NU AL BEHOEFTE AAN EEN TWEEDE KLEUTERSCHOOL Kleuterschool „Bambino in Renswoude geopend Nog vijftig kleuters op wachtlijst 'k D. Zaaier 40 jaar in dienst van de PTT in Kesteren Grenscorrecties moeten nu al besproken kunnen worden door burgerij VEILING SEPTER TIEL Illuminatie mikpunt van vandalen Organisatorisch zit veel vast aan samenvoeging Generaal Scherpenzeel zal niet ageren tegen samenvoeging Omschakeling Logisch Jaarvergadering N.V.V.- vrouwenbond VEILING RESTEREN Grotere verkoop kinderpostzegels Wijziging van bouwverordening GMvL bespreekt de B.T.W. Wijziging APV Handwerkshow voor NVVH- dames GEKOOKTE KABELJAUW MET RIJSTSCHOTEL UTRECHTM GELDER LAND t dgina 3 DINSDAG 4 FEBRUARI 1969 RENSWOUDE Na een jarenlange huisvesting in het verenigingsgebouw Rehoboth is gistermiddag in Renswou de de christelijke kleuterschool „Bam bino*' officieel geopend. De ingebruik neming van de moderne tweeklassige school betekent niet, dat daarmee het ruimtegebrek is opgeheven. Alhoewel de nieuwe kleuterschool bevolkt wordt door ruim tachtig kleuters, bedraagt hun aantal op de wachtlijst inmiddels al weer ruim vijftig. Volgens wethou der J. Wolfswinkel, die namens het ge meentebestuur bij de opening aanwezig was, is deze grote wachtlijst aanleiding om de bouw van een derde lokaal te overwegen. Om het ruimtegebrek van het kleuteronderwijs in Renswoude voorlopig helemaal het hoofd te kun nen bieden suggereerde de wethouder de bouw van een tweede kleuterschool in de nieuwe woonwijken van Rens woude. „Ongeveer twaalf jaar geleden zijn in Renswoude de eerste pogingen on dernomen om een kleuterschool te rea liseren. De inspectrice voor het kleu teronderwijs zei dat pas na tien jaar op een urgentie verklaring mocht wor den gerekend. Toen deze termijn was verstreken, bleek dat Renswoude nog niet aan de beurt was. Maar eindelijk is het er dan toch van gekomen en het resultaat mag er wezen." Dit vertelde de hervormde predikant, ds. L. van de Peut, voorzitter van de kleuterschool commissie, gistermiddag onder andere in zijn openingswoord. „Ik hoop, dat de nieuwe kleuter school ten dienste zal zijn van de ont wikkeling en opvoeding van de kinde ren", vervolgde ds. Van de Peut, die nog opmerkte dat de steeds groeiende wachtlijst met „blijde zorg" door het personeel en de kleuterschool-commis sie wordt gadegeslagen. De predikant dankte in zijn openingswoord verschil lende instanties, die met een vlotte me dewerking hadden bijgedragen tot de realisering van de kleuterschool. „U bent bij het streven naar een kleuterschool voor Renswoude een ge neraal geweest, die op het oorlogspad trok om te strijden. Het gemeentebe stuur heeft voor het doorzettingsvermo gen van de kleuterschool-commissie de grootste bewondering", aldus wethouder J. Wolfswinkel, die sprak namens het gemeentebestuur. Burgemeester Hosang was verhinderd en werd vertegenwoor digd door zijn echtgenote. De inspecteur voor het kleuteronder wijs, de heer Van Eden, zei in een toe spraak, dat het verenigingsgebouw „Rehoboth" ongeschikt is voor kleuter onderwijs. „Dait Renswoude zo lang op een kleuterschool heeft moeten wach ten was niet alleen vervelend, maar had ook voordelen. Men heeft nu kun nen profiteren van de ontwikkelingen, die vooral de laatste jaren rond het kleuteronderwijs hebben plaatsgevon den",aldus de heer Van Eden, die het betreurde, dat nog steeds klassen met veertig kinderen voorkomen. De hoofdleidster van de kleuter school, mej. Voskuilen feliciteerde het schoolbestuur met de nieuwe school en bedankte voor de vele geschenken, die zij ter gelegenheid van de opening SCHERPENZEEL Hedenavond houdt de vrouwenbond van het NW afdeling Scherpenzeel zijn jaarverga dering in het Verenigingsgebouw aan de Molenweg. De aftredende bestuursle