VOORSTEL TOT VERKOOP VAN PANORAMAMOLEN UTTGESTELD Bevolkingsgroei bleef beneden verwachting Slechts geringe (laling van werkgelegenheid vr,.3o"!; 11079 Raadslid M. van den Berg Rob Benoist in streekmuseum Foto-expositie is technisch knap kreeg geen kans motie van wantrouwen „Wethouder mr. Deen sloper o. 1. onderwijs „B. en W. legden mij zwijgen op over wanbeleid" i CHU'er voor motie tegen wethouder, mits uw „De Postduif' krijgt eigen clublokaal Jeugdige dieven gearresteerd Nestor Anders Molen Mist VALLEI? Belt u dan even a.u.b. TANTE POS Bijeenkomst van herv. jeugdraad in Renswoude Briefje Motie Slope i VEILINGEN WOENSDAG 29 JANUARI 1969 RH ENEN Tijdens de gisteravond gehouden gemeenteraadsvergadering vroeg de heer M. v.d. Berg (Vrije Partij) direct na de opening door de voor- ntter. burgemeester jhr. mr. L. H. N. F. M. Bosch, ridder van Rosenthal, het woord over de orde. ..Die bepaal Ls, meneer Van den Berg", aldus luidde het antwoord van de voorzitter en hij begon aan zijn traditionele terugblik op het oude jaar, na nog wat gebrom van de kant van de heer Van den Berg. Toen de hamer na de behandeling van het laatste punt was gevallen stoof de heer Van den Berg op en verweet hij zowel de voorzitter als de wethouder van on derwijs. mr. J. Deen (PvdA), dat zij hem hadden belet het woord te voeren over een onderwijszaak en dat hij stante pede een persconferentie zou beleggen te zijnen huize over de zaak die hem blijkbaar zo na aan het hart lag. De door de afgevaardigde van de Vrije Partij na de raadsvergadering afgelegde verklarin gen treft men elders in dit nummer aan. Uit de terugblik bleek dat het bevol kingscijfer van Rhenen achter was ge bleven bij de prognose die destijds was gesteld. Het aantal inwoners bedraagt 14661, zijnde 139 minder dan gedacht. Het aantal buitenlandse arbeidskrach ten was met één gedaald van 138 tot 137. Er was een toeneming van 160 en een geboorteoverschot van 145. Het ves tigingsoverschot bedroeg 15. „Alle maal dames", aldus de voorzitter. De werkgelegenheid vertoonde slechts 'n geringe daling. Vorig jaar werkten 1725 werknemers in Rhenense bedrijven, momenteel nog 1700. De woningnood bleek nog hoog te zijn met 547 geval- BURG. BOSCH VAN ROSENTHAL nieuwjaarsrede len. Toch waren er meer woningen ge reed gekomen dan ooit tevoren. In 1967 waren het er 162, in 1968 215. Er wer den 21 krotten opgeruimd. Volgens de voorzitter nog veel te weinig, maar het blijft in de belangstelling. Het onderwijs gaf een daling te zien van leerlingen op de lagere scholen in Eist en Achterberg. Eist verloor een leerkracht. Het kleuteronderwijs bleef op hetzelfde peil. De leerlingen van de scholen in de bin nenstad van Rhenen nemen in aantal af. in de nieuwe wijken is er een snelle toeneming. Aan de Domineesbergweg zal drin gend een nieuwe kleuterschool moeten worden gesticht. De Eben Haezerschool werd met één lokaal uitgebreid. De bouw van de christelijke kleuterschool Oude Veenendaalseweg is bijzonder snel gegaan. Voor de bouw van een nieuwe lagere openbare school hoek Bantuinweg-Oude Veenendaalseweg werd inmiddels een urgcntieverklaring van de minister ont vangen. Deze school komt in de plaats van de vervallen school aan de Ban- tuinweg-hoek Nieuwe Veenendaalseweg. De plannen zijn gereed. Aan de Larikslaan kwam een nieuw gymnastieklokaal klaar dat al in gebruik is gesteld. Heel bijzonder noemde de voorzitter het door de leerkrachten van de openbare Mavo gemaakte talenprak- ticum. Hij wekte de raadsleden op er eens een kijkje te gaan