Echtpaar H. ter Haar in 't goud Oudercommissies gaan op in Ver. Openbaar Onderwijs Onó tu in bouwhoehje Landbouwpijler waarop deel economie steunt Zondagsdiensten „Wat gelooft u zelf?" vroeg Jack van Belle Nieuwe aanpak begeleiding kleuter en lager onderwijs Rik Valkenburg gaf „Haring én Kuif Veenendaalse publicist voor televisie-camera's Definitief bestuur zal in maart worden gekozen Nadeel Ledenwinst Officiële opening kleuterschool Voorzitter Geldersche Mij. van Landbouw: Voorzichtig zijn met bebossing Fantastisch Vragen ONWEZENLIJK ONAANVAARDBAAR VOLDOENDE RUIMTE WOENSDAG 29 JANUARI 1969 VEENENDAAL Er is een coördi natie tot stand gekomen tussen de ver eniging en commissies die tot dusver de belangen behartigden van het open baar onderwijs in Veenendaal. Een ge sprek dat hiervoor op gang is gebracht door de plaatselijke Vereniging voor Openbaar Onderwijs heeft tot resultaat, gehad, dat de oudercommissie van het lager en kleuteronderwijs vertegen woordigd zijn in een geheel nieuw be stuur dat nog een voorlopig karakter draagt. Medio maart zal een definitief bestuur worden gekozen door de leden van de plaatselijke Vereniging voor Openbaar Onderwijs. Tot dusver opereerden verschillende commissies ten dienste van het open baar onderwijs. Na de omzetting van de Vereniging Volksonderwijs in de Vereniging voor Openbaar Onderwijs, is ook in Veenendaal een gesprek op gang gebracht tussen de plaatselijke af deling van de Vereniging voor Open baar Onderwijs en de diverse ouder commissies, die hun zorgen uitstrekten over de Dr. Heksterschool, de Rijk van Gaasbeekschool en de twee kleuter scholen „de Bongerd" en „Klimop". VEENENDAAL Enige tientallen leden van de C.P.B. afdeling Vee nendaal hebben gisteravond in de kantine van de Scheepjeswolfabrie- ken genoten van de Scheepjes-brei- modeshoiv, die ook elders in het land voor weetgierige en modebe wuste dames wordt opgevoerd. Er werd een keur van modellen ge toond waarbij een deskundige uit leg niet ontbrak. Ook de jeugdige mannequins ontbraken niet, tot veel genoegen van de aanwezigen. De oude situatie had als grootste nadeel dat de verschillende oudercom missies van elkaar niet wisten welke activiteiten er werden ontwikkeld ten dienste van het openbaar onderwijs. Dat gaat in de toekomst duidelijk ver anderen. De coördinatie heeft geresulteerd in het opgaan van alle oudercommissies in een nieuw voorlopig bestuur van de Vereniging voor Openbaar Onder wijs. Het definitieve bestuur zal worden samengesteld tijdens een le denvergadering die in maart zal wor den uitgeschreven. In het voorlopige bestuur hebben zit ting twee leden van de oudercommis sie kleuterscholen, twee leden van de oudercommissie lagere scholen en twee leden van, het oude bestuur van de Vereniging voor Openbaar Onder wijs. Het ligt in het voornemen dat het nieuwe bestuur zich in de toekomst gaat bezighouden met de belangenbe hartiging van het openbaar onderwijs ii niiimiw w i 'mm lil aansluiting op mijn vorig bab beltje. betreffende de „Koningin der Bloemen", de Roos, ga ik er nu toe over de amateur-tuinier en de bezitters van grotere tuinen een algemeen beeld te geven over de aanplant van rozen en wat er al aan en met een roos te doen is. Rozen hebben beslist een flink be meste grond nodig en tevens mopt de grond kalkrijk zijn. Bij open weer moeten ze nu worden aange plant. Hoe eerder men plant, des te beter is het voor de bloei. Zeker, men kan de rozen nog tot april planten, maar de in het voorjaar geplante rozen krijgen wel eens te kampen met droogte en dan is het gieten en nog eens gieten. Plant dus de rozen