Russinnen willen wel revanche, maar rekenen er nog niet op Betty Stöve kwam terug, even geruisloos als toen ze af ging Botwinnik en Portisch kwamen uiteindelijk remise overeen Caballero-ploeg komend seizoen met twee „kapiteins" de weg op CLAESSON EN THOMASSEN SNEL OP DE 1500 METER Prognose betaald voetbal EK Olympiajollen op Zuidlaardermeer Leyn Loevesyn in Oost-Berlijn snelste Trainer Luxemburgs voetbalelftal vraagt zijn ontslag Goede resultaten kunnen deelneming aan Tour betekenen ANSCHEIDT TREKT ZICH TERUG Stien Kaiser weer grootste favoriete Niet zo prettig Er niet meer bij Grimmig Opnieuw Niet meer met tennisballen naar bed" HOOGOVENTOERNOOI Arie den Hartog en Huub Harings Licht viel uit, wedstrijd gestaakt Prestigeduel Niet verlengd Na tien uur SPORT IN 'T KORT DONDERDAG 30 JANUARI 1969 GRENOBLE In het dal van de Isère koestert Grenoble zich in een flauw win terzonnetje. Het is een weerzien met deze Franse stad. rustend tegen de Franse Alpen, waar een klein jaar geleden de Olympische Winterspelen werden gehou den. Toen bevatte ztf nauwelijks een decor voor de wintersport. Nu treft men evenmin sneeuw aan in de straten van deze universiteitsstad. Slechts in de ver ten, op de toppen van de bergen, ontwaart men een wit kleed, dat er op wijst, dat de koude hier heeft geheerst. Op het ogenblik dooit het in Grenoble, de thermo- merter wijst acht graden boven nul aan. Op de kunstijsbaan in het Pare Paul Mistral, waar vorig jaar de Nederland se rijdsters en rijders tijdens de Spelen triomfen vierden, trainen onder het wa kend ook van Krasilnikof de Russinnen. De meeste deelneemsters aan het we reldkampioenschap, dat het komende weekeinde wordt gehouden, moeten nog arriveren. De Nederlandse ploeg onder leiding van coach Kees Broekman, kwam gisteravond laat vanuit het Noor se Hamar in Grenoble aan. Terwijl trainer Krasilnikof de rijd sters Lama Kainiste, Galina Nefedova, Vera Krasnova en Liudmilla Mochna- cheva, van wie de laatsten twee debu tanten zijn, aanwijzingen geeft, stelt Ludmilla Titova, dat het moeilijk zal worden de Nederlandse heerschappij bij het damesschaatsen te doorbreken. Ludmilla Titova, die niet meedoet aan de training „Ik heb al genoeg ge oefend" spreekt vol eerbied over we reldkampioene Stien Kaiser. „Ik weet niet of wij haar zullen onttronen. Stien Kaiser is een geweldige rijdster en zij gooit ook ditmaal weer hoge ogen". Voor het Delftse meisje roept Greno ble niet zulke prettige herinneringen op. Toen ze vorig jaar naar Frankrijk kwam, was zij voor de tweede achter eenvolgende keer wereldtitelhoudster geworden en dat wees erop, dat schaats- minnend Nederland tijdens de Winter spelen wel iets van haar kon verwach ten. Voor Stien Kaiser, die op 27 en 28 januari 1968 in Helsinki, samen met Ans Schut en Carry Geyssen, de Russinnen volledig naar de achterhoede had ge werkt, werd Grenoble een teleurstel ling. Zij veroverde geen goud; slechts twee bronzen medailles op de 1500 en 3000 meter werden haar deel. Ofschoon Ludmilla Titova en trainer Krasilnikof betogen, dat het Russische damesteam op het ogenblik beter in vorm is dan vorig jaar, geven zij de oranjerijdsters de beste kansen op de ereplaatsen. Titova„Liudmilla Mochnacheva werd dit jaar in Moskou kampioenb van de Sovjet-Unie. Zij is 24 jaar