Geen belemmeringen voor „onze man in Peking" Lakse overheid hindert 2 miljoen automobilisten lyceïst van 15 gearresteerd voor moord op verpleegster Verkoudheid ASPIRINE Junior werkt snel en zeker Meer voedselhulp voor Biafra dringend nodig „Op Schiphol beter uitkijken dan gemiddeld nodig is Compliment van minister voor de grafische bedrijfstak Voor u 31fc7. op uw salarisrekening en desgewenst een maand salaris extra als gezinskrediet en voor u Te laat om nog iets te doen aan duurdere briefport de bank waar ook zich thuis voelt Na onverwachte vlucht van Chinees in Den Haag Nieuwe uitspraak in zaak tegen narcotiseur Roolvink tegen frauduleuze steuntrekkers Door vrachtauto overreden Spoedgesprek met regering Op kruispunten het is soms verwarrend „NIET TE VERGELIJKEN MET DE SITUATIE VOOR JONGEJANS" „VOLKOMEN JUIST" VRIJ RONDLOPEN KRITIEK VAN R.A.I.-FUNCTIONARIS: KOUSENFABRIKANTEN EN RIJSCHOOLHOUDERS TWEE VAN DE VIJF „BOOSDOENERS" FEL BEGEERD Jaar minder straf voor dodelijke schoten BEZWAAR Autodieven gepakt Overboord geslagen KAMER ACCEPTEERDE GELATEN VOORZITTER VAN VERKEERSVLIEGERS t OVERDAG VORM VAN N.V. WEGENS PRIMEUR VAN SPAARLOON Ontucht met kinderen Hoe? Heel eenvoudig. Open een salarisrekening bij onze bank, de NMB. U profiteert dan van 3%°/!o rentevergoeding. Bovendien is er de mogelijkheid een maandsalaris extra op te nemen ais gezinskrediet. Als rekeninghouder geniet u een uitgebreide persoonlijke service. Zo kunt u bijvoor beeld gebruik maken van betaalcheques, waarmee u bijna overal betalen kunt. WOENSDAG 29 JANUARI 1969 DEN HAAG De onverwachte vlucht van de Chinese diplomaat Liao Ho-sjoe vorige week vrijdagmorgen uit het legatiegebouw in de Haagsé Adriaan Goekooplaan heeft het leven van de Nederlandse zaakgelastigde in Peking, ambassaderaad Jacobus Johannes Derksen, niet moeilijker ge maakt. In een telefoongesprek met een lid van onze Haagse redactie vertelde de 46-jarige in Rotterdam geboren diplomaat, dat van Chinese zijde bij hem met is gereageerd. „Deze kwestie is ook niet te verge lijken met die van mijn voorganger Jongejans in 1966. Die kreeg toen huis arrest en mocht het land niet verlaten omdat de volksrepubliek China de las- technici terug wilde hebben", zei hij tijdens het sterk gestoorde telefoonge sprek. (De lastechnici mochten Neder land niet uit na de verdachte dood van hun collega Hsoe Tzoe-tai). „Geen enkele Chinese krant of radio station heeft melding gemaakt van de vlucht, zodat ik het besluit van de Chi nese zaakgelastigde in Nederland heb moeten horen van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag". Dat is volgens de heer Derksen ook de in stantie die inlichtingen kan verschaffen over de opvolging van "Liao Ho-shoe. „Juist vandaag heb ik officieel gehoord dat een tijdelijke opvolger is aangewe zen. Hoe zijn naam is, weet ik echter niet", kraakt zijn stem golvend van Pe king naar Den Haag. Het ministerie be vestigt zijn woorden en vertelt dat Yu Lieu-chia, voorheen handelssecretaris, nu het hoofd is van de Chinese diplo matieke vertegenwoordiging in Den Haag. De Nederlandse diplomaat acht het volkomen juist dat het ministerie van Buitenlandse Zaken Liao Ho-sjoe niet als diplomaat beschouwt. „De man heeft gezegd, dat hij niet meer voor communistisch China wilde werken", zegt de heer Derksen. Het gerucht dat Liao Ho-sjoe be was naar Peking te worden teruggeroe pen om voor een zuiveringscommissie te verschijnen, kan de heer Derksen bevestigen noch ontkennen. „Zoiets heeft gestaan in het blad Hongkong Star", vertelt de Nederland se diplomaat die in Leiden sinologie studeerde. „Dat kan echter geen krant genoemd worden die de mening van de Chinese Volksrepubliek weergeeft". Met Liao Ho-sjoe heeft de heer Derk sen nooit