vroegtijdig! Het is verstandig de rozen, voor de ze gepoot worden, in een teil water te dompelen. Dit is zeer belang rijk! Laat de wortels niet opdro gen. Plant de roos niet te dicht, doch ook niet te ver uit elkaar. Zij heeft ruimte nodig om vrijuit te kunnen groeien. Daar staat tegen over dat bij een te ruime planting het geheel weer te kaal staat. Zorgt dat de struiken op de goede diepte komen te staan. Let op dat de wortel niet direct met verse mest in aanraking kan komen. Het plantgat moet met fijne grond wor den aangevuld, waarna de grond stevig om de wortel wordt aange drukt. De veredeling (oculatie) ""oei 3 cl 5 cm onder de grond zit ten. Over het snoeien het volgende: in het najaar geplante rozen moeten in het volgende voorjaar volledig gesnoeid worden, de zogenaamde voorjaarssnoei. De rozen welke in het voorjaar (maart) geplant wor den moeten direct volledig gesnoeid worden. Dit snoeien komt hierop neer dat men alles zodanig af snoeit dat de stevige takken van de struikroos een lengte van ongeveer 10 cm behouden, van*de pas geplan te klimroos een lengte van 20 cm, van botanische rozen 10 cm, van de stamroos J.O cm 'en van de treur- roos 20 cm. Een roos heeft, gelijk ieder levend wezen, periodieke verzorging no dig. Bij de rozen die reeds enkele jaren vaststaan, snijden we bij open weer aan de struikrozen de zwakke en onrijpe takjes af. De sterke en goed gerijpte takken wor den gesnoeid op 3 a 5 ogen. Bota nische rozen worden weinig ge snoeid, wel moet het dode hout en overbodige takken worden wegge sneden. De botanische soorten bloeien op het oude hout. Wenst men ze wat lager dan kort men ze in na de bloei (op een zijtak). Houd bij het snoeien zo'n botanische struik symmetrisch van vorm. Stamrozen snoeit men op dezelfde wijze als struikrozen, hoogstens mag men 10 a 15 cm van de takken overhouden. Het snoeien van klimrozen gebeurt di rect na de bloei. Ik kom daar te zijner tijd wel op terug. Ook de treurrozen worden na de bloei ge- snoeit. Over de verzorging in de zomer praten we nog wel eens. Wenst u een sierlijke, bloemrijke en ondoordringbare afsluiting van uw tuin, dan is een rozenhaag wel heel bijzonder mooi. Reeds na een paar jaar is zo'n fraaie afsluiting on doordringbaar. In februari mogen wel al heel ander weer verwachten, we durven zelfs al op een paar zomerse dagen te rekenen. Misschien is het nog niet zo aanlokkelijk buiten, toch is er al nieuw leven te bespeuren. Sneeuw klokjes breken boven de grond en kunnen tegen het eind der maand maart in bloei staan. Heeft men de bolletjes in het najaar van 1968 geplant, dan kunnen ze nu al heel spoedig bloeien, de pas geplante bolletjes over het algemeen een paar weken vroeger. De Toverhazelaar staat in volle bloei, het lijktwel alsof de spinnekop- achtige, gele bloemen tegen de tak ken aankleven, zo kort zitten ze op het hout. Indien u deze pracht heester nog niet in de tuin heeft staan, dan moet u die maar eens aanplanten. Direct na de bloei kan dat gebeuren, dus in de loop van de volgende maand. In februari kan men ook Clematissen planten. Men moet in pot gekweekte planten hebben, anders gaan ze na het planten dood. Bestel ze bij een goe de firma. Denk er om, dat een Cle matis niet met zijn voet in de zon mag staan. Zet er dus andere plan ten voor, er zijn genoeg zomer bloeiende planten die voor dat doel gebruikt kunnen worden. Antwoord aan mevr. C. J. v. D. te W. Na lezing van uw brief kan ik u het volgende zeggen: ik vermoed heel sterk, dat de Kamerlinde niet afkomstig is van een rijk bloeiende plant. De schenkster van deze plant heeft het zeker heel goed