evenals de pas negentienjarige Vera Krasnova, voor het eerst opgenomen in de ploeg voor hét wereldkampioenschap. Liriia Skoblikova en Valentina Stenina, die ge durende een aantal jaren de vlagge- draagsters zijn geweest van de Russi sche damesschaatssport en vele inter nationale successen hebben geboekt, zit ten er nu niet meer bij. Zij werden niet goed genoeg bevonden om dit seizoen deel te nemen aan het toernooi in Gre noble. Wat Liudmilla Mochnacheva be treft, ik geloof niet, dat zij in staat moet worden geacht Stien Kaiser als wereld kampioene op te volgen". De Russische equipe, die hier al sinds zondag vertoeft, werkt grimmig aan de vrom, die nodig is om een aanval te kunnen ondernemen op het Nederlandse bastion. Ludmilla Titova: „Het ijs hier is in elk geval in goede staat. Het is een stuk beter dan de baan in Moskou, waarop wij het Russische kampioen schap hebben moeten rijden". De Russische rijdsters zijn er lang niet van overtuigd, dat zij de topplaat- sen, die zij eens in handen hebben ge had, die, seizoen zullen terugkrijgen. Toen Rusland voor het eerst aan inter nationale toernooien deelnam drukte het onmiddellijk zijn stempel op de wed strijden. Gelijk bij de heren raakten de Russische dames hun superioriteit kwijt. Er werden in de Russische schaatsbond harde woorden gesproken; coach Boris Stenin, eens een van de sterkste rijders ter wereld, werd naar O Stien Kaiser: grootste favoriete Nederland gestuurd om zich op de boog vorm, die nodig is om een aanval te te stellen van de aldaar met succes toegepaste trainingsmethoden. Nadat Stien Kaiser in 1967 te Deventer voor het eerst wereldkampioene werd, luidde de opdracht voor de Russinnen, die een jaar later aan de titelstrijd te Helsinki meededen: breng het kam pioenschap terug. De toen 21-jarige Ludmilla Titova— studente uit Irkoetsk, die als opvolg ster werd gezien van Lidia Skoblikova en Valentina Stenia begon het toer nooi in de Finse hoofdstad overweldi gend door op de eerste afstand, de 500 meter, een ferme voorsprong op de Ne derlandse meisjes te nemen. Het mocht niet baten, het oranje-eskadron sloeg keihard terug en de Russinnen werden opnieuw verpletterend verslagen. „Het zou geweldig zijn als het ons deze keer zou lukken", zegt Ludmilla Titova. En de somber voor zich uitkij kende trainer Krasilnikof voegt daaraan toe: „Inderdaad, maar ik zie het alle maal nog niet". KROPSWOLDE Het Europese zeil- kampioenschap Olympiajollen zal dit jaar van 15 tot 19 augustus op het den gehouden. Zuidlaardermeer bij Kropswolde wor- OOST-BERLIJN De Nederlander Leijn Loevesteijn heeft woensdagavond in Oost-Berlijn een af val wedstrijd ge wonnen vóór de Oostduitser Michael Milde. Met Henk Nieuwkamp legde Loevesijn in een koppelwedstrijd be slag op de vierde plaats. Winnaar werden de Oostduitsers Hancke "en Stupka. Het Russische ijshockeyteam heeft op de trio door Canada de zesde over winning in successie behaald. Dinsdag avond wonnen de Russen in Winnipeg met 3-2 van een dit keer bijzonder aggressieve Canadese nationale ploeg. De periodieke scores waren: 1-0, 1-1. 