i eenendaals dagblad Raad van Europa laat Griekenland vallen Buiten Exploderende cilinders: schrik en verwarring Irak waarschuwt weer: meer executies mo Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Nieuwe reeks toezeggingen betreffende duurtetoeslag BRITSE PTT-BEAMBTEN BETOGEN MILJOENENZWENDEL IN BEEGIË MET VALSE OBLIGATIES Aanbeveling-Van der Stoel geaccepteerd Stappen van ministers verwacht Ouders van Mia Versluis wijzen vergoeding af OPROER IN KEULEN BISCHOT Jongen met auto tegen boom Geen resultaat in Parijs kersenbonbons JAHIN Amerikaan in gevangenis Hagelbuien en iets kouder CARAVAN RAI 69 Oud landbouwgewas Verhouding tussen Joden en negers in VS slechter SPECIALE AANBIEDING APPELBOLLEN Mai son Kramer CIRCA HOTSDERD Club-Mode '69 morgen BRAND STICHTENDE INBREKER AANGEHOUDEN BOODSCHAP Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 26, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,26; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m„ 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern i-Wjj) Advertentietarieven op aanvraag. VRIJDAG 31 JANUARI 1969 - 43e JAARGANG no. 26 OTRAATSBURG De assemblee van de Raad van Europa heeft met een grote meerderheid van stemmen de Griekenland-aanbeveling van de Ne derlandse socialist Van der Stoel geaccepteerd. Hierin wordt geconstateerd, dat Griekenland thans niet aan de voorwaarden voor het lidmaatschap van de Raad van Europa voldoethet ministerscomité wordt aanbevolen „pas sende maatregelen" te nemen. Hiertoe behoort de mogelijkheid van een schor sing of de uitnodiging aan Griekenland zich vrijwillig uit de raad terug te trekken. De stemmenverhouding was: 92 voor 11 tegen en 20 onthoudingen. De as semblee telt totaal 147 leden; 24 wa ren afwezig. Om drie uur in de mid dag toen de zitting hervat werd kreeg in eerste instantie mr. Van der Stoel het woord om te antwoorden op het debat. Hij ging voornamelijk in op op merkingen die gemaakt waren betref fende de Griekse positie in de NAVO. Inderdaad neemt dat land in het bond genootschap een belangrijke strategi sche positie in. Het is echter een gro te fout te denken, dat de kracht van een alliantie alleen afhangt van de wapens. Er dreigt, aldus de heer Van der Stoel, als gevolg van het huidige re gime een burgeroorlog in Griekenland. Als die uitbreekt wat zal dan de Griek se kracht in de NAVO betekenen?, al dus mr. Van der Stoel. Hij onder streepte nog een keer de essentie van dit debat in Straatsburg: „Het is onze plicht de fundamentele vrijheden te bewaken". De voorzitter van de poli tieke commissie, de Belg Struye (chr. democraat), deed een beroep op de assemblee een zo groot mogelijke meerderheid te vormen voor de aan beveling. „De NAVO doet hier niet ter zake, dat .gaat de ministers aan. Het valt niet onder de competentie van deze assemblee over defensie of ADVERTENTIE Vrij.. dan de caravan! toer-caravans stacaravans vouwwagens bagagewagens toebehoren terrein-reservering 24JAN.TM2FEBR. open van 10-17 uur en van19-22 uur zondagen 10-17 uur toegang 13.- amsterdam speciaal Treintoegang-biljet met 3x reductie verkrijgbaar op 14) NS-stations "YTeel zandboeren wisten uit de groene praktijk, of leerden het op avondcursussen, dat de groen- voederbouw waaraan gisteren nogeens werd herinnerd stikstof- verrijkend voor de akker is. Alle levensgemeenschappen in de grond zijn nl. van elkaar afhankelijk. Zijn mechanische arbeid maakt de bodem luchtig en poreus; hierin gedijen biljoenen bacteriën of splijt zwammen, die zo te zeggen het chemische werk doen, doordat zij de organische resten oplossen, wel ke hunnerzijds weer dienstbaar worden aan de levensstoffen, w.o. de onmisbare