kennis gemaakt. „Ik weet echt niet of zijn vrouw en kinderen in China zijn en of ze gevaar lopen nu hij zelf in Nederland spoorloos is. Dat is J. J. DERKSEN „geen reacties" een kwestie die alleen de Chinese over heid aangaat", zegt hij ontwijkend. Voorlopig merkt de heer Derksen niets. Samen met attaché B. H. A. Moonen kan hij vrij in en uit het kan toor van de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging aan de San Li Toen 2 in Peking lopen. De gevluchte Chinese diplomaat, die zich vrijdagmorgen heel vroeg in pyja ma en regenjas bij de Haagse politie meldde, is ergens in Nederland opge borgen. Voor het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Den Haag is de kwestie afgedaan. De afdeling vreem delingenzaken van het ministerie van Justitie en wellicht ook allerlei spiona gediensten zijn het sterkst in de Chi nees genteresseerd. AMSTERDAM „Van regerings zijde krijgen we veelal slechts te ho ren, dat auto's zoveel problemen ver oorzaken. Daarbij wordit dan natuur lijk even vergeten, dat de automobilis ten dit jaar aan accijns en BTW op benzine ruim 1,5 miljard gulden bijeen brengen, aan de bijzondere heffing die in plaats kwam van het weeldetarief en de BTW op auto's 560 miljoen gulden en aan motorrijtuigenbelasting 580 mil joen. Bij elkaar is dat aanzienlijk meer dan 2,5 miljard gulden, oftewel ruim twaalfhonderd gulden per auto mobilist" Aan het woord is de heer J. L. Lang, voorzitter van de afdeling personen auto-importeurs van de RAI. Hij sprak gisteren in Amsterdam, ter gelegen heid van de op loomst zijnde Rai-ten- toonstelling van personenauto's. „Men heeft nogal eens de hoop ge koesterd, dat de hoge belastingen de mensen zouden weerhouden van het autorijden. Zij die dan werkelijk hopen zijn tegenstanders van de technische vooruitgang en, wat erger is, van een welvaart voor iedereen. Als een burge meester van een grote stad voorstelt automobilisten het leven zo moeilijk mogelijk te maken, hoort hij niet thuis in deze helft van de twintigste eeuw. De laksheid waarmee de overheid onze verkeersproblematiek benadert, hindert twee miljoen automobilisten. Gemeentelijke overheden spelen tegen woordig schuilvinkje achter het open baar vervoer. Maar wat hebben ze daar tot nu toe aan verbeterd? De service laat veel te wensen over. Het biedt weinig comfort en het is weinig flexibel. Laat de overheid toch zo ver standig zijn zich er rekenschap van te geven dat het openbaar vervoer van ondergeschikt belang is. Volgens Ame rikaanse deskundigen, zal het aandeel ROTTERDAM Vandaag zou mi nister De Block (Economische Zaken) zeggen wat de kousenfabrikanten met hun prijzen moeten doen. Het gesprek tussen de ambtenaren van Economi sche Zaken en de Vereniging Tricota ge- en Kousehfabrikanten is gisteren afgerond. „Ik wil niiet vooruitlopen op mede delingen van de minister", zei gister avond dr. C. N. F. Swarttouw, direc teur van het bureau van de vereniging. Verder wiide hij zich van elk commen taar onthouden. Ook de bond van autorijschoolhou ders is bij het departement van Eco nomische Zaken op het matje geroe pen. De rijschoolhouders moeten deze week nog eens terugkomen om de prijsverhogingen van de laatste weken toe te lichten. In de loop van deze week zal ook deze groep ondernemers uitsluitsel krijgen van de minister. Minister De Block heeft in de Twee de Kamer meegedeeld dat vijf secto ren van het bedrijfsleven over de schreef zijn gegaan met hun prijzen. Welke de andere drie zijn wil de mf- ateter niet bekend maken. van het openbaar vervoer in de nabije toekomst niet meer dan twintig pro cent bedragen, De auto is een fel begeerd goed, waar de mensen offers voor willen brengen. Tijdens de vorige Rai-ten- toonstelling van personenauto's had