1-1 PSV heeft woensdagavond in Eind hoven met 3-0 gewonnen van de Ber- lijnse regional Liga club Wacker '04. Bij de rust leidden de Eindhovenaren door een doelpunt van Mares met 1-0. Na de rust scoorden Van der Kuylen en Blatter. Er waren 4.500 toeschou wers. LUXEMBURG Robert Heinz, de Duitse trainer van het Luxemburgse voetbalelftal, dat in de voorronden van het toernooi om het wereldkampioen schap is ingedeeld met Bulgarije, Ne derland en Polen, heeft zijn ontslag aangevraagd. H^inz wil er aan het eind van dit seizoen mee stoppen, na dat hij ruim acht jaar in Luxemburg heeft vertoefd. ROTTERDAM Betty Stöve is te rug. Veel sneller eigenlijk dan ze zelf had verwacht. Ruim anderhalf jaar ge leden verdreef een aandoening aan de schildklier haar van de tennisbanen en eve geruisloos als zij toen verdween keerde zij onlangs terug. Zomaar in eens, in het toernooi om de Franse in- doortitels in Parijs. Betty Stöve: „De dokter had me toe stemming gegeven om na 1 januari weer uit te komen in het enkelspel. Ik wilde in Parijs alleen maar eens kijken hoe het zou gaan. Tenslotte had ik niets te verliezen. Aan resultaten heb ik he lemaal niet gedacht. Wanneer je nogal hoge verwachtingen hebt en het gaat dan mis komt de klap des te harder aan. Ik had met mezelf een paar af spraakjes gemaakt. Ik wilde gewoon gezellig een beetje spelen en verder niets. Toch was ik in de eerste ronde nogal gespannen, want ik had erg naar dit toernooi toegeleefd." De rentree van Betty Stöve, nu 23 jaar, was opmerkelijk. Als liefhebster van snelle banen voelde zij zich in Pa rijs in haar element en over de ruggen van de Franse nummer één Rosie Dar- mo en de Nederlandse Judith Salomé thans vierde op de Nederlandse rang lijst rukte de Rotterdamse speelster met zelfverzekerd aanvalsspel onweer staanbaar op naar de eindwedstrijd. En ook de Fran<?aise Janine Lief frig bleek daarin niet te zijn opgewassen tegen Betty Stöves krachtige opslagen en vol leys. Zonder een set te hebben verlo ren eiste zij het Franse kampioenschap voor zich op en de Nederlandse tennis- bond kennelijk buiten zichzelf van vreugde gooide er zelfs baldadig een felicitatietelegram tegenaan. Dat is begrijpelijk. Ondanks haar grillige verrichtingen behoorde Betty Stöve tot Nederlands veelbelovendste WIJK AAN ZEE De aanvankelijke triomfantelijk leidende Russische groot meesters zqn onder de groeiende druk van hun tegenstanders overgegaan tot „frontverkorting". Met remises pogen Botwinnik, Gelier en Keres hun hoge posi ties in het klassement van het 31e Hoogovenschaaktoernooi vast te houden. Maar gemakkelijk hebben zjj het daarbij niet. Botwinnik besteedde de gehele morgen aan de reeds tweemaal afgebroken partij tegen Portisch. Het duel werd voor de derde maal afgebroken, waarna 's avonds remise werd overeengekomen. Ludmilla Titova: genoeg getraind In de middagzitting maakte hij in zeventien zetten remise tegen de Hon gaarse Amerikaan Benkoe. Keres ont ziet zich na de nederlaag van enkele dagen geleden tegen Portisch zoveel mogelijk en bracht tegen Olfasson in veertien zetten een remise-stelling op het bord. Let wel: zowel Botwinnik als Keres hanteerden woensdag de witte stukken. Efim Gelier, de derde Russi sche grootmeester, bood de met wit spelende Kick Langeweg reeds op de dertiende zet remise aan. De Neder landse meester, die gezien de stand in het klassement, elk half puntje gebrui ken kan, weigerde echter. Hij dwong de Rus in de verdediging. Gelier raakte een pion achter en