den mevr. Schoonhoven de Bree en mevr. Methorst Vlaanderen zijn weer herkiesbaar. Verder deelde het bestuur nog mede, dat in een bestuursvergadering met het bestuur van de Vrouwenbond van het NVV afdeling Woudenberg in prin cipe is besloten om weer gezamenlijk het zomerreisje te organiseren. De da tum en het doel van de tocht is nog niet bekend. RESTEREN De prijzen van de aan gevoerde produkten op de veiling te Resteren waren als volgt: Goudreinette: I 65/75 65-67, 75/85 69-74, 85/95 66-72; II 65/75 59-62, 75/85 64-68, 85 '95 61-66. Rode Goudreinette: I 65/75 70, 75/85 86. 85795 84. Golden Delicious: II 60/65 25. 65/70 26-35, 70 75 30-41, 75/80 33-45, 80/85 35. Jonathan: II 60^5 15-20, 65/70 20-26, 70/75 24-30. Lombarts Calville: I 65/70 21-28, 70/75 40, 75/80 42. Laxton's Superb: II 60/65 20, 65/70 28, 70/75 39, 75 80 46, 80/85 52. Doyenne du Cornice: I 60/70 56, 70/80 64. Brederodes: II 50/60 10, 60/70 18-22, 70/75 29. Conference: I 55/60 17, 60/70 24-25. Zuur kroet blank f 7,-- per 100 kg. Rood kroet f 6,per 100 kg. Doordraai blank f 9,30 per 100 kg. Doordraai Jonathan f 8,10 per 100 kg. Prijzen genoteerd in centen per kg, tenzij anders is vermeld. mocht ontvangen. „We hopen, dat we hier een zonnige tijd tegemoet zullen gaan", besloot zij. Mevrouw Hosang vond het een vreug devol verschijnsel, dat de kleuterscho len de laatste jaren steeds mooier zijn geworden. De echtgenote van de burge meester merkte verder op, dat opvoe ding een kwestie van liefde en wijsheid Is. Ter gelegenheid van de opening bood zij de7 leidsters van de kleuter school bloemengieters aan. „Die mis ik altijd bij de opening van scholen en ze zijn onmisbaar om de vele planten Ook de kleuters hadden zich mooi ge maakt voor het openingsfeest. goed te kunnen verzorgen", aldus me vrouw Hosang. Na afloop van het officiële gedeelte namen feestelijk uitgedoste kleuters bezit van hun nieuwe school. Uit volle borst werd een feestlied gezongen, waarna Wim Held en Gerrit Harmsen een bord onthulden waarop de naam van de kleuterschool „Bambino" stond. ADVERTENTIE Pocheer («tegen de kook aan) 800 g kabeljauwmoten gaar in weinig water met wat zout, stukjes ui, laurierblaadje, stuk je foelie en een paar peper korrels. Kook met weinig zout 300 g rijst gaar en droog. Smelt 80 g boter in de koeke- pan, bak hierin 1 klein ge sneden ui. Voeg± 15 g kerriepoeder en half blikje tomatenpuree toe. Even mee bak- ken.Visvlees in stukjes verdelen. Doo rijst roeren. In een schotel doen.Gameer met plakjes hardge kookt ei en fijnge hakte peterselie. Vraag recepten bij uw vishandelaar of bij het Produktschap voor Vis en Visprodukten, Wassenaarse- weg 20, Den Haag. 26 RHENEN Binnen twee maanden heeft het bestuur van de VW een flinke schadepost te incasseren ge kregen aan het informatiekantoor op het Fred. v. d. Paltsihof. Teneinde op de donkere plek in het centrum van Rhenen wat licht te brengen besloot genoemd bestuur langs de dakrand van het gebouw, dat eigendom is van de gemeente Rhenen, een eenvoudige strakke feestverlichting aan te bren gen. In december moesten dertien lampjes worden vervangen en gisteren telde men niet minder dan vijf en veertig kneusjes. De lampen waren deels stuk gegooid en deels met fitting en al verdwenen. Het is een raadsel dat deze vernieling in het hart van de stad kon plaats vinden. Het informa tiekantoor ligt zo centraal en opval lend, dat de daders met een grote do sis brutaliteit te werk moeten zijn ge gaan. Wanneer er geen verandering in komt zal zo deelde men ons van bestuurszijde mede worden overwo gen de verlichting af te breken. Het wordt op deze wijze een té kostbare zaak. VEENENDAAL Aan de lokettten èn door de stand in het postkantoor, alsmede door het comité werd voor f 7845.