Russen Botwinnik en Gelier eindigden op eerste plaats Cortlever weer actief meester Voetbal in het buitenland Zei mijn vriend: „Ik wil toch 's weten waarom die Drum jou zo bevalt. Ik neem er een goed?" Mooi dat het niet bij die ene bleef. Nou zitten d'r veertig in... dus ik dacht: je gaat je gang maar. Goeie kans dat-ie morgen zelf een pakje Drum bij zich heeft. héle beste halve zware. JAN HEIN DONNER BEST GEPLAATSTE NEDERLANDER Geen Nederlands succes in Ylasim Competitie-uitslagen in volleybaltop Teleurstellend slot van Hoogoventoernooi Nog juist in geldprijzen Passief geworden Interesse terug Verklaring Anquetil gaat vrijuit Engeland Duitsland Portugal Italië België Frankrijk Spanje Tafeltennis HOCKEY MAANDAG 3 FEBRUARI 1969 WIJK AAN ZEE Alle speculaties over een spannende finish van het 31ste Hoogovenschaaktoernooi zjjn stukgelopen op de onwil van de grootmeesters hun eenmaal verworven posities en de daaraan verbonden geldprijzen in de waag schaal te stellen. De laatste ronde begonnen op voor schakers wel erg matineus uur was nauwelijks een uur oud, toen achter elkaar vijf remises werden be klonken. Daarmee kreeg het voortvarend begonnen evenement een enigszins te leurstellend slot. Er hadden geruchten de ronde ge daan, dat Olafsson .een uiterste poging zou doen Botwinnik het volle punt af handig te maken. Wie echter de bezig heden van de IJslander de laatste da gen enigszins had gevolgd, wist dat hiervan geen sprake kon zijn. Clafsson vierde namelijk de bonte avond mee tot 't ochtend krieken en ging de avond erop opnieuw laat naar bed nadat hij een inspannende simultaanseance had ge geven. Geen wonder dat hij Botwinniks remiseaanbod op de dertiende zet dank baar aanvaardde. Efim Gelier yond het waarschijnlijk gênant als hij boven zijn vriend en leermeester Botwinnik zou eindigen. Hij voorkwam dat door na 18 zetten remise overeen te komen met Kavalek. De enige, die op dat moment nog op gelijke hoogte met de beide Russen had kunnen eindigen, was de Hongaar Lajos Portisch. Deze was met de Amerikaan Benkoe in een positione le strijd gewikkeld en creëerde in Ca- pablanca-stijl aanvalsdreigingen. Keres speelde tegen Ree op winst, evenals Lombardy tegen Van Scheltinga. Van deze drie vechtlustigen slaagde alleen Keres. Hij versloeg de Nederlandse kampioen door een aanval op de dame vleugel en eindigde op de met Portisch gedeelde derde plaats, een half pupt achter Botwinnik en Geiler. Portisch kwam namelijk na een afruil niet ver der dan remise. Lombary verging het nog slechter. Hij bouwde een overwe gende stelling op, maar offerde in tijd nood de kwaliteit en gaf zich gewon nen, toen loper-verlies niet meer kon worden voorkomen. Donner greep via een remise in de laatste ronde tegen Ciric nog juist de laagste van de acht beschikbare geld prijzen. Hij was de bestgeklasseerde Ne derlander. Met 7V» punt scoorde hij pre cies vijftig procent. Het dient echter ge zegd dat van de vier overwinningen, die hij behaalde, er drie waren tegen land genoten. Daarnaast won hij van Osto- jic. Hij verloor van Geiler, Olafsson, Medina en Portisch. Langeweg leed 8 nederlagen en boekte daartegenover overwinningen op Ree, Van Scheltinga en Medina. De Nederlandse kampioen Hans Ree, die het vorig jaar bij het Hoogovenschaaktoemooi een meesterre- sultaat boekte, verloor ditmaal niet min der dan tien partijen en won alleen van Ciric en Doda. Van Scheltinga ein digde door zijn zege in de laatste ronde op Lombardy zelfs een vol punt boven hem. De Beverwijkse