Geen totaal-indruk over wandaden in Indonesië 'PROOST! VERHOEVEN'S Premier fungeerde als slippedrager Willem Duys is er nog niet, al verloor de .kruidendokter^' geding Sphinx krimpt personeel met 460 mensen in Laatste eer staatskosten BRAAT! Regering: „Geen sprake van systematische wreedheid" Pater Pire in Leuven gestorven Herman Groot Wesseldijk uit Laren wil van Parijs naar huis steppen K^Dampo Tuinbouwbeleid wordt wellicht omgebogen Haile Selassie steunt Luns bij plan voor Biafra KEUKENS? hoe komt het dot DDF zoveel roliyes wint Samenvattende rapporten ontbreken Utrecht: nieuwe satellietstad Ma arssen vecht Schadeclaim op komst Juridische hulp voor leden van Cons.bond Produktie van huishoudelijk aardewerk wordt stopgezet ASTRONAUT BORMAN NAAR NEDERLAND Twee miljoen schade bij fabrieksbrand STROOMVERSNELLING STOPGEZET NIET TEVREDEN DUBBELE GRAANGENEVER VRAGEN OVER BERICHT INZAKE VONNIS VAN HERMAN WIGBOLD WEGENS „DESERTIE" AAN DE KAAK GOEDE REGELING ZWAAR WERK BUI HING AL Zo maar voor de sport NIEUWE VOORSTELLEN UIT BRUSSEL HEILLOOS Pagina 6 VRIJDAG 31 JANUARI 19.9 DEN HAAG De regering heeft geen samenvattende rapporten, die een al gemene indruk zouden kunnen geven van wandaden van Nederlandse militairen tijdens de politiële acties. Het niet-justitiële onderzoek, dat drie juristen in 1949 op last van de toenmali ge minister Van Maarseveen (Overzeese Gebiedsdelen) openden naar de aard en de omvang van gepleegde excessen en de maatregelen, die daartegen zijn ge nomen, is na de soevereiniteitsoverdracht niet voortgezet. Minister-president De Jong schrijft de Tweede Kamer dat het kabinet dit zeer betreurt. De socialistische opposi tieleider drs. Den Uyl had de regering gevraagd om een nota over de resul taten van het bijna twintig jaar gele den ingestelde onderzoek. Een grondig en veelomvattend onder zoek naar misdragingen van Nederland se militairen is nooit ingesteld. De regering vindt ook, dat zo groot mogelijke klaarheid noodzakelijk is. Zij heeft daarom opdracht gegeven zo snel mogelijk het bestaande materiaal uit de departementale archieven te zoeken en te ordenen. Dat zal ook gebeuren met wat eventueel nog uit andere bron wordt verkregen. Zodra de regering een beeld heeft van wat aanwezig is, zal zij de Kamer in lichten. Minister-president De Jong vindt, dat de teneur van de vele publikaties is, dat de troepenmacht als geheel zich correct gedroeg. Van systematische wreedheid is geen sprake geweest. De premier geeft echter toe, dat vragen blijven be staan over de mate waarin zich exces sen hebben voorgedaan, en de mate waarin daartegen is opgetreden. Het in 1949 begonnen onderzoek is ei genlijk nooit afgemaakt omdat de Indo nesische kwestie in een stroomvernsel- ling raakte, zegt premier De Jong. In augustus-november 1949 kwam de Ron detafelconferentie en 27 december van hetzelfde jaar de soevereiniteitsover dracht. De drie juristen kregen daarop toe stemming hun onderzoek aan de hand van het in Indonesië verzamelde mate riaal in Nederland voort te zetten en te beëindigen. Twee leden van de groep brachten 27 augustus 1954 rapport uit over de Zuid-Celebeszaak. Over die zaak was in december 1948 al door de commissie-Enthoven gerapporteerd. De Kamer kon daarvan vertrouwelijk ken nis nemen. De departementale archieven die de periode van 1945 tot 1949 in het alge meen omvatten, zijn na de soevereini teitsoverdracht en later na het ophef fen van het ministerie van Zaken Over zee niet verder bewerkt. Zij hadden geen actuele betekenis meer voor het regeringsbeleid. Minister-president De Jong herinnert er tenslotte aan dat 't Kamerlid Goed hart zijn 