werd vervolgens gedwongen de kwaliteit te HILLEGOM Het extra sportieve wielermerk Cabellero zal in het ko mende seizoen met een sterke prof- én een sterke amateurformatie aantreden. De ploegen zijn gisteren tijdens een bijeenkomst in Treslong in Hillegom bekend gemaakt in tegenwoordigheid van alle gecontracteerde renners. Met de profformatie zal dit jaar een bijzondere proef worden genomen. Er zal geen kopman zijn, maar wel zijn er twee weg-kapiteins, te weten: Arie den Hartog en Huub Harings. Twee jon gens dus met een lange staat van dienst en daardoor ervaren en gerou tineerd. Die twee weg-kapiteins zullen de ploeg in de komende wedstrijden moeten dirigeren en elkaar wederzijds moeten vervangen, wanneer één van beiden „vanvoren zit". De opdracht voor de nieuwe ploeg, waarin naast Huub Harings en Arie den Hartog bekende renners als Wim Schepers, Gerard Vianen, Dies Kosten en de onlangs op geruchtmakende wij ze van Willem li/Gazelle naar Cabel lero overgewipte Harry Steevens, luidt: dat tenminste evenveel overwinningen als in het afgelopen jaar moeten wor den behaald, d.w.z. 99 en dat er ten minste een zege in een klassieker of grote ronde bij moet zijn. En grote rondes zullen dit jaar zon der twijfel op het programma van de Caballero-ploeg staan. Er is reeds con tact opgenomen met de organisatoren van de Ronde van Italië en de Ronde van Spanje, maar daarnaast wordt on der meer ook gedacht aan de Ronde van Luxemburg. En reeds wordt ge speeld met de gedachte deel te nemen aan de Tour de France. Manager Frans van den Enden deelde daarover mee dat op 20 september van het afgelopen jaar de Caballero-ploeg al werd inge schreven voor de Tour en dat enkele weken daarna bericht ontvangen werd dat de ploeg zou worden geaccepteerd wanneer er voordien enkele opmerke lijke successen zouden worden geboekt, i Er wordt op gerekend dat de Tour- organisatie pas eind mei de dertien ploegen zal aanwijzen, die aan de Tour zullen mogen meedoen. De mogelijk heid bestaat dat er ook nog een veer tiende ploeg zal worden aangewezen. Manager Van den Enden: „We zullen goede resultaten moeten boeken, want we voelen er niets voor ons zomaar in een avontuur te storten. Dan wachten we liever nog een jaar." „De geruchten die aan het eind van het vorige seizoen de ronde deden, dat LONDEN Omdat de lichtinstallatie het begaf moest woensdagavond de re play Chelsea-Preston-North End voor de vierde ronde van het toernooi om de Engelse beker na 75 minuten worden gestaakt. Chelsea leidde op dat ogen blik met 2-0. Manchester City plaatste zich voor de vijfde ronde door een 2-0 overwinning op Blackburn Rovers. De tweede divisie club Aston Villa kwalificeerde zich voor de vijfde ronde door op eigen terrein met 2-1 van Southampton te winnen. geven. De meningen van de nieuws gierig mee-analyserende grootmeesters lopen uiteen, de analyse zal veel moe ten ophelderen. Na de middagzitting de len Botwinnik en Gelder nog steeds de eerste plaats met elk 91/? pnt. en een afgebroken partij. Van de achtervol gers kwam Ciric dichterbij. Deze won in 32 zetten van zijn landgenoot Osto- jic. Caballero zou gaan samenwerken met het Franse merk Lejeune, dat dan Jan Janssen zou inbrengen, zijn niet geheel juist." aldus verklaarde directeur Klein. Er is over deze samenwerking