ons land 1,6 miljoen personenauto's. Nu zijn het er 2,1 miljoen. Toen had één van elke acht Nederlanders een auto. Nu één van elke zes. Rekening houden met drie miljoen personenau to's in 1971 en vier miljoen in 1975 is niet meer dan realistisch. Voor elke auto, die er nu geparkeerd staat, moe ten er dan twee kunnen staan...". AMSTERDAM In de zaak Mia Versluis is door het gerechtshof in Am sterdam arrest gewezen. De uitspraak, die nieit openbaar was, is aan de betrok kenen verzonden. De zaak kwam bij 't Amsterdamse hof terecht, nadat de Ho ge Raad een arrest van het hof in Arn hem had vernietigd. Het betreft een klacht van de vader van het Ertschedese meisje Mia Versluis tegen de narcotiseur dr. De P. Deze zou bij het toedienen van een narcose bij Mia Versluis in een Twents zieken huis een fout hebben gemaakt, waar door het meisje hersenletsel opliep als gevolg waarvan ze nog steeds buiten bewustzijn is. De narcose moest inder tijd worden gegeven voor een kleine operatie aan een enkel. Het meisje wil de die operatie nog voor haar huwelijk, dat aanstaande was, laten verrichten. Als het tot een veroordeling van de narcotiseur is gekomen, zullen de va der van Mia en zijn raadsman, dr. B. Stokvis, geen afschrift krijgen van het arrest dat het Amsterdamse hof heeft gewezen. Heeft het hof gemeend dat de narcotiseur vrij uit gaat, dan wordt be richt daarover wel aan de klager, de heer Versluis, gestuurd. Het hof in Arn hem ontzegde de narcotiseur enige tijd geleden voor enkele maanden de be voegdheid tot het bedrijven van de ge neeskunst. DEN BOSCH Het Bossche ge rechtshof heeft de 44-jarige Poolse ar beider W. L. uit Eijsden veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met af trek en voorwaardelijke terbeschik kingstelling van de regering met een proeftijd van drie jaar. De man heeft op 21 mei van het vo rig jaar tijdens een vechtpartij zijn landgenoot S. K. met een flobertge weer doodgeschoten. De Maastrichtse rechtbank had hem veroordeeld tot drie jaar met aftrek nadat de officier van Justitie twee jaar had geëist. De advocaat-generaal had bevestiging van dit vonnis geëist. DEN HAAG Minister Roolvink (Sociale Zaken en Volksgezondheid), vindt het niet juist om te stellen, dat mensen, die onder de sociale verzeke ringen vallen, in het algemeen fraude ren. Dit neemt niet weg, dat hjj wel scherpe verwijten wil maken aan hen, die misbruik van deze verzekering ma ken. In Eindhoven is de gepleegde fraude minder onschuldig dan op het eerste oog lijkt. Honderdvijftig mensen zijn hier op het matje geroepen. Vijftig tot zestig van hen bleken tussen 10 juli en 15 oktober van het vorig jaar ten onrechte uitkeringen te hebben gekre gen. Aannemende dat ze iedere week 125 tot 130 gulden in hun zak staken, was er dus een „fors weekbedrag" mee ge moeid. Minister Roolvink noemde het een ernstige zaak, niet zozeer omdat er veel mensen bij zouden zijn betrokken, maar omdat er flinke bedragen mee waren gemoeid. Hij deed een beroep op alle trekkers van sociale verzekeringen om verantwoord te handelen. De minister had er bezwaar tegen om de AOW en de AWW met drie procent te verhogen, zoals de socialist J. Vel- lenga in een motie vraagt. Zoals de heer Roolvink al tijdens de openbare commissievergadering zei, verwacht hij dat op 1 april, misschien zelfs vroeger, deze uitkeringen weer met drie procent kunnen worden ver hoogd omdat de lonen gedurende zes voorafgaande maanden gemiddeld met dit percentage omhoog zijn gegaan. Een tweede aanpassing zal in de loop van het jaar zeker volgen. De minister heeft verder een advies bij de Sociaal-Economische Raad lopen, waarin onder meer wordt gevraagd of deze uitkeringen extra moeten worden opgetrokken. Hij deelde tenslotte nog mee