stikstof, naast kali en fosfor onontbeerlijk voor haast al onze veldgewassen. Slechts wei nig planten zijn in staat, stikstof aan de lucht te onttrekken en elk jaar verdwijnt er door de oogst een groot quantum. Ook dit weet de moderne boer en hij brengt ter compensatie stalmest op de akkers, die een massa stikstofverbindingen inhoudt. De Romeinen wisten be reids, dat een akker, die met lu pinen, bonen, erwten of andere le- guminosen werd bezaaid, geen dierlijke mest meer nodig had, wijl zulke vlinderbloemigen uit zichzelf de bodem bemesten. De bolletjes die aan de wortels der lupinen groeien lijken op gallen, doch heb ben hier niets mee uitstaande. In tegendeel ze zijn een ware fabriek van bacteriën en leven dus in een vriendschappelijke symbiose met de plant. De lupien, als waard voor de splijtzwam, geeft het voedsel, dat door de groene blaren verkre gen wordt en dat naar de wortels gaat en de bacteriën verlenen een wederdienst: het verrijken van de grond. 31-1-1969 A. B. WIGMAN iiuiiiiaiiiaii bewapening te spreken. De aanbeve ling vormt een eerlijk compromis. Stem er voor in het belang van het land dat bakermat van de democratie was en moeder van de westelijke be schaving", was zijn laatste oproep. Nu de assemblee de aanbeveling geaccepteerd heeft, blijft de vraag wat het ministerscomité met de aan beveling gaat doen. De heer Van der Stoel heeft na het debat ver klaard niet te zien hoe de minis ters zich van stappen zouden kun nen onthouden, als de spanningen in Griekenland zich blijven opstape len en als er vanuit de nationale parlementen ook voldoende druk op de ministers wordt uitgeoefend. Hij vindt het een groot winstpunt, dat de raadgevende vergadering de si tuatie in Griekenland in ieder ge val niet heeft getolereerd. Had ze dat wel gedaan, dan zou dat een wezenlijk gevaar hebben betekent. Mr. Van der Stoel meent, dat het accepteren van de aanbeveling („die toch duidelijk ten doel heeft Grieken land te schorsen of het snel terug te brengen tot de democratie") wel de gelijk iets voor het Griekse regime betekent. Ze heeft wel verklaard, dat het een mug op de horens van een stier is, maar de gang van zaken in de laatste dagen in Straatsburg heeft wel uitgewezen dat het haar niet on verschillig was. Mr. Van der Stoel is ook van mening uit veel gesprek ken met Grieken is hem dat gebleken dat de Grieken de aanbeveling zien als steun voor hun volk. De Griekse permanente vertegen woordiger bij de Raad van Europa, Vitsaxis, heeft in een korte medede ling aan de pers (hij wilde geen vra gen beantwoorden) gezegd, dat het feit dat mr. Van der Stoel nu geen rapporteur meer is, zijn land voldoe ning geeft. Commentaar van mr. Van der Stoel: „Onzin. De rapporteur is benoemd zonder dat er een termijn aan verbonden is". Sir Geoffrey de Freitas, president van de assemblee, heeft later een for- UTRECHT De ouders van Mia Versluis zullen geen vergoeding van het Rjjk aanvaarden voor de kosten die zjj hebben gemaakt bij de behandeling van de zaak van hun dochter voor het me disch tuchtcollege in Zwolle en de ge rechtshoven in Arnhem en Amsterdam. Het gaat om een bedrag van naar schat ting vtff- of zesduizend gulden. Zoals bekend, veroordeelde het Am sterdamse gerechtshof de narcotiseur dr. De P. tot een boete van duizend gul den wegens het ondermijnen van het vertrouwen in de stand der geneeskun de. Mia Versluis kwam na een eenvou dige hieloperatie in het Enschedese zie kenhuis Ziekenzorg niet meer bij uit de narcose. Het hof bepaalde ook dat de heer Ver sluis de kosten van het proces door het Rijk vergoed zal krijgen. „De beschikking van het gerechtshof is zo'n verschrikkelijke aantijging van het recht, dat we