bedoeld toen zij u een zelfgestekte plant of freerde, doch de stek die zij er voor gebruikte, heeft niet gedeugd. Het is met een Kamerlinde aldus: om deze in bloei te krijgen moet men een stek nemen van een rijk bloeiende moederplant en dan het liefst van een bloeiende tak. Gewo ne groene loten bloeien zeer zelden. E. J. GRIJSEN-RHENEN in de ruimste zin van het woord. Twee van die taken zijn o.a. het overleg met het gemeentebestuur en het voeren van propaganda. Wat betreft de propagan da heef de plaatselijke afdeling al de nodige lauweren geoogst. In het tien-jarige bestaan van de plaatselijke afdeling bleef het ledental tot voor kort vrijwel constant. Een propaganda-actie leverde niet minder dan 93 nieuwe leden voor de Vereni ging voor Openbaar Onderwys op waar mee het ledental werd verdubbeld. RENSWOUDE Op maandag 3 fe bruari 's middags om half drie opent ds. L. v.d. Peut de nieuwe kleuterschool in Renswoude. Na het officiële gedeelte, dat zal plaatsvinden in het nieuwe ge bouw, is er voor de kleuters een feest middag in „Rehoboth" (de voormalige klenterschool. ARNHEM Met een export van meer dan 25 procent van de totale Nederlandse uitvoer en een produktiewaarde van rond de tien miljard gulden behoort de land- en tuinbouw in ons land tot de belangrijkste pijlers van de economie. Toch heeft de ontwikkeling in de agrarische sector voor de boeren niet tot de positie verbetering geleid die zij er redelijkerwijze van mochten verwachten. Aan de welvaartsvergroting die in nagenoeg alle West-Europese landen viel te constate ren heeft de boer weliswaar veel bijgedragen, maar hij heeft er zelf maar bitter weinig van kunnen profiteren. Dat is wel het grootste probleem dat zich vandaag de dag voordoet en het perspectief voor de agrarische werkers zo mistig maakt. VEENENDAAL Zaterdag 8 februari is het 50 jaar geleden dat de heer H. ter Haar in het huwelijk trad met mej. J. J. Schneiders. Uit hun huwe lijk werden vijf kinderen geboren, die hun ouders aan het Rembrandt- park 12-1 op hun trouwdag eens extra gaan verwennen. Verder zijn er acht kleinkinderen en vijf achterkleinkinderen. De bruidegom (73 jaar), evenals zijn vrouw (71), nog bijzonder vitaal, is sedert vijftien jaar werk zaam in het benzinepompstation bij hotel De Klomp. Voordien werkte hij gedurende een aantal jaren bij de Ritmeester Sigarenfabrieken. Het 'gou den echtpaar recipieert op de trouwdag in het Rode Kruisgebouw aan de Sandbrinkstraat. Dat verklaarde de voorzitter van de Gelderse Maatschappij van Landbouw, de heer W. J. Lokhorst uit Driel, in zijn openingswoord tot de algemene ver gadering van deze grootste landbouw organisatie in onze provincie die dins dag in Musis Sacrum te Arnhem onder zeer grote belangstelling werd gehou den. Het gevoel van onzekerheid, aldus de heer Lokhorst, dreigt nog toe te ne men door de onduidelijkheid over de houding die de overheid en het parle- zullen gaan innemen als het op nieuw gaat over de vraag in hoeverre men bereid is de boeren in hun moei lijkheden de helpende hand te bieden. Sociaal gezien lopen de boeren hele maal achteraan. Ook wat de secundaire arbeidsvoorwaarden betreft. Want ter wijl iedereen korter gaat werken en daardoor meer vrije tijd krijgt, blijven boeren en tuinders daarvan veelal ver stoken zodat zich thans het verschijn sel voordoet dat degenen die de na-oor- logse ontwikkelingen voor een groot deel mogelijk hebben gemaakt daar van in het algemeen niet de vruchten hebben kunnen plukken. De Nederlandse landbouw is er al lang van overtuigd dat men langzamer hand tot bedrijfsvergroting over dient te gaan, maar