18 februari 1949 gestelde vraag om een onafhankelijk onderzoek naar wandaden van Nederlandse troepen in trok toen minister Van Maarseveen ver klaarde, dat een onderzoek van algeme ne strekking over de gegeven omstan digheden onuitvoerbaar was. De minis ter wilde wel gespecificeerde klachten laten onderzoeken. De socialistische fractieleider drs. Den Uyl, die de kwestie verleden week ADVERTENTIE het allerfijnste natuurproduct EEN BORREL ZONDER WEERGA WAARLIJK ENIG IN NEDERLAND MAARSSEN De gemeente Maars- sen, die thans 14.500 inwoners telt, gaat zich verviervoudigen. Omstreeks 1980 moet de satellietstad Maarssenvecht met veertigduizend inwoners klaar zijn. De stad zal verrijzen in een polderge bied van vierhonderd hectaren tussen de rijksweg Amsterdam - Utrecht en het Amsterdam - Rijnkanaal. Mr. Th. J. C. Verduin (50) is door de gemeenteraad van Rotterdam be noemd tot gemeentesecretaris. Mr. Verdam thans hoofd van de secreta rie-afdeling Openbare Werken zal mr. J. C. Knap opvolgen, die met pen sioen gaat. in het parlement heeft aanhangig ge maakt, is niet tevreden metde brief van de premier. Deze roept volgens hem vragen op die hij dan ook nog aan de orde zal stellen. Dit betekent dat er volgende week dinsdag weer een debat over komt in de Tweede Kamer. Drs. Den Uylvreest kennelijk dat het kabinet de kwestie op de lange baan zal schuiven. Hij zei gis teren, dat de brief de indruk wekt „dat het overleggen van de gevraagde gege vens geruime tijd gaat nemen". De beide reeds beschikbare rapporten kunnen volgens drs. Den Uyl best met een openbaar worden gemaakt. Dit geldt het rapport Enthoven over de ac tie van Westerling in Zuid-Celebes en het rapport dat de zgn. commissie-Van Rij in 1954 uitbracht. „Gezien het belang van deze zaak lijtkt een spoedige publikatie van deze rapporten mij gewenst", aldus drs. Den Uyl. DEN HAAG Het Tweede-Kamer lid A. G. van der Spek (PSP) heeft de ministers van Defensie en van Justitie gevraagd of een dagbladbericht, als zou de VARA-medewerker H. A. Wlg- bold ongeveer twintig jaar geleden we gens o.a. desertie door het Hoog Mili tair Gerechtshof zijn veroordeeld, juist is, en zo ja, of zij het arrest volledig willen publicerefl. „De Telegraaf", die momenteel een actie voert tegen de leider van VARA's Achter het Nieuwsteam, meldde dezer dagen, dat Herman Wigbold in 1948 door het Hoog Militair Gerechtshof ge straft is wegens desertie en het gebruik maken van een valse doktersverkla ring. Wigbold zelf heeft het vonnis er kend, maar verklaard, dat het hier on wettige afwezigheid betrof. Hij was na melijk, naar zijn zeggen, enkele malen te laat teruggekeerd van verlof, toen hij in Nederland in dienst was. De heer Van der Spek vraagt tevens of de beschuldiging van de heer Wig bold, dat officieren zich onbevoegd toe gang hebben verschaft tot dossiers van de militaire justitie om de door het dagblad gepubliceerde beschuldiging te kunnen lanceren, geheel of gedeeltelijk juist is. Indien zij juist is, welke maat regelen wil de minister dan nemen te gen deze officieren en eventuele ande re schuldigen?, aldus het Kamerlid. AMSTERDAM De televisie-presen tator Willem Duys staat een eis tot schadevergoeding te wachten van de kruidenhandelaar W. J. A. van de Moos- dijk uit Casteren. De president van de Amsterdamse rechtbank, mr. U. W. H. Stheeman meent, dat de heer Van de Moosdijk schadevergoeding toekomt voor de uit zending van „Voor de vuist weg" van 13 december, waarin de heer Duys mensen met ernstige bezwaren tegen de heer Van de Moosdijk voor de ca mera had gehaald. De president liet dat gisteren weten in de uitspraak in het