- aan kinderpostzegels verkocht. (Verleden jfc&r voor f 7575.-). De toe slag van deze zegels bedroeg ruim f 2700.- Bovendien werd er voor ruim f 1561.- aan kaarten verkocht. Aan gif ten werd f 110.- ontvangen. KESTEREN De heer D. Zaaier (53), hoofd van het postkantoor in Keste ren, was gisteren veertig jaar in dienst van de PIT. De directeur van het post- district Tiel overhandigde de jubilaris gisterochtend ter gelegenheid hiervan het gouden PTT-insigne, een oorkonde en de gebruikelijke gratificatie. De korte plechtigheid, die op het postkantoor in Kesteren plaatsvond, w^-d ondermeer bijgewoond door de hoofd-personeelschef van de PTT, de heer J. M. van de Wal uit Utrecht, alsmede door burgemeester D. J. Pott en gemeentesecretaris M. M. Vink. Dolf Zaaier kwam op 13-jarige leef tijd als loopjongen in dienst bij het PTT-kantoor in Resteren, dat toen nog was gevestigd in de woning van de toenmalige kantoorhouder, de heer W. P. van Doorn, in de Stationsstraat. De heer Zaaier toonde al op zeer jeugdige leeftijd veel belangstelling voor de werkzaamheden op het postkantoor. Toen de heer Van Doorn in 1939 een punt achter zijn PTT-loopbaan zette volgde de heer Zaaier hem op. Sinds die tijd speel de jubilaris een belang rijke rol in het dagelijkse leven van Resteren. „Vooral tijdens de oorlogsjaren moeten we op het kleine postkantoor tje in Resteren hard werken. Heel vaak bleef ik er slapen om de soldaten ieder ogenblik van dienst te kunnen zijn", herinnert de jubilaris zich nog „Er is vooral r>a de oorlog eng veel veranderd. Vroeger werd er vanuit Resteren veel fruit verzonden naar familieleden of kennissen in de stad. Dat maak je tegenwoordig nog maar zelden mee. De prijzen van het fruit zijn in de grote steden vaak lager dan in de Betuwe", aldus de heer Zaaier wie het gisteren niet aan belangstel ling ontbrak. Aanvankelijk wilde de jubilaris zijn jubileum in alle stilte voorbij laten gaan. Het 40-jarig ambtsjubileum was in het dorp Resteren echter de gerui me tijd een publiek geheim. „Je be grijpt niet hoe ze het allemaal kunnen weten", merkte de heer Zaaier ver wonderd tussen de vele felicitaties op. Bloemen, sigaren, geld en andere ca deaus stapelden zich in de kleine ge zellige huiskamer op. „Als je dit toch allemaal meemaakt, kun je begrijpen, dat ik Resteren nooit meer wil verla ten. Trouwens, dat ben ik ook nooit van plan geweest. Ik ben er gebaren en getogen en voor mij bestaat er geen mooier dorp", merkt de jubila ris tot slot op. RHENEN Burgemeester en wet houders van Rhenen brengen ter open bare kennis, dat de door de raad der gemeente Rhenen in zijn vergadering van 29 oktober 1968 vastgestelde 3e wij ziging van de bouwverordening der ge meente Rhenen, bij besluit van Gede puteerde Staten van Utrecht van 17 jan. 1969, afd. 5, nr. 3216'68 RO/120, is goed gekeurd en gedurende 3 maanden na dagtekening van deze bekendmaking voor een ieder ter gemeentesecretarie, afdeling Algemene Zaken, ter lezing is neergelegd. De afgekondigde verordening is in druk tegen betaling der kosten alge meen verkrijgbaar gesteld. Rhenen, 31 januari 1969 Burgemeester en wethouders van Rhe nen, De secretaris,, De burgemeester, W. C. Pieters. L. Bosch v. Rosenthal SCHERPENZEEL Wanneer de grenscorrecties tussen de provincies Utrecht en Gelderland tussen de gemeenten Scherpenzeel, Renswoude en Woudenberg waardoor er één gemeente zal ontstaan een feit zijn, zal de bevolking van Scherpenzeel niet protesteren. Deze algemene ver wachting is gebaseerd op de te verwachten procedure en daarnaast zal men geen gelegenheid krijgen om te ageren. Immers, de samenvoeging past in het streven van de hogere overheid om grotere bestuurlijke eenheden te creëren en voorts is de verlegging van de provinciale grens een zaak, waar