nemen. Burge meester Bosch herdacht de ontvallen personeelsleden Van Riessen en Zier mans. Over het afgelopen jaar bleken 285 bijstandaanvragen te zijn ingekomen. Er waren geen beroepschriften bij ge deputeerde staten ingediend. Op de streekwerkplaats waren 28 inwoners van Rhenen tewerkgesteld. Uit collec ten kwam in Rhenen, Eist en Achter berg f 43.000,- binnen, tweeduizend gul den minder dan vorig jaar, maar de bij zondere acties waren er niet bijgeteld. De heer E. P. van Dijk (Vrije Par tij) sprak als nestor de burgemeester toe. ,Er is veel gdaan en er is veel niet gedaan", aldus de heer Van Dijk. Spreker vroeg zich af waar het heen moet met de onbewoonbare woning er gens in de binnenstad die wordt inge richt als pension voor buitenlandse ar beiders. „Ik wil er op aandringen op korte termijn maatregelen te nemen. Leg desnoods een onbewoonbaarverkla ring op het pand", aldus de heer Van Dijk, „Het is niet meer dan een krot". De heer Van Dijk vond het maar een droevige zaak, dat de bedrijven buiten Rhenen buitenlandse arbeiders te werk stellen en dat de gemeente Rhenen maar moet zorgen voor huisvesting. „Op onderwijsgebied is veel bereikt, maar let er op meneer de voorzitter, dat hetgeen u hebt bereikt u in 1969 niet ontglipt". Over de werkloosheid merkte de heer Van Dijk op, dat die pas komt wanneer men aan de arbeiders niets meer kan verdienen. Verder vroeg hij zich af of i^ugd zich niet te veel aanmatigt. „Als •a-tb aWes doen wat de jeugd wil moet er twee ton voor op de begroting staan. Op sportgebied is er behoorlijk gewerkt, ik hoop dat dit zo blijft. Tenslotte wen ste de heer Van Dijk ook de voorzitter een gelukkig Nieuwjaar. Uitgebreid gaf wethouder mr. Deen een nadere toelichting op het gebruik van de kolkenzuiger in gbruik bij de dienst van gemeentewerken. De heren Jansen (VVD) en Griffioen (ARP) wa ren er desondanks nóg niet enthousiast voor te krijgen. Beide sprekers vonden het rapport dat er nu ter inzage was gelegd niet stroken met het voorstel waarop destijds tot aankoop werd be sloten. „Het blijft voor mij een dure zaak' zei de heer Jansen, „maar het papier is geduldig". De heer Griffioen gaf toe, dat een machine die minder wordt gebruikt langer meegaat. „Er komt heel weinig uit t rapport", meen de hij. Wethouder Deen kwam terug met de opmerking, dat de heer Jansen wellicht had gedacht aan Leningrad. „Ik ben daar geweest", aldus de heer Deen, „en ik heb daar mannen en vrouwen maar bijzonder veel vrouwen op de straten en pleinen de bezem zien han teren. Wanneeer wij dat hier ook zouden doen, dan zou het de gemeente veel meer gaan kosten dan nu me* de me chanisatie". De verkoop van de Panoramamolen aan de stichting „De Utrechtse Molen" voor één gulden werd één maand uit gesteld, omdat de jeugdgemeenteraad daarom had gevraagd, omdat de jon geren met een concreet voorstel willen komen om de molen te behouden als De heer Jansen verklaarde verheugd te zijn, dat het uitbreidingsplan „Do- mmeesberg" zo spoedig kan worden gerealiseerd. Uit een overzicht van de verkochte percelen was hem boven dien gebleken, dat de transacties de gemeente geen windeieren hadden ge legd. Voor de heer Van Donselaar (CHU) aanleiding op te merken: „Nu zegt u „u" tegen deze verkopen, vorige ver gadering zei u „neen" tegen aankoop, waarmee spreker de afgestemde grond aankoop van de erven Rutgers bedoel de. „Wanneer ik eerder de cijfers had gekregen, was dat wel anders gelopen", verdedigde de heer Jansen zich. De heer Griffioen mompelde iets van: „Het lijkt