Britse toekomst in verenigd Europa Verhouding Engeland-VS is totaal veranderd Rotsbreker liep van stapel V ermomde officier pleegde aanslag Ik ben het grootste kopieerwonder sinds de uitvinding van het karbonpapier. Vanavond kom ikopTV. Fbly-Golor R>ly~Golor Toeristische groepsreizen j naar Indonesië nu mogelijk Ede nu70.000 inwoners Handgemeen in Hennes bij intocht van De Gaulle 0 'M- \fonavond première Fbly-Golor Sovjet-lancering mislukt Paus vraagt gratie voor spionnen Staten Z.-Holland willen afschaffing ambtenarenverbod' Doc het thuis ookzèlfmetde nieuwe Kleurshampoo Kleurshampoo nu met Keratine- verzor£ing._ EINDE TIMES BEMIDDELEN OLIE IN MOSKOU VAN DER GRINTEN N.V. BON ZATERDAG I FEBRUARI 1969 (want kleur maakt uw haar pas mooi ADVERTENTIE Heerlijk schuimend wassen met de nieuwe Poly-Color Kleurshampoo... wast en kleurt in één thuisbehandeling én... beschermt Uw haar tegen weer en wind van de nieuwe uitvoerige film over na het nieuws van 7 uur op Nederland 1 Faas Aanneming Mij. failliet verklaard AMSTERDAM De Amsterdamse arrondissementsrechtbank heeft giste ren het faillissement uitgesproken voor NV A. Faas' Aanneming Maatschap pij te Amsterdam. De grootste schuldeiser van Faas is de AMRO-bank voor een bedrag van f 6 min. Voorts heeft de fiscus een vor dering op de aannemingmij van f 1,5 min. Tenslotte zijn er concurrente vor deringen tot een bedrag van ca. f 3 miljoen. LONDEN Als ze het over Ameri kanen hebben gebruiken tal van En gelsen nog altijd woorden als: brutaal, vulgair, agressief, primitief, geldgie rig, parvequ of lui die over lijken gaan. Volgens dezelfde peilingen van de openbare mening, laten de Amerika nen zich niet vriendelijker uit over de Engelsen, die zij snobs, gedegenereer den, bezeten van kastegeest, lui zon der humor, ondemocratisch of verwijfd noemen. Ondanks dit alles heeft men aan bei de zijden van de Atlantische Oceaan de mond vol gehad over een soort spe ciale verhouding tussen beide landen, die de verantwoordelijkheid voor het handhaven van de orde in de wereld deelden. Als een nieuwe premier of president zjjn ambt aanvaardt, wordt zyn poli tiek bekeken in het licht van wat eens werkelijk een speciale verhouding is geweest en dat doet de Britse pers thans met president Nixon. Alleen is er deze keer een fundamen tele verandering. Men pretendeert hier niet langer, dat het waarschijnlijk is, dat de deel genootschap uit de oorlogstijd, of zelfs de intieme persoonlijke vriendschap tussen Harold Macmillan en John F. Kennedy, de zogenaamde „Mac-Jack- lijn" zal worden voortgezet. In werkelijkheid wordt het idee van een speciale verhouding, dat door de Engelsen in 1940 is gecreëerd, thans in officiële kringen hier als zo goed als dood beschouwd en de Amerikanen zijn het daarmee eens. De gemeenschappelijke taal, cultuur, wettelijke en democratische tradities en de welwillendheid van leiders van beide partijen bestaan nog. Maar Britse officiële persoonlijkhe den geven toe, dat het in politieke zin met de oude speciale verhouding ge daan is. De oorzaak hiervan zien zij 'in de omvangrijke wijzigingen in de verhoudingsgewijze macht van beide landen, meer dan in persoonlijkheden, die in het Witte Huis of op no. 10 Downingstreet zetelen. Meer openhartige officiële persoon lijkheden hier geven toe, dat twee we reldoorlogen aan Engeland als wereld macht een einde hebben gemaakt. Zij zeggen dat Amerika thans Engeland kennis geeft van politieke beslissingen, in plaats van tevoren met Engeland op voet van gelijkheid overleg te plegen. President Johnson b.v. gaf Engeland eenvoudig kennis van zijn besluit, Noord-Viëtnam te bombarderen. Enge land wordt ingelicht, maar niet ge raadpleegd over de pogingen om tot besprekingen tussen de VS en de Sov jet-Unie over anti-raket-maatregelen komen. De Engelsen zien hun toekomstige rol in toenemende mate als