vlees eten is verantwoord eten». Horeca en rijschol weigeren te buigen en Jongen bekent moord op Venrayse verpleegster Streektradities in de Kamer zwierven Broer en zusje hele dag door Utrecht HALVARINE Minister in actie tegen prijzen Autozwendel door „Leidse sleutelaars" Piloot vraagt ontslag na foutieve start Minister denkt toch over vaarbewijs voor snelle motorboten Toch f 1000,- boete voor narcotiseur Kwestie om C.O.C. sterk overtrokken" 50% minder calorieën lekker op het brood, gezonder voor uw lijn Kousen aan banden AKU-cijfers Te laat voor school Insinuatie van nieuwe Chinese zaakgelastigde Tolk geslagen in rechtzaal ACHT PROCENT OFFER GEBRACHT MEE OPGELOPEN 'n plotenbon is altijd raak 'n platenbon is altijd raak SPORTBONDEN GAAN ADVISEREN Een platenbon-per-brief is altijd raak OUD-STRIJDER LEVERT UIT PROTEST ZIJN ONDERSCHEIDINGEN IN IN FLEVOLAND GEEN TWEEDE SCHIPHOL Bij reumatische pijnen, spit, neusverkoudheid, verstuikingenen winterhanden. infraphil 45.- PHILIPS DOLLE DAG BUIKSCHOT BRENGT KOPPELBAAS IN ZIEKENHUIS ALGEMEEN BELANG VERWIJTENDE BRIEF AAN MINISTER: DISCRIMINATIE 'n platenbon is altijd raak BISDOM BREDA GAAT SEMINARIE VERKOPEN DONDERDAG 30 JANUARI 1969 ADVERTENTIE DEN HAAG Minister De Block (Economische Zaken) slaat toe in de prij zenslag. Het gesprek tussen de horecabedrijven en Economische Zaken is op niets uitgelopen. Deze bedrijfstak weigert de prijzen te verlagen. Het bedrijfs- schap Horeca verwacht, dat de minister nog deze week zal zeggen met hoeveel procent de prijzen van voor 31 december mogen stijgen. De autorijschoolhouders krijgen waarschijnlijk vandaag van de minister te ho ren, dat zij het lesgeld moeten verlagen. Het overleg tussen het departement van Economische Zaken en de Commissie Overleg Autorijscholen is gisteren afgebroken. Beide partijen konden het niet eens worden. De kousenfabrikanten mogen de prij zen van goedkope en dure dameskousen niet verhogen; de kousen in de midden klasse mogen hooguit acht procent duurder worden. „Het gaat ons zo langzamerhand de keel uithangen", zegt de heer F. van der Wolk, voorzitter van het bedrijfs- schap Horeca. „Wij zitten altijd in de hoek waar de slagen vallen. Dit is nu al de derde keer". „De minister pakt net als de vorige keer de bedrijfstak ken, die van geen enkel belang zijn voor onze economie", zegt de secretaris van de Fnop (de Federatie van Nederland se organisaties voor het personenver voer), de heer A. J. F. Zorn. „Het is gewoon een lachertje. Vergeten wordt, dat de concurrentie onder rijschool houders verschrikkelijk is." Een prijsmaatregel komt voor de au torijschoolhouders, noch voor de hore cabedrijven als een donderslag bij hel dere hemel: beide bedrijfstakken heb ben geweigerd hun prijzen aan te passen. De prijzen van dames nylonkousen en panty-nylons zullen binnen enkele da gen worden verlaagd. In het algemeen betekent dit, dat deze artikelen als ge volg van de belasting over toegevoegde waarde en de gestegen kosten niet meer dan acht proeent duurder mogen zijn dan eind vorig jaar het geval was. In verband met de sterke prijsstijgin gen van bepaalde soorten kousen en panty's zijn op het ministerie van Eco nomische Zaken besprekingen gevoerd met de organisaties van deze tak van bedrijf. Gebleken was, dat in het bijzon der in de middenklasse de prijzen meer waren verhoogd dan volgens de ge dragsregels voor de prijzen is toege staan. Er kwamen prijsverhogingen voor van twintig procent. Als gevolg van de besprekingen heb ben de fabrikanten en handelaren toege zegd, de prijzen van ylons en panty's tot een aanvaardbaar niveau te verlagen. Dit betekent als regel dat ze niet meer dan