Politiek proces in strijd met rechten van de mens" Zwendelaffa ire treft duizenden kleine burgers Spanning na Palach's dood verhevigd Lynchen Over de grenzen REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN Russische beschuldiging afg ewezen „Griekenland moet Raad van Europa verlaten" De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! DB EXECUTIES VAN DE VEERTIEN IRAKEZEN VIERLING IN LONDEN Paisley gewond bij gevecht met politie Duitse oplichters voor rechter Wapenembargo komt Fransen duur te staan Oud-gouverneur Connally wordt gedagvaard Hongerstaking in Jeruzalem geëindigd zijn maar weinig Ne- lerlanders die uit per- j Op het Vrijheidsplein T7R zijn maar weinig Ne _Z-/ derlanders die uit per soonlijke ervaring wat weten van Irak, een land twaalf maal zo groot als Nederland met ongeveer zeven miljoen inwoners, begrensd door iran, JemenJordanië en Saoedi-Arabië. VAKER VERSLECHTERD Onmiddellijke verlichting van WETTEN Drs. E. Bonsel NORMAAL „VERMOORD?" GEHEIMZINNIG V.S. EN LAOS BANKEN GENADELOOS Gestolen Rembrandt teruggevonden Advies van commissie: VOORSTEL SENAATSONDERZOEK PENTAGON-ORDERS WOENSDAG 29 JANUARI 1969 7 7^ 1 ^JL. V^JLJL LXVXV J^/l V7vvJ JLJLA vj LJL XJ VI- ••Is-'éÊÊËÊÊÊt^' Baad ad ziin maandagmor Drs. E. Bonsel, wetenschappelijk me dewerker aan het instituut voor het Moderne Midden-Oosten van de Am sterdamse universiteit, maakte vorig jaar een studiereis van zes maanden door het Midden-Oosten. Hij bezocht toen ook enkele malen Irak en ver bleef daar in totaal ongeveer 'n maand. Is dit in Irak een uitzonderlijke te rechtstelling? „Neen. In landen als Irak. Jemen en Saoedi-Arabië komen dergelijke te rechtstellingen meer voor. In Irak zijn meer politieke processen zo geëindigd. Op 20 september 1959 werden in Bagdad dertien militairen en vier burgers op beschuldiging van verraad na een twij felachtig proces in het openbaar opge hangen". „Ook landen die wij beschaafd noe men, kennen de doodstraf en enige onpartijdige waarnemers acht men dan bij executies gewenst. Zo worden in Amerika altijd bij executies enkele journalisten toegelaten". „Voor mij is een belangrijke vraag of het proces rechtvaardig is gevoerd. Dat acht ik twijfelachtig, zoals elk po litiek proces twijfels oproept". Wordt deze executie niet bijzonder afschuwwekkend nu er negen Joden zijn omgebracht? „Als ik Jood was of Israëli dan zou er voor mij een reden zijn om de exe cutie van de negen Joden zeer speciaal af te keuren. Nu ik geen Jood of Is raëli ben, keur ik de executie van de vijf ndet-Joodse Irakezen even sterk af als de terechtstelling van de negen Joodse Irakezen. Zoals ik ook protes teer tegen de gevolgen van politieke processen in Griekenland, in Portugal of waar ook ter wereld, omdat ik al deze processen en hun gevolgen in fla grante strijd acht met de rechten van de mens". U bent vorig jaar in Irak geweest. Vormen de Joden daar een zichtbaar bedreigde groep? „Vele deskundige waarnemers heb- fcen geconstateerd dat de positie van Joodse inwoners in de Arabische lan den na de oorlog van 1967 duidelijk is verslechterd. In Irak wonen de daar nu nog aanwezige Joden zeer verspreid. Na de grote uittocht in 1950, toen on geveer zestigduizend Joodse Irakezen naar Israël emigreerden, is er een min derheid van enkele duizenden achter gebleven een van de vele min derheden in Irak. Zij behoren doorgaans tot de intelligentsia of zij drijven han del. Zij komen zo min mogelijk voor hun Jood-zijn uit en dat is begrijpelijk, ADVERTENTIE ••Doorstraalt'* verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten Oeumatische pijnen, spit, zenuwpij nent verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt! Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. BELFAST De leider van de mili tante anti-rooms-katholieke protestan ten in Noord-Ierland, dominee Ian Paisley, die maandag tot drie maanden gevangenisstraf werd veroordeeld, heeft gisteren verwondingen opgelopen aan zijn hand, waardoor hij naar een zie kenhuis moest worden gebracht voor hechtingen. Paisley had de verwondingen opgelo pen tijdens een gevecht, dat uitbrak, toen een politieagent aanbelde bij het huis van de predikant in Belfast. De agent had tot taak Paisley naar de ge vangenis te begeleiden. Paisley's vrouw deed open, waarna de agent de woning probeerde binnen te stappen. Maar drie van Paisley's volgelingen wilden dit verhinderen en raakten slaags met de politieman. In de hitte van het gevecht ging glas aan scherven, waardoor Pais ley nogal ernstig aan zijn hand ge wond werd. De regering van Noord-Ierland heeft gisteravond nieuwe wetten tegen on geregeldheden opgesteld, die geweldda den tussen rooms-katholieken en pro testanten moeten tegengaan. Op grond van de nieuwe maatregelen ls het een misdrijf op straat te gaan zitten of op onwettige wijze openbare gebouwen, zoals scholen of universitei ten, te bezetten. Voorts worden para militaire organisaties verboden. Verbo den is ook het dragen van offensieve wapens in het openbaar en het moleste ren van mensen, die deelnemen aan vreedzame betogingen. De nieuwe maatregelen moeten nog goedgekeurd worden door het parlement van Noord-Ierland. Op het Vrijheidsplein van Bagdad zijn maandagmorgen veertien inwoners van Irak op gehangen. De terechtstelling was openbaar en na de executie hebben honderdduizenden in woners van Irak langs de galgen gelopen, terwijl zij anti-Israël- leuzen schreeuwden naar de lijken van de veertien gehange nen. De veertien waren gevon nist op beschuldiging van spionage voor Israëlwaarmee Irak zich nog steeds in staat van oorlog beschouwt. Negen van de veertien gevonniste Irakezen waren Joden. Niet Israël heeft tegen deze terechtstelling geprotesteerd van vele andere zijden heeft men zzijn afschuw geuit over deze daad. ADVERTENTIE (Van onze correspondent) BONN „Gebroeders Orb, Speciaalzaak voor elektrische apparaten, te levisie en meubilair", heette de firma, die in het middelpunt staat van een proces, dat in Wuppertal is begonnen. Deze serieus klinkende onderne ming zorgt nu Voor een van de grootste zwendelprocessen in het na-oorlogse Duitsland. De drie gebroeders Orb, die samen met veertien van hun medewerkers terecht staan, hebben op zijn minst twaalf miljoen mark opgestreken met hulp van verkoop- en krediettrucs. want hun land is met Israël in oorlog". Beschouwt u de executie in Bagdad als een politieke moord, speciaal ge richt tegen de Joden? „Een land in oorlog duldt helaas al tijd executies zonder vorm van proces, na een schijnproces, of bij hoge uit zondering na een eerlijk proces. Bij de deskundigen van het Midden-Oosten heeft de Iraakse justitie geen slechte naam. Volgens de Iraakse justitie heeft men bewezen dat de vijftien gevonnis te Irakezen via het Amerikaanse con sulaat in Irak voor Israël hebben ge spioneerd. Of dat zo is, is van hier niet te beoordelen. Ik zie niet in dat deze executie speciaal gericht is tegen de Joden als groep wel tegen de Joden als natie. Er zijn toch ook vijf niet- Joodse Irakezen vermoord. Maakt het Jood-zijn een Inwoner van Irak kost baarder of beter of onaantastbaarder voor de wereldopinie dan een niet-Jood- se inwoner van Irak?" Is de openbaarheid van de executie niet duidelijk bedoeld als middel om een hetze tegen de Joden te ontkete nen? „In de Arabische landen zijn open bare terechtstellingen normaal, omdat men elkaar niet vertrouwt. Schijn-te- rechtstellingen zijn daar aan de orde van de dag. De bevolking gelooft het pas als ze het met eigen ogen heeft gezien. Na de staatsgreep van 8 fe bruari 1963 in Irak werd het hoofd van president Kassem voor de televisie getoond om het volk te bewijzen dat hij inderdaad dood was". Acht u het beroep van Israël op het wereldgeweten terecht? „Als ik Jood of Israëli was, zou ik het waarschijnlijk ook doen, al zou ik inzien dat het eenzijdig was. Als bui tenstaander meen ik echter dat men afgezien van het feit of het proces juist of niet juist is gevoerd zijn verontwaardiging niet mag beperken