de mogelijkheden zijn beperkt. In dat licht gezien doet het plan-Mansholt dan ook wat onwezen lijk aan, aldus de heer Lokhorst die zich vooral verzette tegen de prijzen politiek die daarin tot uiting komt. Hij vond deze kortweg gezegd sociaal on aanvaardbaar. Zelfs wanneer een struc tureel gezonde landbouw is verwezen lijkt blijft een gemeenschappelijk markt- en prijsbeleid, gericht op het verkrijgen van redelijke prijzen voor economisch verantwoorde en rationeel producerende bedrijven, noodzakelijk. Daarbij dient rekening te worden ge houden met de inkomensontwikkeling in de niet-agrarische sector. In 't plan-Mansholt zijn ook gedach ten opgenomen betreffende het uit de produktie nemen van gronden voor be bossing. Circa 7 procent van de cul tuurgrond zou daarvoor in de toekomst moeten worden bestemd. Dat komt er voor ons land op neer dat er in de ko mende tien jaren 160.000 ha voor bos moet worden bestemd. Met de grond, die nog nodig is voor stadsuitbreiding, industrievestiging en wegen komt men dan op een totaal van rond 260.000 ha minder landbouwgrond in tien jaar. Dat is geen basis waarop onze kleinere be drijven moeten worden vergroot, al dus de heer Lokhorst. Na gewezen te hebben op de nood zaak de beroepskeuze te stimuleren en te verbeteren en na hulp aan de fruit teelt te hebben bepleit, wees de voor zitter van de GMvL erop, dat er sou laas moet komen op het terrein van de steeds groeiende waterschapslasten en dat de landbouw dringend behoefte heeft aan verlichtende fiscale maat- dat de landbouw dringend behoefte heef Om de sociale gebondenheid van de ge zinnen wat te verlichten drong hij aan op verdere uitbouw van de bedrijfsver- zorgingsdiensten. Voorts dient de waterstaatkundige indeling van de Veluwe te worden her zien en zal de schaalvergroting ook van toepassing moeten zijn op het water schapswezen. Er zullen extra bijdragen moeten worden gegeven aan de water schappen teneinde in de kosten van dijkverzwaring te kunnen voorzien. Een bijdrage van minimaal 75 procent wordt als ideaal gezien. Ook voor weg verharding zal men meer gelden be schikbaar dienen te stellen. Een ver snelde aanleg van rijksweg 15 door de Betuwe van Valburg naar Babberich wordt als een belangrijk element in het ontsluitingsplan van het platteland tus sen de grote rivieren gezien. Ook de algemeen secretaris in de EEG. de COPA. dr. A. Herlitska. acht te de door de Europese Commissie voor gestelde prijzenpolitiek onaanvaard baar. Temeer daar het inkomen van de landbouw in heel de EEG nog ver ach terstaat bij dat van die andere groepen werkers. Gemiddeld bedraagt dat in de zes landen rond de 25 procent. In ons land is dat weliswaar lager, maar in Italië bijvoorbeeld bedraagt dat wel 56 procent. Toch was de heer Herlitska er wel van overtuigd dat er iets dient te ge beuren, want de gemiddelde bedrijfs- grootte is in de EEG nauwelijks 11 hec tare en 50 pet van alle bedrijfshoofden is ouder dan 57 jaar. Van de vijf mil joen mensen die de landbouw zullen moeten verlaten kan de helft wel wor den opgevangen met sociale maatrege- lingen, maar de andere helft zal in het industriële produktieproces moeten worden opgenomen. Dat wordt een moeilijke zaak als men bedenkt dat 1/3 van het totaal aantal mensen dat af moet vloeien vrouwen zijn. De heer Herlitska wees de voorstel ling van de hand als zouden de voor gestelde structuurmaatregelen als com pensatie kunnen dienen voor de prijs verlagingen temeer daar de hervormin gen van de boeren grote investeringen vergen waarvan het effect pas op latere termijn merkbaar wordt. Overigens is men wel geneigd de