acht procent hoger mogen zijn, maar dit geldt niet voor enkele soorten waar de stijging van de kosten sterker in doorwerkt. In de goedkoopste prijsklassen zal geen of nauwelijks enige prijsverhoging worden toegepast, In de middenklasse zal zij iets meer dan acht procent zijn, in de duurdere prijsklassen zal de prijs nauwelijks hoger zijn. Volgens het mi nisterie van Economische Zaken kan, over het hele pakket genomen, worden geconstateerd dat in de prijzen minder zal worden doorberekend dan op grond van de gedragsregels voor de prijzen is geoorloofd. De directeur van het bureau van de Vereniging voor tricotage- en kousen fabrikanten in Utrecht, dr. C. N. F. Swarttouw gaf als commentaar: „De kousenindustrie heeft nog niet voor de helft de BTW in de prijzen van kousen en panty's doorberekend. Dit betekent dat de fabrieken een offer van enkele miljoenen guldens hebben gebracht. De minister heet ook moeten erkennen, dat de verhogingen belangrijk hoger had den moeten uitvallen". HELMOND De moord op de 26-ja- rige Venrayse verpleegster Hermiene van der Vorst is opgelost. De vijftien jarige scholier Paul H. heeft gistermid dag een bekentenis afgelegd. Twee da gen heeft hij halsstarrig ontkend iets met de moord uitstaande te hebben. De jongen is nu opgesloten in een psy chiatrische inrichting. De Venrayse wachtmeester A. Ver voort en J. van Amptsing, versterkt met de districtsrecherche uit Roermond, wisten op het politiebureau in Herken bosch de bewijslast zo hoog op te sta pelen, dat ontkennen jnmogelijk werd. Paul H. trok na schooltijd vaak de bossen in. Zijn liefde voor de natuur zal daar wel debet aan zijn geweest. Van zijn vader had hij een verrekijker ge kregen, waar hij de laatste tijd mee het veld in ging. De kinderen van ar chitect De Vries die vijftig meter van de plaats van de moord wonen lagen hem dikwijls hun huis passeren met de kijker op de buik. Thans is gebleken dat de jongen niet alleen de natuur introk voor het obser veren van vogeltjes, maar hij heeft vaak zijn kijker gebruikt om vrijende paartjes in het bos af te loeren. Het motief van de moord is voort gekomen uit een poging tot aanranding. Hij is met de verpleegster, die hem ADVERTENTIE „Hy heeft oen grammofoon. Dus LEIDEN Bij een routine-controle van autopapieren is de Leidse politie op een omvangrijke vervalsing van kentekenbewijzen gestuit. Deze verval singen hebben te maken met een hecht georganiseerd komplot van autodief stallen. De politie heeft twee broers uit Leiden gearresteerd. Hoewel deze autozwendel zich uit strekte tot diep in België en het om een vrij groot aantal gestolen wagens gaat, maakten alleen de twee broers deel uit van het komplot. Zij deden alles zelf. Zij verzamelden kenteken bewijzen en nummerplaten van afge dankte auto's in Nederland. Vervolgens gingen zij naar België en stalen daar auto's, die zij onderbrachten in een loods in Antwerpen, die zij speciaal voor dit doel hadden gehuurd. Daar ondergingen de gestolen auto's enkele bewerkingen. Zij reden de auto's met valse ken tekens en nummers naar ons land waar zij de wagens aan de man brachten. De politie heeft al verschillende gesto len auto's achterhaald. De kopers blij ken te goeder trouw te zijn. Niettemin zijn zij de in beslag genomen auto's kwijt. Die worden teruggegeven aan dë tigenaars van wie ze gestolen waren. In een nadere toelichting zei de heer Swarttouw, dat de kousenfabrieken een zekere verscheidenheid brachten in de prijsverhoging. In de laagste prijsklas se namen ze de strop voor eigen reke ning. Op bepaalde soorten in de mid denklasse werd daarom een ruimere verhoging gelegd. „Daar legt de minis ter nu de vinger op. De