kort geding dat de heer Van de Moosdijk aanhangig had gemaakt tegen de heer Duys. In kort geding kan de rechter die schade vergoeding niet bepalen. Daarom zei de Haagse advocaat, mr. K. W. Ziele- man, die de heer Van de Moosdijk gra tis zijn diensten had aangeboden, gis teren: „Na deze uitspraak komt er ze ker een volgende stap, maar we moe ten ons er nog over beraden welke stap". „Het optreden van de heer Duys ge tuigde van een ernstig gebrek aan DEN HAAG De Nederlandse Consu mentenbond gaat zqn ruim 200.000 le den gratis rechtsbijstand verlenen. Hiervoor is een voorlopige begroting van zestigduizend gulden opgemaakt. In geschillen bij koop, huur, opdracht tot dienstverlening, verzekerings- of vervoerovereenkomst en garantie be taalt de bond het proces en de advocaat. De consumentenbond wil daarmee tevens een jurisprudentie verkrijgen, die nog niet bestaat. Een consument, zo is gebleken, stapt niet naar de rechter, ook al heeft hij het grootste gelijk van de wereld. Een gang naar de rechter in Nederland is zwaar en duur voor mislukte, goedkope aankopen. Voor een handelaar, die bij de aan schaf van een partij goederen een strop van bijv. 20.000 gulden heeft, is het de moeite waard te gaan procederen. Een jong echtpaar, dat een woning inricht en veel pech heeft met de aanwinsten, die samen ook wel 20.000 gulden hebben gekost, gaat niet voor ieder stuk naar de rechter. Dat er veel slordige produkten en veel wanprestaties worden geleverd is de consumentenbond in zijn vijftienjarig bestaan gebleken. De voorzitter van de bond, jhr. mr. L. H. Bosch ridder van Rosenthal, deelde dat gistermiddag mee in Den Haag. Hij deed dat tijdens de opening van het nieuwe gebouw van de Consumentenbond aan het Leeghwater- plein, waar eens een fabriek van de failliete radiatorenfabrikant Van Heijst was gehuisvest. LEUVEN Dominique Pire, de Bel gische pater Dominicaan die in 1958 de Nobelprijs voor de Vrede kreeg, is gisteren overleden in het Academisch ziekenhuis te Leuven in België. Hij zou op 10 februari 59 jaar zijn geworden. Pater Pire organiseerde na de wee- de Wereldoorlog 'n internationale hulp actie voor vluchtelingen. Deze leidde tot de stichting van een aantal „Euro pese dorpen", waarbij het Anne Frank- dorp in Noorwegen. Bij Hoei aan de Maas in België richtte pater Pire in 1960 een „universiteit voor de vrede" op. Van daaruit werden sindsdien door tal van studiegroepen in verscheidene landen acties ondernomen om de vrede t« bevorderen. zorgvuldigheid en fatsoen, zelfs van een in het maatschappelijk verkeer ge vaarlijke onverschilligheid ten aanzien van de persoon van1 een ander en diens belangen", zei mr. Stheeman gisteren ten aanhoren van de televisiepresenta tor zelf. (De heer Van de Moosdijk liet net als bij de behandeling van het kort geding vorige week verstek gaan). De president overwoog dat de heer Duys zijn uitzending was begonnen met: „Het is belangrijk om dit aan de kaak te stellen". Daarmee heeft hij treffend de sfeer van beschuldiging weergegeven waarin hij de uitzending zou presenteren. De heer Duys had het recht daartoe niet, aldus het vonnis. Toch wees de president de eisen af die mr. Zieleman namens de heer Van de Moosdijk had ingediend. Mr. Zieleman had gevraagd de heer Duys te bevelen in een volgende uitzending van „Voor de vuist weg" te verklaren dat hij onrechtmatig had gehandeld en de omstreden uitzending niet goed had voorbereid. Bovendien zou hij daarin „ernstig gemeende spijt" hebben moe ten betuigen. Mr. Stheeman overwoog dat hij de heer Duys niet kon bevelen een schuld te belijden en een spijt te betuigen die hij blijkbaar niet eens