Onderzoek naar illegale export van wapens Drama door anonieme brief: twee doden Landen in Afrika normaliseren betrekkingen 1969 wor - magere Sperziebonen Belegen Goudse /w 72 89 75 79 79 49 98 59 Magere! Chocolademelk Ch Weekendbrood Ch Kokosmakronen Ch Biscottes Ch Pannekoekmeel Ch Gekookte Worst Ch Leverkaas 00$ ch Damesverband Ch Hazelnootkoeken Pilchards In tomatensaus, SeaPride Calif. Pruimen Sunsweet Anjou Blanc frisse tafelwijn, PAPOEA'S ZULLEN OVER HUN TOEKOMST BESLISSEN VOLGENS EEN GETRAPT SYSTEEM „Den Haag"^ en Thant akkoord Zwitserse regering gelast: Politie beschermt Joodse getuigen Betoging tegen aanleg erepark Tet-bestand van Viet-Cong CONTROLE OP AMFETAMINEN GEVRAAGD Honderden arrestaties Lening Zout- Organon van f 36,2 miljoen Zelfverbranding Verfrou 69 het g< w er op dat A/b Qgedkoop houdt in WÉK/A r 4 l 1 i i 1 HHHWHNÉ albert heijn 1/1 blik J6f albert heijn m K per 500 gram JHtif Hl 0 lf/fO0 Ch Mergpijpjes met cognacsmaakdoos 5 stuks^w VOORZICHTIG Valse verklaringen Onachtzaamheid r Ühóiul l lUeri?& xcJ Pagina 13 DONDERDAG 30 JANUARI 1969 STEUN VOOR DJAKARTA'S PLAN (Van een onzer verslaggevers) 1"\EN HAAG De secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Oe Thant. en de Nederlandse regering gaan in beginsel akkoord met het getrapte systeem waarmee Djakarta de papoea's wil laten beslissen over de staatkun dige toekomst van West-Irian. De Nederlandse regering heeft zich ook in be ginsel bereid verklaard de hulp aan West-Irian voort te zetten. Mr. Sudjarwo Tjondronegoro heeft dat gisteravond tegenover ons verklaard, aan het eind van de oriënterende gesprekken die hij hierover met Oe Thant en met vertegenwoordigers van regering en politieke partijen bi Nederland heeft gevoerd. Mr. Sudjarwo, die speciaal belast is met Irian-zaken, is van daag naar Djakarta teruggekeerd. MR. SUDJARWO De Nederlandse regering, zo zei hij, zou bereid zijn om als Indonesië daarom vraagt meer geld te storten in het speciale fonds van de V.N. voor de ontwikkeling van West-Irian, indien de dertig miljoen dollar die er nu inzit ten, niet toereikend blijken te zijn. Dja karta, zo zei mr. Sudjarwo ons. wil Den Haag daar in de toekomst inderdaad formeel om vragen. Mr. E. H. Toxopeus, voorzitter van de Tweede-Kamerfractie van de VVD, zei ons dat hij een „voorzichtig vertrou wen" heeft in de plannen waarover mr. Sudjarwo hem heeft ingelicht. Hij staat verdere bijstand aan West-Irian voor als de papoea's zich inderdaad cor rect en op democratische manier heb ben kunnen uitspreken. „Als ik er dan maar zeker van ben dat alle bijstand in geld, door technische hulp of in wel- TTERN De Zwitserse regering heeft gisteren een onderzoek gelast tegen de wapenfabrikant en multimiljonair dr. Dieter Bührle en drie van zijn belangrijkste medewerkers. Zij worden beschuldigd van de illegale export van wapens en munitie voor een bedrag van naar schatting 80 miljoen gulden. ke vorm dan ook ten goede komt aan de papoea's". „Ik ben tevreden over de resultaten van mijn besprekingen", zei mr. Sud jarwo Tjondronegoro. „We kunnen nu werken aan de uitvoering van onze plannen". Volgens deze plannen zullen in de acht regentschappen in West-Irian raadge vende raden worden gevormd. „De kern van elke raad zal worden gevormd door de 25 leden van de normale, thans bestaande regentschapsraden. Elke raad wordt ten behoeve van de volks uitspraak aangevuld tot honderd honderdvijftig leden", aldus de heer Sudjarwo. De tijdelijke aanvulling zal bestaan uit vertegenwoordigers, die recht streeks door