fabrikanten hebben echter gehandeld naar de geest van het prijsbeleid. Daarom is het on redelijk de indruk te vestigen, dat de ondernemers buiten hun boekje zijn ge gaan". ADVERTENTIE „Ik weet niet waar ze van houdt" SCHIPHOL Gezagvoerder J. F. de Lae< uit Amsterdam heeft de KLM gevraagd een ontslagregeling voor hem te treffen. De heer De Laet is vorige maand met een DC-8 op Schiphol gestart van een verkeerde baan. Het toestel, dat 127 passagiers aan boord had, kwam in feite honderden meters te kort voor de aanloop. Op het laatste ogenblik kwam het alsnog los van de grond, maar het kraakte daarbij de verlich ting voorbij het einde van de baan. De vergissing van de gezagvoerder zal medio volgende maand worden be handeld door de Raad voor de Lucht vaart Sinds zijn terugkeer van de be wuste vlucht, heeft de heer De Laet niet meer gevlogen. Hij moest zich ter beschikking houden van de vooronder zoeker inzake de Luchtvaartrampen wet. Het overleg tussen de gezagvoerder en de KLM over zijn ontslag is nog niet afgerond. De heer De Laet is 52 jaar. De vliegers van de KLM worden op hun 55ste jaar gepensioneerd. De heer De Laet is 28 jaar in dienst van de KLM geweest. DEN HAAG Minister Bakker Verkeer en Waterstaat) overweegt alsnog een vaarbewijs in te stellen voor snelle motorboten. Hij heeft de vaste commissie van zijn departement in de Tweede Kamer meegedeeld dat hij de betrokken sportbonden om een advies zal vragen. In augustus van het vorige jaar zag de minister de noodzaak van een vaar bewijs niet. In de Tweede Kamer werden hem toen vragen over dit onderwerp gesteld na een dodelijk ongeluk met een speedboot op De Kaag. ADVERTENTIE Mr. 1. H. van de Roemer, officier van justitie in Rotterdam, vindt het plan van de minister interessant. Hij heeft in het recente verleden twee ern stige ongelukken met speedboten op de Rottermeren te behandelen gekre gen. Bij verschillende gelegenheden liet mr. Van de Roemer zich in krach tige taal over de gebruikers van speed boten uit. „Speedboten zijn een typisch status symbool voor lieden met veel poeha", meent mr. Van de Roemer. „Wat de ze mensen met zo'n ding doen heeft niets met sport te maken. Zij vormen een concreet gevaar voor de rustige watersporters." Volgens de Rotterdamse officier van justitie heeft een vaarbewijs alleen zin ADVERTENTIE „Ze is morgen jarig en woont ver weg" kende, opgelopen toen zij haar hondje uit ging laten. Daar is hij ook gezien door een bosarbeider, die dit al op de eerste dag na de moord, op 15 januari, aan de politie meedeelde. Eemaal tussen de bossen gekomen, heeft hij getracht haar aan te raden. Toen dit op een mislukking uitdraaide, is zijn agressiviteit bovengekomen en heeft hij zich als een beest op het meis je gestort. De verwondingen, die Her miene van Vorst had opgelopen spreken hier boekdelen over. De sjaal, het mes, het riempje van de sluiting van zijn verrekijkertas, die hij op de plaats van de moord achter liet en de voetafdrukken, die in het bos bij het lijk gevonden werden, zijn hem noodlottig geworden. Wel had hij zijn schoenen in een kast op zijn kamer verborgen, toen hij in de krant had gelezen dat de politie voet sporen gevonden had. Maar de schoenen werden na zijn arrestatie snel door de politie gevonden. Het is niet bekend of de politie op de plaats van het misdrijf nog een recon structie houdt. Bij volwassen misdadi gers is dit meestal wel het geval. Als de zaak te zijner tijd voor de Roer- mondse rechtbank komt, zal dit met gesloten deuren gebeuren, zoals ge bruikelijk bij zaken tegen minderjari gen. MIDDELBURG De heer A. J. de Krijger uit Sluiskil heeft bij de burge meester van Terneuzen