voelt. De presi dent zag trouwens helemaal niet in wat de heer Van de Moosdijk een maatregel in kort geding (altijd een voorlopige maatregel) zou kunnen baten, omdat van de heer Duys een herhaling van „een dergelijke misdraging jegens de heer Van de Moosdijk niet is voor te stellen". Het afwijzen van de eisen van de kruidenhandelaar hield in dat hij de kosten van het geding (250 gulden) moet betalen. MAASTRICHT De aardewerkfa briek van Sphinx-Céramique in Maas tricht moet ongeveer 460 mensen ont slaan. De directie ziet geen kans lan ger het hoofd te bieden aan de moor dende concurrentie van aardewerkfa brikanten uit Japan en de Oostbloklan den. Bij de 135 jaar oude produktieafde- ling van huishoudelijk aardewerk wer ken 695 mensen. Daarvan kunnen 175 mensen en ongeveer zestig vrouwen elders in het concern een andere baan krijgen. Dc andere 460 moeten worden ontslagen. De afdeling huishoudelijk aardewerk van Sphinx vormt weer een klein on derdeel van het concern waar 3400 mensen werken. Sphinx heeft nog vier bedrijven: sanitair, handwerk, Filtro- pe (koffiefilters en koffiekannen) en vuurvast. „De sluiting van de afdeling huishou delijk aardewerk moet worden gezien als een sanering. De andere afdelingen van ons concern zijn kerngezond," al dus gisteravond ir. P. van Wassenho- ven, directeur-generaal van de Konink lijke Sphinx-Céramique. „Wij zijn erg tevreden over de finan ciële regeling met de ontslagen werk nemers", aldus de heer H. van Hel den, districtsbestuurder van Sint Wille - brordus. Bij de aardewerkfabriek werken driehonderd meisjes en vrouwen, 95 procent van hen komt uit België. On der de bijna vierhonderd mannen be vinden zich veel Griekse en Spaanse arbeiders. De directie van Sphinx probeert zo veel mogelijk mensen in eigen bedrijf aan een baan te helpen. Men heeft goe de hoop de met ontslag bedreigde werknemers bij andere industrieën aan een baan te helpen. Het Belgische installatiebedrijf Vent- air gaat in Maastricht een fabriek bouwen, waar na verloop van tijd on geveer driehonderd mensen werk kun nen vinden. De directie van Sphinx in Maastricht heeft al enkele dagen met de vakbon den en de ondernemingsraad overleg gepleegd over de sluiting van de aar dewerkfabriek. Een moeilijk probleem was, dat het werk in de afdelingen sa nitair en vuurvast aardewerk zeer zwaar is. De meisjes kunnen daarom niet naar deze bedrijven worden over geplaatst. De mannen, die naar de andere af delingen overgaan, moeten daarom ook eerst medisch worden gekeurd. Werknemers tussen de zestig en de 65 jaar, die moetep worden ontslagen, ontvangen tot aan hun pensioengerech- tigdeleeftij d hun volle loon. Werkne mers van 55 jaar die dertig dienstja ren hebben, krijgen een smartegeld van tienduizend gulden (negentig maal een half bruto weekloon). De Belgische meisjes en vrouwen kunnen zeer waarschijnlijk in Belgisch Limburg aan werk worden geholpen, zo wordt verwacht. Sphinx heeft de bui al een aantal ja ren zien hangen. Al van 1955 af heeft men geprobeerd iets aan de aarde werkfabriek te doen. De mechanise ring van het produktieproces (een in vestering van tien miljoen gulden mis lukte). Het bedrijf werkt al achttien jaar met verlies, maar de tekorten liepen de laatste jaren zo hoog op, dat het niet langer verantwoord was de aarde werkfabriek in stand te houden, aldus de directie. Naast de scherpe concur rentie, hebben ook de forse loonstijgin gen van de laatste jaren het bedrijf parten gespeeld. WASHINGTON De Amerikaanse astronaut Frank Borman, een van de drie Amerikanen, die in de Kerstperio de om de maan vlogen met de Apollo-8 zal met zijn gezin een