TOM OKKER TEKENDE PROFCONTRACT Weer ruzie tussen Merkel en Cebinac KNVB wees alle interlands toe aan Stadion Feijenoord Elly van de Brom over haar val op de 500 meter: Eigenlijk weet ik hoe het precies nóg niet, kwam" ROCHE TE STERK VOOR LAYER Koersen in Hilversum Goede tijden van Nederlandse rijders Postuum goud voor Poolse rodelaar n Blessure Eusebio niet ernstig Profwedstrijden in Rotterdam DAF vergroot omzet naar Frankrijk Manchester United en Chelsea ronde verder Met de radio naar bed NEDERLANDS KAMPIOEN VERBOND ZICH VOOR VIER JAAR AAN WERELDKAMPIOENSCHAP TENNIS N.V. Stuntwerk Zoveel geld Heel besluit Nu pakken Machteloos Tweekampen Larsen-Tal en Ree-Kavalek in Nederland Felle vechtster Eindexamen Zwaar In schema passen Meer sfeer Driessen winnaar op punten Oud-pikeur Koster overleden UIT DE KERKEN Chemie Combinatie Amsterdam Robeco steeds alert Binnenschippers klagen loodsen aan wegens te snel varen hij Hansweert Officieel bericht Toto 23 Uitbetaling van prijzen. Boksen DINSDAG 4 FEBRUARI 1969 AUCKLAND De Australische prof Tony Roche heeft gisteren in Auckland de tennistitel van Nieuw-Zeeland op z'n naam gebracht. In de eindstrijd ver sloeg hij zijn landgenoot Rod Laver met 6-1, 6-4, 4-6, 6-3. De partij duurde een uur en veertig minuten en de over winning leverde Roche ongeveer zesdui zend gulden op. Bij de dames kwam de Britse Ann Jo nes als winnares uit de bus. Zij rekende in de finale met sprekende cijfers af met de Australische Karen Krantzcke: 6-1, 6-1. ADVERTENTIE De betaling van prijzen voor Toto nr. 23 is, voor zover het de 1e, 2e, extra- en combinatieprijzen voor meer ko lommen betreft, per postcheque ge schied. De betaling van de 3e prijs (f7,10) geschiedt in snel tempo, doch niet kan worden voorkomen, dat iedere winnaar uiterlijk woensdag 5 febru ari a.s. betaling heeft ontvangen. In verband daarmede wordt de reclame termijn opgeschoven naar 19 februari. Men wordt dringend verzocht hier over vóór die datum niet te schrijven of te telefoneren. TOM OKKER eindelijk LONDEN Dank zij twe« doelpun ten in de laatste minuut heeft Chelsea gisteren de vijfde ronde van het voet baltoernooi om de Engelse beker be reikt. Het versloeg Preston met 2-1. Vorige week werd deze wedstrijd oorspronkelijk gelijk geëindigd over gespeeld, maar toen viel het licht uit na 70 minuten. Nu werd bij daglicht gespeeld. Chelsea ontmoet in de vol gende ronde Stoke thuis. Manchester Unites Europees kam pioen had ook een beslissingswed strijd nodig. Gisteravond won het met 2-0 van de derde-divisieclub Watford. Beide doelpunten werden gemaakt door Dennis Law. Manchester United komt in de volgende ronde zaterdag uit in een uitwedstrijd tegen Birming ham. Goal, het sportprogramma dat de K. R. O. -radio 's zaterdagavonds uit zendt, wordt gemiddeld door vierhon derdduizend luisteraars gevolgd. Voor al vrouwen houden de oren gespitst. Dat bleek tijdens de laatste uitzen ding, waarin de uitslag van 'n wedstrijd werd bekendgemaakt. Vier van de vijf prijzen vrijkaartjes voor de schaats kampioenschappen in Deventer wer den door dames in de wacht gesleept. Theo Koomen, een van de samenstel lers, onthulde dat meer dan de helft van de veertienhonderd inzendingen van vrouwen afkomstig was. „Vooral in de leeftijdsgroep van 18 tot 30 jaar luisteren veel dames naar Goal", vertelde hij. „Ik krijg herhaaldelijk brieven van