meester verloor VLASIM. De spelers en speelsters, die Nederland vertegenwoordigen bij een internationaal tafeltennistoemooi in Vlasim, hebben weinig succes kunnen behalen. Bij de heren werden Nico van Slobbe en Peter Joels in de eerste ronde uitgeschakeld. Van Slobbe kon tegen de Tsjech Ovcarik nog een game bemachti gen, maar Joels slaagde daar tegen de Tsjech Suchopar niet in. Mieke ten Broek verloor ook meteen haar eerste wedstrijd zonder gamewinst tegen de Tsjechische Kakosova. Eredivisie: Heren: HML/CLVSFC 3-1 OrawiUS 3-1 ValuasTornado 3-1 AMVJ/Rotterdam—Libanon '50 2-3 CitoBlokkeer 0-3 HevokAMVJ/Amsterdam 0-3 Dames: HML/CLV—SFC 2-3 PSV—Haag '68 0-3 Vred./Ach. IIIBekkerveld 3-1 IsalaArmada 3-0 ValbovolKaranoi afg. Rapid MBoemerang 2-3 negen maal, maar won van Ree, Kava lek en Lombardy. Botwinnik maakte het grootste aantal remisepartijen, namelijk negen. Hij was de enige deelnemer die ongeslagen bleef. Sinds de overwinning van Jan Hein Donner in het 25e Hoogovenschaaktoer nooi hebben de Russische deelnemers steeds behoord tot de eerste-prijswin- naars. In de meestergroep werd de eer ste plaats gedeeld door de Fin Westeri- nen (24) en de Zuidslaviër Kurajica (21). Het damestoernooi werd voor de vierde maal gewonnen door de Roemeense me vrouw Nicolau, die aan zeven Hoog oventoernooien heeft deelgenomen. Eindstanden Grootmeestergroep: 1. Botwinnik en Geiler, beiden IOV2 p; 3. Keres en Por tisch, beiden 10 p; 5. Olafsson 97» p; 6. Benkoe 9 p; 7. Ciric 87» p; 8/9. Donner en Doda, beiden 77» p; 10. Kavalek 7 p; 11. Lombardy 67»* p; 12. Ostojic 57» p; 13. Medina en Langeweg, beiden 5 p; 15. Van Scheltinga 472 p; 16. Ree 37a p. Meestergroep: 1/2. Westerinen en Ku rajica, beiden 11 p; 3. Honfi 1072 p; 4/5. Ciocaltea en Cortlever 972 p; 6. Scholl 9 p; 7. Bednarski 872 p; 8/10. Gaprindas- vili, Kozma en Ujtelky, allen 77a p; 11/12. Sandor/Kramer, beiden 672 p; 13. Krabbe (Ned) 6 p; 14/15. Jongsma en Hartoch, beiden 372 p; 16. Bredewout 27» p. Damesgroep: 1. Nicolau 87a p; 2. Vo- kralova 8 p; 3/5. Timmer, Sokolov en Vreeken, allen 77a p; 6. Ivanka 672 p; 7/8. Litmanovicz en Tuk, beiden 4 p; 9. Van der Giessen 37» p; 10/12. Heems kerk, Hellwig en Gutierrez, allen 3 p. WIJK AAN ZEE Even vergat schakend Nederland de drie weken volge houden fluistertoon. Cortlever had zijn laatste partij in de meestergroep van het 31e Hoogovenschaaktoernooi in winst omgezet. Reden tot een enthousias me, dat het gewone beschaafde vreugdebetoon bij een Nederlandse zege verre te boven ging, want door deze overwinning was de 53-jarige directeur van een handelsonderneming in natuursteen op een puntentotaal van 9% gekomen, juist voldoende voor het activeren van zijn meestertitel. Het werd gevierd, zoals voetbalsupporters eerudoelpunt begroeten. Heftig, ongeremd. Het was geloof ik de eerste keer, dat de bond voor die functie een gerouti neerde schaker heeft gevraagd. Daar kwam ik er weer een beetje in. Je volgde de partijen en hielp bij het analyseren." Over het gehalte van zijn spel in Wijk aan Zee is Cortle ver minder te spreken. „Het was ma tig. Twee partijen waren redelijk, te gen Jongsma en tegen Ujtelky. Nona Gaprindasvili had het zo tegen me kunnen uitblazen, maar ze zette een dame in, terwijl ze niet eens in tijd nood verkeerde, Kozma stond ook veel beter en Eddy Scholl heb ik tot twee keer remise aangeboden, voor- En et was reden voor, want sinds de internationale schaakbond (FIDE) de normen voor het behalen van grootmeester- en meesterresultaten aanzienlijk