vriendschapsbe- zoek brengen aan West-Europa. Dit heeft president Nixon gisteren bekend gemaakt. De tournee begint zondag. Borman zal boodschappen meebrengen waarin staat, dat de VS met andere landen wil len samenwerken bij het onderzoeken van de ruimte. Kolonel Borman, zijn vrouw Susan en zijn twee zoons van 17 en 15, Frederick en Edwin, gaan achtereenvolgens naar Engeland, Frankrijk, België, Neder land, West-Duitsland, Italië, Spanje en Portugal. Zij keren omstreeks 20 fe bruari naar de VS terug. De andere twee leden van de Apollo- bemanning, James Lovell en William Anders, zijn door hun werkzaamheden verhinderd met Borman mee te gaan. LAREN (G.) Herman Groot Wesseldijk uit de Braninkkamp te Laren (G.) heeft weer grote plannen. Daartoe door zijn vrienden uitgedaagd heeft hq op zich genomen de afstand Parijs naar Laren (G.) per autoped af te leggen. Die afstand ligt in de buurt van de 600 kilometer, schat Herman, die de ANWB heeft inge schakeld om een route te ontwerpen die zo min mogelijk over de drukke verkeers wegen loopt» Per dag hoopt hy zo'n 150 kilmeter op zyn „step" te kunnen afleggen. de maaltijden en de overnachtingen on derweg kom je dan al gauw aan die vijf tienhonderd gulden. Op het ogenblik heeft Herman al ruim een derde van het benodigde geld bij elkaar. Voor deze sportieve prestatie heeft Her man Groot Wesseldijk dus vier dagen nodig, en dat worden dan snipperdagen die hij in de maand mei hoopt op te ne men. Zijn baas, de Vordense molenbou wer G. ten Have aan de Stationsweg, staat geheel achter het plan en gunt i hem die snipperdagen graag. Een an dere zaak is de financiering van het pro ject, want al willen Herman en zijn „ge volg" het zuinigjes aan doen; zo'n 1500 gulden zal er toch wel nodig zijn, schat de ondernemende stepper. Herman vertrouwt er overigens wel op dat dit geld bij elkaar zal komen, want hij weet best dat ook derden reclame- munt uit zijn stunt kunnen slaan. Hij weet dat uit eigen ervaring, want is hij verleden zomer niet in één dag van Am sterdam naar Vorden gestept? Dat was „maar" 140 kilometer, dus ditmaal zal de reclamewaarde van zijn stunt nog ruim viermaal groter z\jn. Nee, in het vinden van een paar Maecenassen om het plan te financieren heeft Herman beslist geen zwaar hoofd. Het ligt in de bedoeling dat zijn vrouw, zijn baas, zijn broers en een paar vrien den de reis ook zullen meemaken. In een paar volgauto's. „Het gaat helemaal niet om een weddenschap", zegt Herman, „want dat zou niet kunnen om de dood eenvoudige reden dat ik 't niet zou kun nen betalen als ik 't verliezen zou. Maar ieder geval wil ik die supporters- schare een passend eindfeestje aanbieden als ik 't gehaald heb. Met dat slotfeest, Herman Groot Wesseldijk is nu nog 29 jaar. Op 3 februari hoopt hij 30 te wor den. Getraind heeft hij helemaal niet op zijn step. Verleden jaar ook niet, voordat hij aan die tocht van Amsterdam naar Laren begon. Die training is ook ner gens voor nodig, zegt de enthousiaste stepper. Je moet 't zó kunnen. Dat is juist de kunst. En niet om geld of om een weddenschap, maar zo maar ge woon voor de sport. Of Herman ook nog aan andere sporten doet? Nee, alleen kaarten. Als alles met de financiering goed gaat hopen Her man en zijn gevolg op een nog niet vast gestelde woensdag in mei 's avonds uit Laren te vertrekken om de daaropvol gende maandag na vier dagen steppen vanuit Parijs op het nest terug te keren. Premier De Jong uiterst links op de foto) en de in ambtskledij gestoken Britse ambassadeur in Den Haag, Sir Peter Garran (voor hem uit lopend), waren gisteren slippendragers bij de crematie van de Zweedse