Veenendaals dagblad Veiligheids- commissie voor Europa voorgesteld Buiten Geheim rapport aan dr. Van Mook over strafexpeditie op Zuid-Celebes Enig juiste methode om de orde te herstellen Rapporteur noteerde excessen Misschien in mei al maanlanding Brits concern verkiest Charleroi boven Tilburg Eerste Leopard voor Nederland Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Sovjet-bezoek aan Israël Incidenten in Nanterre Duurtetoeslag voor 75.000 werknemers Afhankelijk van vlucht Apollo-9 Bankoverval in Limburgs dorp Scholier stak zich in brand Coördinatie van hulpverlening aan Biafra Politie met huisraad bekogeld Bomaanslag in Ziirich Schipper vocht voor zijn leven op omgeslagen tanker Kouder en Amerikaans plan Sprokkelmaand Mateloze angst Twee „ongelukken" WASHIJSGTON - Misschien gaan al in mei Amerikaan se austronauten proberen een landing op de maan uit te voeren WERK VOOR 400 MAN IN ZUID-LIMBURG INSTITUUT BEKIJKT WERKGELEGENHEID IN DE TEXTIEL j zondag neerslag •ur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement J 0,97 p. w„ 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. ZATERDAG I FEBRUARI 194» - 43. JAARGANG no. 27 WASHINGTON Een Ameri- kaanse (particuliere) studiegroep heeft gisteren de instelling van een „Europese veiligheidscommissie" voor gesteld, die zich met de basisvraag stukken van een vredesregeling in het Midden-Oosten zou moeten bezighou den. Tot de groep die de voorstellen op stelde in opdracht van de Amerikaan se VN-vereniging, behoorden president Kennedy's adviseur Theodore Soren- sen, de voormalige hoge commissaris John McCloy en oud-ambassadeur bij de NAVO, Tromas Finletter. Aan de voorbereidende werkzaamheden heeft ook president Nixons adviseur voor de buitenlandse politiek Henry Kissinger deelgenomen. Volgens het voorstel zou president Nixon na overleg met de NAVO-bond- genoten voor een topconferentie van de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie. Groot-Brittannië en Frankrijk moeten ijveren, waarop over de instelling van een Enropese veiligheidscommissie zou moeten worden beslist. Behalve de grote vier zouden de Duitse bondsrepubliek, de Duitse democratische republiek Oost - DuitslandItalië. Polen, Tsjecho- Slowafcjje en Hongarije lid van de com missie moeten zyn. UTRECHT Naar schatting 75.000 werknemers in ons land krijgen al een duurtetoeslag van 25 gulden per maand. Volgens de Algemene Bedrijfsgroepen Centrale hebben nu in totaal 300 indus triële oude. ramingen zoV* V5e i, r, hun personeel toegezegd. TEL AVIV Gisteren zijn voor het eerst sinds de juni-oorlog van 1967 Rus sische functionarissen in Israël aange komen. Zij zullen een bijeenkomst bij wonen van de pro-Russische vleugel van de Israëlische communistische par tij. Het zijn Vasily Sjaoero, die aan het hoofd staat van de culturele afdeling van het Russische centrale comité, en Roemjantsef van de comité-staf. Zij verkregen inreisvisa via de Nederlandse ambassade in Moskou, die de Israëlische belangen in de Sovjet-Unie behartigt. De Russen verbraken de betrekkingen met Israël tijdens de zesdaagse oorlog. lEf et wat toegevendheid bekeken, pleegt februari meer reliëf voor ons in petto te hebben, dan zijn voorgangers. Al vóór men 's morgens buiten komt, valt er aan de koolmees reeds te horen, wanneer de vorst voorbij is en de luwe wind zuid-west staat. Een ge voelig mens, ingesteld op meteoro logische ups and downs, bemerkt evenals de vogels aan de ondefi nieerbare sfeer, dat de prille lente in de lucht zit, proeft de pittige reuk der verse aarde op de tong en hoort, dat het heel anders in boom en struik ruizelt, dan toen het vroor De humuslucht van het verterend blad en misschien de pittige am- moniakgeur van pas bemest land werken daar evenzeer toe mede en vaak merken we onbewust, dat het voorjaar nadert. We ondergaan de vochtige atmosfeer en wijzen el kaar verheugd op de in aantal toe nemende groene pieken der bolge- wasjes. Veel geprononceerder moe ten wel de vogels zulk een gesteld heid der natuur aanvoelen; er klinkt betrouwen, hoop en