dames-, heren- en kinderkleding tegen ongelooflijk lage prijzen Grote voorraadpot Moccona voor 160 koppen lekkere pittige koffie VAN SCHUPPEN Aan Utrechtse school geen ieugdpolitiek (maar we verliezen ons ware gezicht niet) Moerdijk op de sehop voor Shell Chemie HEIN 60 ct voordeel door grotere aan 40 waardepunten voor prachtige D.E. geschenken (ook in Dessert Kwaliteit 200gram9,2o) HOOFDSTRAAT 81-89 VEENENDAAL ITALIAANSE ZETELS ZIJN EINDELIJK WEER BEZET NADER BESCHOUWD Eigen geluid Merkwaardig Cirkel rond Fracties Leerstoel in Wageningen opgeheven Parkeer meters: drie ton winst Dagvaarding voor NVSH- hoofdbestuur Pater Pire ziek LANDINGSGESTEL VAN BOEING MET DE HAND UITGEPOMPT Vier bedrijven stichten consumentenmarkt DE LAATSTE KOOPJES IN Heel veel ongelofelijke koopjes in deze opruiming. Maar we verloochenen onze ware aard niet. U de persoonlijke aandacht houden. Wij laten onze service niet los. U blijft kwaliteit kopen bij ons, onder de veel lagere prijzen. Dat is onze ware aard. Het voordeel van de speciaalzaak. Het is werkelijk de moeite waard onze zaken nu te bezoeken. Pijjina 12 DONDERDAG 30 JANUARI 1969 Communisten in Europees parlement TTet is dan eindelijk geluktde Italiaanse zetels in het Europese parlement zijn weer bezet. De laatste jaren waren de gelederen aanzienlijk gedund. Rome liet na de overleden parlementariërs te vervangen. Het was ook geen uitzondering, dat leden van het Europese parlement zelf al jaren lang geen lid waren van de Italiaanse volksvertegenwoordiging. Niet al leen ging dat ten koste van het aanzien van het Europese parlement, maar de invloed van de „Europeanen" op de Italiaanse politiek werd nog minder dan voorheen. Met de nieuwe benoemingen hebben tevens de eerste communisten hun intrede gedaan in de vergadering van parlementsleden uit Frankrijk, Duitsland, Italië en Benelux. Zeven man sterk kunnen zij formeel geen eigen fractie vormen, maar wel de gelijk hun eigen, linkse geluiden la ten horen. Jaren heeft men met de gedachte van communisten in het Parlement ge speeld. Het was eigenlijk maar een griezelige zaak, vond men. Tot nu toe immers waren de leden van het Europese Parlement overtuigde voor standers van een Verenigd Europa, zelfs al geven de gaullisten hieraan een andere uitleg dan bijvoorbeeld de liberalen of socialisten. voorrecht." De Italiaanse communis ten waren de eersten, die ontdekten dat de EEG op de lange duur ook voor de arbeiders een voordelige zaak zou zijn. Zij gaven hun verzet op in hetzelfde tempo als er geld naar de achtergebleven gebieden in Zuid-Italië stroomde. Het is -op zich al mèrkwaardig. dat sinds de oprichting van de Europe se Gemeenschap voor Kolen en Staal een zo grote groep van de bevolking zeker in Frankrijk en Italië niet meespreekt en meedenkt over de Europese eenwording. Ook een parlement dat nog niet rechtstreeks wordt gekozen, dient een spiegel beeld van de politieke opvattingen onder de bevolking weer te geven. De communisten waren aanvankelijk Trouwens, over de rechtstreekse ver- fel tegen deze „vorm van modern kiezing van het Europese Parlement kapitalisme, die ten koste van de ar- is het laatste woord nog niet gespro- beiders de handel en industrie be- ken. De Europese verdragen spreken uitdrukkelijk over een rechtstreekse verkiezing. De ministers echter zijn nog niet in staat gebleken tot een akkoord hierover te komen. Met name de Fransen zijn niet van plan toe te geven. Zij zeggen: „Je kunt pas een rechtstreekse verkie zing houden, als het Europese Par lement meer bevoegdheden heeft." Vraagt men dan om meer bevoegd heden. dan komt uit Parijs het ant woord: ..Je kunt toch moeilijk aan een parlement, dat niet rechtstreeks is gekozen, meer bevoegdheden ge ven". En zo is de cirkel weer rond. In een paar landen zoekt men nu naar een uitweg uit de impasse. Italië loopt