„P.v.d.A. kan alleen met en P.P.R. in zee gaan D'66 Partijlid werd buiten de deur gezet j Surinaamse leerkrachten staken uit protest Politie zoekt oud-speler van Go Ahead, Kraus Bange avonturen en moedige hulp acties op woelige Noordzee Demonstrerende meisjes in Gaza uiteengeslagen Democratisch Appèl wil breuk met P.S.P. V) Weer aanslag in Zurich Politie jaagt op wurger Nederland krijgt Egyptisch tempeltje ten geschenke ARRESTANTEN ONTKENNEN BANKOVERVAL In 1968 traden 189 Nederlandse priesters uit Nieuw plan voor doorstroming Na bankoverval in Duitsland Vliegende storm met windkracht 9-10 Boerenleenbanken „wederverkopers" van reisbureaus Moeder-overste huwt pater Ds L. Rijksen overleden Weer kritiek uit Rome op Ned. Catechismus Belangrijke aanpassing aan huidige omstandigheden Vijf procent van Nederlanders is homofiel Griekenland blijft in Raad van Europa DISCUSSIENOTA Betere status en meer salaris VECHTPARTIJ GRONDZEE LIEVER BUITEN NATTE PROPPEN Verzet in Engeland tegen vervroegde aflossing leningen AFKEURING Poging tot roofmoord in Eindhoven GELDKISTJE OOK ANDEREN Vormingscentra Wensen Betogingen MAANDAG 3 FEBRUARI 1969 UTRECHT De groep Democratisch Appèl in de Partij van de Arbeid heeft een dringend beroep op de partij gedaan om op het congres van begin maart een „goed partijbestuur" te kiezen. Dit zal krachtig leiding moeten geven, de samenwerking met de P.S.P. in de werkgroep Progressief Akkoord (PAK) moe ten verbreken en ten hoogste twee leden van Nieuw Links moeten bevatten. De P.v.d.A. kan slechts in zee gaan met D'66 en P.P.R., zo meent Democratisch Appèl. UTRECHT De heer R. S. van der Laan uit Hillegom, gewestelijk bestuurder in Zuid-Holland van de P.v.d.A., is zaterdag op verzoek J 2 van prof. dr. A. Heertje door de j politie uit de besloten vergadering j van Democratische Appèl gezet. Wegens lokaalvredebreuk is hij op het Utrechtse politiebureau ver hoord. Daarna is de heer Van der Laan weer teruggegaan naar het Gebouw van Kunsten en Weten schappen, waar de vergadering werd gehouden, om daar na afloop nog met het comité te praten. Het is de vraag of er verder nog wat aan deze zaak zal worden ge- daan. Het was een incident bij het begin van de bijeenkomst, omdat de heer Van der Laan meende, dat hij als partijlid gerechtigd was bij r de besprekingen te zijn. Hij werd J echter voor de keus gesteld te te- 0 kennen als sympathisant of anders J de zaal te verlaten, wat hij wei gerde. Het comité heeft toen de po litie erbij geroepen. De heer Van der Laan noemde het allemaal nogal fascistisch. Ook een Amsterdamse federatiebestuur- der, de heer J. Koning, mocht er niet in omdat hij niet wilde teke nen. Zijn vrouw is wel sympathi- sante van Democratische Appèl en kon dus wel naar binnen. De heer Koning heeft toen maar buiten op haar gewacht. Hij maak- te ook het incident met de heer Van der Laan mee, maar zei na afloop dat de bijeenkomst van De- mocratisch Appèl „een hemel" was in vergelijking met vergaderingen van Nieuw Links. HELMOND Op last van mr. De- lisken, officier van justitie in Roer mond, zijn twee Nederlanders en een Duitser aangehouden. Ze worden ver dacht van bankroof, vrijdagavond in de Boerenleenbank van Leveroy. De De mannen werden op verschillende plaatsen aangehouden. Zij ontkennen ook maar iets met de bankroof te ma ken te hebben. HILVERSUM Het vorig jaar zijn In Nederland 189 roomskatholieke Priesters uit het ambt getreden. Dat is ijna drie en een half procent meer dan in 1967. Deze cijfers zyn