deel van een verenigd Europa, een rol, die hun tot dusverre is ontzegd door generaal De Gaulle, de president van Frank rijk. Vele autoriteiten hier zien de jaren van Nixon als waarschijnlijk een soort voorportaal voor Engeland waar het, niet langer door een speciale verhou ding verbonden met de VS wacht om tot Europa te worden toegelaten. Van Nixon zelf is bekend, dat hij voorstander is van Engelands toetre ding tot de gemeenschappelijke markt. Verwacht wordt evenwel, dat Harold Wilson de nieuwe president zal meede len, dat Amerika openlijk weinig kan doen om die toetreding te bevorderen, zonder het vermoeden van De Gaulle betreffende banden tussen Amerika en Engeland te versterken. De Londense „Times", die de denk wijze van de gevestigde orde hier weer spiegelt, publiceerde op de dag. waar op Nixon zijn ambt aanvaardde, het volgende harde oordeel, over de zoge naamde speciale verhouding: „De waarheid is, dat Engeland door Wash ington nooit minder is beschouwd als een machtsfactor. Engeland is een nut tige tweede-klasse-mogendheid, over 't algemeen vriendschappelijk gezind, economisch zwak. afkerig van het handhaven van zijn huidige peil van verantwoordelijkheid", vervolgt de „Times", hieraan toevoegend: „Dit is geen speciale positie". Andere officiële persoonlijkheden zien enig nut voor de VS in mogelijke be middelende rollen, voor Engeland mis schien in zijn hoedanigheid van mede voorzitter met Rusland van het appa raat van de vredesconferentie van Ge- nève inzake Indo-China. Wilson en pre mier Kosygin waren er in februari '66 bijna in geslaagd, een vredesconferen tie voor Viëtnam tot stand te brengen, maar Hanoi en de VS wilden niet. De betrekkingen tussen ex-president Johnson en Wilson, gespannen gewor den door het Britse verzet tegen het bombarderen van Noord-Viëtnam, wer den nog meer gespannen, toen Enge land besloot tegen 1971 zijn strijdkrach ten ten oosten van Suez terug te trek ken. Verwacht wordt, dat hierdoor een va cuüm zal worden geschapen, waardoor de VS gedurende de regering-Nixon weer meer verantwoordelijkheid in Zuidoost-Azië zullen moeten dragen. Maar Britse autoriteiten, die het ver dedigen, zeggen nu, dat grondige be studering van de speciale verhouding bewust, dat dit reeds lang had moeten gebeuren. Naar de toekomst ziende adviseerde „De Times" de Engelsen met betrek king tot hun verhouding tot de VS in de woorden van Kennedy: „Vraagt niet wat de VS kunnen voor ons, maar wat wij kunnen doen voor de VS". >w\mu%\t%»\\u\\\\\\\\\\\\\\v\\v\\v\\\\v\v\v\\\\\\vmmvmn\v mw\\\v\\\\\\v\\\\\\\v AWWWWWWWTOWWV L\\\\\\\V\\\\V\\\\\\\\V AMSTERDAM Bij Verschure Co. is vrijdagmiddag een rotsbreker te water gelaten, welke in aanbouw is voor de Sovjet-Unie. De rotsbreker bestaat uit een 33 meter lang en 14 meter breed ponton met open midden stuk. Met twee kranen" kan men twee grote pneumatische hamers on der water laten zakken voor het los breken van rotsachtige bodem. Er kan tot een maximum diepte van 15 méter worden gewerkt. EDE Gisteren is in Ede de zeventig- duizendste inwoner ingeschreven. Het is Petra Johanna, dochter van het echtpaar Groters. Petra is op 30 ja nuari geboren. Het is het tweede kind van de heer en mevrouw Groters. Namens het gemeentebestuur ontvin gen de ouders voor hun dochter een spaarbankboekje met een tegoed van f 200,-, welk bedrag door de bankre latie van de ouders werd verdubbeld. Na de officiële inschrijving bracht bur gemeester J. Slot met zijn echtgenote een bezoek aan de ouders om na mens het gemeentebestuur gelukwen sen aan te bieden. Op 20 juli 1954 werd in Ede de vijftig duizendste inwoner ingeschreven, op 19 december 1961 de zestigduizendste. RENNES - Aanhangers en tegenstan ders van president De Gaulle zijn in het stadhuis van Rennes tot vechten gekomen. De generaal, bezig handen te schudden, trok zich van de opwinding zo op