bij de bevolking niet betrokken behoeft te zijn. Scherpenzeel dat over eenkomstig de logische verwachting het centrale middelpunt zal moeten worden zit echter beslist niet te wachten op die samenvoeging. Het plan spreekt niet aan omdat er niets officieels van bekend is. Er zouden alleen maar oriënterende gesprekken op bestuurlijk niveau gevoerd worden. „Als burger zie ik die samenvoe ging op niet al te lange termijn tot stand komen", vertelde ons de heer J. v.d. Ham, „maar in die hoeda nigheid zie ik Scherpenzeel veel lie ver zelfstandig blijven, want we kunnen ons best redden. Het voor deel van een gemeente als deze is dat we bijvoorbeeld veel nauwer contact hebben met de overheid. In een groter verband wordt de be stuurbaarheid moeilijker. Met de 6.000 inwoners hebben we reden van bestaan; het gaat hier goed, men is voortvarend denk aan de in dustrialisatie van de laatste jaren en er heerst een goed klimaat om te werken. Het voorzieningspeil van Scher penzeel is voor een zo kleine ge meente zonder meer uitstekend te noemen. Er is een gymnastieklo kaal, een zwembad (welke ook gro tere gemeente beschikte daarover enige jaren geleden?) en een kleu terschool hebben we al 40 jaar. Vergeet daarbij niet de sportac commodatie. De Scherpenzelers zijn trots op deze voorzieningen. Ook het Op dit kaartje is duidelijk te zien hoe de Gelderse gemeente Scher penzeel diep binnendringt in de natuurlijke" provinciale grens van Gelderland met Utrecht. Wan neer de grenscorrectie tussen de provincies een feit wordt, liggen de mogelijkheden om van de drie ge meenten Woudenberg, Renswoude en Scherpenzeel één gemeente te vormen gunstiger. verenigingsleven er zijn zo'n 50 verenigingen is goed ontwikkeld. Iedereen kan ervaren en zien dat deze gemeente door en door kern gezond is en dat blijkt bijvoorbeeld ook uit de sluitende begrotingen ieder jaar. Ik geloof dat er voor 1969 een onvoorziene post van f 32.000,- is. Ja, er is alle redenen om de zelfstandige status te behou den". De heer Van de Ham die we hebben benaderd als een goed ken ner van Scherpenzeel is echter nuchter genoeg om te con stateren, dat die zelfstandigheid op dit moment maar betrekkelijk is. „Immers", zo zei hij, „bij de rege ring is een streven om te komen tot grotere bestuurlijke eenheden. Overal in den lande zijn kleine ge meenten ik denk aan 1000 tot 3000 zielen waarvoor samenvoe ging tot een groter geheel een „wel daad" betekent. Maar daarnaast (in Zeeland bij voorbeeld) zijn er die juist door de geringe omvang uitstekend bestuur baar zijn. In die gevallen zou een concentratie rampzalige gevolgen hebben". Hij beklemtoond dat aan de voorgestelde provinciale grens correctie heel wót haken en ogen zitten. „Wanneer Scherpenzeel bij de provincie Utrecht komt, bete kent dit organisatorisch een grote omschakeling. Het verenigingsleven is geheel ingesteld op Gelderland; 1HAM5RSVBU) HAARH OOÖRN m mm PROVINCIE GRENS GEMEENTE GRENS AMER0N6EN De heer J. v. d. Ham is direc teur van het PTT-kantoor te Scherpenzeel. Daarnaast is hij wet houder van voornoemde gemeente. agrarische kringen behoren tot de kringen Ede en Apeldoorn. Nu zijn dat kwesties waaraan men zich in de loop der jaren wel zal weten aan te passen, maar voorlopig weten we van niets. Er moet naar een handvat ge zocht worden om de zaak te kun nen bespreken in verenigingsver band en op andere manieren", al dus de heer Van Ham. „Ik zie het ongeveer zo: nu worden nog oriënterende besprekingen ge voerd. Als raadslid (hij is wet houder, red.) is ons min of meer geheimhouding opgelegd ter zake de besprekingen die gevoerd zijn, maar hoe kan de burgerij nu voorgelicht worden? Wanneer straks alles in kannen en kruiken is, wordt het uitgevoerd en daar aan heeft men zich aan te pas