gisteravond bekendgemaakt in het programma van de KRO-televisie „De Zeereerwaarde Heer". Tegenover de 189 ambtsverlatingen op een totaal van tienduizend priesters stonden 139 priesterwijdingen. In 1959 waren dat er nog 373 en in 1964 301. De meeste uitgetreden priesters re gistreerde vorig jaar het bisdom Roermond, dat overigens ook de mees te "priesters telt. Zestien priesters leg den in dit bisdom het ambt neer. Daarna volgden het bisdom Haarlem met elf en Rotterdam met acht. Bij de kloosterorden viélen de mees te ambtsverlatingen te constateren. Bij de Franciscanen en de priesters van het Heilige Hart elk vijftien, ge volgd door de Augustijnen (elf), Je- zuïten (acht), Dominicanen (zeven) en missionarissen van het Heiig Hart (zeven). ATHENE Griekenland is niet van plan zich terug te trekken uit de Raad van Europa. „Wij blijven om te tonen da* wij de rechten van de mens eer biedigen, hetgeen vanzelfsprekend is. Bovendien willen wij onze grote vrien den niet in een moeilijke positie bren gen". Dit heeft de Griekse premjer Papa- dopoulos zaterdagochtend meege deeld. „Het feit dat wij in de Raad blijven, heeft niet tot doel een certifi caat te krijgen dat bewijst dat wij de rechten van de mens eerbiedigen of dat in Griekenland niet wordt gemar teld" aldus de premier. „Wij blijven om degenen die, opge leid door de communistische propa ganda ons kritiseren, in de gelegen heid te stellen hun standpunt duidelijk uiteen te zetten. Of te laten bewijzen tot hoever hun respect voor de waar heid gaat". Een wervelstorm heeft gisteren Nieuw-Caledonië, een eiland in het westen van de Stille Oceaan, getrof fen. De storm, die Colleen wordt ge noemd, veroorzaakte aardverschui vingen en verbrak talloze verbindin gen. Veel mensen werden dakloos. in een besloten vergadering een reso lutie van deze strekking aangenomen. De groep telt thans zestienhonderd aam- hangers, maar is ervan verzekerd, dat zjj de sympathie heeft van een aanzien lek groot aantal leden van de PvdA en met name waardering ontmoet by vele vooraanstaande politici en by het party - kader. De voorzitter van de vergadering, prof. dr. A. Heertje, zei ervan over tuigd te zijn dat de opvattingen van Democratisch Appèl een zodanige aan hang zullen vinden bij de congresafge vaardigden, dat een motie in deze geest zeker zal worden ingediend en aangenomen. De resolutie zegt, dat in het partij bestuur nu een „onevenredig aantal sympathisanten van Nieuw-Links zit ting heeft, waardoor dit bestuur in voortdurende onmacht verkeert om op constructieve wijze leiding te geven aan organisatorische en politieke ontwik keling in de partij." Met de PSP en de PPR komt de PvdA niet „tot vergroting van politie ke invloed" in het parlement en daar buiten". Het beginselprogram van de PSP is bovendien „in principiële te genspraak met dat van de PvdA, met name ten aanzien van het begrip de mocratie en de verdediging van vrij heid en vrede door middel van de Westerse defensie". Overleg met D'66 en de Politieke Partij Radicalen gezamenlijk kan wel tot positieve resultaten leiden. De re solutie doet tenslotte een dringend be roep op het congres, dat op 5, 6 en 7 maart in Den Haag zal worden ge houden, om de „invloed van Nieuw Links in het partijbestuur tot redelijke proporties terug te brengen en een ver der samengaan met de PSP af te wij zen". Democratisch Appèl had voor de Utrechtse bijeenkomst een uitvoerige discussienota onder haar leden ver spreid. Over de invloed van Nieuw- Links zegt deze nota: „iMen is nu zo ver, dat men meent met kans op succes een greep naar de macht in de partij te kunnen doen". Het partijbestuur wordt verweten, dat het te zwak is geweest, een beleid van pappen en nathouden, heeft ge voerd tegenover Nieuw-Links, welke groep in de afgelopen twee jaar een „veroveringstactiek" heeft toegepast. Dat deze is geslaagd ligt volgens deze nota voornamelijk aan „de partijgefto- ten die het wel geloven en thuisblijven". Nieuw-Links wordt in de discussie nota verweten dat zij uit is „op verove ring van het partij-apparaat" en het partijbestuur krijgt te horen dat het „door dit onderlinge geharrewar" de partij heeft verhinderd om een van haar meest essentiële takep te vervul len: „op financieel-economisch gebied leiding te geven aan de uitstippeling van een samenhangend lange-termijn- beleid". Toch zei prof. Heertje zaterdag, dat Democratisch Apèl geen pressiegroep tegen Nieuw-Links wil zijn. De groep streeft ook niet naar een soort aandeel in het partijbestuur. De groep zal zich opheffen als er een goed bestuur komt. Nieuw Links mag daar best inzitten, PARAMARIBO Alleen al in Paramaribo krijgen vandaag negentigduizend schoolkinderen geen onderwijs, omdat de Surinaamse leerkrachten in staking zijn gegaan. Het aantal kinderen, dat de dupe wordt van de staking, is in heel Suriname veel groter. De ouderwijzers eisen een betere sta tus en een hoger salaris. Zij wilden oorspronkelijk een nieuwe salarisrege ling. Toen de salarisherzieningscom missie de eisen onhaalbaar noemde, stelden de leerkrachten voor hun sala risschalen te koppelen aan die van de ambtenaren. De besprekingen die daarover zater dag zijn gehouden en die bepalend wa ren voor het al dan niet uitroepen van de staking, liepen vast. De federatie van hogere en middelbare ambtenaren en de Vereniging van Leraren kwamen niet tot een vergelijk met minister Pengel (Binnenlandse Zaken). Minister Pengels woordvoerder gaf daarop geen commentaar. De minister bleek niet van plan te zijn de over plaatsing van de leraar ir. S. Devid on gedaan te maken. Devid werd, als le raar wis- en natuurkunde, overge plaatst naar het ministerie van mijn bouw, "bosbouw en domeinen, omdat mi nister Pengel hem verweet als vak bondsbestuurder buiten zijn boekje te zijn gegaan. De vereniging van leraren riep de staking uit toen bleek dat zaterdagmid dag geen vergelijk mogelijk werd. Ruim veertig werknemers-organisaties had den daarmee in een motie al gedreigd. Na afloop van de vergadering van Democratisch Appèl in Utrecht werd een persconferentie gegeven. Van links naar rechts de heren H. Pors jr., prof. Heertje, A. van Loon en J. P. Mazure. bij wijze van afspiegeling wat er in de partij leeft. Of het nieuwe bestuur goed is, zal volgens prof. Heertje vanzelf wel blijken en daarvan hangt het dan af, of de groep zich zal opheffen. Democratisch Appèl zal in de komen de weken nagaan wat het effect van de resolutie in de partij zal zijn en aan de hand daarvan beslissen of het nog van zich zal moeten laten horen. Volgens het socialistische Tweede- Kamerlid F. .J Goedhart met o.a. Eerste-Kamervoorzitter prof. dr. ir. P. J. Mazure, lid van het vergade- ringsbestuur van Democratisch Appèl ligt het voor de hand dat deze stel- lingname op het congres tot uiting zal komen. Hij stelde zich zeer scherp op tegenover Nieuw Links, welke groep het volgens hem onderling niet eens is, maar wel overal tegen aan trapt en actie voert tegen het establishment. UTRECHT Minister Schut (Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening) wil met de geemcnten gaan praten over de mogelijkheid geen huizen aan mensen te verhuren die een duurder huis kunnen betalen. De minister wil nu zijn voorstel tot een huurbelasting van de baan is, op deze manier de doorstroming be vorderen*. Hij wil dat alle woning bouwverenigingen meer goedkopere huizen vrij maken ,en aan de mensen die het kunnen betalen, duurdere hui zen toewijzen. De gemeenten moeten hier het voor beeld geven „maar ik kan ze nergens toe dwingen", aldus de minister. „In de contingentering bezit ik een machig wapen", zo dreigt hij in Volkshuisvesting", een blad van het Christelijk sociaal centrum voor volks huisvesting. BONN Willi Kraus (25), topspeler van de Westduitse Bundesliga en in het seizoen 1963-1964 spelend voor Go Ahead, is voortvluchtig. Hij wordt door de Duitse politie gezocht wegens bank roof. Kraus maakte vrijdagmorgen vroeg 65.000 mark buit bij een overval op de Oldenburgische Landesbank in Bramsche by Osnabrück. Go Ahead verkocht Kraus vier jaar geleden aan de Westduitse club Hertha B.S.V., voor weinig geld. „Het was een onaangename vent. We hadden er geen prettige ervaring mee", zegt de heer Gorter, secretaris van Go Ahead. „We verkochten hem om de goede sfeer in Go Ahead te behouden." Kraus is vrijdagmiddag tegen half vijf voor het laatst gezien op het sta tion van Gelsenkirchen met een zwarte aktentas onder de arm. Zijn vrouw In ge (26) is ook spoorloos. Kreus' hand langer bij de overval, Heinrich S. (30), is intussen gearesteerd. De voorhoedespeler Kraus was in het seizoen 1967-'68 de topscorer van Schalke 04. De voetbalartiest, die zijn club redde van de degradatie, werd door zijn supporters ..Williken" ge noemd. Hij werd öopr Schalke 04 vor stelijk betaald. Kraus smeet echter met geld in een rumoerig uitgaansleven. Zijn vrouw moest meermalen bij de voetbalvereni ging aankloppen om het huishouden draaiende te houden. Begin vorig jaar ontsloeg de club hem, nadat hij in een café een vecht partij had uitgelokt. Kraus pleegde daarna ettelijke inbraken in winkels, maar kwam er voor de rechter steeds genadig af, omdat hij zich beriep op zijn mindere toerekeningsvatbaarheid. Willi Kraus speelde sindsdien in Ein- tracht Gelsenkirchen. De overvallers wachtten vrijdag, ge maskerd met nylonkousen, totdat om ROTTERDAM In een vliegende noordwesterstorm haalde de Belgische sleep boot Scaldis gisteravond, na een dramatische reddingsactie, alle zeven opvarenden van een klein Deens vrachtschip. Voor de haven van Scheveningen koerste gelijktijdig de reddingboot Bernard van Leer heen en weer. Schipper Simon den Heyer weigerde door de brekers, die tussen de pieren als een muur overeind stonden, de haven in te varen. De hele dag hadden gisteren storm winden met kracht negen tot tien de Noordzee en de Nederlandse kust ge teisterd. In het noorden van het land werd tegen de avond een beperkte dijkbe waking ingesteld. De dijken van Gro ningen en Friesland werden voor alle zekerheid bemand. Omstreeks half ne gen stond langs de Friese kust het water drie meter hoger dan normaal. Voor de Engelse oostkust leverden Britse helikopterpiloten een voortreffe lijke prestatie. In het aardedonker en belaagd door de storm, tilden zij 45 bemanningsleden van een boorplatform, dat door een explosie werd bedreigd. Onder de geredden bevonden zich on geveer tien Nederlanders. Eerder op de dag waren al elf mensen van het platform geëvacueerd. Het drama met de Deense kustvaar