de onderschei dingen ingeleverd die hij destijds voor zijn verdiensten tijdens de politiële acties in Indonesië heeft ontvangen. Hij verzocht de burgemeester de on derscheidingen, t.w. het ereteken voor de orde en vrede, een erkentelijkheids betuiging van prins Bernhard en een door het ministerie van Overzeese ge biedsdelen aan hem overhandigd certi ficaat van erkentelijkheid, te retour neren aan het ministerie van Defen sie. De heer De Krijger, die van 1947 tot 1950 dienstplichtig sergeant was In Indonesië, is hiertoe overgegaan uit protest tegen de heer Hueting en de Vara-uitzendingen over oorlogsmisda den in Indonesië. DEN HAAG De regering heeft Zuidelijk Flevoland als plaats van ves tiging van een tweede Schiphol laten vallen. Minister Bakker zag verleden jaar nog mogelijkheden in dit nieuwe land voor de bouw van een tegen 1980 nood zakelijke tweede grote luchthaven in ons land, maar staatssecretaris Keyzer deelde gisteren in de Tweede-Kamer commissie voor Verkeer en Waterstaat mee, dat deze plannen niet doorgaan. Een tweede Schiphol zou echter wel in het westen van het land moeten ko men. omdat daar nu eenmaal het grootste potentieel aan passagiers en vr&cht voor de luchtvaart aanwezig is. De moeilijkheid is wel om een strook grond van 22 bij 6 kilometer te vin den, die niet te dicht bij Schiphol ligt, aldus de staatssecretaris. Streektradities in de Tweede Ka mer, waar gisteren een openba re commissievergadering over de begroting van Landbouw en Visse rij werd gehouden. De vergadering werd gevolgd door een groot aantal leden van de afdeling Kampen van de Christelijke Boeren- en Tuinders- bond. De vrouw rechts vooraan is gestoken in de klederdracht van het Kamper Eiland. ADVERTENTIE Overal waar warmte helpt, helpt de geneeskrachtige warmte van Philips Infraphil beter. geneeskrachtige warmte die diep doordringt. ARNHEM De AKU zal zijn cijfers over het vierde kwartaal 1968 en daar mee het gehele jaar 1968 op 6 februari bekend maken. De Utrechtse politie heeft gisteravond de 8-jarige Rudie en de 7-jarige Ria Kottman bij hun overgelukkige ou ders thuis gebracht. De hele dag leefden zij in een angstige spanning, omdat de twee kinderen niet op school waren aangekomen. Om half negen 's ochtends gingen ze erheen. Toen mevrouw Kottman om twaalf uur haar kinderen wilde afhalen, hoorde ze, dat Rudie en I ia die och tend niet op school waren geweest. De politie werd onmiddellijk van de vermissing op de hoogte gesteld, 's Middags werd onder meer met een politiespeurhond intensief naar de kinderen gezocht. Alle nasporin gen waren evenwel vergeefs. 's Avonds om half negen werd een po- litie-opsporingsbericht geformuleerd voor radio en televisie. Het stond reeds op de politietelex, toen de por tier van de diergeneeskundige facul teit aan de Biltstraat de politie tele fonisch op de hoogte stelde van de komst van twee wildvreemde kinde ren in de porteirsloge. Ze hadden hem wat te eten gevraagd en had den een wonderlijk verhaal opgehan gen over zieke ouders in het zieken huis, dat ze nog zo ver van huis wa ren e.d. De portier vertrouwde het niet. Het signalement bleek te kloppen met dat van de vermiste kinderen. De politie haalde beide kinderen op en bracht ze meteen naar de ouderlijke woning terug. Het bleek dat ze een avontuurlijke dag achter de rug hadden. Ze kwamen te laat op school en durfden daarom niet meer naar binnen te gaan. Ru die en Ria besloten wat te gaan ROTTERDAM Voor een café aai» de Veerlaan op het Rotterdamse Ka- tendrecht is gisteravond de 37-jarige koppelbaas W. Nelemans in de buik geschoten met een pistool. De dader, de 33-jarige caféhouder J. F. P., is onmiddellijk