dat hij in de Stichting van de Arbeid zal pra ten over mogelijkheden tot verbetering van de pensioenen. Van dit overleg zal zijn standpunt afhangen. HAARLEM De Haarlemse politie heeft vijf inbrekers gearresteerd, die in de afgelopen maanden voor tienduizen den guldens aan auto's en auto-onderde len hebben gestolen. Zij hebben een vol ledige bekentenis afgelegd. Het zijn de monteurs L. S. (22), A. N. (21), L. v. A. (21), de autoplaatwerker A. D. (21) en de autorijschoolhouder E. W. (27), allen afkomstig uit Haarlem. Bij de onder vraging bleek, dat de vijf ook de hand hebben gehad in een inbraak in een ga ragebedrijf in Naarden, waar voor 125.000 gulden aan auto-onderdelen werd gestolen. DE LIER De 48-jarige J. Eeland uit De Lier is dinsdagmiddag tijdens re constructiewerkzaamheden aan de Tuin straat in zijn woonplaats óm het léven gekomen. Met twee collega's was hij bezig aan het platsen van een lantaarn paal, toen een met stenen beladen vrachtauto achteruit kwam aanrijden. De twee anderen wiste op tijd weg te springen, maar de heer Eeland strui kelde en viel met het hoofd onder de wielen van de vrachtauto NEDERHORST DEN BERG Dins dagmiddag is het driejarig jongetje P. A. Tondeur uit Kortenhoef nabij z'n ou derlijke woning door een vrachtauto overreden. Het kind reed met een „vlie gende hollander" vanachter een gepar keerde auto de rijweg op. AMSTERDAM Het verkeer tussen Amsterdam en Haarlem is dinsdag avond een half uur lang bijzonder zwaar gestremd geweest door een verkeers ongeluk in Halfweg. De bestuurder van een personenauto was daar ter hoogte van de Oranje Nassaustraat door een rood verkeerslicht gereden en had daar bij de 19-jarige kantoorbediende A. J. J. van der Gulik uit Haarlem aangere den. De man werd zo zwaar gewond dat hij op weg naar het ziekenhuis in Haarlem overleed. VENRAY Op verdenking van moord op de 26-jarige verpleegster, Hermine van der Vorst uit Venray, heeft de rijkspolitie in Venray de vijf tienjarige scholier Paul H. gearres teerd. De moord werd veertien dagen geleden gepleegd in de dichte bossen nabij het zwembad te Venray. Twee weken heeft een speciale ploeg van de rijkspolitie in Venray honder den tips nagetrokken. Op de eerste dag was er reeds een tip binnengekomen, dat de verpleegster nabij het zwembad gezien was met een vrij jeugdige knaap. In de laatste dagen van het onder zoek kwamen er nog drie bruikbare tips, die in dezelfde richting wezen. Gisteren is de jongen thuis gearres teerd. Hij ontkent. De rijkspolitie heeft echter een aan tal stille getuigen, die aan de scholier toebehoren: een sjaal, het moordwa pen: een mes, en een riempje van een verrekijker, dat op de plaats van het misdrijf werd gevonden. Bovendien ko men de voetsporen, die in de onmid- delijke nabijheid van het lijk waren ge vonden overeen met die van de jon gen. Hij had de schoenen een dag na de moord thuis weggestopt, waar de po litie het schoeisel terugvond. Over de motieven van de moord is nog niets be kend. De verdachte is een zoon van een le raar aan de huishoudschool en de fa milie staat in Venray hoog aangeschre ven. De jongen zit in de derde klas havo van het lyceum van de Paters Franciscanen. Hij heeft grote belang stelling voor biologie en behaalde voor dit vak steeds tienen. Hij had een ver rekijker, waarmee hij vaak in de bos sen op zoek was naar vogeltjes. ROTTERDAM In de Rotterdamse Waalhaven is gistermiddag de 59-jarige havenarbeider C. L. Nieuwkoop uit Wil lemstad overboord geslagen en verdron ken. De havenarbeider stond aan boord van een binnenschip, dat gemeerd lag naast een zeeschip. Bij het lossen van balen jute kantelde een der balen uit de hijskraan en raakte de havenarbeider. ADVERTENTIE UW KIND VERWACHT HULP. 20 tabletten fL05 