Veenendaals dagblad Kamercommissie zal rapporten uit Indië nagaan Buiten Prijsmaatregelen voor horeca en rijscholen Demonstraties tegen Irak houden aan Nixon naar Europa Vleugellam in veilige haven Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei i GROOT GEZIN VOOR BRUIDSPAAR Liao Ho-sjoe naar V.S. vertrokken Aardbeving bii Celebes TEGEN VOORSTEL DEN UYL GEEN VERZET VERWACHT Regering zal tegen eenzijdig beeld waken Koningin en Prins twee uur zoek i Paus bestudeert rapport over Katholicisme in Nederland Dief gevangen met paraplu Mislukte poging om vliegtuig te kapen MINISTER GREEP IN: Uit" wordt vrij du ur voor u Gewonden in New York Hoogleraren in Griekenland ontslagen MORGEN GROTE STAKING IN ITALIË Moeilijkheden bij Ubbink N.V. te Doesburg worden onderzocht Meer wolken Zacht I EVES WACHTEN „LANGE BAAN" Guerrillaleider van Mozambique vermoord AFRONDEN ÉÉN GILDEN 9 HET NATIONALE KWALITEITSMERK VAN WARME BAKKERS Bur. voor redactie en administratie i Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 ®n 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 097 p. w., 4,15 p. m., f 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DINSDAG 4 FEBRUARI 1969 - AU JAARGANG no. 29 DEN HAAG Er komt een speciale Tweede-Kamercommissie ter bestude ring van mogelijke militaire excessen tijdens de politiële acties in Indonesië. Men verwachtte niet, dat de regeringsfracties bezwaar zouden maken tegen het desbetreffende voorstel, dat de socialistische fractievoorzitter, drs. Den Uyl, vanmiddag zou doen. Deze commissie zal vermeende of gepleegde wandaden van Nederlandse mili tairen in Indonesië niet zelf gaan onderzoeken. Het is de bedoeling dat zij de opsporing van rapporten en dossiers uit de departementale archieven volgt en nagaat wat er met deze stukken te doen valt. Dat zal vrij eenvoudig werk zijn, aangezien het kabinet-De Jong zich niet zal verzetten tegen het openbaar maken van deze oude gegevens. Het kabinet draagt daarvoor geen enkele verantwoordelijkheid tegenover het parlement. Wel wil het kabinet omdat het zich verantwoordelijk voelt voor de wijze van puhlikatie ertegen waken, dat een eenzijdig beeld van de toenmalige situatie in Indonesië wordt gegeven. Hoewel er nog geen vastomlijnd plan voor bestaat, ligt het wel in de bedoe ling om eerst alles wat er is te ver zamelen: dus alle klachten en wat daarvan is onderzocht, maar ook de berechtingen van misdragingen en de opgelegde straffen. Volgens premier De Jong moet er dan echter wel een complete samen vatting van de militaire situatie als achtergrond bij worden verstrekt om te voorkomen, dat er een scheve indruk ADDIS ABEBA Koningin Juliana en prins Bernard zyn gisteren op de voorlaatste dag van hun bezoek aan Ethiopië, enige uren zoek geweest. Zij waren in het nationale park Awash en keerden pas twee uur na het afgesproken tijdstip op hun plaats van bestemming terug. De veiligheidsdien sten waren dodelijk ongerust en tot tweemaal toe werd een helikopter in geschakeld. Toen de koningin en de Prins op hun bestemming terug warep, zeiden zij „met volle teugen" te hebben genoten van de rondgang door het park. Van daag verlaten Koningin en Prins het park en keren zij terug naar Addis Abeba. 