luisteraarsters die schrij ven dat zij met de radio naar bed gaan. De Amerikaanse prof-groep Wereldkampioenschap Ten nis N.V. heeft in Dallas (Texas) bekendgemaakt dat Ne derlands tenniskampioen Tom Okker eindelijk een con tract heeft getekend. Okker verbond zich voor een periode van vier jaar aan de nu uit twaalf spelers bestaande groep voor een garantiebedrag van ongeveer f 725.000. Aanvan kelijk zou de Haarlemmer een paar weken geleden in Australië al hebben getekend. Het contract dat hem daar echter door promotor Bob Briner werd voorgelegd week op sommige punten af van wat Okkers zaakwaarnemer mondeling met de organisatie was overeengekomen. Okker reisde daarom door naar Amerika om daar nieuwe on derhandelingen te openen met de grote baas van de groep, de Amerikaanse oliekoning Lamar Hunt Zondagnacht bereikten de partijen overeenstemming. „Tom heeft aan Hunt de voorkeur gegeven boven McCall, omdat hij bij Hunt meer vrijheid geniet", vertelde Okkers moeder gisteren. „Tot op zekere hoogte kan hij nu in on derling overleg zelf de toernooien uitzoeken waarin hij per se wil spelen. Wanneer „Hilversum" bijvoorbeeld open zou worden zou Tom daar in ieder geval wel bij willen zijn". Morgen al maakt Tom Okker zijn debuut als beroepsspe ler. In Philadelphia neemt hij deel aan een toernooi, waar in bijna honderdduizend gulden aan prijzen is te ver dienen. De Wereldkampioenschap Tennis NV van de Amerikanen Hunt, Briner en Hill, waarvoor Tom Okker nu een con tract heeft getekend, schuwt het expe riment niet. In tegenstelling tot de greep van Mc Gall heeft de groep van Hunt de belangstelling van het publiek altijd met opmerkelijk stuntwerk pro beren op te wekken. De groep begon met acht spelers (Newcombe, Roche, Pilic, Barthes, Drysdale, Ralston, Tay lor en Buchholz), die gezamenlijk de zogenaamde „Knappe acht" vormden. De mooie jongens van Hunt werden In fraai uitgevoerde brochures van harte aanbevolen en niets bleek de zeer zakelijk geleide groep te veel om de toeschouwers een geslaagde show te kunnen bieden. Men bepaalde de tijdsduur van een partij op een uur en men ontwierp een systeem waarbij elk gescoord punt geld opleverde. Verder werden de spelers in vrolijk gekleurde shirts gestoken, liet men de ballen in plaats van door sproetige jongens op rapen door aantrekkelijke juffrouwen en konden de toeschouwers door een soort cadeaustelsel in het bezit van een flesje parfum komen. Later werden ook nog de Australiër Mel Anderson, de Amerikaan Marty Riessen met wie Okker nu wel weer ln het dubbelspel zal gaan uitkomen en de Zuidafrikaan Ray Moore gecon tracteerd. Tom Okker was nummer twaalf. Met uitzondering van Anderson zijn alle spelers van Hunt jonger dan dertig jaar, terwijl de meeste spelers van McCall de dertig al zijn gepasseerd. Nederland is Tom Okker dus voorlo pig kwijt. Voorzitter H. van Hoegee van de Koninklijke Nederlandse Lawn- tennisbond (KNLTB) heeft alle begrip voor het besluit van Okker. „Voor ons is het natuurlijk jammer", zegt hij. „Maar er is zoveel geld mee gemoeid dat ik niet anders kan zeggen dan dat hij volkomen gelijk heeft. Tom Okker blijft de tennissport in Nederland trou wens toch wel goed doen. Voor de men sen blijft Okker gewoon Okker, of hij nu prof is of niet. Wel zullen we als bond alles in het werk moeten stellen Okker ook als beroepsspeler een keec in Nederland te laten