het als verraad tegen Mia zouden voelen als we dat geld aan namen", zo vertelde de heer Versluis gistermorgen. „Alleen als er naar ons gevoel is rechtgesproken, zullen wij geld accepteren". De heer Versluis meent dat de narco tiseur niet alleen dc stand der genees kunde heeft ondermijnd, maar dat hij ook schuldig is aan grove nalatigheid. NEW YORK In een advertentie in de New York Times, die een hele pa gina beslaat, heeft het Amerikaanse Joodse congres vandaag zwarte extre misten beschuldigd van pogingen om de negers tegen de Joden op te zetten. Recente antisemitische incidenten in New York hadden de verhouding tus sen Joden en negers verslechterd en dreigden „onze stad in een rassen- en godsdienstoorlog te storten". Het Joods congres roept op tot ver sterking van het „natuurlijk bondge nootschap" tussen negers en Joden, en betitelt de bewering, dat „het lot van de negers het gevolg is van een soort samenzwering van de Joden", als „een grote leugen". De zwarte extremisten hebben de verontwaardiging van de Joodse leiders gewekt: de voorlezing door een negeronderwijzer van een an tisemitisch gedicht voor de radio, en een antisemitische zin in de door een negermeisje geschreven inleiding van een catalogus voor een foto-tentoonstel ling ovér Harlem in het Metropolitan- museum. ADVERTENTIE VRIJDAG en ZATERDAG van onze heerlijke 0,60 per stuk mele verklaring uitgegeven, waarin gezegd wordt dat noch het bureau van de assemblee, noch de assemblee zelf het mandaat van de heer Van der Stoel heeft beëindigd. De tegenstemmers waren negen Fransen (acht gaullisten en een onaf hankelijke) en een Italiaanse en een Duitse christen-democraat. Zij die zich onthielden van stemming waren vijf Turken, vijf Fransen (waarvan twee gaullisten), drie Oostenrijkse christen-democraten, drie Duitse chris ten-democraten, een Britse conserva tief, een Zwitserse christen-democraat een IJslandse onafhankelijke en een lid van de Ierse volkspartij. UTRECHT Veel bedrijven gaan een duurtetoeslag geven. Gisteren kwam een stroom van toezeggingen bin nen bij de industriële bonden. Het is nauwelijks meer na te gaan hoeveel werknemers het extraat.je (25 gulden per maand) krijgen. „Over een paar dagen is het gemakke lijker te zeggen welke ondernemingen nog niet de duurtetoeslag gaan betalen", zei gisteravond de heer H. M. de Groodt, voorzitter van de katholieke bond St.- Willebrordus. Het Zout Organon concern (28.000 man), de baksteenindustrie (10.000 werknemers) en negen ondernemingen met twaalf fabrieken (ongeveer 15.000 personeelsleden) geven 25 gulden per maand. 'Onder de negen ondernemingen bevinden zich onder meer Van Gelder Zonen, de Shell en de Chemische fa briek Naarden. Het kantoorpersoneel van de Neder landse Heidemaatschappij (2500 man)' en de Grontmij (1500 man) in Utrecht krijgt ook 25 gulden per maand extra. De Grontmij geeft de duurtetoeslag in eens voor de vier maanden dat er nog geen nieuwe c.a.o. is afgaloten (totaal 100 gulden). De Heide Maatschappij geeft eind februari vijftig gulden (voor twee maanden) en in maart en in april nog eens 25 gulden per maand. Voor de vijfduizend handarbeiders bij beide maatschappijen zal volgende maand over dè duurtetoeslag worden gespro ken. KEULEN In de afgelopen nacht is het in Keulen tot incidenten gekomen na een protestbijeenkomst tegen de voor gestelde invoering van de preventieve hechtenis en het rechtse radicalisme. 