'Yachte zuidelijke en zuidwestelijke luchtstromingen met opklarin gen, mot- of een licht regentje hebben voor een goeddeels open winter gezorgd en dit is ten pro- fijte van dier en plant. Vóór de laatste week van januari hingen de blauwpaarse mannelijke katjes van de elzen, bestoven met stof goud, al wijd-gerekt boven het water. Ze zijn onze vroegste lente boden en daarmee wil ik geen kwaad van de hazelaar zeggen, noch van de wilg. De els is echter bijzonder algemeen in ons lage land, we kennen allemaal de gaar ne door de sijsjes bezochte winter- proppen gelijkend op kleine den- nekegeltjes doch wanneer de boer teveel last krijgt van de krachtig opstrevende elzen, hakt hij ze onbekommerd af met lente- tooi-en-al. Dan blijven de bloede- rig-rode stompen langs de sloot en in de wal reeds van ver zichtbaar; ze heten stoven" en ze lopen na de ruwe bejegening gelukkig even vrolijk weer uit. Naar dit oranje rood heet de els in het latijn ,,Alnus", d.w.z. roodbruin. Waar veel van dit hout staat, spreekt men van elzebroek. Van dit alles is op de hazelaar weinig van toepassing. Hij komt veel zeldza mer voor, doch op oude boeren erven, op houtrijke buitenplaatsen en soms in het kreupelhout ge schoven kunt ge het goudfranje weieens zien glanzen in de zon van sprokkelmaand. Op de meeste voor het publiek toegankelijke plaatsen beleeft men er slechts ellende van, want als de noten rijp zijn, springt g het er handhandig mee om net als bij tamme kastanjes en be schadigt vaak ernstig de habitus dezer heesters. Wilgen delen dit droeve lot; daar heeft Guido Ge- zelle al over geklaagd. 4 febr. '69 A. B. WIGMAN wordt gewekt. Zo zouden dus ook de beleidskanten en de politieke beslissin gen in de jaren 1945-1950, waaruit de militaire acties zijn voortgekomen, uit de doeken moeten worden gedaan. Deze opzet verhindert onmiddellijke openbaarmaking van de al beschikbare rapporten: van de Commissie-Entho ven over de actie-Westerling in Zuid- Celebes, dat al bijna twintig jaar lang lang vertrouwelijk bij de tweede Ka mer ligt en het rapport Van R-Stam uit 1954, waarin 22 dossiers zijn verwerkt. De opdracht daartoe werd in oktober 1949 gegeven door minister Van Maar- seveen. Vanmiddag zou drs. Den Uyl de Indië- kwestie in de Tweede-Kamervergade ring aan de orde stellen. De commis sie die hij op het oog heeft, zal er wel komen, maar zyn voorstel om alvast te beginnen met het publiceren van be schikbare stukken, zou stellig op te- tegenstand stuiten. Een aanwijzing daarvoor was gister avond te vinden in een radiopraatje van de KVP, waarin de KVP-woord- voerder P. van der Sanden zei: „Het komt ons zinvol voor dat de regering bij publikatie van bestaande of nog op te stellen rapporten een wijze voorzich tigheid betracht, eenzijdige maar een rechtvaardige beoordeling tot stand komt. Het standpunt, dat de re gering in deze zaak vorige week heeft ingenomen, kan inderdaad, voor zover dat na twintig jaar nog mogelijk is, tot een dergelijk oordeel een belangrijke bijdrage leveren." Deze opvattingen van de KVP komen overeen met de zienswijze van premier De Jong en de andere drie regerings fracties zouden zich hierbij ook wel kunnen aansluiten. Volgens drs. Den Uyl betekent dit het op de lange baan schuiven van de hele zaak. De fractie van D'66 neemt nog een ander standpunt in: Zij wil een grondig en dus langdurig onderzoek, maar dan door middel van een parlementaire en quête. Deze opvatting zou in de Tweede Kamer nauwelijks aanhang vinden. VATICAANSTAD Volgens berich- te.i in de Italiaanse pers, bestuderen paus Paulus en zijn adviseurs in de Curie op het ogenblik een gedetail leerd rapport over het progressieve Nederlandse katholicisme. Het rapport zou zijn ingediend door kardinaal Al- frink. Volgens het rapport bestaat er geen gevaar voor een schisma in