wel con tact geweest, maar het zou hebben bete kend dat het Franse element in de ploeg zou gaan overheersen. Aangezien Caballero in Frankrijk geen zakelijke belangen heeft, men zijn zelfstandig heid niet wilde verliezen en men meer belang heeft bij een tot de verbeelding van het Nederlandse publiek sprekende nationale ploeg is men op de Franse voorstellen niet ingegaan. Bovendien heeft Jan Janssen laten weten nog hooguit een jaar voor het Franse merk BIC te willen rijden en daarna me'. Caballero over een contract te willen praten. Met klem sprak Frans van den En den de beweringen tegen, dat Cabal lero aan zijn renners exhorbiiant hoge gages uitbetaalt. Wel bevatten alle con tracten een clausule volgens welke iede re renner naast een reëel basissalaris bij het winnen van een klassieker of een meerdaagse wedstrijd naast de reeds bestaande premie nog een extra uitkering kan verdienen. Zeven renners werden aan het eind van het seizoen door Caballero aan de kant gezet. Onder hen zijn Tiemen Groen en Gert Bongers. „De eerste," zo verklaarde Frans van der Enden, „heeft het er vorig jaar zonder meer bij laten zitten. Hij is enige tijd ziek ge weest, maar hield zich, toen hij medisch was goedgekeurd voor het rijden van wedstrijden, niet aan zijn afspraken." Het contract met Gert Bongers werd niet verlengd, omdat deze renner inder tijd had verzwegen dat hij zijn militai re dienstplicht nog niet had vervuld. Vlak voor de wereldkampioenschappen heeft men nog uitstel voor hem kun nen krijgen, maar op 13 januari jL moest hij toch de wapenrok aantrek ken. Intussen lijkt het erop dat daar mee een einde is gekomen aan de wie- lercarrière van deze talentvolle ren ner. De andere vijf, die niet meer werden gecontracteerd, zijn Piet Braspenninx, Henk Peters, Jef Drummen, Henk Vo gels en Piet Steenvoorden. Laatstge noemde werd aan het eind van het vo rige seizoen gehuldigd omdat hij toen zijn koperen jubileum als prof in dienst van Caballero herdacht. De nieuwe Caballero-formaties voor het komende seizoen zien ér als volgt uit: Profs: Huub Harings, Gerard Koel, Arie den Hartog, Cor Schuuring, Jan v. d. Horst, Wim Schepers, Gerard Via nen, Dies Kosten, Cees Zoontjes, John Schepers, Harrie Steevens. Jan Ha rings, Piet de Wit, Leen de Groot, Cees Rentmeester, Jan Krekels, Leo Duijn- dam, Albert van Midden en de Deense zesdaagserenners Palle Lykke en Fred dy Eugen. Amateurs: Jan Bols, Cor Baars, Henk Benjamins, Ted Blom, Jan Aldershof, Henni van Vught, Wim Evertse, Roel Snijder, Ger Harings, Karei Delnoy, Jo Cornelissen, Evert Diepeveen, Bert Dae- men, Jac Deckers en Ronald Bakker. Het duel tussen de beide Zuidslaviërs had alles van een prestigeduel. Ostojic, de nationale kampioen draagt de inter nationale meestertitel. Ciric is groot meester en lang niet een van de zwak- sten. Een Zuidslavische soort Donner Ree verhouding. Ook hier won de grootmeester, die zorg droeg voor het beste schaak van de dag. Over Donner gesproken, de Nederlandse grootmees ter zag tegen Medina een „hangend" paard over het hoofd tengevolge waar van hij zich een vernietigende konings- aanval op de hals haalde. Hij gaf op bij de 25e zet, toen mat onontkoom baar was. Het is interessant te zien hoe Medina met wit ongeacht suc ces of tegenslag steeds weer de ge sloten