het volk worden gekozen, vertegenwoordigers van de zgn. functio nele groepen en de adathoofden. De door het volk te kiezen raadsleden ko men uit de districten die elk regent schap telt. De vertegenwoordigers van de functionele groepen zullen worden gekozen door de politieke, sociale, religi euze en culturele organisaties. „Over het aantal leden dat elk van de sectoren die de aanvulling moeten leveren zal kunnen afvaardigen is nog overleg gaande", aldus mr. Sudjarwo. „Ik vertrouw erop dat in april met de vorming van de speciale regentschaps raden kan worden begonnen. De nu be staande, normale raden zullen de plan nen van Djakarta dan wel hebben goed gekeurd". Die goedkeurig is noodzakelijk, al vorens de plannen onder toezicht van VN kunnen worden uitgevoerd. „Zowel Oe Thant als de Nederlandse politici zijn blij, dat wij ernstig zijn begonnen aan de economische opbouw PARIJS Een anonieme brief heeft twee levens gekost. Dat gebeurde in de provinciestad Tours, 222 kilometer ten zuidwesten van Parijs. De brief bevat te louter leugens. Maar omdat hij die geloofde, heeft de politieman Raymond Lizard (42) zijn vrouw Marie (45) ge wurgd, voordat hij zichzelf een kogel door het hoofd schoot. Het echtpaar Lizard was zes maan den geleden in Tours komen wonen. De man, die politie-agent in Le Mans was geweest, wilde naar zijn geboorte streek, de Toudraine, terugkeren, en had daarom overplaatsing gevraagd naar Tours. Zijn vrouw vond een baan als verkoopster in een warenhuis. Hun achttienjarige pleegdochter, Annick Berthaut ontdekte het drama Eergisteravond kwam zij thuis en was verwonderd, dat er nérgens licht brand de. Binnen op tafel vond zij een brief, waarin haar afgeraden werd de slaap kamer van haar pleegouders binnen te gaan, omdat haar daar een verschrik kelijk schouwspel zou wachten. Natuur lijk ging zij wel naar binnen. Haar pleegmoeder lag op bed, ge wurgd. Naast haar Raymond Lizard, die zich met een dienstrevolver door het hoofd had geschoten. Naast het bed lag een brief. Zonder handtekening. Hij was gericht aan Raymond Li zard. „Arme Raymond", stond erin te lezen, „jouw vrouw bedriegt jou. De hele buurt en al jouw collega's lachen je uit. Iemand heeft je de ogen moe ten openen. Dat heb ik nu op mii ge nomen. Wreek je!" De brief, zo bleek later was viei da gen tevoren gekomen. Vier dagen lang had Lizard hem in zijn zak bewaard. Toen werd het hem kennelijk teveel. Enkele uren nadat de dubbele moord ontdekt was, arresteerde de ooiiMe de schrijfster van de brief. Het was een jonge collega van mevrouw Lizard, die heimelijk verliefd was geworden op Raymond, en die hem probeerde door middel van de brief van zijn vrouw af te pakken. „Ik was heel erg jaloers op Marie". Dit was alles wat zij tot haar verdediging kon zeggen. De politie heeft haar moeten laten gaan. In de eerste plaats is het bij de wet niet verboden anonieme brieven te schrijven. In de tweede plaats moet indien een anonieme brief kwaadspre kerij of laster bevat, een aanklacht worden ingediend door het slachtoffer, wil een vervolging kunnen worden in gesteld. Maar omdat beide slachtoffers overleden zijn. gaat de aanstichtster van deze dubbele moord vrijuit. GRAZ Joden die getuigen In een proces in Graz, Oostenrijk, hebben een speciale politiebeveiliging gekregen. Dit is gebeurd nadat Jordaanse studenten hadden aangekondigd de Joden die wor den gehoord in een proces tegen Oos tenrijkse oorlogsmisdadigers, aan te vallen. Met het oog op de veiligheid van de getuigen liet de rechtbank in Graz gisteren