DEN HAAG Met spoed en tegen zin heeft de Tweede Kamer gisteren op de valreep haar zegen gegeven aan 't kwartje, dat we van zaterdag af voor onze brieven moeten gaan betalen. De socialist dr. ir. Oele, die daarte gen vorige week donderdag bezwaren had gemaakt, kreeg alsnog uitgebreid de kans zijn aanval op minister Bak ker te richten, maar hij wist van te voren, dat hij de nederlaag tegemoet ging. Zijn motie die om uitstel vroeg van de verhoging van de briefport tot 25 cent per 1 februari, werd met grote meerderheid verworpen. De PvdA kreeg slechts de steun van de pacifisten, de communisten, de groep Aarden en en kele Boeren, alsmede van de a.r.-afge- vaardigde Boersma. Deze laatste stemde waarschijnlijk met de oppositie mee om goed duide lijk te maken, dat de anti-revolutionai ren wel tijdig hun bedenkingen ken baar hadden gemaakt, namelijk bij monde van hun fractievoorzitter mr. DEN HAAG De vaste commissie voor Buitenlandse Zaken uit de Twee de Kamer wil zo spoedig mogelijk nog deze week met de regering praten om te proberen de voedselhulp aan Biafra te vergroten. De commissie kreeg giste ren van vier deskundigen 4e horen, dat Biafra opnieuw aan de rand staat van een verschrikkelijke hongerdood. De zendingsarts dr. H. J. Middelkoop zei tijdens de openbare vergadering van de commissie: „Door het tekort aan kool hydraten zal het dodencijfer binnen en kele weken de zesduizend per dag over treffen. Voor half maart schatten wij het aantal doden zelfs op vijftien- tot twintigduizend per etmaal. De tijd dringt". Daarom zouden de vier deskundigen graag zien, dat de regering „en de politieke partijen kunnen haar onder druk zetten" drie daden zou bevor deren. Die rijn: Het onderhouden van een lucht brug, bij voorkeur in samenwer king met meer regeringen, via ook an dere bases dan Sao Tomé en Fernando Po. Indien nodig, moet er, ook overdag, worden gedropt boven het ingesloten deel van Biafra. De organiserende re geringen moeten ervoor instaan, dat geen wapens worden ingevoerd; de aanleg van een vliegveld in Biafra alleen bestemd voor voed sel vluchten (kosten tien k vijftien miljoen gulden); de capaciteit van de nu al bestaan de luchtbrug te helpen vergroten door het uitbreiden van de financiële en materiële steun aan de organisaties die deze luchtbrug nu organiseren. Volgens dr. Middelkoop zal per dag vijftienhonderd tot tweeduizend ton voedsel vooral basisvoedsel dat kool hydraten bevat moeten worden aan gevoerd. Die hoeveelheid wordt nu lang niet gehaald, omdat Fernando Po is uit gevallen en het vliegveld van Sao Tomé maar goed is voor het overvliegen van slechts 120 tot 150 ton voedsel. De oud-burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum, sprekend na mens het „binnenlandse front", zei dat de onlangs bijeengebrachte dertien mil joen gulden voor Biafra was verdeeld onder het Rode Kruis, de Wereldraad van Kerken, Caritas en Unicef. Volgende week start opnieuw een aciie. Daarbij wordt dan met name op de medewerking van regering en par lement gerekend. Voor een betere lucht brug zou voor de komende maanden een bedrag van 1.1800.000 dollar (ruim 4,2 miljoen gulden) nodig z(jn. Mr. dr. J. Th. Degenkamp, medewer ker aan de Universiteit van Amsterdam becijferde dat voor bijvoorbeeld een luchtbrug via Gabon 120 miljoen gul den per maand het zeevervoer nog niet inbegrepen op tafel zou moeten worden gelegd. De vaste commissie, onder voorzitter schap van de KVP-fractieleider drs. Schmelzer, zal de regering nu van het gesprek met de deskundigen op de hoog te brengen. Zij hoopt nog donderdag met minister Luns (Buitenlandse Za ken) te kunnen overleggen. Als die niet in het land is, zal minister-president De Jong met de Kamercommissie gaan praten. Op de