variant van het Siciliaans op het bord brengt. Van Scheltinga verloor van de Pool Doda, de enige meester, die zich te midden van de grootmeesters hand haaft. De Nederlander offerde in een Ben-ni een paard voor twee pionnen. Zijn pionnenaanval had echter te wei nig kracht, waarna Van Scheltinga in hevige tijdnood op zijn beurt een ko- ningsaanval te verwerken kréég, die hém een stuk kostte. Hans Ree laveerde met zwart legen Lombardy op een bijzonder merkwaar dige manier. De Amerikaan verbruikte veel tijd en slaagde er ternauwernood in voor het vallen van zijn vlag de veertigste zet te doen. De partij werd afgebroken met Lombardy in het bezit van loper, paard en vijf pionnen tegen Hans Ree een dame en twee pionnen. In de meestergroep werden Scholl's uitzichten op een meesterresultaat weer kleiner. De Fries verloor in tweede zit ting van de Russische wereldkampioene Nona Gaprindasvili, die na een zwakke start aan een indrukwekkende eind sprint blijkt te zijn begonnen. Na twee uur spelen waren zijn pers- pestieven op winst echter niet noe menswaard toegenomen, misschien zelfs het tegendeel. In eerste instantie werd de partij opnieuw afgebroken, daarna liet de Rus zich evenwel over tuigen dat wit voldoende tegenkansen had. Hans Ree moest tenslotte tegen Lombardy eveneens in remise berus ten. Wit bleek genoeg mogelijkheden t,e hebben om het binnendringen van de zwarte koning in het centrum te verijde len. Grootmeestergroep: Uit de 12e ronde: PortischBotwinnik V6-1/»; 13 e ronde: v. ScheltingaDoda 0-1; MedinaDon ner 1-0; LombardyRee V2-1/»; Lange wegGeiler Vï -VsBotwinnik—Benkoe /*-V«; Kavalek—Portisch xh-xk. Stand: 1. Botwinnik en Geiler 10; 3. Benkoe, Keres, Portisch 0; 6. Olafsson en Ciric 8; 8. Doda 7; 9. Donner 6%; 10. Lombardy 6; 11. Kavalek 5»/t; 12. Ostojic 4%; 13. Langeweg 41/*; 14. Medina 4; 15. Van Scheltinga 3; 16. Ree 2V». Meestergroep: 13e ronde: Kozma Kramer %-*/*; BredewoutKrabbé V2- y2; JongsmaWesteringen 0-1; Scholl Gaprindasvili 0-1; HonfiCortlever afg.; SandorBednarski V2 -UjtelkyHar- toch afg.; CiocalteaKurajica V1-V2. Stand na 13 ronden: 1. Honfi 9% 1 afg.; 2. Kurajica 9V2; 3. Westerinen 9; 4. Scholl en Ciocaltea 8; 6. Cortlever 7l/s 1 afg.; 7. Bednarski 714; 8. Ujtelky 6*4 1 afg.; 9. Gaprindasvili 6%; 10. Kozma 6; 11. Sandor 5V2; 12. Kramer en Krabbé 5; 14. Hartoch 3 1 afg.; 15. Jongsma 3; 16. Bredewout 2V2. Dames: 9e ronde: IvankaTuk SokolofHeemskeerk uitg.; Vreeken- v.d. Giessen 1-0; VokralovaTimmer 1-0; LitmanoviczNicolau Heli- wigGuttierrez V2-V2. Uit 7e ronde: Ivankav. d. Giessen 0-1. Uit 5e ronde: VreekenHellwig 0-1. De stand: 1. Nicolau 6V2; 2. Timmer 6 1 afg.; 3. Vokralova 6; 4. Sokolof en Ivanka 5 1 uitg.; 6. Vreeken 4Vt 1 afg.; 7. v. d. Giessen 31/*; 8. Heems kerk 3 3 uitg.; 9. Litmanovicz en Gut tierrez 2V2; 11. Hellwig 21 uitg.; 12. Tuk 2 2 uitg. speelsters. En veelbelovende speedster* kan de tennisbond tenslotte best gebrui ken. Betty Stöve was twee jaar geleden een potentiële kampioene, die som* echter verloor van de onbenulligste te genstandsters. De partijen waarin zij door zenuwen aan het gravel leek vast genageld waren berucht. „Ik geloof", redeneert ze nu, „dat tennis toen een veel te belangrijke plaats innam in mijn leven. Ik had niets anders, het betekende werkelijk al