der Tobi Trader vormde het hoogte punt van de dag. Het scheepje raakte zeventig kilometer ten westen van IJmuiden in nood. Een grondzee ram de de railing aan stuurboord weg, het stuurwiel werd versplinterd en de mo tor stopte. De kapitein vroeg dringend om hulp. Toen die hulp kwam, dacht de kapi- tei het toch zelf te kunnen klaren. De reddingboot uit Scheveningen keerde terug. Maar de Belgische sleepboot Scaldis bleef in de burrt. „We maken teveel slagzij. We verlaten het schip", liet de kapitein rond tien uur plotse ling weten. De kapitein van de Scaldis hield het hooofd koel: „Blijf aan boord. We lig gen dertig meter van u vandaan. We halen u er af." Om elf uur meldde de Scaldis over de radio: Een man ge red. Acht minuten later had de sleep boot alle zeven Denen veilig aan boord. De sleepboot besloot bij het onttakelde schip te blijven. Het zakte steeds ver der over stuurboord weg. Intussen had de schipper van de Scheveningse reddingsboot besloten de storm in volle zee over zich heen te laten gaan. Het was een unieke beslis sing. Hierover zei de heèr CH. van der Zweep, de directeur van de Koninklij ke Noord- en Zuid-Hollandsche Red ding Maatschappij: „Voor de nieuwe pieren in aanleg is een grote massa steen gestort. Daar slaat een zeer zware storm overheen waardoor het te gevaarlijk was om binnen te lopen. De schipper wilde liever het daglicht af wachten". ZüRICH Voor een overheidsge bouw in het centrum van de Zwitser se stad Zürich is zaterdagnacht een kneedbom ontploft. Tot ver in de om trek sneuvelden ruiten van woningen en winkels. Niemand werd gewond. Op de plaats van de ontploffing la gen pamfletten waarin aan „alle bur gerlijke instellingen" de oorlog werd verklaard. De vlugschriften waren ondertekend met „groep van anar chisten". Een soortgelijke boodschap werd verleden jaar Kerstmis gevonden bij het hoofdbureau van politie, waar een bom tot ontploffing kwam. De „groep anarchisten" heeft laten weten, dat nog meer aanslagen kunnen worden verwacht. half acht 's morgens drie personeelsle den van het bankfiliaal in Bramsche op hun werk kwamen. De filiaalchef en zijn twee medewerk sters werden onder bedreiging met een pistool geboeid en kregen natte lappen als prop in de mond geduwd. De chef moest de sleutel afgeven van de kluis, waarin 65.000 markt lag. De rovers verdwenen met een vrien delijk „tot ziens" in een rode Alfa Ro meo, met nummerbord GE-LA-3. Kraus had deze wagen de dag tevoren in Gel senkirchen gehuurd. LONDEN De grote Britse ban ken verzetten zich tegen een richtlijn van de Bank van Engeland om hun klanten te vragen opgenomen lenin gen af te lossen. De centrale bank voert daarmee een wens van de rege ring uit, die het uitstaande krediet tot half maart met 150 miljoen pond wil in krimpen. De banken zeggen geen verzekering te kunnen geven dat aan het verzoek zal worden voldaan. Zij waarschuwen dat tal van kleine zaken en privéklan- ten die van dergelijke leningen afhan kelijk zijn, in ernstige moeilijkheden zouden komen te verkeren. EINDHOVEN De 1050 kantoren van de Boerenleenbanken in ons land gaan, waarschijnlijk al in september, vakan tiereizen verkopen. Het is, volgens drs. G. A. van der Linden, onderdirecteur van de Centra le Boerenleenbank in Eindhoven, niet de bedoeling om de reizen zelf te orga niseren, maar om als wederverkoper op te gaan treden van één of twee reisbu reaus. Hij vindt dit een logisch vervolg op enkele andere diensten, die zijn orga nisatie toch al aan haar klanten be wijst: de verkoop van deviezen en reis verzekeringen. De Boerenleenbanken zijn de eerste banken in Nederland, die nu ook als „reisbureaus" gaan funge ren. Vooral op het platteland, in de klei nere dorpen, is daaraan behoefte. LONDEN Een moeder-overste van een klooster in Hallaton Hall in Mid- den-Engeland, heeft na 18 jaar haar klooster verlaten. Zij is kort daarop met een priester getrouwd. Moeder-overste Sheila Mary (42) ver telde dat zij verliefd was geworden op pater Colin Stuart, die het klooster als leraar bezocht. Ze verliet Hallaton Hall en trouwde de pater voor een kanton gerecht. Het hoofd van de kloosterorde, waar toe moeder-overste behoorde, gaf als commentaat: „Ze zijn verliefd gewor den. Liefde is iets waar je geen zeg genschap over hebt. Dat komt gewoon". De motie werd gesteund door de werk nemersorganisaties van de Surinaamse waterleidingbedrijven. Of alle openbare scholen en de lage re scholen van de r.k.-missie en de evangelische broedergemeente in Suri name worden gesloten, was gisteravond nog niet bekend. Toen werd ook nog verwacht dat de mulo-leerkrachten het werk eveneens zouden neerleggen. Premier Pengel, behalve minister van Binnenlandse Zaken ook nog voorzitter van het Surinaamse Vakverbond van Werknemers, keurde intussen een actie van de werknemersbond Owos scherp af. De bond eiste dat hij zou aftreden als voorzitter van het vakverbond. Pre mier Pengel overweegt verdere maatre gelen. De vakorganisatie van werknemers bij het Surinaamse elektriciteitsbedrijf nam het initiatief tot de actie tegen Pengel. DEN HAAG Op de leeftijd van bij na 67 jaar Is overleden ds. L. Rijksen, predikant bij de gereformeerde ge meente van Rotterdam-West. Dominee Rijksen, die predikant is ge weest te Leiden en te Middelburg, heeft zeer vooraanstaande plaatsen in de ge reformeerde gemeente ingenomen. Zo was hij docent aan de theologische school te Rotterdam en meermalen voorzitter van de generale synode. Ook was hij voorzitter van de kweekschool „Driestar" te Gouda. EINDHOVEN De Eindhoven se po litie zoekt naar de 28-jarige werkloce kolensjouwer Marinus K., die vrijdag morgen de 23-jarige Eindhovense me vrouw G. T. van der L. heeft willen wurgen. De kolensjouwer belde bij mevrouw T. aan met het verzoek de kolenreke- ningen te mogen controleren- Toen hij werd binnengelaten controleerde hij de rekeningen. Hij verklaarde ze in orde en maakte aanstalten om te ver trekken In de hal van de ftet nam de vrouw plotseling in een wurggreep tot dat rij bewusteloos werd. Hierna legde hij haar op bed. snoerde haar met een kabeltje de hals en bond de uit einden aan het bed vast. Daarna nam hij een geldkistje met vierhonderd gulden en de .portemon- naie van het slachtoffer mee. Daarin zat nog tien gulden. Mevrouw T. kwam na ongeveer een half uur bij, wist zich te bevrijden en ging bij de buren hulp halen. Aan de politie vertelde rij, dat de man veer tien dagen geleden bij haar kolen ge bracht had. Zij had de kolen toen be taald uit het geldkistje. Nadat Marinus K. bij haar binnen gekomen was, heeft de dader goed rondgekeken. Zowel de voor- als ach terzijde van het huis zijn van glas, zodat de man door de hele flat kon kijken. Daarom heeft hij gewacht met het overvallen van de vrouw tot zij in de hal waren. Op verschillende plaatsen is de ko lensjouwer sindsdien gesignaleerd. In Rotterdam is hij zelfs bij familie ge weest. Zaterdagavond werd hij weer in de buurt van Eindhoven gezien. In Vessem wist hij zaterdagavond laat een patrouille