door de politie aangehouden. De aanleiding tot de schietpartij was een slepende ruzie tus sen beide mannen. Het slachtoffer ligt met zware ver wondingen in het ziekenhuis. ronddwalen door de stad. Geruime tijd speelden ze samen op een par keerterrein bij de Biltstraat, niet ver van de aan de Maliebaan gelegen school. Terwijl de politie al naar de verdwe nen kinderen aan het eken was, verpoosden ze zich in een cafetaria, waar ze besloten inkopen te gaan doen voor hun bijna jarige moeder, hoewel ze geen cent op zak hadden. Onderweg naar ie binnenstad vonden ze een kettinkje, dat een vrouw had verloren. Ze gaven het haar terug en werden als beloning onthaald op een flesje limonade. 's Avonds begonnen hun magen te knorren. Ze herinnerden zich een vriendelijke man bij de diergenees kundige faculteit. Ze klopten bij hem aan en vroegen wat te eten. Ria en Rudie hadden inmiddels zelfs een fiets versierd, want daarmee maak ten ze hun opwachting bij de portier Of het verhaal van de kinderen hele maal klopt, heeft de politie niet kun nen natrekken. De ouders van Ria en Rudie hebben daarvoor trouwens geen belangstelling meer; ze zijn al dolblij, dat ze hun kroost terug heb ben. DEN HAAG De nieuwe zaakge lastigde van de Chinese Volksrepubliek, de heer Yu Lien-Chia, beschouwt de affaire-Liao Ho-sjoe als een „anti-Chi nees incident". In een commentaar zei hij: „Dit in cident is gedurende lange tijd voorbe reid en opzettelijk georganiseerd door de Nederlandse autoriteiten". Het ministerie van Buitenlandse Za ken in Den Haag wil geen commentaar geven op het Chinese standpunt dat de zaak-Liao een anti-Chinees incident is. Dit standpunt is door de zaakgelastig- du Yu officieel ter kennis van de Neder landse regering gebracht. De ondervraging van de vroegere zaakgelastigde Liao, die vorige week naar een geheime plaats is overge bracht, gaat inmiddels voort. De Bin nenlandse Veiligheidsdienst en de rijks recherche willen van de heer Liao meer gegevens hebben over de kwestie van de Chinese lastechnici in 1966. wanneer tegelijkertijd speciale vaarge- bieden voor de speedboten worden aan gewezen. „Op de Rottemeren bijvoor beeld of op de Lossdrechtse plassen horen ze beslist niet thuis." Ook de heer A. Lieven in Den Bosch, de voorzitter van de sportcommissie van de Koninklijke Nederlandse Motor bootclub. staat positief tegenover een vaarbewijs. „Het algemeen belang zou ermee zijn gediend en ook het belang van de man zelf". Hij legt er de nadruk op, dat de ge middelde bezitter van een speedboot geen last veroorzaakt. Het zijn de wil den, die links en rechts met veel bra- vour te water gaan, die een gevaar vormen. Dit zijn niet de mensen, dde zijn aangesloten bij de clubs." Van een vaarbewijs kan, volgens de heer Lieven, een sterke preventieve werking uitgaan, omdat zo'n vergun ning kan worden ingetrokken. Hij is er voor om op de plassen afzonderlijke plaatsen voor speedboten aan te wij zen. Op het openbare vaarwater, zoals de rivieren, wil hij liever geen beper kingen zien opgelegd. AMSTERDAM Het gerechtshof in Amsterdam heeft in de zaak-Mia Ver sluis een veroordeling uitgesproken over de narcositeur dr. De P. De arts werd ervan beschuldigd een fout te hebben gemaakt bij het toedienen van een nar- le op Mia Versluis voor een kleine operatie aan een hiel van het meisje in een Twents ziekenhuis. Een klacht hierover was door de vader van Mia Versluis ingediend. ,Op de griffie zeiden ze me", aldus de heer Versluis, „dat ze mij geen kennis mochten geven van de uitspraak en dat ik er ook geen bericht over thuis zou krijgen. Langs andere weg heb ik inmiddels wel gehoord dat de narcotiseur tot duizend gulden