uitkomen". Wat dat betreft zou de KNLTB dan misschien vruchtbaar kunnen samen werken met voorzitter J. Mulder van de Hilversumse Lawntennisclub. Het afscheid van Okker als „amateur" dreigt voor het toernooi dat Mulder elk jaar op de banen van het Melkhuisje in Hilversum organiseert fatale gevol gen te hebben. Zonder trekpleister wordt de kans voor Okker op een rede lijke belangstelling verontrustend klein. Mulder: „Daarom overweeg ik ernstig het toernooi open te maken als dat kan. De ontwikkeling van het tennis dwingt je er eenvoudig toe. In ieder geval wil ik alles proberen om Tom Okker ook dit jaar naar Hilversum te halen". De vice-voorzitter van de KNLTB, de heer F. Hoyer, betwijfelt of Okker verstandig heeft gehandeld. Hoyer: „Het is voor hem natuurlijk een mooie kans om een macht geld in zijn vin gers te krijgen, maar zal de belangstel ling voor zo'n profcircus op den duur niet teruglopen? Donders nog aan toe, het is toch wel een heel besluit. Bo vendien leiden de profs een hondeleven. Dertig weken achterelkaar tennissen in rokerige zalen en wanneer er een toer nooi is afgelopen meteen maar weer door naar het volgende. Maar ja, hij moet het natuurlijk zelf weten. Er zal verduiveld hard gewerkt moeten wor den om voor Okker een opvolger te vinden, maar ik zou zijn vertrek toch geen ramp voor het Nederlandse tennis willen noemen; Tenslotte hebben we het vroeger toch ook zonder een spe ler van zijn kracht gedaan". Uiterst reëel is het commentaar van Dunlop vertegenwoordiger Hans van Dalsum, wiens zakelijke relatie met Okker gewoon blijft bestaan. „Wanneer Tom niet had getekend", zegt hij over tuigd, „had ik dat verdomd stom ge vonden. Hij moet het nu pakken. Ten slotte heeft hij niet alles alleen uit lief de voor het spel gedaan. Het is alleen te hopen dat ze het toernooi om de Da- vis Cup nu eindelijk gaan openstellen voor profs, want het zou toch wel lol lig zijn als we Tom zo af en toe nog eens kunnen zien spelen. Het is toch belachelijk dat een paar eigenwijze knapen van de ILTF dat nu al jaren hebben kunnen tegenhouden?" Slechts één man in Nederlands ten- niskringen zal zijn verdriet over Ok kersafscheid aardig in bedwang kun nen houden: Jan Hajer. Hajer werd in '63 voor het eerst en het laatst natio naal tenniskampioen. Vier keer bereik te hij daarna de finale, maar altijd stond hij machteloos tegen de voor Ne derlandse begrippen, wonderbaarlijke klasse van Okker. Aanvankelijk kostte het de eerzuchtige Hajer, nu 26 jaar, moeite zich bij deze onvermijdelijke gang van zaken neer te leggen en pas in de laatste twee jaar had hij zich min of meer ver zoend met zijn droeve lot. Het besluit van Okker opent nu echter plotseling weer nieuwe perspectieven voor de Eindhovenaar. Hajer: „Zo'n tweede plaats lijkt mis schien allemaal wel aardig, maar het gaf mij toch bitter weinig voldoening. Nu is het voor mij weer erg interes sant geworden. Want nu Tom Okker er niet meer is wil ik toch wel weer pro beren nog een keertje kampioen te worden". ROTTERDAM De acht draverij- er-, die vanavond in het sportpark van Hilversum worden gehouden zijn nog al flink bezet, met name de koersen waarop trio is. Hier is in alle drie ge vallen sprake van vijftien paarden aan de start. Ook in alle drie geldt het, dat zich wel een flinke favoriet op het cote-bord zal aandienen. Dat zouden dan respectievelijk Frisco H. Flamin