het oog geen zier aan. De Gaulle was gisteren aangekomen voor een bezoek van twee dagen aan Bretagne, een economisch bij de rest van Frankrijk min of meer achterge bleven gebied. De Bretonse beweging die afscheiding van Frankrijk beoogt en dit streven onder meer wereldkun dig maast door tal van bomaanslagen op openbure gebouwen, was actief toen de generaal in de stad zijn opwachting maakte. Er werd vanuit de menigte ge floten, er werden boosaardige dingen geroepen en een deel van de drie- tot vierduizend menseh die op het voor naamste plein van de stad waren sa mengekomen hief de vuist en riep „Bretagne moet vrij". Maar voorstan ders van de president riepen „Leve De Gaulle" en maakte met de hand het te ken van V voor victorie, het vermaar de gebaar van wijlen Winston Churchill uit de tweede wereldoorlog. Op het plein ontstond enige deining en daar zou een persoon bij gewond zijn. De politie scheidde de voor- en te genstanders, maar toen De Gaulle het stadhuis betrad werd het roepeh weer sterker. De generaal scheen het zich allemaal niét aan te trekken. Enige uren -voor de aankomst van de president is de politie druk bezig ge weest met het verwijderen van zwart rede vlaggen (het embleem van de Bre tonse separatisten). Op de weg die van het vliegveld naar de stad loopt hadden separatisten tijdens de nacht olie uit gestort, die 's morgens vroeg door brandweerlieden met grote bezems werd verwijderd. De bewoners van Bretagne voelen zich geïsoleerd en economisch en cul tureel ten achter gesteld. Zij klagen over te grote centralisatie, die de Bre tonse persoonlijkheid verstikt. De laat ste jaren is deze ontevredenheid tot uiting gekomen in een serie kneedbom- aanslagen op openbare gebouwen, die worden toegeschreven aan het Breton se bevrijdingsfront. O BRUSSEL De gerechtelijke politie heeft vrijdag in een bioscoop in Brus sel een Franse film, getiteld „Nathalie, l'amour s'éveille" (Nathalie, de liefde ontwaakt) in beslag genomen, omdat er beelden in voorkomen die strijdig wor den geacht met de goede zeden. DJAKARTA De tijd is nu rijp voor groepsreizen naar Indonesië. Zij zullen naar West- en Midden- Java en uiteraard naar Bali voeren, op basis van eerste klas hotels on geveer 4000 gulden kosten en af hankelijk van een aansluitend be zoek aan Bangkok 16 dagen tot drie weken duren. De eerste reis wordt nog dit voorjaar gemaakt. Dit zijn de algemene conclusies van een groep vertegenwoordigers van Nederlandse reisverenigingen en -bureaus na een door Garuda In donesian Airways georganiseerd be zoek van zes dagen aan Djakarta. Bandoeng, Djokjakarta en Bali. De groep keerde vrijdag terug van een openingsvlucht van de Indonesische luchtvaartmaatschappij naar Dja karta met een DC-8 in poolovereen- komst met de KLM. „Ook al omdat wij er als Neder landers zo duidelijk uitzonderlijk welkom zijn, is Indonesië een at tractief reisdoel voor Nederlandse toeristen", verklaarde prof. dr. B. Meulenbeld, voorzitter van de Ne derlandse Christelijke Reisvereni- ging. „Natuurlijk besef ik, dat de prijs een remmende factor blijft, maar daartegenover staat, dat In donesië veel te bieden heeft: natuur schoon, een vriendelijke bevolking, dansen, tempels. Mensen, die ken nis willen maken met de pracht van het Verre Oosten en Nederlanders, die ernaar verlangen het land nog eens terug te zien, waar zij vroeger hebben gewoond, kunnen thans ac- I commodatie krijgen in de moderne hotels, die de. jaatste jaren werden gebouwd. Voor de vele Duitsers, die sedert enige maanden naar Bali rei- WASHINGTON Een onbemande en niet aangekondigde Russische ruimte vaartlancering is zo spectaculair mis lukt, dat de omstandigheden in Ameri ka bekend zijn geworden, niettegen staande de maatregelen tot geheim houding van de Sovjets, aldus wordt van goed ingelichte zijde meegedeeld. Om te voorkomen dat de Russen te weten