les voor me. In die tijd deden de top- speelsters er helemaal niets bij. Geen cursus of zo. Je had totaal geen aflei ding want daar had je geen tijd voor. Op het laatst voelde je jezelf duf won den en kreeg je het idee, dat je maar een stom mens was. Gelukkig is dat nu veranderd." „Vroeger overschatte ik ook het be lang van een overwinning. Of dat het enige was dat telde. Soms voelde ik dat ik een partij kon winnen, dat ik tech nisch veel beter was. Maar dan was ik zo gespannen, dat ik verkrampt op de baan stond. En dus verloor ik. Dat zal me nu niet meer zo gauw gebeuren. Een beetje zenuwachtig ben je natuur lijk altijd wel, maar toch til ik er nu niet meer zo zwaar aan. Voor ik ziek werd zeiden we weieens tegen elkaar: Heb je verloren? Nou ja meid, als je haar maar goed zit. Ik geloof nu, dat je er inderdaad zo een beetje over moet den ken. Je moet natuurlijk wel je best doen, maar je hoeft toch niet met ten nisballen naar bed te gaan." In het moppenboekje over de medi sche begeleiding van Nederlandse top sporters, dat op een goede dag weieen* een keer zal verschijnen, mag de affai- re-Stöve zeker niet ontbreken. Eind ok tober '66 vertrok ze voor tournees door Australië en Zuid-Amerika „met de conditie van een gemiddelde eredivisie voetballer." Desondanks raakte zij na haar terugkeer in Nederland tijden* trainingen voor de Federation Cup ab normaal snel uitgeput. „Toen was ik al niet in orde", realiseert ze zich nu. „Wanneer ik de trap opliep moest ik 'n stoel pakken om bij te komen". Hoe wel Betty Stöve wel en terecht wegens „tennismoeheid" werd gepas seerd voor de wedstrijd om de Federa tion Cup sloeg niemand alarm. Via Bristol en Queens Club, waar ze beide keren in de eerste ronde werd uitgeschakeld, arriveerde zij op Wim bledon. Ze werd er, door een al wat rijpere Australische juffrouw, met 60, 60 van het gras geveegd. Betty Stöve: „Het was verschrikkelijk. Wanneer ik mijn arm oplichtte leek het alsof er vijftig kilo aanhing. Ik was gewoon ver lamd, helder denken kon ik niet meer. Later heb ik een stukje film van die partij gezien. Ontzettend. Je kon duide- lkij zien, dat ik nergens meer op re ageerde, dat ik geen stap meer kon ver zetten. Op het moment dat ik die par tij speelde heb ik eigenlijk nauwelijks beseft hoe ik daar ben afgegaan." Terug in Nederland schakelden de ouders van Betty Stöve buiten hun dochter om de huisarts in en een paar weken later vond ze zichzelf terug in het ziekenhuis. Ze bleef er vier maan den en moest zich ook daarna nog maandenlang aan een strenge controle onderwerpen. Pas halverwege het vori ge jaar werd Betty Stöve weer op de tennisbaan gesignaleerd. Voorzichtig en alleen uitkomend in het dubbelspel in Hilversum en op de nationale kam pioenschappen. Werkend in de damesmodezaak van haar vader ging ze langzaam maar ze ker weer intensiever trainen en met de strikte order van haar dokter in het achterhoofd („..stoppen zodra je iets voelt...") kwam ze stapje voor stapje terug. Betty Stöve, nu weer zes uur trainend per week, is eindelijk weer in de roulatie. „Maar," zegt ze overtuigd „ik zie tennis niet meer als levensdoel." Botwinnik en Geiler bleven gezamen lijk aan de top van de ranglijst. Bei den slaagden erin hun afgebroken par tijen remise te houden. Botwinnik for ceerde na