tot de negen Joods-Iraakse slachtoffers, maar tot alle veertien opgehangen en. Wil de verontwaardiging zuiver zijn dan zal zij zich moeten uitstrekken tot alle slachtoffers van politieke processen, waarin het vonnis wordt gebruikt als strijdmethode tegen een vijandig land of een vijandige groep". PRAAG Voor het monument van koning Wenceslas in Praag zijn gisteren boompjes geplant om nieuwe demonstraties te verhinderen. Het standbeeld van Wenceslas (keizer van het Heilige Roomse Rijk en koning van Bohemen, 13611419) was de plaats waar de student Jan Palach zichzelf in brand stak uit protest te gen de Russische bezetting. Naar aanleiding hiervan werden bij het beeld herhaaldelijk betogingen gehou den. Eergisteren kwam het hierbij tot felle gevechten tussen studenten en po litie. De zelfverbranding van Jan Palach en verscheidene anderen in Tsjecho- Slowakije en er buiten heeft de politie ke spanning in Tsjecho-Slowakije sterk opgevoerd. Van conservatieve commu nistische zijde probeert men daarom kennelijk het effect dat de dood van Palach had te verkleinen. Zo schreven twee Hongaarse kran ten gisteren dat Palach wellicht is ver moord. Volgens een van de kranten had Palachs moeder verklaard dat ze niet geloofde dat haar zoon de hand aan zichzelf had geslagen. „Het kan geen toeval zijn geweest", aldus het blad, „dat een groot aantal Westduitse en Engelse journalisten op het Wences las plein was toen Palach zich in brand stak. Het was alsof iemand ervoor wil de zorgen, dat het nieuws onmiddellijk in de hele wereld bekend zou worden". Een ander, Hongaars, blad schreef over de .geheimzinnige omstandigheden' waaronder Palach was gestorven. „Hij WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren de Russische beschuldi ging, als zou Amerika het vredesover leg inzake Vietnam in gevaar brengen door een uitbreiding van zijn militaire activiteit in het aangrenzende Laos, van de hand gewezen. Woordvoerder McCloskey zei, dat de V.S. Moskou al hadden laten weten, dat de moeilijkheden in Laos vooral een gevolg zijn van de aanwezigheid van 40.000 Noord Vietnamese militairen in dat land. Hanoi handelde hiermee in strijd met de Geneefse akkoorden van 1962, waarbij Laos tot neutraal gebied werd verklaard. Verder had Amerika bij het Parijse overleg over Vietnam duidelijk gemaakt, dat het een essen tieel element voor een duurzame rege ling in Zuidoost-Azië zal zijn, dat Noord-Vietnam zich weer houdt aan genoemde akkoorden. De Russische beschuldiging was geuit door minister van Buitenlandse Zaken Gromiko. Volgens hem schonden de Verenigde Staten de neutraliteit van Laos door bombardementen en andere acties tegen de pro-communistische Pa- thet-Lao-bewegmg. niet in het openbaar vertoond. Men acht het niet onmogelijk, dat hij in de span nende week na de dood van Palach in het geheim overleg heeft gepleegd met de Russische premier, Kosygin. Deze heeft zich de laatste dagen evenmin in de openbaar laten zien. De Tsjechoslowaakse minister van Binnenlandse Zaken, Jan Pelnar, heeft verklaard, dat tijdens de spanning die volgde op de zelfmoord van Jan Palach, in Tsjecho-Slowakije gewapende extre misten verschenen. Dit meldt 't Praag se communistische partijblad Vecerni Praha. De assemblee van de Raad van Euro pa heeft gisteren met algemene stem men een resolutie goedgekeurd, waarin de bevolking van Tsjecho-Slowakije een volledig succes wordt toegewenst in „de voortzetting van haar strijd om de vrij heid, een onmisbare voorwaarde voor de Europese landen voor hun bijdrage aan hervatting van de thans onderbroken ontspanning". DUBCEK ziek? stierf niet uit eigen wil", aldus de krant. Intussen vraagt men zich in Tsjecho- Slowakije af, waar Alexander Dubcek, de progressieve partijleider, is. Volgens officiële mededelingen is hij ziek. Hij heeft zich in elk geval al geruime tijd PARIJS Ruim twee en een half miljard francs (1.83 miljard gulden) is de strop, die de Franse vliegtuigin dustrie lijdt, door het uitvoerverbod op wapens en