komen hoe veel het Westen weet van de mislukte lancering, zij-n de bij zonderheden er over geheim. Autoritei ten van de regering, de ruimtevaart en de strijdkrachten weigeren commen taar te leveren. De tweede trap van het ruimteschip zou gefaald hebben en het schip brand de op bij de terugkeer in de dampkring van de aarde. De lancering die faalde was er niet een uit de Cosmos-serie en evenmin was het een groot schip, aldus een goed ingelichte zegsman. „Het was ook niet zoiets zoals onze Saturnus." Vergadering in Den Haag Europese vakcentrales UTRECHT De bij het Internatio naal Verbond van Vrije Vakverenigin gen aangesloten vakcentrales uit de EEG-landen (waaronder voor ons land het NVV) zullen van 23 tot 25 april in Den Haag hun algemene vergadering houden. Deze vakcentrales vertegen woordigen tezamen 12 miljoen Europe se werknemers. De vergadering in Den Haag zal zich meer bezig houden met de ontwikkelingen in de EEG op eco nomisch en sociaal gebied. De vorige algemene vergadering werd in 1966 in Rome gehouden. zen, blijkt de prijs geen bezwaar te zijn. Ik wil dit najaar trachten een reis te organiseren, eventueel in sa menwerking met andere reisvereni gingen". PLUSPUNT Ook de heer G. M. van der Kley van de KNAC/Pullmanclub achtte de oude banden, de verwevenheid van Indonesië met Nederland, die op zoveel wijzen nog aan de dag treedt, een pluspunt voor de moge lijkheden van toerisme naar Java en Bali. De vereniging heeft reizen uitge schreven in juni en oktober, die o.m. van Djakarta naar Pelabuhan Ratu de voormalige Wijnkoopsbaai aan Java's zuidkust Bandoeng, Djok jakarta en zijn tempelschatten en Bali zullen voeren. De vele reizen naar Indonesië, soms aangekondigd als „heimwee- reizen", die de afgelopen jaren wer den geprogrammeerd, zijn niet door gegaan, omdat behalve de hoge kos ten ook het politiek minder gunstige klimaat remmend werkte op de be langstelling. Nu echter achtten de leden van de groep succes verze kerd. De toeristische voorzieningen in Indonesië vond men de laatste tijd aanzienlijk verbeterd. De inspanningen van de Indonesi sche overheid om het toerisme te bevorderen blijven niet zonder re sultaat. Nadat het aantal toeristen in het eerste jaar na de mislukte com munistische coup het dieptepunt van 7.800 had bereikt (minder dan de helft van het totaal in 1963), steeg het in 1967 tot ruim 25.000 en het afgelopen jaar tot 40.000. Men rekent voor dit jaar op 90.000 toe risten. JERUZALEM Paus Paulus VI heeft om clementie gevraagd voor 2 christelijke Arabieren uit Bethlehem, die in Amman ter dood zijn veroor deeld, omdat zij voor Israël gespio neerd zouden hebben. De twee jonge mannen, beiden taxichauffeurs hadden met hun auto's de verbindingen tussen de westelijke en de oostelijke oever onderhouden. De Israëli's zeiden dat de apostoli sche afgevaardigde in Jeruzalem Augustin J. Sepinski, ook had geschre ven dat de Paus demarches had onder nomen bij het bewind in Bagdad in een poging om de levens van 14 men sen, onder wie 9 joden, te redden, die maandag als spionnen werden terecht gesteld. De Iraakse minister van Voorlich ting, Abdoella Salloem El-Samarrai, heeft op een persconferentie in Bag dad geantwoord op 'n vraag waarom men de lijken van de terechtgestelde veroordeelden, zolang aan de galgen heeft laten hangen. Op een plein in Bagdad werden de lijken van de elf daar in het openbaar ter dood gebrach te mannen, pas zes uur na hun te rechtstelling verwijderd. Negen van hen waren Iraakse Joden. De minister zei, dat de Joden zelf Christus op een afschuwelijke manier hebben terechtgesteld. Hij wilde de ver gelijking echter niet geheël doortrek ken en voegde eraan toe, dat de „spion nen" ter dood waren gebracht om hun laagheid en omdat zij een land hadden verraden dat hun gedurende duizenden jaren onderdak had verschaft". MOSKOU De aanslag vorige