tien uur spelen in 88 zetten een puntenverdeling tegen Portisch. De Hongaar was snel opgedrongen met twee pionnen, maar de laatste verdedigingslinie van de Russische oud-wereldkampioen bleek onneem baar. Langeweg sloeg aan het begin van de tweede zitting opnieuw een re mise-aanbod van Geiler af. CORTINA D'AMPEZZO Op de tweede dag van de internationale schaatswed strijden in de Italiaanse wintersportplaats Cortina d'Ampezzo, zijn enige voor treffelijke tijden gereden op de 1500 gieter. Zo legden de Zweed Goeran Claesson en de Noorse wereldrecordhouder op deze afstand, Magne Thomassen, de „schaata- mijl" af in 2.03.9 en bleven de Europese kampioen Dag Fornass en Ivar Eriksen (Noorwegen) met een tijd van 2.04.0 maar weinig op de winnaars achter. Gerhard Zimmerman liet de klokken stilstaan op 2.05.5 en Svein Erik Stiansen ging na 2.05.7 over de eindstreep. Waren er ondanks de vrije zware sneeuwval op de 1500 meter nog goe de tijden mogelijk, op de 5000 meter ging het wat minder snel. Goeran Claesson bleek met zijn 7.35.1 de snel ste voor de jonge Noor Sten Stensen (7.35.2) en Fred Anton Maier en de EREDIVISIE NEC—Ajax2 DOSFortJSitt1 VolendamSparta3 Holland Sport—NAC1 TelstarGo Ahead2 FC Twente—GVAV1 FeyenoordADO1 MW-AZ '671 DWS—PSV3 EERSTE DIVISIE Willem IIBlauw Wit1 0 EindhovenRCH2 Helmond SportDFC1 9 SC CambuurVitesse3 VeendamHeracles1 WageningenFC Den Bosch2 RBC—SW2 HVC—Haarlem1 De VolewijckersElinkwijk3 1 FEDE DIVISIE BaronieRoda JC2 '9 ZFCFortuna VI2 EDOExcelsior3 Hermes DVSNO AD3 AGOW—PEC1 Zwolse BoysSC Drente 1 De GraafschapHeerenveen1 FC VW—Gooiland 3 LimburgiaVeloxl De wedstrijden met ervoor komen voor op de sporttoto van deze week. na zijn blessure weer in een behoor lijke vorm stekende Per Willy Gut- tormsen, die beiden 7.35.6 nodig had den. Oer jan Sandler (Zweden) liet een tijd voor zich afdrukken van 7.37.0 en Zimmermann legde de vijf kilometer af in 7.41.8. De tijd van Arie Eriks op de 5000 meter was 7.43.7, een paar seconden boven zijn persoonlijk record (7.38,4), dat hij in maart vorig jaar in Inzeil vestigde. In het eindklassement over vier af standen (500, 3000, 1500 en 5000 meter) werd Dag Fornass eerste met 170.633 punten. Göran Claesson volgde op ruim anderhalve punt (172.193) en Gerhard Zimmermann (172.430) legde beslag op de derde plaats. Arie Eriks klasseerde zich als tiende met een totaal van 177.320. GERLINGEN Hans-Georg An- scheidt, wereldkampioen 1967 en 1968 in de 50 cc-klasse, heeft besloten zich uit de motorsport terug tc trekken. De 33-jarige renner uit Gerlingen die na het afgelopen seizoen aankondigde dat hij zou stoppen, wilde het dit jaar eens tussen de vier wielen proberen. Hij had reeds contacten gelegd met de BMW-fabrieken om voor dit merk in de toerwagenklasse uit te komen, maar aangezien de Münchense fabriek in 1969 met slechts twee fabriekswagens zal uitkomen, kon er van zijn diensten geen gebruik worden gemaakt. Anscheidt heeft een lange staat van dienst. Hij reed zijn eerste grote wed strijden in 1953 en veroverde talloze malen de Duitse titel in de 50 en 125 cc klasse. Zijn wereldtitels behaalde hij op de Japanse Suzuki. Ook werkte hij voor Kreidler. Hij eindigde op dit merk tweemaal als runner-up in de strijd om het wereldkampioenschap.

De Vallei | 1969 | | pagina 15