geen publiek in de rechtszaal toe. Het proces waarin de Joodse ge tuigen optreden, begon op 20 januari. Het wordt gevoerd tegen vijf Oosten rijkers, die ervan worden beschuldigd dat ze tijdens de Tweede Wereldoorlog Joodse Polen hebben vermoord. De meeste wapens, vliegtuigraketten, zwaar geschut en munitie, zouden aan Zuid-Afrika zijn verkocht. De rest van de illegale export ging naar Israël, Li banon, Egypte, Saoedi-Arabië en Nige ria. De Zwitserse wet verbiedt de uit voer van wapens naar gebieden waar oorlog wordt gevoerd of waar grote po litieke spanning heerst. Dr. Buehrle, eigenaar van het reus achtige wapenconcern Oerlikon-Buehr- le nabij Zürich, wordt ervan beschul digd dat hij de illegale verkoop van wapens niet had verhinderd. Drie van zijn medewerkers, Fabriel Lebedinsky, de verkoop-directeur, dr. Alexander Gelbert en Max Meili, wordt ten laste gelegd dat zij valse verklarin gen en documenten hebben afgegeven om de noodzakelijke uitvoervergunnin gen te verkrijgen. Het Zwitserse kabinet heeft beslist, dat de zaak zal worden behandeld door een federale rechter en niet door de kantonale rechtbank te Zürich, waar de wapenfabriek is gevestigd. De zaak van de illegale wapenexport kwam aan het rollen toen de Zwitserse regering afgelopen zomer merkte dat Nigeriaanse strijdkrachten in de bur geroorlog tegen Biafra Zwitserse wa pens gebruikten. Het nieuws veroor zaakte een schandaal. In het Zwitserse parlement werden zelfs voorstellen gedaan om de uitvoer van wapens in het vervolg geheel te verbieden. Bovendien gingen er stem men op om de Zwitserse wapenindus trie te nationaliseren. Tegelijk met het onderzoek in de zaak Oerlikon-Buehrle worden nog twee onderzoeken ingesteld, één naar de vraag in hoeverre er in het ministe rie van Defensie en Financiën sprake is geweest van onachtzaamheid met be trekking tot de door Oerlikon-Buehrle gebruikte valse papieren en een tweede bij andere Zwitserse wapenfabrieken. Van onze correspondent STEKENE Het actiecomité in het Belgische Stekene, dat de aanleg van een ereveld voor gesneuvelde Vlaamse Oostfrontstrijders vlak bij het dorp wil tegenhouden, zal morgen een protest demonstratie houden. Men zou het af treden van burgemeester A. Heyse wil len eisen, als hij niet onmiddellijk de Vlaamse Militanten Organisatie, die het erepark wil aanleggen, vraagt haar plannen op te geven. SAIGON De Viet Cong heeft aan gekondigd dat ze volgende maand een week de wapens zal laten rusten bij gelegenheid van het Vietnamese nieuw jaar, Tet. Amerika en Zuid-Vitnam hebben nog niet gereageerd op deze aankondiging. Vorig jaar begon de Viet Cong tijdens het Tet-bestand een grootscheeps of fensief tegen Saigon en andere Zuid- vietnamese steden. Om deze reden stelt de Zuidvietna- mese regering een beslissing over een eventueel bestand van haar strijdkrach ten voorlopig uit. Mocht er een bestand worden afgekondigd dan zal dit zeker niet voor een week zijn, aldus zei men in Saigon. Noord-Vietnam laat zich nooit uit over zaken als deze omdat het niet officieel toegeeft dat zijn troepen deel nemen aan de gevechten, in het zuiden. Het bestand van de Viet Cong zal duren van 15 februari tot 22 februari. van West-Irian", zegt mr. Sudjarwo. „Ik hoop en vertrouw, dat Nederland ook in de'toekomst met ons zal blijven samenwerken om de achterstand die het gebied heeft ten opzichte van andere Indonesische provincies te helpen over bruggen". „Behalve aan de voedselproduktie moeten we veel doen aan de sociale en economische opbouw van het gebied. Het