week tijdens de intocht van Russische ruim tevaarders in Moskou op de stoet waar in ook regeringsleiders meereden, k, volgens onofficiële berichten die in Moskou de ronde doen, gepleegd door een jonge genie-officier luitenant, Iljin, die van zijn eenheid in Leningrad was gedeserteerd. Hij zou het uniform van een politie- of militieman hebben ge dragen, dat hem door verwanten in Moskou was gegeven. Ook zou hij ta bletten om zelfmoord te kunnen plegen bij zich hebben gehad. Over andere bij zonderheden, bijvoorbeeld of de man dood is of nog in leven, spreken de be richten elkaar tegen. Officieel Moskou bewaart het stil zwijgen na de korte verklaring vorige week dat de dader van de aanslag was gearresteerd, waarbij de chauffeur van (Je tweede wagen met kosmonauten en een motorrijder werden gewond. De chauffeur overleed later. In het bericht werd gezegd dat het officiële onderzoek nog niet had uitge wezen of hij alleen handelde dan wel meedeed aan eensamenzwering. Ook zijn motief werd niet duidelijk. „Er wa ren zelfs geruchten, die verspreid wer den door hooggeplaatste Russen", al dus het bericht, „volgens welke de aanslag deel uitmaakte van een groter complot dat in Leningrad, tegen de ho ge leiding in het Kremlin zou zijn ge organiseerd". Het is nooit precies duidelijk gewor den voor wie de schoten bedoeld wa ren. DEN HAAG Drs. H. van Steenis (PSP) heeft gistermiddag in de Staten van Zuid-Holland een motie ingediend om het zogenaamde ambtenarenverbod te schrappen. Het betreft artikel 124 van het ambtenarenreglement. Daaruit vloeit voort dat van een ambtenaar bij zijn benoeming een schriftelijke ver klaring wordt geëist, dat hij geen lid is of wordt van verenigingen, waarvan de namen op een lijst voorkomen. De motie werd mede ondertekend door le den van de Partij van de Arbeid, KVP en PPR. Gedeputeerde prof. dr. J. P. van Praag (PvdA) deelde mee, dat het „ambtenarenverbod" ondoeltreffend is om kwade bedoelingen van ambtenaren tegen te gaan. Zulke ambtenaren zou den kort voor hun benoeming kunnen bedanken voor bedoelde verenigingen of zelfs een valse verklaring kunnen tekenen. Op de lijst staan ook namen van verenigingen, die niet meer be staan. Prof. Van Praag vond, dat bij ontslag voldoende houvast wordt gebo den door het artikel in het reglement, dat handelt over ongeoorloofde gedra gingen van ambtenaren. Een meerderheid van gedeputeerden wilde het artikel eveneens schrappen. Zij vond evenwel niet, dat zij zijn aan gewezen als eerste in ons land het ini tiatief te nemen om daartoe te beslui ten. De motie-Van Steenis werd na de al gemene beschouwingen over de begro ting van het provinciaal bestuur voor 1969 en het antwoord erop van Gede puteerde Staten in stemming gebracht. De fracties van de AR, de Boerenpartij, en de SGP alsmede een lid van de KVP, stemden tegen de motie, die met 52 tegen 12 stemmen werd aangeno men. ADVERTENTIE Mijn naam is 'Océ'1400. Vanavond om 20.00 uur (Ned. I) laat ik u zien hoe ik alles kopieer. Getypte brieven, balpen-brieven, vulpen-brieven. Tekeningen en kaarten. Tijdschriften en boeken. Vanavond demonstreer ik u mijn gemakkelijke bediening. Eén druk op De 'Océ' 1400, (één van de 24 'Océ' kopieerapparaten), kunt u kopen, huren of huren-per-kopie. kopieert in uw voordeel de knop klaar. En net zoveel kopieën als u wenst. Vanavond ook toon ik u mijn zuinigheid. Ik maak zelfs kopieën op halve grootte. Dus voor de halve prijs! Vanavond om 20.00 uur (Ned. D laat ik u versteld zitten. Verkoopkantoren in: Amsterdam, Den Bosch, Den Haag en Hengelo. I i i i voor overvloedige informatie over de 'Océ' 1400. Ik wil graag alles weten over de 'Océ' 1400. Firma: T. a.v.: Adres Tel: Nog eenvoudiger: Voor informatie kunt u ook bellen 04100-24461. VAN DER GRINTEN N.V.Verkoop Nederland. Aartshertogenlaan 151, Den Bosch. 1/2

De Vallei | 1969 | | pagina 11