heeft verscherpt, leeft in KNSB-kringen de vrees, dat het aan tal actieve Nederlandse meesters aan zienlijk zal teruglopen. Dat geeft dan weer extra-moeilijkheden bij de be zetting van de toernooien, omdat daar voor nu eenmaal een flink aantal of ficieel getituleerden nodig is, wil het internationaal enige betekenis hebben. Van de veertien Nederlandse mees ters waren er inmiddels vijf passief geworden, omdat zij de laatste vijf jaar niet aan de normen hadden vol daan: Kramer, Henneberke, Muhring, Prins en Cortlever, van wie laatstge noemde dus nu weer is opgenomen in de rijen van de actieven. Hoe moei lijk het is geworden om momenteel een meesterresultaat te behalen, kan gedemonst.eerd worden aan de hand van de eindrangschikking van het 31ste Hoogoventoernooi. Langeweg, Ree, noch Van Scheltinga, allen actie ve meesters, voldeden aan de norm. Daarom was het vreugdebetoon rond Nico Cortlever begrijpelijk. De weer actief geworden meester vond het allemaal wat overtrokken „Eerlijk gezegd is die hele titula tuur een beetje onzin. Vroeger wist iedereen dat Lasker en Capablanca grootmeesters waren. Dat sprak van zelf. Nu zijn het er, geloof ik, in de tachtig. Er is ook niets aan verbon den. In Rusland krijg je een staats pensioen. Als je hier uit bent op fi nancieel voordeel, kuri je beter gaan boksen". Tien jaar lang heeft Cortlever zich verre gehouden van het intensieve schaakleven. In feite sinds zijn ver huizing van Amsterdam naar de Ach terhoek. De kinderen eisten aandacht, het heen en weer trekken dat bij schaken nu eenmaal nodig is, was niet goed mogelijk. Een half jaar geleden kwam de in teresse terug. „Ik heb me op aanra den van mijn vriend Bouwmeester wat literatuur aangeschaft en daar eens ingekeken. Maar het meest heb ik op gestoken, toen ik als ploegleider fun geerde bij de Olympiade in Lugano. dat hij een fatale fout maakte. Het heeft me zeker nite tegen gezeten. Daartegenover heb ik remises aange boden als ik nog best had kunnen doorspelen. Maar je wordt ouder, voelt je wat onzeker, reageert lang zamer". Heeft Cortlever een verklaring voor het feit, dat in Nederland het schaak- Heren Eerste klasse: Westen: LarenSchaerweyde 5-1 AmsterdamKampong 0-0 HHIJCBMHC 1-2 SCHC—HGC 2-1 HDMHilversum 1-2 Zuiden: EMHC—Keep Fit 1-3 MEP—Venlo 2-4 Tilburg's-Hertogenbosch 2-0 Breda—HTCC 2-3 De Nederlandse amateur-bokskam pioenschappen zullen! dit jaar tussen 22 maart en 15 april worden gehouden: Het toernooi begint op zaterdag 22 maart in de sporthal van Geldrop met de voorronden. Twee dagen later op 24 maart volgt in Amsterdam de tweede voorronde. De organisatie van de halve finale is evenals vorig jaar toegewezen aan Zwolle, waar de wedstrijden in de Stilo sporthal worden gehouden. De finales vinden op 15 april in de oude RAI in Amsterdam plaats. niveau aan de top de laatste jaren nite noemenswaardig is gestegen? „Om een topschaker te kunnen worden, moet je talent, maar ook de daarbij behorende mentaliteit bezitten. Dege nen, die dat alle twee heöben, doen in Nederland meestal wat anders dan schaken. Ze geven de voorkeur aan hun maatschappelijke carrière. Daar om heb ik bewondering voor prof. Euwe, die gtudie, werk en schaken op een werkelijk unieke wijze wist te combineren". En Cortlever zelf? „Ik speel voor m'n plezier". Ook toen hij bij een on handige manuoevre met een soep bord op een van de eerste dagen van het Hoogoventoernooi een tweede graadsverbranding aan beide armen opliep? „Och, een beetje pijn doet het denken geen