijn schorsing. Voor de training worden de spelers niet betaald, er is dus geen enkel bezwaar hem uit te no digen. Bij de 28 spelers zijn er negen van landskampioen Celtic. De meest opval lende afwezige is doelman Bobby Clark van Aberdeen, die vorig jaar een vaste keus was. In zijn plaats is Tom my Laurence van Liverpool bij de ploeg gekomen. Op 16 april speelt Schotland in de voorronden van het wereldkam pioenschap in Glasgow tegen West- Duitsland. LUXEMBURG Johnny Weber, een Luxemburgse amateurbokser, is aan de gevolgen van een hersenbloeding over leden. De 32-jarige weltergewicht had zaterdag een gevecht op punten verlo ren. Zondag kreeg hij ernstige hoofd pijn, waarop hij zelf naar een zieken huis ging voor onderzoek, waar zijn toestand echter steeds slechter werd. Voor de wedstrijd had Weber nog een controle ondergaan. De Surinaamse voetbalkampioen Transvaal heeft dinsdagavond in het Suriname stadion in Paramaribo een vriendschappelijke wedstrijd legen het Braziliaanse Flamengo met 3- 2 ge wonnen. Bij rust van deze door 6.000 toeschouwers bijgewoonde ontmoeting leidde Transvaal met 20. dere sport nemen, de indooratletiek. Ik vind dat niet echt meer. Ik vind wielren nen in een sportpaleis geen echt wiel rennen meer en hetzelfde geldt voor de atletiek op een binnenbaan. Laten we het maar zo houden met alle risico's vandien. Ook al hebben we er het afgelopen weekeinde een Euro pese titel door verloren. CORTINA D'AMPEZZO Bij de schaatswedstrijden in het Italiaanse Cortina D'Ampezzo won de Nederlan der Jan Bazen in de sprintersklasse de 1.000 meter in 1 minuut 24.8 seconden, Frits Bartling werd tweede in 1.25.2 en Marten Hoekstra derde in 1.25.6. Ook op de 500 meter was Bazen de snelste Ne derlander. Hij werd vierde in 41,7 sec. Frits Bartling eindigde op de vijfde plaats (41,8) en Marten Hoekstra werd zevende (42,3). CORTINA D'AMPEZZO De Europese schaatskampioen Dag Fornass heeft tij dens wedstrijden in Cortina d'Ampezzo het wereldrecord op de 3000 meter ver beterd. De Noorse rijder maakte een tijd van 4 min. en 17,4 sec. en bleef daarmee een tiende seconde onder het wereldrecord van zijn landgenoot Fred Anton Maier, die op 8 maart in Inzeil 4.17,5 reed. Gerhard Zimmermann maakte op de zelfde afstand een tijd van 4.18.1 en verbeterde daarmee het Westduitse re cord. Na hem eindigde de Noor Per Willy Guttormsen met 4.19,7 op de der de plaats. De negentienjarige Oostduitse schaatsenrijdster Ruth Schleiermacher heeft in Davos met een tijd van 44.7 seconde het wereldrecord op de 500 meter geëvenaard. Het record staat sinds 3 februari 1968 op naam van de Russin Tatjana Sidorova, eveneens in Davos gevestigd. Sidorova heeft reeds 44,5 seconde voor zich laten afdrukken, maar deze tijd kon niet als wereldrecord worden erkend. KOPENHAGEN De Deen Tom Bogs heeft dinsdagavond zijn Europese titel in het halfzwaargewicht met suc ces verdedigd tegen zijn Italiaanse uit dager Piero del Papa. Bogs won na vijftien ronden op punten. De 7.000 toeschouwers in de Forum hal in Kopenhagen waren getuige van een gevecht waarin oud-kampioen Del Papa vaak zijn toevlucht nam tot ring- trucs, waarvoor hij enkele malen