daarbij voorop. De Italiaanse grondwet kent een artikel waarin aan burgers, mits 50.000 in getal, het recht wordt gegeven wetsontwer pen in te dienen bij het parlement, die dan ook behandeld moeten wor den. Bijna een kwart miljoen Italianen heb ben de moeite genomen onder toe zicht van notarissen hun handteke ning te zetten onder een wetsont werp dat de rechtstreekse verkiezing van althans de Italiaanse leden van het Europese Parlement moet rege len. Het is nog de vraag of dit wetsont werp wordt aangenomen. En zelfs al zou dat het geval zijn, dan is het probleem nog niet werkelijk opge lost. Daarvoor zijn ook echte Euro pese politieke partijen nodig. Men zou mogen veronderstellen dat li beralen, socialisten en christen-de mocraten uit de zes landen die nu al ruim zeventien jaar samenwer ken, alles op alles zetten om tot Europese partijvorming te komen. Verder dan de vorming van fracties is men echter in feite niet gekomen. Van een echte partij is nog geen sprake. Toch zal er iets moeten gebeuren, ze ker nu de overgangsperiode die de EEG kent, ten einde loopt. Men zou wensen dat er evenveel verontwaar diging bestond over de ondermijning van de democratie in de Europese gemeenschap als over het Franse veto tegen de toelating van Enge land, Ierland, Noorwegen en Dene marken. WAGENINGEN Met ingang van I februari wordt de bijzondere leer stoel voor christelijke maatschappij leer aan de Landbouwhogeschool te Wageningen opgeheven. Dit gebeurt in volledige overeenstemming met prof. dr. ir. G. Hamming, die thans de bij zondere leerstoel bezet, aldus een me dedeling van het stichtingsbestuur. Het is gebleken, dat de taak van een hoogleraar in de christelijke maat schappijleer te omvangrijk is om die blijvend te combineren met een functie bij het Landbouw Economisch Insti tuut. De financiering van de leerstoel verliep bovendien steeds moeilijker, zodat een uitbouw tot een volledige functie onmogelijk werd geacht. De thans opgeheven leerstoel Is ln 1950 opgericht door de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuindersbond en de Nederlandse Christelijke Agrari sche Bedrijfsbond, ->mdat zij van me ning waren dat een bezinnin0 op de be tekenis van het Christendom voor het politieke en maatschappelijke leven een vanzelfsprekende noodzaak was, aldus de mededeling. Van 1953 tot 1959 is prof. dr. W. Rip vanwege deze stichting hoogleraar ge weest in Wageningen. In 1961 werd hij opgevolgd door prof. Hamming, die te vens hoofd bleef van de afdeling sta tistiek van het Landbouw Economisch Instituut. IN AMSTERDAM: AMSTERDAM De parkeermeters in Amsterdam hebben vorig jaar een èwinst van driehonderdduizend gulden meters langs de Amsterdamse straten, opgeleverd. Er staan nu drieduizend Zij brachten 1,4 miljoen gulden op, waartegenover 1.1 miljoen aan kosten stond. Het aantal meters zal nog wor den opgevoerd. Bij de behandeling van de gemeen tebegroting kwam wethouder G. Hamm gisteren met de gedachte een parkeer- fonds te stichten, waarin de overschot ten van de meters zouden kunnen wor den gestort. Van het fods wil hij da parkeergarages bouwen. O UTRECHT Het Politiek Jongeren Contact Utrecht, waarbij acht pilitie- ke jongerenorganisaties zyn aangeslo ten. heeft een protestbrief aan minis ter Veringa (Onderwijs en Wetenschap pen) gestuurd over een weigering tot medewerking door rector J. P. A. Dek ker van het atheneum F. de Munnik. Om scholieren voor politieke zaken interesseren, had het PJCU aan de leerlingverenigingen van een aantal middelbare scholen in Utrecht voorge steld in het politieke café „Poli...Tic" op 3 februari een bijeenkomst te hou den waarbij de heer H. van Mierlo (D'66) zal worden ondervraagd door een scholierenpanel. Rector Dekker antwoordde op dit verzoek met de mededeling hieraan niet te willen voldoen, omdat het atheneum een neutrale