sen. De inwoners van Scherpen zeel zullen niet ageren, geloof ik, dóch het zou prettiger zijn, wan neer men van te voren de plan nen kon overdenken". Wanneer tot samenvoeging wordt besloten is het een lo gisch gevolg, volgens onze zegsman, dat Scherpenzeel het centrale punt wordt, de zgn. kerngemeente. „Het gaat erom de belangen van de be volking zo goed mogelijk te dienen en daarom moet de afstand tot het bestuursappa raat zo klein mogelijk gehou den worden. Geografisch ligt deze gemeente in het middel punt. Scherpenzeel vervult nu ook al een centrale functie. Ik denk aan de eiermarkt, die na Barneveld het drukst wordt bezocht en aan het zwembad (schoolzwemmen)". Om allerlei redenen is de samenvoeging niet nodig, vindt de heer Van de Ham. Hij gaat echter niet voorbij aan de realiteit. „Misschien is het over tien jaar voor een ge meente als Scherpenzeel moei lijk om in te pas te blijven", zegt hij. „Bij een herindeling zullen we moeten wennen aan de dan te ontstane situatie. Het zou goed zijn wanneer nu al het een en ander aan de orde gesteld kan worden. Wel licht ligt hier een taak voor de kiesverenigingen". SCHERPENZEEL Door de afde ling Scherpenzeel van de Gelderse Maatschappij van Landbouw word er een voorlichtingsavond, georganiseerd over de BTW. Deze avond is op don derdag 6 februari in café Marktzicht. De directeur van de stichting boekhoudbu- reau van de GML de heer E. J. Woes- sink zal er deze avond een uiteenzet ting over geven. Gezien het grote be lang van het onderwerp deelt het afde lingsbestuur mede dat ook niet leden die met het probleem zitten en er vra gen over hebben hartelijk welkom zijn. Veilbericht van de Tielse veiling Septer van maandag 3 febr. 1969. Opgave na klasse mm maat Appelen: Benderzoet Cox Orange Pippin Dijkmanszoet Golden Delicious k.l x Golden Delicious k.2 x Goudreinette k.2 Jonathan k.l x Jonathan k.2 Laxton Superb Lombartscalville k.2 Winston 75/op 70/75 65/70 60/65 55/60 1 42—46 46—84 53—60 2 12—20 4345 64—74 32—48 39—45 64—66 40—43 5767 37—48 36—43 30—37 52—63 36—46 33—39 53—60 28—31 36—41 13—51 17—39 23—25 22—24 17—21 16—19 37—45 24—33 60—62 45—47 Rroet per 100 kg zuur 7,40; rood 5,90. Fabrieksfruit per 100 kg blank 9,20; rood 8,10. Stip en stek 100 kg 6,10. Peren: Conference k.l 3032 Conference k.2 2527 x Brederode Win ter jan St. Remy Gieserwildeman Doyenne du Cornice k.l 6466 68—70 6062 Legipont k.2 Beurre Alex. Lucas k.2 2022 1618 Perenkroet per 100 kg 3,00. Groenten: Boerenkool 7476, Knolselderij per stuk 3650, spruiten 5068 spruiten geschoond 9395, uien 1013, prei 4976 3041, rode kool savooiekool 2426. x hoofdaanvoer Alles in centen per kg tenzij anders vermeld. 15—36 18—22 23—25 19—38 6—15 5—14 15—22 32—40, 23—26, RHENEN. Burgemeester en wet houders van Rhenen brengen ter open bare kennis, dat overeenkomstig art. 203 van de gemeentewet met ingang van heden gedurende drie maanden op de gemeentesecretarie, afdeling Alge mene Zaken, ter lezing van een ieder is gelegd, de door de gemeenteraad bij zijn besluit van 29 oktober 1968, num mer 5, vastgestelde wijziging van de Algemene Politieverordening. De afge kondigde verordening is in druk tegen betaling der kosten algemeen verkrijg baar gesteld. Rhenen 31 jan. 1969. Burgemeester en wethouders van Rhe nen, De secretaris, De burgemeester, W. C. Pieters L. Bosch v. Rosenthal VEENENDAAL Tijdens de zoge naamde koffiemorgen van de afdeling Veenendaal van de NVVH die voor woensdagmorgen op de agenda staat zal een handwerkshow worden gehou den. Omdat de dames dan toch in deze sfeer vertoeven zal worden nage gaan in hoeverre de mogelijkheid be staat een handwerkclubje in het leven te roepen. De vergadering begint om kwart over tien in hotel „De Roren- beurs".

De Vallei | 1969 | | pagina 3