door de Engelse arbiter Harvey Gibbs werd vermaand. Na de negende ronde nam Bogs, die vorig jaar september door een knock-out overwinning in de eer ste ronde de Duitser Lothar Stengel onttroonde, het initiatief. Hij bouwde een ruime puntenvoorsprong op, die ondanks het feit, dat de Deen in de laatste ronden duidelijk gebrek aan conditie toonde, voldoende was om zijn titel te behouden. HILVERSUM De valse start waar mee het internationale nummer gister avond begon, bleek fnuikend voor de wel snelle maar toch niet overmatig sterke Zevenklapper. Hij kwam uiter aard wel op kop, bleef daar ook wel ge ruime tijd, maar op het altijd weer be slissende rechte eind gingen achtereen volgens Beachcomber, stalgenoot Maes tro Rodney en Bretteur P het vuur- werkpaard nog vrij gemakkelijk voorbij. De uitslagen: Feniksprys: 1. Frischo H (H. J. Pools) 1.29.3; 2. Conny Princess; 3. Gino West- landia. Toto: w 1,90 pl. 1,80, 4,00, 2,70; kopp. 6,90; cov. 13,40 trio 1431,00. Emoeprys, le afd.: 1. Frederik (W. C. StrQoper), 1.30.6; 2. Flamingsgold, 3. Gregor Hollyrood, Trio: w. 3,40 pl. 1,60, 2,50, 4,20; kopp. 5,10, cov. 8,20. Flamingoprys: 1. Excellentie S (W. C. Strooper) 1.27.01; 2. Festi, 3. Earl Hariey. Toto: w. 6,60; pl. 2,20, 6,10, 4,60; kopp. 19,20 cov. 16,70; trio 956.80. Fluwynprijs: 1. Fedde B (P. M. Smit) 1.24.9; 2. Farm Lady, 3. Furie O. Toto: w. 3,40; pl. 1,80, 1,40, 2,20; kopp. 8,30; cov. 5,10. Fretprys, eerste afdeling: 1. Esta Be- roona (J. Wagenaar jr.) 1.24.1, 2. Don Stuermann W, 3. Donna Hanna, Toto: w. 2,40; pl. 1,50, 2,20, 2,00; kopp. 4,00; cov. 7,20. Gaviaalprys: 1. Beachcomber (J. Voor- haar) 1.22.6, 2. Maestro Rodney, 3. Bret teur P. Toto: w. 5,70; pl. 2,10, 4,50 1,80; kopp. 18,50; cov. 21,30; trio 1072,30. Fretprys, tweede afdeling: 1. Doriethe J (P. Heynen) 1.26.9, 2. Daniella Prelesj- nik, 3. Clementina Lee. Toto: w. 2,10; pl. 1,10, 1,30, 1,40; kopp. 5,20, cov. 5,00. Leerlingenwinterkampioenschap 1. Fèny Hollandia (J. M. Krom) 1.25.3; 2. George van Rhea; 3. Fenno Silk. Toto: w. 4,30; pl. 1,50, 2,20 en 1,70; gek. 9,10 cov. 5,40; trio 78,30. Emoeprys: 1. Girl Hollandia (F. J. Eerenberg) 1.30.4, 2. Filius de Quinta, 3. Gerd Hanover. Toto: w. 2,30; pl. 1,40, 2,30 en 1,60; gek. 16,40; cov. 10,60. Totale omzet: 243.368,50. BREDA De Bredase eredivisieclub NAC gaat met de tweehonderdduizend gulden die een obligatielening heeft op geleverd de accommodatie verbeteren. De overdekte tribune zal van verwar ming worden voorzien en de staantribu- ne voor 3500 toeschouwers wordt over dekt. NAC streeft ernaar dat deze ver beteringen in juni klaar zijn. Overigens hebben de Bredanaars wel besloten volgend seizoen de toe- 1 gangsprijzen te verhogen. LUENEN De spelers van de Westduitse voetbalclub Lüner SV hebben zichzelf de das omgedaan. Geestdriftig voetballend in de regio nale liga west bleven zij in negen wedstrijden ongeslagen en voerden zij hun club uit de degradatiezone naar de veilige middenmoot. De eni ge dank die de succesrijke voetbal lers van Lüner SV vervolgens kre gen was dat het bestuur de premie voor een gewonnen wedstrijd van f 135,- verlaagde tot f 67,50 en de premie voor een gelijk spel