kwaad..." BRUSSEL De Franse beroepsren ner Jacques Anquetil, vijf keer win naar van de Ronde van Frankrijk, is vrijdag door een rechtbank in Brussel vrijgesproken van een tegen hem inge diende aanklacht wegens het gebruik van stimulerende middelen. In mei van het afgelopen jaar was Anquetil tot een boete van 500 Belgi sche Franks (zevenendertigeneenhalve gulden) en een startverbod in België voor de duur van twee jaar veroor deeld nadat na een wedstrijd in het Antwerpse sportpaleis eind 1967 sporen van stimulerende middelen in zijn uri ne waren gevonden na een doping-con- trole. Anquetil ging tegen dit vonnis in beroep. Vrijdag verklaarde de Brussels» rechtbank de aanklacht ongegrond, om dat slechts één urinemonster was ge test in plaats van de gebruikelijk» twee. LONDEN Liverpool heeft zich aan de top van de ranglijst van de Engel se eerste divisie gehandhaafd door een overwinning met 10 op Sheffield Wed nesday. Leeds United hield de race met de koploper goed vol door overtuigend met 30 van Conventry City te winnen. Ook het op de derde plaats staande Everton maakte geen fout. Het zege vierde met 10 over Queens Park Ran gers, dat nu wel gedoemd schijnt met Coventry City te degraderen. Op een door aanhoudende regen drijf nat geworden veld had Liverpool tegen Sheffield Wednesday gedurende het grootste gedeelte van de ontmoeting een overwicht, maar het duurde tot de 65ste minuut dat Roger Hunt het enige doelpunt maakte. Leeds United nam in het duel met Queens Park Rangers reeds in de vierde minuut de leiding door een treffer van O'Grady. De Schot se international Billy Bremner voegde daar na de hervatting twee doelpunten aan toe. Evertons kostbare zege kwam tot stand in de tiende minuut, toen Jim my Husband de bal in het doel van Queens Park Rangers deponeerde. Manchester United, de houder van de Europese beker voor landskampioenen, leed zaterdag zijn tiende nederlaag van deze competitie. Tony Dunne was ver antwoordelijk voor het verlies van de Mancunians. Hij plaatste de bal in de wedstrijd tegen Ipswich Town in eigen doel. De meeste wedstrijden werden on der erbarmelijke weersomstandigheden gespeeld. Manchester City - New Castle United was 41 minuten oud, toen de scheidsrechter besloot te staken, we gens de hevige regenval. De stand aan de kop is: Liverpool 29-45; Leeds United 28-44; Everton 29- 42; Arsenal 27-38. Ik neem er een, goed? Drum mÈÊSÈk 0 275 Arsenal - Nottingham Forest 11; Ip swich Town - Manchester United 10; Leeds United - Conventry City 3-0; Lei cester City - West Ham United 11; Liverpool - Sheffield Wednesday 10; Manchester City - New Castle United 11 gestaakt; Queens Park Rangers - Everton 01; Southampton - Chelsea 5—0; Stoke City - West Bromwich Al bion 11Sunderland - Tottenham Hot spur 00; Wolverhampton Wanderers - Burnley 11. De eerste plaats van Bayem Mün- chen in de Westduitse Bundesliga is za terdag ernstig in gevaar gekomen. D» ploeg van Franz Beckenbauwer, die zon der doelpunten gelijkspeelde tegen Schalke '04, heeft nu een verliespunt meer dan Eintracht Braunschweig, dat door een overwinning met 10 op Ein tracht Frankfurt de tweede plaats be reikte met een punt en een wedstrijd minder dan de koploper. De grootste verrassing op de 21ste speeldag was d» nederlaag met 01 van Borussia Mön- chen Gladbach tegen het laag geplaat ste Kickers Offenbach. De Mönchen- gladbachers zakten door dit resultaat naar de derde plaats. Bayem München is het aanvallen ver leerd en daardoor blijven successen als in de eerste