toekomst in het ziegezagen van de koolmees en fiducie uit het buikspreken der fiere doffers van de houtduiven. Wie daarop liet kan het moeilijk misverstaan en wie er aan voorbij gaat is een arm mens. Aan haze laar, els, berk, wilg en vooral de witte elzen in de onderbeplanting rekken de katjes en gaan uitstoelen in goud, brons en zilver. Kordate honingbijen komen er poolshoogte bij nemen. Sneeuwklokjes en heel vroege lentebloemen raken in bloei, door merel en mistellijster met zang begroet, door 't vuurwerk der spreeuwen leutig verwelkomd. De knopjes van de tuinstruiken voor al bessenheesters zwellen merk baar en wie echt buiten woont kan deze maand de boomleeuwerik ho ren en verneemt soms het jodelen der jonge korhanen. 1-2-1969 A. B. WIGMAK. SPOOR STOND ACHTER WESTERLING In een (nog steeds geheim) rapport ligt het oordeel vast van wijlen luitenant-generaal S. H. Spoor, destijds le gercommandant in Indonesië, over de geruchtmakende strafexpeditie van kapitein Westerling op Zuid-Celebes. Het rapport is gericht geweest aan wijlen dr. H. van Mook, luitenant-gouverneur-generaal. Lt.-generaal Spoor reageerde erin op het ook nog steeds geheime) rapport- Enthoven dat op verzoek van de regering over de zaak- i Westerling was uitgebracht. Al deze geheime stukken zullen voorlopig nog niet door het kabinet-De Jong worden vrijgegeven voor pu- blikatie. Het materiaal over wandaden van Nederlandse militairen in Indonesië zal eerst worden bijeengezocht. Pas dan zal de regering een beslissing nemen over publi- katie. Zulke „ongelukken" hebben zich inderdaad voorgedaan en „wanneer men het gehele beeld van de opera ties in Zuid-Celebes kaleidoscopisch laat voorbij trekken, dan vallen hier uit enkele gebeurtenissen te vermel den, die nader dienen te worden on derzocht en opgehelderd". Luitenant-generaal S. II. Spoor, tydens de straffe acties van kapitein R. Westerlings Korps Commando Troepen op Zuid-Celebcs legercomman dant in Indonesië, was ervan overtuigd dat de toegepaste methode de enige was om orde en rust in het gebied te herstellen. Hy bepleit in zyn rapport aan luitenant-gouverneur-generaal dr. H. van Mook begrip voor de omstan digheden,, waaronder Westerling orde en rust moest herstellen. J^e legercommandant voelde niets voor een gedetailleerd onder zoek naar de manier waarop Wes terlings troepen op Zuid-Celebes opereerden. Hy vreesde, dat lagere officieren en individuele militairen daarvan het slachtoffer zouden kun nen worden. „Men kan en mag de door de commandant van het Korps Specia le troepen genomen maatregelen om aan de toestand het hoofd te bieden verwerpelijk achten en deze niet gaarne tot de zijne wensen te ma ken, doch daar staat tegenover, dat in algemene zin de door hem ge troffen zeer straffe maatregelen met de daaruit voortvloeiende executies ter plaatse van, door behoorlijke intelligence-gegevens aangewezen, misdadige elementen, de enig juis te en mogelijke methode is geble ken welke aan de bevolking weder het vertrouwen wist terug te geven". Het was nu eenmaal niet te ver mijden, dat er wel eens fouten wer den gemaakt, aldus generaal Spoor, ri moet het worden betreurd, dat c/ikeit. oiiochuiaigen mede ten slach toffer vielen aan dé zuivering van heit geheel". .Geenszins kan door mij worden goedgepraat het feit, dat in een en kel geval reeds opgesloten arrestan ten uit de gevangenis werden ge haald en na bewezen schuld eveneens werden geëxecuteerd. Be grijpelijk, in het algemene beeld dat Zuid-Clebes in die dagen toon de. is het optreden wel, gezien de schier pathologische angst bij de be volking, dat die lieden wel op de een of andere wijze weder zouden we ten te ontkomen om daarna hun wraak op de bevolking not te vieren". De generaal die in het begin van zijn advies er al op heeft gewezen dat de „ernstige criminele ordever storingen" zijn veroorzaakt door in filtraties uit Java en daarmee ge paard gaande terreur onder de be volking. komt daar nog eens op te rug. „Men moge onder geen voorbe houd uit het oog verliezen, dat de gehele toestand in