van f 67,50 terugbracht tot f 50,- Het bestuur van Lüner SV, dat nu op de tiende plaats staat, heeft zijn woedende spelers voorgerekend dat de uitgaven gedrukt moesten wor den. Ondanks het succes komt de vereniging slechts aan een gemid deld aantal toeschouwers van 3.500 en de krenterige bestuurderen van Lüner SV hadden er niet op gere kend dat ze zoveel aan premies zou den moeten uitbetalen. De Noor Dag Fornass op weg naar een nieuw wereldrecord op de 3000 meter. NIJMEGEN De Katholieke Univer siteit te Nymegen heeft 't hoofdvak exo- biologie (kennis van 't leven onder bui tenaardse omstandigheden) op 't studie programma van de faculteit der wiskun de en natuurwetenschappen geplaatst. Daarmee gaat zij als eerste in ons land met biologische onderzoekingen de we reldruimte in. De Katholieke Universiteit gaat dat doen in samenwerking met een van de afdelingen van NASA, de Amerikaanse rijksdienst voor luchtvaart en ruimte vaart. Het vak exobiologie zal in Nijme gen worden gedoceerd door dr. A. W. Schwarz, thans als exobioloog verbonden aan bedoelde afdeling van NASA, het Ames Research Center. Dr. Schwartz, een Amerikaan, is met ingang van 1 ja nuari van dit jaar benoemd als gewoon hoogleraar in Nijmegen. SCHIPHOL De Cubaanse regering heeft de KLM meegedeeld, dat zij geen vergunning meer zal krijgen voor het uitvoeren van chartervluchten naar en van Havanna. Tot nu toe vloog de KLM vrij gere geld tussen Cuba en Curagao, zij het niet in een geregelde lijndienst, doch uitsluitend voor chartervervoer. Voor iedere vlucht werd apart vergunning verleend. Dit besluit schijnt samen te hangen met het feit, dat de Antilliaanse Lucht vaartmaatschappij (ALM) 1 januari jl. een onafhankelijke maatschappij is ge worden. RHENEN Het is RTTV weer niet gelukt om beide punten uit Arnhem mee te nemen, in de eerste wedstrijd in de promotiegroep. De Ehenenaren kwa men uit tegen Oldra. Het leek bij een achterstand van 42 zelfs op een ne derlaag uit te draaien, doch zover kwam het toch niet. Het eindresultaat was een 55 gelijk spel. E. Doornkamp en R. v.d. Brink stel den enigszins teleur door ieder maar een enkel spel te winnen, terwijl D. van Breenen op de goede weg doorging en zijn 3 partijen won. Het dubbel werd een beetje ongelukkig verloren, zodat nog juist een gelijk spel bereikt werd. E. Doornkamp begon met een goed ge speelde partij tegen Van Wolveen. Hoe wel hij deze niet won, speelde hij toch een prima partij. De uitslag was 219, 1321 en 2116. D. van Breenen was vervolgens snel klaar met Siecker 921 en 1221, R. v.d. Brink kon echter niet winnen van Egging 2118 en 2114 na in de eerste game nog met 137 voort- gestaan te hebben. Het dubbel ging zo als gezegd enigszins ongelukkig verlo- ren door o.a. enkele randballen bij het einde van de derde game. De cijfers hiervan waren 219, 1821 en 2321. E. Doornkamp verkleinde de achter stand tot 32 door Siecker geen kans te geven 15—21 en 22—24. Een door pech achtervolgde v.d. Brink kon de eerste game net niet winnen van Van Wolveren (5 net. en randballen had hij wel tegen) terwijl hij enigszins aange slagen ook de tweede game moest af geven 24—22 en 21—16. D. van Breenen