go Six en Feny Hollandia kunnen wor den. Toch zijn dergelijke dicht bezet te draverijen altijd nog wel zo open, dat er een aardig trio-cote uit komt. HYENAPRIJS (2040 m. eerste afd.) Gabrielle Mac - Graaf Callant - Gay Westlandia. JACUARPRIJS (2040 m. met trio): Frisco H - Fiera Hanover P - Gaai S. Outsider: Grietje. JAKHALSPRIJS (2400 m., autostart): Goldprise - Fletcher D - Earl Harley. KAKATOEPRIJS (2000 m.): Flamin go Six - Entry Volann - Allouez II. Outsider: Zevenklapper. KAAIMANPRIJS 2000 m., auto- si art, met trio): Fan Pom B - Goud- \os - Excellent Narciso. Outsider: Don Stuerman W. AMATRICE WINTERKAMPIOEN SCHAP IV (2000 m.): Gold Westlandia Fietje Princess - Egyptian Princess. KALONGPRIJS (2000 m., autostart, lïi'^t trio): Feny Hollandia - Fils du Coq d'Or Dynamiet. Outsider. Fenno Slik HYENAPRIJS (tweede afdeling): Gifegor Hollyrood - Fair Lady - Gine- ke G. NEURENBERG Bij de Westduitse voetbalkampioen FC Nürnberg, die mo menteel onderaan de ranglijst staat, is het tijdens de training opnieuw tot een fikse ruzie gekomen tussen trainer Max Merkel en de Zuidslaviër Zvezdan Ce binac. Na een op luide toon gevoerd twistgesprek in de kleedkamers, voegde Merkel zijn sterspeler toe: „Smeer 'm ik wil je nooit weer zien." Cebinac verliet daarop gepakt en ge zakt het gebouw. Merkel verweet Cebi nac niet zozeer diens zwakke spel van de laatste weken, maar vooral diens uitlatingen in een Neurenbergs boule vardblad.- Cebinac verklaarde daarin: „Merkel is de schuld van de hele mi sère. Hij heeft het kampioensteam uit- elkaar gehaald en kapot gemaakt. Hij krijgt meer geld dan het hele elftal bij elkaar. Als bestbetaalde trainer van heel Duitsland zou hij er beter aan doen zelf wat meer te presteren." DAVOS De Nederlandse kernploeg, die het afgelopen weekeinde in Madon na di Campiglio buiten mededinging heeft deelgenomen aan het Italiaanse schaatsikampioenschap, heeft goede tij den op de klokken gebracht. Peter Not- tet vestigde een nieuw baanrecord op de 10.000 meter met een tijd van 15.33.9. Hij won verder de 5.000 en 1500 meter in resp. 9.39.4 en 2.06.6. 500 m: Schenik 41,8; Nottet 42,5; Bols 42,9. 5.000 m: Nottet 7.39.4; Verheyen 7.42.9; Verkebk 7.43.3; Bols 7.45.7; en Eriks 7.48.8. 1500 m: Nottet 2.06.6; Verheyen 2X)7-8; Bols 2.06.1; Eriks 2.06.7 en Ver kerk 2 08-8 10.000 m: Nottet 15.33.9; Verheyen 15.50.5; Schenk 15.54.6 en Eriks 15.55.3. AMSTERDAM De directie van het Olympisch Stadion in Amsterdam gaat zich beraden over te nemen stap pen tegen de Koninklijke Nederland se Voetbal Bond. Fel is de kritiek, die wordt geuit tegen de Bond, welke alle voor het komende seizoen te spelen in terlandwedstrijden heeft toegewezen aan het Stadion Feijenoord in Rotter dam. Het zakelijk oogpunt kan men nog begrijpen, maar niet de wijze waarop een en ander is geschied. Directeur Melechers van het Olym pisch Stadion: „Wij hebben uit de krant moeten vernemen dat wij voor het komende seizoen geen interland- DEN HAAG De strijd om de der de en vierde plaats van het kandida- tenschaaktoernooi zal vanaf 10 maart a.s. te Eersel plaatsvinden tussen de verliezers van de halve finales Larsen (Denemarken) en Tal (Rusland). Tal verloor met 4'/2 - 5V2 van Korts- noj en Larsen met 2V* - 572 van Spass- ky. In de finale heeft Spassky inmid dels van Kortsnoj gewonnen en daar mee het recht verworven een twee kamp om het