300 tot 400 studenten en gastarbeiders stormden na de bijeenkomst door de binnenstad en gooiden met stenen rui ten in van het „Amerika-huis", het Griekse consulaat-generaal, een kan toor van de Spaanse spoorwegen, het Portugese consulaat, een Griekse club en een Spaans gastarbeiderscentrum. De daders gingen zo snel te werk, dat de politie niet meer kon ingrijpen. De schade loopt in de tienduizenden gul dens. In Frankfort hebben studenten gister avond Bondskanselier Kiesinger bij diens aankomst voor de bijwoning van een concert „Sieg Heil" toegeroepen en de auto van oud-kanselier Erhard met stenen bekogeld. AMSTERDAM Een felle uitslaande brand, die gepaard ging met een serie explosies, heeft vannacht voor ongeveer een miljoen gulden schade aangericht in een afdeling van de Aga Nederland N.V. de voormalige Electrozuur aan de Distelweg in Amsterdam-Noord. De brand ontstond kort voor midder nacht in de 45 x 45 meter grote hal, waarin cilinders met acetyleengas worden gevuld. Volgens de drie daar werkende man nen, ontstond er een explosie in een toevoerleiding, die gevolgd werd door een serie knallen. Wat er daarna ge beurde is nieit bekend, want de drie werklieden zochten uiteraard een vei lig heenkomen. Toen de brandweer met groot materieel arriveerde, had de reeks ontploffingen xich voortgezet. Achter elkaar spatten gevulde cilinders in stukken uiteen, waarbij door de druk grote vuurballen de omgeving in een fel oranje licht zetten. Een vonkenregen daalde neer op de omliggende fabrie ken, die echter gespaard bleven. Wel sneuvelden tctó.in de wijde omtrek hon derden ruiten. Aanvankelijk kon de brandweer, ter wijl steeds meer cilinders ontploften, weinig uitrichten. Met moeite kon aan de achterzijde van de fabriek een zes tal waterkanonnen worden opgesteld, waarmee men, toen de explosies ophiel den de gevaarlijke plaatsen onder wa ter zette om via afkoeling verder ge vaar te bezweren. Intussen was öp dit industrieterrein een leger van brandweerlieden, politie mannen, mensen van GG en GD, ram- pendienst en technische instellingen sa mengetrokken, maar in het begin wer den alleen de noodzakelijke aanwezi gen in de buurt geduld. Daarom duur de het ook enige tijd eer men de fa- brieksportier, de heer J. Brouwer, die door een hartaanval was getroffen kon afvoeren. Volgens een schatting van mr. H. Th. Sickler, directeur van AGA Nederland NV, zal de schade dicht het miljoen benaderen. Alleen al de aanwezige voor raad cilinders normaal 800 a 900 stuks vertegenwoordigt een waarde van enkele tonnen. Volgens ir. G. Padt. onderdirecteur en speciaal belast met de gassenafdeling. zouden er circa hon derd cilinders zjjn geëxplodeerd. „Wy weten uiteraard niet precies wat er ver loren is gegaan en wat we eventueel nog zullen moeten afkeuren", zo zei hij. De directie deelde voorts mee, dat de produktie slechts weinig stagnatie behoeft te ondervinden, omdat men het vullen ook bij andere eigen vestingen elders in het land kan voortzetten, ter wijl men bovendien het pas gesloten vulstation in Duivendrecht weer ge makkelijk in bedrijf kan stellen. ADVERTENTIE Zojuist gearriveerd per voorjaarspost: en andere lente-nouveauté's. Er zit iets sportiefs in de lente lucht: een nieuwe mode in blazer stijl. Als „Clubmode" gelanceerd om zelf te combineren: blazer/ chemisier-japon. blazer/vest/rok. blouse/rok/jumper en 2-rij blazer type mantels! Overige modetrends? Mantels met japon van dezelfde (maar dunnere) stof. Jerseymantels en bijzondere, gebreide mantels uit Italië. De modelijn is aanliggend, vaak benadrukt door tailleceintuur. De typische Chanel-mode komt nu met verfijnde zomerse tinten. Voor japonnen en blouses is naast de chemisier de a-symmetrische lijn favoriet-'Het nieuwste uit de beste Europese Huizen hebben wij bijeen gebracht. Als u nü komt kiezen.kiest u de primeurs! Deventerstraat 1" Apeldoorn Vredenburg 6 Utrecht Een zee van borden in Hyde Park (Londen), waar PTT-be