verkleinde nu de achterstand tot 43 door gemakkelijk te winnen van Eg- ging met 14—21 en 11—21 terwijl R. v. d. Brink zelfs weer voor een gelijke stand zorgde door van Siecker te win nen, zij het met enig geluk n.l. 1721 en 20-22. E. Doornkamp bleek in z'n laatste partij geen vat te kunnen krij gen op 't snelle spel van Egging en ver loor dan ook met 2115 en 2110. Als Van Breenen dus de laatste partij te gen Van Wolveren zou winnen, haalde RTTV nog 1 punt weg bij Oldra, zodat er nog veel op het spel stond. Na de eerste game gewonnen te hebben met 17—21 moest hij de tweede uit handen geven eveneens met 2117. In de der de game bleek hij toch sterker te zijn en won met 1521, zodat althans 1 punt gered was. Deze week speelt RTTV thuis tegen het sterke Stv. Climax 2, dat z'n le wedstrijd liefst met 91 won. Mocht RTTV winnen of gelijk spelen dan mag dat e engoede prestatie ge noemd worden. RTTV 2 Royal 1 8—2 Het tweede team begon goed in de degradatiegroep door met 82 te win nen. C. Lieftink won 3 maal en J. En gelaar en W. de Gr. Mulder ieder 2 maal. Ook het dubbel was voor RTTV 2. Flamingo's 56 RTTV 3 37 H. v.d. Broek won ook nu weer 3 maal terwijl J. Notermans en O. Meyer ieder 2 maal wonnen. Ongetwijfeld een goede start van dit team. RTTV 4 Sempre Avanti 1 46 Team 4 kon het net niet bolwerken, na nog met 20 voorgestaan te hebben werd het uiteindelijk 46. Voor de pun ten zorgden A. Udo 2x terwijl O. Weys- senfeld en H. Huntelerslag lx tot winst kwamen. RTTV 5 RTTV 6 7—3 Voor team 5 scoorden C. Hunteler slag 3x, W. Roseboom 2x en B. Nuddel lx, terwijl ook het "dubbel voor team 5 WIJK AAN ZEE Portisch-Botwin nik werd in de twaalfde ronde van het Hoogovenschaaktoernooi tweemaal af gebroken. Een gevecht om aan de kleinkinderen te vertellen. Bij het af breken stond Botwinnik „glad verloren" twee pionnen achter; één kenmerk kon echter niet worden genegeerd: de witte loper was kreupeltjes aangelegd en de witte koning bevond zich nog in het achterland. Aldus de vraag: welk winstplan is het effectiefst? Geen mens heeft een Ant woord gegeven. Keres was van de winst kans zeker, doch in de loop van de avond wedde hij in toenemende mate op het behoud van Botwinniks koning. Thans heet het in de wandelgangen, dat de puntendeling een feit zal worden. Geiler, die dat eigenlijk het meest aanging, zat onbewogen in de kelderbar te bridgen. Hij zou het wel eens horen... Vanochtend zal, aldus de Wedstrijdlei ding, een derde zitting plaats hebben. Botwinnik deelde glimlachend mee, dat hij weer helemaal gezond was. Donner-Van Scheltinga pleegt altijd een gevecht te zijn, dat zeer vreemd verloopt. Ditmaal had onze grootmees ter zich kennelijk schrap gezet. Hij liet geen storende complicaties toe, weer- PARIJS De ronde van de Toe komst, die dit jaar van 11 tot 21 sep tember wordt gehouden, gaat van start in Le Mans om via Normandië. en Bre- tagne in Clermont Ferrand, in Auverg- ne te eindigen. De totale lengte van de koers bedraagt 1846 kilometer. Het etappeschema luidt: ope v.ngsril: Le Mans: individuele tijdrit (10 km); eerste etappe: eerste deel: Savigne 1' Eveque - La Ferte Mace (92,5 kin); tweede deel: ploegentijdrit in La Ferte Mace (10 km); tweede etappe: La Fer te Mace - Cherbourg (218 km); derde etappe: Cherbourg - St. Hilaire-du-Har- couet (180,5 km); vierde etappe: St. Hi- laire-du-Harcouet - Paimpol (193 km); vijfde etappe: Paimpol - Quimper (164,5 km); zesde etappe: eerste deel: Quim per - Requiny (118,5 km), tweede deel: individuele tijdrit van Quimper naar Ploermel (41 km); zevende etappe: Ploermel - Angers (178,5 km); achtste etappe: Angers - Argenton-sur-Creuse (209,5 km); negende etappe: Argenton- sur-Creuse - Riom (206 km); tiende etappe: eerste deel: Chatel Guy on - Clermont Ferrand (138,5 km); tweede deel: op het circuit van Charade (tien ronden: 80 km). legde een wat dubieuze manoeuvre, kreeg de positie stevig in handen en werkte winnend af. Door deze zege steeg Donner boven de vijftig procent, bezet hij de achtste plaats en bewerkstelligde hij reële prijskansen. In de meestergroep heeft Cortlever tegen Scholl gewonnen. Laatstgenoemde sloeg remise af, doch doorzag (te) laat, dat wit een felle aanval kon inleiden. Er werd nog afgebroken, maar Scholl capituleerde vóór de hervatting. De win naar is thans nog twee, de verliezer an derhalf punt van het meesterresultaat verwijderd. Uitslagen: Grootmeestergroep twaalf de ronde: Doda-Kavalek V2-V2', Portish- Botwinnik afg.; Benkoe-Langeweg 1-0; Geller-Keres V2-V2', Olafsson-Ciric Vi- V2; Ostojic-Lombarby 0-1 (t.o.); Ree-Me- dina 0-1; Donner.-Van Scheltinga 1-0. Stand na twaalf ronden: 1. Geiler 9; 2. Botwinnik 8V2 en 1 afg.; 3. en 4. Benkoe en Keres 8; 5. Portisch 7*4 en 1 afg.; 6. Olafsson 7Va; 7. Ciric 7; 8. Donner 6*4; ELST Gisteravond werd In Eist op verzoek van de Cultuur-Natuurhis torische Vereniging „Zuid-Oost Utrecht" door de filmdienst van Esso Nederland een aantal interessante kleurenfilms vertoond. De belangstel ling voor deze avond was bijzonder groot. Zeventig a tachtig personen vul den de zaal van het Wijkgebouw aan de Rijksstraatweg. De eerste film was getiteld „Sloch- teren aan de lijn" en vormde een aan trekkelijke documentaire over de ont wikkelingen rond de gasbel in Slochte- ren. „Alaskan Eskimo" speelde in het hoge noorden waar Eskimo's een ge lukkig bestaan leiden, met geringe le vensbehoeften. Zij leven hoofdzakelijk van visvangst en werken gedurende hun korte zomer hard, teneinde de lan ge winter zonder armoede door te ko men. Die winter korten zij dan weer met het vervaardigen van kleding en schoeisel, het spelen van familiespelle tjes en het doorbladeren van geïllus treerde krantjes. Verder „Dit is Gelderland", een boei ende serie beelden van hetgeen Gelder land aan natuurschoon en recreatie oorden te bieden heeft. En |enslotte „De Bevervallei", die onder andere te zien gaf hoe bevers op intelligente wij ze dammen kunnen aanleggen. De bijzonder mooie serie kleuren films vielen bij de talrijke aanwezigen (sinds het hele seizoen niet zo'n groot aantal) zeer in de smaak. 