wel of we aan het herkauwen zijn". „Koeien, die veel herkauwen, worden meestal de beste beesten", ver duidelijkte de voorzitter. „Maar die hebben zeven magen, meneer de voor zitter" repliceerde de heer Griffioen. „Ik geloof dat de raad van Rhenen die ook heeft", kwam de burgemeester te rug. Het jaarverslag van de groep Rhenen van de rijkspolitie was voor de voor zitter aanleiding op te merken dat hij veel respect heeft voor het veel te kleine korps, dat vaak voor een on mogelijke taak staat met de grote on derbezetting van personeel, maar vaak ten koste van de gezondheid van de politiemensen het werk verricht. „Ik wil voor het gehele korps een woord van lof uitspreken," aldus de burge meester. Het rapport over het overdekte Lijs- terbergbad was voor de heer Jansen aanleiding op te merken, dat hij het ergens nog een dure zaak vindt. Hij had uitgerekend dat bij het vrij zwemmen 11 mensen per uur a f 1,25 in het bad zijn en verzocht hieraan nog enige aan dacht te besteden, fietgeen hij door de voorzitter kreeg toegezegd. E. P. VAN DIJK jeugd cultureel jeugdcentrum. De gehele raad wras ervan overtuigd, na driemaal deze zaak al van alle kan ten te hebben bekeken, dat het er niet in zit. „Maar laat de jeugd zich ook maar eens met de moeilijkheden con fronteren, die wij ermee hebben gehad, dan zal men zeker tot dezelfde conclu sie komen". Aldus werd besloten, na dat eerst de heer Van Gesink (PvdA) er een voorstel van wilde maken tct opschorting, maar dat was niet meer nodig, omdat de gehele raad tenslotte zijn standpunt deelde. Aan de heer L. J. W. Wagen voort werd een perceel grond in erfpacht ge geven van 1200 m2 gelegen aan de Kastanjelaan voor f 20,- per jaar, waar op een parkeerterrein zal worden aan gelegd ten behoeve van het café „Via duct". Verder werd nog besloten onderhands aan te besteden aan de fa. T. Nieboer en Zn. te Veenendaal de bouw van 26 garages ten noorden van de Papaver straat voor f 76.849,-. Aan de minister zal worden bericht, dat een eerste stap is gezet in de rich ting van een samengaan van alle open bare en bijzondere scholen voor voort gezet onderwijs in de gemeente Rhenen in één scholengemeenschap en hem in verband met de gestelde datum van 1 februari te verzoeken een aan deze scholengemeenschap te verbinden school voor LEAO op te nemen. voor Veenendaal 17.30 uur 10550 's Zaterd. v. 16.30-17.30 u. Voor Rhenen 3328 Nwe Veenendaalseweg 159 AMERONGEN De postduivenver eniging „De Postduif" te Amerongen heeft het gemeentebestuur gevraagd medewerking te verlenen om te ko men tot de bouw van een clublokaal op een aan de gemeente in eigendom toe behorend terrein aan de Koninginne- laan. Burgemeester en wethouders schrijven de gemeenteraad, dat zij graag de activiteiten van deze bloeien de vereniging willen steunen. Zij stel len voor een terrein van 85 vierkante meter aan de postduivenvereniging in gebruik te geven. Ter voorkoming, dat het clublokaal anders dan voor deze bestemming zal worden gebruikt, Wor den aan de overdracht van het terrein voorwaarden verbonden. KESTEREN Mevrouw C. van Gelderen-Huibers brengt einds en kele dagen in Kesteren de post rond. De drie plaatselijke postbe- stellers zijn door de Mao-griep aan het bed gekluisterd. Om een stag natie van de postbestellingen te voorkomen toonde de Kesterense huisvrouw zich bereid tijdelijk de bezorging op zich te nemen. Me vrouw van Gelderen-Huibers is echtgenoot van een PTT-ambte- naar en woont in Kesteren. Ook in de Betuwe grijpt He griep snel om. zich heen en neemt