ambassadeur in ons land, de heer Jens H. P. E. Malling, die zaterdag overleed. De foto toont het uitdragen van de kist uit de Zweedse ambassade aan het Lange Voorhout. De crematie was van staatswege en met militai re eer. Ongeveer duizend militai ren en twee muziekkorpsen zorg den voor het eerbetoon. De urn met de as van de overleden ambassa deur zal van het crematorium Ockenburgh naar Zweden worden overgebracht. DEN HAAG Gisteren is de over leden Zweedse ambassadeur in Neder land in Den Haag gecremeerd. Pre mier De Jong was een van de slippen- dragers en de gestorven diplomaat kreeg een staatsbegrafenis. Begraven of gecremeerd worden op kosten van de Nederlandse staat is niet voor iedere burger weggelegd. Maar hoogstzelden tast de overheid zo royaal in de beurs als gistermorgens gebeur de bij de crematie van ambassadeur Mailing. Hij kreeg een echte staatsbegrafenis met meer dan duizend militairen, twee muziekkorpsen en een vuurpeloton. Staatsbegrafenissen voor in Neder land overleden buitenlandse diplomaten zijn een door de eeuwen gegroeide tra ditie. Als het hoofd van een diplomatie ke vertegenwoordiging in Nederland overlijdt, wordt als de familie dit wenst een dergelijke plechtigheid door de Nederlandse overheid betaald. In de praktijk komt het niet dikwijls voor, want veelal wordt een stoffelijk overschot naar het geboorteland over gebracht. Dat dit niet gebeurde met wijlen de heer Malling, kwam omdat hij als vrijgezel vrijwel geen familie had en voor zijn crematie alleen zijn negentigjarige moeder behoefde over te komen naar Den Haag. Een staatsbegrafenis wordt overigens ook gegeven aan de leden van ons vor stenhuis. Ook verleent het leger, de luchtmacht of de marine medewerking aan een begrafenis als een hoogge plaatst militair moet worden begraven. Niet zelden treedt een kapel op de be graafplaats op of vuurt een peloton schoten af. Overigens en dat is eigenlijk ook een staatsbegrafenis wordt een stof felijk overschot van een onbekende ook op kosten van de staat begraven. Maar dan is er geen sprake van staatsie. ADVERTENTIE DEN HAAG De Europese Commis sie zal voor 1 maart nieuwe voorstel len doen over het tuinbouwbeleid. Als deze voorstellen bekend zijn minis ter Lardinos (Landbouw) noemde ze gisteren tijdens de openbare commis siebehandeling over zijn begroting zeer belangrijk kan het tuinbouwbeleid worden omgebogen. De Commissie zal dan ook haar oordeel geven of bepaal de kwaliteiten tuinbouwprodukten niet meer op de markt zullen moeten wor den gebracht, maar alleen voor indus triële verwerking in aanmerking ko men. Ir. Lardinois deelde mee dat hij er bezwaar tegen heeft om subsidie of pre mies te geven aan nieuwe bedrijven in het noorden van het land. De socialist S. van der Ploeg had hiernaar gevraagd omdat in de nota over het noorden des lands was gezegd, dat de oprichting van nieuwe tuinbouwbedrijven zou worden bevorderd. Allerwegen was aan de minister ge vraagd of hij voor de tuinbouw goed koop aardgas beschikbaar zou kunnen stellen. Ir. Lardinois bleef van mening, dat de prijzen van dit gas moeten con curreren met die van zware olie, inclu sief de aftrek van accijnzen. Het kabi net heeft zich over de hiermee samen hangende problemen gebogen. De minister staat verder sympathiek tegenover de gedachte dat tuinbouwbe drijven een coöperatie of een andere vorm van samenwerking zouden zoe ken, die het aardgas inkoopt. Omdat de afname dan groter wordt, dalen de prij zen voor deze brandstof. I III I'll 1 I l'l1 De Larense stepper Herman Groot Wesseldijk maakt na zijn succesvolle tocht van Amsterdam naar Vorden een ererondje door de