9. Doda 6; 10. Lombardy 5V«; 11. Kavalek 5; 12. Ostojic 4Ms13. Langeweg 4; 14. en 15. Van Scheltinga en Medina 3; 16. Ree 2. Meestergroep: twaalfde ronde: Kra- mer-Ciocaltea 0-1; Kurajica-Ujtelky 1-0 Hartoch-Sandor V2-V1; Bednarski-Hon- fi 1-0; Cortlever-Scholl 0-1; Gaprindas- vili-Jongsma 1-0; Westerinen-Brede- wout 1-0; Krabbé-Kozma 0-1. Stand na twaalf ronden: 1. Honfi 9*4 2. Kurajica 9; 3. en 4. Scholl en Weste- rinen 8; 5. en 6. Cortlever en Ciocaltea 7%; 7. Bednarski 7; 8. Ujtelky 6V2; 9. en 10. Gaprindasvili en Koma 5Vi; 11. San- dor 5; 12. Kramer 4*/2; 13. Krabbé 4V2; 14. en 15. Hartoch en Jongsma 3; 16. Bre- dewout 2. Internationale damesgroep: Zevende ronde: Ivanka-v. d. Giessen opn. afg. Achtste ronde: Tuk-Hellwig uitg.; Gu- tierrez-Litmanovicz Vfc-Vi; Nicolau-Vok- ralova 1-0; Timmer-Vreeken afg.; v. d. Giessen-Sokolof 0-1, Heemskerk-Ivanka uitg. Stand na acht ronden: 1. Timmer 6 en 1 afg. 2. Nicolau 6; 3. en 4. Vokralova en Sokolof 5; 5. Ivanka Al/z en 1 uitg. en 1 afg.; 6. Vreeken 3Vs en 2 afg.; 7. Heems kerk 3 en 2 uitg.; 8. v. d. Giessen 2*^ en 1 afg.; 9. en 10. Litmanovicz en Gutier rez 2; 11. Tuk IV2 en 2 uitg.; 12. Hellwig 1 en 1 uitg. en 1 afg. 'was. Bij team 6 kwam E. Van Hees 2x tot winst en H. van Nw. Amerimgen lx. G. v.d. Wetering die uit de 4e kla« komt kon nog niet tot winst komen. RTTV 7 Kr. en Vr. 4 4—6 A. Need won hier 2x terwijl J. jNieu- wenhuis en J. de Bode beiden lx won nen. Kr. en Vr. 6 RTTV 8 9—1 T. Notermans scoorde hier het enige punt. A. van Breenen en D. Lammers moesten met drie nederlagen genoegen nemen. Junioren RTTV a Shot c 64, R. ten Burg won 2x, R. van Appeldoorn lx, invaller J. Bos 3x. RTTV b Shot d 100, L. van Zan ten. H. Houth en G. Verkerk wonnen allen 3x plus het dubbel. RTTV c Shot b 37, G. ten Braak R. van Ree en E. Meyer brachten het ieder tot een overwinning. Het programma van deze week ziet er als volgt uit: RTTV 1 Stv. Cli max 2, Oldra 2 RTTV 2, RTTV 3 Shot 1, DNW 1 RTTV 4. SKF 1 RTTV 5, RTTV 6 Swift 2, SKF 2 RTTV 7, RTTV 8 Stv. Climax 6. LONDEN De uitslagen van de dinsdag gespeelde replay's uit de vier de ronde van het toernooi om de En gelse voetbalbeker luiden: Stoke City- Halifax Town 30; Birmingham City- Sheffield Wednesday 21; Watford- Manchester United afgelast. Voor de eerste divisie van de Engel se league is dinsdagavond de wedstrijd E verton-Wolverhampton Wanderers ge speeld. Everton won met 40. MUNCHEN De Amerikaan Avery Brundage, voorzitter van het Interna tionaal Olympisch Comité (IOC), heeft een felle aanval gedaan op de com mercie in de sport en speciaal in de wintersport. In München, waar de ruim tachtig jarige president verblijft om zich op de hoogte te stellen van de voorbereidin gen op de Spelen van 1972, zei hij: „Een speciale commissie van het IOC, in het leven geroepen naar aanleiding van de Winterspelen 1968 in Grenoble, zal vooral de commercie in de winter sport onderzoeken. Het rapport van de commissie zal worden behandeld tijdens het volgende congres van het IOC te Warsohau in mei van dit jaar. Zuid-Afrika zal daar uiteraard ook punt van besppeking zijn" Brundage zei verder: „Het zakenle ven heeft het Olympisch ideaal in Gre noble ernstig verstoord. Wij hadden Olympische suiker, Olympische boter, Olympische benzine, kortom wij had den alles Olympisch. Dit is niet in over eenstemming met de door ons gepro pageerde gedachte. Bovendien wordt de wintersport