zelfs de vor men van een epidemie aan. Op het postkantoor in Kesteren heeft men in ieder geval aan de gevolgen van de griep het hoofd kunnen bieden. Een echte Tante Pos" heeft de gelederen van het tot één man in gestonken PTT-team versterkt. RHENEN In het streekmuseum maakt mede door de uitgekiende plaat- te Rhenen exposeert van 27 januari sen waar de diverse foto's hangen, v tt een goed verzorgde indruk tot en met 15 februari de Kunstfoto graaf Rob Benoist uit Broek in Water land. In een vijftal groepen geeft deze fotograaf zijn werk weer. C. H. O. RHENEN Onmiddellijk na de gemeenteraadsvergadering van gisteravond belegde de heer M. v.d. Berg. lid van de raad van Rhenen voor de Vrije Partij, ten zijnen huize een persconferentie over een zaak de openbare lagere Bantuin- school betreffende. Een zaak, die naar hij zei, in de raad thuis hoorde, maar waartoe hem het zwijgen werd opgelegd. De heer Van den Berg legde de vol gende verklaring af „Toen de ouders van de kinderen uit de derde klas van de Bantuinschool een briefje thuis kregen, dat die derde klas was opgeheven en de kinderen deels naar de tweede en deels naar de vierde klas waren overgebracht, om dat de zesde leerkracht niet gehand haafd kon worden wegens een tekort van slechts twee leerlingen, ben ik on middellijk naar het gemeentehuis ge stapt om de wethouder van onderwijs mr. Deen te spreken te krijgen. Niet alleen ik voelde me gedupeerd, omdat er toevallig een dochtertje van mij in M. VAN DEN BERG motie de opgeheven klas zat, maar met mij nog verschillende andere ouders. Wet houder Deen was niet aanwezig. Ik heb toen een uitvoerig gesprek ge had met wethouder Van Li enden en de chef van onderwijszaken de heer Hof land. Uit dat gesprek bleek me. dat wel was geprobeerd de leerkracht te behouden, maar dat de minister af wijzend had beslist. Die twee kinde ren - en méér - waren er echter wel geweest, wanneer de wethouder van onderwijs de kinderen uit de gesaneer de Waalbuurt niet naar de openbare Halschool had laten gaan. Intussen voelde ik mijn kind aan haar lot over gelaten en met mij nog meer ouders. Opnieuw heb ik getracht de heer Deen te spreken te krijgen, maar dat gelukte wederom niet. Ik ben toen naar de gemeentesecretaris gestapt. Deze zei mij na een ingesteld onder zoek, dat ik me maar met de heer Runge, hoofd van de Halschool moest verstaan ,want dat daar de kinderen A. JANSEN zwemmen Het meest opvallend zijn z'n karak ters. „Thuis" b.v. is een werk, dat een goede sfeer om het portret schept en waar juist het detail een belangrij ke plaats inneemt zonder dominerend te zijn. In „Bank in park" voelen we de sfeer, die van deze foto uitstraalt, alleen jammer dat er iets te wei nig licht in deze foto aanwezig is. In de kinderserie van Benoist zien we weinig nieuws, wel goede foto's, maar wat vaak vertoond. Alleen „Vriendschap" springt er uit door het bijzonder mooie licht dat op de juiste plaats gebruikt is. „Vlierbloemen" een serie van vier foto's, leuk gezien en knap uitgewerkt, alleen wat te veel. Een of hooguit twee foto's van deze bloem waren echt voldoende geweest en was alleen maar ten goede van het totaal gekomen. Al met al een geslaagde expositie, waar men met genoegen naar kijkt. Wanneer Rob Benoist wat meer ge bruik zou maken van de moderne foto technieken, waar hij zeker kijk op heeft blijkens zijn foto's als „Storm en Gezin", zou zijn werk aan interes se zeker een veel hoger peil kunnen bereiken. De expositie is technisch knap en RENSWOUDE Woensdag wordt in gebouw „Rehoboth" te Renswoude een bijeenkomst gehouden door de hervorm de jeugdraad. Voor deze avond is als spreker uitgenodigd ds.. Koudstaal uit Alphen aan de Rijn, die zal spreken over het onderwerp: Christen zijn in veran derde tijden. P.S. Dit gaat uit van de hervormde jeugdraad. wel naar school konden. Het ging om drie kinderen, waaronder mijn doch tertje. Groot was zijn verbazing en verontwaardiging toen ik telefonisch van de heer Runge hoorde, dat het niet mocht. Opnieuw belde ik de gemeentesecre taris, die me zei een briefje aan B. en W. te sturen met het verzoek de kin deren over te-.laten schrijven naar de Halschool. Ik heb dat briefje inge stuurd samen met nog een andere va der. Maar het lot was toen al beze geld. Daarom vervoegde ik me ten ein de raad bij de burgemeester om de zaak nog eens uit de doeken te doen. Ik werd bijzonder vriendelijk ontvan gen, behoefde niets te zeggen, want de burgemeester wist er alles al van. Tot mijn niet geringe verbazing wil de de burgemeester dat ik de brief terugnam. Hij zei letterlijk, als U die brief hier laat moet ik hem vanmid dag behandelen en dan moet ik „neen" zeggen. Zeg ik „ja" dan breek ik de Bantuinschool af, ik heb liever dat U dat doet, „nog steeds aldus de heer Van den Berg. „Ik heb die brief toen meegenomen en beloofd binnen 14 dagen erop te zullen terugkomen. Dat was vanavond precies op één dag na en ik zou dat in de raadsvergadering hebben willen doen, onder andere met het indienen van een motie van wantrouwen tegen de wethouder van onderwijs mr. J. Deen, die ik in die motie heb gekwali ficeerd als „de sloper van het open baar onderwijs in de gemeente Rhe nen". Ik kreeg echter niet de kans aan het woord te komen en daarom wil ik deze zaak langs een andere weg in de openbaarheid zien gebracht. Vantevoren had ik alle fracties al in gelicht, behalve de fractie van mr. Deen zelf. Urenlang heb ik met de ver schillende heren vergaderd, ze gaven me alelrnaal gelijk, behalve de leden van de SGP en de CHU, die achter de wethouder moesten blijven staan. Wel kreeg ik via de heren Van Donselaar (CHU) en Van Wijk (SGP) een bood schap, dat mr. Deen gezegd zou heb ben: waarom maakt Van den Berg zich toch zo druk, zijn dochter kan toch naar de Halschool. Wanneer ik dat wel mag doen en de andere ouders niet, dan is dat discri minatie en daarmee wil ik me niet op houden. Of allemaal óf niemand. Het is me ook bekend, dat wanneer ik wél het woord zou hebben gekregen in de vergadering van gisteravond, dat er voorstellen zouden zijn gekomen om de zaak in een geheime vergadering te behandelen. En daarvoor voelde ik nu net niets." De heer Van den Berg overhandigde tenslotte de aanwezige journalisten de motie, die hij aan de orde had willen stellen, maar die niet aan bod is geko men. De inhoud luidde als volgt: Meneer de voorzitter, Bij deze spreek ik een motie van wantrouwen uit aan het adres van de wethouder van onderwijs de heer mr. J. Deen en wel op grond van de navolgende overwegingen en be schuldigingen. Het onderwijs dat wordt gegeven aan de openbare Bantuinschool in onze gemeente blijft momenteel ver achter. Toen de binnenstad gesa neerd moest worden heeft de wethou der van onderwijs niet de moeite ge nomen om de afspraken na te komen die al jaren bestaan om de kinderen tijdens het schooljaar niet van school te laten veranderen, omdat dit het kind niet ten goede komt. Hij hield zich van de domme en liet tegen de regels in de kinderen van de Ban tuinschool naar de Halschool verhui- zeh. Het gevolg