ambten bijeen kwamen ter onder steuning van een 24-uursstaking. Het telegraafpersoneel had al eer der het werk neergelegd om een ho gere beloning af te dwingen. Door deze moeilijkheden werd gisteren het binnenlands telefoonverkeer en dat met het buitenland vrijwel lam gelegd. In de postkantoren stapel den zich in korte tijd brieven en pakjes op. De post werd niet be zorgd. Naar schatting namen onge veer 93.000 personeelsleden aan de actie deel. Een beeld van de felle nachtelij ke brand in de met gascilinders gevulde fabriekshal aan de Dis telweg in Amsterdam-Noord. AAA#W%A^AA/WWWWWVSAAAAAAAA^WW\ SCHINNEN Op de weg van Schin- nen naar Spaubeck is donderdag nabij het kasteel „Terborch" de zestienjarige P. Niesing met een auto tegen een boom gereden. De jongen, die in het woonwa>- genkamp te Schinnen woonde, was op slag dood. AMSTERDAM Op de rijksweg tus sen Amsterdam en Haarlem kwam don derdagmiddag ter hoogte van de-, uit spanning „De Zoete Inval" nabij Half weg een personenauto frontaal in bot sing met een tegenligger. De bestuur ster van deze wagen, de 28-jarige café houdster mej. J. H. Krabshuis uit Zandvoort, die door nog onopgehelder de oorzaak plotseling op de linker weg helft ging rijden, kwam daarbij om het leven. De bestuurder van de tegenlig ger, de 37-jarige technicus J. Toussaint uit Waddinxveen, werd zwaar gewond. BERGEN OP ZOOM Donderdag morgen is op de Wauwsestraatweg tus sen Bergen op Zoom en Roosendaal een wielrijdster door een haar achter opkomende auto aangereden. Het meis je, de 19-jarige mej. E. P. Baselier uit Bergen op Zoom, werd zo zwaar ge wond, dat zij ter plaatse overleed. In Kruiningen werd donderdagmor gen de 65-jarige M. Gijssen door een personenauto overreden, toen hij per fiets de rijksweg Goes-Bergen op Zoom wilde oversteken. Dominee Ian Paisley, de leider van de Noordierse militante protestan ten, is gisteren vrijgelaten na een ge vangenisstraf van 24 uur. Tevoren on dertekende hij een overeenkomst die hem veertien dagen de tijd geeft om in beroep t£ gaan tegen zijn vonnis van drie maanden gevangenisstraf. Komend weekeinde wil hij weer een demonstra tie leiden. BRUSSEL In België is vandaag een miljoenenzwendel met valse obliga ties van een wegenbouwlening in de openbaarheid gekomen. Vrqwel alle kranten meldden vanochtend, dat in Antwerpen een uitgebreid onderzoek gaande is naar de zwendel, waarbij voor enkele miljoenen guldens aan val se obligaties van de lening 1968-1980 van de Intercommunale Vereniging voor de autoweg E-3, die vorig jaar werd uitgeschreven, op de markt zijn gebracht. De berichten maken melding van de arrestatie van een vrouw in Antwerpen. Een Antwerpse bankdirec teur zou naar het buitenland ver moedelijk Zuid-Amerika zijn ge vlucht. De valse obligaties, die voornamelijk in Luxemburg verkocht zouden zijn, moeten zo goed zijn nagemaakt, dat ze nauwelijks van echte te onderscheiden zijn. De zaak kwam onlangs aan het licht bij een onderzoek naar een fiscale frau de door het Belgische Wisselinstituut. PARIJS Geen stap is de vrede in Vietnam gisteren dichterbij gekomen op de tweede zitting van de vredesconfe rentie in Parijs. De partijen waren het met elkaar gloeiend oneens op alle pun ten. De Amerikanen en Zuidvietnamezen bleven aandringen op een militair ak koord, voordat men aan de politieke op lossing zou gaan werken. De Noord viet- namezen en het communistische Zuid- vietnamese bevrijdingsfront (NLF) wil den een politieke oplossing als basis voor de militaire besprekingen. Zij ver wierpen de door de Amerikaanse dele gatieleider, Henry Cabot Lodge, geda ne voorstellen over het terugtrekken van alle buitenlandse troepen uit Zuid- Vietnam. ADVERTENTIE