Braninkkampwaar zijn huis staat DEN HAAG Minister Luns heeft in Addis Abeba aan keizer Haile Selas sie een hulpplan voor Biafra voorge legd, dat zou moeten worden uitge voerd door de landen van de Organisa tie van de Afrikaanse eenheid. Het plan is een Nederlands initiatief dat met name door de Scandinavische landen wordt gesteund. Naar verluidt, hebben de keizer, de Ethiopische premier en de minister van Buitenlandse Zaken van dat land al hun instemming met dit plan be tuigd. Het zou een uitweg bieden uit de impasse, die is ontstaan door het wan- trouwens dat de Afrikaanse landen te genover iedere Westelijke hulp koeste ren. Gisteren heeft staatssecretaris De Koster de Tweede Kamercommissie van Buitenlandse Zaken hierover voorlopig ingelicht. Minister Luns zal na zijn te rugkeer meer kunnen zeggen over de mogelijkheden van uitvoering van dit plan, dat blijkbaar wordt beschouwd als een uiterste poging om de hongersnood in Biafra te lenigen. De regering ziet geen heil in de voor stellen die vier deskundigen dinsdag aan de buitenlandse commissie heb ben voorgelegd, behalve dan het uit breiden van de capaciteit van de be staande luchtbrug door middel van geld en voedsel. Het enige conflict met Nigeria be treft de besteding van 3,6 miljoen gul den die Nederland als onderdeel van de hulpverlening van totaal 14,2 miljoen ter beschikking heeft gesteld. Ingeval daar over met Lagos geen akkoord mogelijk blijkt, ten behoeve van de duizenden vluchtelingen op Nigeriaans gebied, zal de Nederlandse regering deze 3,6 mil joen terugnemen, aldus minister Udink (Ontwikkelingshulp). Na afloop van de vergadering zei drs. Schmelzer, als voorzitter van de buiten landse commissie, dat deze het onder ling niet roerend eens was geweest. De socialistische fractievoorzitter drs. Den Uyl liet dit meteen blijken door zijn twijfel uit te spreken ten opzichte van het plan-Luns. De minister meent verder dat ons land een goed klimaat heeft voor fruit teelt, als er tenminste op de juists plaatsen boomgaarden worden aange legd. Tegen het einde van de winter zal, zo verwacht ir. Lardinois, voor vijfdui zend hectaren oude boomgaarden een aanvrage zijn ingediend om voor rooi- premie in aanmerking te komen. Bijna een kwart van de bestaande appel- en perenboomgaarden zal in de volgende jaren verdwijnen. Hiertegenover staat weinig nieuwe aanplant. ADVERTENTIE TE KUST EN TE KEUR IN ONZE SHOWROOM: KAYERSDIJK 97 APELDOORN - TEL. 05760-31970 OOK 'S-ZATERDAGS GEOPEND VAN 9 TOT 12 UUR WOERDEN Donderdagmiddag omstreeks kwart over vier is er brand uitgebroken in de carrosseriefabriek van de N.V. Den Oudsten en Zonen te Woerden. De brand, die ontstond in de nieuwste hal van het fabriekscomplex greep zeer snel om zich heen. Een kwartier na het ontstaan van de brand stortten reeds enkele muren in. Snel optreden van de brandweer uit Woerden, geassisteerd door de brand weren uit Kamerik en Zegveld, kon voorkonden dat de brand zich verder uitbreidde. Hierbij had men het be langrijke voordeel van de vrij sterke wind, die van het fabriekscomplex af waaide. Behalve de fabriekshal (ongeveer 80 bij 40 meter) gingen ook twee autobus sen. vijftien containers en een groot aantal machines en materiaal verlo ren. De schade wordt op ongeveer twee miljoen gulden geschat. De directie vreest, dat onachtzaam heid een rol heeft gespeeld bij het ont staan van de brand. Vermoedelijk heeft iemand een sigaret gerookt tij dens het spuiten van het zeer brand bare synthetische isolatiemateriaal, dat in de fabriek wordt gebruikt. ADVERTENTIE Kijk •vanavond naar Nederland 1 nè het nieuws van 8 uur.

De Vallei | 1969 | | pagina 6