is geweest, dat de 3e klas van de Bantuinschool met in gang van 2 januari 1969 moest wor den opgeheven. De kinderen zijn daarvan de dupe geworden. Een ge deelte moest naar de 2e en een ge deelte moest naar de 4e klas. Ouders en leerlingen hadden dat zonder meer maar te slikken! Het gevolg daar van was, dat het vertrouwen in de wethouder van onderwijs diep is ge schokt en dat ook zij van mening rijn dat de wethouder van onderwijs niet voor zijn taak is berekend. Zij hebben verklaard hun kinderen van de Bantuinschool te "halen, hetzij nu direct of met ingang van het nieuwe schooljaar. Er zijn talrijke ouders van aanstaande leerlingen die in sep tember hun kinderen naar de Ban tuinschool zouden sturen, die nu al naar een andere school uitzien. Het resultaat van de handelingen MR. J. DEEN sloper van de wethouder van onderwijs zal zijn, dat de Bantuinschool grondig gesloopt wordt. Met de nieuwbouw van de school in het vooruitzicht is het wenselijk dat er paal en perk wordt gésteld aan dit funeste beleid. Daarom stel ik uitdrukkelijk deze motie van wantrouwen tegen de wet houder van onderwijs, daar naar zijn mening en in de ogen van vele ouders wethouder Deen kan worden gekwalificeerd als de sloper van het openbaar onderwijs aan de Bantuin school. Ik wens deze motie onmid dellijk in stemming te zien ge bracht." Op een vraag wat de heer Van den Berg met de publikaties in de perv trachtte te bereiken, antwoordde hij: „Ik wacht rustig af. Wordt de zaak niet tot op de bodem uitgezocht, dan span ik een kort geding aan tegen de wethouder van onderwijs." RHENEN Naar aanleiding van de persconferentie die gisteravond werd belegd door het gemeenteraadslid, de heer M. v.d. Berg van de Vrije Partij, deelde deze vannacht nog mee, dat het CHU-raadslid, de heer J. van Donse- laar, zich in een onderhoud met hem bereid heeft verklaard de motie van wantrouwen tegen wethouder mr. J. Deen te steunen. „Daarbij heeft de heer Van Donselaar echter als voor waarde gesteld, dat de heer Van den Berg zijn stem zou moeten geven aan de grondtransactie van ongeveer an derhalve ton met de erven Rutgers, wanneer dit als een hernieuwd voorstel in de raad zou worden gebracht", al dus de heer Van den Berg. Laatstbedoeld voorstel werd in één van de laatste raadsvergaderingen ver worpen, met onder andere de heer Va» den Berg als tegenstemmer. VEENENDAAL De Rijkspolitie im Rhenen heeft twee personen gearres teerd die verdacht worden van enkele diefstallen. Het zijn de 19-jarige E. L. K. uit Rhenen en de 21-jarige J. van E. uit Kesteren, die hebben bekend op zondag 19 januari jj. geprobeerd te hebben de auto te stelen van de Vee- nendaler Von B. aan de Westersingel. (Bij hun poging om de auto te ont vreemden werd enige schade aan de wagen toegebracht, maar de opzet van het tweetal slaagde niet. VEENENDAAL, 28 jan. 1969 Eier markt, aanvoer ca. 49.000 stuks. Prijzen: kippeëieren f 12,00-f 12,50; henneëieren f 8,00-f 10,00 alles per 100 stuks. Handel traag. O Prüsbericht d.d. 27-1-'69 Export fruit, Golden Delicious: II 80/85 38-44; II 75/80 32-40; II 70/75 31-33; II 65/70 21-26; II 60/65 15-18 per kg. Ingrid Marie: II 70/80 52-56; II 60/70 37 per kg. Groenten, Andqvie: Afw. 59-70 per kg. Boerenkool: 87 p. kg. Koolraap: 7-25 p. kg. Knolselderij: A 52-57, B 42-55 per stuk. Prei: AI 64-87, All 58-73, Bil 38-71 per kg. Rode Kool: A 40-48, B 32- 36 per kg. Spruiten: A 71-83, D 75-106 per kg. Uien: I 22-27. II 15-19 per kg Witlof: A 94-99, B 71-04. afw. 44-70 per

De Vallei | 1969 | | pagina 5