wereldkampioenschap te spelen tegen titelhouder Petros jan. De strijd om de derde en vierde plaats is in het reglement van de wereldschaak bond opgenomen, omdat de mogelijk heid bestaat dat de uiteindelijke num mer drie automatisch wordt geplaatst voor het eerstvolgende kandidatentoer nooi. De match Larsen - Tal telt in be ginsel acht partijen. De tweekamp zal samenvallen met de Agio-match tussen de Nederlandse kam pioen Hans Ree en grootmeester Kava- lek (Tsj. Slowakijke), die eveneens op 10 maart in Eersel begint en in elke geval tien partijen zal omvatten. BERCHTESGADEN De zaterdag tijdens de wereldkampioenschappen rodelen verongelukte Pool Stanislaw Paczka heeft postuum de gouden medaille gekregen. De nieuwe wereldkampioen op het nummer eenpersoons, de 29-jarige Oostenrij ker Josef Feistmantl liet zondag bij de ceremonie protocollaire de door hem gewonnen medaille door de Oostenrijkse ploegleider Helmut Ganster aan het Poolse team over handigen. ELLY VAN DE BROM felle veehtster GRENOBLE De eerstejaarsstu dente in de rechten te Amsterdam El ly van de Brom zegt over het wereld kampioenschap hardrijden voor dames, het afgelopen weekeinde te Grenoble: „Die val op de 500 meter, ik moet er niet meer aan terugdenken. Eigenlijk weet ik nóg niet, hoe het precies kwam". Elly van de Brom, die haar kansen op een goede klassering daardoor tot nul zag gereduceerd, is een stil meis je, dat een enigszins slome indruk maakt. Als zij eenmaal de voeten in haar Noren heeft gestoken, ondergaat zij een gedaanteverwisseling. De negen tienjarige Amsterdamse is dan ineens een felle vechtster die het in zich heeft binnen niet al te lange tijd een hele grote te worden. Toen zij over haar grootste verdriet heen was en op de overige afstanden voortreffelijke prestaties had geleverd, winpelde zij de loftuitingen van Kees Broekman, trainer-coach van de Ne derlandse dameskernploeg weg. „Me neer Broekman mag dan hebben ge zegd, dat ik, als ik niet was gevallen op de sprint, waarschijnlijk wereld kampioene was geworden, ikzelf zou al blij zijn geweest met een derde plaats ;n het eindklassement. De jeugdige Nederlandse, die verle den jaar in de kring van oranjes beste rijdsters debuteerde, begon op haar vijftiende jaar te schaatsen. Het vorige seizoen mocht zij mee naar Davos, Berlijn en Helsinki, waar het wereld kampioenschap werd gehouden. Op de 500 meter haar specialiteit behaal de zij in de Finse hoofdstad een bron zen medaille; zij werd tiende in het eindklassement. Op de Olympische Win terspelen, daarna in Grenoble, eindig de zij op de sprint op de vijfde plaats en op de 1000 meter finishte zij als der tiende. Na de Winterspelen stonden wedstrij den in het Westduitse Inzeil op het pro gramma. Het Amsterdamse meisje ging niet mee, omdat zij moest werken voor haar eindexamen gymnasium alpha. Elly van de Brom dit seizoen ster ker op de lange afstanden geworden heeft een hekel aan de conditietraining, hoewel zij beseft, dat het nodig is. Als de tijd weer is aangebroken om de re gelmatig terugkerende conditietraining op het Centraal Instituut voor de Oplei ding van sportleiders onder leiding van Ben Holleboom te Overveen te vol gen kijkt zij niet al te vrolijk. „Als ik een poosje hard heb gelopen, ben ik doodmoe. Het is mij vaak alle maal te zwaar en daarom kijk ik wel uit niet te veel te doen. Ik ben van me ning, dat, als ik