Zuid-Celebes werd ingegeven en beheerst door deze mateloze angst voor de terroristen en dat dientengevolge tegenover de ze misdadige terreur slechts een* ge nadeloos. doch gerechtvaardigd op treden die angst kan doen verdwij nen". Het succes is gebleken, aldus de generaal. „Zoals de praktijk heeft aangetoond, wist dit harde doch con sequente optreden van de troepen weder de nodige ruggesteun (aan de bevolking) in haar verzet tegen de terreur te geven, hetgeen er tenslot te toe leidde, dat deze zelfde bevol king weder vrijwillig ging medestrij den ter vernietiging van de terreur". Generaal Spoor erkent, dat de gro te bevoegdheden die dit noodrecht openliet, slechts op enigermate be vredigende wijze konden worden ge hanteerd door een man, die zowel wat betreft instelling en begrip voor deze taak als uitzonderlijke kwalitei ten bezat. Volgens de generaal was Westerling zo'n man. „Doch het is evenzeer begrijpe lijk dat, toen anderen meenden even eens naar zijn voorbeeld te kunnen handelen, ongelukken niet konden uitblijven". De generaal komt tot twee onge lukken, die ook in 't rapport Entho ven zijn genoemd. Hij vermeldt in de eerste plaats de noodzaak van een onderzoek naar de kwestie van de bevelsverhoudingen in Zuid-Celebes gedurende de acties, „omdat mij in het bijzonder bij Mandar deze be velsverhoudingen bepaaldelijk niet helder voor de geest staan, hetgeen naar mijn oordeel mede aanleiding is geweest tot de rampzalige gebeur tenissen, waar bij enige honderden mensenlevens zijn te betreuren". Hij gaat verder: „Ik denk hierbij in het bijzonder an de vuurpaniek, na dat een 3-tal militairen was gesneu veld. In deze zaak dienen naar mijn mening zowel de gezagsverhoudin gen als het algemeen beleid bij deze acties en voorts het optreden van maj. S., kapt. R. en de onderluite nant nader te worden onderzocht, waarbij ongetwijfeld een gerechtelij ke vervolging tegen een of meer schuldigen aan dit bloedbad niet achterwege zal blijven". Hetzelfde moet gelden voor het op treden van de al genoemde kapt. R. in Pere-Pare. Voor bijzonderheden verwijst generaal Spoor naar het rapport-Enithoven. Ook deze zaak moet volgens hem worden vervolgd en hij zegt dan: Een zeer grondig onderzoek naar wandaden van Nederlandse militairen in Indonesië is indertyd ingesteld met betrekking tot de Zuid-Celebes- zaak. Kapitein Westerling had in de maanden december 1946 tot februari 1947 met zyn Korps Speciale Troepen ongeregeldheden op Zuid-Celebes onder drukt. In Nederland ontstond daarover grote verontrusting. Berichten, die uit het gebied tot het moederland doordrongen, spraken van massale moordpartijen en het platbranden van kampongs. Luitenant-gouverneur-generaal dr. H. van Mook stelde op 9 april 1947 al een commissie in om de hele zaak te onderzoeken. Voorzitter werd prof. mr. K. L. J. Enthoven, buitengewoon adviseur in algemene dienst van het kabinet van dr. Van Mook Een jaar later, in mei 1948, werd een lijvig rapport uitgebracht. De conclusie was, dat het optreden van het militaire apparaat moest worden gezien als de noodzakelijke uitoefening van de bevoegdheden van de over heid tot herstel van recht en veiligheid in een noodtoestand. Een aantal excessen werd echter geconstateerd. Het rapport werd vertrouwelijk aan de Kamer verstrekt en ligt nu weer ver trouwelijk ter inzage op de griffie van de Tweede Kamer. Behalve aan de Kamer werd het rapport ook doorgestuurd aan de leger commandant, luitenant-generaal S. H. Spoor. Op 27 april 1948 kreeg hij het verzoek van dr. Van Mook, zijn commentaar erop te geven. De voornaamste delen van het advies van Generaal Spoor vermelden wij in bovenstaand artikel. De nu tegen de vijftig lopende. maar op de foto ruim twintig jaar jongere oud-kapitein R. Wester ling, bijgenaamd de Turk, is een ge>- boren avonturier. Op zijn 26ste jaar kapitein geworden in het K.N.I.L., kreeg hij het commando over het korps Speciale Troepen. Hij deed vooral van zich spreken door de manier waarop hij in Zuid- Celebes orde en rust trachtte te her stellen. Ook toen hy er na