competitiehelft uit. D» De 15.000 toeschouwers in München toonden zich slechts een keer geestdrif tig voor hun favorieten. Dat gold ech ter alleen voor doelman Sepp Maier, die in de 39ste minuut een achterstand voorkwam, door een strafschop van Pohlschmidt te stoppen. Eerst in het laatste kwartier probeerden de Mün- cheners, die vrij lusteloos speelden, ver andering in de stand te brengen. De verdediging van Schalke '04 had echter weinig moeite de doorzichtige aanvallen te stuiten. De hoop van Bayern Mün chen is nu gevestigd op scherpschutter Gerd Müller, die na een schorsing van twee maanden volgende week weer speelgerechtigd is. Eintracht Braunschweig dankte zijn magere zege aan Hartmut Weiss, die in de tiende minuut een combinatie tus sen Maas en Ulsass afrondde. Een half uur later trof dezelfde speler de paal, nadat hij doelman Tilkowski reeds was gepasseerd. Daarmee was echter het kruit van de Brunswijker verschoten. Door enkele schitterende reddingen van de nationale doelman Wolter en het koelbloedig verdedigen van Base slaag de Eintracht Braunschweig erin d» voorsprong te behouden. Amateur-international Egon Schmitt beslist het treffen Kickers Offenbach— Borussia Mönchen Gladbach, waarin beide ploegen een hoog tempo han teerden, in de 81ste minuut in het voor deel van de Kickers. De stand aan de kop is: 1. Bayern München 21-27; 2. Eintracht Braun schweig 20-26; 3. Borussia Mönchen Gladbach 21-26; 4. VFB Stuttgart 21-25; 5. München 1860 21-26. VFB Stuttgart - Hertha BSC 4—2; 1. FC Nümberg - Hannover 96 12; Ba yern München - Schalke '04 00; Bor. Dortmund - München 1860 20; Werder Bremen - Hamburger SV 11; 1. FC Köln - 1. FC Kaiserslautern 21; Ein tracht Braunschweig - Eintr. Frank furt 10; MSV Duisburg - Alemannia Aachen 11. Setubal - Braga 30; Belenenses - Sa- joanense 32; Leixoes - Benfica 00; Varzim - FC Porto 11; Academica - Atletico 40; Sporting - CUF 11; Gui- maraes - Tornar 30. Stand: 1. FC Porto 27 pnt.; 2. Guima- raes 26; 3. Benfica 25; 4. Setubal, CUF en Academica 20 pnt. Fiorentina - Roma 00; Internaziona- le - Lanerossi Vicenza 10; Juventuf - Atalanta Bergamo 10; Palermo - Cagliari 00; Pisa - Torino 11; Samp- doria Genua - AC Milan 11; Varese - Bologna 11; Verona - Napoli 10. De kopgroep bestaat uit: 1. Cagliari 25 pnt.; 2. Fiorentina 24; 3. AC Milan 23; 4. Intemazionale 20; 5. Juventus 18 pnt. Lierse SK - FC Luik 01; Anderlecht - Racing White 20; Beveren Waas - Daring 21; St. Gillis - FC Mechelen 00; Standard - Charleroi 10; Bee ringen - FC Brugge 11; Waregem - St. Truiden 22; La Gantoise - Beer schot 20. Stand na 19 wedstrijden: 1. Standard 29 pnt.; 2. Anderlecht 26 pnt.; 3. FC Brugge 25 pnt.; 4. Charleroi 22 pnt. Ajaccio - Nantes 10; Nimes - Bor- deau 13; Lyon - Red Star 00; Va lenciennes - Monaco 42; Marseille - Sochaux 40; Rouen - Saint Etienne 15; Nice - Sedan 21; Strasbourg - Metz 11; Rennes - Bastia 31. De kopgroep van de ranglijst ziet er als volgt uit: 1. Saint Etienne 33 pnt.J 2. Bordeaux 32 pnt.; 3. Rouen 26 pnt.; 4. Valenciennes 22 pnt.; 5. Metz 22 pnt.; (Valenciennes heeft 19 wedstrijden ge speeld, de overige ploegen 20). FC Sabadell - Real Madrid 00; At letico Madrid - Real Zaragoza 10; FC Valencia - FC Malaga 00; Real So- ciedad - FC Elche 10; Atletico Bilbao - Espanol Barcelona 1—0; Real Cor dova - La Coruna 00; Las Palmas - Pontevedra 10; Barcelona - Granada 40. De stand na 20 wedstrijddagen: 1. Real Madrid 34 pnt.; 2. Las Palmas 25; 3. Barcelona 24; 4. Real Sociedad 22.

De Vallei | 1969 | | pagina 8