onderdelen naar IsraëL Dit heeft het nationale bureau van de Franse vliegtuigindustrie bekendge maakt. Hierbij wordt gezegd, dat in de afgelopen acht jaar Israël de belang rijkste klant van deze industrie was. Het kocht in die periode voor twee en een half miljard francs. Voor precies hetzelfde bedrag was er nog aan vlieg tuigen, helikopters, motoren en uitrus tingsstukken in bestelling. NEW ORLEANS De officier van justitie Jim Garrison uit New Orleans heeft oud-gouverneur John Connally van Texas en diens vrouw gedagvaard om te getuigen in het proces tegen de zakenman Clay Shaw, die ervan be schuldigd wordt betrokken te zijn ge weest bij een samenzwering om pre sident Kennedy te vermoorden. Volgens Garrison zullen de Connally's helpen vaststellen, dat op 22 november 1963 uit meer dan een richting schoten op de president zijn afgevuurd. De gou verneur en zijn vrouw reden mee in de presidentiële auto. Hun zwendel sneed aan twee kan ten: enerzijds werden de kopers, an derzijds banken bedrogen. Naar schat ting zijn drieduizend eenvoudige lieden door de drie broers van hun spaarduit jes beroofd. In de praktijk ging dat dikwijls zo toe: een arme man, die graag televisie wilde hebben, maar alleen voor de eer ste betaling contant geld had, kon via Orb zijn tv-toes tel met bijbehorend kre diet krijgen. Bij zoveel service werd het tv-apparaat natuurlijk wel iets duur der: een kijkkastje van zevenhonderd mark kostte dan ook veertienhonderd mark. Geen nood, de firma ging ten behoe ve van de klant op zoek naar een bank, die veertienhonderd mark wilde lenen. Om onnodig geloop te voorkomen, in dien één bank niet bereid zou zijn, moest de nietsvermoedende koper alvast vijf kredietaanvragen voor verschillen de banken ondertekenen. De firma kon op die manier zesduizend mark van ver schillende banken halen, uiteraard zon der dat de cliënt dit wist. De oplichters zochten hun kopers welbewust onder armlastige grote ge zinnen of kleine pensioentrekkers, van wie zij konden verwachten, dat zij in betalingsmoeilijkheden zouden geraken. Zodra zo'n nieuwbakken televisiekijker niet stipt op tijd zijn afbetalingen vol deed, werd hij gedwongen een tweede krediet van veertienhonderd mark op te nemen. Dat betekende dat leveran ciers nog eens zesduizend mark opstre ken. Toen deze zeepbel van bedrog na drie jaar uiteenspatte, zaten honderden naïeve kopers met televisietoestellen, die hun om en nabij de twaalfduizend, mark hadden gekost. De zwendelmethodenvan de onder neming waren zo genadeloos, dat de medewerkers van Orb onder elkaar hun eigen zaak noemden „Organisatie Rovers Bende (ORB)". Het rechtsgeding in Wuppertal wordt een proces van su perlatieven. Hoewel slechts één derde van de bedrogenen ongeveer zeven honderd gevallen in de aanklacht zijn verwerkt, telt dit document toch maar liefst tweeduizend pagina's. In het drie maanden durende proces moeten 122 getuigen de feiten komen staven, die in 94 dikke ordners zijn vastgelegd. Van het door zwendel verkregen geld is echter nog steeds 8,2 miljoen mark spoorloos. GENèVE Een in november jl uit een museum in Genève gestolen schil derij van Rembrandt, zijn moeder voorstellend, is teruggevonden. De po litie heeft een man op verdenking van de diefstal gearresteerd. De waarde van het doek wordt geraamd op bijna 31/» ton. ADVERTENTIE Er zijn 2200 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hete dag terecht Een aantal daarvan is zeits ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. STRAATSBURG De politieke commissie van de assemblee van de Raad van Europa heeft gistermiddag met zestien stemmen voor, één stem tegen en acht onthoudingen, een ont- werp-resolutie aangenomen, waarin de raadgevende vergadering wordt gead viseerd het ministerscomité de aanbe veling te doen, Griekenland te schor sen als lid van de Raad van Europa. Het ontwerp verwijst naar de vroegere resoluties, waarin reeds werd aange kondigd, dat de raadgevende vergade ring aan de hand van een nieuw rap port in