te stevig er tegenaan ga, de conditietraining op mij juist een verkeerde uitwerking zou hebben. Ik voel toch zelf wel wat mijn lichaam precies nodig heeft?" De over het algemeen zwijgzame El ly van de Brom moet het voor het grootste gedeelte van haar techniek hebben. Zij let voortdurend bij haar rij den op haar stijl, vooral in de bochten. Het interesseert haar niet of zij in een race achter ligt of tegen wie zij rijdt. Zij trekt zich weinig van haar directe tegenstandsters aan, zij rijdt haar ei gen wedstrijd. De steeds na de 3tart langzaam op gang komende Elly van de Brom voelt er in principe weinig voor zich hele maal leeg te rijden. Toch begrijpt zij wel dat, wil zij aan de top komen, zij fysiek honderd procent moet zijn. Zij wil er voor werken, mits het allemaal in haar schema past. Aan het te fana tiek doen heeft zij een broertje dood. En dat gebeurt nogal eens in de dames kernploeg. Elly van de Brom heeft nu meer tijd gekregen om zich verder te bekwamen in de schaatssport. De druk van het eindexamen, zoals dat verleden jaar was, is weg. Zij zag graag meer gro te wedstrijden voor dames op het pro gramma. „Nu leven wij in feite alleen maar naar twee belangrijke evenemen ten toe: het Nederlandse en het we reldkampioenschap". wedstrijd krijgen toegewezen. Er had op zijn minst overleg kunnen zijn. Ook het Olympisch Stadion heeft geld no dig. Eigenlijk begrijpen wij het stand punt van de KNVB niet goed". Heeft de KNVB het stadion in Am sterdam voorgoed afgeschreven? „Geen sprake van", zegt Jos Coler, voorzitter sectie betaald voetbal. „Wij hebben deze stap genomen, omdat wij menen dat voor deze serie wedstrijden die het Nederlands elftal voor de voor ronde van het wereldkampioenschap moet spelen het wenselijk is om ge bruik te maken van één terrein". „Vooral is dit een wens van bonds coach Kessler. Op een eigen veld, met een eigen omgeving is het mogelijk voor het nationale team ook een eigen publiek te kweken". Zakelijke belangen? „De keuze heeft geen fi nanciële bijbedoelingen. Wel belang rijk is: het stadion Feijenoord is mo derner en heeft veel meer sfeer. Voor al het laatste mist het Olympisch Stadion en juist die sfeer heb je nodig voor het kweken van een eigen thuis front". Directeur Melechers: „Ik geloof, dat niemand zal durven beweren, dat als het Olympisch Stadion vol is, er geen voldoende sfeer zou zijn. Attrac tieve wedstrijden in het Olympisch Stadion zijn voor Amsterdam ook aan trekkelijk. Sinds lange tijd werd er zo veel mogelijk gedeeld. En nu ineens niet meer. Dat is een onbillijkheid die wij niet kunnen waarderen". ROTTERDAM Voor de kampioen schappen in de A- en B-klasse werden gisteravond voor district Zuid-Holland te Rotterdam de eerste finales gebokst. In de finale zwaarweltergewicht bokste S. Driessen een harde partij tegen Ti- nus te Pas. Driessen plaatste een goe de serie linkse en rechtse stoten op het lichaam van zijn tegenstander. Te Pas had hier geen wapen tegen en Driessen werd verdiend winnar op pun ten. De uitslagen waren: Finale middengewicht B-Klasse: H. Bo- gaerst w.o.p. van W .van der Poel, Rotterdam. Finale weltergewicht B-klasse: P. Walcotte, Rotterdam w.o.p. van J. Oosterveen, Den Haag. Finale zwaarweltergewicht B-klasse: S. Driessen w.o.p. van A. te Pas, Den Haag. Finale lichtwetergewicht A-klasse: Gerard de Bok, Rotterdam wint door opgeven in de tweede