in bepaalde gedeelten van de wereld overschat. Ik behoef er slechts aan te herinneren dat 125 Olym pische comité's bij ons zijn aangeslo ten en dat ten minste de helft daar van geen enkele interesse heeft voor de Winterspelen. Van de andere landen bezit boven dien ten minste vijftig procent niet eens bergen. Deze takken van sport en vooral de alpine ski-nummers wor den te hoog gewaardeerd. Zij zijn voor een belangrijk deel veranderd in een circus, waarbij de deelnemers geduren- e vier, zes of acht maanden niet an- anders doen dan alleen hun sport. Ik vraag mij af: is dit sport of beroep? In München werd ook gevraagd naar het standpunt van het IOC ten opzich te van de amateurbepalingen. Brundage antwoordde: „De regels van het IOC kennen het woord ama teur niet meer. Er is bovendien geen woord dat in de laatste jaren meer is misbruikt. Onze regels zeggen dat deel nemers aan de Olympische Spelen een beroep moeten hebben en een roeping voor de sport. Zij mogen geen profes sionals zijn. Een amateur is iemand, die zijn sport met plezier en uit lief hebberij doet." RENSWOUDE In gebouw „Reho- both" vond gisteren het treffen plaats tussen de junioren van DSA en Alde- gonde uit Amersfoort. Het is een zeer ruime zege geworden voor de in alle opzichten strijdvaardiger DSA-ploeg De einduitslag, 30-12, is niet eens ge flatteerd. Want als DSA zich ten volle had gegeven was er zeker nog een ho gere score te bereiken geweest. Nadat aanvoerder H. v.d. Broek van DSA en B. Veldhuizen van Aldegonde de ploegen hadden voorgesteld werd begonnen met een quiz. De DSA-ploeg deelde meteen al een gevoelige klap uit, want de Aldegonde-jongens scoor den geen enkele punt en DSA leidde met 4-0. Nog groter zou de voorsprong wor den, want met Kegelvoetbal werd Al degonde, dat zich bij voorbaat al kans loos voelde, in korte tijd weer met tegen nul punten geklopt. Na het flessenvoetbal, dat weer een eclatant succes voor DSA werd, prijk te op het scorebord de stand van 12 punten voor DSA tegen Aldegonde nul punten. Voor de pauze wist echter Al degonde door twee partijen in de Kan goeroe-Race te winnen, de stand op 16-4 te brengen. Na de pauze werd de wedstrijd her vat met boksen. Voor DSA trad H. Vink in de ring tegen R. Hamer. De Aldegonde-ploeg had schijnbaar meer krachtpatsers, want in de eerste partij werd door de jury, bestaande uit de heren Roskam en De Lange van Alde gonde en Gotink en Valkenburg voor DSA, als winnaar aangewezen Ronald Hamer van Aldegonde. Het tweede ge vecht werd in de laatste ronde door de scheidsrechter gestaakt wegens te fel stoten, terwijl Mico ter Horst de DSA-er in punten sloeg. De Aldegonde- ploeg haalde hier dus wat op en de tussenstand werd 16-8 voor DSA. In de bootrace, waarin vier partijen elkaar bekampten tikte als eerste de DSA-ploeg aan met als goede tweede Aldegonde, terwijl de derde en vierde plaats resp. ook Voor DSA en Aldegon de waren. Ook in zaalvoetbal en touw trekken was de DSA-ploeg veruit de sterkste. Het ontbrak in deze wedstrijd aan spanning, maar wel was het een spor tieve en gezonde ontspanning voor de jeugdploegen van DSA en Aldegonde.

De Vallei | 1969 | | pagina 11