zijn januari-zitting schorsing zal overwegen, als er geen vooruit gang is geboekt op de weg naar het herstel van de democratie in Grieken land. Zoals bekend is ook dit nieuwe rapport over de situatie in Grieken land samengesteld door Max van der Stoel (PvdA). Voor wat de moeilijk heden betreft, die de heer Van der Stoel als rapporteur met de Griekse regering heeft gehad, veroordeelt de gistermiddag aangenomen ontwerp resolutie de weigering van de Griekse regering de rapporteur van de verga dering te ontvangen. De rapporteur geniet het volledige ver trouwen van de assemblee, aldus de resolutie. In de ontwerp-resolutie wordt geconstateerd, dat het huidige Griekse regime de condities, die in 't statuut van de Raad van Europa wor den gesteld voor 'n mogelijk lidmaat schap niet is nagekomen. In het ont werp wordt de Griekse regering echter allereerst aanbevolen zelf de conse quenties te trekken uit de huidige ont wikkeling en te besluiten zich krach tens artikel 7 van het statuut van de Raad van Europa vrijwillig als lid te rug te trekken. Tenslotte wordt gezegd, dat zolang de assemblee niet de overtuiging heeft dat de democratische vrijheden in Grie kenland zijn hersteld vooral de vrije meningsuiting leden van een even tueel nieuw gekozen parlement niet zullen worden toegelaten. Later hebben 12 leden van de assem blee van de Raad van Europa, te we ten 11 Fransen en een Italiaan, een voorstel ingediend om door de politie ke commissie aangenomen ontwerp resolutie te vervangen door een an dere, waarin de Griekse regering ver zocht zou moeten worden, zo spoedig mogelijk, en in elk geval voor de mei zitting van de assemblee van de Raad van Europa, voorzieningen te treffen waardoor de reglementaire vertegen woordiging van Griekenland in de as semblee mogelijk wordt. WASHINGTON De Amerikaanse senaat heeft gisteren besloten een on derzoek in te stellen naar de door het ministerie van Defensie geplaatste or ders voor strategische wapens als su- persone vliegtuigen en raketten. Daar mee zal niet worden gewacht tot de regering-Nixon zich heeft uitgesproken over veranderingen in de onder John son opgestelde defensieprojecten. Het onderzoek volgt op de publikatie door een Amerikaanse krant van een vertrouwelijk rapport volgens welk nog geen 40 pet van het sinds 1960 voor een totaalbedrag van 40 miljard dollar door het Pentagon bestelde strate gische materieel als deugdelijk kan worden beschouwd. Het onderzoek zal echter in de eerste plaats gericht zijn op de prijsverhogingen, die tijdens de uitvoering van de projecten zijn aan gebracht. JERUZALEM De Arabische vrou wen die drie dagen geleden te Jeruza lem in de basiliek van het Heilig Graf en de moskee van Omar een honger staking waren begonnen, hebben gis teren gehoor gegeven aan het verzoek van de christelijke en mohammedaan se leiders om hun actie te beëindigen. Volgens deze leiders hebben dergelijke manifestaties tegen „de Israëlische be zetting" geen zin. De in totaal vijftien vrouwen, die bij de hongerstaking wa ren betrokken, wilden ook gedaan krij gen, dat Israël de gevangen genomen Arabieren vrijlaat en dat de naar Jor danië uitgewezen notabelen mogen te rugkomen. TTet is wel jammer voor Brigitte Bar- dot, die met meer figuur dan groot talent in „Babette se va't en guerre", zo haar best deed. Maar het iedee om met oorlog als achtergrond leuke ver haaltjes te schrijven, is toch wel vol komen mis. Er zijn heus wel genoeg verhalen te be denken, die niet tegen een dergelijke achtergrond als oorlog, en wat daar mee samenhangt, kunnen worden ge plaatst. Oorlog is een ontzettend iets, zo vreselijk, dat mensen die er iets van hebben gezien en beleefd, leuke verhaaltjes er over kunnen missen. En de gvolgen van oorlogen zijn even vreselijk. Onze oosterburen zitten da gelijks nog met de problemen, de kin deren in Biafra hongeren er door en Nederland zelf krijgt op dit moment ook met gevolgen van een strijd te maken. 