Mauritsstraat in Urmond is gistermiddag de 43-jarige P. Palmen met een dienstauto van Staatsmijnen van de weg geraakt en tegen rioolbuizen gebotst. Hij werd uit de auto geslingerd. Op weg naar het ziekenhuis is hij over leden. SCHIPHOL „Een vlieger moet bij het taxiën op Schiphol beter opletten dan op de gemiddelde luchthaven. De borden, die de weg aangeven naar de startplaatsen, zijn enigszins misleidend zeker op kruispunten waar gemakkelijk verwarring kan ontstaan." Dit zegt de heer A. van Ommen, de voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Ver keersvliegers. Overigens vindt hij dat de vliegers niet hoeven te verdwalen, zoals maan dag voor de derde keer in de nog jonge geschiedenis van het nieuwe Schiphol is gebeurd. Een Caravelle van de Ali talia kon door de verkeersleiding nog net worden teruggeroepen bij de start van een verkeerde baan en ook de be doelingen van een Poolse vlieger moes ten worden gecorrigeerd. Enkele maan den geleden startte een DC-8 van de KLM zonder dat nog kon worden in gegrepen. „Het patroo n van de taxibanen is in gewikkeld," is de ervaring van de heer A. Blomberg, bestuurslid voor techni sche zaken van de vereniging en gezag voerder bij de KLM. „Maar alle maat schappijen voorzien hun vliegers van boekjes met kaarten van de taxibanen op Schiphol op grote schaal. Een viieger die twijfelt kan over de radio altijd de verkeersleiding te hulp roepen. Een zwak punt in het geheel blijven de bor den, die naar de verschillende start plaatsen verwijzen. De aanwijzingen op de borden moeten duidelijker worden." Een woordvoerder van de luchthaven Schiphol zegt: „Als de vliegers zich aan de regels houden, kan het niet mis gaan. Door het hart van de taxibanen lopen ononderbroken witte strepen naar de startplaatsen. Als een vlieger deze lij nen volgt en hij gebruikt de plattegrond met de route moet hij op de goede startplaats uitkomen." 's Avonds en 's nachts voeren blauwe lichten in het midden van de banen naar de startplaatsen. Het is opmerkelijk dat de fouten tot nu toe steeds overdag zijn gemaakt en op hetzelfde kruispunt. „Vooral daar zouden de aanwijzingen verbeterd moe ten worden", vindt de heer Blomberg. »D* verkeersleiding moei bovendien controleren of een toestel van de goede baan vertrekt, ook al is er toestemming gegeven voor de start nog voor het vliegtuig de baan heeft bereikt." Dit laatste gebeurt in vele gevallen. Het wordt gedaan om te voorkomen dat vliegtuigen op de baan moeten wachten op toestemming. Dit zou tot opstoppin gen kunnen leiden, die volgens de des kundigen evenzeer vermeden moet worden. „Van groot belang is dus dat de verkeersleiding 'n vliegtuig blijft volgen ook al is er toestemming voor de start gegeven", meent de heer Blomberg. „Vliegen blijft mensenwerk en 'n menselijke fout mag nooit wor den uitgesloten". In de twee gevallen van maandag is de verkeersleiding inderdaad attent ge weest. Het Poolse vliegtuig stond pas aan het begin van de (verkeerde) oaan en het Italiaanse toestel zette net aan voor de start en kon gemakkelijk tot staan worden gebracht. De regeling op London Aiport noemt de heer Blomberg ideaal. In het mid den van alle taxibanen is daar een stel sel van groene lampjes aangebracht. De vliegtuigen hoeven alleen maar lampjes te volgen. Van de toren af wordt ieder vliegtuig langs deze weg naar zijn start plaats geleid. Biesheuvel bij de algemene politieke beschouwingen in oktober. De rest van de Kamer was het er wel over eens, dat het nu te laat was geworden, nadat het Consumenten om nog iets aan het kwartje te doen. De heer Jongeling (GPV) trapte dr. Oele op de tenen met het verwijt dat deze pas tegen Kerstmis wakker w Contact Orgaan (CCO) en de vakbon den aan de bel hadden getrokken. Minister