gebrek aan verbindingsmiddelen is daarbij een van de grootste problemen. Het kreeg eerste prioriteit in het vijf jarenplan dat we speciaal voor West- Irian hebben gemaakt, binnen het raam van ons nationale vijfjarenplan". Er wordt 1 april begonnen aan het plan, zo verzekerde mr. Sudjarwo. Hij had alle vertrouwen, dat de pa poea's zich zullen uitspreken voor aan sluiting bij de Indonesische republiek. „Dat is «voor hen het beste". De oppositie daartegen? „Die is van buiten geïnspireerd", zegt mr. Sudjarwo te hebben kunnen vaststellen. „Ik heb met de in Neder land wonende oppositiegroepen geen contact gehad. Die mensen moesten re- eler zijn". In Djakarta wordt intussen bestu deerd of ook andere landen, buiten Ne derland, geld zullen kunnen en willen storten in het speciale fonds van de Ver. Naties voor West-Irian, waaruit de ont wikkeling van het gebied kan worden betaald. GENèVE De commissie van de Verenigde Naties tegen de handel in verslavende middelen heeft met alge mene stemmen een voorstel aanvaard, waarin op alle regeringen een beroep wordt gedaan een strenge controle uit te oefenen op amfetaminen. Misbruik van deze midddelen vormt, naar het oordeel van de commissie, een ernstig gevaar voor de maatschappij. De reso lutie zal worden ingediend bij de eco nomische en sociale raad van de V.N. De. Amerikaanse vertegenwoordiger sprak zijn afkeuring uit over het be sluit van de Iraanse regering om de in 1955 gestaakte produktie van opium te hervatten. Volgens hem wordt er in de gehele wereld al 1200 ton meer opium verbouwd, dan er voor medische doel einden nodig is. Ook wees hij er op, dat de Iraanse overheid slechts 10 dol lar per kg opium ontvangt op de legale markt. Op de zwarte markt is de prijs echter wél 300 dollar per kilo. „Zuiveringen" in Spanje voortgezet MADRID In Spanje, waar vorige week de noodtoestand werd af gekondigd, heeft de politie gisteren „zuiveringsacties" voortgezet. Volgens officiële kringen zijn tot dusver in to taal 200 tot 300 studenten opgepakt, maar volgens de oppositie loopt het aantal arrestanten in de duizenden. Aan de universiteit van Saragossa en Pamplona hebben studenten de afge lopen dagen pogingen ondernomen om protestdemonstraties op touw te zet ten. In eerstgenoemde stad zag de po litie zich tijdens zo'n betoging genood zaakt waarschuwingsschoten te lossen. Twintig studenten werden daar aange houden. In Pamplona verhinderde de politie een „vrije vergadering", waar bij negen personen werden aangehou den. Een van hen werd onmiddellijk naar de Canarische eilanden gedepor teerd. De Spaanse politie schijnt ook met een „culturele schoonmaak" te zijn begonnen. In verscheidene bibliothe ken zijn boeken in beslag genomen als „Het dagboek van Che Cuevara" en „De gedachten van Mao Tse-Toeng" benevens werken van Bakoenin en prof. Herbert Marcuse. Deze maatre gel is echter niet algemeen. Intussen is uit goede bron vernomen, dat de ondergrondse arbeiderscomités van daag een reeks bliksemacties onderne men om tegen de afkondiging van de noodtoestand te protesteren. Bij deze acties, die geen massaal karakter dra gen, zullen hoofdzakelijk pamfletten worden verspreid. Generaal Franco heeft gisteren tij dens zijn jaarlijkse ontvangst van de buitenlandse persvereniging de hoop uitgesproken, dat de journalisten de gebeurtenissen in Spanje niet aan zul len grijpen voor sensationele bericht geving. AMSTERDAM De 70-jarige H. Westermann, die woensdagmiddag on voorzichtig de Van Woustraat overstak en daarbij werd aangereden door een