van de Rijkspolitie, die jacht op hem maakte, te ontkomen. De politie vermoedt dat hij nu near Bel gië is uitgeweken! LEIDENPresident Nasser heeft een decreet ondertekend voor de overdracht van een Egyptische tempel aan Nederland. Verwacht wordt, dat het uit de tweede eeuw na Christus daterende monument aan het eind van dit jaar op de binnen plaats van het Rijksmuseum van Oudheden in Leiden wordt geplaatst. Het geschenk van de Egyptische re gering is een dankbetuiging voor de belangrijke bijdrage van ons land bij de verplaatsing van de tempel van Aboe Simbel, die door de bouw van 'n stuwdam onder water dreigde te ge raken. Het geschenk van de Egyptische rege ring is een kleine tempel van acht me ter lang, zeven meter breed en vieren- eenhalve meter hoog, die in 1961 werd afgebroken in verband met de aanleg van een stuwdam in de Nijl. De naar schatting zevenhonderd steenblokken van de tempel zijn op het ogenblik op geslagen op het eiland Elefantine in af wachting van het transport naar Ne derland. De door Egypte aan ons land geschon ken tempel komt uit Taffa, ongeveer zestig kilometer van Assoean. Om streeks 710 werd het een christelijk kerkgebouw. In een latere periode werd het gebouwtje aan de oprukkende Is lam prijs gegeven. Italië en de Verenig de Staten kregen voor hun hulp aan de actie van de Unesco tot redding van de Nubische monumenten, in verband met de bouw van een stuwdam in de Nijl, eveneens tempels ten geschenke. De Italianen hebben hun tempel in Turijn al opgebouwd, terwijl in het Central Park in New York op het ogen blik eveneens gewerkt wordt aan de reconstructie van een Egyptische tem pel. Ook Spanje heeft een dergelijk ge schenk ontvangen. Over twee weken reist prof. dr. A. Klasens, de directeur van het Rijks- VATICAANSTAD— De „Osservato- re Romano", het dagblad van liet Va- ticaan, heeft woensdag weer kritiek uit geoefend op de omstreden nieuwe Ne derlandse Catechismus en de theolo gen laten weten, dat zij zich niet we derrechtelijk de taak van de bisschop pen om de kerkelijke leer uit te leggen, mogen toeëigenen. Een Catechismus, aldus het blad, dient een eenvoudige en ondubbelzinnige uit leg te zijn van de kerkelijke leer. Iede re theoloog moet die leer uitleggen in overeenstemming net de voorschriften van de Kerk. Op dit terrein, zo gaat het blad ver der, is het misschien zelfs meer dan op het gebied van de natuurwetenschap pen noodzakelijk, dat het resultaat van het onderzoek eerst wordt gecontro leerd voor het toegevoegd wordt aan het leerstellige erfgoed van de Kerk. Ge beurt dit niet, dan is het gevaar van een steeds toenemende verwarring niet denkbeeldig. door Vaticaan verzacht Kloosterregels DEN HAAG Het Vaticaan heeft de kerkelijke wetten voor kloosterlin gen verzacht. De proeftijd het no viciaat zal worden verlengd. Voorts behoeven kloosterlingen geen eeuwige geloften meer af te leggen, k mag voortaan de hulp worden in geroepen van een psychiater om na te gaan of de toekomstige klooster ling geschikt is voor het kloosterle ven. De nieuwe instructies zijn zaterdag ge publiceerd. Het Vaticaan noemde 't document, dat de handtekening van paus Paulus droeg, „een van de be langrijkste die de kerk in de laatste :aren heeft uitgegeven om haar aan de moderne tijd aan te passen". Het document staat novicen dege nen die zich op het kloosterleven voor bereiden toe een deel van hun proefperiode buiten het klooster door te brengen, bijvoorbeeld in vormings centra of andere vormen van aposto laat. Over