ronde van Nico Moesman, Den Haag. LISSABON De blessure van Ben- fica's befaamde aanvaller Eusebio valt mee. Zondag verliet hij tijdens de com petitiewedstrijd Leixoes-eBenfica (0-0) 't veld. De verwonding bleek echter niet ernstig en in Lissabon is men ervan overtuigd dat hij in de Europa-Cup wedstrijden tegen Ajax in ieder ge val van de partij zal zijn. ROTTERDAM 1 In een internatio naal boksprogramma, dat op maandag 17 februari in de Rivièrahal in Rotter dam wordt gehouden, zullen drie Ne derlandse profs in de ring komen. Aad Jansen komt voor de eerste maal na zijn knock out-nederlaag tegen de Brit Billy Seasman weer tussen de touwen. Hij ontmoet de Belgische welter Pal mer Palrem. Het gevecht gaat over acht ronden. Joop Verbon (Utrecht) bokst eveneens over acht ronden tegen Jean-Pierre Schmitt, die tweemaal Frans amateurkampioen in het zwaarwelter gewicht is geweest en sinds zijn prof debuut nog niet heeft verloren. In de derde profpartij ontmoet de Amster damse middengewicht Nico Aolosery over zes ronden de Fransman Daniël Flahaut. KOPENHAGEN De in de Haar lemmermeer geboren Jan Koster, die Nederland in 1913 verliet, zich in de- nemarken vestigde en daar 24 maal kampioen der pikeurs werd, is in Ko penhagen op 82-jarige leeftijd overle den. Koster won zijn eerste derby in 1915. Hij behaalde in zijn lange carriè re meer dan 2300 overwinningen. Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Bruinisse: H. S. J. Kalf te Bennebroek; te Huizen (N.-H.): P. Al- blas te Hardinxveld; te Roden (toez.): J. Zagema te Ballum c.a. (op Ame land) te Amsterdam-Watergraafs- meer: M. van den Bosch. Bedankt: voor IJsselmuiden: E. J. Schimmel te Harderwijk; voor Gas- selternijveen (toez.): mevr. M. M. C. van der Weide-Douwes, kand. te Engelbert Geref. Kerken Vrijgemaakt Bedankt: voor Nagele (N.O.P.): T. J. Boersma te Assen. Geref. Gemeenten Beroepen: te Westkapelle: L. Blok, kand. te Zeist. Bedankt: voor Kortgene: A. W. Verhoef te Barneveld. PARIJS De omzet van Daf in Frankrijk in het afgelopen jaar is mert ruim vijftig procent gegroeid. Ondanks de moeilijkheden, ontstaan door de algehele staking in juni, is het aantal afgeleverde personenauto's ge stegen van 5492 tot 8288. Dit betekent een vermeerdering van 50,9 procent. Het aantal afgeleverde vrachtwa gens steeg van 416 tot 650, (56,3 pro cent). Vooral de penetratie van Daf op de Franse vrachtwagenmarkt ia zeer belangrijk. AMSTERDAM In aansluiting op het bericht van 15 oktober 1968 inzake de totstandkoming van een samenwer king tussen nv Centrale Suiker Maat schappij en Verenigde HVA-maat- schappijen nv op het gebied van d« (Sucro-) chemie kan het volgende wor den medegedeeld. Per 1 januari 1969 zijn alle desbe treffende produktie-, verkoop-, research- en ontwikkelingsactiviteiten in Neder land ondergebracht in de nv Schie- damse Melkzuurfabriek. Zodra de daar voor benodigde goedkeuring is ontvan gen, zal de naam van deze vennoot schap ook officieel gewijzigd worden in Chemie Combinatie Amsterdam nv. Het aantal werknemers in Nederland van de Chemie Combinatie Amsterdam (CCA) bedraagt rond 150. In de CCA is tevens ingebracht het meerderheidsbelang, dat de HVA had in de Braziliaanse vennootschap, die de melkzuurfabriek te Campos exploi teert. Deze fabriek heeft circa 65 werknemers. Produktie en verkoop van de Braziliaanse fabriek zijn geheel ge coördineerd