17en van de hardnekkigste conflicten is op het ogenblik, afgezien dan van de strijd in Vietnam, de strijd in het Midden-Oosten. Sinds twintig jaar woedt de strijd tussen de Arabieren en Israël nu al, met drie oorlogen en een onnoemelijk aantal incidenten. En het zijn juist deze incidenten, die zo gemakkelijk tot een nieuw gewapend conflict kunnen leiden. Ook al omdat achter de Arabieren voortdurend de hand van Rusland kan worden ge voeld. En niet alleen de strijd op ich is hard. Nog harder zijn de secundaire gevol gen van de oorlog of van de gewapen de vrede die op dit moment heerst. Zeg oorlog, en men zal onmiddellijk als tweede moeten zeggen: spionage. Men moet een boek als John Le Carré, „De spion aan de muur" gelezen heb ben, om iets te proeven van de nare, trieste sfeer, die spionage omgeeft. En toch is voor elk land dat in oorlog of vlak bij oorlog staat, het verkrijgen van inlichtingen 'n levenszaak. Voor al in vredestijd. Het is zeker, dat de Israëli ook een geheime dienst bezitten. Dat men er niet groot over doet, is be grijpelijk. Men loopt met zulke dingen niet te koop. Dat deze dienst niet de minst efficiënte van Israël is, heeft men uit de dode lijke slagvaardigheid van de Israëli sche luchtmacht kunnen waarnemen OE THANT bezorgd in de juni-oorlog van 1967. Het moet voor de Arabieren wel eens vreemd te moede zijn geworden, dat zo zorg vuldig gehoede gheimen, volkomen bekend bleken bij de tegenstander. Zoiets kan leiden tot een organiseren van een efficiënte contra-spionage. Het kan ook leiden, tot een wanhopig als een blinde in het rond slaan. En wel het eerst tegen mensen, die het gemakkelijkst te treffen zijn. In vele landen in het Midden-Oosten le ven mensen van het Joodse geloof. Zij zijn meestal geïntegreerd in die lan den. Pas door de oorlogen zijn velen er door de feiten opgedrukt en zijn zij gaan beseffen, dat zij Jood waren en zijn. Kenbaar aan zekere gewoonten, aan ge bruiken, zijn zij een gemakkelijke prooi voor de Arabische propaganda, te gemakkelijk en te weerloos. Soms zal de Israëlische geheime dienst misschien wel van deze inheemse Jo den hebben gebruik gemaakt. Maar een van de stelregels van 't inlichtin genwerk is toch ook wel, dat men zijn kostbare agenten niet als schietschijf en gemakkelijk te herkennen object van de vijand zal gebruiken. Desondanks hebben de Arabieren zich op deze gemakkelijke prooi gewor pen en wel op een wijze, die doet hui veren. Dat men gekende spionnen uitschakelt, is een goed recht. Dat men echte of beweerde spionnen in het openbaar terechtstelt en langs de lijken volksmenigtes voert, al of niet tot razernij opgezweept, is tegen elk rechts- en menselijk beginsel. Vooral als men de doodvonnissen velt, na een geheim proces, waarbij men er dus bijna zeker van kan zijn, dat de rechtsbeginselen, niet zijn toege past. De tweede wereldoorlog heeft voor een dergelijk optreden het woord „genoci de" achtergelaten. Niet zo maar een woord. Maar getekend door de moord op miljoenen. Wie er aanspraak op wil maken, dat de wereld iets voor zijn echte of ver meende recht zal voelen, zal toch in de allereerste plaats moeten begin nen, met zelf zich aan de rechtsregels te houden. Huiveringwekkende tonelen als heden ten dage in Bagdad en Basra, doen het vertrouwen in het handhaven van het recht en dientengevolge in de rechtvaardigheid van de zaak die men voorstaat, geen goed. Wil er ooit vrede komen in het (Midden- Oosten, dan is enig wederzijds ver trouwen in het nakomen van gedane vredesbeloften, wel noodzakelijk. Maar hoe kan Israël enig vertrouwen stellen in landen waar blijkbaar de primitieve lynch-justitie nog volop heerst? En hoe kan de wereld iets verwachten van een land waar dergelijke barbaars heden nog dagelijks werk zijn. LONDEN In het Londense acade mische ziekenhuis is gisteravond een vierling geboren. De moeder is de 24- jarige Ann Randall. De toestand van haar en de twee jongens en twee meis jes wordt goed genoemd. De vierling is ongeveer vier weken te vroeg gebo ren.

De Vallei | 1969 | | pagina 7