de kleding moeten de ordes en congregraties zelf beslissen, aldus de instructie. In een verantwoording schrijft kar dinaal Antoniutti, hoofd van de congre gatie voor de religieuzen, dat de re gels die tot bloei van het kloosterle ven hebben bijgedragen moesten wor den aangepast aan de moderne tijd. „De congregatie voor de religieuzen heeft gehoor gegeven aan de wensen van de leiding van vele kloosterordes en verzachting van bepaalde 'regels toegestaan totdat het nieuwe kerkelij ke wetboek gereed zal zijn", aldus kar dinaal Antoniutti. Hij maant de kloos terlingen en hun oversten echter voor zichtig te werk te gaan en de geest die het kloosterleven moet beheersen niet uit het oog te verliezen. museum van Oudheden in Leiden naar Egypte. Hij zal daar besprekingen voe ren over het transport van de tempel fragmenten naar Nederland, dat in zijn geheel door het rijk zal worden bekos tigd. De tempel van Taffa betekent een belangrijke aanwinst voor het Leidse museum, dat reeds een zeer interes sante collectie Egyptische kunst her bergt. Met Parijs, Londen, New York en Turijn behoort Leiden tot de vijf ste den die buiten Egypte over de belang rijkste Egyptische kunstcollecties be schikken. Yan onze correspondent TEL AYIV Israëlische troepen hebben gistermorgen in Gaza driedui zend demonstrerende schoolmeisjes met de wapenstok uiteengeslagen. Daarbij werden 93 meisjes gewond, van wie drie met gebroken ledematen in een ziekenhuis moesten worden opgenomen. De militairen grepen in, nadat de meis jes twee uur lang het verkeer in het centrum van Gaza hadden verlamd. De betogende meisjes bekogelden pas serende Israëlische legerauto's met ste nen onder het uitroepen van pro-Nas- ser leuzen. Een vrouwelijke Israëlische soldaat en enkele burgers werden door de rondvliegende stenen gewond. De auto van de Israëlische militaire com mandant werd eveneens door stenen ge raakt. In Brussel en Londen is gisteren ge demonstreerd tegen de openbare terecht stellingen in Irak. Onder de terechtge- stelden waren negen Iraakse Joden. In Brussel namen ongeveer driedui zend leden van de Joodse gemeenschap aan de betoging deel. Zij eisten dat de Belgische regering en de regeringen van alle beschaafde landen krachtig zouden optreden om dergelijke terecht stellingen in de toekomst te voorkomen. In Londen trokken ongeveer duizend betogers naar de Russische ambassa de om te protesteren tegen de discrimi natie van Joden in de Sovjet-Unie. Daarna werd een zwijgende demon stratie gehouden voor de Iraakse am- basade. Het invloedrijke Egyptische dagblad Al Ahram heeft zyn misnoegen geuit over de terechtstellingen. Het schreef dat excuties geen gelegenheid waren voor festiviteiten een verwijzing naar de duizenden mensen die naar de gal gen met de lijken in Bagdad waren gaan kijken en er dansend langs ge trokken waren. TILBURG Ruim vyf procent van de Nederlanders is homofiel. Dat blijkt uit een nog niet gepubliceerd rapport over de homofilie in ons land, opgesteld door het Nederlands Instituut voor So- ciaal-Sexuologisch Onderzoek in Zeist. Drs. D. C. J. Peype van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschap pelijk Werk zei dit gisteren tijdens een forumbijeenkomst in de Katholieke Ho geschool in Tilburg. „Onze samenleving telt zo'n 650.000 homofielen. Hiervan zijn er 80.000 tot 100.000 gehuwd. Dat betekent, dat in ons land zeker een miljoen mensen direct of indirect met de homofilie te maken héb ben", aldus drs. Peype. r<

De Vallei | 1969 | | pagina 5