ISO gram van 159 voor 139 niet te geloven voor die prijs! EINDHOVEN De rijkspolitie te Bladel heeft de 22-jarige H. J. S. uit Hapert aangehouden, die ervan ver dacht wordt het afgelopen weekeinde een inbraak te hebben gepleegd in de supermarkt te Reusel, waarbij hij door brandstichting de achtergebleven spo ren verdoezelde. Bij een buurt- en routineonderzoek werd de aandacht van de politie op S. gevestigd, die de bewuste avond te Reu sel diverse cafés had bezocht. Na een uitgebreid verhoor legde hij een volle dige bekentenis af. Op zijn aanwijzingen werden de ge stolen goederen teruggevonden. Verder gaf hij toe de dader te zijn van de op 29 december gepleegde inbraak en brandstichting in de r.-k. kerk te Ha pert. In beide gevallen zou hij onder invloed van sterke drank hebben ge handeld. BEIROET Irak heeft gisteren opnieuw gewaarschuwd, dat meer terecht stellingen mogeljjk zün. „Wij zullen degenen die de veiligheid van ons land hebben aangetast genadeloos straffen, ongeacht hun geloof", verklaarde de mi nister van Voorlichting, Samarrai, op een persconferentie in Bagdad. Hij heelde voorts mee, dat een Amerikaanse employé van de Iraq Petroleum Company, Paul Bail, al circa een maand gevangen zit wegens „een daad die betrekking heeft op spionage". Irak zou hem echter clement behandelen en waarschijnlijk binnen enkele dagen in vrijheid stellen. Gisteravond ontkende de groot-rab bijn van Irak, Sason Khadoeri, voor de Iraakse televisie, dat de eerdere spiona- geprocessen, die gevolgd werden door de ophanging in het openbaar van 14 personen, onder wie negen Joden, niet eerlijk waren verlopen. Volgens hem was het bij de processen wettig toege gaan en genoten de Joden in Irak even veel vrijheid als de andere gemeen schappen. De Syrische radio heeft het inter - Arabische bestuur van de Baath-partij citerend, gemeld dat maandag j.l. de Iraakse kolonel Moestafa Nasrat ver moord in zijn woning te Bagdad is aangetroffen. Hij was met verscheidene messteken om het leven gebracht. Het semi-officiële Egyptische blad Al Ahram heeft gemeld, dat de Rus sische partijleider Breznjef een be langrijke boodschap aan president Nasser heeft gestuurd over de crisis in het Midden-Oosten. Wat daarin staat werd niet meegedeeld. De Israëlische minister zonder pro- tefeuille, Menachem Beigin, heeft op een bijeenkomst van socialistische jeugdleiders in Tel Aviv gezegd, dat de enige manier om de 3.000 joden in Irak te redden is, hen per vliegtuig te evacueren. Met twintig vliegtuigen zouden alle 3.000 Joden binnen enkele dagen uit Irak weggehaald kunnen worden. Een militaire rechtbank in Nabloes heeft zes jonge Arabieren tot gevange nisstraffen van 25 tot 40 jaar veroor deeld op beschuldiging van gewapende infiltratie, het vuren op Israëlische troe pen en samenzwering tot het saboteren van een Israëlische militair object. l^en diepe stormdepressie voor de Noorse kust doet met grote snel heid poollucht uit westelijke rich tingen op ons af komen. Boven het beirekkelijk warme zeewater wordt deze lucht onstabiel en ontstaan er buien, sommige met hagel. Tijdens die buien schiet de wind uit tot hard of stormachtig, kracht 7 tot 8. Tijdens het weekeinde zal het nog iets kouder worden. De tempera- tuur-maxima zullen morgen in Gelderland niet veel hoger dan 3 tot 4 graden zijn, terwijl het in de daaropvolgende nacht tot lichte vorst kan komen. Er zullen echter ook flinke opklaringen tot stand ko men. De afgelopen maand januari is de somberste van deze eeuw geweest. In De Bilt bleef het aantal uren zon onder de 20 tegenover 5è nor maal. Morgen: zon op 08.20onder 17.28, maan op 16.00, onder 08.26.

De Vallei | 1969 | | pagina 1