de Neder landse kerk, maar worden de rangen van de Nederlandse priesters uitge dund. hetgeen voornamelijk te wijten zou zijn aan de afvalligheid. In 1965, aldus het rapport, was het aantal af vallige priesters niet groter dan der tig; dit aantal steeg tot 60 in 1966 en tot 145 in 1967. Volgens het rapport moet men ver wachten dat in 1980 600 Nederlandse priesters uit hun ambt treden. Er zijn op het ogenblik ongeveer 13.600 Neder landse priesters. In het rapport van kardinaal Alfrink werd gezegd, dat het katholicisme in Nederland veel krachtiger is dan in vele andere landen. 63 procent van al le Nederlandse katholieken woont zon dags geregeld de mis bij. In het rap port werd daar echter aan toege voegd, dat een opiniepeiling onlangs had aangetoond, dat 90 procent van de Nederlandse katholieken van mening is, dat het mogelijk is katholiek te zijn zonder ooit naar de kerk te gaan. NEW YORK De dief vluchtte voor de politie in de gangen van een station van de New-Yorksee ondergrondse. Een reiziger, die zojuist zijn paraplu had dichtgemaakt, sloeg bliksemsnel het kromme uiteinde van de steel om het been van de vluchteling, die struikelde en tegen de grond smakte. Door de val vlogen talloze gestolen juwelen uit 's mans zakken, ter gezamenlijke waar de van 340.000 dollar, in het rond. Poli tieagenten in de nabijheid hadden dief en juwelen slechts voor het oprapen. Maar de lakonieke reziger met zijn pa raplu was niet meer te zien. Die was reeds in de menigte verdwenen. De heer en mevrouw O'Donnell, omringd door hun 23 kinderen, gefotografeerd in Boston na de sluiting van hun huwelijk. O'Donnell, een weduwaar met 13 kinderen, en zijn echtgenote, een weduwe met 10 kinderen, leerden elkaar een jaar geleden kennen. Naast mevrouw O'Donnell haar i zuster, mevr. Fogarty die bruids- j meisje was. MIAMI Een met een mes zwaai ende passagier heeft gisteren getracht de gezagvoerder van een straalvlieg tuig van de Amerikaanse luchtvaart maatschappij „National Airlines" te dwingen naar Cuba te vliegen. Het toe stel, een Boeing-727, was onderweg van New York naar Miami, toen de man een mes trok en de stewardess dwong hem in de cockpit te laten. Het geluk te de bemanning evenwel hem te over reden van zijn plan, het vliegtuig naar Cuba te dwingen, af te zien. De man had een 18-jarig meisje bij zich. Het paar was in het bezit van een bus met een insectendodend middel. Zij pro beerden de passagiers te laten geloven, dat het een bom was. Op het vliegveld van Miami werd het tweetal gearres teerd. Eerder op de dag moest een Boeing- 727 van „Eastern Airlines" op last van een passagier naar Cuba vliegen. Dit toestel landde in Havanna. Het had 87 passagiers en zes bemanningsleden aan boord. Het was het twaalfde vliegtuig dat dit jaar gedwongen werd -naar Cu ba te vliegen. Gealarmeerd door dit grote aantal vliegtuigkapingen hebben de Ameri kaanse luchtvaartondernemingen en de verkeersvliegers 'n beloning van 25.000 dollar in het vooruitzicht gesteld aan een ieder die inlichtingen verstrekt welke leiden tot de arrestatie van vlieg tuigenkapers. Uit veiligheidsoverwegin gen zal een dergelijke beloning niet uit betaald worden aan hen, die de schul digen in de kraag proberen te vatten op het moment, dat zij hun daad uitvoe ren. Men vreest dat dergelijke acties tot ongelukken zullen leiden. DEN HAAG De Chinese ex-zaak gelastigde in Den Haag, Liao Ho-sjoe, is gisteren uit Nederland vertrokken op weg naar de Verenigde Staten. Sinds 24 januari werd Liao volgens de Nederlandse