school is op politiek en godsdienstig terrein. Hij verzocht het PJCU voortaan der gelijke verzoeken verschoond te mo gen blijven. Het PJCU vraagt de minister een dergelijke neutrale opvatting openlijk af te wijzen omdat dit een ge vaarlijke belemmering kan zijn bij de maatschappelijke politieke vorming van de scholier. DEN HAAG De Nederlandse Ver eniging voor Sexuele Hervorming krijgt vandaag een dagvaarding in de bus. Acht opposanten hebben een ci viele procedure tegen het hoofdbestuur van de NVSH aangespannen. Zij willen dat de voorgenomen split sing van vereniging en consultatiebu reaus niet zal worden behandeld op het congres in maart. Eerst moeten de statuten worden gewijzigd, omdat in artikel 3 en 5 het Instandhouden van de consultatiebureaus is vastge legd. In november van het vorige jaar kregen de acht opposanten gelijk in een kort geding. De rechter verbood toen de splitsing omdat voor het con gres in oktober 1968 aan een aantal formele voorwaarden niet was vol daan. ter zich heeft. De opposanten hebben De Haagse psycholoog dr. J. de Leeuwe. een van de opposanten, is er van overtuigd dat de oppositie meer dan veertig procent van de leden ach ter zich heeft. De opposanten hebben voor de civiele procedure de hulp in geroepen van de Haagse advocaat jhr. mr. C. H. Beelaerts van Blokland. De NVSH heeft voor dit juridische pro bleem mr. A. Mout uit Den Haag. SCHIPHOL De bemanning van een Amerikaans straal verkeersvlieg tuig heeft gisteren* met de hand het landingsgestel naar buiten moeten pompen om een landing op de lucht haven Schiphol te kunnen maken. Het toestel - een Boeing-707 van de Panam - had met 54 passagiers aan boord een defect gekregen aan het hy draulische systeem van het landings gestel. Vliegtuigen als deze zijn op een dergelijke storing berekend en uitge rust met een tweede systeem, dat met de hand wordt bediend. Nadat het euvel op Schiphol was verholpen, is het toestel met enkele uren vertraging doorgevlogen naar New York. BRUSSEL De Belgische dominica ncr pater Pire, die internationale be kendheid geniet door zijn na-oorlogse werk ten behoeve van vluchtelingen, is ernstig ziek. Hij onderging tien dagen geleden een operatie en heeft nadien een hartaanval gehad. prijzen maskerade MOERDIJK De aanleg van het nieuwe haven- en industrieterrein van Moerdijk (waar Shell-Chemie vijfhon derd hectaren wil gaan bebouwen) is begonnen met het rooien van stronken en het snijden van rijshout langs de oever van het Hollands Diep. Zodra het terrein vrij van houtopstand is, wordt in februari begonnen met de aanleg van perskaden om een terrein van honderd hectaren in één keer te kunnen opspuiten. Dat opspuiten kan in april beginnen. De grond is formeel nog eigendom van de dienst Domeinen. Het ministe rie van financiën heeft het industrie schap Moerdijk toestemming gegeven er reeds „de schop in te zetten". Met het vaststellen van de koopprijs van deze grond en de overdracht zal worden gewacht tot de landbouwgron den van boeren, die plats moeten maken voor het nieuwe industriege bied, zijn overgenomen en de prijs daarvan is vastgesteld. Het Rijk zal dan voor zijn grond dezelfde prijs in rekening brengen bij het industrieschap als de boeren voor hun land hebben gekregen. LEIDEN Vier bedrijven gaan ln Leiden gezamenlijk een zogenaamde consumentenmarkt beginnen. Op de markt, die is gevestigd in een vroege re wolfabriek, zullen te koop zijn: vlees en vleeswaren, kruidenierswaren, brood en gebak, dranken, dames-, heren- en kinderkleding en televisies en radio's. Aan het nieuws project doen mee het vrijwillig filiaalbedrijf NV. Gebr. Schui- tema (Centra), Teekens slagerijen, hei kledingbedrijf NV Gazan en Teleramn uit Haarlem. De consumentenmarkt wordt nog als een experiment beschouwd. Grote voornaadpot 720 Coffdneurij 8,40

De Vallei | 1969 | | pagina 12