gedachten van het plan-Manholt positief te bestuderen. Voor een totale verstedelijking van ons land behoeft men. volgens profes sor H. D. de Vries Teilingh, hoogletaar in de sociale aardrijkskunde aan de gemeentelijke universiteit van Amster dam, beslist niet bevreesd te zijn. Want volgens de laatste prognose zullen de specifieke sadsgewesten circa een kwart van de oppervlakte in ons land in de naaste toekomst gaan beslaan. Er blijft nog 25.500 km2 over voor 4 mil joen inwoners, dus met een dichtheid van 150 mensen per km2. Het platteland zal per definitie een overwegens agrarisch gebied vormen. In de in de toekomst overblijvende open ruimte zal zeker een belangrijke plaats blijven bestaan voor dn agrariërs, ook al zullen we er rekening mee moe ten houden dat de landbouw in die open ruimte slechts een functie onder velen zal zijn en dat de landbouwbe volking slechts een element onder vele wordt. We zullen rekening moeten hou den met een, zij het beperkte, trek naar buiten van de stadsbevolking waarbij 'n zekere selectie op zal treden. Bij die ge selecteerde bevolking van het platte land zullen de agrariërs zeker aanslui ting kunnen vinden zodat daar een nieuwe bevolking gaat ontstaan met een eigen waarde voor de Nederlandse samenleving, aldus professor De Vries Reilingh. We zullen, zo zei ir. C. S. Knottnerus, de voorzitter van het Landbouwschap, die in Arnhem aanwezig wa-, moeten oppassen dat we het olan-Mansholï n.et tot het enige onderwerp van gesprek gaan maken. We moeten vooral denken aan de fusies in de handelsondernemin gen die onze produkten aan de man brengen. Die organisaties komen lang zamerhand in minder handen, waar schuwde de heer Knottnerus. De vergadering, die tot vrij laat in de middag uitliep, werd opgeluisterd door het duo Hermen en Dini? Bomhof op de accordeon begeleid door Harry Boerboom, dat veel succes oogstte met enige voordrachten en liedjes in Gel ders-Overijssels dialect gebracht. Zij brachten het „Gelders Lied" en het heel gevoelige vers „Het Hofpad", waar in gezongen werd hoe generaties komen en verdwijnen over het pad langs de oude boerderij, een programma dat bij de vele honderden bezoekers van de vergadering kennelijk goed aansloeg. Zaterdag 1 februari: G. Annot, Ker- kewijk 56, tel. 10198. Zondag 2 februari: G. J. Verschoor, J. G. Sandbrinkstraat 2, tel. 12529. Apotheek: Zuiderapotheek, Dr. Slotemaker de Bruineplein 7, tel. 10714. Wijkverpleging zondag 2 februa ri zr. J. C. G. Hajer, Boompjesgoed 191. Tel. 12655. Medische dienst voor 1 en 2 februari H. Gerritsen arts, Stationsweg 10, Wou denberg. Tel. 03498-1220. Deze dienst geldt van zaterdagmorgen 9 uur tot maandagmorgen 8 uur. BUSSUM „Attentie camera twee, ik wil de heer Valkenburg even in beeld". Scherp klinkt de stem van regisseur Willem Witteveen door de luidsprekers in studio Vitus, waar alles in gereedheid wordt gebracht voor de opname van het NTS-programma „Denk-beeld"Onmiddellijk ver schijnt de Veenendaalse publicist Rik Valkenburg op een 7-tal monitoren in de regie-kamer. Cameraman Hans Brouër legt het boek „Haring of Kuit" op een standaard en maakt een vlugge beweging om het onderwerp van gesprek op de juiste afstand van de lens te krijgen. Een uur later kondigt André Kaptein het einde aan van de repetities en slaakt presen tator Jack van Belle voor de zoveelste maal een diepe zucht. „Tien minuten pauze en dan opname", klinkt het vanuit de regiekamer. Opnieuw komt er koffie, waarop het hele programma lijkt te steunen. Doodkalm wandelt Rik Valkenburg in de beperkte ruimte tussen camera's en monitor naar z'n tafeltje in de hoek