lezing „ergens in Neder land" ondervraagd nadat hij zich in de vroege ochtend had gemeld op 't Haag se politiebureau. Functionarissen van de Binnenlandse Veiligheidsdienst hebben Liao verhoord over de bezigheden van de legatie van de Chinese Volksrepubliek in Den Haag en de contacten van de legatie met andere Chinese vertegenwoordigingen in West-Europa. De ondervraging is gebeurd in nau we samenwerking met de Amerikaanse inlichtingendienst CIA. DAR-ES-SALAAM Dr. Eduardo Mondlane (48), voorzitter van het be vrijdingsfront in de Portugese kolonie Mozambique, is maandagmorgen ver moord, zo is in Dar-Es-Salaam ver nomen. De dader zou zijn ontkomen. De moord is gepleegd in een huis aan het strand, eigendom van een Ameri kaanse, niet ver van Dar-Es-Salaam. Dr. Mondlane heeft in de Verenigde Staten antropologie gedoceerd. Hij is daar met een Amerikaanse getrouwd. Het bevrijdingsfront in Mozambique is vier jaar geleden met guerrilla-acti viteit begonnen. Onlangs zei Mondlane, dat zijn beweging een vijfde deel van het land beheerste. Mondlane is wel de man genoemd naar wie Portugal het ijverigst zocht. DEN HAAG Dc horecabedrijven en de autorijscholen moeten hun prijzen aanpassen. Minister De Block (Economische Zaken) heeft gisteren voor beide bedrijfstakken een prijsstop afgekondigd, omdat op grote schaal forse prijs verhogingen waren geconstateerd. De prijzen van dranken, spijzen en maaltijden (inclusief bedieningsgeld) van 1 oktober vorig jaar. mogen met niet meer worden verhoogd dan: vijf procent voor bedragen bene den de gulden, v zes procent voor bedragen van één tot twee gulden, zeven procent voor bedragen boven de twee gulden. De prijzen voor logies zonder ont bijt van 1 oktober 1968 mogen maar met één procent worden verhoogd, lo gies met ontbijt met twee procent, se mi-pension met drie procent en vol pension met vier procent. De horecabedrijven mogen de prij zen naar boven afronden op een veel voud van vijf cent bij prijzen van meer dan twee gulden tot en met vijf gulden, op een kwartje bij prijzen van meer dan vijf gulden tot en met twin tig gulden en op vijftig cent bij prij zen bovén de twintig gulden. Wanneer op 1 oktober voor afge haalde of bezorgde spijzen of maaltij den geen bedieningsgeld in rekening werd gebracht, is dit ook nu niet toe gestaan. De tarieven van autorijscholen van 1 oktober 1968 mogen met niet meer dan veertig cent per uur, vermeer derd met vijf procent. Een lesprijs van tien gulden bijvoorbeeld mag na 1 ok tober hooguit één gulden duurder zijn. Sommige autorijscholen hadden hun lesgeld zelfs met twee of drie gulden verhoogd. De maximale toegestane verhoging is één gulden tien. De Economische Controle Dienst (E.C.D.) heeft de prijzen van de hore cabedrijven en van de rijscholen al maanden lang in het vizier. De ambte naren van de E.C.D. hebben de prij zen van zeer vele bedrijven dan ook nauwkeurig in hun boekje staan. Dit laatste is wel nodig, omdat een kop koffie in de ene zaak zestig en in de andere tachtig cent kostte. Met de nieuwe prijzen in de hand kan de ECD in één oogopslag zien welk bedrijf over de schreef gaat. Bij Economische Zaken geeft men toe, dat het voor het publiek erg moei lijk is om achter de prijzen van 1 ok tober te komen, laat staan om ze op de juiste wijze te verhogen met een bepaald percentage. Daarom, aldus Economische Zaken, is de controle dienst uiterst actief. Drs. A. W. Merkx van het Bedrijf schap horeca vindt de percentages waarmee de prijzen worden verhoogd niet