de soeve reiniteitsoverdracht in slaagde, met een handvol volgelingen Bandoen en kele dagen op de T.N.I. te „herove ren", als adviseur van groepen die tegen Soekarno waren. De in Atjeh in die tyd uitgeroepen Islamitische Republiek van Indone sië maakte ook al gebruik van zyn diensten. Westerling probeerde het zelfs in de politiek. Hy hield er een beschul diging aan over van verduistering van geld, dat de Nederlandse Conser vatieve Party toebehoorde. Tenslot te mislukte hy als operazanger, na op 37^-jarige leeftijd nog zangles te hebben genomen by de zangpedagoog en operadirigent Coen Ruivenkamp. Westerling woont nu in Amster dam. „Doch hiermede zijn m.i. de scherpste kanten van de Zuid-Celebes affaire aangegeven en ik zou het psy chologisch onjuist en zakelijk niet verantwoord achten om tot diep in de details van deze gehele operatie te gaan wroeten om te trachten nog enkele schuldigen te vinden die wel licht eveneens, doch in klein ver band over de schreef zijn gegaan". „Ik ben van oordeel, dat hiermede onrecht zou worden gedaan aan ve len, die onder deze zeer moeilijke omstandigheden getracht hebben, naar eer en geweten, naar billijkheid en recht, zo goed mogelijk te hande len en hiermede hebben weten te be reiken, dat zij dit gebied hebben ge zuiverd van de kwade invloeden, die daar heersten, met tot resultaat dat tot op de huidige dag de rustige ont wikkeling en het veilig bestaan van 't volk van Zuid-Celebes opnieuw is verzekerd". De regering van Indonesië heeft la ter. zo heeft eind december 1948 de minister van Overzeese Gebiedsde len meegedeeld, de legercomman dant opgedragen naar de acties bij Mandar. Pare-Pare, en ook in Rap- pang en Koelo een strafrechtelijk on derzoek in te stellen. Van de resultaten van de tocht niet de Apollo-9, die op 28 februari begint, zal het afhangen of die vervroeging van de eerste landing op de maan haar beslag zal krijgen. Dit heeft de Amerikaanse rijksdienst voor luchtvaart en ruimtevaart (NASA) gisteren in een persconferentie bekendgemaakt. Blijft de tocht van de astronauten Ja mes McDivitt, Russell L. Schweickart en David B. Scott in de Apollo-9 ech ter beneden de verwachtingen, dan zal er zeker niets kunnen komen van een vervroegde maanlanding. Het nieuws over de mogelyke ver vroeging van de eerste poging tot lan ding op de maan van de Amerikanen werd bekend gemaakt door George H. Hage, de man die de leiding heeft bij de tocht van de Apollo-9. Het hoofddoel van de tocht van de Apollo-9 Is oefenen in een baan om de aarde met het maanlandingsvoer tuig, de LM, waarin later twee astro nauten op de maan moeten landen. Valt die oefening niet ten volle bevredigend uit dan zal zij herhaald moeten worden door de Apollo-10, die volgens de tot dusverre bestaande plannen bestemd was voor soortgelijke oefeningen in een baan om de maan, zonder een landing op de maan. „Nadat wij de resultaten bekeken hebben van de tocht van de Apollo-9", zei Hage, „is het mogelijk dat wij met de daarop volgende tocht hoger zullen mikken of in het tegengestelde geval veel bescheidener zullen moeten zijn dan wij van plan waren." LEVEROIJ Drie mannen hebben gisteravond een gewapende overval ge pleegd op de Boerenleenbank in Leve- roy by Roermond. Elk met een jacht geweer schietklaar, drongen zy tegen zes uur het kantoor binnen. Twee klanten werden met de rug te gen de muur gezet, terwijl de overval lers van de 26-jarige kassier, J. van Ge- mert, geld eisten. Deze gaf een kleine 5000 gulden en zei dat er niet meer in huis was. De overvallers verdwenen daarna in een auto, die enkele kilometers verder uit een bocht vloog. Het drietal verdween lopend in de lan derijen. NAPELS Een 19-jarige scholier heeft gisteren in de Italiaanse stad Cosenza (Salarbrië) gepoogd zich door zelfverbranding van het leven te bero ven. Twee politiemannen wisten de Vlammen echter te doven. In het zie kenhuis zei de jongeman, dat hij met zijn daad zijn solidariteit wilde demon streren met het Tsjechoslowaakse volk en de aandacht van de regeringen wil de vestigen op de noodzaak