personeneauto, is korte tijd later in een ziekenhuis overleden. KINSJASA Kongo-Kinsjasa en de Centraal-Afrikaanse republiek hebben ingestemd met normalisering van hun onderlinge betrekkingen, z o maaktef onderlinge betrekkingen, zo maakte president Ilamani Diori van Niger gis teravond bekend aan het slot van een driedaagse topconferentie van de ge meenschappelijke Organisatie van Afri kaanse Staten en Madagascar. Hij voegde er aan toe, dat Kongo-Kinsjasa en Kongo-Brazzaville onmiddellijk hun betrekkingen op economisch, vervoers- en ander gebied zullen herstellen. Voor de diplomatieke betrekkingen tussen deze twee landen zou „te zijner tijd" een concrete oplossing worden gevon den. De bekendmaking, het resultaat van intensieve bemiddelingspogingen, werd met luid applaus begroet. De Centraal- Afrikaanse republiek en Kongo- Braz- ville namen niet aan de conferentie deel. De president van Opper-Volta, gene raal Lamizana, bezocht gisteren eerst genoemd land, zijn collega van Togo, Ejadema, Kongo-Brazzaville. Beiden waren op tijd terug voor de slotzitting. Tsjaad is van zijn normale handels routes naar de twee Kongo's via Ban gui beroofd geweest sinds er wrijving ontstond door het uittreden van de Centraal-Afrikaanse republiek uit de Unie van Centraalafrikaanse staten, die dit land met Tsjaad en Kinsjasa verbond. Brazzaville verbrak de be trekkingen met het Kongolese buur land, nadat de voormalige rebellenlei der Pierre Moelele na zijn terugkeer uit Brazzaville in Kinsjasa was terechtge steld. LUXEMBURG De Europese In vesteringsbank zal de Koninklijke Zout- Organon een lening verstrekken van 36,2 miljoen gulden met een looptijd van 12 jaar en een rente van 6% pro cent. De lening is bestemd voor de bouw van drie fabrieken voor de pro duktie van chloor, gechloreerde kool waterstoffen en methylaminen in Delf zijl. De totale kosten van dit project zijn f 96 miljoen. Geschat wordt dat 't pro ject tegen het einde van 1969, begin 1970, zal zijn voltooid. Dit is de eerste lening van de Euro pese Investeringsbank in Nederland. BERN Een 45-jarige Zwitserse ar beider heeft zichzelf voor een restau rant in de Zwitserse plaats Vuyens in brand gestoken. Hij is overleden. Volgens de politie had de man al vaak over zelfmoord gesproken. In Vukovar in Zuid-Slavië heeft ook ie mand geprobeerd zich in brand te ste ken, zo berichtte een dagblad in Bel grado. De man had familieprobelemen, aldus het blad. SLOCHTEREN De 67-jarige heer E. van Bijmold uit Slochteren is woens dagmiddag in een ziekenhuis te Gro ningen overleden aan de verwondingen die hij even tevoren bij een verkeers ongeluk had opgelopen. Rechts van de weg lopend op de Hoofdweg bij Schild- woude, werd hij door een hem achter op komende auto overreden. vv 59 1M1 „SANGUINAS" Zo geheten naar de schil-met-het-blosje en het rood-geaderd vruchtvlees. Lekker zoete sinaasappel met fijn aroma en weinig pitten. Heerlijk als dessert maar ook geschikt om te persen (veel sap!). gesneden half brood 400 gramJTS"" _pak 6 stuks Jtö" geroosterd brood DUBBELPAK (samen 32 stuks) NU _pak400 gram J95"" stekje 250 gram UHL vacuum verpakt .per 100 gram Voldoet aan de hoogste eisen wat betreft zachtheid, vorm vastheid, absorptie vermogen en veiligheid. ygp ivf> KENNIS- pak 10 stuks fU MAKING 12 stuks (samen db 245 gramjjL^ hlik 99S gram tendprpack 250 gram ook 's avonds prettig ririnkhaar flps 0,72 liter JZffö Prijzen gelden van donderdag 30 januari t.m. woensdag 5 februari.Fruit in de meeste AH zelfbedieningszaken

De Vallei | 1969 | | pagina 13