boete is veroordeeld wegens ondermijning van de stand der geneeskunde". Tot duizend guldpn boete werd dr. De P. in eerste aanleg ook veroordeeld door het medisch tuchtcollege. In ho ger beroep ontzegde het Arnhemse ge rechtshof de narcotiseur voor zes maan den de bevoegdheid tot het uitoefenen van de geneeskunst. Na cassatie ver nietigde de Hoge Raad het arrest van het Arnhemse hof en verwees de zaak naar het gerechtshof van Amsterdam. HAARLEM Tjjdens de behande ling van een zaak wegens oplichting voor de Haarlemse politierechter, te gen de 37-jarige Poolse arbeider S. W. uit Overveen, sloeg deze de 52-jarige tolk M. P. J. Bakker. Dit gebeurde toen de officier van Justitie de dagvaardiging voorlas. De tolk kreeg een stomp in het gezicht en wankelde door de rechtzaal. Op bevel van de officier, arresteerde een par ketwachter de Pool en leidde hem ge boeid weg. Tegen hem is procesver baal opgemaakt. De zaak van de mishandeling, die tevens behandeld moest worden, werd tot nader tijdstip uitgesteld. Bij het vooronderzoek in oktober had de Pool de tolk ook al geslagen. AMSTERDAM Het hoofdbestuur van de Nederlandse vereniging van homofielen COC verwijt minister Po lak (Justitie) in een open brief, dat hij tot nu toe heeft nagelaten aan te geven welke maatregelen het COC zou moeten nemen.om koninklijke goedkeu ring te krijgen. Het is het hoofdbestuur, volgens de open brief, gebleken, dat verleningvan de koninklijke goedkeuring nauwelijks tegenstand zou hebben ondervonden, ware het niet dat deze kwestie zo is overtrokken. Het hoofdbestuur van het COC kaïn zich hiervoor op geen enkele wijze verantwoordelijk voelen. Het hoofdbestuur zet uiteen, dat de motieven, die de minister zouden be- motieven, die de minister zouden be letten de koninklijke goedkeuring te verlenen, enige malen veranderd zijn. Het vreest, omdat bekend is dat som mige ambtenaren van het ministerie van justitie bij voorbaat afwijzend stondentegenover het verzoek, dat de minister zich niet heeft kunnen losma ken van het negatieve waarde-oordeel over homoseksuele relaties op zichzelf, dat in 1963 voor minister Beerman (Justitie) en zijn naaste medewerkers reden was de koninklijke goedkeuring te weigeren. Het hoofdbestuur van het COC atten deert de minister erop dat alleen al de aanhouding van de aanvraag sa menvalt met overheidsdiscriminatie op lager niveau. „Ten eerste is aan een minderjarige homofiele buitenlander een verblijfsvergunning geweigerd, om dat door de plaatselijke autoriteiten het leggen van homoseksueel contact als in strijd met het algemeen belang werd beschouwd. Ten tweede werd een homofiel een verklaring van goed gedrag niet ter stond verstrekt onder directe verwij zing naar het feit, dat het COC niet koninklijk is goedgekeurd; en ten der de heeft in een grote gemeente een ge meentelijke commissie besloten, dat voor een bepaalde functie geen homo fielen in aanmerking komen, terwijl vaststaat dat elders deze functie door homofielen op voortreffelijke wijze wordt vervuld". Volgens het hoofdbestuur van het COC zullen dergelijke direct discrimi natoire gedragingen blijven bestaan als de koninklijke goedkeuring wordt afgewezen. ADVERTENTIE „Hy was geweldig biy met mijn cadeau** BREDA Het bisdom Breda gaat het seminarie IJpelaar afstoten we gens gebrek aan priesterstudenten. En kele jaren geleden werd de priesterop leiding er officieel stopgezet. Sindsdien was in het prachtige gebouwencomplex een gymnasium gevestigd. Het gymnasium telt op het ogenblik 168 leerlingen en 22 leraren. De ver koop van de gebouwen betekent, dat het gymnasium op straat komt te staan. ADVERTENTIE ERA

De Vallei | 1969 | | pagina 7