Bakker kon aantonen dat hij op tijd was geweest met de aankondi ging van de tariefsverhoging, die inder daad 25 pet bedraagt, dat hij verder de vijftig miljoen van de opbrengst van niet kan missen omdat de PTT nu eenmaal haar investeringen uit de op brengst van deze tarieven moet halen en dat het werkelijk te laat was om er nog iets aan te doen. Hij kon ook naar waarheid aanvoeren, dat vroeger de tariefsverhogingen van kracht wer den voordat het parlement er rijn oor deel over had gegeven. Nog dit jaar komt een voorstel om het staatsbedrijf van de PTT de vorm van een naamloze vennootschap te ge ven, aldus kondigde de minister aan. Dan kan de Tweede Kamer uitvoerig over de bedrijfsvoering praten. Daarbij komt dan stellig ook het dienstbetoon, dat de Kamer ook gisteren weer van de PTT eiste, aan de orde. De tariefsverhoging zelf kon de Ka mer, overigens moeilijk slikken. Niet al leen de oppositie had het er moeilijk mee. Ook de KVP-ers Assmann vond de verhoging eigenlijk niet nodig en de CH-woordvoerder Tolman meende dat zij gespreid had kunnen worden over brieven en drukwerk. Deze bezwaren lieten zij echter thans niet meer gel den. DEN HAAG Minister Roolvink (Sociale Zaken) heeft werkgevers en werknemers in de grafische bedrijven een compliment gemaakt, omdat ze als eersten het spaarloon in hun c.a.o. hebben opgenomen. De minister deed dit tijdens de verdediging van zijn be groting in de Tweede Kamer. „Het eerste schaap is over de dam; daar verheug ik mij over. Het is overi gens niet de eerste keer dat deze be drijfstak baanbrekend werk heeft ge daan op sociaal gebied". De heer Roolvink deelde verder mee dat vertegenwoordigers van verscheide ne departementen een werkgroep heb ben gevormd, die moet bekijken of door middel van tegemoetkomingen in de premies voor sociale voorzieningen en in de belastingtarieven het spaarloon kan worden gestimuleerd. De minister maakte zich verder zor gen over „het gemak waarmee onder nemingen de loonsverhogingen hier en daar doorberekenen". Als dit zo door gaat, ritten we eerder in de loon- en prijsspiraal dan we dachten, zei de heer Roolvink. Hij had oo kzorg over de ontwikkeling van onze economie. Het zou hem niet verwonderen ris, ten gevolge van de grote loonsverhogingen, bedrijven zouden moeten sluiten. Zoiets betekent dan weer werkloosheid. Ook de toeneming van de bestedin gen en de positie van de betalingsba lans geven nog zorgen. Toch is de mi nister blij dat de vrije loonpolitiek een eerlijke kans krijgt. De heer Roolvink deelde verder mee, dat hij al 'n aantal verzoeken in één geval mede ondertekend door de vak beweging had gekregen voor ont heffing om aan mannen en vrouwen een gelijk minimumloon te betalen. De ze verzoeken zijn om advies naar de Stichting van de Arbeid gestuurd. De heer Roolvink heeft geen bezwaar als er een bescheiden duurtetoeslag wordt betaald, omdat een nieuwe c.a.o. voorlopig nog niet ingaat. Zo'n toeslag moet dan als een voorschot op het nieu we contract worden gezien. Deze zaak is echter, zo zei de heer Roolvink, aller eerst een aangelegenheid tussen werk gevers en werknemers. Er komt binnenkort een wetsontwerp, dat juridische moeilijkheden zal wegne men bij de invoering van een investe- ringsloon of een vermogensaanwasde- Ifog. .-0?*!? ROTTERDAM Rechercheurs van de Rotterdamse zedenpolitie hebben gis teren de twintigjarige koopman J. v. R. uit Rotterdam gearresteerd. De man wordt ervan verdacht enkele jonge meisjes naar een braakliggend terrein te hebben meegenomen, waar hij ontucht met de kinderen pleegde. ADVERTENTIE de heer A. Koolmee* beheerder bljksnteer NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Veenendaal: Markt 5. Ede: Breelaan 1.

De Vallei | 1969 | | pagina 6