onredelijk. „Het is alleen jammer dat wij de loonkosten niet mogen door berekenen. Deze kosten gaan dit jaar met tien procent omhoog en dat is niet gering." De heer J. Pietersen, voorzitter van de Commissie Overleg Autorijscholen, heeft de indruk dat de meeste rij schoolhouders na de maatregel van de minister tien tot vijftien uur per week langer zullen moeten werken om fi nancieel aan hun trekken te komen. kop koffie, die op 1 oktober t vorig jaar zestig cent kostte, mag nu 75 cent kosten. Die prijs is als volgt berekend: zestig cent J plus vijftien procent bedieningsgeld is 69 cent, plus vijf procent is 73 cent, afgerond 75 cent. Kostte een kop koffie zestig cent inclusief, dan geldt het volgende rekensommetje: zestig cent plus vijf procent is, afgerond, 65 cent. Een etentje van 7,50 gulden (zon der bedieningsgeld) kost nu: 7,50 gulden plus bedieningsgeld 8,63 gul den, plus zeven procent (afgerond) 9,25 gulden. Een uitsmijter (prijs 1 oktober 1968 2,50 gulden inclusief) gaat nu kosten: 2,50 gulden plus zeven pro cent (afgerond) 2,70 gulden. NEW YORK Verscheidene mensen, onder wie een politieman, zijn gister avond gewond tijdens een protestdemonstratie bij de Iraakse missie bij de Ver. Naties in New York. Ongeveer 10.000 mensen protesteerden daar tegen het ophangen van 14 mensen in Bagdad vorige week. De afgevaardigde bij de missie, Achinan Raouf, verklaarde voor de pers, dat de terechtstelling een binnenlandse aangelegenheid was. Voor de ambassade van Irak in Lon den hebben dertig Joden een gods dienstplechtigheid in de open lucht ge houden. Zij baden voor de Joden, die in Irak wegens spionage zijn opgehan gen en voor degenen die er nog gevan gen zitten. Een van de deelnemers zei dat elke avond voor de ambassade ge beden zal worden, totdat het lot van de gevangen Joden in Irak bekend is. In Antwerpen hebben gisteren enke le duizenden leden van de Joodse ge meente deelgenomen aan een betoging in het stadscentrum tegen de recente terechtstellingen in Irak. Alle Joodse ondernemingen en scho len, alsmede de diamantbeurs waren gesloten. EISEN In Brussel heeft gisteren een dertig tal in België studerende Libanese stu denten de Libanese ambassade bezet. Zij protesteren tegen de politiek van de huidige Libanese regering en eisen o.m. invoering van de dienstplicht, wettelijke erkenning van de Arabische verzetsstrijders tegen Israël en ver sterking van grenssteden, havens en vliegvelden in hun land. De „bezetters" hebben in de loop van de dag enige uren lang gediscus sieerd met de ambassadeur, en vervol gens „een vrije vergadering" in het gebouw georganiseerd. WASHINGTON Naar het Witte Huis gisteren meedeelde, hoopt presi dent Nixon binnen de komende twee maanden Europa te bezoeken voor werkbesprekingen met de leiders van verscheidene NAYO-landen. Het afge lopen weekeinde is daarover met de regeringen van Europese landen over leg geweest, maar er is nog geen reis plan opgesteld. Eerder had men in ge zaghebbende kringen gezegd, dat Pa rijs, Londen, Bonn en Rome tot de hoofdsteden behoren, die de Amerikaan se president wil bezoeken. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag kon niet zeggen of president Nixon ook Nederland zal bezoeken. De woordvoer der wees er op, dat reeds bij eerdere gelegenheden de Nederlandse regering te kennen heeft gegeven dat de presi dent van de Verenigde Staten, indien hij het voornemen heeft Europa te be zoeken, ook in Nederland welkom zal zijn. ATHENE De Griekse regering heeft gisteren acht hoogleraren ontsla gen, omdat zij tegenstanders van het huidige bewind zouden zijn. Dit is uit gewoonlijk betrouwbare bron in Athene vernomen. Drie hoogleraren behoorden tot de universiteit van Athene; de vijf anderen tot hoge scholen in Saloniki en Jannina. Onder hen bevinden zich de hoogleraar in het strafrecht George Maghakis en zijn collega George Kou- mantos, die civiel recht doceert. Pro fessor Maghakis kreeg applaus van zijn studenten, toen hij gisteren voor het laatst college gaf. rnmuHWimnnHwir De sleepboot Indusbank heeft maandag de Deense kustvaarder ,,Tobitrader" behouden in Hoek van Holland binnengesleept. De zeven koppen tellende be manning had het scheepje zondagnacht tijdens een zie dende storm op de Noordzee verlaten. uHitmmwmwH ROME Italië staat morgen een al gemene staking te wachten, die voor den duur van 24 uur het gehele econo mische leven in het land dreigt te ver lammen. Verwacht wordt, dat om streeks 18 miljoen werknemers aan de ze staking zullen deelnemen. De drie grote Italiaanse vakbonden hebben tot de staking, die dinsdag te middernacht begint, opgeroepen, nadat onderhandelingen met de regering over een verhoging van de pensioenen gis teravond waren mislukt. DOESBURG Teneinde in staat te zijn een belangengroep die het plan heeft om Ubbink Gieterij NV te Does burg een hechtere absis te geven, zo goed mogelijk te kunnen adviseren, is in een gisteren gehouden buitengewone vergadering van aandeelhouders, de heer R. Schootstra, directeur van dc NV Doetinchemse Ijzergieterij tot com missaris van Ubbink Gieterij NV be noemd. Zoals bekend heeft Ubbink Gieterij NV reeds geruime tijd met grote moei lijkheden te kampen. Een groep parti culieren, samen een belangengroep vor mend, wil nu onderzoeken of het be drijf nog uit zijn impasse gehaald kan worden. De Doetinchemse Ijzergieterij, waarvan de heer Schootstra directeur is, is de enige Nederlandse gieterij van zwart tamper-gietwerk. In dit bedrijf, dat ruim van opdrachten is voorzien, werken momenteel 400 personen. WASHINGTON Het nationale aard bevingcentrum van de VS heeft bekend gemaakt, dat zich maandag ten zuiden van het Philippijnse eiland Mindanao een aardbeving ter sterkte van 6,8 op de Richterschaal heeft voorgedaan. Het was de tweede op dezelfde dag; twee uur eerder kwam er een schok van 6,00 sterkte. Het epicentrum ligt in de Celebeszee, ongeveer 1200 km ten zui den van Manilla. Vorige week donder dag werd in hetzelfde gebied een aard beving van de sterkte 7,2 geregistreerd. ADVERTENTIE VYVYVVW g 'Thissen een lagedrukgebied boven g Rusland en een hogedrukgebied g ten zuidwesten van Ierland stroom- de met matige tot zwakke noor- delijke winden koude, onstabiele, g van de poolstreken afkomstige lucht over ons land. In deze lucht ontwikkelden zich boven de Noord- t zee hagel- en sneeuwbuien, die vooral in de kustprovincies merk- g baar waren. Daar viel dan ook de meeste neerslag, 1-2 mm. In de nacht daalde de temperatuur plaat- g selijk in het binnenland tot min. 6 graden. Om het hogedrukgebied bij Ierland stroomt geleidelijk zach tere lucht oostwaarts. Het grootste deel van de Britse eilanden bevindt reeds in deze zachte lucht. De voorste begrenzing hiervan trekt over de Noordzee langzaam naar het oosten en zal ons land het ko- mende etmaal binnendringen. Dit zal aanleiding geven tot veel be- wolking en mogelijk wat lichte g neerslag. Morgen: Zon op: 08.14 onder: 17.35 Maan op: 21.10 onder: 09.27 5 a iVvvvvv\\\\v\v\\vvu\mu\\\mvm\vi\uwmwMK

De Vallei | 1969 | | pagina 1