van een algemene vrede. Voor zijn vrienden kwam de zelf moordpoging volkomen onverwacht. De jongeman, die met zijn vrienden voor de school had staan praten, liep plotseling weg en goot 'n eindje verder benzine over zich, waarna hij zich di rect in brand stak. TILBURG De directie van de Britse farmaceutische en kosmeti- sche industrie Beecham gaat haar Europese vestiging niet in Tilburg maar in Charleroi stichten. Het Til- burgse gemeentebestuur probeert in formaties te krijgen over de reden van de voorkeur van het bedrijf voor Bel gië. Dit deelde een zeer teleurgestelde burgemeester mr. G. C. J. Becht vrij dagavond in de gemeenteraad mee. Hij onthulde, dat zowel het ministe rie van Economische Zaken als het ge meentebestuur van Tilburg „zeer sub stantiële faciliteiten in uitzicht hadden gesteld als het bedrijf zich in Tilburg zou vestigen. De Europese vestiging van Beecham zal op den duur werk bieden aan onge veer vijfhonderd mannelijke en vijf honderd vrouwelijke arbeidskrachten. Mr. Becht gaf al zijn mening, dat twee oorzaken hebben geleid tot de keuze voor België: in de eerste plaats is er evenals overal in Nederland, ook in Midden-Brabant een tekort aan HEERLEN Er komt werk voor ruim vierhonderd man in Zuid-Limburg. De N.V. Oceana-Carmi uit Heerlen gaat in Simpel veld een fabriek bouwen waar 240 werknemers aan de slag kunnen en de gasbetonfabriek Durox uit Vuren (by Gorkum) gaat in Ubach over Worms een betonfabriek bouwen waCar 175 men sen nodig zyn. De fabriek van Oceana-Carmi komt dit jaar al klaar en zal in het begin werk bieden aan 75 werknemers. Du rox begint in april te bouwen en heeft in juni 1970 honderd man nodig en in 1972 nog eens 75 mensen. Durox in vesteert voor tien miljoen gulden. vrouwelijke arbeidskrachten, maar de grotere fiscale voordelen, die de Bel gen, met name in het vlak van de inkomstenbelasting, geven zullen ech ter wel de doorslag gegeven hebben. Hij vertelde, dat de onlangs afgekon digde Belgische tegemoetkomingen op dit gebied, die ongetwijfeld ook Bee cham wel bekend zullen zijn geweest, betekenen dat een bijzonder grote ach terstelling van Nederland ten opzichte van België bij het aantrekken van nieuwe industrieën bijzonder duidelijk is. KOPENHAGEN De leiders van 25 Europese, voornamelijk kerkelijke hulporganisaties, hebben besloten het vervoer van hulpgoederen uit Europa naar Biafra te coördineren. Na afloop van een tweedaagse conferentie, die in Kopenhagen is gehouden, werd meegedeeld, dat het luchtvervoer zal worden gecoördineerd door de katho lieke organisatie Caritas, het transport over zee door de organisatie van de Westduitse protestantse kerken. De bewuste organisatie, waaronder Unicef en de Britse Oxfam. besloten „Interkerkelijke hulp" uit te voeren. Sinds december, zo werd voorts be kendgemaakt, was het mogelijk ge weest de hoeveelheid naar Biafra over gevlogen hulpgoederen te verdubbelen. Tot gisteren hadden de organisaties 1.256 vluchten uitgevoerd, waarvan 1.200 sinds augustus jl. De hulpverle ning van Biafra kost hun momenteel 45.000 dollar per dag. BENNEKOM De Bennekomse po litie heeft gisternacht drie uur een huis belegerd, waarin een man zich had verschanst. Hij bekogelde de politie en de omstanders met het huisraad dat hij uit de ramen smeet. De man. de bouwvakarbeider H. W., had zichzelf opgesloten in het huis van zijn vroege re vrouw, samen met drie van zijn vier kinderen. Hij zocht het gezin regelmatig op omdat hij toeziend voogd was over een van de kinderen. De vrouw wilde aan deze bezoeken 'n einde maken en zet te gistermiddag demonstratief nog en kele eigendommen van de man op straat. 