met de activiteiten in Ne derland. Alhoewel het niet de bedoeling is zich hiertoe in de toekomst te beperken, liggen de activiteiten van de CCA thans nog in hoofdzaak op het gebied der sucrochemie. Dit is de chemie met suiker als grondstof. Suiker kan zo wel microbiologisch als organisch che misch omgezet worden tot andere pro- dukten. De CCA-produkten zijn momenteel: melkzuur, zouten van melkzuur, aethyl- lactaat, sorbitol, mannitol en natrium- erythorbaat. ROTTERDAM Het bod van de be leggingsmaatschappij Unitas op haar collega Interlinie heeft de vraag opge worpen of dit nu de eerste verschijnse len zijn van een ten onder gaan van het systeem van de open beleggingsmaat schappijen „Geen sprake van", zegt mr. E. A. Brouwer, directeur van Nederlands grootste open beleggingsmaatschappij Robeco vermogen 2 lA miljard. „Aan het systeem mankeert niets, dat is oer gezond. Voorwaarde echter, dat je voortdurend alert moet z(jn. Voor het leiden van een beleggings maatschappij is fantasie nodig. Fanta sie, die ook in de een of andere vorm naar buiten komt. Het publiek ontdekt al gauw te maken te hebben met een keurig, maar zeer rustig bedrijf, of met een organisatie die elektrisch geladen is. Er gebeurt op beleggingsgebied van alles. Op vele punten zijn wij nummer één geweest, zoals met de spaarrege lingen, de kleine coupures van aandelen het systeem van notering in geld in plaats van in procenten. Wij waren de eersten die op de effectenbeurzen van Brussel en Parijs waren genoteerd. En dat werkt door. Het publiek realiseert zich dat ook." „Komt echter ook voor Robeco niet eens het punt dat men meer eigen aan delen zou moeten terugkopen, dan men in kas heeft?" „Menselijkerwijs gesproken voorzien wij een voortdurende plaatsing van onze aandelen. Trouwens, behalve dat wij altijd zo ongeveer vijf procent van ons vermogen in kas hebben, dat is een zes tig miljoen gulden waarmee je een hele boel kunt inkopen, hebben wij in de loop van de jaren kanalen gemaakt, waarlangs kapitaal bij ons binnen stroomt. Denk maar aan de spaarrege lingen, die doorlopen, en aan ons con tact met de verzekeringsmaatschappij De Waerdye, die belegt in aandelen Robeco," aldus mr. Brouwer. VLISSINGEN Een technisch» commissie van het Rijksloodswezen in Vlissingen is begonnen met een onder zoek naar de gevaarlijke situatie voor de scheepvaart op de Westerschelde bij Hansweert. Op dit punt komen steeds vaker zee schepen in aanvaring met binnensche pen. De bevindingen van de onderzoe kers zullen in een rapport worden vastgelegd. Een aantal binnenvaartschipper! heeft de loodsen er intussen van be schuldigd, dat zij de economie boven de veiligheid stellen door Hansweert met een te hoge snelheid te passeren. Volgens de schippers, varen de lood sen met de zeeschepen na hun vertrek uit Vlissingen „op de klok" om zo snel mogelijk van Antwerpen uit met de trein terug naar huis te kunnen. De voorzitter van de loodsenvereni- ging in Vlissingen, de heer Verhey, wijst deze beschuldigingen verontwaar digd van de hand. Hij wijst er op dat de binnenvaart verplicht is uit te wij ken voor de zeeschepen. „Niettemin naderen de loodsen de haven van Hansweert met veel omzich tigheid", aldus de heer Verhey, „zoals een automobilist een verkeersbord met de aanduiding 'school' nadert." Hij is teleurgesteld over de beschuldigingen.

De Vallei | 1969 | | pagina 13