van studio Vitus. Er wordt de Veenendaalse kapper/ publicist overigens weinig tijd ge gund, want nauwelijks gezeten blijkt het hoog tijd voor het aan brengen van een make-up. Langs kronkelende gangen begeven pre sentator en schrijver zich naar de kapsalon van mejuffrouw Turk- hoff, die binnen enkele minuten een lichtbruin kleurtje en wat poe der op de gezichten van beide he ren aanbrengt. Vlug worden een aantal afspraken gemaakt, die nog niet waren aangegeven in het ve le pagina's tellende opname-sche ma. Dan gaat de opname begin nen... In de regie-kamer zijn intussen re gisseur Witteveen en de schakel- technicus achter hun tafels gaan zitten. De Ampex-kamer meldt dat men klaar is om op te nemen. Vanachter een glaswand geeft ook de geluidstechnicus het teken dat er begonnen kan worden. Even is er verwarring maar dan roept de heer Witteveen dat er na 20 secon den gestart wordt. Rustig telt me juffrouw Terwiel de tijd af, dan klinken de gongslagen en is de op name begonnen. „Een vlotte repe titie zegt nog niets", had de regis seur in de pauze gezegd. „Soms lijkt alles goed te gaan en juist als de opname begint stort de gast die we voor de camera hebben in elkaar. Hoewel je met ampex-ap- paratuur vrij vlot kunt werken is elke onderbreking natuurlijk erg hinderlijk". kenöurg?" Op een teken van de regisseur ..pakt" camera 1 de Veenendaler, die rustig maar vlot antwoordt: „herenkapper en publicist, maar de laatste tijd steeds meer publi cist". De man die reeds enkele s jaren vele bekende theologen vra- w gen stePde in z'n serie „Wat wij geloven" krijgt nu gelegenheid om zelf over z'n pas verschenen boek te vertellen. Zonder veel omhaal begint Rik Valkenburg te spre ken... Precies 4 minuten later is het inter view beëindigd. „Ik dank u voor uw medewerking" zegt Van Belle. „Graag gedaan", is het antwoord van Valkenburg en reeds is de film gestart die het volgende on derwerp aangeeft: het bidden. Ter wijl mensen van vijf verschillende geloofsovertuigingen in gebed gaan worden de beelden van het gebed verdrongen door keiharde opna men van oorlogstoestanden, relle tjes en hongerende kinderen. Ter wijl Allah wordt aangeroepen of een vurig gebed opklinkt toont de film in schrille tegenstelling de werkelijkheid uit het dagelijkse le ven. Rik Valkenburg is alweer bij na vergeten... Intussen is de opname al een heel stuk gevorderd. Een actuele uit spraak vanuit Rome en commen taar van kardinaal Alfrink gleden over het scherm. Slechts af en toe gaf Willem Witteveen z'n aanwij zingen, maar voordurend bewo gen de vingers van de schakeltech- nicus over de vele knoppen en toetsen van het enorme paneel. Na een film over de Gurdjieff-bewe- ging verscheen presentator Jack van Belle weer in beeld om de aandacht te vestigen op het vori ge maand verschenen boek „Ha ring of Kuit" van Rik Valkenburg. Dan komt hij met de eerste vraag „Wie is nu eigenlijk de heer Val- Na afloop ontmoeten alle medewer kers aan het programma elkaar in de kantine van studio Vitus, ,,'t Ging fantastisch", zegt toneelmees ter Ton Bourgonje enthousiast. Ook regisseur Witteveen is bijzonder tevreden. „Geen enkele stop tij dens de opname, dus het was erg fijn werken met de heer Valken burg", zegt hij waarderend. Jack van Belle komt er bij en vraagt geïnteresseerd naar de binnenkort te verschijnen roman „Die zich verborgen houdt", door Rik Val kenburg tijdens het interview aangekondigd. „Ik kom nog eens bij u terug als het mag", zegt Van Belle. Lachend geeft Valkenburg toestemming. Als publicist weet hij de waarde van publiciteit te waar deren...

De Vallei | 1969 | | pagina 3