's Avonds om zeven uur kwam de man in het huis. De vrouw vluchtte on middellijk. Toen de politie opdook ver dween ook de man om echter tegen middernacht terug te komen. Hij dwong de buren de drie kinderen die zijn vrouw bij hen had onderge bracht, af te geven en verschanste zich dtiarna in het huis na een ruit te hebben ingeslagen. Na drie uur gaf de may zich over. De kinderen mankeer den niets. ZÜRICH Onbekenden hebben gis teravond laat een bomaanslag gepleegd op het stadhuis van Zürich. Niemand werd daarbij gedeerd, De materiële schade is gering. Er sproqgen verschei dene ruiten, ook van tegenover gelegen winkels. Men vraagt zich af of deze aanslag het werk is van dezelfde vermoedelijk anarchistische groep die twee maanden geleden een kneed- bom liet ontploffen bij het hoofdbureau van politie in Zürich. De Leopard-tanks, die Nederland in Duitsland heeft besteld, worden vervaardigd door de Krauss-Maffey fabriek te München. Op de foto de eerste Leopard-tank voor ons land, de 241 ML, m de fabriekshal. PARIJS Gistermiddag hebben zich incidenten voorgedaan in de letterkun dige faculteit van de universiteit van Nanterre, een voorstad van Parys. Hierby vielen 13 gewonden, onder wie 10 studenten. Een groep van ongeveer 250 studen ten gooide ruiten in van een adminis,- tratief gebouw van de faculteit. De deken van de faculteit riep politiehulp in en heeft de politie ook verzocht de nacht op de terreinen door te brengen om de bescherming van leerkrachten en administratief personeel te verzekeren. Circa twintig Libanese studenten heb ben gisteren de ambassade van hun land in Parijs bezet. Zij protesteren „tegen het beleid van de regering ten opzichte van studentenstakingen en te gen haar politiek jegens de Palestijnse commandostrijders". De ambassade zou erin hebben toegestemd, dat de studen ten de nacht doorbrengen in het ge bouw, op voorwaarde dat ze vandaag weer vertrekken. ENSCHEDE Vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers in de textelindustrie hebben, in samenwer king met de overheid, een instituut in het leven geroepen, dat zich zal bezig houden met de werkgelegenheidssituatie in de textielindustrie van Twente en Oost-Gelderland. Een commissie, waarin zitting hebben drie vertegenwoordigers van de werk gevers, drie vertegenwoordigers van de werknemersorganisaties en enkele func tionarissen van 't districtsbureau Over ijssel van de dienst arbeidsvoorziening van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, zal gegevens verzame len over de ontwikkeling van vraag en aanbod van personeel op korte en mid dellange termijn. Uitgaande van de ervaring in de af gelopen jaren met betrekking tot de so ciale gevolgen van een verdergaande mechanisering in de textielindustrie, zal men zich onder andere beraden over uitbreiding van her- en omscholings- mogelijkheden, om werknemers, die eventueel andere functies zullen moeten aanvaarden. zowel binnen als buiten de textielindustrie hier tijdig op voor te bereiden. URK „Het had geen vijf minuten meer moeten duren", zei schipper Hes- sel Snoek van de Urker reddingboot nadat hij gistermiddag op het IJssel- meer schipper Jan Wolf (37) uit Am sterdam van de kiel van zyn schip had geplukt. Schipper Wolf heeft zich op de gladde bodem van zijn schip vier uur lang verzet tegen de koud en de aanstormende zeeën. Het schip de cementtanker Lijn baansgracht van 400 ton had het te kwaad gekregen op het door een stormachtige wind voortgezweepte wa ter van het IJsselmeer. Vijf kilometer uit de wal sloeg de tanker om. Matroos Jan Waardenburg uit Am sterdam (18) wist in een sloep te ko men. Hij zag geen kans de schipper te bereiken. Na enkele uren spoelde de sloep aan op de kust van de Noord oostpolder. De matroos rende de pol der in en alarmeerde de politie. Even later voer de reddingboot uit om Jan Wolf uit zijn netelige positie te bevrij den. 5 ¥~)e diepe stormdepressie ten wes- - jj ten van Noorwegen is de voor- bode geweest van een kouder weer- type met regen en sneeuw. Dez laatste weersverschijnselen zullen zich vooral morgen voordoen, wan l neer een nieuwe depressienu no; s in ontwikkeling ten zuiden van s Groenland, bij Schotland zal zijr aangekomen. Vandaag passeert er eerst een rug van hogere luchtdruk met zonnige perioden en slechts weinig buien. Een onbestendige period* met s hagel en sneeuwbuien uit west tot noordwest, zoals wij nu meemaken, wil nog wel eens voorafgaan aan een vorstperiode.

De Vallei | 1969 | | pagina 1